WEB SİTESİ

Kaçınmanız Gereken En Büyük 7 Affiliate Marketing Hatası

Türkçe karşılığı Satış Ortaklığı olan Affiliate Marketing birçok kişi için devasa bir gelir kaynağı olma potansiyeli olan dev bir iş pazarıdır. Ancak, kesinlikle giriş yapılabilmesi en kolay pazarlardan biri olmadığı aşikardır. Büyük paralar, çok rekabet anlamına gelir ve herhangi bir işletmede yapılacak hatalar sitenizi çıkışa geçmeye fırsat vermeden düşmesine sebep olabilir.

Bu makalemizde sizinle affiliate marketing işindeki potansiyel tehlikeleri paylaşacağız.

1. Yanlış Niche’i Seçmek

Yanlış niche’i seçmek kötü bir niche’i seçmeyi değil sizinle pek de uyumlu olmayan niche’i seçmeyi kastediyoruz. Başarılı affiliate marketing çoğu zaman yüksek bir miktarda tutku içerir (ör: çeşitli teknolojik ürünler için).

Bunun bir örneği destek ürünleri ve organik yiyecekler gibi sağlıklı ürünlerin satışı olabilir.

Sağlıklı ürünler pazarı devasadır ve affiliate marketing için yatak endüstrisi ve Leesa yatak gibi milyar dolarlık devleriyle birlikte en karlı kategorilerden biridir. Ancak ürünlere dair hiçbir tecrübeniz yoksa veya endüstriye dair bilginiz azsa o zaman bu pazara girmek zor olabilir.

Hostinger Affiliate Marketing Giriş Sayfası
Hostinger, hosting endüstrisinde en iyi ortaklık programlarından birini sunmaktadır.

Hakkında çok fazla bilginiz olmasa bile ilginiz olan bir affiliate marketing niche’si seçmenizi şiddetle öneriyoruz.

2. Eksik İçerik

Affiliate marketing’de işletmenizin en güçlü noktalarından biri içeriğinizdir. Güçlü bir içerik dayanağı kurmak sitenizin uzun vadede hayatta kalması için çok önemlidir. Güçlü bir içerik dayanağı ile ziyaretçilerin ilgisini çekebilir ve onları sitenizde tutabilirsiniz.

Unutmayın ki olay sadece ziyaretçileri sitenize çekmek değil, ayrıca onları para harcamaya ikna etmektir. Bir şey hakkında yazmadan önce önlem almanızı ve ilk önce kendiniz için kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ziyaretçileriniz bir makale okurken tecrübeden mi konuşuyorsunuz veya kör satış mı yapıyorsunuz kolaylıkla anlayabilir. Eğer kör satış yapıyorsanız, bunu belli eden şeylerden biri ise gerçek performans verisinin olmamasıdır.

Hostinger uptime çizelgesi %99.9 uptime
Hostinger uptime sonucu ve sunucu performansı.

Örneğin yukarıdaki bir hosting sitesinin örneği olan görsele bir göz atın. Genellikle çeşitli testler ve veriler sunarız ki ziyaretçilerimiz bizim şirketimizde bir web siteye sahip olmanın nasıl olacağına dair fikirleri olsun. Okuyucularınızla aranızda güven bağı kurmak çok önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yöntemlerinden biri onlara iyi bilgi vermekten geçer.

3. SEO’yu Önemsememek

Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ziyaretçileri sitenize organik trafik üzerinden ne kadar iyi çekebildiğinizdir. Harika içeriğe sahip olmak bu işlemin sadece tek bir kısmıdır – içeriğinizi doğru şekilde biçimleyerek Google gibi arama motorlarında üst sıralarında yerleşmeniz gerekmektedir.

Eğer çok kapsamlı içeriğiniz var ancak içeriğiniz aramalar için optimize değilse hiçbir anlamı kalmaz. SEO daha sonraya bırakabileceğiniz bir şey değildir. SEO makalelerinizi oluşturmadan önce düşünmeniz gereken bir şeydir.

Makale listenizi planlamadan önce SEO araştırması (ing) yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde makalelerin ve formatların değerinin ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

4. Gerçekçi Olmayan Gelir Beklentileri

Eğer affiliate marketing’e girme amacınız sadece para kazanmaksa şok olabilirsiniz. Acemiler bu sektöre girerken birçok affiliate pazarlamacılarının devasa paralar kazandığının hikayelerini duymaktadırlar.

Bu, bazı durumlarda gerçek olabilir. Ancak gerçek şu ki o aşamaya gelmek birçok şey gerektirir – vakit, efor ve bazen para. Araştırma yapmanız gereken süreyi, tek bir makaleyi bile oluşturup düzenlemenizi düşünün ve bunları yüzle çarpın.

Bu arada, devamlı olarak diğer makaleleri gözden geçirmeniz, web hosting hesabınız için ödeme yapmanız ve hesabınızın bakımını yapmanız gerekecektir. Eğer bu işlemi bir de tam zamanlı bir işte çalışıyorken ek olarak yapıyorsanız her şey daha da zorlaşacak ve boş zamanlarınız daha da sınırlanacaktır.

Başarılı bir affiliate marketing sitesine sahip olmak, en azından o aşamaya gelmek oldukça zaman alacaktır. İlk senelerinizde fazla geliriniz olmasını beklemeyin.

5. Sitenizin Performansını Önemsememek

İçerik hakkında bu kadar konuşsam da bazen bazılarının web sitelerinin öbür kısımlarını önemsemediği görülür. Eğer sitenizin hızına ve performansına önem vermiyosanız uzun vadede satışlarınız düşecektir.

Sayfa yükleme süresinin alıcıların alıcı olmayanlara göre daha düşük olduğunu gösteren çizelge
Walmart tarafından yapılan test her bir saniyelik gelişmenin dönüşüm oranında %2’lik artışa sebep olduğunu gösteriyor.

Yavaş web sitelerin hızlı sitelerden daha düşük trafiğe (ve bunun sonucu olarak, kar) sahip olduğu kanıtlanmıştır. Güçlü bir web hosting almak bunun üstünden gelmek için bir yöntem olabilir ancak daha iyi performans için web sitenizi optimize etmek oldukça kolaydır.

Örneğin hostunuzda gzip‘i ve resim sıkıştırmayı etkinleştirerek sitenizi haylice hızlandırmış olacaksınız. Siteniz için seçtiğiniz tema bile performansını oldukça etkileyebilir! Sitenizi optimize etmenin birçok yolu bulunmaktadır ancak bunu sizin keşfetmeniz için bırakacağız.

6. Kitlenize Ulaşmayı Arttırmamak

SEO dışında ziyaretçi sayınızı arttırabilecek birçok yol mevcuttur. Internet bugünlerde içerik ve web siteleriyle doludur, bu yüzden daima insanların içeriğinizi bulmasını beklemek pek pratik değildir.

Mailchimp iniş sayfası sloganı
Mailchimp kitlenize ulaşmanızı geliştirebilecek güçlü bir eposta pazarlama aracıdır.

Sitenizi bir eposta listesi yaratmak (ing) için kullanarak birçok başarılı site tarafından kullanılan bir başka güçlü araçtan yararlanabilirsiniz – eposta pazarlamacılığı. Bunun üzerinden paylaştığınız konularda bir şekilde ilgilerini belirtmiş olan tanıdığınız bir müşteri havuzuna direkt olarak ulaşma gücünü elde edeceksiniz.

WordPress gibi içerik yönetim sistemleriyle uyumlu olan birçok eposta pazarlama aracı mevcuttur. Eğer bunları doğru şekilde kullanabilirseniz cephanenizin harika bir parçası olacaktır.

7. Odak Kaybı

Web site trafiği artmaya başladığında sitenizden mümkün olduğunca para kazanmayı isteyebilirsiniz. Bu da Google Ads veya Youtube gibi diğer reklamcılık yöntemlerine başvurmak olabilir ancak unutmayın, daha fazla içerik sitenizin performansını daha da fazla etkileyecektir.

Niche’nize odaklanın ve kitlenizi boğmayın. Kendi konunuzla ilgili kalın ve ana satışınızın – içinde bulunduğunuz niche’nin yönünde ilerlemeye devam edin. Birçok reklamcılık ağları ne gösterdiklerine dair çok az kontrol verir, bu da bir başka dezavantajdır.

Eğer başka bir şeyin reklamını yapmak istiyosanız en azından bir şekilde sattığınız ana ürünlere alakalı olduğundan emin olun.

Sonuç

Dürüst olmak gerekirse burada bahsettiğimiz şeyler buz dağının sadece görünen kısmıdır. Affiliate marketing pazarı acımasızdır ancak doğru uygulanırsa uzun bir süreliğine iyi bir gelir kaynağı olabilir.

Affiliate marketing’de rakamlara ve ham verilere odaklanıp her şeyden önce gelen en önemli elementi, ziyaretçinin kendisini unutmak oldukça kolaydır. Bunu bir işletmenin, başka endüstrilerde de sıkça önemsenmeyen müşteri hizmetleri elementi olarak düşünün.

Ziyaretçinin bir müşteri olabileceğini daima hatırlayın. Eğer başarılı bir işletmeye sahipseniz müşterinizin beklentlilerini ne kadar karşıladığınız ana hedefiniz olacaktır. Onlar satışlarınızı ve itibarınızı direkt olarak etkileyecektir. Bunu onların paralarını kazanmanın yollarını düşünürken daima aklınızda bulundurun.

Son olarak, kendinizi bu işe adayın. Sadece sabırla en zor yılların üstünden gelebilirsiniz. Problemlerin üstesinden gelmeye, sıfır karla çalışacağınız zamanlardan geçmeye ve Google’un size sunacağı durmadan değişen zorluklarla karşılaşmaya hazır olun.

Affiliate marketing hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

Yazar hakkında

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

9
39 TL
/ay