Cloud Hosting Nedir?
access_time
hourglass_empty
person_outline

Cloud Hosting Nedir?

Cloud hosting, yoğunluğu dengelemek ve uptime’ı arttırmak için birden fazla farklı sunucu kullanan bir hosting türüdür. Web siteniz tek bir sunucu yerine merkezi bir havuzdaki kaynaklarla çalışan kümeyi kullanır. Bir sunucuda sorun yaşanınca başka bir sunucu devreye girer ve çalışmaya devam edilir.

Cloud teknolojisini hepsinin birbirine bağlı olduğu bilgisayarlar kümesi olarak düşünebilirsiniz. Ağa ne kadar fazla sunucu bağlanmışsa, buluta o kadar fazla kaynak sağlanır.

Cloud hosting ile cloud cluster adı verilen kümeden bir alan sahibi olursunuz. Geleneksel web hosting hizmetinde bunun tersi yaşanır, tek bir sunucudan belirli miktarda alan edinirsiniz.

Cloud hosting’in başlıca faydaları önemli şekilde arttırılmış uptime, izole kaynaklar, kolay ölçeklenebilirlik ve özel bir IP adresidir.

Cloud hosting mimarisi

Cloud hosting nedir cevapladığımıza göre sırada Cloud hosting’in mimarisini açıklamak var. Bulut hosting mimarisi, normal web hosting hizmetinde kullanılan kurulumdan oldukça farklıdır.

  • Çoğu paylaşımlı hosting hizmeti merkezi bir yaklaşım Yani tek bir sunucu birden fazla web sitesini barındırır. Ancak sunucuda sorun yaşanırsa, içerisindeki bütün hesaplar olumsuz etkilenir.
  • Ancak cloud hosting hizmetinin dağıtım yaklaşımı bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Her bir websitesi birden fazla noktaya “dağıtıldığı” için, kümedeki herhangi bir sunucunun arızalanması durumunda her şey çalışmaya devam eder.

Arama motorları ve sosyal medya platformları gibi büyük websiteleri dağıtım yaklaşımını kullanır çünkü tek bir sunucu bu derece bir yükü kaldıramaz. Bunun gibi büyük projeler ya kendi bulut hosting mimarisini oluşturur ya da bir cloud hosting sağlayıcısından hizmet alır.

Hangi tür websiteleri cloud hosting kullanır?

Tıpkı normal hosting hizmeti kullananlar gibi, cloud hosting kullanan websiteleri de oldukça çeşitlidir ancak bazı durumlarda cloud hosting özellikle popülerdir.

Eğer bir websitesi hayati öneme sahipse, yani şirket bu websitesi olmadan verimli olamıyorsa o halde cloud hosting kesinlike iyi bir fikirdir. Ayrıca çoğu eticaret sitesi, kurumsal websiteler ve yüksek trafiğe sahip projeler tarafından da tercih edilmektedir.

Cloud hosting aynı zamanda daha fazla güce ihtiyacınız olması durumunda ölçeklenebilirliği oldukça kolaydır. Bu sebeple yüksek trafiğe veya tıklama sayılarına yatkın haber ajansları ve yayıncılıkla ilgili firmalar için uygun bir çözümdür.

Sonuç olarak, bulut hosting çoğu durumda iyi bir çözümdür ve bu sebeple sanal sunuculara ve paylaşımlı hosting hizmetlerine karşı güçlü bir rakiptir.

Hostinger cloud hosting hizmeti veriyor mu?

Elbette veriyoruz! Cloud hosting planlarımız aylık 15,90$’dan başlıyor ve pakete özel IP adresi, 40 GB disk alanı, 3GB RAM dahil. Bütün hesaplarımız ölçeklenebilir ve verilerinizin güvenliği için geniş güvenlik önlemleriyle donatılmıştır. Yıllık planlar ayrıca aşağıdakileri içermektedir:

  • CloudFlare entegrasyonu
  • Ücretsiz domain kaydı
  • Ömür boyu SSL sertifikası
  • Çeşitli hediyeler!

Cloud hosting altyapımız son teknoloji ve yöntemleri kullanarak güvenilirlik ve performans garantisi sağlıyor. Ayrıca 365 gün, 7/24 canlı destek hizmetiyle karşılaşabileceğiniz problemleri çözmek veya sorularınızı yanıtlamak için buradayız.

IaaS, PaaS ve SaaS ile cloud hosting’in ilgisi nedir?

IaaS, PaaS ve SaaS hepsi cloud hosting ile ilgidir çünkü hizmet verebilmek için bulut altyapısını kullanırlar.

  • IaaS “infrastructure as a service” kısaltmasıdır ve hosting şirketlerinin yeni iş modeline referanstır. Bu süreç, bulut altyapısını kullanarak işlem gücü ve sanal sunucu sunmayı içermektedir. Fiziksel bir altyapı kiralamak yerine, kişiler sadece ihtiyacı olduğu kadar kaynak kiralayabilir.
  • PaaS ise “platform as a service” kısaltmasıdır. Bu çözümler genellikle geliştiricilere üzerine inşa edebilecekleri bir framework sağlamaktır. Geliştirici bakış açısından, PaaS çözümleri popülerdir çünkü pazarlama süresini azaltarak esnekliği arttırır.
  • SaaS “software as a service” kısaltmasıdır. Şirketler kullanıcılarına genellikle internet tarayıcısı veya mobil uygulama üzerinden bir yazılım arayüzü ulaştırmada kullanılan bir terimdir. Google Docs harika bir SaaS ürünü örneğidir.

Cloud hosting’in geleceği

Cloud teknolojisi genel olarak günümüz toplumunda git gide daha önemli bir hale gelmektedir. Bu teknoloji birçok endüstri ve şirketi internet dünyasında son trendlere taşıyabilir. Web hosting buz dağının sadece görünen kısmı ancak aynı zamanda bulut teknolojisinin mümkün olmasını sağlayan bir hizmet.

Gelecekte bulut hosting hizmetinin dijital sağlık kayıtlarından, mülk veritabanlarına ve yasal anlaşmalara kadar heryerde kullanıldığını gördüğünüzde şaşırmayın!

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!