En İyi 10 Şirket İsmi Bulma Aracı
access_time
hourglass_empty
person_outline

En İyi 10 Şirket İsmi Bulma Aracı

Bir şirket açmak istiyorsanız markalama işlemini doğru şekilde yapmalısınız. Şirketinize isim bulma önceliklerinizin en başında gelmelidir.

Ancak, uygun bir isim bulmak zor olabilir. Şanslısınız ki ilham alabileceğiniz birçok şirket ismi bulma aracı bulunmaktadır.

Bu rehberimizde size kesinlikle göz atmanız gereken 10 adet seçenek sunacağız.

1. Zyro’nun Şirket İsmi Bulma Aracı

Zyro'nun yapay zeka şirket ismi bulma aracı

Listemizdeki ilk araç Zyro’nun Yapay Zeka ile güçlendirilmiş şirket ismi bulma aracıdır. Bu araç ile girdiğiniz anahtar kelime ile hızlıca birçok şirket ismi önerisi alabilirsiniz. Üstelik, daha spesifik sonuçlar elde etmek için birden fazla anahtar kelime de girebilirsiniz.

Eğer çok seçeneğe sahip olmak sizi korkutuyorsa işletmeniz için kusursuz olanı seçmenize yardımcı olacak ipuçları mevcuttur. Bu tür ipuçlarını Zyro’nun Şirket İsmi Bulma Aracı sayfasının alt kısmında bulabilirsiniz.

Markanız için ayrıca bir logo ve web sitesi oluşturmayı mı düşünüyorsunuz? Zyro size yardımcı olabilir. Güçlü bir logo yapma aracı ve site kur aracı ile işletmeniz kitlenize profesyonel ve çekici gözükecektir.

En iyi yanıysa, bu özelliklerin ücretsiz olarak da kullanılabilmesidir.

2. Shopify Şirket İsmi Bulma Aracı

Shopify giriş sayfası

Eğer bir online mağaza açmak istiyorsanız Shopify Şirket İsmi Bulma aracı sizin için uygun bir araç olacaktır. Size kıyafet, mücevherat ve mobilya gibi istediğiniz mağaza türünü seçme olanağı sağlar.

Bundan dolayı ise şirket ismi önerileri seçtiğiniz endüstriye odaklı olacaktır. Tek dezavantajı ise arama sonuçlarını somutlaştırmak için birden fazla anahtar kelime giremiyor olmanız.

Shopify İsim Bulma Aracı takas pazarı adlı bir başka harika özelliğe de sahiptir. Bu pazarda şirket adıyla birlikte adını duyurmuş bir mağaza alabilirsiniz.

Eğer mağazanıza sıfırdan başlamayı düşünmüyorsanız bu platform size kolay ve hızlı bir çözüm sunabilir.

3. BusinessNameGenerator.com

BNG Business firma ismi bulma aracı giriş sayfası

Endüstri Filtresi ve Sonuç Filtresi Şirket İsmi Üretici’yi öne çıkaran iki özelliktir. Arama tercihlerinizi düzenlemenize izin vererek en alakalı önerileri elde etmenizi sağlar.

Ancak, bu özelliklere erişim sağlamanız için ilk önce üret butonuna tıklamanız gerekir.

Bu aracın sağladığı en büyük kolaylık ise her sonucun tıklanabilir olması ve de aynı anda domain kullanılabilirliğini de görebiliyor olmanızdır. Sayfanın aşağı kısmında ise satın alabileceğiniz kullanışlı premium isim ve logolar bulunmaktadır.

Güçlü ve kullanışlı özelliklerine rağmen Şirket İsmi Üretici çok fazla reklam görüntülediği için herkesin hoşuna gitmeyebilir.

4. Oberlo İsim Üretici

Oberlo isim üretici giriş sayfası

Diğer araçlar çok fazla filtre sunar ancak Oberlo Marka İsmi Üretici her şeyi kolay ve açık tutmaya çalışmaktadır. Tek yapmanız gereken anahtar kelimelerinizi girmek ve üret butonuna tıklamaktır. Sonuç olarak ise sayfalarca işletme ismi önerileri elde edeceksiniz.

Ancak bu aracın en büyük dezavantajı ise elde edeceğiniz her sonuçta rastgele kelimeler eklenmiş gibi sıradan şirket isimleri oluşturuyor olmasıdır.

5. Namelix Business Name Generator

Namelik şirket ismi bulma aracı

Namelix Şirket İsmi Bulma Aracı üret tuşuna tıkladıktan sonra sonuçları göstermek yerine ilk önce birkaç filtre uygulamanızı gerektirir. İsim uzunluğun konusunda karar vermeli ve Markalanabilir isimlerKafiyeli kelimelerBirleşik kelimeler ve daha fazlası gibi isim stilleri arasında seçim yapmalısınız.

Her seçeneğin yanında iki adet örnek görüntülendiği için elde edeceğiniz sonuca dair daha iyi bir fikre sahip olursunuz. Sonuçlar çıktıktan sonra isimlerin yanında ücretli veya ücretsiz logolar da görebileceksiniz.

Bununla birlikte, bu sonuçlar hepsinin bir işletme ismi olarak kullanılabileceği anlamına gelmiyor. Kullanılabilirlik durumunu kendiniz kontrol etmelisiniz.

6. Novanym

Novanym firma ismi bulma

Novanym ile seçtiğiniz stille endüstriye göre işletme ismi önerileri ve logolar elde edeceksiniz.

Bu araç her ne kadar güzel gözükse de bazı dezavantajlara da sahiptir. Örneğin, sonuçlar her zaman girdiğiniz anahtar kelimeyi içermez. Logoların pahalı olduğunu ve diğer araçlar kadar iyi gözükmediğini de belirtmeden geçmeyelim.

Ancak, en azından bütün işletme isimleri kullanılabilirdir ve eğer kullanıma müsaitse .com domain uzantısıyla da domain alabilirsiniz.

7. SquadHelp

Squadhelp görsel isim aratma

SquadHelp’in en iyi yanı sonuçları elde etmeden önce işletme kategorisi, domain uzantısı, kelime ve hece uzunluğu, duygu ve stil gibi birçok arama filtresi uygulayabilirsiniz.

İşletme ismi fikirleri ve logoların hepsi premium’dur ve fiyatları yaklaşık $4000‘ı bulabilir. Şanslısınız ki sonuçları en düşük fiyata göre sıralayabilir ve üç veya altı aylık kurulum planlarından birini seçebilirsiniz.

Üstelik, her isim domain kayıt ücretlerini ve ücretsiz logo tasarımlarını içermektedir.

SquadHelp kitle testi yapmanıza da izin verir. Bu özellik sayesinde aynı tasarımın farklı varyasyonlarını test edebilir ve hangisinin hedef kitleniz tarafından tercih edildiğini görebilirsiniz.

8. Dot-o-mator

Dot-o-mator size alınmış veya kullanılabilir isimleri gösterir

Dot-o-mator işletme isimleri üretmek için farklı bir yaklaşım kullanır. Baştaki ve sondaki kelimeleri yazmanızı ister ve daha sonra ise bu kelimeleri birleştirerek fazla sayıda öneri sunar.

Daha sonra ise Dot-o-mator size kullanılabilir veya alınmış isimleri gösterir. Eğer kullanıma müsaitse domain sağlayıcısından alabilirsiniz.

Dot-o-mator güvenilir ve eşsiz bir işletme ismi bulma aracıdır ancak kusursuz değildir. Kullanıcı arayüzü eskidir ve mobil uygulaması sadece iOS cihazlarıyla uyumludur.

9. Company Name Generator

Company Name Generator giriş sayfası

Konu sadeliğe gelince Company Name Generator fazlasıyla iyidir. Web sitelerinde hiçbir reklam, filtre veya ipucu yoktur. Tek bulacağınız şey bir arama çubuğu ve altında yüzlerce rastgele öneridir.

Şaşırtıcı bir şekilde Company Name Generator bir anahtar kelime girmediğinizde bile çalışır.

Company Name Generator karmaşık olmayan bir araç arayanlar için uygundur. Ancak, eğer daha gelişmiş özellikler arıyorsanız bu araç sizin için iyi bir tercih olmayacaktır.

Yine de direkt olarak bir domain adı alabilmek veya endüstri türünü seçebilmek bu aracı fazlasıyla iyi yapmaktadır.

10. NameMesh Firma İsmi Bulma Aracı

Name Mesh şirket ismi bulma aracı

Bu şirket ismi bulma aracının iki farklı üreticisi vardır. İlki iki veya üç anahtar kelime girmenize izin verirken ikincisinde ise üç ile dört kelime arasında kullanabilirsiniz.

Ancak NameMesh temelde bir domain adı üreticisi olduğu için eş zamanlı olarak kullanılabilir domainlere göre işletme isimleri önerecektir.

Üret tuşuna bastıktan sonra NameMesh Company Name Generator önerilerini 8 farklı grupta sunar:

 • Genel — girilen anahtar kelimeleri birleştirir ve onları .com, .net gibi meşhur alan adı uzantıları ile kullanır
 • Yeni — kullanılabilir isimler için arama yaparken .shop.online.space vb.  gibi yeni GLTD (Jenerik Üst Düzey Alan Adları) kullanır
 • Kısa — şirket adınızı son iki kelimesini bir domain uzantısına dönüştürerek kısaltır (ör: fir.in)
 • Ekstra — şirket adınıza .biz.asia gibi daha az popüler bir domain uzantısı ekler
 • Benzeri — eşsiz bir isim oluşturmak için girilen anahtar kelimeleri benzerleri ile değiştirir
 • SEO — işletme adınızı optimize ederek arama motorlarında kolayca bulunmasını sağlar
 • Eğlence — girilen anahtar kelimeleri yeniden düzenleyerek sıradışı şirket adları önerir
 • Karışık — anahtar kelimelerinize ekler ekleyerek değişik olmalarını sağlar.

İyi Bir Şirket Adı Nasıl Olur?

Yukarıda listelediğimiz bütün marka üreticileri size sınırsız şirket adı önerecektir ancak hangisini seçeceğiniz size bağlıdır. Doğru tercihi yaptığınızdan emin olmak için işte işinize yarayacak bazı ipuçları:

 • Kullanılabilirliğini kontrol edin — adın, sosyal medya kullanıcı adının ve de domainin alınmadığından emin olun. Marka adını elle Türk Patent Marka Araştırma Aracı’nı kullanarak kontrol edebilirsiniz
 • Hatırlanabilir olsun — hatırlaması kolay ve iyi bir izlenim bırakacak kısa ve orijinal bir isim bulun (ör: Amazon, Apple)
 • Niche’inizi düşünün — özellikle de niche’iniz oldukça dar ise kitlenize ne sattığınızı belirtmek için şirket adınızı kullanın.
 • Yabancı pazarlara dikkat edin — şirket adınızın hedef müşterilerinizin dilinde herhangi bir olumsuz anlama sahip olmadığından emin olun. Aksi takdirde, markanızın adı zarar görecektir.
 • Sade kalın — kusursuz şirket adını bulmak için çok fazla düşünmeyin. Eğer favori adınız yukarıdaki bütün kriterlere uyuyorsa tercihinizi yapmışsınız demektir.

Sonuç

Kusursuz bir şirket adı seçimi yeni bir iş kurarken en önemli adımlardan biridir. Bu işlem sıklıkla zor olsa da, size bu konuda yardımcı olabilecek birçok şirket ismi bulma aracı bulunmatkadır.

Bu rehberimizde, sizin için en iyi şirket ismi bulma araçlarını listeledik. Hadi bu araçları kısaca özetleyelim.

 • Zyro’s Business Name Generator — ücretsiz logo tasarımı ve site kurma aracı da sunan yapay zeka ile güçlendirilmiş şirket ismi bulma aracı
 • Shopify Business Name Generator — online mağazanızın adı için öneriler almak için mükemmel bir araç
 • BusinessNameGenerator.com — güçlü filtreleme özelliklerine sahiptir ve web sitesinde premium logolar satmaktadır
 • Oberlo Name Generator — ücretsiz logo sunarak işletme türünü seçmenize izin veren kolay bir araç
 • Namelix Business Name Generator — bir isim stili seçebilir ve ücretsiz logoyla birlikte bir şirket adı bulabilirsiniz
 • Novanym — .com uzantısıyla kullanılabilen şirket isimleri bulur ancak logo için ödeme yapmanız gerekmektedir
 • SquadHelp — bir takım filtrelere sahiptir ancak sadece premium şirket adları görüntüler
 • Dot-O-Meter — girdiğiniz çoklu ilk ve ikinci kelimelere dayalı olarak şirket isimleri üretir
 • Company Name Generator — bir anahtar kelime olmadan çalışabilen minimalist bir firma ismi bulma aracıdır
 • NameMesh Firma İsmi Bulma Aracı — şirket isimleriyle birlikte domain adları da önerir ve onları amaçlarına göre sekiz farklı gruba ayırır.

Bütün araçların güçlü ve zayıf yanlarını bildiğinize göre artık bir şirket açma vakti!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!