ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası Nasıl Çözülür?

ERR_TOO_MANY_REDIRECTS Hatası Nasıl Çözülür?

WordPress web sitenizi geliştirirken epey hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hatalardan en popüleri ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasıdır.  Google Chrome’da bu hata Bu web sayfasında yönlendirme döngüsü var, Firefox’da ise Yönlendirme Geçersiz şeklinde gösterilir. Bu hata, genellikle WordPress ayarlarınızda internet sitenizi yönlendirme döngüsüne sokan ve sitenizi bir sayfadan diğerine yönlendirmeyi durdurmaya engel olan yanlış bir ayar olduğu anlamına geliyor. Bunun sebebi çoğunlukla WordPress eklentileridir. Ancak korkmayın, bu hatanın çözümü oldukça hızlı ve kolay.

Nelere ihtiyacınız olacak

 • Hosting kontrol panelinize veya FTP’ye erişim
 • WordPress Yönetici Paneline erişim (opsiyonel)

Adım 1 – URL ayarları kontrolü

Bu hatayı gidermeye başlarken ilk olarak yapmanız gereken şey URL ayarlarnızı kontrol etmek.

Seçenek 1.1 – URL ayarlarını Yönetici Paneli aracılığıyla kontrol

WordPress Yönetici Bölümünden Ayarlar‘a tıklayın. Genel Ayarlar‘ın varsayılan olarak gözükmesi gerekiyor. WordPress Adresini (URL) ve Site Adresini (URL) kontrol edin. Gördüğünüz URL’lerin doğru olduğuna emin olun. Eğer WordPress kurulumunuz bir alt klasörde bulunuyorsa (aşağıdaki örnekte olduğu gibi, klasör /public_html/wp/ içinde bulunuyor, yani URL www.örnek.com/wp).

Eğer herhangi bir değişikli yaptıysanız sayfanın en altında bulunan Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.

Seçenek 1.2 – URL ayarlarını manuel olarak kontrol/değiştirme

WordPress kurulumunuzun bulunduğu Yönetici Alanına giremiyor olmanız mümkün. Bu durumda URL ayarlarınızı wp-config.php dosyası yardımıyla değiştirebilirsiniz. Dosyayı ister Dosya Yöneticisi aracılığıyla düzenleyebilir isterseniz dosyayı bilgisayarınıza indirip, düzenledikten sonra güncel dosyayı FTP Client aracılığıyla tekrar geri yükleyebilirsiniz. Bu örnekte dosyayı Dosya Yöneticisi aracılığıyla düzenleyeceğiz.

 1. Hosting kontrol panelinizinden Dosya Yöneticisini açın.
 2. config.php dosyasını bulun.
 3. Üzerinde sağ tıkladıktan sonra Edit‘i seçin.

4. Aşağıdaki satırları dosyaya ekleyin ve http://ornek.com adresini WordPress’inizin kullanacağı URL ile değiştirdiğinize emin olun (Örneğin kurulumunuz root klasöründe ise (/public_html/), sadece alan adını kullanın, eğer alt klasörde ise (public_html/wp) alt klasör URL ile değiştirin). Satırları hali hazırda bulunan tüm kodların sonuna ekleyebilirsiniz.

define('WP_HOME','http://example.com');
define('WP_SITEURL','http://example.com');
 1. Kaydet ikonuna tıklayarak değişiklikleri kaydettiğinize emin olun.
 2. WordPress URL’lerini değiştirmek ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatasını düzeltip düzeltmediğini görmek için internet sitenizi kontrol edin.

ÖNEMLİ: örnek.com adresinizi gerçek alan adınız ile değiştirmeyi unutmayın.


Bir alternatif olarak URL ayarlarınızı veri tabanı aracılığıyla da düzenleyebilirsiniz. (remember two articles next to translate for internal links)

Adım 2 – Eklentileri devre dışı bırakma

Bu hataya sebep olabilecek başka bir durum ise bozuk/eski eklentilerdir. Bu eklentileri devre dışı bırakmak, internet sitenize tekrar erişim kazanmak ve de hatayı düzeltmek için iyi bir fikirdir. Hostinger‘da ve diğer WordPress hosting sağlayıcılarında tüm eklentilerinizi hızlı ve kolayca devre dışı bırakabilirsiniz:

 1. Hosting kontrol panelinizden Dosya Yönetici‘sini açın.
 2. wp-content klasörünü bulun ve açın. Plugins klasörünü göreceksiniz.
 3. Plugins klasörüne sağ tıklayın ve Rename seçeneğini seçin. Şimdi klasörünüzü örneğin yedek_eklentiler veya sadece plugins hariç başka bir şey ile adlandırın. Endişelenmeyin, eklentileriniz güvende olacaktır, daha sonra klasörünüzü işiniz bittikten sonra tekrar plugins olarak adlandırabilirsiniz.


Kaydet ikonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

Plugins klasörünüzü tekrar adlandırdığınızda internet sitenizi açmayı deneyin. Eğer hata çözülmüşse bir veya daha fazla eklentinin bozulduğu/eskidiği ihtimali kuvvetli. Bazı nispeten yeni eklentilerinizi kaldırarak klasörünüzü tekrar Plugins olarak değiştirin.

Eklentilerinizi wp-content/plugins klasörünü FTP/Dosya Yönetici aracılığıyla açıktan sonra kaldırmak istediğiniz eklenti klasörünü silerek kaldırabilirsiniz. Bu örnekte Akismet eklentisini Dosya Yöneticisi aracılığıyla sileceğiz. Tek yapmanız gereken kaldırmak istediğiniz eklentiye sağ tıklamak ve Delete butonuna tıklamak:

Adım 3 – .htaccess dosyasını devre dışı bırakma

Diğer bir ihtimal ise .htaccess dosyanızdaki bir ayarın internet sitenizi yönlendirme döngüsüne sokabiliyor olmasıdır. Bu durumda .htaccess dosyanızı devre dışı bırakarak sitenize tekrar erişim kazanabilirsiniz.

 1. Hosting kontrol panelinizden Dosya Yöneticisi‘ni açın.
 2. .htaccess dosyanıza sağ tıkladıktan sonra Rename‘i seçin. Eğer .htaccess dosyasını bulamıyorsanız bu rehbere göz atmayı
 3. .htaccess dosyanızı herhangi başka bir şey ile yeniden adlandırın, örneğin .htaccess1

4. İnternet sitenizi açın ve sitenin yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.

Eğer internet siteniz çalışıyorsa, bu durumda .htaccess dosyasının ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için Edit seçeneğine tıklayın. Eğer nasıl görünmesi gerektiğine emin değilseniz, varsayılan .htaccess ayarlarını kullanın:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Sadece .htaccess1 dosyasındaki tüm içeriği silin ve bu satırları yapıştırın. İşlemi tamamladığınızda .htaccess1‘i tekrar .htaccess olarak adlandırın. Eğer WordPress siteniz varsayılan ile çalışıyorsa sorunun hatalı .htaccess yapılandırmasından kaynaklandığı doğrulanmış olur.

ÖNEMLİ: İnternet siteniz değişiklikler sebebiyle çalışmamaya başlayabileceğinden herhangi bir değişiklik yapmadan önce .htaccess dosyasının her zaman bir yedeğini almalısınız. Bir diğer nokta ise, eğer önceki .htaccess ayarlarını değiştirdiyseniz permalink’ler, eklentiler ve ayarlar çalışmayı durdurabilir.

Sonuç

Bu rehberde ERR_TOO_MANY_REDIRECTS hatası veren WordPress sitenizi düzeltmek için üç farklı yöntem öğrenmiş oldunuz.

Author
Yazar

Gürkan M.

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.