İş Bulmak İçin En İyi Freelancer Siteleri (18 Adet)

İş Bulmak İçin En İyi Freelancer Siteleri (18 Adet)

Eğer iş arayan bir freelancer iseniz arama sürecinin ne kadar yorucu olduğunu bilirsiniz. Ancak sizin gibi profesyonellerin iş bulabilmesi için özel freelancer siteleri mevcuttur. Bu makalede İnternet’teki en iyi freelancer siteleri listemizi paylaşacağız.

Serbest çalışanlar 2020’de ABD işgücünün %36’sını oluşturuyordu. Bu oran üstelik gün geçtikçe hâlâ büyümekte ve bu şaşırtıcı değil. Çünkü Freelance çalışanlar iş yüklerini, projelerini ve müşterilerini seçme özgürlüğünün tadını çıkarabilirler.

COVID-19 salgını sırasında şirketler, iş talepleriyle başa çıkmak için giderek daha fazla freelancer istihdam ediyor. Bu nedenle, market alışverişinden web geliştiricilerine kadar mevcut serbest işlerin sayısı artık her zamankinden daha fazla.

Freelance olarak yapabileceğiniz işler arıyorsanız, bir çevrimiçi portföy oluşturmuş olsanız bile, bu görev bazen zorlu olabilir. Ama merak etmeyin, bu yazıda en iyi freelance web sitelerini göreceksiniz.

Freelancer Siteleri Nedir?

Freelance siteleri hem iş arayan, hem de işçi arayanların tekliflerini sunduğu platformlardır.

Bir freelancer olmak hobinizi paraya dönüştürmek için harika bir yoldur. Beğendiğiniz ve iyi olduğunuz projelere başvurma özgürlüğünüz vardır.

Bu web siteleri kullanmak freelance kariyerinize sağlam bir başlangıç yapmanızda yardımcı olacaktır. Kolaylıkla ilk müşterileri bulmanızda ve işverenlerin güvenlerini kazanmanızda faydası olacaktır.

Ayrıca farklı işverenlerden farklı projeler alarak becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bunların sonucu olarak portföyünüz büyüyecek ve çok daha fazla iş teklifi olacaktır.

En İyi 18 Freelancer Siteleri

1. Fiverr

Fiverr Freelance Fırsatı

Freelancerlar bitirilmiş projeleri öne çıkartabilir, böylece potansiyel müşteriler ilgisini çeken birini kolaylıkla seçebilir. İşçilerle tek tek iletişime geçme ihtiyacını ortadan kaldıran bir alternatiftir.

Üstelik Fiverr size yeteneklerinizi geliştirmeniz ve müşterilere kendinizi nasıl sunacağınıza dair ücretsiz öğrenme kursları sunar.

2. Upwork

Freelancer Siteleri: Upwork

Upwork freelance maceranıza başlamak için ortak çalışma alanı, yerleşik fatura yapıcısı ve şeffaf işe alım srüreci gibi araçlar sunar. Ayrıca MicrosoftAirbnbDropbox vb. gibi ünlü müşteriler için çalışma sansı da elde edebilirsiniz.

İşlerinde esneklik arayan herkes kesinlikle bu freelance sitesine göz atmalıdır.

3. Toptal

Toptal %3 muhteşem yetenek

Toptal şirketlere global freelancerlar arasındaki en üst %3’den işçi alabileceklerini vaat eder. Tabii ki yeteneklerinizi geliştirmede yeterince sıkı çalışırsanız onlardan biri olabilirsiniz.

4. Simply Hired

Simply Hired Ana Sayfa

Simply Hired’ın en iyi yanı size konum olarak yakında bulunan freelance işlere göz atabiliyor olmanız olsa gerek. Buna ek olarak ücretinizi tahmin edebilmeniz için en yüksek maaş listesi ve bir araç da bulunmaktadır. Bu yapmak istediğiniz belirli bir iş için değerlendirme yapmanız için yararlıdır.

Ayrıca siteden bir özgeçmiş yaratabilir ve bloglarından birçok şey öğrenebilirsiniz.

5. PeoplePerHour

Freelancer Siteleri: PeoplePerHour Açıklaması

Bu freelance sitesini kullanmış 1.5 milyondan fazla freelancer’a sahiptir. Her çalışanın bir puanı bulunmakta ve bu da ne kadar iyi olduğunuzu göstermektedir.

People per Hour freelancerlar için ücretsizdir ancak iş bulma süreci çok çekişmelidir. Daima kendinizi geliştirerek ve makul bir ücret ayarlayarak işe alınma şansınızı arttırabilirsiniz.

6. Aquent

Deneyimli çalışanlar için Aquent platformu

Aquent bir freelancer web sitesi olarak birçok ödül kazanmıştır. Oldukça tanınan bir freelance web sitesidir ve yaratıcı, dijital ve pazarlama amaçları için yüksek kaliteli çalışanlar sağlamasıyla tanınır.

Aquent esasen 2 yıldan fazla çalışma tecrübesi olanları kabul ettiklerini belirtse de yeni mezunlar da kendine uygun işler arayabilir. Eğer yeteneklerinizin değerinin ne kadar olduğunu bilmiyorsanız fiyatınızı belirlemeniz için bir maaş rehberi bulunmakta.

7. Crowded

Crowded Yapay Zeka Yetenek Seçimi

Crowded, şirketler için en uygun adayları bulacak yapay zekayla güçlendirilmiş işe alım süreciyle övünür. Bu freelance web sitesi herkesi fiyatına, tecrübesine ve yeteneklerine göre sıralandırır.

Bu özellik ayrıca çalışanlar için de harikadır çünkü her açık pozisyona elle başvurmalarına gerek kalmaz. Bırakın algoritma işini yapsın, siz sadece işverenden aranmayı bekleyin.

8. The Creative Group

The Creative Group iş araması

Bu freelance web sitesi iş arayan freelancerların istediği işi bulmalarını kolaylaştırır. TCG, adından da belli olmak üzere, iş aramaya başlamak için bir özgeçmiş veya LinkedIn profilinizi yüklemenize izin verir.

İlginizi çeken bir fırsat çıktığında başvurmayı deneyebilirsiniz.

9. 99Designs

99designs logosu

Bu freelance web sitesi logolardan kitap kapaklarına kadar tasarımcı işlerine odaklıdır. Müşterilerin 99Designs’daki herkesin katılabileceği bir yarışma başlatmalarına izin verir.

Sıfır maliyetle işlerinizi öne çıkarabileceğiniz bir platform elde edecek ve yaratıcı bilgilerinizi güncel makalelerle geliştirebileceksiniz.

10. Nexxt

Nexxt platformu

Nexxt iş aramayı 4 kriterle sınıflandırılmıştır: kariyer odağı, yerel odak, çeşitlilik odağı ve global odak. Üçüncüsü herkes için daha kapsamlı bir iş ortamı barındırmak için faydalıdır.

Bu kategoriler içinde, bu freelance web sitesi ayrıca kariyer yolunuzla uyan çeşitli freelance işlerini deneme olanağı verir.

11. Writer Access

Writing Access'de freelance yazar olabilirsiniz

Eğer freelance yazar olmak istiyorsanız Writer Access sizin için en iyi platformdur. Online makaleler, vaka çalışmaları, teknolojik yazılar gibi birçok türden yazma işlerini kapsar.

Bu freelance web sitesi daha kolay iş yapılabilmesi için içerik analitikleri, anahtar kelime optimizasyonu ve içerik planlayıcısı gibi birçok araç sunar.

12. TaskRabbit

TaskRabbit'deki Evle Alakalı Freelance İşleri

Bütün freelancer işleri dijital değildir. TaskRabbit ev işlerine odaklanan bir freelancer web sitesidir.

Mobilya montajı, taşınma ve paketleme, tesisatçılık veya ne olursa olsun TaskRabbit’de bulabilirsiniz.

13. Skyword

Skyword içerik pazarlama freelance işleri

Birçok içerik pazarlama iş pozisyonu kolaylıkla burada bulunabilir. Freelance bir içerik strateji uzmanı, yazı işleri müdürü ve benzeri gibi pozisyonlarda çalışmak için kayıt olabilirsiniz.

Üstelik sadece ABD veya sadece İngilizce kullanan şirketlere hizmet etmez çünkü Skyword 13 dil desteğiyle 27 ülkeden müşteriler tarafından kullanılmaktadır.

14. Designhill

Designhill tasarımcılar için iş platformu

Bu freelance web sitesi dürüst ve şeffaf fiyatlar sunar ve böylece müşteriler tasarımın son halinin ne kadar tutacağını tahmin edebilirler. Farklı fiyatlarla birçok tasarım işi olduğundan, bu özellik oldukça kullanışlıdır.

15. Freelancer

Freelancer Siteleri: Freelancer, en popüler freelancer web sitesi

Freelancer, 32 milyon kayıtlı kullanıcıyla en büyük kitle kaynaklı freelancer web sitesidir. Bu rakama uymak için freelance işçi olarak seçebileceğiniz binlerce iş mevcuttur.

Buradan ücretsiz biçimde kayıt olabilir ve her gün yayınlanan yüzlerce iş pozisyonlarına başvurabilirsiniz.

16. Guru

Freelancer Siteleri: Guru

Kayıt olduktan sonra web geliştirme, yazarlık, mimarlık gibi birçok işi arayan tüm dünyadan 3 milyon freelancerların bir parçası olacaksınız.

17. Hireable

Hireable yakında iş arama

Hireable size Amerika veya Avrupa dışında eşit şartlarda bir freelance iş almanıza fırsat verir.

Açık bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ve bir freelance web sitesinden beklediğinizi tam olarak verir: iş bildirimleri & önerileri alırsınız ve başvurduğunuz işlerle birlikte kaydettiğinizi işleri de görebilirsiniz.

18. FlexJobs

Flexjobs uzaktan çalışma

Flexjobs sadece freelance işler için bir platform sağlamakla kalmaz herkesin bu kariyer yolunu denemesini teşvik eder. Ayriyetten, bu freelancer sitesi tüm dünyadan işler toplar.

Aylık bir ücret ödeyerek FlexJobs’ın geniş işveren ağına, çeşitli beceri testlerine ve her şirketin detaylı açıklamalarına tam erişime sahip olabilirsiniz.

Sonuç

Bir freelancer olmak demek sıradaki işinizi seçmekte daha fazla esnekliğe sahip olurken nerede ve ne zaman yapabilmeyi tercih etme özgürlüğüne de sahip olmak demektir.

Yeni kariyer yolunuzu gerçekleştirmenizi yardımcı olmak için sizin için en iyi freelancer siteleri oluşturduk.

İşte freelancer siteleri listemizden en iyilerinin kısa bir özeti:

  • Upwork kariyer gelişiminizi destekleyecek araçlara sahip olan genel olarak en iyi freelancer sitesidir.
  • Eğer tasarımcıysanız Designhill‘e göz atmalısınız.
  • Skyword freelance içerik ve pazarlama çalışanlarına uyan global bir kitle kaynaklı platformdur.
  • TaskRabbit evle alakalı freelance işleriyle dijital mesleklerin dışında fırsat oluşturan bir platformdur.
  • WriterAccess para kazanmak için yazmayı seven herkesin işini kolaylaştırır.
  • Freelancer en büyük uzaktan yapılan iş ağını sunar.
  • Eğer zaten tecrübeli bir çalışansanız Aquent‘e katılın çünkü bu platform özellikle profesyoneller için üretilmiştir.
  • Nexxt farklı arkaplanlara sahip olan herkesin iş aramaya başlaması için daha çeşitli ve kapsamlı bir platform sağlar.
  • Fiverr ile ücretsiz online kurslarıyla kendinizi geliştirirken iş arayabilirsiniz.
  • Toptal eğer portföyünüzü yeterince büyüttüyseniz hizmetlerinizi “dünyadaki %3 en yeteneklilerden” biri olarak sunarak sizi cömertçe ödüllendirir.

Hangi freelancer sitesini kullanacağınıza karar verdiniz mi? Yanıtınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.