Başarılı Bir Blog İçin 25 Harika Blog Konuları ve Blog Örnekleri

Blog yazmak ilgilendiğiniz şeyleri, hobilerinizi ve fikirlerinizi paylaşırken para kazanmak için harika bir yoldur anca blog konuları içinden size en uygununu seçmek, blog örnekleri arasından doğru olanını seçmek zorlayıcı olabilir.

Bu nedenle de aslında blog açmak o kadar da kolay değildir. Bir konu seçmeniz ve konunuza bağlı kalmanız gerekir! Bazen bir fikir bulmak bile zor olabilir.

Bu makalede sizinle blog örnekleri sunacak ve tamı tamına 25 adet blog konusu paylaşacağız!

Önce Blog konunuzu seçin ve okurlarınızı belirleyin

Bir blog konusu seçmeden önce nasıl blog kurulacağını bilmeniz gerekir. Her şeyden önce bir platform, yani, blogunuzu oluşturmak için kullanacağınız yazılımı seçmelisiniz. Bugünlerde bunun için birçok seçenek bulunmaktadır. Zyro, WeeblySquarespace, ve WordPress dâhil.

Unutmayın ki bazı host şirketleri hosting sunarken bazıları için sizin para ödeyim hosting satın almanız gerekir. Kendiliğinden barındırılan (hosting) platformlar blogunuzu ve veri tabanını sunucusunda depolar. Diğerleri ise bir web hosting hizmeti kullanmanızı gerektirir. Blogunuzun iyi bir performans gösterdiğinden emin olmak için harika bir uptime’ı (çalışma süresi) olan hosting planı kullanmalısınız.

Bir hosting hizmeti seçtikten sonra domain almalı, blog platformunuzu yüklemelisiniz. Çoğu hosting hizmeti sağlayıcı WordPress gibi popüler platformlar için kolay yükleme araçları sağlar.

Daha sonra ise bir alan adı almanız gerek. Bu blogunuzun kullanacağı adrestir. Blog konunuzla alakalı olan eşsiz bir isim bulmalısınız. Blog sayfalarını ona göre tasarlamalısınız. Ana tercihinizin uygun olmadığı durumda kullanabileceğiniz alternatifler de bulun.

Son olarak temayı ayarlamanız ve bazı uzantılar eklemeniz gerekir. Tema blogunuzun görünüşünü oluştururken uzantılar ek özellikler sağlar. Blog platformlar genellikle aralarından seçebileceğiniz ücretsiz temalar ve uzantılara sahiptir.

Blog Konuları

Ne hakkında blog oluşturacağınıza dair bir fikriniz yok mu? İşte en popüler 25 adet blog konuları listesi. Neden herkesin bu blogları okuduğunu ve aynı konuda neler yazabileceğini tartışacağız!

1. İncelemeler

Herkes bir ürün veya hizmeti satın almadan önce onla alakalı tarafsız bilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle online incelemelere arz daima yüksektir. Özellikle de trendde olan şeyler için.

Eğer yüksek kaliteli incelemeler yazabilirseniz blogunuz kesinlikle kısa sürede ilgi görecektir! Ek olarak eğer kalitenizi koruyup yeterince uzun içerik yazarsanız okuyucular sizi sektördeki bir uzman olarak görecektir.

Ancak belirli bir sektörü hedeflemelisiniz. Eğer birden fazlasıyla ilgileniyorsanız ikisi için de farklı blog oluşturmalısınız.

İnceleme yazarken sadece tek bir firmanın veya markanın ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. İncelediğiniz her ürün için bazı artılar ve eksiler belirlemek güvenilirliğinizi arttırır. Blog önerileri: Kitap blogları, teknoloji blogları, makyaj blogları…

2. Nasıl Yapılır Makaleleri

Eğer belirli bir alanda çok bilginiz varsa nasıl yapılır makaleleri yazmak harika bir fikirdir.

Bugünlerde herkes çözümleri çevrimiçi arar. Bunu aklınızda bulundurarak bilginizi ve becerilerinizi İnternet’te paylaşmamanız için hiçbir sebep yok. Bunu yapmanın bir yolu da nasıl yapılır makaleleri yazmaktır. Ne de olsa insanların bir şeyle yardıma ihtiyacı olduğunda ilk yaptıkları şey Google’a danışmaktır!

İçeriğinize bağlı olarak hızlı bir çözüm arayan okuyucuları veya projelerini geliştirmek isteyen tecrübeleri insanları hedefleyebilirsiniz. İhtimaller sonsuzdur!

3. Acemi Rehberleri

Acemi rehberler nasıl yapılır makalelerine benzerdir. Ama adından da anlayabileceğiniz gibi acemi rehberleri daha çok işlediğiniz konu hakkında daha önce hiçbir şey öğrenmemiş okuyuculara odaklıdır. Eğer insanların öğrenmelerine yardım etmeyi seviyorsanız acemi rehberleri harika bir blog fikridir.

4. Yemek Tarifleri

Eğer yemek yapmayı seviyorsanız yemek tarifleri harika blog konuları arasında sizin için en önde gelebilir. Kendinize has yemek tarifleri yazmanızı tavsiye ediyoruz! Kendi ve okuyucunuzun aşçılık ufkunu genişletin.

Örneğin başka insanların yemeklerini tartışabilir, mutfak araçlarını inceleyebilir, yeni malzemeler deneyebilir ve hatta daha da fazlasını yapabilirsiniz.

Eğer ilham arıyorsanız Food52’den bu örneğe bir göz atın.

Food52 Yemek Tarifleri Blogu Ana Sayfası

Food52 sadece yemek hakkında değildir. Bu blogda iç tasarım, restoranlar ve içecekler hakkında yazılar da bulabilirsiniz. Hatta mobilya ve mutfak araçları da satın alabileceğiniz bir mağazaya da sahiptirler.

5. Haberler

Eğer yeni başlıyorsanız ulusal haberleri konu alan bir blog kurmak biraz fazla zor olabilir. Ne de olsa yeni büyük haber ajanslarıyla çekişmek zorunda değilsiniz.

Bunun yerine size daha yakın konular hakkında yazılar yazmayı deneyin. Sizin bölgenizdeki veya yakındaki şehirlerde gerçekleşenlere bakın. Örneğin sokak sanatının bir hayranı olarak şehirde olan alakalı etkinlikler hakkında yazabilirsiniz.

Küçükten başlıyor olsanız bile bir tona sahip olmak çok önemlidir. Tabii ki hedef kitleniz için tonunuzu değiştirebilirsiniz! Okuyucularınızın seveceği bir hitap tarzı bulmak onlarla daha iyi bağlantı kurmanıza olanak sağlar.

6. Öneriler

İncelemeler ve rehberler yazmanın dışında öneri vermek başkalarına yardım etmek ve bunu yaparken içerik yaratmak için başka bir seçenektir. Birçok online öneri köşe yazısı hayatla alakalı sorunlar hakkındadır ancak farklı konular hakkında da konuşabilirsiniz.

Niche’iniz ne olursa olsun bir öneri blogunu iki yoldan yapabilirsiniz. Okuyucularınızın sahip olduğu sorunlar hakkında yazabilir veya öbür taraftan, blogunuza bir canlı sohbet özelliği ekleyebilirsiniz.

7. Seyahat

Eğer seyahat etmek sizin hobinizse deneyimlerinizi bir seyahat blogu üzerinden paylaşabilirsiniz. Online seyahat günlüklerini okuması sadece keyifli değildir ancak aynı hobiye sahip kişiler için kullanışlıdır.

Bir seyahat blogcusu olarak yapabileceğiniz birçok yazı türü mevcuttur. Yazabileceğiniz makaleler aşçılık maceraları, otel tavsiyeleri ve bütçeleme önerileri gibi konular hakkında olabilir.

8. Fitness

Her geçen gün daha fazla kişi sağlıklı hayat stillerine doğru yönelmektedir. Bu yüzden bir fitness bloguna sahip olmak büyük bir potansiyele sahiptir!

Uzmanlık alanınıza bağlı olarak fitness’ı konu alan birçok şey hakkında konuşabilirsiniz. Antrenman eğitmenliği, besin tavsiyeleri ve ruhsal zindelik önerileri hakkında yazabileceğiniz konular hakkında sadece birkaçdırı.

Bir fitness bloguyla ayrıca bizmetinizi pazarlayabilirsiniz! Örneğin Badass Fitness‘a göz atın:

 Badass Fitness Blog Ana Sayfası

Bu blogun sahibi Shannon Tabata stilindeki antrenmanda uzmanlaşmış tecrübeli bir antrenördür. Blogunu kullanarak insanların ona Florida’daki antrenman kampında katılmalarına ilham olur.

9. Kendini Koruma

Tehlikeli durumlarda kendinizi korumayı bilmek çok önemlidir. Ancak, bu daima dövüş sanatlarını bilmeyi gerektirmez.

Bugünlerde insanlar bloglardan kendini koruma teknikleri öğrenebilir. Bu oldukça büyüyen bir konudur ve bu konu hakkında popüler bir blog oluşturabilirsiniz.

Yazacağınız yazılar güvenlik tavsiyeleri, kendini koruma hareketleri ve ölümcül olmayan silahları içerebilir.

10. Kendin Yap (DIY) Projeleri

Birçok kişi evini fazla harcama yapmadan dekore etmeyi sever. Bu yüzden binlerce kişi kendin yap (DIY) bloglarını takip eder.

Ancak ev dekorasyonu dışındaki konular hakkında da bir kendin yap blogu açabilirsiniz. Kozmetikler, aksesuarlar ve günlük yaşam hileleri yazılarınız için kullanabileceğiniz blog konularından bazılarıdır.

11. Oyun Tam Çözümleri

Kim oyunları sevmez ki? Oyun endüstrisi çok, çok büyüktür! Bu yüzden oyunlar hakkında açabileceğiniz bir blog büyük oranda büyüyebilir!

Eğer bir oyun blogu yapmak istiyorsanız tam çözümler yazmak harika bir seçimdir. Bu rehberler özellikle zor oyunlar için oldukça kullanışlıdır.

Tam çözümler okuyucuların dikkatini çekebilir. Özellikle de popüler veya trendde olan oyunlar hakkındalarsa.

12. Bahçıvanlık

Bahçıvanlık oldukça rağbette olan bir konudur. Özellikle de şehirlerde yaşayanlar için. Bu durumdan bir bahçıvanlık blogu açarak faydalanabilirsiniz.

Bahçıvanlık hakkında konuşabileceğiniz tonlarca konu bulunmaktadır. Eğer ilhamınızı kaybederseniz Stephanie Rose’un Garden Therapy sitesi size yardımcı olacaktır.

Bahçıvanlık blog örneği

Garden Therapy sadece bahçıvanlık teknikleri ve araçlarını kapsamaz. Bu blogda ayrıca bitkilerden ve meyvelerden kozmetik ürünleri yapma ve el işi hakkında bilgi alabilirsiniz.

13. Fotoğrafçılık

Dijital teknoloji fotoğrafçılığı herkese erişebilir kılmıştır. Sonuç olarak daha fazla kişi fotoğrafçılıkta daha iyi olmayı hedefler olmuştur.

Bunu akılda bulundurarak bir fotoğrafçılık bloguna sahip olmak büyük bir avantajdır. Blogunuzdan para kazanmak da oldukça kolay olacaktır. Örneğin online bir fotoğrafçılık kursu yapabilirsiniz.

Fotoğrafçılık blogları ayrıca bir portföy olarak da çalışabilir. Öbür taraftansa bazı fotoğrafçılar eserlerini bir günlük olarak paylaşırlar.

14. İlginç Site Listeleri

Bazıları İnternet’i stres atmak için kullanır. Bunu yapmak içinse genellikle sıradışı ve eğlenceli web siteleri ararlar. Ancak bazen bu türden siteleri bulmak zor olabilir.

Eğer BuzzFeed ve Bored Panda gibi siteler size göreyse blogunuzda onlar hakkında konuşabilirsiniz. Bu kulağa garip de gelse ilginç siteleri paylaşan bloglar oldukça fazla trafik üretebilir.

15. Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenme

Bir müzik enstrümanı eğitmeni olarak online ders vermek gelirinizi arttırmanız için iyi bir yoldur. Bunu bir blog kurarak yapabilirsiniz.

Potansiyel öğrencilerinizi cezbetmek için ücretsiz bir deneme önerebilirsiniz. Müziksel yeteneklerinizi gösterin! İnsanların sunduğunuz hizmete ilgi duymasına sebep olabilir!

16. Dil Öğrenme

Yeni bir dil öğrenmek harika bir girişimdir. Ancak bazıları için zorlu bir deneyim olabilir. Ancak dil öğrenme bloglarını bu işlemi kolaylaştırır.

Bir dil blogunda içerik olarak daima dersler yaratmak zorunda değilsiniz. Ellen Jovin’in Words and Worlds of New York adlı bloguna bir göz atın.

Words and Worlds of New York Dil Blogu Ana Sayfası

Ellen blogunda New York’daki dillerin gramerleri ve kelime haznelerinin ötesinde şeyler de içermektedir. Dil kitapları, konferanslar ve yabancı lokantalar hakkında da yazmaktadır.

17. Web Tasarım

Bugünlerde bir web sitesi kurmak için birçok web sitesi bulunmaktadır. Bundan dolayı web tasarım en popüler blog konuları arasındaki yerini almıştır.

Web tasarım hakkındaki bloglar genellikle geliştiriciler için bir öğrenme platformu olarak çalışır. Yazabileceğiniz yazı türleri web site kurma araçları incelemeleri, kodlama önerilerir ve bilinmesi gereken en iyi özellikler olabilir. Eğer web site tasarımıyla ilgiliyseniz bu harika bir blog fikridir!

18. İç Dizayn

İç dizayn firmanız için bir blog açmak daha fazla müşteri elde etmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için potansiyel müşterilerle kullanışlı yazılar aracılığıyla etkileşime geçmeniz gerekmektedir.

Örneğin dekorasyon tavsiyeleri, en iyi renk karışımları ve mobilya incelemeleri hakkında konuşabilirsiniz. Daha da iyisiyse kendi iç dizayn örneklerinizi göstermelisiniz.

19. Sporlar

Eğer sporlar hakkında tutkuluysanız bir blog açmak eğlenceli bir yolculuk olabilir. Blogu bir haber platformu olarak kullanabilirsiniz. Örneğin amatör futbol maçları veya yerel maraton etkinlikleri hakkında haberler yazabilirsiniz.

Öbür taraftansa blogunuzda ayrıca spor ekipmanları ve stadyumları inceleyebilirsiniz.

20. Hayvanlar

İnternet kullanıcıları için hayvanlar hakkında blog yazmak hem eğlenceli hem de eğitsel olabilir. Evcil hayvanlar blogunu örnek olarak alalım. Evcil hayvanların sevimli günlük hayatları dışında ayrıca onlara daha iyi bakmak için tavsiyeler de paylaşırlar.

Bazı hayvan blogları da hayvanlara karşı şiddet konusunda duyarlılık oluşturmaya çalışırlar. Örneğin bu Animal Justice Project adlı bloga bakın.

Justice Project Animal Blogu Ana Sayfası

Hayvan haklarını savunmaları dışında insanları da kendilerine katılmaya davet ederler.

21. Kişisel Gelişim

Size hayat konusunda ders verecek bir blog yoktur ve birçok kişi hayatlarından mutlu değildir. Bundan dolayı insanlar kişisel gelişim bloglarına sığınırlar.

Kişinin zihnini organize etmesinden tutun daha fit bir vücut için harika yiyecekleri bulmaya kadar bu türden bloglarda yazacak birçok konu bulunmaktadır.

22. Freelance

Bir şirkette çalışmak herkese göre olmayabilir. Her geçen gün daha fazla kişi girişimci ve freelancer olmayı tercih etmekte. Ancak, bir başlangıç yapmak çoğunun düşündüğü gibi kadar kolay olmayabilir.

Freelance blogları bu yaşam tarzıyla ilgilenen kişiler için oldukça kullanışlıdır. Bu blogların geneli freelancer olarak nasıl bağlantılar kurulur veya plan yapılır gibi konular hakkında yazarlar.

23. Topluluk Önünde Konuşma Yapmak

Topluluk önünde konuşmak korkutucu olabilir. Neyse ki insanların daha iyi konuşmacı olmalarına yardımcı olan bloglar da bulunmaktadır.

Bunların en popülerlerinden biriyse TED Talks‘dur.

TED Talks Ana Sayfası

TED Talks sunum videolarının merkezidir. Bu blog birçok konuyu kapsar ve ayrıca topluluk önünde konuşma yapma becerilerinizi geliştirmek için seminerler de bulabilirsiniz.

24. Ev Bütçesi

Hayatı doyasıya yaşarken daha az para harcamak her geçen gün daha popüler bir konu olmakta. Bu konu hakkında yazan blogların sayısı da artmaktadır, bu yüzden blog konuları arasında bu konu da listemizde yerini aldı.

Eğer başkalarını da tutumluluk konusunda motive etmek istiyorsanız bu blog konusunu seçmek harika bir fikir olabilir. Yemek tarifleri, geri dönüşüm ve basit yaşamla alakalı diğer şey hakkında yazılar yazabilirsiniz.

25. Hikâye Paylaşma

Hikaye paylaşmayı seviyor musunuz? Bu konu da en çok sevilen blog konuları arasındaki yerini almaktadır ve yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Ayrıca başkalarının da blogunuzda yazı yazmasına izin verebilirsiniz. Bunu yaparak başkalarından da öğrenebilirsiniz.

Örnek bloglar – 10 Adet Blog Konusu

Bunlar size ilham verecek blog fikirlerinden bazıları. Ancak kendi benzersiz nişinizi oluşturmak için bazı konuları bir araya getirmekten çekinmeyin.

1. Müzik Blogu

Bir enstrümanda ustalaşmak veya müzik teorisini anlamak çok fazla pratik ve zaman alır. Müzik, yeni başlayanlar için büyük bir meydan okuma gibi görünebilen bir beceridir. Müzik seviyorsanız bu tercih edebileceğiniz blog konuları arasındadır.

Bu, deneyimli müzisyenler veya müzik öğretmenleri için bilgilerini paylaşmaları için bir fırsattır. Etkileşimli dersler içeren bir blog oluşturabilir ve bu beceri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen insanları çekebilirsiniz.

Teoria harika bir müzik eğitimi web sitesidir. İlham almak için kullanabilirsiniz. Okurların müzik teorisinin temellerini anlamalarına yardımcı olacak müzikal alıştırmalar içerir.

Bu belirli blog konusunu nasıl oluşturacağınızdan hâlâ emin değilseniz, başlamanıza yardımcı olacak birkaç blog yazısı fikri:

 • Yeni başlayanlar için temel müzik eğitimleri
 • Bir enstrümanı hızlı öğrenmek için pratik ipuçları.
 • Karmaşık müzikal kavramların basit açıklamaları.

İlgi çekici müzik dersleri oluşturmak için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

 • Videolar, resimler ve infografikler gibi farklı içerik türleri kullanın.
 • Blog gönderilerine mini testler ekleyin.
 • Eşleştirme oyunları ve bingo kartları gibi etkileşimli etkinlikler sağlamak için  Flippity gibi araçları kullanın.
Flippity

Okurların soru sorabilmesi ve geri bildirimde bulunabilmesi için müzik blogunuzda bir yorum özelliği kullandığınızdan emin olun.

Daha geniş bir kitle blogunuzu tanıdığında, yalnızca üyelere özel içerik vererek blogunuzdan para kazanmayı deneyin. Ayrıca LessonsOnTheWeb. gibi ücretli özel dersler de verebilirsiniz.

2. Müzik İnceleme Blogları

Bir müzik inceleme blogu başlatmak, müzik tutkunları veya müzik endüstrisinde çalışanlar için mükemmel bir seçenektir. Sponsorlu gönderiler veya ürün incelemeleri yazmaktan müzik ürünleri satmaya kadar bu alanda para kazanmanın birçok yolu vardır.

Pitchfork ve  Tiny Mix Tapes gibi birçok blog, farklı müzik severlere hitap etmek için birden fazla müzik türünü inceler. Popjustice gibi diğer siteler daha dar bir odağa sahiptir ve yalnızca belirli müzik ilgi alanlarına sahip ziyaretçileri çeker.

Pop Justice New Music Pazartesi öne çıkan makale


Birçok müzik inceleme blogu, albüm ve şarkı incelemeleri sağlamanın yanı sıra bu tür içerikleri de sunar:

 • Müzik haberleri.
 • En sevdiğiniz sanatçılar hakkında eğlenceli gerçekler.
 • Yerel müzisyenlerle röportajlar.
 • En son müzik etkinlikleri.
 • Müzik tarihi ile ilgili makaleler.

Bir müzik blogu başlatmak, her gün yeni bir blog yazısı yazmanızı gerektirmez. Yine de, okuyucularınıza içerik sunarken tutarlı olmak çok önemlidir.

3. Oyun Blogları

Hevesli bir oyuncuysanız ve her zaman en son oyun veya konsol haberlerini takip ediyorsanız, bir oyun blogu başlatabilirsiniz. Genellikle Twitch tercih edilse de bu diğerlerine göre rekabeti az olan blog konuları arasındadır.

Oyun endüstrisi yıllar içinde katlanarak büyüdü ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %75’inin (İng.) evinde en az bir video meraklısı mevcut.

Birçok video oyunu türü ve oyun platformu mevcut olduğundan, odaklanmak için belirli bir oyun konusu seçmek daha iyidir. Örneğin, Video Chums yalnızca olumlu oyun incelemelerine odaklanır ve konsol savaşları gibi daha tartışmalı konuları dışarıda bırakır.

Moose Life ve Asdivine Cross incelemelerini içeren Video Chums sayfası


Dikkate alınması gereken birkaç oyun konusu:

 • Oyun önerileri.
 • Belirli konsollar ve oyun sistemleri.
 • Oyun ekipmanları.
 • Mobil oyunlar.
 • Sanal oyun.

Bir oyun blogu genellikle yaklaşan oyun sürümleri ve güncellemeleri hakkında incelemeler sunar. Ayrıca, yılın en iyi oyun özetlerinin listelerini ve oyun endüstrisindeki profesyonellerle yapılan röportajları da yayınlar.

Oyun bloglarından gelir elde etmeye başlamanın en iyi yollarından biri LogitechBig Fish Games ve Leprestore gibi şirketler tarafından sunulan satış ortaklığı programlarına katılmaktır. İnsanlar satış ortaklığı bağlantınıza tıkladığında veya belirli ürün veya hizmetleri satın aldığında bir komisyon kazanırsınız.

4. eSpor Blogları

Rekabetçi online oyunlar, League of Legends ve CS:GO gibi eSporlar konusunda tutkuluysanız, bu blog fikri tam size göre. 2019’da 400 milyondan fazla e-Spor izleyicisiyle, bu sektörde ulaşılabilecek birçok potansiyel okuyucu var.

En iyi birkaç  eSportsJunkieESC, ve eSports Heaven‘dır. Bu web siteleri, takım koçları ve oyuncularla yapılan röportajlardan turnuva istatistiklerine kadar çeşitli konular sunar.

İşte bir eSpor sitesi için bazı blog yazısı fikirleri:

 • Çevrimiçi maçların videoları ve maç özetleri.
 • eSpor izleme kılavuzları.
 • eSpor takımları hakkında makaleler.
 • eSpor’un pazarlama ve iş-yönetim tarafı.

Bir eSports bloguna trafik çekmenin mükemmel bir yolu,  The Esports Observer ve Esports Insider gibi popüler web sitelerine katkıda bulunmaktır. Bunu yapmak, profesyonel çevrimiçi oyun endüstrisindeki meslektaşlarınızla ânında etkileşim kurmanıza ve ilişki kurmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, blog yazma becerilerinizi geliştirdikten sonra, ek parasal kazanç için spor haberleri web siteleri ve çevrimiçi spor dergileri için konuk yazar olarak işe alınabilirsiniz.

5. Kitap Blogları

Blog konuları denildiğinde akla ilk fikirlerden birisi kitap bloglarıdır. Üstelik bir kitap blogu başlatmak, hevesli okurların kitaplara olan tutkularını paylaşmaları ve benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmaları için harika bir yoldur.

Kitap blogger’ı olmanın güzel bir yanı da birçok kitap blogger’ının, sitelerinde yorum yazma karşılığında yazarlardan ve yayıncılardan ücretsiz kitaplar alabilmesidir. Okurların çok tercih ettiği blog örnekleri arasındadır.

The Books Across gibi bazı bloglar birden fazla türe odaklanarak sitenin çok çeşitli okur kitlesine ulaşmasını sağlar. Sci-Fi and Scary  gibi kitap türünü sınırlayan ve blogu türe özgü içerik için bir başvuru kaynağı olarak kuran siteler de mevcuttur.

Genel olarak, kitap blogger’ları en son okudukları kitaplar hakkında kitap yorumları yazar. Bu blog konusuyla ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa, kitap incelemeleri yazmak için bu kılavuzu takip edebilirsiniz.

Ek olarak, blogunuza bir kitap inceleme politikası sayfası eklemek iyi bir fikirdir. Bu sayfa, yazarların ve yayıncıların, çalışmalarını öne çıkarmak için sitenizin doğru yer olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Kitap bloglarında bulunan diğer yaygın içerik türleri şunlardır:

 • Ayın veya yılın en iyi kitapları.
 • Yeni yayımlanan kitaplar.
 • Okuma meydan okumaları.
 • Yazar röportajları.
 • Favori okuma listeleri.
 • Daha iyi okumak için ipuçları.

Kitap blogları oldukça popüler olduğundan, web sitenizi öne çıkarmak için içeriğinizle yaratıcı olmayı düşünün. Örneğin,  Reader Voracious, okurların en sevdikleri kitaplara oy vermeleri için yıllık bir ödüle sahiptir ve bu, ziyaretçi katılımını teşvik etmenin harika bir yoludur.

6. Fitness Blogları

Sağlık ve fitness hakkında konuşmak, kişisel bir antrenör, grup fitness eğitmeni veya sağlıklı bir yaşam tarzı tutkusu olan biri için en iyi blog fikirlerinden biridir. Bu, blog konuları arasında epey tercih edilenler arasındadır.

Birçok fitness blogcusu, insanlara sağlık yolculuklarında yardımcı olmanın yanı sıra, pasif gelir elde etmek ve daha geniş bir kitleye maruz kalmalarını artırmak için sitelerini kullanır.

Love Sweat Fitness ve Kayla Itsines, kadınlar için yararlı fitness tavsiyeleri ve ücretsiz egzersizler sağlayan fitness bloglarının mükemmel örnekleridir. Bu tür blog iş planı, artan trafik için idealdir ve bu da başarılı bağlı kuruluş pazarlamasına ve ürün satışlarına yol açar.

Genel olarak fitness hakkında konuşmak yerine, belirli bir fitness kategorisi seçmeye çalışın ve yalnızca o konuyla ilgili içerik oluşturun.

İşte en popüler fitness blog kategorilerinden bazıları:

 • Egzersiz fikirleri.
 • Kişisel fitness hikayeleri ve yolculuklar.
 • Fitness ürün incelemeleri.
 • Fitness tavsiyesi.
 • İlham ve motivasyon.

İlk fitness blog gönderileriniz için aşağıdaki içerik türlerinden birini seçmeyi düşünebilirsiniz:

 • Efsaneleri çürüten makaleler.
 • Başlangıç ​​rehberleri.
 • Artıları ve eksileri belirten makaleler.

Bağlı kuruluş pazarlamasının yanı sıra, bir fitness blog yazarının para kazanmasının birçok yolu vardır. Premium egzersiz planları sunabilir, e-kitap satabilir veya çevrimiçi kişisel eğitime başlayabilirsiniz.

7. Seyahat Blogları

Seyahat blogu yazarları ayda 10.000 dolara kadar kazanabildiği için en kârlı blog konularından biridir. Bir gezginseniz veya hayalinizdeki iş seyahat ederek para kazanmaksa, bu blog fikri ciddi bir şekilde değerlendirilmeye değer olabilir.

Seyahat etmek geniş bir konudur, bu nedenle bir seyahat bloguna başlamadan önce belirli bir blog konusu veya hedef kitle seçmek çok önemlidir. İyi bir örnek Be My Travel Muse.  Yalnız kadın gezginlere adanmış ipuçlarına ve püf noktalarına odaklanan bir blog.

Be My Travel Muse yalnız kadın gezginler için tavsiyeler sunuyor

İşte en iyi seyahat blogu konu fikirlerinin hızlı bir listesi:

 • Ekoturizm destinasyonları.
 • Yol gezisi seyahati.
 • Çocuklarla seyahat etmek.
 • Yalnız seyahat.

Bir seyahat blogu için yaygın bir blog yazısı fikri, hayallerindeki seyahati gerçeğe dönüştürmeyi öğrenmek isteyen okuyucularla içgörüleri paylaşmaktır. Blog örnekleri arasında epey popüler olan bir yöntem ayrıca başka blog konuları ile de birleştirilebilir. Örneğin yemek blogları.

Bir seyahat blogunda denemeye açık diğer yaygın içerik türleri şunlar:

 • En son seyahat deneyimi.
 • Diğer seyahat uzmanlarıyla röportajlar.
 • Seyahat ederken onsuz yaşayamayacağınız araçların listesi.
 • Seyahat bütçelemesi için ayrıntılı maliyet dökümleri.
 • Katılmak için en iyi festivaller.
 • Sadece bir el bagajı ile paketleme için ipuçları.
 • Mutlaka gezilmesi gereken yerler listesi.

Bir seyahat blogcusu için gelir kaynaklarından biri serbest yazarlıktır. Diğer siteler için yazmaya başlarsanız, tüm yayınlarınızın listesini göstermek için Alex in Wanderland gibi bir portföy sayfası oluşturduğunuzdan emin olun.

8. Yemek Blogları

Bir yemek blogu açmak şefler, kendi kendini yetiştirmiş aşçılar, yemek ve yemek pişirme tutkusu olanlar ve bilgilerini diğer yemek severlerle paylaşmak isteyenler için mükemmel bir fırsattır.

Bu blog konusunu seçmeyi düşünüyorsanız çeşitli blog örnekleri mevcut. Örneğin,  A Couple Cooks ve Downshiftology  ev aşçıları için tarifler sağlamaya odaklanırken Behind the Food Carts gibi diğer siteler yemek incelemesi blog gönderileri yayınlamayı tercih ediyor.

Barbacoa tarifi içeren Downshiftology'nin ana sayfası

Bir yemek blogu açmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz en iyi blog yazısı fikirlerinden bazıları şunlardır:

 • Mevsimlik tarifleri paylaşın.
 • Favori yemek kitaplarının bir listesini oluşturun.
 • Tarifleri yeniden oluşturun ve sonuçları paylaşın.
 • Haftanın öğünlerini paylaşın.
 • Mutfak yolculuğunuz hakkında konuşun.

Aynı zamanda önemli olan bir şey de, yemek blogunuzda gezinmeyi kolaylaştırmak ve okurların aradıkları içeriği hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olmaktır.

Aşağıdaki öneriler, bir yemek blogunun kullanılabilirliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 • İnsanların bir tarifin ne tür bir yemek için olduğunu anlamalarını kolaylaştırmak için bir resim galerisi kullanın.
 • En çok oluşturduğunuz tariflere göre yemek blogu kategorileri  oluşturun.
 • Okurların geçmiş tarifleri ve arşivleri kolayca aramasını sağlamak için bir tarif dizini içerir.

9. Restoran Rehberleri

Gezginler, yeni bir şehri veya ülkeyi ziyaret ederken yemek yerlerini bulmak için genellikle bir restoran rehberi blogu kullanır. Bir yemek eleştirmeniyseniz veya şehirdeki farklı restoranları denemeyi seviyorsanız, bu konu hakkında blog yazmak keşiflerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanın bir yolu olabilir.

Yüzlerce iyi yazılmış restoran incelemesi içeren bazı restoran rehberi blog örnekleri,  The Picky Glutton ve Paris by Mouth‘tur.

Paris by Mouth ana sayfası, blog konuları: yemek


Bir restoran rehberi blog yazarı genellikle bir inceleme yazarken yemek kalitesi, servis, dekor ve ambiyans ile fiyatlar gibi birkaç kriter kullanır.

Ek olarak, bir restoran incelemesi blog gönderisinin içerdiği diğer ortak unsurlar da vardır. Örneğin:

 • Restoranın adresi ve çalışma saatleri.
 • Yemeklerin bireysel derecelendirmeleri.
 • Artıları ve eksileri karşılaştırması.
 • Diğer harika alternatifler.

Bir restoran rehberi blogu, incelemeler sunmanın yanı sıra şefler ve restoran sahipleri ile röportajlar, ayın veya yılın en iyi yemek mekânları ve yeni restoran açılışları gibi başka içerik türlerini de içerir.

Başarılı bir restoran rehberi blogu oluşturmak için şu önerileri deneyin:

 • Bölgenizdeki insanların sevdiği popüler yemek mekânlarını ve yemekleri bulmak için Yelp ve Allmenus gibi siteleri kullanın.
 • Hakkında yazmak istediğiniz yerleri ve yemekleri öğrenin ve araştırın.
 • Yemek blogunuzu sosyal medya ve yemek forumları aracılığıyla tanıtın.

10. Film Blogları

Film yorumu blogu açmak, film severlerin ilgilendikleri filmler veya televizyon şovları hakkındaki görüşlerini ifade etmeleri için harika bir yoldur. Her yıl vizyona giren yüzlerce filmle, bu alanda her zaman yazacak yeni bir şeyler vardır.

Film tavsiyeleri hakkında konuşmaktan belirli bir türdeki filmleri tartışmaya kadar bir film blogu yürütmenin birçok yolu vardır. Örneğin, Dread Central yalnızca korku ve gerilim filmlerine ayrılmıştır.

Dead Centran Web sitesi, blog örnekleri
Dead Centran Web sitesi, blog örnekleri

Film incelemesi yazmak, birçok film blogu tarafından kullanılan tipik bir blog yazısı fikridir. Bir film incelemesi genellikle bir filmin özetini ve yazarın bu konudaki bakış açısını içerir.

Bunun yanı sıra, bir film blogundaki diğer yaygın içerik türleri şunlardır:

 • En iyi ve en kötü devam filmleri veya yeniden yapımlar.
 • Film eleştirmenleri.
 • Ödüller tahminleri gösterir veya yapar.
 • Kitaptan uyarlanan filmleri yazar.
 • Film akışı hizmetlerinin incelemeleri.

Sonuç

Yukarıda paylaştıklarımız dışında blog konuları ve blog örnekleri bulunmaktadır. Eğer aklınıza gelen başka bir konu varsa onun hakkında da blog açabilirsiniz! Kafanız hala mı karışık? Hangi konuda yetenekli olduğunuzu düşünün. Eğer yazdığınız konuda kendinizden eminseniz insanlar blogunuza ilgi duyacaktır.

Blog örnekleri arasından hangisi size en uygun? Hangi blog konuları ilginizi çekti? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger'ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.