Domain Nasıl Alınır? Kolay Anlatım ve Güncel Fiyat Tablosu

Domain Nasıl Alınır? Kolay Anlatım ve Güncel Fiyat Tablosu

Her web sitesinin akılda kalan bir isme ihtiyacı vardır. Bu isimlerden alabilmek için öncelikle domain nasıl alınır bilmeniz gerekiyor.

Neyse ki domain alma süreci günümüzde oldukça basit bir hal aldı. Bu işlemi bir blog veya web sitesi kurmadan önce tamamlamanız gerekiyor.

Domain almak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 1. Güvenilir bir domain yetkilisini seçin (Hostinger gibi).
 2. Domain sorgulama aracını açın.
 3. İstediğiniz domain adınızı sorgulayarak aratın.
 4. Kullanılabilir en iyi seçeneği seçin.
 5. Domain alın ve domain kaydını bitirin.
 6. Yeni domain adresinizi onaylayın.

Bu adımların her birini aşağıda derinlemesine inceleyerek bunun yanında tüm süreci kolaylaştıracak bazı ipuçlarını da sunacağız.

Domain Almadan Önce Aklınızda Olması Gereken 9 İpucu

Domain nereden alınır sorusundan önce düzgün bir inceleme yaptığınıza emin olun. Ne de olsa web sitenizin ismi ziyaretçilerinizin göreceği ilk şey olacak. İşte aklınızdan çıkarmamanız gereken bazı bilgiler:

 1. Araştırmanızı yapın. Niche’niz ve ortalama bi kullanıcının neler isteyebileceğini iyi biliyor olmalısınız. Popüler anahtar kelimeler ve arama terimlerine hakim olarak projenizi en iyi şekilde temsil edecek bir domain adı bulabilirsiniz.
 2. Akılda kalıcı ve hatırlaması kolay bir şey seçin. Absürt derecede uzun veya okuması zor bir isim seçmeyin. Akılda kalan ve kısa domain isimleri ziyaretçilerinizin sitenizi hatırlamasına kolaylık sağlayacaktır.
 3. Eğer mümkünse .com uzantısı seçin. Şu an için .com uzantısı güçlü bir pozisyonda ve en yaygın olarak kullanılan uzantıdır. Ayrıca çoğu kullanıcı kolaylıkla hatırlayabileceğinden bu ilk önceliğiniz olmalı.
 4. Marka veya patent ihlallerini kontrol edin. Yasal durumlara dikkat edin, örneğin popular ve köklü geçmişe sahip markalara benzer isimde domain kaydetmeyin.
 5. Rakam ve tire işaretlerinden kaçının. Rakamlar ve tire işaretleriyle farklı alan adı çeşitleri oluşturabilesiniz de, bazı zamanlar yarardan fazla zarara sebep olabilirler. Örneğin insanlar rakam olan sıfırı (0) harf olan (o) ile veya rakam olan iki (2) ile yazı olan ikiyi karıştırabilirler. Bu sebeple rakam ve tirelerden kaçınmak iyi bir fikir olabilir.
 6. Yakın alternatiflere gözatın. Eğer aklınızda zaten bir domain adı varsa, mümkün olan farklı çeşitlerini deneyerek bütün potansiyel trafiğin size ulaştığına emin olun. Buna iyi bir örnek size Amazon web sitesine yönlendiren amzon.com veya doğrudan Facebook’a yönlendiren fb.com olabilir.
 7. Sosyal medya platformlarını araştırın. Domain adı hakkında kaba bir fikir sahibi olduktan sonra Twitter, YouTube, Instagram veya Facebook gibi popular sosyal medya platformlarında araştırma yapın. Başlangıçta bu platformlarla işiniz olmayacak olsa bile, projenizin sayfasını ayırarak başka birinin sizden önce davranmasının önüne geçebilirsiniz.
 8. Geleceğe yönelik düşünün. Web siteleri ve domain adresleri uzun vadeli yatırımlardır. Bu sebeple ismi şekillendirmek en önemli noktalardan birisidir ve gelecek odaklı düşünmek bu noktada faydalıdır.
 9. Fikirlerinizi tartışın. Eğer web siteniz için doğru ismi seçmek hayatınızın en zor seçimiymiş gibi geliyorsa belki de biraz yardıma ihtiyacınız vardır. Fikirlerinizi arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza sunun. Kim bilir belki aradığınız altın tavsiye burada karşınıza çıkacak.

Domain Nasıl Alınır (5 adımda)

Artık nasıl düzgün bir domain adı seçeceğinizi bildiğinize göre, domain alma işleminin nasıl yapıldığına geçebiliriz.

Web sitenize alan adı almak için ICANN yetkilisi bir kayıt merkezi bulmalısınız (bizim gibi). Seçtiğiniz domain uzantısına bağlı olarak kayıt ücreti 0.99$’dan 92.99$’a kadar değişebilir.

Domain alma işlemini detaylı şekilde aşağıdaki 5 adımda görebilirsiniz.

Adım 1 – Domain Sorgulama Aracı Bulun

Domain adı alma macerası, öncelikle domain adının kullanılabilirliğini kontrol etmekle başlıyor. Hostinger’da tam da bu iş için kusursuz bir domain sorgulama aracı bulunuyor. Domain satın alma sürecinde kullanabilirsiniz.

Veya domain kampanya fırsatlarını inceleyebileceğiniz gibi WHOIS sorgulama ile alan adı bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

Aşağıdaki çubuğa istediğiniz domain adını yazarak, alım veya inceleme yapabilirsiniz.

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

Adım 2 – Domain Sorgulama

Şimdi arzu ettiğiniz domain adını arama kutusuna girerek sonuçlara göz atın. Domain sorgulama aracı kayıt edebileceğiniz isimlerin listesinden oluşan bir sayfa hazırlayacak.

Adım 3 – Domain Alma

Beğendiğiniz bir isim bulduktan sonra Sepete Ekle butonuna tıklayın.

Eğer daha fazla çeşit bakmayacaksanız, siparişinizi tamamlayın ve ödeme yöntemi seçerek süreci bitirin.

Adım 4 – Domain Satın Alma Tamamlama

Domain ödemesini tamamladığınız gibi, kontrol paneline yönlendirileceksiniz. Burada domain adı kaydını tamamlamak üzere bir kurulum kutusu bulacaksınız.

Domain satın almanın dördüncü adımı

Bütün alanlara doğru bilgi girdiğinize emin olun, çünkü WHOIS adı verilen domain sahiplik veritabanına kaydedilecekler.

domain kayıt formu

Bilgilerinizi gönderdikten sonra domain kaydı işleme alınacak ve sadece bir adım daha uygulamanız gerekecek.

Adım 5 – Yeni Domain Adresini Onaylama

Maceramızın son adımında kayıt esnasında kullandığınız eposta adresi aracılığıyla yeni domain adresinizi onaylamanız gerekiyor. Genellikle birkaç dakika içerisinde domain kurulumu tamamlanıyor.

Kurulum tamamlanmaması durumunda kontrol panelinden talebinizi tekrar gönderebilirsiniz. Tavsiyemiz bunu bir an önce yapmanızdan yana çünkü 15 gün veya daha uzun beklerseniz kayıt işleminiz geçici olarak askıya alınabilir.

Domain satın almanın beşinci adımı - domain onayı

Tebrikler! Artık domain – TLD kaydı işleminiz bitti ve başlangıç kaydı nasıl oluşturulur biliyorsunuz.

Domain Adı Fiyat Listesi

Aşağıda domain uzantılarının kayıt ücreti ve domain yenileme ücreti tablosunu görebilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için Domain Sorgulama sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Domain uzantısıKayıt ücreti (12 aylık)Domain yenileme ücreti (12 aylık)
.com domain149,99₺199,99₺
.xyz domain15,99₺179,99₺
.online domain15,99₺ 566,99 ₺
.store domain15,99₺ 841,99₺
.shop domain48,99₺ 841,99₺
.tech domain15,99₺ 793,99₺
.club domain226,99₺ 501,99₺
.us domain145,99₺ 145,99₺
.org domain161,99₺ 399,99₺
Domain fiyat tablosu

Domain nereden alınır?

Domain isimleri ve web sitesi kurma hakkında daha fazla bilgi mi edinmek istiyorsunuz? Aşağıdaki kaynaklara göz atabilirsiniz:

Son Söz

Bu rehberde Hostinger üzerinden nasıl domain adı satın alındığını öğrendik. Domain satın alma işin kolay kısmı. Asıl zorlu taraf ise iyi bir isim düşünerek doğru domain uzantısını bulmak. Hepsi tamamlandığında web sitesi kurma maceranız başlayacak!

Umuyoruz ki rehberde değindiğimiz noktalar bu süreci sizin için biraz da olsa kolaylaştırmıştır. Herhangi sorunuz varsa aşağıdaki yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz!

Author
Yazar

Gürkan M.

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.