Güncel En İyi 5 WordPress Takvim Eklentisi

Güncel En İyi 5 WordPress Takvim Eklentisi

Web sitenizde yeni yılı kutluyor ve çok daha fazla yeni etkinlikler mi planlıyorsunuz?  Seçebileceğiniz binlerce WordPress takvim eklentisi bulunmakta. Bu makalede bazı en iyi WordPress takvim eklentilerini sizin için derledik! Eminiz ki eğer bu etkinlikleri yönetmek için zengin özellikli bir WordPress takviminiz olsaydı harika olurdu.

Çoğu eklenti bir dizi farklı özellikler sunar ve bazen bu özellikler üst üste biner. Görüntü stili, kullanıcı deneyimini nasıl etkileyeceğini düşünmeniz gerekeceğinden problematik olabilir. Daha da önemlisi içinde bulunduğumuz bu mobil çağda duyarlı tasarım artık bir zorunluluk haline geldi.

İşte gerçekten gerekli fonksiyonelliğe sahip olan bazı WordPress takvim eklentilerinin listesi.

WordPress Takvim Eklentilerinde Nelere Bakmalı

  1. Özellikler
    Sorunsuz biçimde etkinlikleri yönetmenize yardımcı olacak bir WordPress takvim eklentisine ihtiyacınız var. Örneğin, sizin, site üyelerinin ve hatta misafirlerin yerel buluşmaları, sohbetleri ve öbür türlü etkinlikleri listemelesine izin veren bir eklenti. Eğer rezervasyon ve bilet satımından sorumluysanız bu hizmetlere veya bu hizmetleri öneren bir eke sahip olan bir eklenti seçmeniz gerek. İlave etkinlik açıklamaları, etkinlik konum haritaları veya Google Maps’i yerleştirmek ve sosyal medyada paylaşabilmek de göz önüne almanız gereken şeyler. Bu, kitlenizi etkinliklerinizle kolaylıkla bağlamanıza yardımcı olacaktır!
  2. Görüntü elementleri
    İyi görsel arayüzlü bir takvime sahip olmak da ayrıca çok önemlidir. Ne de olsa eklentinin etkileşimi arttırması gerekiyor. İyi bir WordPress takvim eklentisi bir dizi stiller sunmalıdır. Bunlar örgü, sütun veya liste olabilir. Ayrıca yerleşik erişilebilirlik elementli eklentileri de engelli kişilerin kolaylıkla kullanabilmesi için düşünebilirsiniz.
  3. Duyarlı tasarım
    Bugünlerde duyarlı bir tasarıma sahip olmak bir zorunluluktur. Duyarlı tasarımı sürdürebilmek için duyarlı bir eklentiye ihtiyacınız var. Bazı tablo stilli takvimlerin mobil görüntüleme için yeterince iyi olmadığını biliyoruz bu yüzden, bunu telafi etmek için pencere görünüşlü bir eklenti seçmeniz yararınıza olacaktır. Akıllı cihaz kullanan ziyaretçilerinizin web sitenizde dolaşırken herhangi bir zorluk yaşamamasından emin olun.

Bu üç önemli maddeyi göz önünde bulundurarak hadi en iyi seçeneklerden bazılarını bulalım.

En İyi 5 WordPress Takvim Eklentisi

1. The Event Calendar

The Event Calendar WordPress eklentisi

The Event Calendar, 700.000’binden fazla kullanıcının kullandığı en popüler WordPress takvim eklentilerinden biridir. Sade bir kullanıcı arayüzüne sahiptir ancak etkinlikleri daha iyi yönetmeniz için güçlü özelliklerle donanmıştır.

Bu eklenti iki plan sunar: ücretsiz ve premium. Merka etmeyin, ücretsiz olanını kullanırken de harika çekirdek özelliklerinden bazılarına erişiminiz var. Üç görüntüleme moduyla – ay, gün ve liste- etkinlikler yayımlayabilirsiniz. Ayrıca yerleşik arama araçlarına da sahiptir, böylece kitleniz takvimde belirli etkinlikleri arayabilirler.

Ayrıca, mobil dostu bir şekilde etkinlik rezervasyonu yaratmak, ziyaretçilerin girişini yapmak ve Google Maps ile bağlantı kurmakta yardımcı olur. Ücretsiz bir ek de kullanabilirsiniz. Örneğin, Event Ticket bilet satmanıza ve etkinlik katılımcılarını yönetmenize olanak sağlar.

Ancak ücretsiz modda tekrar eden etkinlikler yaratamaz ve Google Maps’i görüntüleyemezsiniz. Bunları yapmak için, yıllık premium seçeneği satın almanız gerekmekte.

2. All-in-One Event Calendar

All-in-One Event Calendar eklentisi

All-in-One Calendar, ücretsiz veya pro lisansıyla mevcut olan bir başka popüler takvim eklentisidir. Bu WordPress takvim eklentisi Time.ly tarafından geliştirilmiştir ve 100.000’in üzerinde kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Sade arayüzlü bu takvimi yönetmesi kolaydır ve ağınızla birlikte etkinlikler eklemenize izin veren Timely Network gibi güçlü özellikler sunar. Time.ly’nin ücretsiz planı etkinlikleri filtrelemek ve kolay paylaşmak gibi önemli özellikler sunar. Ücretsiz kullanıcılar ayrıca tekrar eden etkinlikler yaratabilir ve Google Maps’i görüntüleyebilir, unutmadan, bu özellikler The Event Calendar’da sadece premium kullanıcılar için mevcuttur.

Eğer web siteniz ufak bir topluluk organizasyonu için etkinlikler yapıyorsa premium planını tercih edebilirsiniz. Pro lisansıyla Halka Açık Etkinlik Sunumu, Etkinlik Bulucu, Anahtar Kelime Arama gibi ek özellikler alabilirsiniz. Biletleme uzantısı eklemek ise biraz pahalıdır ve ekstra bir ücret ödemeniz gerekir.

3. Events Manager

Events Manager WordPress Takvim Eklentisi

Şu anda 100,000 kullanıcı tarafından yüklenmiş olan Marcus Sykes’ın Events Manager eklentisi popüler eklentilerden biridir. Bu WordPress takvim eklentisi esneklik ve ücretsiz planda bile birçok özellik sunar.

Kolay arayüzü birden çok etkinlik yaratmanızda ve kendilerini tekrarlamaları için ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Bu eklenti ayrıca halka açık eklenti sunumununa izin verir, böylece site üyeleriniz veya misafirleriniz bir yönetici olmadan etkinlikler yaratabilir. Merak etmeyin, bu etkinlikleri onaylama veya reddetme gücü size ait.

Ücretsiz kullanıcılar ayrıca mekanı veya konumu yönetebilir – örneğin Google Maps’i ve konum resimlerini görüntülemek – böylece kitleniz daha hızlı ulaşabilirler. Events Manager ayrıca rezervasyonları yönetmenize, birden çok bilet tipi ve ücretleme yaratmanıza ve vergi de eklemenize izin verir. Ancak, indirim yöneticisi ve PayPal entegrasyonu gibi ek özellikler için pro lisansı satın almanız gerekmekte. Pro lisansı yıllık 453 TL’dir.

4. My Calendar

My Calendar eklentisi

My Calendar bir başka güçlü ücretsiz seçeneklerden biridir. Bugüne kadar 30.000’den fazla kullanıcı tarafından yüklenmiştir. Ayrıca bu eklentinin övünç kaynağı engelli insanların takviminize erişmesine yardımcı olan muhteşem erişilebilirliğidir.

Bu eklenti kolaylıkla tekrar eden etkinliklere ev sahipliği yapmanıza izin verir, tek yapmanız gereken bir gün, hafta, ay ve yılda kaç kere tekrar edeceğini girmek. Hatta, takvimin site tasarımınıza uyması için CSS ve JavaScript kodunu düzenlemenize bile olanak sağlar.

Eğer ücretsiz özelliklerin yeterli olmadığını düşünüyorsanız yıllık lisansı satın alabilir veya kalıcı lisansı alabilirsiniz. Pro lisansıyla bir yazıdan etkinlik yaratabilir veya tersini yapabilir ve duyarlı modu kullanabilirsiniz. Ayrıca ziyaretçileri veya web site üyelerini sizin için etkinlikleri listemeleri için davet edebilir ve biri yeni bir etkinlik kaydettiğinde eposta bildirimi alabilirsiniz.

5. EventOn

Eventon WordPress takvim eklentisi

En baştan premium bir takvim isterseniz 25$’a EventOn’u kullanabilirsiniz. Envato pazarında en fazla satan takvim eklentisi olan EventOn Ashan Jay tarafından geliştirilmiştir. EventOn minimalist tasarımla zarifçe üretilmiş bir eklentidir ve premium özellikler sunar. 40.000’den fazla kişi bu eklentiyi kullanmaktadır.

EventOn kısa kod üreticiyle birlikte gelir böylece onu mobil cihazlara duyarlı yapabilirsiniz. Görünüş editörü takvimi sitenizle aynı stilde olması için özelleştirme imkanı verir. Takvim görüntüleri için birçok seçenek mevcuttur. Örgü, liste veya pencere stili kullanabilir ve görseller, açıklamalar, Google Maps’i yerleştirebilir ve benzeri birçok şey yapabilirsiniz.

Bu eklenti herhangi bir dönemde veya özel zaman çizelgesimnde tekrar eden etkinlikler yaratmanıza izin verir. Öne çıkan etkinlikler yaratmak, etkinlik organizatörünü eklemek ve etkinlik verisini yönetmek de ayrıca kolaydır. Ancak, rezervasyon veya biletleme özellikleri bulunmaz, bu yüzden ek uzantıları kullanmak için ödeme yapmanız gerekmektedir.

Sonuç

WordPress takvim eklentileri sayesinde bir WordPress sitesinde etkinlikleri yönetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bununla beraber, yukarıda belirtilen bütün eklentileri test edin ve kullanmakta rahat hissettiğiniz bir eklentiyi seçin. Herkesin ihtiyaçları farklıdır ve bu yüzden size en çok uyan fonksiyonları olan takvimi aramanız gerekmektedir.

Sizin favoriniz bu listedekilerden biri değil mi? Farklı bir WordPress takvim eklentisi mi kullanıyorsunuz? Her halükarda, aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle düşüncelerinizi paylaşın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.