Bulut Sunucu & Cloud Hosting Nedir? Acemiler İçin Bulut Sunucu Rehberi

Bulut Sunucu & Cloud Hosting Nedir? Acemiler İçin Bulut Sunucu Rehberi

Bu yazımızda size Cloud Hosting nedir (bulut hosting veya bulut sunucu) anlatacak ve bulut sunucu mimarisini, diğer hosting çeşitlerinden farkını ve kullanım yönlerini açıklayacağız. Hemen başlayalım.

Bulut Sunucu – Cloud Hosting Nedir?

Cloud hosting, yoğunluğu dengelemek ve uptime’ı artırmak için birden fazla farklı sunucu kullanan bir hosting türüdür. Web siteniz tek bir sunucu yerine merkezi bir havuzdaki kaynaklarla çalışan kümeyi kullanır. Bir sunucuda sorun yaşanınca başka bir sunucu devreye girer ve çalışmaya devam edilir.

Cloud teknolojisini hepsinin birbirine bağlı olduğu bilgisayarlar kümesi olarak düşünebilirsiniz. Ağa ne kadar fazla sunucu bağlanmışsa, buluta o kadar fazla kaynak sağlanır.

Cloud hosting ile cloud cluster adı verilen kümeden bir alan sahibi olursunuz. Geleneksel web hosting hizmetinde bunun tersi yaşanır, tek bir sunucudan belirli miktarda alan edinirsiniz.

Cloud hosting’in başlıca faydaları önemli şekilde artırılmış uptime, izole kaynaklar, kolay ölçeklenebilirlik ve özel bir IP adresidir.

Bulut Sunucu – Cloud Hosting Mimarisi

Cloud hosting nedir cevapladığımıza göre sırada Cloud hosting’in mimarisini açıklamak var. Bulut hosting mimarisi, normal web hosting hizmetinde kullanılan kurulumdan oldukça farklıdır.

 • Çoğu paylaşımlı en iyi hosting hizmeti merkezi bir yaklaşım Yani tek bir sunucu birden fazla web sitesini barındırır. Ancak sunucuda sorun yaşanırsa, içerisindeki bütün hesaplar olumsuz etkilenir.
 • Ancak cloud hosting hizmetinin dağıtım yaklaşımı bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Her bir web sitesi birden fazla noktaya “dağıtıldığı” için, kümedeki herhangi bir sunucunun arızalanması durumunda her şey çalışmaya devam eder.

Google gibi arama motorları ve sosyal medya platformları gibi büyük web siteleri dağıtım yaklaşımını kullanır çünkü tek bir sunucu bu derece bir yükü kaldıramaz. Bunun gibi büyük projeler ya kendi bulut hosting mimarisini oluşturur ya da bir cloud hosting sağlayıcısından hizmet alır.

Temel Cloud Hosting Özelliklerimiz

 • Paylaşımlı hosting’den sorunsuz yükseltme
 • Özel IP
 • Özel, yani ayrılmış kaynaklar
 • Cloud hosting paketleri arasında Anlık Yükseltme (Örneğin Başlangıç’tan Kurumsal’a)
 • Ücretsiz SSL Sertifikası dahildir
 • Hesaptaki tüm verilerin Günlük Yedeklenmesi / Anlık Görüntüsü
 • Yerleşik CloudFlare koruması (DDoS koruma modu seçimi ile)
 • Tam Yönetilen ve İzlenen Hizmetler (Sistem Mühendislerimiz tarafından 7/24 izleme)
 • Arka uç tarafımızca gerçekleştirilir. Komut satırını veya VPS’nin nasıl çalıştırılacağını bilmenize gerek yok.
 • Kullanımı kolay hPanel (Hostinger’ın kendi kontrol paneli) ücretsiz olarak dahildir (gelecekteki tüm güncellemelerle birlikte)
 • GitHub‘dan veya diğer depolardan otomatik dağıtım
 • WordPress ile uyumluluk
 • Standart hosting paketlerimizle alacağınız diğer tüm avantajlar da dahildir.

Hangi tür web siteleri cloud hosting kullanır?

Tıpkı normal hosting hizmeti kullananlar gibi, cloud hosting kullanan web siteleri de oldukça çeşitlidir ancak bazı durumlarda cloud hosting özellikle popülerdir. Cloud hosting nedir sorusunun bir yanıtı da burada yatar.

Eğer bir web sitesi hayati öneme sahipse, yani şirket bu web sitesi olmadan verimli olamıyorsa o halde cloud hosting kesinlike iyi bir fikirdir. Ayrıca çoğu eticaret sitesi, kurumsal web siteler ve yüksek trafiğe sahip projeler tarafından da tercih edilmektedir.

Cloud hosting ihtiyacınız olan güce bağlı olarak ölçeklenebilir ve bu da bulut sunucu kullanımı kolaylaştırır. Bu sebeple yüksek trafiğe veya tıklama sayılarına yatkın haber ajansları ve yayıncılıkla ilgili firmalar için uygun bir çözümdür.

Sonuç olarak, bulut hosting çoğu durumda iyi bir çözümdür ve bu sebeple sanal sunuculara ve paylaşımlı hosting hizmetlerine karşı güçlü bir rakiptir.

Hostinger Bulut Sunucu hizmeti veriyor mu?

Elbette veriyoruz! Çeşitli cloud hosting planlarımız mevcut. Bulut Başlangıç planını yıllık aldığınızda aylık ₺269.99 ödersiniz ve pakete özel IP adresi, 3 GB RAM, 200 GB SSD Disk alanı mevcut. Üstelik 300 web sitesi ekleyebiliyorsunuz. Bütün hesaplarımız ölçeklenebilir ve verilerinizin güvenliği için geniş güvenlik önlemleriyle donatılmıştır. Yıllık planlar ayrıca aşağıdakileri içermektedir:

Cloud hosting altyapımız son teknoloji ve yöntemleri kullanarak güvenilirlik ve performans garantisi sağlıyor. Ayrıca 365 gün, 7/24 canlı destek hizmetiyle karşılaşabileceğiniz problemleri çözmek veya sorularınızı yanıtlamak için buradayız.

Hostinger’ın Cloud Hosting Hizmetlerini Bu Kadar Çekici Yapan Nedir?

 • Üstün hız performansı! 3 kata kadar daha hızlı bulut sunucu deneyimi ve ışık hızında web sitesi yükleme süresiyle ziyaretçilerinizi mutlu edin.
 • Ölçeklenebilir! Üstelik Bulut üzerinde host edilen web siteleri, tüm sunucu isteklerine çok daha hızlı yanıt verebilmektedir. Sorunsuz yükseltme seçeneklerinden bahsetmiyoruz bile!
 • Bulut hosting hizmetimizle günlük yenileme varsayılandır. Artık veri kaybı konusunda endişelenmenize gerek yok! Bulut paketinin taşınması veya geri yüklenmesi gerekiyorsa aktarım/geri yükleme işlemi sorunsuzdur.
 • Tüm Bulut Hosting planlarımız özel bir IP ve tabii ki ayrılmış/özel kaynaklar sağlar. Bu, web sitenizin herhangi bir kesintiye karşı güvende olduğu anlamına gelir.
 • Hostinger’da herhangi bir Cloud Hosting planı aldığınızda ÜCRETSİZ SSL sertifikası, Cloudflare koruması ve bir domain alırsınız (Ayrıca 7/24/365 müşteri desteğimizle hep yanındayız!)
 • Son olarak cloud hosting ucuzdur! Kurumsal Paylaşımlı hosting kaynaklarınızı aştıysanız ve web sitenizin trafiği arttıysa ancak VPS hosting sizin için çok pahalıysa veya Sunucu Yönetimi bilgisine sahip değilseniz Bulut Hosting mükemmel bir seçimdir.

Cloud Hosting, VPS’ye benzer; özel IP ve kaynaklara sahip olursunuz. Aradaki fark, bir VPS’niz varsa, işletim sistemi, güncellemeler ve yazılımın tamamen sizin tarafınızdan yönetilmesidir. Bununla birlikte, teknik bilginizden emin değilseniz – arka uç, güncellemeler ve diğer önemli şeyler de dahil olmak üzere her şeyle biz ilgileneceğimiz için Bulut Barındırma’ya gidin.

Normal VPS planlarımızla karşılaştırıldığında, Bulut Barındırma kullanıcıları sunucularına kök erişimi veya bir işletim sistemini yeniden yükleme olanağına sahip olmasa da – SSH erişimi, tıpkı paylaşılan barındırma planlarında olduğu gibi SSH bölümünde kolayca etkinleştirilebilir.

Şu anda 3 Bulut barındırma planımız var: RAM, Disk Alanı, CPU ve diğer birçok özellik açısından VPS barındırma planlarımıza karşılık gelen Başlangıç, Profesyonel ve Kurumsal – VPS2, VPS4 ve VPS6.

Özetle, Bulut Barındırma her iki dünyanın da en iyisidir. Bir VPS’nin ana avantajları, ancak sizin için daha az iş. Kontrol paneli önceden kurulu olduğundan ve arka uçla ilgilenildiğinden, sizin için önemli olan şeylere odaklanır ve bu sinir bozucu arka uç bakımını bize bırakırsınız. Bulut Sunucu, paylaşımlı hosting kadar basittir ancak daha fazla güce sahiptir.

IaaS, PaaS ve SaaS ile cloud hosting’in ilgisi nedir?

IaaS, PaaS ve SaaS hepsi cloud hosting ile ilgidir çünkü hizmet verebilmek için bulut altyapısını kullanırlar.

 • IaaS “infrastructure as a service” kısaltmasıdır ve hosting şirketlerinin yeni iş modeline referanstır. Bu süreç, bulut altyapısını kullanarak işlem gücü ve sanal sunucu sunmayı içermektedir. Fiziksel bir altyapı kiralamak yerine, kişiler sadece ihtiyacı olduğu kadar kaynak kiralayabilir.
 • PaaS ise “platform as a service” kısaltmasıdır. Bu çözümler genellikle geliştiricilere üzerine inşa edebilecekleri bir framework sağlamaktır. Geliştirici bakış açısından, PaaS çözümleri popülerdir çünkü pazarlama süresini azaltarak esnekliği arttırır.
 • SaaS “software as a service” kısaltmasıdır. Şirketler kullanıcılarına genellikle internet tarayıcısı veya mobil uygulama üzerinden bir yazılım arayüzü ulaştırmada kullanılan bir terimdir. Google Docs harika bir SaaS ürünü örneğidir.

Cloud Hosting Geleceği

Cloud hosting teknolojisi genel olarak günümüz toplumunda git gide daha önemli bir hale gelmektedir. Bulut sunucu teknolojisi birçok endüstri ve şirketi internet dünyasında son trendlere taşıyabilir. Web hosting buz dağının sadece görünen kısmı ancak aynı zamanda bulut teknolojisinin mümkün olmasını sağlayan bir hizmet.

Gelecekte bulut hosting hizmetinin dijital sağlık kayıtlarından, mülk veritabanlarına ve yasal anlaşmalara kadar her yerde kullanıldığını gördüğünüzde şaşırmayın!

Umarız cloud hosting nedir anlatabilmiş ve ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilmişizdir!

Author
Yazar

Gürkan M.

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.