Composer Nedir? Composer Nasıl Kurulur ve Composer Kullanımı
access_time
hourglass_empty
person_outline

Composer Nedir? Composer Nasıl Kurulur ve Composer Kullanımı

Bu rehberde, Composer nedir, çeşitli platformlarda nasıl kurulur ve bunlara ek olarak Composer kullanımı nasıl olur göstereceğiz. Bu araçta uzmanlaşmanız için ayrıca basit bir PHP projesi nasıl oluşturulur öğreneceksiniz.

Güçlü web hosting çözümleriyle Composer’ı yükleyin ve kullanın!

%90 İndirimli Web Hosting

Composer Nedir?

Composer’la tanışın – PHP için zarif ve basit bir bağımlılık yöneticisidir. Bazılarınız Python için PIP veya Node.js için NPM gibi benzer bağımlılık yöneticilerine zaten aşina olabilir. Basitçe söylemek gerekirse; Composer, projenizin tüm bağımlılıklarını tek bir yerde düzene sokacaktır.

Composer’ın, PEAR gibi diğer bağımlılık yönetim çözümlerinden ayıran düzgün bir özelliği, bağımlılıkları proje bazında çözebilme becerisidir. Composer, projelerinizin her biri için ayrı bağımlılıkları yönetir. Bu, projelerinizde kullanılmayan kütüphaneler olmayacağı anlamına gelir – proje boyutunu kontrol altında tutmak açısından bir bonustur.

Bununla birlikte, Composer’ı kullanarak paketleri sistem çapında yükleyebilirsiniz. Bu, özel bir global komut vasıtasıyla yapılır, ancak bu kılavuzda basitlik ve kolaylık amaçlarıyla buna girmeyeceğiz.

Composer nasıl kurulur öğrenmeden önce sisteminizde veya sunucunuzda komut satırı arayüzüne erişebiliyor olduğunuzdan emin olun.

Composer Kurulumu

Bu kısımda Composer’ı web hosting ve Linux, macOS ve Linux üzerinde nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

1. Web Hosting, Linux veya macOS üzerinde Composer Kurulumu

Paylaşımlı hosting, Linux (PC veya sunucu) ve macOS üzerinde Composer kurma komutları aynıdır.

Composer, Hostinger Premium ve Kurumsal planlarına önceden yüklenmiştir. Eğer bu iki plandan birini kullanıyorsanız bu kısmı atlayabilirsiniz. Ancak eğer eski olduğunu öğrenirseniz bu komutu çalıştırarak Composer’ı güncelleyebilirsiniz:

php composer.phar self-update

Sisteminizde Composer nasıl kurulur öğrenmek istiyorsanız bu adımları takip edin:

 1. Öncelikle SSH ile hosting hesabınıza bağlanmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınızla ilgili talimatları bu SSH rehberimizde bulabilirsiniz.
 2. Aşağıdaki komutu kullanarak resmi sitesinden Composer’ı indirin:
  php -r "copy('https://getcomposer.org/installer', 'composer-setup.php');"
 3. Kurucunun imzasını (SHA-384) onaylayarak kurucu dosyasının bozuk olmadığından emin olun. Bu komutu girin:
  php -r "if (hash_file('sha384', 'composer-setup.php') === 'e0012edf3e80b6978849f5eff0d4b4e4c79ff1609dd1e613307e16318854d24ae64f26d17af3ef0bf7cfb710ca74755a') { echo 'Installer verified'; } else { echo 'Installer corrupt'; unlink('composer-setup.php'); } echo PHP_EOL;"

  Yukarıdaki komuttaki çok karakterli uzun dizi (‘e0012edf…’) kurucunun imzasıdır. Composer’ın her yeni sürümü çıktığında değişmektedir. Bundan dolayı bu sayfadan en güncel SHA-384 aldığınızdan emin olun.

 4. Bu işlem bittikten sonra Composer‘ı yerel veya global olarak kurabilirsiniz. Yerel kurulum bağımlılık yöneticisinin mevcut dizininizde konumlandırılacağına ve ilgili komutları çalıştırmadan önce konumu belirlemeniz gerekeceğiniz anlamına gelir. Global kurulumdaysa Composer’ı  /usr/local/bin dizininde depolayarak sisteminizin herhangi bir yerinden çalıştırabilirsiniz. İşte iki yöntemi de tamamlamanın yolu:
  • Yerel kurulum:
   php composer-setup.php
  • Global kurulum:
   php composer-setup.php --install-dir=/usr/local/bin --filename=composer

   Bu sonucu alacaksınız:

   All settings correct for using Composer
   Downloading...
   
   Composer (version 1.10.5) successfully installed to: /usr/local/bin/composer
 5. İşlem bittikten sonra kurucuyu silin:
  php -r "unlink('composer-setup.php');"
 6. Composer kurulumunu test edin:
  composer

  Komut satırı bu sonucu verecektir:

    ______
   / ____/___ ____ ___ ____ ____ ________ _____
   / / / __ / __ `__ / __ / __ / ___/ _ / ___/
  / /___/ /_/ / / / / / / /_/ / /_/ (__ ) __/ /
  ____/____/_/ /_/ /_/ .___/____/____/___/_/
           /_/
  
  Composer version 1.10.5 2020-02-12 16:20:11

2. Windows’da Composer kurulumu

Windows yüklü bir makinede Composer’ı yüklemek biraz daha farklıdır. Composer’ı indirip yüklemek için hiçbir komut satırı talimatına gerek yoktur.

Bu adımları izlemeniz yeterlidir:

 1. Bilgisayarınıza PHP’yi yükleyin. Bunun için XAMPP‘i öneriyoruz çünkü kurulumu oldukça basittir ve birkaç dakikada tamamlayabilirsiniz.
 2. XAMPP yüklendikten sonra Composer’ın en güncel sürümünü indirin.
 3. Composer kurulum sihirbazını çalıştırın. Sizden geliştirici modunu etkinleştirmenizi istediğinde reddedin ve kuruluma devam edin.
  Windows'da Composer kurulum sihirbazı
 4. Bir başka pencere açılacak ve PHP komut satırını bulmanızı isteyecektir. Varsayılan olarak C:/xampp/php/php.exe konumundadır. Konumu belirledikten sonra Next (İleri) tuşuna basın.
 5. Proxy Ayarları ile karşı karşıya kalacaksınız. Kutuyu işaretlemeyin ve Next (İleri) tuşuna tıklayarak bu kısmı atlayın. Son pencerede Install (Yükle) tuşuna basın.
 6. Kurulum tamamlandıktan sonra komut satırını açın. CTRL +R tuşlarına basın,  “cmd” yazın ve OK‘e tıklayın.
  Windows'da komut satırını açmak için kullanılan Çalıştır uygulaması
 7. Aşağıdaki komutu girin:
  composer

Tebrikler! Windows bilgisayarınıza Composer yüklediniz. Yükleyici, PATH değişkeninize Composer ekleme ile otomatik olarak ilgilenir. Komut satırını açabilir ve Composer’ı istediğiniz yerden çalıştırabilirsiniz.

Composer.json Dosyasını Oluşturmak ve Anlamak

Şimdi ilginç kısım geliyor – Composer’ı PHP projenizde ilk defa kullanıyorsunuz.

Bunu başarmak için, proje için bir composer.json dosyası oluşturmanız gerekir. Bu dosya, Composer’ın bir arama listesi olarak düşünülebilir; Yalnızca projenizde bu dosyada bahsedilen paketler (bağımlılıklar) indirecektir.

Paketle projenizin sürüm uyumluluğunu da kontrol ettiğini unutmayın. Bu, projenizde daha eski bir paket kullanıyorsanız, composer.json dosyasının gelecekteki herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için size bilgi vereceği anlamına gelir.

Ayrıca, composer.json dosyasını kendiniz oluşturup güncelleme seçeneğine sahipsiniz. Ancak, gereksiz görevleri otomatik hale getirme konusundaki bir rehberde, dosyayı manuel olarak oluşturmanız biraz ironik olabilir.

Bir örnek proje oluşturarak composer.json‘ın kullanışlılığını sergileyelim.

Projemiz basit bir PHP zamanlayıcıdır: belirli bir kod parçasının ne kadar süre çalıştırılacağını bulmak isteyen geliştiriciler için. Bu, hata ayıklama ve optimizasyon amaçları için son derece yararlıdır.

Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Proje için yeni bir dizin oluşturun. Projemiz bir zamanlayıcı olduğundan phptimer olarak adlandıracağız. Bunu yapmak için, terminali açın ve aşağıdaki komutu yazın:
   mkdir phptimer
  2. Yeni oluşturulan dizine aşağıdaki komutu kullanarak girin:
   cd phptimer
  3. Artık bir pakete veya PHP’de bir zamanlayıcıyı uygulamış olan bir kütüphaneye ihtiyacınız var. Composer paketlerini bulmak için en iyi yer, Composer için oluşturulan paketlerin resmi hedefi olan Packagist‘tir. Bu rehberde, bir zamanlayıcı paketine/kütüphanesine ihtiyacımız var. Bunu yapmak için arama çubuğuna ‘timer’ yazmanız yeterlidir:
   Packagist web sitesinde aramaGördüğünüz gibi, sitede bulunan birkaç zamanlayıcı mevcuttur. Her bir paketin bir adı vardır ve yaptığı işin küçük bir açıklaması vardır. Bu örnekte, phpunit/php-timer zamanlayıcısını tercih ettik çünkü en fazla indirilme sayısına ve GitHub yıldızına sahip
  4. İstediğiniz paketi belirtin ki Composer projenize ekleyebilsin:
   composer require phpunit/php-timer

   Çıktı phpunit/php-timer sürümünü gösterecektir:

   Using version ^1.0 phpunit/php-timer

Caret (^) işareti, Composer tarafından ‘maksimum birlikte işlerlik’ için bir seçenek olarak tanımlanır. Bu, yalnızca bir versiyonun önünde işareti göründüğünde, Composer, paketi bir şekilde bozmayan herhangi bir güncellemeye izin vereceği anlamına gelir.

Bizim durumumuzda, Composer paketin >=1.0.9 ve <2.0.0 aralığında güncellemelerine izin verecektir, zira 2.0.0  uyumluluğu geriye atacaktır. Composer’da sürüm oluşturma hakkında ayrıntılı bir okuma için dokümantasyon sayfasını ziyaret edin.

Yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra, Composer, vendor adlı yeni bir klasörün yanı sıra proje dizininizde iki yeni dosyayı (composer.json ve composer.lock) oluşturacaktır. Bu, Composer‘ın bütün paketlerinizi ve bağımlılıklarınızı depolayacağı dizindir.

Autoload Kodunu Kullanmak

Projeniz neredeyse hazır ve geriye kalan tek şey bağımlılığı PHP script’inize yüklemektir. Şanslısınız ki, Composer’ın autoload dosyası bu süreci daha hızlı tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Otomatik yüklemeyi gerçekleştirmek için, komut dosyanızdaki yeni değişkenleri bildirmeden veya örneklendirmeden önce aşağıdaki satırı yazmanız yeterlidir:

require '/vendor/autoload.php'

Bu işlemi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bir örnek vereceğiz.

Diyelim ki phptimer projemizi test etmek istiyoruz:

 1. demo.php adlı bir script oluşturmak için nano metin editörünü açın.
  nano demo.php

  Daha sonra ise aşağıdaki satırları dosyanıza yapıştırın:

  <?php
  require __DIR__ . '/vendor/autoload.php'
  
  Timer::start();
  
  // kodunuz
  
  $time = Timer::stop();
  
  var_dump($time);
  
  print Timer::secondsToTimeString($time);
 2. Script’i çalıştırın:
  php demo.php

  Terminal aşağıdakine benzer bir çıktı görüntülemelidir:

  double(1.0893424438611E-5)
  0 ms

Proje Gereksinimlerini Güncelleme

Geriye kalan tek şey paketlerinizi nasıl güncelleyeceğinizi bilmenizdir. Bu, iki yoldan biriyle yapılabilir:

 • Evrensel Güncelleştirme. Bütün paketleriniz ve bağımlılıklarınız için güncellemeleri kontrol etmek, yüklemek için terminalde aşağıdaki komutu yazın:
  composer update
 • Pakete Özgü Güncelleştirme. Bazen belirli paketlerle ilgili güncellemeleri kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sorun değil, komutu aşağıda verilen biçimde çalıştırmanız yeterlidir:
  composer update vendor/package vendor2/package2

Vendor/package‘ı, güncellemek istediğiniz paketin adıyla değiştirmeyi unutmayın.

Update komutunu çalıştırdığınızda, Composer composer.json ve composer.lock dosyalarını proje bağımlılıklarınızın mevcut durumuyla eşleşecek şekilde günceller.

Sonuç

Composer geliştiricilerin PHP projelerinin bağımlılıklarını yönetmesine yardımcı olur. Bu yazılım sayesinde açık kaynaklı paketleri tek bir yerde entegre edebilir ve yönetebilirsiniz.

Üstelik Composer ayrıca projedeki bağımlılıkları çözebilir. Böylelikle geliştiriciler her proje için paketleri kontrol edebilir ve proje boyutunu kontrol altında tutabilir.

Bu rehberde composer nedir, nasıl kurulur ve composer kullanımı nasıl olur öğrenmiş oldunuz. Özetlemek gerekirse hadi bütün adımların kısa bir özetini yapalım:

 1. Web hosting, Linux, macOS veya Windows sisteminde Composer‘ı yükleyin.
 2. composer.json dosyasını oluşturun ve anlayın.
 3. Autoload script‘i kullanarak PHP dosyasına bağımlılıkları yükleyin.
 4. Proje bağımlılıklarını güncelleyin.

Umuyoruz ki rehberimizi takip ederek PHP ile harika projeler oluşturmak için güçlü bir altyapıya sahip olursunuz. İyi şanslar! Sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz!

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!