E-ticaret Nedir? Başlıca Adımları Nedir? Kapsamlı Rehber!

E-ticaret Nedir? Başlıca Adımları Nedir? Kapsamlı Rehber!

E-ticaret nedir merak ediyor ve kârlı e-ticaret sitesi kurmak için neler gerekir diye düşünüyorsanız yalnız değilsiniz!

E-ticaret yapmak öğrencilerin, emeklilerin, ek iş arayanların, evhanımlarının, evden çalışmak isteyenlerin, yani neredeyse herkesin ilgilendiği bir konu haline geldi.

Bu yazıda hem e-ticaret sistemi nedir hem de e-ticaret nasıl yapılır açıklayacağız. Elektronik ticaret hedefliyorsanız bu yazıyı okumadan geçmemelisiniz.

Bu yazıyı okuyarak e-ticaret hakkında öğrenilmesi gereken her şeyi ayrıntılı biçimde öğreneceksiniz. Ayrıca bununla yetinmeyip nasıl bir e-ticaret sitesi veya işletmesi kuracağınızı da anlatacağız.

Üstelik e-ticaret nasıl yapılır gibi konulara da değinerek e-ticaretin A’dan Z’sine olan tüm online işletme açılarını açıklayacağız. O zaman e-ticaret nedir nasıl yapılır yazımıza başlayalım.

E-ticaret nedir?

E-ticaret, ürünlerin internetten satılması veya satın alınmasıdır. Tüm online işlemleri ifade eder. Açılımı elektronik ticaret. Bu da aslında epey geniş bir kapsamı olduğu anlamına gelir; internet bankacılığından e-cüzdanlara, elektronik biletlerden açık artırmalara varan tüm sanal etkinlikleri ve araçları içerir.

Ne var ki sanılanın aksine e-ticaret sadece online alışverişle ilgili değildir. Online alışveriş, internet üzerinden fiziksel veya dijital ürünlerin satın alınması ve satılması anlamına gelir.

E-ticaret nedir açıkladığımıza göre şimdi sıra e-ticaretin önemi ve faydalarında.

E-ticaret Ne Kadar Önemli?

E-ticaret endüstrisi durmadan büyümekte. Dünya genelinde online satışlar %14’ten fazla arttı ve 2023’e kadar %22 oranına ulaşması bekleniyor.

Yeryüzündeki iki milyardan fazla dijital alıcının bulunuyor ve küresel online satışların, 2040’a kadar %95’i aşacağı düşünülüyor.

Kısacası, e-ticaret endüstrisi kaçınılmaz biçimde hayatlarımız bir parçası oldu ve insanlar para kazanmak için bu sektöre yönelmekte.

E-ticaret Yapmanın Faydaları Nedir?

Geleneksel kiralık dükkânların veya mağazaların aksine, e-ticaretin birçok faydası bulunmakta.

Küresel Pazar

E-ticaret coğrafi engellerin üstesinden gelir ve dünyanın her yerinden herkese satış yapmanıza olanak tanır.

Ayrıca ürünlerin keşfedilmesini ve satın alınmasını kolaylaştırır, işletmelerin ve yerleşik mağazaların normalde erişemeyecekleri büyüklükte satışlar yapma fırsatı sunar.

Tüccarlar için bu, geliri ve satışları artırmanın harika bir yoludur. Yakın çevrelerindeki müşterilerden ziyade dünyanın her yerindeki alıcılara dijital, elektronik, hediyelik eşya vb. ürün veya hizmet sunabilirler.

Üstelik e-ticaret siteleri ile sadece daha geniş bir pazar erişimi sahibi olmazsınız, bir de fiziksel bir vitrin kurmak gibi çeşitli giderleri ortadan kaldırır. Ne satacağınızı bildiğiniz ve çevrimiçi olmaya hazır olduğunuz anda bir online ticaret mağazası açmaya başlayabilirsiniz.

7/24/365 Hizmet

İşletmenizin online olması, her zaman çevrimiçi ve satışa hazır olduğunuz anlamına gelir.

Bu durum satış oranlarınızı artırır ve kazanç için mağazanızın açılmasını bekleme sorununu ortadan kaldırır. Ayrıca alışverişçilerin % 87’si alışverişe internet araması yaparak başladığı için bu sanal mağazanızı daha geniş bir kitleye ulaştırır.

Alıcılar için online alışveriş ânında memnuniyet sağlar. Saat kaç olursa olsun, birkaç tıklama ile alışveriş yapabilir, ürün veya hizmet sahibi olabilirler.

Bu kolaylık küresel bir kitleye hitap ederken ayrıca önemlidir. Zira potansiyel müşterilerinin hangi zaman diliminde olduğunu bilemezsiniz ve 7/24 açık olmak tek bir müşteri bile kaybetmemenize yardım eder.

Müşteri memnuniyetini daha da artırmak için canlı sohbet robotları (chatbots) kullanabilir, 7/24 müşteri desteği sağlayabilirsiniz.

Düşük Fiyatlar

Geleneksel bir dükkân kiralama veya kurma ihtiyacını ortadan kaldırmanın yanı sıra, sanal ticaret mağazası başka işletme masraflarını da yok eder.

Öncelikle aylık ödeyeceğiniz makul bir ücrete sanal mağaza açabilirsiniz.

İkinci olarak stoksuz bir işletme seçerek depo ve ürün depolama ücretlerinden kurtulabilirsiniz. Sizin adınıza tedarikçilerin siparişleri göndermesine izin verin.

Sanal pazarlama ayrıca geleneksel kanallara göre daha uygun fiyatlıdır. Üstelik halihazırda birçok reklam platformu bulunur. Böylelikle bütçenizi aşmamak için pazarlama stratejinizde ayarlama yapabilirsiniz.

Son olarak da işletmeyi kendiniz yöneterek işletme ve maaş gibi gider kalemlerinden de kurtulabilirsiniz. Ekip arkadaşlarına ihtiyacınız olsa bile sanal ticaret platformlarındaki gelişmiş birçok özellik sayesinde çok fazla çalışma arkadaşı işe almanız gerekmez.

Kolay Yönetim

E-ticaret siteleri çeşitli araç ve hizmetler yardımıyla envanterlerini otomatik hale getirebilir. Bu da işletimi ve envanter yönetimini basitleştirip kolaylaştırır.

Örneğin tek bir sayfadan ürün envanterini ekleyebilir, izleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Nakliye ve teslimat ayrıntıları da ayrıca gerçek zamanlı hesaplama yapan araçlar tarafından halledir. Yani elle bir kargo ücreti girmeniz gerekmez.

Üstelik e-ticaret sitesi kurmak için seçtiğiniz yere bağlı olarak sanal mağazalar çeşitli ödeme yöntemleri sunar. Müşteriler de kendilerine en uygun olanını seçerler.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm özellikleri içeren bir e-ticaret sitesi kur aracı da mevcut.

Doğru site kur aracı ile hız ve başarı kazanmak daha kolaydır. Ayrıca bu, stresi azaltıp işletmenizi büyütmeye odaklanmanızı sağlar.

Dahası, e-Ticaret veya sanal mağazanız online alışverişi yapan müşterilerinize harika bir kullanıcı deneyimi vermeyi garanti eder. Siteniz hızlı ve akıcı olacak. Ayrıca sipariş yönetimi hızlı teslimatı da sağlar.

Ayrıntılı Bilgi ve Özelleştirilmiş Müşteri Hedefleme

Geleneksel bir mağazada her ürün hakkında sınırlı bilgi sağlayabilirsiniz.

Ancak e-ticaret sitesi kurmak için seçtiğiniz online platformlarda durum böyle değildir. Online ticaret engin bir denize benzer. Bölümlere ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi ekleyebilir,  istediğiniz kadar ürün çeşidi sunabilirsiniz. Hatta istikrar ve müşteri güveni yaratmak için markanız hakkında da aydınlatıcı bilgi yayınlayabilirsiniz.

Bu tür ufak özellikler önemsiz görünebilir ancak insanları satın almaya iten şeyler bunlardır. Bir araştırmaya göre bilgili müşteri, satın alma kararı hakkında daha memnun ve özgüvenli hissediyor.

E-ticaret sitesi kurmak ayrıca müşteri hedefleme stratejileri de kullanma fırsatı da sunar.

Sanal mağazanız müşteriler hakkında bilgi toplayabildiği için (alış geçmişi, cinsiyeti veya yaşı), müşteri verilerine dayalı özelleştirilmiş pazarlama yapma seçeneğiniz de mevcuttur.

İşte e-ticaret nedir sorusunu sizin için yanıtladık. Bu bilgiyi kullanarak farklı içerikler sunun ve kişiselleştirilmiş öneriler yapın. İlgilendikleri bir ürün önermeniz dönüşüm yapma ihtimalinizi ve başarı yakalama şansınızı artırır.

E-ticaret nasıl yapılır? Dört Farklı Yöntem

E-ticaret nasıl yapılır merak ettiğinizi biliyoruz. Bu yüzden çevrimiçi ticaret yöntemlerini size ayrıntılı biçimde anlatmak istedik. E-ticaret işletme yöntemleri, işlem yapan kişilere göre sınıflandırılmıştır.

Dört çeşit online ticaret işletme model tipi mevcuttur.

1. Firmadan Tüketiciye E-ticaret Yapmak (B2C e-ticaret)

E-ticaret nasıl yapılır sorusunun ilk yöntemi iş modeli olan B2C.

B2C ne demek merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu e-ticaret şekli firmadan tüketiciye işletme modeli ürünlerini ve hizmetleri doğrudan son tüketiciye satan firmaları anlatır.

Müşterinin bakış açısından bu markanın resmi sitesinden her hangi bir ürünü satın almaktır. Örneğin apple.com’dan bir cep telefonu veya adidas.com’dan bir çift ayakkabı siparişi vermek.

Ne var ki B2C sadece ürün satmakla sınırlı değildir. Ayrıca bahçe bakımı ve temizlik gibi hizmete dayalı da olabilir.

Diğer işletme modelleriyle kıyaslandığında firmadan tüketiciye satış modeli en bilinen ve en iyi anılandır. Örneğin Lawn Guru.

Lawn Guru: hizmet tabanlı B2C e-ticaret işletmesi

2. Firmadan Firmaya E-ticaret Yapmak (B2B e-ticaret)

B2B, firmadan firmaya işletme modelini anlatır ve bu e-ticaret yönteminde iki taraf da işletme sahibidir. Tipik olarak bu işlem, bir firma son ürün için hammaddeye ihtiyaç duyduğunda gerçekleşir.

Örnek olarak otomobil üretimini gösterebiliriz. Böyle bir durumda, bir otomobil toptancısı veya perakendecisi, üreticiden satın alım yapar. Bu işlem araç lastiği, lastik hortum ve cam sileceği satın almayı içerebilir. Umarız B2B nedir anlatmayı başarmışızdır.

Bu nedenle de B2B’ler genellikle yüksek hacimli ve uzun süreli satışlarla sonuçlanır.

İşletmeler arası alışveriş yapan bazı şirketler şunlardır: Berlin Packaging, Flexfire LED ve Bulk Bookstore.

3. Tüketiciden Firmaya E-ticaret Yapmak (C2B e-ticaret)

Tüketici ve firma arasında yapılan bu işlemlerde bireyler ürünlerini ve hizmetlerini şirketlere satar. Bu yaklaşım tüketiciye ürünlerinin fiyatını belirleme gücü verir.

Freelancing (serbest çalışma) siteleri ve satış ortaklığı programları C2B olarak sınıflandırılır. Upwork, Hubstaff Talent ve Fiverr bu modele birer örnektir. C2B nedir böylece açıklamış olduk.

4. Tüketiciden Tüketiciye E-ticaret Yapmak (C2C e-ticaret)

Dünya genelinde C2C, yani tüketiciden tüketiciye olarak bilinen bu iş modeli müşterileri birleştirir. Bir bireyin başka bir bireye internet üzerinden satış yapmasına olanak verir.

Bu süreç genellikle online pazaryerlerinin aracılık yapmasıyla sağlanır.

Örneklemek gerekirse, Firmadan Tüketiciye satış yapan eBay ve Craigslist, bir hesap açan müşteriler diğer müşterilere satmasına imkân sunar.

Craigslist

E-ticaret Sitesi Nedir? E-ticaret Sitesi Örnekleri

E-ticaret siteleri elektronik ortamda satış yapan web sitelerin hepsine verilen addır ve online satış yaptıkları iştir. Ne var ki e-Ticaret siteleri, şaşırtıcı gelse de, ilk üç ay içinde %90 oranında batar.

Sayı çok büyük olsa da kalan %10 e-Ticaret sitesi/işletmesi büyümeye ve başarıya ulaşmaya devam eder.

Onların adımlarını takip etmenize destek vermek için size ders çıkarabileceğiniz üç e-ticaret nedir vaka incelemesi hazırladık.

Zalora: Cloud Hosting ile Hızlı Büyüyen Bir İşletmeyi Yönetmek

Zalora, Güney Asya’daki bir moda perakende satıcısıdır. Avustralya’da ise The Iconic ismini kullanır.

Bu Firmadan Müşteriye işletme modeli birçok çeşitte ürün sunuyor: Kadın takıları, erkek tıraş ürünleri ve çocuk modası gibi.

Zalora’nın eski Teknoloji Müdürü Karthik Subramanian’a göre, şirketin hedefi 7/24 açık olan bir moda çevrimiçi satış sitesi olmaktı. Ayrıca bu moda işletmesi müşterilerinin rahatlıkla alışveriş yapabilmesini de istiyordu.

Bu hedefe gözünü dilen Zalora güçlü marka vaatleri buldu.

Örneğin, Zalora 50$ ve üzeri harcamalarda sınırsız hızlı teslimat, 30 gün içinde para iadesi ve ücretsiz teslimat önermekte. Bu da müşterilerin akın akın gelmesini garantiliyor.

Bir röportajda, Subramanian ilk üç ve dört yılda şirketinin ortalama %100 büyüdüğünü söylemekte.

Büyük miktardaki müşterilere iyi hizmet sunabilmek için de Subramanian e-ticaret sitesini cloud hosting ile barındırma kararı aldı. Fiziksel bir sunucuda kalmak, müşterilerin değişken taleplerini karşılamak için yeterli gelmeyecektir.

Siz de küçük başlayıp Zalora gibi büyük bir e-ticaret sitesi olmayı planlıyorsanız, Hostinger’ın bulut hosting hizmetini değerlendirmenizi öneririz.

Alya Skin: Influencer Pazarlama ile Bir Startup Başarısı

Avustralyalı bir cilt bakım markası olan Alya Skin, vegan ve hayvanlar üzerinde test edilmeyen ürünler satmakta. Kurucu Manny Barbas pembe kil maskeleri satmak için bir fırsat gördü. Ardından da ortağı James Hackem’a, şirketi kurmak üzere ulaştı.

Maskenin eşi benzeri yoktu ancak başarılı olmak için doğru stratejiye ihtiyaçları vardı.

Şimdi asıl soruya geçelim: Ürünlerini nasıl pazarladılar?

Yanıt da şu: influencer pazarlama.

Influencer’lera 1.000 ürün yollayarak gönderi paylaşmalarını ve görüşlerini paylaşmalarını istediler. Ancak çalıştıkları influencer’lar konusunda seçici davranmışlardı. Sadece yaş demografilerine uyanlar seçilmişti.

Barbas, firmanın hızla zirveye tırmanmasında Avustralya’nın dört köşesindeki, ufak influencer’lara (micro influencers) ürün göndermelerinin etkili olduğunu iddia etmişti. Ayrıca kitlelerin, ufak influencer’lara, büyüklere kıyasla daha fazla güvendiğine de inanıyor.

Marka haftalık 400 ila 500 arasında ürün göndermeye devam ediyor. Ancak influencer’ları gönderi yayınlamaya veya ürün hakkında konuşmaya zorlamıyorlar. Bunun yerine sadece, “Sevdiyseniz paylaşın,” diyorlar. Bu marka e-ticaret nedir ve nasıl yapılır sorularına “influencer” şeklinde yanıt vermekte.

Diamon Candles: Kişiselleştirilmiş E-postalara Yönelerek Kâr Artırma

Diamond Candles - E-Ticaret Sitesi

Diamon Candles, kokulu mumlar satan bir e-ticaret işletmesi. Doğa dostu ürünler kullanmasının yanı sıra Diamond Candles’ın eşsiz pazarlama tekniği yüzük bulma (ring reveal) kampanyası.

Her bir Yüzük Mumu’nun içinden bir yüzük çıkıyor ve 5.000$’a varan yüzük kazanma kuponuyla geliyor. Bu noktadan sonra size, kendinize en çok yakıştırdığınız tarzı ve bedeni seçmek kalıyor.

“Yüzük bulma”nın heyecanı markayı müşterilerce paylaşmaya değer bir tecrübeye dönüştürüyor.

Ancak şirketin büyümesini gerçekten tetikleyen olay e-posta pazarlama. Aylık ortalama 2.000 e-posta adresi toplayarak hızla büyüdü.

Bunu gören şirket, e-posta pazarlamaya odaklanmaya karar verdi. Web sitesinden topladığı bilgileri kişiselleştirilmiş e-postalara dönüştürdü.

Ekip e-mail pazarlamanın yeni aboneler kazanmanın ve mevcut ziyaretçilerin aklına düşmenin harika bir yolu olduğuna inanıyordu.

Bu strateji sekiz ay içinde %160 gelir artışına ve %75 satın alım süresi düşüşüne neden oldu.

Bu yolu seçmek istiyorsanız MailChimp, Constant Contact, veya ConvertKit gibi email marketing hizmetlerini kullanabilirsiniz.

3 Adımda Kârlı E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-ticaret ne açıkladıktan sonra sıra bir online satış sitesi kurmaya gelir. Sizi çok oyalamadan başlayalım.

Adım 1. Online işletme fikri seçerek

E-Ticaret sitesi kurmanın ilk adımı hangi ürünleri ve hizmetleri satacağınıza karar vermektir. Beyin fırtınası yaparken gelecekte kâr getirecek ve ölçeklendirilebilecek bir fikir seçmek çok önemlidir.

Aşağıda kendi işletme fikrinizi nasıl bulacağınıza dair birkaç fikir sıraladık.

Müşteri sorunları çözün

Müşteri sorunları çözerek ürünleriniz veya hizmetleriniz insanların ihtiyaçlarına yanıt verebilir. Bu, sinir bozucu bir yastığı yenilemek kadar ufak veya ucuz işitme cihazı çözümü ihtiyacı kadar büyük olabilir.

İnsanların her gün yüzleştiği sorunları belirleyerek işe koyulabilirsiniz. Ailenize ve arkadaşlarınıza sorabilir, bir anket yapabilirsiniz.

Hobi ürünlerini hedefleyin

Hobi ürünlerini hedefleyerek belirli bir kitleye hitap edersiniz.

Müşterileriniz özel bir hobiye ilgi duyuyorsa yüksek ücretler ödeme olasılıkları artar çünkü ürünle aralarında duygusal bir bağ gelişmiştir.

Bunun bir örneği, tüm beceri düzeylerine hitap eden fırın malzemeleri satıcısı Wilton’dur. Bir diğeriyse ev dekorasyonu ilgililerine hitap eden Wayfair ve kupür derleme meraklılarının ziyaret ettiği Bluemoon’dur.

İlham almak için inceleyebilirsiniz.

Wilton - E Ticaret Sitesi - Fırın Malzemeleri Satıcısı

Trendleri Paraya Çevirin

Trendleri erkenden belirleyerek markanızı lider konumuna getirin. Doğru yolu izlediğiniz takdirde rakiplerinizi ezerek pazarda kendinize yer açabilirsiniz.

Sosyal medya takibiyle güncel kalın. Twitter ve Facebook’da gündeme bakmak gibi kolay bir işle başlayın.

Daha derin bilgi toplamak içince Google Trends, Trend Hunter gibi sosyal takip araçlarını kullanabilirsiniz.

Google Trends

Uzmanlığınızı Paraya Çevirin

Belirli bir yetenek ve uzmanlık sahibi olmak son derece faydalıdır. İnternetten para kazanmak ve sanal mağazanızda satış yapmak için kullanın.

Örneğin bir grafik tasarımcı, yazar, fotoğrafçı vb. olarak hizmetlerinizi satabilirsiniz. Ayrıca Udemy veya Skillshare aracılığıyla online dersler satarak pasif gelirler elde edebilirsiniz.

Bu konuda başarılı bir örnek Del Mauricio’nun yönettiği Aesphi’dir. Mağaza logo tasarımından video düzenlemeye kadar birçok dijital hizmet sunar.

Aespi serbest çalışma C2B eticaret web sitesi

Adım 2. Ürünlerinizi Üretmenin Bir Yolunu Bulun

Eğer dijital ürün satmıyor veya hizmet sunmuyorsanız kendi ürünlerinizi üretmenin bir yolunu bulmanız gerekir.

Aşağıda deneyebileceğiniz üç en genel yöntemi sıraladık:

Üreticilerden Temin Edin

Ufak veya orta ölçekli işletmelerin aksine, üreticiler büyük oranlarda ürünler üretebilir. Çok daha hızlıdırlar ve kalem başına daha düşük fiyat isterler.

B2B e-Ticaret sitesine başlıyorsanız, ürünlerinizi üreticilerden temin etmeniz çok daha faydalıdır. Üretim ücretlerinizi düşürmelerinin yanı sıra müşteri taleplerini karşılamanıza da yardım eder.

Tek yapmanız gereken uygun üreticiyle irtibata geçip tasarladığınız ürünü açıklamanızdır.

Örneğin, kıyafet üretimi için Indie Source, takı üretimi için Ever Shiny mevcut.

Indie Source toptan kıyafet üreticisi

Ancak bunun olumsuz yanı minimum sipariş sayısı olmasıdır. İşletme yolculuğunuzun başında büyük miktarda para harcamaya hazırlıklı olmalısınız.

Ayrıca uzun da sürebilir, zira üreticiler modelleme, örnekleme, düzeltme ve üretim gibi çeşitli aşamalardan geçeceklerdir.

Toptancılardan Alıp Satın

Bu yöntemle tedarikçilerden aldığınız ürünü daha yüksek fiyata satarsınız. Güzel olansa tedarikçiler bu yöntemi tercih eden satıcılara indirimli fiyat uygular

Farklı markalardan çeşitli ürünler satmak isteyenler için tedarikçilerden ürün satın almak uygundur. Elbette işletmenize iyi bir başlangıç yapmanızı sağlamak için nereye bakmanız gerektiğini biliyorsanız.

Aracı satıcı olmak istiyorsanız Sourcify, AliExpress ve Oberlo gibi tedarikçi kanallarına bakabilirsiniz.

Oberlo e ticaret tedarikçi kanal ana sayfası

Ancak kâr marjının kendi ürünlerinizi üretmek kadar yüksek olmayacağınızı aklınızda tutun.

Ayrıca ayrıntı ayrımı konusunda dikkatli olmalısınız. Farklı tedarikçiler ilk bakışta aynı ürünü satıyor olsa da kaliteleri arasında fark olabilir.

Dropshipping Yapın

Envanterle uğraşmak istemiyorsanız stoksuz satışı deneyebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, bu yöntemde tedarikçiler ve müşteriler arasındaki aracı olursunuz. Zamanınızı, enerjinizi ve bütçenizi pazarlamaya ayırmak istiyorsanız bu harika bir seçenektir.

Stoksuz satış tedarikçileri aramaya başlamak için birçok kanal vardır. En iyi bilinenlerden bazıları AliDropship, Salehoo, Alibaba’dır.

Ancak aracı satıcı olduğunuzda ürünlerin kalitesini kontrol edemezsiniz. Stoksuz satış ortağı konusunda dikkatli olmanızı öneririz.

Adım 3. Kendi İşletmenizi Oluşturmaya Başlayın

Bu adım şirketinizin marka, eşsiz satış teklifi ve işletme yapısı gibi çeşitli özelliklerini irdeleyecek.

Bir Marka İsmi Yaratın

Bir marka ismi, Nielsen araştırmasına göre bir şirketin en değerli varlıklarından biri.

Bir veya iki sözcükler bütün imajınızı açıklar. Dahası, marka ismi müşterilerinize marka kişiliğiniz hakkında ipucu verir ve insanlara şirketinizden ne beklemesi gerektiğini söyler.

Marka isminizle güçlü bir etki bırakmak için ritimlerle oynayın ve sözcüğün ilk hecesini vurgulayın.

İsminizi basit tutun ve yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için diğer dillerdeki anlamlarını kontrol edin.

Ve isminizi yasal açılardan kontrol etmeyi unutmayın. Başka bir işletme tarafından tescil edilmediğinden emin olun.

Bir İşletme Yapısında Karar Kılın

Bir işletme yapısı, dava veya batma durumlarında işletmenizin vergi sorunları ve mülk koruması gibi yasal yönlerini ele alır.

Birkaç işletme yapısı mevcuttur. Sanal mağazalar için en yaygın olanları limited şirket (LLC), şahıs işletmesi ve ortaklıktır.

Limited şirket resmi bir işletme yapısıdır. Firma yasal olarak sahibinden ayrıldığı için koruma sağlar.

Şahıs işletmesi ise gayri resmi bir şirket yapısıdır. Firmanın sahibi bir birey olduğu için koruma sunmaz. Bu yüzden de vergiler bireyin sorumluluğundadır.

Şahıs şirketine benzer biçimde, ortaklık da gayri resmi bir işletme yapısıdır. Ancak ortaklık, resmi bir organizasyon olmaksızın birden fazla birey tarafından sahip olunan işletmeler içindir. Bu işletme yapısında bütün partiler işletmeye yönelik alınan her eylemden sorumludur.

Düşük riskli ve düşük kârlı, ufak bir işletme yönetiyorsanız şahıs şirketi veya ortaklık seçin.

Ancak geniş bir müşteri kitleniz varsa ve çeşitli vergi seçeneklerinden faydalanmak istiyorsanız şirketinizi LLC ile koruyun.

Domain Adı Satın Alın

Domain adı, internetteki adresinizdir. Mağazanızı ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerin gittikleri yerdir.

Marka ismi kadar önemli olan domain adı akılda kalıcı ve söylemesi kolay olmalıdır.

Net ve telaffuzu kolay domain isimlerine birkaç örnek şunlar olabilir: digitalbeauty.com, sethgodin.com ve businessinsider.com.

Unutulmaz bir domain adı için .com uzantısı seçin. En gözde domain uzantısıdır. Buna ek olarak sayılardan, tirelerden ve çifte harflerden kaçının.

Aşağıdaki kutucuğa istediğiniz alan adını yazarak satın alınabilir mi kolayca öğrenebilirsiniz!

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

Kendi Eşsiz Satış Teklifinizi Bulun

Eşsiz bir satış, bir başka deyişle ayırt edici özellik (UPS) sizi rakiplerinden ayırır ve işletmenizin müşterilere ne tür değer ve fayda sunduğunu anlatır.

Eşsiz satış teklifiniz markanıza ve pazarlama stratejinize yansıtılmalıdır.

Örneğin Rihanna’nın Fenty Beauty tüm kadınlara hitap eden kapsayıcı bir marka olmayı vadeder. Bu eşsiz satış teklifi sloganlarında da var: “Beauty for All” (Herkes için Güzellik).

Eşsiz satış teklifinizi belirlemek için işletmenizin faydalarını ve güçlü yanlarını listeleyin. Genel olanları eleyip hizmet açığı bulunan pazarı hedefleyin ve beyin fırtınası yapmaya başlayın.

Online Satışa ve E-Ticarete Başlamak için Platform Seçmek

E-ticaret nedir öğrendikten, plan ve evrak evresini bitirdikten sonra yapmanız gereken e-Ticaret işletmenizi barındıracak doğru platformu seçmektir.

E-Ticaret Sitelerinde Sanal Mağaza Açmak

Herkesin sanal mağazasını barındırmak için kullanabileceği online araçlar e-Ticaret platformlarıdır ve elbette e-ticaret nasıl yapılır sorusuna sağlam yanıtlar sunarlar.

İşletmenizi başarıya götürecek temel özelliklere sahiptir. Örneğin temel e-Ticaret siteleri sipariş takibi, promosyonlar ve indirim kodu üreticileri ve kullanımı kolay ödeme özelliği sunar.

Piyasada birçok seçenek bulunduğunu unutmayın. Hadi birlikte en iyi seçeneklere bakalım.

Eğer hosting sunan bir çözüm arıyorsanız deneyebileceğiniz platformlar şöyle:

 • Site Kur aracı— Bütçesi sınırlı olan ancak temel tüm e-ticaret özelliklerini barındıran bir platform arayanlar için.
 • Shopify — Yaratıcı sistemi ve çok kanallı satış özelliği nedeniyle piyasadaki en gözde e-Ticaret platformu.
 • BigCommerce — Bu platform, kullanılan plana bağlı olarak kullanıcılarına düşük PayPal kredi kartı oranları sunmakta.

Eğer hosting konusunu kendiniz halletmek istiyorsanız bu araçları denemek isteyebilirsiniz:

 • WooCommerce — Web sitenizi bir sanal mağazaya çevirme imkânı sunan bir WordPress eklentisi.
 • Magento — İşletmenizi büyütmek ve ölçeklendirmek istiyorsanız en iyi e-Ticaret platformudur.
 • PrestaShop — Özel olarak sanal mağaza kurmak için oluşturulan bir açık kaynaklı platformdur.
Plan Özellikleri
Web Sitesi
E-posta Hesapları
Bant Genişliği
Ücretsiz SSL
Ücretsiz Domain
Ayrılmış Kaynaklar

Single

₺26.99/ay

1
1
100 GB
1X

Premium

₺59.99/ay

Sınırsız
100
Sınırsız
2X

Business

₺109.99/ay

Sınırsız
100
Sınırsız
4X

Bir Online E-ticaret Platformunda Aranması Gereken Özellikler

 • Yeni başlayanlara yönelik olması. Yalnızca kurması değil, tasarlaması ve yönetmesi de kolay bir platform aramalısınız.
 • Güvenli olması. Güvenli bir ödeme süreci için SSL sertifikası destekleyen bir platform seçin.
 • SEO ve mobil dostu olması. Çoğu kullanıcı aksamayan bir mobil alışveriş tecrübesi bekler.
 • Destek sunması. İşe yeni başlamış olsanız da soruları özveriyle yanıtlayacak dostane bir destek ekibinin faydasını görürsünüz.
 • Birden fazla ödeme seçeneği bulundurması. Müşterilerinizin ürünlerinizin veya hizmetlerinizin ücretini kolayca ödediğinden emin olun. En popüler ödeme kanalları Payoneer, Stripe ve Square’dir.

E-ticaret Sitelerinde Online Satış Yapmak

Ufak bir online alışveriş şirketi kuruyor ve web site eksikliği hissetmiyorsanız, e-Ticaret sitelerinde satmayı düşünebilirsiniz. Kısa sürede ürünlerinizi son kullanıcıya göstermenin harika bir yoludur bu.

Amazon ve AliExpress gibi online pazaryerinde satışa ânında başlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir hesap açıp ürün eklemektir.

Ancak bir özel bir kitle hedeflemek istiyorsanız nişinize yönelik sanal pazaryerleri seçmelisiniz. Örneğin: Elektronik cihazlar için BestBuy, ev gereçleri için Wayfair ve moda kalemleri için Zalando.

Ayrıca pazarlık odaklı pazaryerleri için Tophatter, Tanga gibi siteler kullanabilirsiniz.

Hizmetlerinizi satmak istiyorsanız Fiverrve Upwork gibi serbest çalışma pazaryerlerine bakınız.

Sonuç

Artık “e-ticaret nedir” ve “E-ticaret nasıl yapılır” sorularının yanıtlarına sahipsiniz ve online ticaret için mağaza nasıl açacağınızı biliyorsunuz. Sıra nişinizi seçmeye, tedarikçi bulmaya ve sanal mağazanızı oluşturmaya geldi.

Umarız bu bilgiler sayesinde işletmenizi hiçbir pürüz olmadan başlatır ve uzun vadede başarı kazanırsınız.

E-ticaret sitenizi veya işletmenizi desteklemek ve başarılı bir sanal mağaza yönetmek için, büyük temel özellikleri sunan bir platform seçtiğinizden emin olun.

Author
Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.