Başarılı Bir Blog İçin 25 Harika Blog Konuları

Blog yazmak ilgilendiğiniz şeyleri, hobilerinizi & fikirlerinizi paylaşırken para kazanmak için harika bir yoldur. Ancak bir blog oluşturmak o kadar da kolay değildir. Bir konu seçmeniz ve konunuza bağlı kalmanız gerekir! Bazen bir fikir bulmak bile zor olabilir. Bu makalede sizinle tamı tamına 25 adet blog konuları paylaşacağız!

Premium Web Hosting kişisel web siteleri için kusursuz pakettir.

Hemen incele

Başlamadan Önce

Bir konu seçmeden önce nasıl blog kurulacağını bilmeniz gerekir. Her şeyden önce bir platform, yani, blogunuzu oluşturmak için kullanacağınız yazılımı seçmelisiniz. Bugünlerde bunun için birçok seçenek bulunmaktadır. Zyro, WeeblySquarespace, ve WordPress dahil.

Unutmayın ki bazı platformlar kendiliğinden barındırılırken diğerleri böyle değildir. Kendiliğinden barındırılan platformlar blogunuzu ve veritabanını sunucusunda depolar. Diğerleri ise bir hosting hizmeti kullanmanızı gerektirir. Blogunuzun iyi bir performans gösterdiğinden emin olmak için harika bir uptime’ı olan hosting planı kullanmalısınız.

Bir hosting hizmeti seçtikten sonra blog platformunuzu yüklemelisiniz. Çoğu hosting hizmeti sağlayıcı WordPress gibi popüler platformlar için kolay yükleme araçları sağlar.

Daha sonra ise bir alan adı almanız gerek. Bu blogunuzun kullanacağı adrestir. Niche’inizle alakalı olan eşsiz bir isim bulmalısınız. Ana tercihinizin uygun olmadığı durumda kullanabileceğiniz alternatifler de bulun.

Son olarak temayı ayarlamanız ve bazı uzantılar eklemeniz gerekir. Tema blogunuzun görünüşünü oluştururken uzantılar ek özellikler sağlar. Blog platformlar genellikle aralarından seçebileceğiniz ücretsiz temalar ve uzantılara sahiptir.

Blog Konuları

Ne hakkında blog oluşturacağınıza dair bir fikriniz yok mu? İşte en popüler 25 adet blog konuları listesi. Neden herkesin bu blogları okuduğunu ve aynı konuda neler yazabileceğini tartışacağız!

1. İncelemeler

Herkes bir ürün veya hizmeti satın almadan önce onla alakalı tarafsız bilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle online incelemelere arz daima yüksektir. Özellikle de trendde olan şeyler için.

Eğer yüksek kaliteli incelemeler yazabilirseniz blogunuz kesinlikle kısa sürede ilgi görecektir! Ek olarak eğer kalitenizi koruyup yeterince uzun içerik yazarsanız okuyucular sizi sektördeki bir uzman olarak görecektir.

Ancak belirli bir sektörü hedeflemelisiniz. Eğer birden fazlasıyla ilgileniyorsanız ikisi için de farklı blog oluşturmalısınız.

İnceleme yazarken sadece tek bir firmanın veya markanın ihtiyaçlarını karşılayamazsınız. İncelediğiniz her ürün için bazı artılar ve eksiler belirlemek güvenilirliğinizi arttırır.

2. Nasıl Yapılır Makaleleri

Eğer belirli bir alanda çok bilginiz varsa nasıl yapılır makaleleri yazmak harika bir fikirdir.

Bugünlerde herkes çözümleri çevrimiçi arar. Bunu aklınızda bulundurarak bilginizi ve becerilerinizi İnternet’te paylaşmamanız için hiçbir sebep yok. Bunu yapmanın bir yolu da nasıl yapılır makaleleri yazmaktır. Ne de olsa insanların bir şeyle yardıma ihtiyacı olduğunda ilk yaptıkları şey Google’a danışmaktır!

İçeriğinize bağlı olarak hızlı bir çözüm arayan okuyucuları veya projelerini geliştirmek isteyen tecrübeleri insanları hedefleyebilirsiniz. İhtimaller sonsuzdur!

3. Acemi Rehberleri

Acemi rehberler nasıl yapılır makalelerine benzerdir. Ama adından da anlayabileceğiniz gibi acemi rehberleri daha çok işlediğiniz konu hakkında daha önce hiçbir şey öğrenmemiş okuyuculara odaklıdır. Eğer insanların öğrenmelerine yardım etmeyi seviyorsanız acemi rehberleri harika bir blog fikridir.

4. Yemek Tarifleri

Eğer yemek yapmayı seviyorsanız yemek tarifleri harika blog konuları arasında sizin için en önde gelebilir. Kendinize has yemek tarifleri yazmanızı tavsiye ediyoruz! Kendi ve okuyucunuzun aşçılık ufkunu genişletin.

Örneğin başka insanların yemeklerini tartışabilir, mutfak araçlarını inceleyebilir, yeni malzemeler deneyebilir ve hatta daha da fazlasını yapabilirsiniz.

Eğer ilham arıyorsanız Food52’den bu örneğe bir göz atın.

Food52 Yemek Tarifleri Blogu Ana Sayfası

Food52 sadece yemek hakkında değildir. Bu blogda iç tasarım, restoranlar ve içecekler hakkında yazılar da bulabilirsiniz. Hatta mobilya ve mutfak araçları da satın alabileceğiniz bir mağazaya da sahiptirler.

5. Haberler

Eğer yeni başlıyorsanız ulusal haberleri konu alan bir blog kurmak biraz fazla zor olabilir. Ne de olsa yeni büyük haber ajanslarıyla çekişmek zorunda değilsiniz.

Bunun yerine size daha yakın konular hakkında yazılar yazmayı deneyin. Sizin bölgenizdeki veya yakındaki şehirlerde gerçekleşenlere bakın. Örneğin sokak sanatının bir hayranı olarak şehirde olan alakalı etkinlikler hakkında yazabilirsiniz.

Küçükten başlıyor olsanız bile bir tona sahip olmak çok önemlidir. Tabii ki hedef kitleniz için tonunuzu değiştirebilirsiniz! Okuyucularınızın seveceği bir hitap tarzı bulmak onlarla daha iyi bağlantı kurmanıza olanak sağlar.

6. Öneriler

İncelemeler ve rehberler yazmanın dışında öneri vermek başkalarına yardım etmek ve bunu yaparken içerik yaratmak için başka bir seçenektir. Birçok online öneri köşe yazısı hayatla alakalı sorunlar hakkındadır ancak farklı konular hakkında da konuşabilirsiniz.

Niche’iniz ne olursa olsun bir öneri blogunu iki yoldan yapabilirsiniz. Okuyucularınızın sahip olduğu sorunlar hakkında yazabilir veya öbür taraftan, blogunuza bir canlı sohbet özelliği ekleyebilirsiniz.

7. Seyahat

Eğer seyahat etmek sizin hobinizse deneyimlerinizi bir seyahat blogu üzerinden paylaşabilirsiniz. Online seyahat günlüklerini okuması sadece keyifli değildir ancak aynı hobiye sahip kişiler için kullanışlıdır.

Bir seyahat blogcusu olarak yapabileceğiniz birçok yazı türü mevcuttur. Yazabileceğiniz makaleler aşçılık maceraları, otel tavsiyeleri ve bütçeleme önerileri gibi konular hakkında olabilir.

8. Fitness

Her geçen gün daha fazla kişi sağlıklı hayat stillerine doğru yönelmektedir. Bu yüzden bir fitness bloguna sahip olmak büyük bir potansiyele sahiptir!

Uzmanlık alanınıza bağlı olarak fitness’ı konu alan birçok şey hakkında konuşabilirsiniz. Antrenman eğitmenliği, besin tavsiyeleri ve ruhsal zindelik önerileri hakkında yazabileceğiniz konular hakkında sadece birkaçdırı.

Bir fitness bloguyla ayrıca bizmetinizi pazarlayabilirsiniz! Örneğin Badass Fitness‘a göz atın:

 Badass Fitness Blog Ana Sayfası

Bu blogun sahibi Shannon Tabata stilindeki antrenmanda uzmanlaşmış tecrübeli bir antrenördür. Blogunu kullanarak insanların ona Florida’daki antrenman kampında katılmalarına ilham olur.

9. Kendini Koruma

Tehlikeli durumlarda kendinizi korumayı bilmek çok önemlidir. Ancak, bu daima dövüş sanatlarını bilmeyi gerektirmez.

Bugünlerde insanlar bloglardan kendini koruma teknikleri öğrenebilir. Bu oldukça büyüyen bir konudur ve bu konu hakkında popüler bir blog oluşturabilirsiniz.

Yazacağınız yazılar güvenlik tavsiyeleri, kendini koruma hareketleri ve ölümcül olmayan silahları içerebilir.

10. Kendin Yap (DIY) Projeleri

Birçok kişi evini fazla harcama yapmadan dekore etmeyi sever. Bu yüzden binlerce kişi kendin yap (DIY) bloglarını takip eder.

Ancak ev dekorasyonu dışındaki konular hakkında da bir kendin yap blogu açabilirsiniz. Kozmetikler, aksesuarlar ve günlük yaşam hileleri yazılarınız için kullanabileceğiniz blog konularından bazılarıdır.

11. Oyun Tam Çözümleri

Kim oyunları sevmez ki? Oyun endüstrisi çok, çok büyüktür! Bu yüzden oyunlar hakkında açabileceğiniz bir blog büyük oranda büyüyebilir!

Eğer bir oyun blogu yapmak istiyorsanız tam çözümler yazmak harika bir seçimdir. Bu rehberler özellikle zor oyunlar için oldukça kullanışlıdır.

Tam çözümler okuyucuların dikkatini çekebilir. Özellikle de popüler veya trendde olan oyunlar hakkındalarsa.

12. Bahçıvanlık

Bahçıvanlık oldukça rağbette olan bir konudur. Özellikle de şehirlerde yaşayanlar için. Bu durumdan bir bahçıvanlık blogu açarak faydalanabilirsiniz.

Bahçıvanlık hakkında konuşabileceğiniz tonlarca konu bulunmaktadır. Eğer ilhamınızı kaybederseniz Stephanie Rose’un Garden Therapy sitesi size yardımcı olacaktır.

Bahçıvanlık blog örneği

Garden Therapy sadece bahçıvanlık teknikleri ve araçlarını kapsamaz. Bu blogda ayrıca bitkilerden ve meyvelerden kozmetik ürünleri yapma ve el işi hakkında bilgi alabilirsiniz.

13. Fotoğrafçılık

Dijital teknoloji fotoğrafçılığı herkese erişebilir kılmıştır. Sonuç olarak daha fazla kişi fotoğrafçılıkta daha iyi olmayı hedefler olmuştur.

Bunu akılda bulundurarak bir fotoğrafçılık bloguna sahip olmak büyük bir avantajdır. Blogunuzdan para kazanmak da oldukça kolay olacaktır. Örneğin online bir fotoğrafçılık kursu yapabilirsiniz.

Fotoğrafçılık blogları ayrıca bir portföy olarak da çalışabilir. Öbür taraftansa bazı fotoğrafçılar eserlerini bir günlük olarak paylaşırlar.

14. İlginç Site Listeleri

Bazıları İnternet’i stres atmak için kullanır. Bunu yapmak içinse genellikle sıradışı ve eğlenceli web siteleri ararlar. Ancak bazen bu türden siteleri bulmak zor olabilir.

Eğer BuzzFeed ve Bored Panda gibi siteler size göreyse blogunuzda onlar hakkında konuşabilirsiniz. Bu kulağa garip de gelse ilginç siteleri paylaşan bloglar oldukça fazla trafik üretebilir.

15. Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenme

Bir müzik enstrümanı eğitmeni olarak online ders vermek gelirinizi arttırmanız için iyi bir yoldur. Bunu bir blog kurarak yapabilirsiniz.

Potansiyel öğrencilerinizi cezbetmek için ücretsiz bir deneme önerebilirsiniz. Müziksel yeteneklerinizi gösterin! İnsanların sunduğunuz hizmete ilgi duymasına sebep olabilir!

16. Dil Öğrenme

Yeni bir dil öğrenmek harika bir girişimdir. Ancak bazıları için zorlu bir deneyim olabilir. Ancak dil öğrenme bloglarını bu işlemi kolaylaştırır.

Bir dil blogunda içerik olarak daima dersler yaratmak zorunda değilsiniz. Ellen Jovin’in Words and Worlds of New York adlı bloguna bir göz atın.

Words and Worlds of New York Dil Blogu Ana Sayfası

Ellen blogunda New York’daki dillerin gramerleri ve kelime haznelerinin ötesinde şeyler de içermektedir. Dil kitapları, konferanslar ve yabancı lokantalar hakkında da yazmaktadır.

17. Web Tasarım

Bugünlerde bir web sitesi kurmak için birçok web sitesi bulunmaktadır. Bundan dolayı web tasarım en popüler blog konuları arasındaki yerini almıştır.

Web tasarım hakkındaki bloglar genellikle geliştiriciler için bir öğrenme platformu olarak çalışır. Yazabileceğiniz yazı türleri web site kurma araçları incelemeleri, kodlama önerilerir ve bilinmesi gereken en iyi özellikler olabilir. Eğer web site tasarımıyla ilgiliyseniz bu harika bir blog fikridir!

18. İç Dizayn

İç dizayn firmanız için bir blog açmak daha fazla müşteri elde etmenize yardımcı olur. Bunu yapmak için potansiyel müşterilerle kullanışlı yazılar aracılığıyla etkileşime geçmeniz gerekmektedir.

Örneğin dekorasyon tavsiyeleri, en iyi renk karışımları ve mobilya incelemeleri hakkında konuşabilirsiniz. Daha da iyisiyse kendi iç dizayn örneklerinizi göstermelisiniz.

19. Sporlar

Eğer sporlar hakkında tutkuluysanız bir blog açmak eğlenceli bir yolculuk olabilir. Blogu bir haber platformu olarak kullanabilirsiniz. Örneğin amatör futbol maçları veya yerel maraton etkinlikleri hakkında haberler yazabilirsiniz.

Öbür taraftansa blogunuzda ayrıca spor ekipmanları ve stadyumları inceleyebilirsiniz.

20. Hayvanlar

İnternet kullanıcıları için hayvanlar hakkında blog yazmak hem eğlenceli hem de eğitsel olabilir. Evcil hayvanlar blogunu örnek olarak alalım. Evcil hayvanların sevimli günlük hayatları dışında ayrıca onlara daha iyi bakmak için tavsiyeler de paylaşırlar.

Bazı hayvan blogları da hayvanlara karşı şiddet konusunda duyarlılık oluşturmaya çalışırlar. Örneğin bu Animal Justice Project adlı bloga bakın.

Justice Project Animal Blogu Ana Sayfası

Hayvan haklarını savunmaları dışında insanları da kendilerine katılmaya davet ederler.

21. Kişisel Gelişim

Size hayat konusunda ders verecek bir blog yoktur ve birçok kişi hayatlarından mutlu değildir. Bundan dolayı insanlar kişisel gelişim bloglarına sığınırlar.

Kişinin zihnini organize etmesinden tutun daha fit bir vücut için harika yiyecekleri bulmaya kadar bu türden bloglarda yazacak birçok konu bulunmaktadır.

22. Freelance

Bir şirkette çalışmak herkese göre olmayabilir. Her geçen gün daha fazla kişi girişimci ve freelancer olmayı tercih etmekte. Ancak, bir başlangıç yapmak çoğunun düşündüğü gibi kadar kolay olmayabilir.

Freelance blogları bu yaşam tarzıyla ilgilenen kişiler için oldukça kullanışlıdır. Bu blogların geneli freelancer olarak nasıl bağlantılar kurulur veya plan yapılır gibi konular hakkında yazarlar.

23. Topluluk Önünde Konuşma Yapmak

Topluluk önünde konuşmak korkutucu olabilir. Neyse ki insanların daha iyi konuşmacı olmalarına yardımcı olan bloglar da bulunmaktadır.

Bunların en popülerlerinden biriyse TED Talks‘dur.

TED Talks Ana Sayfası

TED Talks sunum videolarının merkezidir. Bu blog birçok konuyu kapsar ve ayrıca topluluk önünde konuşma yapma becerilerinizi geliştirmek için seminerler de bulabilirsiniz.

24. İdareli Yaşam

Hayatı doyasıya yaşarken daha az para harcamak her geçen gün daha popüler bir konu olmakta. Bu konu hakkında yazan blogların sayısı da artmaktadır, bu yüzden blog konuları arasında bu konu da listemizde yerini aldı.

Eğer başkalarını da tutumluluk konusunda motive etmek istiyorsanız bu blog konusunu seçmek harika bir fikir olabilir. Yemek tarifleri, geri dönüşüm ve basit yaşamla alakalı diğer şey hakkında yazılar yazabilirsiniz.

25. Hikaye Paylaşma

Hikaye paylaşmayı seviyor musunuz? Bu konu da en çok sevilen blog konuları arasındaki yerini almaktadır ve yazma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

Ayrıca başkalarının da blogunuzda yazı yazmasına izin verebilirsiniz. Bunu yaparak başkalarından da öğrenebilirsiniz.

Sonuç

Yukarıda paylaştıklarımız dışında birçok blog konuları bulunmaktadır. Eğer aklınıza gelen başka bir konu varsa onun hakkında da blog açabilirsiniz! Kafanız hala mı karışık? Hangi konuda yetenekli olduğunuzu düşünün. Eğer yazdığınız konuda kendinizden eminseniz insanlar blogunuza ilgi duyacaktır.

Bu konudaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.