Blogger’dan WordPress’e Site Aktarma

Blogger’dan WordPress’e Site Aktarma

Sitenizde Blogger – WordPress aktarma yapmak ancak trafik ve arama motoru sıralaması kaybetmek istemiyor musunuz? O zaman Blogger yönlendirme yazımız işinize çok yarayacak!

Site taşımanın neden faydalı olduğunu açıklayıp kolayca site taşıma yapmanız için gerekli her adımın olduğu bir rehber sağlayacağız.

Neden Blogger’dan WordPress’e Site Taşımalısınız?

Blogger blog gönderileri oluşturmak ve yayınlamak için güvenilir ancak basit bir blog platformudur. Ancak, sitenizi daha büyük ölçekli bir projeye (sanal mağaza gibi) doğru genişletmeye gelince, Blogger ihtiyacınız olan tüm özellikleri sağlamaz.

Öte yandan  WordPress, kişisel bir blogdan bir işletme sitesine kadar her türlü web sitesini oluşturmak için güvenebileceğiniz tam özellikli bir CMS‘dir. En güçlü özelliklerinden bazılarını ele alalım.

WordPress mi Blogger mı?

 • Web hosting size aittir— Sitenizi nerede barındıracağınızı seçebilirsiniz, bu da ne kadar harcadığınız ve bunun karşılığında ne alacağınız konusunda daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlar.
 • Eklenti ve tema seçenekleri— Web sitenizi olması gerektiği gibi şekillendirmek ve işlevselliğini genişletmek için tonlarca eklenti ve tema mevcuttur.
 • Tamamen özelleştirilebilir — web sitenizin görünüşünü kolayca değiştirebilir ve onu hedef kitlenize mükemmel şekilde uyarlayabilirsiniz.
 • SEO dostu — WordPress eklentisi ve tema kütüphanesi, sitenizin sıralamasını iyileştirmek için birçok SEO dostu seçenek sunar.
 • Hafif — WordPress çok fazla bellek gerektirmez, hızlı yüklenir ve hem ziyaretçiler hem de web yöneticileri için harika bir kullanıcı deneyimi sunar.

WordPress dediğimizde,  WordPress.com platformundan değil, WordPress.org‘da bulunabilen CMS’den bahsettiğimizi unutmayın. Web hosting, alan adları, para kazanma gibi konular için iki platformun birçok önemli farklılığı vardır.

3 Kolay Adımda Blogger’dan WordPress’e Site Taşıma

Artık faydaları öğrendiğinize göre, sitenizi WordPress’e Blogger site taşıma işlemine başlayalım:

Adım 1. Web Hosting Satın alın

Her şeyden önce, WordPress siteniz için en iyi web hosting sağlayıcısını bulun.

Hostinger’ın tek tıklamayla WordPress yükleyici, %99,9 çalışma süresi garantisi, 7/24 müşteri desteği ve WordPress performansını iyileştirmek için özel optimizasyon sağlayan WordPress hosting planlarına göz atabilirsiniz.

Hostinger WordPress Hosting
Hostinger WordPress Hosting

Hostinger’ın WordPress Hosting hizmetini şu şekilde alırsınız:

 1. WordPress hosting sayfasına gidin..
 2. İstediğiniz planı seçip SEPETE EKLE‘ye tıklayın.
 3. Alışveriş Sepeti‘nde, günlük yedeklemeler gibi diğer hizmetleri ekleyebilirsiniz. Ardından, Şimdi Satın Al‘ı tıklayın.
 4. Yeni bir Hostinger hesabı oluşturmak için Kaydolma işlemini tamamlayın veya varsa Oturum Açın.
 5. Ödeme yöntemini seçin ve satın alma işlemini tamamlayın.

12 ay veya daha uzun bir Premium veya İşletme planını seçerseniz, ilk yıl için tamamen ücretsiz bir premium alan adı kaydedebilirsiniz. Alternatif olarak, zaten bir alan adınız varsa bunu Hostinger’a aktarabilirsiniz.

Artık WordPress kurmak için hPanel’i kullanabiliriz:

 1. hPanel’deki Hosting menüsüne gidin, Yönet‘i seçin.
 2. Siteler bölümüne gidin ve Otomatik Yükleyici‘yi seçin.
 3. WordPress‘i seçin ve alan adınız da dahil olmak üzere gerekli tüm bilgileri doldurun, ardından Yükle‘ye tıklayın.

Adım 2. Site Verilerinizi Manuel Olarak Aktarın

Şimdi, sitenizin içeriğini Blogger’dan WordPress’e manuel olarak aktarın:

 1. Blogger Kontrol Panelinden Ayarlar -> Blogu Yönetin‘e gidin
 2. İçeriği içe aktar ve İçeriği yedekle bölümüne tıklayıp Kaydet‘e basın.XML dosyası cihazınıza otomatik olarak indirilecektir.Import and Back up Section on Blogger Dashboard
 3. Şimdi, WordPress Kontrol Paneline gidin, Araçlar -> İçe Aktar‘a gidin.
 4. Şimdi Yükle‘yi tıklayarak Blogger‘ı seçin, ardından İçe Aktarıcıyı Çalıştır‘ı seçin.
 5. Blogger’ı İçe Aktar sayfasında Dosya Seç düğmesine basın.
 6. Kaydettiğiniz XML dosyasını bulun ve Yükleyin.
 7. Yazar Ata sayfasına yönlendirileceksiniz. Kullanıcı bilgilerini doldurun ve Gönder‘e tıklayın.

Tebrikler, Blogger site taşıma işlemi bitti. Yeni WordPress sitenizde Blogger web sitenizin gönderileri, yorumları ve kategorileri var. Ancak ufak bir işlem daha yapmamız gerekiyor. O da trafiğinizi yeniden yönlendirmek.

Adım 3. Bir Eklenti İle Blogger Trafiğinizi WordPress’e Yönlendirin

SEO’yu korumanın en önemli kısmı, eski sitenizin yenisine yönlendirilmesini sağlamaktır. Bu rehberde, bir WordPress eklentisi olan Blogger To WordPress Redirection kullanacağız.

İlk olarak, WordPress kalıcı bağlantılarınızı Blogger’ın bağlantı yapısına benzeyecek şekilde ayarlayın.

 1. WordPress Kontrol Paneli -> Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar‘a gidin.
 2. Ayarlar bölümünde Ay ve İsim seçin.
 3. Değişiklikleri Kaydet’e tıklayın.

Şimdi yeniden yönlendirme kurulumuna başlayalım:

 1. WordPress panosunun eklenti bölümünden Blogger To WordPress Yeniden Yönlendirme eklentisini indirin ve etkinleştirin.
 2.  Araçlar-> Blogger To WordPress Yeniden Yönlendirme yolunu izleyin.
 3. List of Blogs bölümünü görüntülemek için Start Configuration  düğmesini tıklayın. Ardından Get Code‘a basın. Oluşturulan kodu kopyalayın.Blogger To WordPress Redirection Generated Code
 4. Şimdi, Blogger Kontrol Panelinize -> Tema‘ya gidin.
 5. Sayfanın en altına gidin ve HTML’i Düzenle‘ye tıklayın. Kodu eklemeden önce, herhangi bir terslik olması ihtimaline karşı eski Blogger temanızın yedeğini almanız önerilir.
 6. HTML Düzenle kutusunda, kopyaladığınız kodu, eski kodla değiştirin -> Kaydet butonuna tıklayın.Edit Theme HTML Box on Blogger
 7. Yeniden yönlendirmenin başarılı olup olmadığını test etmek istiyorsanız,  Blogger To WordPress Yeniden Yönlendirme sayfasına geri dönün ve Verify Configuration‘yı seçin. Test Case bölümündeki Blogger bağlantısını tıklayın.

Ek olarak, Blogger sitenizin RSS aboneleri varsa, beslemeyi de yönlendirmeniz gerekir.

 1. Blogger Kontrol Panelinize -> Ayarlar -> Diğer‘e erişin.
 2. Site Feed’i bölümünde, Yayın feed’i yönlendirme URL‘sine tıklayın.
 3. WordPress besleme URL’nizi yazın (Örn: http://siteadiniz.com/feed).

Blogger WordPress Aktarma Kapanış

Blogger, basit bir blog oluşturmak için temel özellikler sağladığından, sitenizi büyütmek için daha fazla ve daha iyi özellik elde etmek için Blogger’dan WordPress’e geçiş gereklidir. Aktarırken, trafiğin ve SEO metriklerinin taşınmasına yardımcı olacak birkaç önemli adımı gözden kaçırmamak önemlidir.

SEO’yu etkilemeden sitenizi Blogger’dan WordPress’e nasıl taşıyacağınızın özeti:

 1. İhtiyaçlarınızı karşılayacak WordPress barındırma bulun, ardından CMS’yi yükleyin.
 2. Blogger’dan XML dosyasını indirerek sitenizin içeriğini manuel olarak aktarın ve ardından WordPress’e yükleyin.
 3. Ziyaretçileri ve arama motorlarını otomatik olarak yeni sitenize yönlendirmek için Blogger to WordPress Yeniden Yönlendirme eklentisini etkinleştirin.

İşte Blogger’a WordPress kurma bu kadar kolay. Umarız Blogger WordPress aktarma yazımız işinize yaramıştır. WordPress sitenizi güle güle kullanın!

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.