Docker nedir? Docker’da WordPress Kurulumu (Windows, MacOS ve Linux)
access_time
hourglass_empty
person_outline

Docker nedir? Docker’da WordPress Kurulumu (Windows, MacOS ve Linux)

Giriş

Web / uygulama geliştirme alanındaki son rastlantılara dikkat ediyorsanız, ‘containers’ terimiyle karşılaşmış olma şansınız yüksektir. Container kullanma, çoklu kullanım durumlarına sahiptir: uygulamanızı test etmek için izole edilmiş bir ortam mı arıyorsunuz veya herhangi bir makinede kolay kurulum için uygulamanızı taşınabilir hale getirmek mi istiyorsunuz?

En ünlü container kullanma çözümlerinden biri Docker’dır. O kadar popüler ki, contaner’lardan bahsederken Docker veya Docker nedir diye bahsetmeden geçilemez.

Bu rehberde, Docker’ı WordPress projelerinizde nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Bu rehber, projeleri üzerinde izole testler yürütmek isteyenler için Docker’ın faydalı olacağını kanıtlayacaktır. Çeşitli WordPress eklentileri ve temaları ile deney yapmak için bir oyun alanı olarak işlev görerek de yararlı olacaktır.

Arkanıza yaslanın ve Docker nedir, nasıl Docker WordPress kurulumu yapılır öğrenin.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

 • Komut satırına erişim

Docker nedir?

Container’lar, sanal makineler kavramıyla kolayca anlaşılabilir. Sanal makinelere benzer şekilde, container’lar, birbirlerinden etkilenmeden aynı anda ayrı işletim sistemi örnekleri çalıştırarak güvenlik sağlar. Ayrıca, sanal makineler gibi, container’lar projelerin taşınabilirliğini ve esnekliğini geliştirir; belirli bir donanıma bağımlı olmadığınız ve diğer bulutlara, yerel ortama vb. geçiş yapabilmeniz gibi.

Ancak, tam özellikli işletim sistemlerinin yüklenmesini gerektiren sanal makinelerin aksine, sıklıkla yüksek hacimli yükleri olan container’lar, diğer container’lara göre izolasyonu koruyarak tek bir işletim sisteminin çekirdeğini paylaşır. Kısacası, genel giderlerden ödün vermeden sanal makinelerin aynı faydalarını elde edersiniz.

Docker, Linux tabanlı bir VM’de container’lar oluşturmak için aynı şemayı kullanır. Tek bir Docker container’ı içinde, tüm geliştirme ihtiyaçlarınıza erişirsiniz: kaynak kodu, bağımlılıklar ve çalışma zamanı.

Bu, özellikle WordPress geliştiricileri için yararlıdır. WordPress (veritabanı, bağımlılıklar, sunucu) için bir test ortamı kurmak sadece bir iş değil, aynı zamanda sunucu alanı, bellek vb. Gibi değerli sistem kaynaklarını yok etmeye de son verir. Docker, bunu minimum düzeyde sizinle her yere gelebilen bir ortam oluşturarak büyük ölçüde artırabilir.

Adım 1 – Docker Kurulumu

Neyse ki, Docker tüm önemli işletim sistemlerinde kullanılabilir: Windows, MacOS ve Linux. Ancak maalesef, Docker desteği seviyesi bu işletim sistemleri arasında dalgalanıyor. Bu nedenle, hangi işletim sistemine bağlı olduğunuza bağlı olarak yapabilecekleriniz farklılık gösterebilir.

Seçenek 1.1 Linux’da Kurulum

Docker kurulumu söz konusu olduğunda Linux tavsiye edilen işletim sistemidir. Bu, Docker’ın ilk olrak Linux’da 2013’te piyasaya sürülmüş olmasından kaynaklanıyor. Farklı Linux dağıtımları üzerindeki Docker yüklemesi farklı olacaktır. Aşağıdaki adımlarda, Docker’ın Ubuntu 14.04 LTS’ye nasıl kurulacağını gösteriyorsunuz, eğer farklı bir Linux dağıtımı çalıştırıyorsanız, resmi Docker dökümantasyonuna bakın.

 1. Paket listesini güncelleyerek başlayın:
  apt-get update
 2. Docker.io paketini kurun:
  apt-get -y install docker.io
 3. Yolları düzeltmek için aşağıdaki iki komutu çalıştırın:
  ln -sf /usr/bin/docker.io /usr/local/bin/docker
  sed -i '$acomplete -F _docker docker' /etc/bash_completion.d/docker.io
 4. Aşağıdaki komutu çalıştırarak Docker’ın çalışıp çalışmadığını kontrol edin:
  service docker.io status
 5. Eğer sistem başladığında Docker’da çalışsın istiyorsanız, şu komutu çalıştırın:
  update-rc.d docker.io defaults

Seçenek 1.2 MacOS’da Kurulum

Yosemite güncellemesinden beri MacOS da Docker destekliyor. Linux’taki kadar olmasa da Mac bilgisayarınızda da hemen hemen aynısını yapabilirsiniz.

 1. Diğer yazılımları kurduğunuz gibi Mac için Docker‘ı kurun.Mac için Docker nedir? Nasıl kurulur?
 2. Yapılandırma sırasında Docker şifrenizi girmenizi isteyecek. Tamam’a tıklayın ve şifrenizi girin.Docker Şifre Girme
 3. Docker şimdi ilk kez açılacak. (İlk seferde açılması birkaç dakika alabilir.) Alttaki yeşil nokta çalışıp çalışmadığını gösterecek.Docker Kurulumu

Seçenek 1.3 Windows’da Kurulum

Yeterli pazar talebi nedeniyle, Docker, Haziran 2016’da ana Windows sürümlerine taşındı. Bundan önce yalnızca Windows Server kullanıcıları Docker’ı Microsoft’un platformunda kullanabildiler. Şimdi, yalnızca Windows’un 64 bit sürümüne sahip olmanız yeterli. İşletim sistemi gereksinimine ek olarak, ayrıca BIOS’unuzda Hyper-V’yi etkinleştirmeniz gerekir. BIOS’dan bunu kendinizin yapabileceğiniz gibi, Docker’ın Yükleyicisinin sizin için yapmasına izin de verebilirsiniz.

Bahsi geçmişken, Windows için Docker Kurucusunu indirin ve çalıştırın. Stable sürümünü tercih etmenizi öneririz ancak tabi Edge veya Legacy Edge sürümlerini de kullanabilirsiniz. Docker’a bazı izinleri vermek için kurulum sırasında sistem şifreniz istenecektir.

Docker Kurulumu Windows

Kurulum tamamlandığında Docker otomatik açılacaktır. Bu aşamada Docker’ın karşılama ekranını görebiliyor olmalısınız. Kurulumu doğrulamak için Windows komut satırını (cmd.exe) açabilir ve aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz:

docker –version
docker-compose –version
docker-machine –version

Eğer bu komutlar başarıyla çalışıyorsa, devam etmek için hazırsınız.

Docker’ın düzgün bir şekilde kurulduğunu bildiğinize göre, amacına uygun çalışıp çalışmadığını test etmek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Docker’ı test etmenin en kolay ve en yaygın yöntemi aşağıdaki komutu çalıştırmaktır:

docker run hello-world

Bu komut Docker Hub’dan ‘Hello World’ örnek kalıbını alır ve bunu yeni bir container’a koyar. Bu komutu çalıştırmanızın sonucu olarak, aşağıdaki mesajı görmelisiniz:

Hello from Docker. This message shows that your installation appears to be working correctly.

Bu aşamada Docker kurulumunu tamamlamış olursunuz. Neler yapabilecekleriniz hakkında daha fazla bilgi isterseniz Docker’ın başlangıç klavuzuna göz atabilirsiniz.

Adım 2 – Docker’da WordPress Kurulumu

Artık işletim sisteminizde çalışan bir Docker dağıtımı olduğuna göre, container’ların avantajlarını elde etmek için WordPress’i kurmaya devam edebiliriz. Bu noktadan itibaren, hangi işletim sistemini kullandığınız önemli değildir.

Docker’da WordPress’i kurmanın iki yöntemi vardır. Birincisi, WordPress’i çalıştırmak için CLIkomutlarının kullanıldığı manuel yöntemdir. İkincisi, Docker Compose’dur. WordPress’i Docker’da kurmak için daha temiz, daha sistematik bir yöntem olmasından ötürü bu Docker WordPress rehberinde Docker Compose kullanılacaktır.

Docker Compose ile WordPress Çalıştırmak

Bu, WordPress container’ını veya herhangi bir container’ı Docker’da oluşturmak için önerilen yöntemdir. Docker’ın kendi Docker Compose aracı kullanılır. Docker Compose ile oluşturulan her bir container, bağlantı noktasını kolaylaştıran bir yapılandırma dosyası kullanır.

1. Adımdaki talimatları doğru bir şekilde uyguladıysanız, Docker Compose’a sahip olmalısınız. Muhtemelen hala bir kontrol çalıştırmalısınız:

docker-compose --version

Ardından WordPress için yeni bir dizin oluşturmalısınız:

mkdir wordpress

Tıpkı önceki bölümde olduğu gibi. Dizine girdikten sonra herhangi bir metin düzenleyicisini açın ve docker-compose.yml adlı yeni bir dosya oluşturun.

Aşağıdakinleri .yml dosyasının içerine yapıştırın ve dosyayı kaydedin.

version: '2'

services:
 db:
 image: mysql:5.7
 volumes:
 - db_data:/var/lib/mysql
 restart: always
 environment:
 MYSQL_ROOT_PASSWORD: somewordpress
 MYSQL_DATABASE: wordpress
 MYSQL_USER: wordpress
 MYSQL_PASSWORD: wordpress

wordpress:
 depends_on:
 - db
 image: wordpress:latest
 ports:
 - "8000:80"
 restart: always
 environment:
 WORDPRESS_DB_HOST: db:3306
 WORDPRESS_DB_USER: wordpress
 WORDPRESS_DB_PASSWORD: wordpress
volumes:
 db_data:

Bu, bir MySQL veritabanı hizmetinin örneğini oluşturacak, veritabanına kimlik bilgilerini sağlayacak ve WordPress imajını Docker Hub’dan çekecektir.

Dosyayı çalıştırmak için şu komutu kullanın:

docker-compose up -d

Şimdi tarayıcınızda localhost:8000’e veya http://127.0.0.1:8000 adresine girin ve karşınıza WordPress 5 Dakikada Kurulum Ekranı gelmiş olmalıdır.

WordPress Kurulumu

Sonuç

Container uygulamasının faydalarını elde etmek isterseniz Docker harika bir araçtır. WordPress çalışmaları genellikle sürekli eklenti, tema vb. denemesi gerektirdiğinden, WordPress geliştiricileri için özellikle yararlı olabilir.

Bu Docker için WordPress rehberinde, Docker nedir ve Docker’ı Linux, MacOS ve Windows’a nasıl kuracağınızı öğrendiniz. WordPress’i hem CLI kullanarak elle nasıl kuracağınızı hem de Docker Compose yardımcı programını kullanarak nasıl kuracağınızı öğrendiniz. Bu rehberi izleyerek, geliştiricilerin WordPress uygulamalarını hazırlarken container kullanarak, sanal makinelerden vazgeçeceklerini umuyoruz.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

E-posta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!