Bilgi tabanı

Hostinger hosting hizmetlerinin özellikleri, hata ayıklama rehberleri,
ve diğer teknik bilgileri ile ilgili makalelere ulaşın.

Internal Server Error (500) hatası alıyorum

Düzenlenme tarihi:
500 error internal server error internal 500 Internal Server Error HTTP ERROR 500

Internal Server Hatası almanızın birçok değişik sebebi olabilir. Çoğu durum .htaccess dosyasının yanlış yapılandırılmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun sebebi genellikle kodlamanız olmakla beraber, çoğu zaman kodlamanın kendindeki yanlış dosya izni veya kodlamanın ulaşması gereken dosya ya da klasördeki yanlış izinlerdir. Ayrıca kodlama yollarının doğru ayarlandığından da emin olmalısınız.

Ayrıca kodlamanızın dosya kodlamasının da doğru olduğundan emin olunuz (ASCII ya da Binary - Kodlamadaki özel talimatlar için beni oku dosyasına göz atınız). 

Bir diğer problem dosya ve klasör izinleri olabilir. Kodlamanızın izinleri 755, ya da rwxr-xr-x olmalıdır.

Bunu düzeltmenin birkaç yolu vardır:

1. .htaccess dosyası ile müdahale etme.
Eğer sitenizde kullandığınız .htaccess dosyanız varsa, belki de tarayıcınızda ulaşmak istediğiniz web sayfası ile ilgili ters bir işlem yapıyor olabilir. Lütfen .htaccess dosyanızın yapılandırmasını bir hata olmaması için bir kez daha kontrol ediniz. 500 internal hatasına sebep olup olmadığını anlamak için .htaccess dosyasını siliniz ya da farklı bir isim veriniz.

2. PHP kodu zaman aşımı
Eğer PHP kodlamanız dış ağ bağlantıları yapıyorsa, bağlantıda zaman aşımı olabilir. Eğer çok fazla bağlantı denemesi olursa ve zaman aşımına uğrarsa, bu internal server hatasına sebep olacaktır. Bu zaman aşımını ve hatasını engellemek için, ilgili PHP kodlamanızın bazı zaman aşımı kuralları ile kodlanmasını öneriyoruz.

3. Kodlama isminiz + internal server hatası yazarak Google'da arayınız. Örneğin bu hatayı wordpress sitenizde alıyorsanız - Google'da Wordpress internal server hatası araması yapınız.

WordPress “500 Internal Server Error” Çözümü için hazırladığımız bu ayrıntılı rehberimizi incelemenizi öneririz: https://www.hostinger.web.tr/rehberler/wordpress-500-internal-server-error-cozumu