VPS

CentOS LAMP Kurulumu: CentOS 7’de Linux, Apache, MySQL, PHP

CentOS LAMP Kurulumu: CenOS 7'de Linux, Apache, MySQL, PHP

Giriş

Web sitesini barındıracak bir web sunucusu kurmaya karar verdiyseniz, yapmanız gereken ilk şey LAMP yüklemektir. Apache, MySQL (veya MariaDB) ve PHP gibi servislerden oluşur; LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) olarak da bilinir. Bu rehberde, CentOS 7 VPS’e LAMP’i başarıyla kurmak için tüm temel adımları uygulayacaksınız. Artık kolaylıkla CentOS LAMP kurulumu yapabileceksiniz.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Sunucuya SSH root erişimi

Adım 1 – Apache kurulumu

İlk olarak 1995 yılında piyasaya çıkan Apache, en popüler ve en uzun süredir devam eden HTTP sunucusu yazılımıdır. Apache projesi, açık kaynak kodlu bir topluluk olan Apache Software Foundation tarafından sağlanmaktadır. Bu da ücretsiz olduğu anlamına gelir. Varsayılan CentOS yazılım dizinleriyle geldiğinden bunu kolaylıkla kurabiliriz. Şu komutu terminalde çalıştırmanız yeterlidir:

Şimdi, Apache hizmetini başlatın ve açılışta etkinleştirin:

İşlemi doğrulamak için ps aux | grep httpd komutunu kullanabilirsiniz:

Gördüğümüz gibi, HTTP arka plan programı başarıyla başladı. Artık sunucunuza IP adresi üzerinden erişebilirsiniz.

Öncelikle dig kullanarak sunucu IP adresini öğrenin:

Sunucu IP adresinizi Hostinger VPS kontrol panelinizde de bulabilirsiniz.

IP adresini öğrendiğinizde tarayıcınızda adres çubuğuna bu IP adresini yazın. Tarayıcınızda It works! veya Testing 123... yazan bir sayfa görmelisiniz.

Adım 2 – MySQL (Mariadb) kurulumu

Web sunucusunun başarıyla uygulanmasından sonra veritabanı servisini kuracağız. MariaDB, çok iyi bilinen MySQL hizmetinin topluluk tarafından geliştirilmiş bir uzantısıdır; iyi haber, aynı zamanda ücretsiz olmasıdır. Varsayılan CentOS depolarıyla birlikte geldiğinden Yum‘u çalıştırmanız yeterlidir:

Kurulum tamamlandıktan sonra, MariaDB’yi başlatın ve açılışta etkinleştirin:

MariaDB’yi başlattıktan sonra, bazı riskli varsayılanları kaldırmak için güvenlik komut dosyasını çalıştırın:

Öncelikle, MariaDB size root parolası soracaktır, ancak bu başlangıç kurulumu olduğundan henüz buna sahip değilsiniz. Bu nedenle, sadece ENTER tuşuna basınız. Bir sonraki komut isteminde root parolası belirlemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır, Y girin ve talimatları uygulayın:

Diğer tüm sorular için güvenle ENTER tuşuna basabilir ve varsayılan ayarları kabul edebilirsiniz. Bu noktada veritabanınız hazırdır ve PHP kurulumuna ilerleyebiliriz.

Adım 3 – PHP kurulumu

PHP motoru, PHP kodunu işlemek, veritabanına erişmek ve içeriği Apache’ye sunmak için gereklidir. Yum’u bir kez daha, gerekli PHP paketlerini yüklemek için kullanabilirsiniz. Terminalde şu komutu çalıştırın:

Apache’nin PHP motorunu tanıması için lütfen yeniden başlatın:

Bu kadar! Yeni bir web sunucusu inşa ettiniz.

Adım 4 – PHP motorunu test etmek

Bir test dosyası oluşturarak PHP’nin gerçekten çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu komutu çalıştırmanız yeterli:

Şimdi IP adresi ile dosyaya ulaşın:

PHP bilgilerini bu sayfada görebiliyor olmalısınız:

PHP Bilgisi

Sonuç

Zaten fark edebileceğiniz gibi, basit bir web sunucusu oluşturmak o kadar da zor değildir ve büyük bir beceri gerektirmez. CentOS Lamp kurulumunu tamamladınız. Apache, içeriği tarayıcıya sunarken; PHP, gerekli verileri almak için MariaDB’ye sorgu yapacak ve kodu çalıştıracaktır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay