Web Siteniz için En İyi 10 WordPress Quiz Eklentisi

Daha fazla ziyaretçi elde etmeyi ve web sitesinde uzun süre kalmalarını sağlamayı her blog veya web site sahibi ister. Ziyaretçilere quizler sunmak bu hedefi başarmaya yardımcı olabilir. Eğer web sitenizde WordPress kullanıyorsanız, kısa sürede interaktif quizler yaratmak için bir eklenti kullanabilirsiniz. Bu eklentiler WordPress quiz eklentisi olarak adlandırılmaktadır. İşte bunun için bizim favori yöntemlerimiz.

Quizlerin Avantajları

Yeni iyi içerik yaratmak var olan takipçilerinizi tutmak ve yeni takipçiler kazanmak için en iyi yoldur. İçerik demişken sadece makaleler ve videolar olarak düşünmeyin.

Online eğlence devi BuzzFeed’e bir bakalım. Komik quizler için harika bir yerdir ancak haberler için pek de iyi olduğu sayılmaz. BuzzFeed ziyaretçilerini tutmaktaki başarısının sebebini oldukça çekici quizlere sahip olmasına borçlu.

Ancak, online quizlerin gücü insanları eğlendirmekten başka sebepler için de kullanılabilir. İşletmeler kullanıcı etkileşimini arttırmak için aynı yaklaşımı kullanır. Güney Koreli araba üreticisi Hyundai müşterilerinin kendilerine en iyi uyan arabayı bulmaları için interaktif bir quiz kullanmakta.

Öbür taraftan ise online quizler yeni ziyaretçilerin ilgilerini çekmek için eğitici olabilirler.  Bunun için Amerikan Kızılhaçı’nın web sitesini örnek olarak kullanabiliriz. Bu kar amacı gütmeyen kurum insanlara evde kazalardan nasıl kaçınabileceklerini ve onların üstesinden nasıl geleceklerini öğretmek için online quizler kullanır.

Bu quizleri kullanan kullanıcılar daha iyi hazırlanmak isterler, bu yüzden, sadece quizlerden değil bu kurumun içeriğinden de yararlanırlar.

Eğer siz de WordPress siteniz veya blogunuzla aynı şeyi yapmak istiyorsanız bir WordPress quiz eklentisi kullanmanızı öneririz.

En İyi 10 WordPress Quiz Eklentisi

1. Quiz and Survey Master

Quiz and Survey Master WordPress Quiz Eklentisi

Bu WordPress quiz eklentisi çoklu seçim, doğru veya yanlış ve kompozisyon dahil 10 farklı türden sorularla sınırsız sayıda quiz yapmanıza olanak sağlar. Ayrıca soru sırasını rastgele yapmak ve deneme sayısını sınırlamak için seçenekler de bulunmaktadır.

Ayrıca quizlerinize farklılık katmak için herhangi bir soruya video ekleyebilirsiniz. Eğer kronometre de kullanırsanız, web tarayıcının sekmesinde gözükecektir. Bu özellik eğer kitleniz sorunuza cevap vermek için başka bir web sayfasına bakma ihtiyacı duyuyorsa oldukça yararlıdır. Son olarak en önemli özelliklerden biri ise bu eklentinin doğru/yanlış puanlama sistemi de vardır.

Quiz and Survey Master premium bir eklentidir ancak ücretsiz bir versiyonu da vardır. Seçebileceğiniz iki adet ücretli planı bulunmaktadır.

Başlangıç planı sadece bir web sitesi için geçerlidir. Premium planı sınırsız sayıda web sitesi için geçerlidir ve Başlangıç planı gibi yıllık ücretlendirilir. Ücretsiz versiyonu yukarıdaki bütün çekirdek özellikleri içerdiğinden ücretli planı almazsanız pek de bir şey kaçırmayacaksınız. Üstelik bu eklentiyi kullanırken ek premium uzantıları da satın alabilirsiniz.

2. HD Quiz

HD Quiz WordPress Quiz Eklentisi

HD Quiz önceki eklentiye göre oldukça basit bir WordPress quiz eklentisidir. Ancak bu daha az fonksiyonel olduğu anlamına gelmiyor. Tıpkı Quiz and Survey Master’da olduğu gibi istediğiniz kadar quiz yapabilirsiniz. Soruların sırasını rastgele yapın, kronometre ayarlayın ve sorular için resimler yerleştirin.

HD Quiz ile eşsiz özelliklere de sahip olacaksınız. Sadece siz sorulara resim eklemekle kalmıyorsunuz, kitleniz de cevap olarak resim yükleyebiliyor. Bu WordPress quiz eklentisiyle ayrıca quiz sonucunun aynı veya yeni bir sayfada gösterileceğine de karar verebiliyorsunuz. Daha da ötesi ise bu eklentinin elementleri farklı ekranlar için oldukça dostçadır.

3. Forminator Contact Form, Poll, and Quiz Builder

Forminator WordPress Quiz Eklentisi

Eğer kullanımı kolay bir WordPress quiz eklentisi arıyorsanız Forminator tam sizin için. Sürükle bırak arayüzüyle kısa sürede quizler veya formlar yaratabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dahil edeceğiniz alanları seçmek ve siparişlerini vermek.

Formanitor, eğer kullanıcıların sitenizde vakit geçirmesi için quizler yapmak istiyorsanız oldukça yardımcı olacaktır. Bu eklenti kendiliğinden eposta pazarlama hizmetlerine sahiptir. Otomasyon aracı olan Zapier ile birlikte quizlerinizi veya formlarınızı dolduran herkese anında cevap verebilirsiniz.

Forminator’ü kullanmak için her ay ücret ödemeniz gerek ancak 30 günlük ücretsiz denemesi de sunulmaktadır. Ayrıca bu eklentinin açık API’ı vardır, yani düzenleyebilir, adını değiştirebilir ve kendi hizmetiniz olarak satabilirsiniz.

4. WordPress Viral Quiz – BuzzFeed Quiz Builder

Viral Quiz WordPress Eklentisi

WordPress Viral Quiz, BuzzFeed gibi quizler yapmak için en iyi seçenektir. Bu WordPress quiz eklentisiyle zaman öldüren kişilik ve benzeri quizler yapabilirsiniz.

Eklentinin sonuçları ziyaretçinin sosyal medyada quizi paylaşmasından sonra gösterme seçeneği de vardır. Bu yöntemle quizleriniz ve belki de internet alemindeki popülerliğiniz de daha da çok artacaktır.

Öte yandan ise kişilerin quiz sonuçlarını alabilmeleri için eposta adreslerini vermelerini de isteyebilirsiniz. Eklentinin Google Analytics entegrasyonuyla onları izleyebilir ve takip epostaları yollayabilirsiniz.

WordPress Viral Quiz’i CodeCanyon’da 36$’a satın alabilirsiniz. Tekliflerine altı aylık destek dahildir ancak ücretle bunu uzatabilirsiniz.

5. Watu Quiz

Watu WordPress Quiz Eklentisi

Eğer önceki eklentiler daha çok kullanıcı etkileşimi ve eğlence için ise Watu eğitim için daha uygundur.

Watu Quiz ile zaman kazanabilirsiniz çünkü soruları kopyalamanıza izin verir. Kopyaladıktan sonra sadece gereksiz soruları silmeniz ve yeni sorular eklemeniz gerekir. Bunun dışında, sorularınızı CSV formatındaki dosyalar olarak da ekleyebilirsiniz.

Watu Quiz sadece bir defaya mahsus ödeme yaptığınız üç adet ödemeye sahip bir premium WordPress quiz eklentisidir. Basit versiyonu genel quiz eklentisi özelliklerini içerir.

Intelligence modüllü planı ise boşlukları doldurma gibi öbür soru türlerini de içerir. Bu planla önkoşulları ayarlayabilir ve kullanıcıları quizleri yapabilmeleri için ücretlendirebilirsiniz.

Son plan ise “full bundle”dır. Hem giriş planındaki, hem de Intelligence modülündeki özellilkleri elde edersiniz. Hepsi bu kadar değil. Kitleniz için rozetler ve seviyeler yaratabilir ve her doğru cevap için puan verebilirsiniz. Bu puanlarla ücretli quizleri alabilirler.

6. WP Quiz

WP Quiz WordPress Quiz Eklentisi

WP Quiz sadece sınırsız anketler, sınavlar ve kişilik quizleri yapmanıza izin vermekle kalmaz. Bu eklenti ayrıca blogunuzdan veya web sitenizden para kazanmak için iyi bir yoldur.

Tıpkı WordPress Viral Quiz gibi, bu eklenti de kitlenizin eposta adreslerini vermelerine ve quizinizi Facebook’da paylaşmalarına zorlar. Hatta quiz sonuçlarını elde etmelerinden önce ödeme yapmalarını bile isteyebilirsiniz. Bu özelliği aktif hale getirmek için WP Quiz size iki ödeme hizmeti sunar: PayPal ve Stripe.

Bunun dışında quizleri yapmadan önce kitlenizin bilgilerini girmelerini isteyebilirsiniz, ki bu da pazarlama için oldukça kullanışlıdır. Eğer web sitenizin bir üyelik sistemi varsa ilk önce kayıt olmalarını isteteyebilirsiniz.

Ancak bu özellikleri sadece WP Quiz’in pro versiyonunda alabilirsiniz. Bu ücret bu eklentiyi kullanmak istediğiniz web site sayısına bağlıdır.

7. Quiz cat

Quiz Cat WordPress Quiz Eklentisi

Çoğu quiz eklentisi quizlerinize sosyal medya’da paylaşma tuşları yerleştirir. Quiz Cat ise içeriğinizi Facebook’da popüler yapmaya odaklıdır. Bu eklenti Facebook Pixel’i entegre eder ve bu da istatistikleri ve quizlerinizi yapan kişileri görmenizi sağlar. Böylece, kullanıcılarınızla daha yakın bir ilişki kurabilmek için verileri kullanabilirsiniz.

Bu WordPress quiz eklentisi uyarlı tasarımı destekler ve böylece quizleriniz her cihazda kusursuz gözükür. Üstelik diğer eklentilerin çoğunda olmayan özel quiz sonucu sayfası da yaratabilirsiniz.

Quiz Cat’de üç plan vardır: Personal, Business ve Elite. Personal plan tek bir sitede kullanılabilir. Business planında ise üç adet web sitesi için desteğe ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz. Bunun dışında sorularınızı dışarı aktarabilir, e-posta adreslerini toplayabilir ve Quiz Cat’in yerleşik analiz özelliğine erişebilirsiniz.

Elite planını sınırsız sayıda web sitesinde kullanabilirsiniz. Bu plan Facebook Pixel entegrasyonu da sunmaktadır.

8. Ari Stream Quiz

Ari Stream WordPress Quiz Eklentisi

Ari Stream Quiz, kişilik ve trivia içerikleri yaratmak için kullanımı kolay bir WordPress quiz eklentisidir. Sınırsız sayıda quiz yaratabilir ve eposta adresleri toplayabilirsiniz. Bu eklenti ayrıca ortam yüklemeyi de destekler ancak bunu HTML ile yapmak zorundasınız.

Bu WordPress eklentisinde hem ücretsiz, hem de ücretli planlar vardır. Ücretsiz plana kişililk quizleri ve istatistikler dahil değildir. Ücretli planlar kişisel ve geliştirici paketlerini içermektedir. Kişisel paketi sadece bir kez kullanabilirsiniz. Geliştirici paketi ise sınırsız web sitesi desteğiyle birlikte gelir.

9. Viral Press

Viral Press Wp Quiz Eklentisii

Viral Press tam olarak quiz üretmek için bir eklenti değildir ancak bu sunulan özelliklerden biridir. Viral Press WordPress’de bir içerik paylaşma platformu yaratır.

Bu WordPress quiz eklentisi çeşitli sosyal medya ağlarıyla güçlü entegrasyona sahiptir ve kişilerin quiz sonucunu almadan önce paylaşmalarını zorunlu kılmak için seçenek sunar. Viral Press ile yapabileceğiniz soruların türleri trivia, çoklu seçim ve kişiliktir. Tek seferlik ödeme ile kullanabilirsiniz.

10. Chained Quiz

Chained Quiz WordPress Quiz Eklentisi

Chained Quiz çok değişik bir özelliğe sahip ücretsiz bir WordPress quiz eklentisidir. Her cevap için farklı sonuç ayarlama seçeneğine sahip olursunuz ve bu da quizlerinizi daha çekici yapar. Toplam puanın sonucu belirlediği quizlerde her cevabın farklı puanı olabilir.

Bunun dışında eklenti çeşitli türlerle sınırsız sorular gibi standart özelliklere sahiptir. İlginç olan ise bu eklenti WatuPro – Watu Quiz’in basit planı – ile entegre edilebilmektedir.

Doğru Eklentiyi Seçmek

Bütün WordPress quiz eklentilerinin amacı aynı değildir. Bazıları sadece eğlence için olan quizler için değil, anket formları veya eğitsel sınavlar için de harikadır. Öbürleri ise tam tersine sadece mükemmel sosyal medya integrasyonu olan BuzzFeed tarzı trivia quizleri yapabilir. Bir eklentiyi indirmeden veya satın almadan önce neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz önemlidir.

Eğer seçmekte zorlanıyorsanız işte bizim bu listeden 3 favorimiz:

  • Forminator, sürükle-bırak özelliği olduğu için
  • WP Quiz, quizlerinizle para kazanabileceğiniz için
  • Watu Quiz, okul quizleri ve testleri yaratmak için kapsamlı özelliklere sahiptir

Sonuç

Bir WordPress quiz eklentisi kullanmak WordPress siteniz için anket üretmenize yardımcı olur. Soru türlerine karar verme, kitlenizin e-posta adreslerini toplama, quizleri içeri veya dışarı aktarmanıza, istatistikleri izlemenize ve çok daha fazlasını yapmanıza olanak sağlar. Eğer bu listemizdekilerden başka bir eklenti kullanıyorsanız aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.