Başarılı Bir Blog İçin 24 Harika Blog Konuları ve Blog Örnekleri

Bir blog açmak, tutkunuzu paylaşmanın ve sizinle aynı düşünen insanları takip etmenin harika bir yoludur.

Yeterince geniş bir takipçi kitleniz varsa, insanların iletişimde kalmak ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmek için bir araya geldiği çevrimiçi bir topluluk bile oluşturabilirsiniz.

Blog yazmak, işletmeniz için yararlı bir pazarlama aracı veya ek gelir elde etmenin bir yolu da olabilir.

Bununla birlikte, taze ve yeni blog fikirleri bulmak, özellikle daha önce herhangi bir deneyime sahip olmadan blog yazmaya başlamak isteyen yeni başlayanlar için zorlu olabilir.

Ne hakkında yazacağınıza karar vermenize yardımcı olmak için en iyi blog fikirlerini bir araya getirdik. Umarız burada ilham alacağınız bir blog konusu bulabilirsiniz.

Bir Niş Seçin ve Ulaşmaya Çalıştığınız Bir Hedef Kitleye Sahip Olun

Bir blog açmak için ilk adımınız, içerik yazarken odaklanmanıza yardımcı olacak bir blog konusu seçmektir. Bir blog konusu hedef okurlarınızı tanımlamanıza ve rekabette nasıl öne çıkacağınızı anlamanıza da yardımcı olur.

BLog konunuzu bulmak için, hakkında yazarken gördüğünüz blog örneklerinin bir listesini oluşturun. Ardından, listeyi en tutkulu hissettiğiniz veya hakkında en fazla bilgiye sahip olduğunuz yaklaşık beş seçeneğe kadar daraltın.

Blog örneği listenizden blog konunuzu nasıl bulacağınıza dair birkaç önerimiz var:

 • Hobilerinizi, tutkularınızı ve genel ilgi alanlarınızı düşünün.
 • Bilgi sahibi olduğunuz belirli konuları arayın.
 • En popüler terimleri bulmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘yı kullanın.

Uzmandan İpucu

Yeterince büyük olabilecek bir blog konusu seçin. Bununla demek istediğim, dijital pazarlama sürekli büyüyor, bu nedenle sürekli genişleyecek bir konu olmalı. Örneğin uzay keşfi, gelecekte daha da büyüyecek olan bir blog konusu.

Gelişmeyecek veya ilginin gitgide düşeceği bir konu seçmek istemezsiniz: Zamanla yükselecek bir şey seçmek önemlidir.

Editor

Dijital Pazarlama Uzmanı ve Girişimci

Listenizi hazırladıktan sonra, onu daraltmanız gerekir. Her konu için kendinize şu soruları sorun:

 • Bu blog konusuyla yeterince ilgileniyor muyum?
 • Bu blog konusu hakkında başkalarına öğretmek için yeterince bilgim var mı?
 • Bu blog konusunun yıllarca sürmesi muhtemel mi?
 • Bu blog konusunun gelir getirme potansiyeli var mı?
 • Bu niş ile ilişkilendirilmekten mutlu olur muyum?

Yukarıdaki soruları dürüstçe cevapladığınızda, listeniz artık eskisinden çok daha kısa olur. Kendinizi rahat hissedeceğiniz bir konu seçin ve hedef kitlenizi tanımlamaya çalışın.

Nişinizle ilgili diğer yazarların bloglarına, tartışma forumlarına ve sosyal medya gruplarına göz atarak başlayın. Hedef kitlenin kim olduğunu, ne tür sorular sorduklarını analiz edin ve faydalı ve benzersiz bulacakları bilgileri sağlayan bir gönderi yazıp yazamayacağınıza bakın.

Başarılıysanız, bu sizin için uygun bir bloglama nişi olduğu anlamına gelir. Değilse, nişinizi bulmanıza yardımcı olabilecek bazı yeni blog fikirlerini inceleyin.

İlham Alabileceğiniz Blog Konuları

Deneyebileceğiniz potansiyel olarak yüzlerce fikir olsa da ilgi alanlarınıza en yakın olanı seçmek çok daha kolay olacaktır.

Bunlar size ilham verecek blog fikirlerinden bazıları. Ancak, kendi benzersiz blog konunuzu değerlendirmeniz bazı fikirleri bir araya getirmekten çekinmeyin.

1. Müzik Blogu

Bir enstrümanda ustalaşmak veya müzik teorisini anlamak çok fazla pratik ve zaman alır. Müzik, yeni başlayanlar için büyük bir meydan okuma gibi görünebilen bir beceridir. Müzik seviyorsanız bu tercih edebileceğiniz blog konuları arasındadır.

Bu, deneyimli müzisyenler veya müzik öğretmenleri için bilgilerini paylaşmaları için bir fırsattır. Etkileşimli dersler içeren bir blog oluşturabilir ve bu beceri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen insanları çekebilirsiniz.

Teoria harika bir müzik eğitimi web sitesidir. İlham almak için kullanabilirsiniz. Okurların müzik teorisinin temellerini anlamalarına yardımcı olacak müzikal alıştırmalar içerir.

Bu belirli blog konusunu nasıl oluşturacağınızdan hâlâ emin değilseniz, başlamanıza yardımcı olacak birkaç blog yazısı fikri:

 • Yeni başlayanlar için temel müzik eğitimleri
 • Bir enstrümanı hızlı öğrenmek için pratik ipuçları.
 • Karmaşık müzikal kavramların basit açıklamaları.

İlgi çekici müzik dersleri oluşturmak için aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

 • Videolar, resimler ve infografikler gibi farklı içerik türleri kullanın.
 • Blog gönderilerine mini testler ekleyin.
 • Eşleştirme oyunları ve bingo kartları gibi etkileşimli etkinlikler sağlamak için  Flippity gibi araçları kullanın.
Flippity

Okurların soru sorabilmesi ve geri bildirimde bulunabilmesi için müzik blogunuzda bir yorum özelliği kullandığınızdan emin olun.

Daha geniş bir kitle blogunuzu tanıdığında, yalnızca üyelere özel içerik vererek blogunuzdan para kazanmayı deneyin. Ayrıca LessonsOnTheWeb. gibi ücretli özel dersler de verebilirsiniz.

2. Müzik İnceleme Blogları

Bir müzik inceleme blogu başlatmak, müzik tutkunları veya müzik endüstrisinde çalışanlar için mükemmel bir seçenektir. Sponsorlu gönderiler veya ürün incelemeleri yazmaktan müzik ürünleri satmaya kadar bu alanda para kazanmanın birçok yolu vardır.

Pitchfork ve  Tiny Mix Tapes gibi birçok blog, farklı müzik severlere hitap etmek için birden fazla müzik türünü inceler. Popjustice gibi diğer siteler daha dar bir odağa sahiptir ve yalnızca belirli müzik ilgi alanlarına sahip ziyaretçileri çeker.

Pop Justice New Music Pazartesi öne çıkan makale


Birçok müzik inceleme blogu, albüm ve şarkı incelemeleri sağlamanın yanı sıra bu tür içerikleri de sunar:

 • Müzik haberleri.
 • En sevdiğiniz sanatçılar hakkında eğlenceli gerçekler.
 • Yerel müzisyenlerle röportajlar.
 • En son müzik etkinlikleri.
 • Müzik tarihi ile ilgili makaleler.

Bir müzik blogu başlatmak, her gün yeni bir blog yazısı yazmanızı gerektirmez. Yine de, okuyucularınıza içerik sunarken tutarlı olmak çok önemlidir.

3. Oyun Blogları

Hevesli bir oyuncuysanız ve her zaman en son oyun veya konsol haberlerini takip ediyorsanız, bir oyun blogu başlatabilirsiniz. Genellikle Twitch tercih edilse de bu diğerlerine göre rekabeti az olan blog konuları arasındadır.

Oyun endüstrisi yıllar içinde katlanarak büyüdü ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların %75’inin (İng.) evinde en az bir video meraklısı mevcut.

Birçok video oyunu türü ve oyun platformu mevcut olduğundan, odaklanmak için belirli bir oyun konusu seçmek daha iyidir. Örneğin, Video Chums yalnızca olumlu oyun incelemelerine odaklanır ve konsol savaşları gibi daha tartışmalı konuları dışarıda bırakır.

Moose Life ve Asdivine Cross incelemelerini içeren Video Chums sayfası


Dikkate alınması gereken birkaç oyun konusu:

 • Oyun önerileri.
 • Belirli konsollar ve oyun sistemleri.
 • Oyun ekipmanları.
 • Mobil oyunlar.
 • Sanal oyun.

Bir oyun blogu genellikle yaklaşan oyun sürümleri ve güncellemeleri hakkında incelemeler sunar. Ayrıca, yılın en iyi oyun özetlerinin listelerini ve oyun endüstrisindeki profesyonellerle yapılan röportajları da yayınlar.

Oyun bloglarından gelir elde etmeye başlamanın en iyi yollarından biri LogitechBig Fish Games ve Leprestore gibi şirketler tarafından sunulan satış ortaklığı programlarına katılmaktır. İnsanlar satış ortaklığı bağlantınıza tıkladığında veya belirli ürün veya hizmetleri satın aldığında bir komisyon kazanırsınız.

4. E-spor Blogları

Rekabetçi online oyunlar, League of Legends ve CS:GO gibi eSporlar konusunda tutkuluysanız, bu blog fikri tam size göre. 2019’da 400 milyondan fazla e-Spor izleyicisiyle, bu sektörde ulaşılabilecek birçok potansiyel okuyucu var.

En iyi birkaç  eSportsJunkieESC, ve eSports Heaven‘dır. Bu web siteleri, takım koçları ve oyuncularla yapılan röportajlardan turnuva istatistiklerine kadar çeşitli konular sunar.

İşte bir eSpor sitesi için bazı blog yazısı fikirleri:

 • Çevrimiçi maçların videoları ve maç özetleri.
 • E-spor izleme kılavuzları.
 • E-spor takımları hakkında makaleler.
 • E-sporun pazarlama ve iş-yönetim tarafı.

Bir eSports bloguna trafik çekmenin mükemmel bir yolu,  The Esports Observer ve Esports Insider gibi popüler web sitelerine katkıda bulunmaktır. Bunu yapmak, profesyonel çevrimiçi oyun endüstrisindeki meslektaşlarınızla ânında etkileşim kurmanıza ve ilişki kurmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, blog yazma becerilerinizi geliştirdikten sonra, ek parasal kazanç için spor haberleri web siteleri ve çevrimiçi spor dergileri için konuk yazar olarak işe alınabilirsiniz.

5. Kitap Blogları

Blog konuları denildiğinde akla ilk fikirlerden birisi kitap bloglarıdır. Üstelik bir kitap blogu başlatmak, hevesli okurların kitaplara olan tutkularını paylaşmaları ve benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmaları için harika bir yoldur.

Kitap blogger’ı olmanın güzel bir yanı da birçok kitap blogger’ının, sitelerinde yorum yazma karşılığında yazarlardan ve yayıncılardan ücretsiz kitaplar alabilmesidir. Okurların çok tercih ettiği blog örnekleri arasındadır.

The Books Across gibi bazı bloglar birden fazla türe odaklanarak sitenin çok çeşitli okur kitlesine ulaşmasını sağlar. Sci-Fi and Scary  gibi kitap türünü sınırlayan ve blogu türe özgü içerik için bir başvuru kaynağı olarak kuran siteler de mevcuttur.

Genel olarak, kitap blogger’ları en son okudukları kitaplar hakkında kitap yorumları yazar. Bu blog konusuyla ilgili herhangi bir deneyiminiz yoksa, kitap incelemeleri yazmak için bu kılavuzu takip edebilirsiniz.

Ek olarak, blogunuza bir kitap inceleme politikası sayfası eklemek iyi bir fikirdir. Bu sayfa, yazarların ve yayıncıların, çalışmalarını öne çıkarmak için sitenizin doğru yer olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Kitap bloglarında bulunan diğer yaygın içerik türleri şunlardır:

 • Ayın veya yılın en iyi kitapları.
 • Yeni yayımlanan kitaplar.
 • Okuma meydan okumaları.
 • Yazar röportajları.
 • Favori okuma listeleri.
 • Daha iyi okumak için ipuçları.

Kitap blogları oldukça popüler olduğundan, web sitenizi öne çıkarmak için içeriğinizle yaratıcı olmayı düşünün. Örneğin,  Reader Voracious, okurların en sevdikleri kitaplara oy vermeleri için yıllık bir ödüle sahiptir ve bu, ziyaretçi katılımını teşvik etmenin harika bir yoludur.

6. Fitness Blogları

Sağlık ve fitness hakkında konuşmak, kişisel bir antrenör, grup fitness eğitmeni veya sağlıklı bir yaşam tarzı tutkusu olan biri için en iyi blog fikirlerinden biridir. Bu, blog konuları arasında epey tercih edilenler arasındadır.

Birçok fitness blogcusu, insanlara sağlık yolculuklarında yardımcı olmanın yanı sıra, pasif gelir elde etmek ve daha geniş bir kitleye maruz kalmalarını artırmak için sitelerini kullanır.

Love Sweat Fitness ve Kayla Itsines, kadınlar için yararlı fitness tavsiyeleri ve ücretsiz egzersizler sağlayan fitness bloglarının mükemmel örnekleridir. Bu tür blog iş planı, artan trafik için idealdir ve bu da başarılı bağlı kuruluş pazarlamasına ve ürün satışlarına yol açar.

Genel olarak fitness hakkında konuşmak yerine, belirli bir fitness kategorisi seçmeye çalışın ve yalnızca o konuyla ilgili içerik oluşturun.

İşte en popüler fitness blog kategorilerinden bazıları:

 • Egzersiz fikirleri.
 • Kişisel fitness hikayeleri ve yolculuklar.
 • Fitness ürün incelemeleri.
 • Fitness tavsiyesi.
 • İlham ve motivasyon.

İlk fitness blog gönderileriniz için aşağıdaki içerik türlerinden birini seçmeyi düşünebilirsiniz:

 • Efsaneleri çürüten makaleler.
 • Başlangıç ​​rehberleri.
 • Artıları ve eksileri belirten makaleler.

Bağlı kuruluş pazarlamasının yanı sıra, bir fitness blog yazarının para kazanmasının birçok yolu vardır. Premium egzersiz planları sunabilir, e-kitap satabilir veya çevrimiçi kişisel eğitime başlayabilirsiniz.

7. Seyahat Blogları

Seyahat blogu yazarları ayda 10.000 dolara kadar kazanabildiği için en kârlı blog konularından biridir. Bir gezginseniz veya hayalinizdeki iş seyahat ederek para kazanmaksa, bu blog fikri ciddi bir şekilde değerlendirilmeye değer olabilir.

Seyahat etmek geniş bir konudur, bu nedenle bir seyahat bloguna başlamadan önce belirli bir blog konusu veya hedef kitle seçmek çok önemlidir. İyi bir örnek Be My Travel Muse.  Yalnız kadın gezginlere adanmış ipuçlarına ve püf noktalarına odaklanan bir blog.

Be My Travel Muse yalnız kadın gezginler için tavsiyeler sunuyor

İşte en iyi seyahat blogu konu fikirlerinin hızlı bir listesi:

 • Ekoturizm destinasyonları.
 • Yol gezisi seyahati.
 • Çocuklarla seyahat etmek.
 • Yalnız seyahat.

Bir seyahat blogu için yaygın bir blog yazısı fikri, hayallerindeki seyahati gerçeğe dönüştürmeyi öğrenmek isteyen okuyucularla içgörüleri paylaşmaktır. Blog örnekleri arasında epey popüler olan bir yöntem ayrıca başka blog konuları ile de birleştirilebilir. Örneğin yemek blogları.

Bir seyahat blogunda denemeye açık diğer yaygın içerik türleri şunlar:

 • En son seyahat deneyimi.
 • Diğer seyahat uzmanlarıyla röportajlar.
 • Seyahat ederken onsuz yaşayamayacağınız araçların listesi.
 • Seyahat bütçelemesi için ayrıntılı maliyet dökümleri.
 • Katılmak için en iyi festivaller.
 • Sadece bir el bagajı ile paketleme için ipuçları.
 • Mutlaka gezilmesi gereken yerler listesi.

Bir seyahat blogcusu için gelir kaynaklarından biri serbest yazarlıktır. Diğer siteler için yazmaya başlarsanız, tüm yayınlarınızın listesini göstermek için Alex in Wanderland gibi bir portföy sayfası oluşturduğunuzdan emin olun.

8. Yemek Blogları

Bir yemek blogu açmak şefler, kendi kendini yetiştirmiş aşçılar, yemek ve yemek pişirme tutkusu olanlar ve bilgilerini diğer yemek severlerle paylaşmak isteyenler için mükemmel bir fırsattır.

Bu blog konusunu seçmeyi düşünüyorsanız çeşitli blog örnekleri mevcut. Örneğin,  A Couple Cooks ve Downshiftology  ev aşçıları için tarifler sağlamaya odaklanırken Behind the Food Carts gibi diğer siteler yemek incelemesi blog gönderileri yayınlamayı tercih ediyor.

Barbacoa tarifi içeren Downshiftology'nin ana sayfası

Bir yemek blogu açmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz en iyi blog yazısı fikirlerinden bazıları şunlardır:

 • Mevsimlik tarifleri paylaşın.
 • Favori yemek kitaplarının bir listesini oluşturun.
 • Tarifleri yeniden oluşturun ve sonuçları paylaşın.
 • Haftanın öğünlerini paylaşın.
 • Mutfak yolculuğunuz hakkında konuşun.

Aynı zamanda önemli olan bir şey de, yemek blogunuzda gezinmeyi kolaylaştırmak ve okurların aradıkları içeriği hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olmaktır.

Aşağıdaki öneriler, bir yemek blogunun kullanılabilirliğini iyileştirmeye yardımcı olabilir:

 • İnsanların bir tarifin ne tür bir yemek için olduğunu anlamalarını kolaylaştırmak için bir resim galerisi kullanın.
 • En çok oluşturduğunuz tariflere göre yemek blogu kategorileri  oluşturun.
 • Okurların geçmiş tarifleri ve arşivleri kolayca aramasını sağlamak için bir tarif dizini içerir.

9. Restoran Rehberleri

Gezginler, yeni bir şehri veya ülkeyi ziyaret ederken yemek yerlerini bulmak için genellikle bir restoran rehberi blogu kullanır. Bir yemek eleştirmeniyseniz veya şehirdeki farklı restoranları denemeyi seviyorsanız, bu konu hakkında blog yazmak keşiflerinizi ve fikirlerinizi paylaşmanın bir yolu olabilir.

Yüzlerce iyi yazılmış restoran incelemesi içeren bazı restoran rehberi blog örnekleri,  The Picky Glutton ve Paris by Mouth‘tur.

Paris by Mouth ana sayfası, blog konuları: yemek


Bir restoran rehberi blog yazarı genellikle bir inceleme yazarken yemek kalitesi, servis, dekor ve ambiyans ile fiyatlar gibi birkaç kriter kullanır.

Ek olarak, bir restoran incelemesi blog gönderisinin içerdiği diğer ortak unsurlar da vardır. Örneğin:

 • Restoranın adresi ve çalışma saatleri.
 • Yemeklerin bireysel derecelendirmeleri.
 • Artıları ve eksileri karşılaştırması.
 • Diğer harika alternatifler.

Bir restoran rehberi blogu, incelemeler sunmanın yanı sıra şefler ve restoran sahipleri ile röportajlar, ayın veya yılın en iyi yemek mekânları ve yeni restoran açılışları gibi başka içerik türlerini de içerir.

Başarılı bir restoran rehberi blogu oluşturmak için şu önerileri deneyin:

 • Bölgenizdeki insanların sevdiği popüler yemek mekânlarını ve yemekleri bulmak için Yelp ve Allmenus gibi siteleri kullanın.
 • Hakkında yazmak istediğiniz yerleri ve yemekleri öğrenin ve araştırın.
 • Yemek blogunuzu sosyal medya ve yemek forumları aracılığıyla tanıtın.

10. Haber Blogları

Gelecek vadeden bir gazeteciyseniz veya sadece haber değeri taşıyan konular hakkında yazma konusunda tutkuluysanız, bir haber blogu açmayı düşünün.

Pek çok haber blogu dünya çapında haber güncellemeleri sunsa da, belirli bir ülke, bölge veya topluluğa odaklanmak daha iyidir. Bunu yapmak, yerel SEO’yu daha az rekabetçi arama terimleriyle optimize etmek daha kolay olduğundan, blogunuzun bölgede daha hızlı bir otorite haline gelmesine yardım eder.

 BuzzFeed ve HuffPost gibi birçok haber blogunun belirli bir özelliği, her gün ve tutarlı bir şekilde makaleler yayınlamalarıdır.

Blog Konusu: Huffpost Sitesi

Her gün yayınlayacağınız bir blog gönderisi fikri bulmak için şu önerileri uygulamayı deneyin:

 • Politikacıların ve şirketlerin sosyal medya hesaplarını takip edin.
 • En son haberler hakkında fikir edinmek için BuzzSumo gibi web sitelerini ziyaret edin.
 •  PRLogPR-Inside ve Newswire.gibi bazı basın bültenlerine abone olun.

11. Film Blogları

Film yorumu blogu açmak, film severlerin ilgilendikleri filmler veya televizyon şovları hakkındaki görüşlerini ifade etmeleri için harika bir yoldur. Her yıl vizyona giren yüzlerce filmle, bu alanda her zaman yazacak yeni bir şeyler vardır.

Film tavsiyeleri hakkında konuşmaktan belirli bir türdeki filmleri tartışmaya kadar bir film blogu yürütmenin birçok yolu vardır. Örneğin, Dread Central yalnızca korku ve gerilim filmlerine ayrılmıştır.

Dead Centran Web sitesi, blog örnekleri
Dead Centran Web sitesi, blog örnekleri

Film incelemesi yazmak, birçok film blogu tarafından kullanılan tipik bir blog yazısı fikridir. Bir film incelemesi genellikle bir filmin özetini ve yazarın bu konudaki bakış açısını içerir.

Bunun yanı sıra, bir film blogundaki diğer yaygın içerik türleri şunlardır:

 • En iyi ve en kötü devam filmleri veya yeniden yapımlar.
 • Film eleştirmenleri.
 • Ödüller tahminleri gösterir veya yapar.
 • Kitaptan uyarlanan filmleri yazar.
 • Film akışı hizmetlerinin incelemeleri.

12. Bir Programlama Dili Öğretin

Nereden başlayacağını veya ne uygulayacağını bilmeyen insanlar için yeni bir programlama dili öğrenmek zor olabilir. Bir geliştiriciyseniz veya güçlü programlama becerileriniz varsa, bir programlama blogu açmak, karmaşık kavramları yeni başlayanlar için kolay anlaşılır hale getirmenin ve öğretmenin mükemmel bir yoludur.

Bir programlama dili blogunda bir veya daha fazla programlama dili bulunabilir. Harika örneklerden ikisi David Walsh Blog ve Reactgo; JavaScript’ten Python’a kadar farklı dilleri kapsayan bloglardır.

Ancak Emmanuel Hayford gibi tek bir programlama diline odaklanan bir blog yayınlamak, konuyu daha ayrıntılı bir şekilde ele almanın harika bir yolu da olacaktır.

 David Walsh Blog - Programlama Blogu

Öğreticiler ve başlangıç kılavuzları sunmanın yanı sıra, bir programlama dili blogu genellikle şu tür konuları sağlar:

 • Yeni başlayanlar için proje fikirleri.
 • Programlama için en iyi dizüstü bilgisayarlar.
 • En iyi çevrimiçi geliştirici toplulukları.
 • Serbest geliştirici olarak çalışmak için ipuçları.
 • Sıkça sorulan kodlama mülakat soruları.

13. Pazarlama Blogları

Denemeye değer bir başka popüler iş blogu konusu da pazarlamadır. Bu konu hakkında blog yazmak, pazarlama uzmanlarının tavsiyelerini, kılavuzlarını ve pazarlama ve satış uygulama yöntemlerini paylaşmaları için mükemmel bir yoldur.

Pazarlama blog topluluğunun bir parçası olmaya karar verirseniz, belirli bir pazarlama yöntemine odaklanabilir veya Marketing Land gibi çeşitli promosyon türlerini kapsayabilirsiniz.

Başlangıç için kullanabileceğiniz bir blog yazısı fikri, en son pazarlama trendleri ve okurlara hangi promosyon stratejilerine odaklanmaları gerektiği olabilir.

Bunun yanı sıra, dikkate alınması gereken başka pazarlama blog yazısı önerileri de mevcut elbette:

 • Medya planlama rehberlerleri.
 • Her pazarlamacının bilmesi gereken pazarlama istatistikleri.
 • En iyi ücretsiz pazarlama araçları.
 • Diğer pazarlama uzmanlarıyla röportajlar.
 • Pazarlama mitlerini çürütmek.

İnceleyebileceğiniz Diğer Blog Konuları

Ne hakkında blog oluşturacağınıza dair bir fikriniz yok mu? İşte en popüler blog konuları listesi. Neden herkesin bu blogları okuduğunu ve aynı konuda neler yazabileceğini tartışacağız!

1. İncelemeler

Herkes bir ürün veya hizmeti satın almadan önce onla alakalı tarafsız bilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle online incelemelere arz daima yüksektir. Özellikle de trendde olan şeyler için.

Eğer yüksek kaliteli incelemeler yazabilirseniz blogunuz kesinlikle kısa sürede ilgi görecektir! Ek olarak eğer kalitenizi koruyup yeterince uzun içerik yazarsanız okurlar sizi sektördeki bir uzman olarak görecektir.

Ancak belirli bir sektörü hedeflemelisiniz. Eğer birden fazlasıyla ilgileniyorsanız ikisi için de farklı blog oluşturmalısınız.

İnceleme yazarken sadece tek bir firmanın veya markanın ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. İncelediğiniz her ürün için bazı artılar ve eksiler belirlemek güvenilirliğinizi arttırır. Blog önerileri: Kitap blogları, teknoloji blogları, makyaj blogları…

2. Nasıl Yapılır Makaleleri

Eğer belirli bir alanda çok bilginiz varsa nasıl yapılır makaleleri yazmak harika bir fikirdir.

Bugünlerde herkes çözümleri çevrimiçi arar. Bunu aklınızda bulundurarak bilginizi ve becerilerinizi İnternet’te paylaşmamanız için hiçbir sebep yok. Bunu yapmanın bir yolu da nasıl yapılır makaleleri yazmaktır. Ne de olsa insanların bir şeyle yardıma ihtiyacı olduğunda ilk yaptıkları şey Google’a danışmaktır!

İçeriğinize bağlı olarak hızlı bir çözüm arayan okuyucuları veya projelerini geliştirmek isteyen tecrübeleri insanları hedefleyebilirsiniz. İhtimaller sonsuzdur!

3. Acemi Rehberleri

Acemi rehberler nasıl yapılır makalelerine benzerdir. Ama adından da anlayabileceğiniz gibi acemi rehberleri daha çok işlediğiniz konu hakkında daha önce hiçbir şey öğrenmemiş okuyuculara odaklıdır. Eğer insanların öğrenmelerine yardım etmeyi seviyorsanız acemi rehberleri harika bir blog fikridir.

4. Yemek Tarifleri

Eğer yemek yapmayı seviyorsanız yemek tarifleri harika blog konuları arasında sizin için en önde gelebilir. Kendinize has yemek tarifleri yazmanızı tavsiye ediyoruz! Kendi ve okuyucunuzun aşçılık ufkunu genişletin.

Örneğin başka insanların yemeklerini tartışabilir, mutfak araçlarını inceleyebilir, yeni malzemeler deneyebilir ve hatta daha da fazlasını yapabilirsiniz.

Eğer ilham arıyorsanız Food52’den bu örneğe bir göz atın.

Food52 Yemek Tarifleri Blogu Ana Sayfası

Food52 sadece yemek hakkında değildir. Bu blogda iç tasarım, restoranlar ve içecekler hakkında yazılar da bulabilirsiniz. Hatta mobilya ve mutfak araçları da satın alabileceğiniz bir mağazaya da sahiptirler.

5. Öneriler

İncelemeler ve rehberler yazmanın dışında öneri vermek başkalarına yardım etmek ve bunu yaparken içerik yaratmak için başka bir seçenektir. Birçok online öneri köşe yazısı hayatla alakalı sorunlar hakkındadır ancak farklı konular hakkında da konuşabilirsiniz.

Niche’iniz ne olursa olsun bir öneri blogunu iki yoldan yapabilirsiniz. Okuyucularınızın sahip olduğu sorunlar hakkında yazabilir veya öbür taraftan, blogunuza bir canlı sohbet özelliği ekleyebilirsiniz.

6. Kendini Koruma

Tehlikeli durumlarda kendinizi korumayı bilmek çok önemlidir. Ancak, bu daima dövüş sanatlarını bilmeyi gerektirmez.

Bugünlerde insanlar bloglardan kendini koruma teknikleri öğrenebilir. Bu oldukça büyüyen bir konudur ve bu konu hakkında popüler bir blog oluşturabilirsiniz.

Yazacağınız yazılar güvenlik tavsiyeleri, kendini koruma hareketleri ve ölümcül olmayan silahları içerebilir.

7. Kendin Yap (DIY) Projeleri

Birçok kişi evini fazla harcama yapmadan dekore etmeyi sever. Bu yüzden binlerce kişi kendin yap (DIY) bloglarını takip eder.

Ancak ev dekorasyonu dışındaki konular hakkında da bir kendin yap blogu açabilirsiniz. Kozmetikler, aksesuarlar ve günlük yaşam hileleri yazılarınız için kullanabileceğiniz blog konularından bazılarıdır.

8. Bahçıvanlık

Bahçıvanlık oldukça rağbette olan bir konudur. Özellikle de şehirlerde yaşayanlar için. Bu durumdan bir bahçıvanlık blogu açarak faydalanabilirsiniz.

Bahçıvanlık hakkında konuşabileceğiniz tonlarca konu bulunmaktadır. Eğer ilhamınızı kaybederseniz Stephanie Rose’un Garden Therapy sitesi size yardımcı olacaktır.

Bahçıvanlık blog örneği

Garden Therapy sadece bahçıvanlık teknikleri ve araçlarını kapsamaz. Bu blogda ayrıca bitkilerden ve meyvelerden kozmetik ürünleri yapma ve el işi hakkında bilgi alabilirsiniz.

9. Fotoğrafçılık

Dijital teknoloji fotoğrafçılığı herkese erişebilir kılmıştır. Sonuç olarak daha fazla kişi fotoğrafçılıkta daha iyi olmayı hedefler olmuştur.

Bunu akılda bulundurarak bir fotoğrafçılık bloguna sahip olmak büyük bir avantajdır. Blogunuzdan para kazanmak da oldukça kolay olacaktır. Örneğin online bir fotoğrafçılık kursu yapabilirsiniz.

Fotoğrafçılık blogları ayrıca bir portföy olarak da çalışabilir. Öbür taraftansa bazı fotoğrafçılar eserlerini bir günlük olarak paylaşırlar.

10. İlginç Site Listeleri

Bazıları İnternet’i stres atmak için kullanır. Bunu yapmak içinse genellikle sıradışı ve eğlenceli web siteleri ararlar. Ancak bazen bu türden siteleri bulmak zor olabilir.

Eğer BuzzFeed ve Bored Panda gibi siteler size göreyse blogunuzda onlar hakkında konuşabilirsiniz. Bu kulağa garip de gelse ilginç siteleri paylaşan bloglar oldukça fazla trafik üretebilir.

11. Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenme

Bir müzik enstrümanı eğitmeni olarak online ders vermek gelirinizi arttırmanız için iyi bir yoldur. Bunu bir blog kurarak yapabilirsiniz.

Potansiyel öğrencilerinizi cezbetmek için ücretsiz bir deneme önerebilirsiniz. Müziksel yeteneklerinizi gösterin! İnsanların sunduğunuz hizmete ilgi duymasına sebep olabilir!

12. Dil Öğrenme

Yeni bir dil öğrenmek harika bir girişimdir. Ancak bazıları için zorlu bir deneyim olabilir. Ancak dil öğrenme bloglarını bu işlemi kolaylaştırır.

Bir dil blogunda içerik olarak daima dersler yaratmak zorunda değilsiniz. Ellen Jovin’in Words and Worlds of New York adlı bloguna bir göz atın.

Words and Worlds of New York Dil Blogu Ana Sayfası

Ellen blogunda New York’daki dillerin gramerleri ve kelime haznelerinin ötesinde şeyler de içermektedir. Dil kitapları, konferanslar ve yabancı lokantalar hakkında da yazmaktadır.

13. Web Tasarım

Bugünlerde bir web sitesi kurmak için birçok web sitesi bulunmaktadır. Bundan dolayı web tasarım en popüler blog konuları arasındaki yerini almıştır.

Web tasarım hakkındaki bloglar genellikle geliştiriciler için bir öğrenme platformu olarak çalışır. Yazabileceğiniz yazı türleri web site kurma araçları incelemeleri, kodlama önerilerir ve bilinmesi gereken en iyi özellikler olabilir. Eğer web site tasarımıyla ilgiliyseniz bu harika bir blog fikridir!

14. İç Dizayn

İç dizayn firmanız için bir blog açmak daha fazla müşteri elde etmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için potansiyel müşterilerle kullanışlı yazılar aracılığıyla etkileşime geçmeniz gerekmektedir.

Örneğin dekorasyon tavsiyeleri, en iyi renk karışımları ve mobilya incelemeleri hakkında konuşabilirsiniz. Daha da iyisiyse kendi iç dizayn örneklerinizi göstermelisiniz.

15. Sporlar

Eğer sporlar hakkında tutkuluysanız bir blog açmak eğlenceli bir yolculuk olabilir. Blogu bir haber platformu olarak kullanabilirsiniz. Örneğin amatör futbol maçları veya yerel maraton etkinlikleri hakkında haberler yazabilirsiniz.

Öbür taraftansa blogunuzda ayrıca spor ekipmanları ve stadyumları inceleyebilirsiniz.

16. Hayvanlar

İnternet kullanıcıları için hayvanlar hakkında blog yazmak hem eğlenceli hem de eğitsel olabilir. Evcil hayvanlar blogunu örnek olarak alalım. Evcil hayvanların sevimli günlük hayatları dışında ayrıca onlara daha iyi bakmak için tavsiyeler de paylaşırlar.

Bazı hayvan blogları da hayvanlara karşı şiddet konusunda duyarlılık oluşturmaya çalışırlar. Örneğin bu Animal Justice Project adlı bloga bakın.

Justice Project Animal Blogu Ana Sayfası

Hayvan haklarını savunmaları dışında insanları da kendilerine katılmaya davet ederler.

17. Kişisel Gelişim

Size hayat konusunda ders verecek bir blog yoktur ve birçok kişi hayatlarından mutlu değildir. Bundan dolayı insanlar kişisel gelişim bloglarına sığınırlar.

Kişinin zihnini organize etmesinden tutun daha fit bir vücut için harika yiyecekleri bulmaya kadar bu türden bloglarda yazacak birçok konu bulunmaktadır.

18. Freelance

Bir şirkette çalışmak herkese göre olmayabilir. Her geçen gün daha fazla kişi girişimci ve freelancer olmayı tercih etmekte. Ancak, bir başlangıç yapmak çoğunun düşündüğü gibi kadar kolay olmayabilir.

Freelance blogları bu yaşam tarzıyla ilgilenen kişiler için oldukça kullanışlıdır. Bu blogların geneli freelancer olarak nasıl bağlantılar kurulur veya plan yapılır gibi konular hakkında yazarlar.

19. Topluluk Önünde Konuşma Yapmak

Topluluk önünde konuşmak korkutucu olabilir. Neyse ki insanların daha iyi konuşmacı olmalarına yardımcı olan bloglar da bulunmaktadır.

Bunların en popülerlerinden biriyse TED Talks‘dur.

TED Talks Ana Sayfası

TED Talks sunum videolarının merkezidir. Bu blog birçok konuyu kapsar ve ayrıca topluluk önünde konuşma yapma becerilerinizi geliştirmek için seminerler de bulabilirsiniz.

20. Ev Bütçesi

Hayatı doyasıya yaşarken daha az para harcamak her geçen gün daha popüler bir konu olmakta. Bu konu hakkında yazan blogların sayısı da artmaktadır, bu yüzden blog konuları arasında bu konu da listemizde yerini aldı.

Eğer başkalarını da tutumluluk konusunda motive etmek istiyorsanız bu blog konusunu seçmek harika bir fikir olabilir. Yemek tarifleri, geri dönüşüm ve basit yaşamla alakalı diğer şey hakkında yazılar yazabilirsiniz.

21. Hikâye Paylaşma

Hikaye yazmayı ve paylaşmayı seviyor musunuz? Bu konu da en çok sevilen blog konuları arasındaki yerini almaktadır ve yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Ayrıca başkalarının da blogunuzda yazı yazmasına izin verebilirsiniz. Bunu yaparak başkalarından da öğrenebilirsiniz.

Blogunuzu Başarılı Hale Getirmek İçin Ek İpuçları ve Püf Noktaları

Şimdiye kadar, farklı türde blog konularını ve bunların ne tür bir hedef kitle için olduklarını açıkladık. Ancak aktif ve başarılı bir blog yürütmek, yalnızca bir konu hakkında makaleler yazmaktan daha fazlasını gerektirir.

Blogunuzu büyütmenize yardımcı olabilecek ipuçlarını ve araçları bir inceleyelim.

 • Bir yayın programı oluşturun. Her hafta kaç blog gönderisi yayınlayacağınız konusunda belirli bir hedef belirleyin. Trafiği artırmak ve SEO’yu iyileştirmek için ayda en az 11 gönderi (İng.) hedefleyin.
 • Blogunuzun duyarlı olduğundan emin olun. Dünya çapındaki web trafiğinin yarısı (İng.) mobil kullanıcılardan geldiğinden, her ziyaretçiye hitap edecek duyarlı bir blog teması kullandığınızdan emin olun.
 • Doğru türde içerik yayınlayın. Bol miktarda geri bağlantı almak ve zamanla organik trafik almak için her zaman lazım olan makaleler (İng.) oluşturmaya çalışın. Gelecek yıllar için yeni okurlar getirmenin yanı sıra, bu içerik türünü güncellemek de daha kısa sürer.
 • Yalnızca alakalı içerik üretin. Trendleri izlemek ve sektörünüzde hakkında yazacak heyecan verici konular bulmak için Google Trends, Google Insights for Search ve News Map‘i kullanın.
 • Başlıklar da aynı derecede önemlidir. Blog gönderileri oluştururken, ziyaretçileri makalelerinizi okumaya ve paylaşmaya çekmek için ilgi çekici başlıklar kullandığınızdan emin olun. İyi bir başlık bulmakta zorlanıyorsanız, Impact Blog Title Generator ve SEOPressor. gibi araçları kullanmayı deneyin.
 • SEO’yu unutmayın. Yayınladığınız her blog gönderisinin arama motorları için tamamen optimize edildiğinden emin olun. Bunu yapmak, organik trafiği artırmanıza ve dönüşüm oranlarını artırmanıza yardımcı olacaktır.
 • İçeriğinizi paylaşın. Sitenizi daha geniş bir kitleye ulaştırmak için blog yayınınızı  FlipboardPocket ve Reddit gibi popüler yer imi sitelerine gönderin. Yeterince insan makalenizi sever ve yer imlerine eklerse, blog gönderinizin bir yer imi sitesinde viral olma şansı vardır.
 • Aktif bir yorum bölümüne sahip olun. Blogunuzda bir yorum bölümüne sahip olmak, okurlarınızın sahip olabileceği tüm soruları yanıtlamanıza olanak tanır. Bunu yapmak, yalnızca bir konudaki uzmanlığınızı göstermekle kalmaz, aynı zamanda blogunuzu daha ilgi çekici hale getirir.
 • Uygun para kazanma yöntemlerini seçin. Blogunuz için hangi yöntemin en iyi şekilde çalışacağına karar vermek için satış ortaklığı ve reklam yerleşimine bakın.
 • Sosyal medya pazarlamacılığı. Okurların içeriği kolayca paylaşmasına ve blogunuza daha fazla trafik göndermesine izin vermek için Novashare ve Monarch. gibi sosyal medya paylaşım araçlarını kullanmayı deneyin.
 • E-posta pazarlama. E-posta kampanyalarını yönetmek ve profesyonel e-posta haber bültenlerini biçimlendirmek için Constant Contact ve Mailchimp gibi bir e-posta pazarlama aracı kullanın.

Kapanış

Umarız en sevdiğiniz yeni blog fikirleri listemizden ilham almışsınızdır. Nişinizi seçmekte hala sorun yaşıyorsanız, ilgilendiğiniz konuların bir listesini oluşturun ve bilgi ve beceri seviyenize göre daraltın.

Bir blog fikri seçmenin, bir blog yazma yolculuğunun ilk adımı olduğunu unutmayın. Okurları blogunuza çekmek ve blog yazarak para kazanmak için düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlamanız, en iyi SEO uygulamalarını takip etmeniz ve bir pazarlama planı oluşturmanız gerekir.

İçeriğinizi önceden planlamanın, sürekli olarak yüksek kaliteli blog gönderileri üretmenize ve yayınlamanıza yardımcı olduğunu unutmayın. Yüksek kaliteli makalelere sahip bir blog, arama sonuçlarında da daha üst sıralarda yer alır ve siteye daha fazla okuyucu getirir.

Genel olarak, bu makalenin kendi blogunuzu başlatmanıza ve onu başarıya ulaştırmanıza yardımcı olacağını umuyoruz. Yukarıda belirtilen tavsiye ve araçları uyguladığınızdan emin olun ve aşağıdaki yorumlarda bir blog başlatma deneyiminizi paylaşın.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.