Android Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Android Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eğer bir Android cihazı kullanıyorsanız, maillerinizi cihazınızdan görmek ve vakit kaybetmeden yanıtlamak da istiyorsunuzdur. Ancak özel bir e-posta adresinden e-posta almak ve başlangıç yapmanız için Android mail kurulumu nasıl yapılır bilmeniz gerekir.

Bu rehberde Android mail kurulumu nasıl yapılır göstereceğiz. Kurulum yaptıktan sonra herhangi bir yerden e-posta hesabınızı kolaylıkla yönetebilecek ve e-postalarınızı görebileceksiniz. Eğer bir Şayet iPhone kullanıyorsanız, bu yazımız size yardımcı olacaktır: iPhone Mail Kurulumu.

Email hosting hizmeti alın ve markanızın güvenilirliğini artırın!

%55 İndirim Al

1. E-posta Ayarlarınızı Bulma

Android mail kurulumu yapmanız için ilk önce e-posta hesabınızın bilgilerini bulmalısınız. Bu bilgilerinizi hPanel kontrol panelinizde bulabilirsiniz.

1. Hostinger hesabınıza giriş yapın. Daha sonra ise Emails (E-postalar) -> Email Accounts (E-posta Hesapları) kısmına gidin.

hPanel'de email hesabı bilgilerini bulma

Bu kısımda bütün e-posta bilgilerinizi bulabileceksiniz.

Gelen ve giden main sunucuları bilgileri

2. Eğer halihazırda bir e-posta adresiniz yoksa Create a New Email Account (Yeni Bir E-posta Hesabı Oluştur) kısmından bir tane oluşturabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra Create (Oluştur) tuşuna basın.

hPanel'de yeni e-posta hesabı oluşturma

2. Yeni Bir E-posta Hesabını Eklemek ve Kurmak

E-posta adresi bilgilerinizi elde ettiğinize göre akıllı telefonunuz veya tabletinizde mail adresinizi kurabilirsiniz.

Android cihazları e-postalar için genellikle varsayılan hizmet olarak Gmail uygulamasını kullanırlar. Bu rehberde biz de Gmail uygulamasını kullanarak Android mail kurulumu işlemini göstereceğiz. Ancak istediğiniz Android uygulamasını kullanabileceğinizi de belirtmek isteriz. Hadi kurulum aşamalarına geçelim:

1. Gmail uygulamanızın sağ üst köşesinden hesabınıza tıklayın. Add another account (Başka hesap ekle) seçeneğine tıklayın. Sıradaki sayfada Other (Diğer) tuşuna basın.

Yeni hesap ekle'ye tıklayın ve diğeri seçin

2. E-posta adresinizi girdikten sonra hemen İleri tuşuna tıklamayın. Bunun yerine Manual Setup (Manuel Kurulum) seçeneğine tıklayın.

Email adresinizi girin ve elle kurulumu seçin

3. Şimdiyse e-postalarınızı almak için hangi protokolü kullanacağınızı seçin.POP3, IMAP veya Exchange. Birden çok cihazda daha iyi senkronizasyon için IMAP seçeneğini tercih edin. Ancak POP ve IMAP üzerine daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın.

Android mail kurma için IMAP email protokolünü seçin

4. E-posta adresinizin şifresini girin ve İleri tuşuna basın.

Android mail kurulumu için mail şifrenizi girin

5. Şimdiyse Gelen sunucu ayarlarınızı yapılandırma vakti. IMAP Sunucunuzu belirtin. Bu bilgileri hPanel’in Email Accounts (E-posta Hesapları) sayfasında bulabilirsiniz.

IMAP mail kurulumu android

Başka bir hosting sağlayıcısı kullanıyorken veya hesabınızı farklı bir e-posta istemcisine bağlıyorken port numarası girmeniz istenebilir. Bu durumda Hostinger hizmetlerini kullanıyorken aşağıdakileri kullanabilirsiniz.

  • POP3 Port (Güvenli) — 995
  • IMAP Port (Güvenli) — 993
  • SMTP Port (Güvenli) — 587

Ancak açılabilir menüyü-> Security type (Güvenlik türü) açabilir ve SSL/TLS‘i seçebilirsiniz.

Güvenlik türü seçenekleri

6. Outgoing Server Settings (Giden Sunucu Ayarları) kısmında SMTP Sunucu‘nuzun bilgilerini girin ve İleri tuşuna tıklayın.

Giden sunucu ayarları

7. Şimdiyse Senkronizasyon sıklığınızı seçebilir ve kullanmak istediğiniz ek seçenekleri etkinleştirebilirsiniz. İşiniz bittikten sonra İleri tuşuna tıklayın.

Senkronizasyon ayarlarınıza karar verin

8. Son olarak Hesap adınızı (tercihen) ve Adınızı (ya da kullanmak istediğiniz herhangi bir adı) girin ki mesajları kişisel hesabınızdan ayırabilirsiniz.

İsim bilgilerinizi girin

Tebrikler, Android mail kurulumu işlemini başarıyla tamamlamış oldunuz!

Sonuç

Bu rehberde Android mail kurulumu nasıl yapılır öğrenmiş oldunuz. Gördüğünüz gibi sunduğumuz Android telefona mail kurma adımları takip etmesi oldukça kolay.

Eğer herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.