Bilgi tabanı

Hostinger hosting hizmetlerinin özellikleri, hata ayıklama rehberleri,
ve diğer teknik bilgileri ile ilgili makalelere ulaşın.

Boş/beyaz bir sayfa görüyorum (sitede PHP kullanıldıysa)

Düzenlenme tarihi:
boş boş sayfa beyaz sayfa boş sayfa beyaz

Eğer siteniz PHP ile tasarlandıysa, en yaygın problem bir yerlerde bir karakterin eksik olmasından kaynaklanmaktadır. En basitinden herhangi bir yerde ' or } or ; yazmamanızdan dolayı PHP çalışmaz. Bir hata mesajı almazsınız ama boş bir sayfa ile karşı karşıya kalırsınız.

1. PHP Hata Raporu. PHP'nin size verdiği hata mesajlarından neyin yanlış gittiğini öğrenebilirsiniz. Eğer o anda hata mesajı almıyorsanız, http://php.about.com/od/troubleshooting/qt/php_error_reporting.htm bu sayfadan PHP hata raporlamanın nasıl açıldığına dair bilgi alabilirsiniz.

2. Kodlamanızı sık sık kontrol ediniz. Her kod parçasını ekledikten sonra kontrol ederseniz, en azından sorun oluştuğunda genel olarak nereye bakacağınız hakkında fikriniz olur.

3. Renkleri kullanabileceğiniz bir kod düzenleyici kullanınız. Çoğu ücretsiz PHP kod düzenleyici kodları girdiğinizde renklendirme yapar. Aynı renkte bir çok kodunuz olacağından, bu renklendirme bitirmediğiniz satırları gözden geçirmenize yardımcı olur. Hiçbir müdahale olmadan kodlama yapmak isteyenler için sıkıntı olsa da bazen ıslıklar ve çanlar hata gidermede yardımcı olmaktadır.

4. Kodlarda açıklama satırı kullanın. Kodlamadaki büyük parçalarda açıklama satırı kullanma problemlerden kaçmanın bir diğer yoludur. En yukarıdan başlayın, ve başlangıç olarak ilk birkaç satıra yorum ekleyin ardından echo () komutunu kullanarak komut satırlarının başına bir mesaj ekleyin. Eğer echo komutu doğru çalışıyorsa problem aşağıda demektir. Problemi bulana kadar, yorum başlangıcını ve echo komutunu aşağıdaki komut parçalarına taşıyınız.