Bu Yıl Evde Yapılacak İşler: 22 Adet Evde İş Fikri

Bu Yıl Evde Yapılacak İşler: 22 Adet Evde İş Fikri

Evde yapılacak işler bulmak ve çevrimiçi bir küçük işletme kurmayı düşünüyorsanız daha doğru bir zaman dilimi olamazdı. Zira e-ticaret satıcılarının gelirlerinin 2022’de $6.5 trilyona çıkması beklenmekte. Evde ek iş yapmak için en doğru zamanlardayız.

Bunun nedeni internetten alışveriş yapmayı tercih edenlerin sayısının giderek artması. Yani küçük e-ticaret işletmesi açmak için hâlâ geç kalmış sayılmazsınız.

Ancak online para kazanma konusundaki başarınız, büyük oranda fikrinize bağlıdır. Ve henüz yaratıcı, ilgi çekici bir evden yapılabilecek iş fikri bulamadıysanız, endişelenmeyin.

Bu makalede, göz önünde bulundurmanız için en iyi online ve evden yapılabilecek iş fikirlerini sizler için listeledik. Evden kazanç sağlamak istiyorum diyorsanız evde yapılabilecek işler yazımızı kesinlikle okumalısınız. Şüphesiz kendinize uygun, uygulayabileceğiniz evde iş fikirleri bulacaksınız.

Neden Çevrimiçi Bir İşe Başlamalısınız?
İşletmenizi internete taşıma konusunda hâlâ şüpheleriniz varsa, insanların bunu yapmayı seçmelerinin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Esnek çalışma saatleri ve konum. Çevrimiçi bir işletme sahibi, herhangi bir zamanda herhangi bir yerden çalışabilir ve kişisel çıkarları için daha fazla zaman bırakabilir.
Düşük başlangıç ​​maliyetleri. Gerçek bir mağazanın aksine, çevrimiçi bir işletme, çalışmak için fiziksel bir mağazaya veya yardımcı programlara ihtiyaç duymaz. Bu sayede internetten anında para kazanabilirsiniz.
Geniş kitle erişimi. Çevrimiçi işletmelerin kapsamı yerel pazarla sınırlı değildir. İnternet, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi dünya çapındaki müşterilere çevrimiçi olarak satabileceğiniz uluslararası bir pazar yaratmayı mümkün kılar.
Pasif gelir akışları. Bağlı kuruluş pazarlaması ve çevrimiçi reklam gösterimleri gibi para kazanma yöntemleri, çekici bir yan koşuşturma yaratır.

1. Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Listemizdeki ilk evde iş fikirleri maddesi, evde yapılacak işler arasında en popülerlerinden birisi. Affiliate marketing ile başka kişilerin ürünlerinin veya hizmetlerinin reklamını yaparak para kazanabilirsiniz. Çoğu insan bu yöntemi evde yapılacak ek işler arasında görür ama ana gelir kaynağı olarak birçok insan kullanır.

Bu imkan birçok online içerik üreticisi için para kazanma kanalına giriş stratejisidir. Ağızdan ağıza reklamın hâlâ etkili bir pazarlama stratejisi olması nedeniyle binlerce şirket ürünlerinin influencer’lar tarafından önerilmesini tercih eder.

Eğer ürün incelemeyi seviyorsanız affiliate marketing, başlangıç için harika bir fikirdir. Birçok kişi bu işletmeyi kulaklıklardan köpek mamaları ve minderlere kadar belirli bir konu üzerine site oluşturarak kurmuştur.

Ödemenizi nasıl alacağınız şirkete göre değiştirmektedir. Genellikle sitenizdeki ortaklık bağlantısına her tıklayan veya bu bağlantıdan ürün alan kişi başına komisyon elde edersiniz.

Başlamak için Hostinger Ortaklık, Amazon veya ShareASale gibi ortaklık programlarına katılın. Bu platformlarda sitenizde incelemesini yaparak yayınlayabileceğiniz yüzlerce ürün bulacaksınız. Konunuza ve kitlenize uyan ürünler seçtiğinizden emin olmalısınız.

Hostinger ortaklık programı ana sayfası

2. Blog Açmak

Evde yapılacak işler söz konusu olduğunda blog açmak veya blog yazmak hâlâ oldukça kârlı bir iş. Bilginizi ve ilgi alanlarınızı paylaşarak para kazanmanın harika bir yoludur. Çoğu insan tam zamanlı ve evde ek iş olarak bu yöntemi tercih etmektedir.

Ancak sabit bir gelir elde etmek için doğru stratejilere sahip olmalısınız.

Başarılı bir blog sahibi olmanın anahtarı da doğru bir niche seçmekten geçmektedir. Seçtiğiniz niche hem uzmanlık alanınız ve tutkunuzla uyumlu olmalı, hem de büyük bir kitleye sahip olmalıdır. Eğer blogunuzu arayan birçok kişi olursa fazlasıyla trafik elde etmeniz garanti olacaktır.

Üstelik, seçtiğiniz niche’in işletme potansiyeli de olmalıdır. Bir blogun ana gelir kaynağı çeşitli para kazanma seçeneklerine dayanır. Buna affiliate marketing, reklam alanı satma, sponsorlu içerik oluşturma, kurs ve çeşitli ürünler satmak da dahildir.

Bir blog açtıktan sonra makale yazmaya başlayın. Bu makalelerin kitlenizin işine yarayacağından emin olun. Son olarak da blogunuzu optimize etmek ve daha fazla trafik çekmek için bazı dijital pazarlama taktikleri öğrenin.

Eğer yardıma ihtiyacınız olursa Sue Dunlevie gibi uzman blogcuların sitenizi geliştirmek üzerine kullanabileceğiniz kursları mevcuttur. Ya da bu makaledeki ipuçlarını bir rehber olarak kullanabilirsiniz.

successful blogging ana sayfası

3. Patreon’da İçerik Üreticiliği

Bir online içerik üreticisi mi olmak istiyorsunuz? Patreon’a üye olmayı düşünebilirsiniz. İşinizi beğenen kişilerden finansal destek almak için kullanılan bir kitlesel fonlama sitesidir.

Birçok YouTuber ve Twitch yayıncısı, bu platformu kullanmaktadır. Kimileri evde ek iş olarak kimileri ise tam zamanlı gelir kaynağı olarak bu yöntemi seçmektedir.

Patreon ana sayfası

Patreon ile hayranlarınıza aralarından seçim yapabilecekleri farklı fiyat noktalarında birçok üyelik seçeneği sunabilirsiniz. Hayranlarınıza perde arkası görüntülerden online kurslara kadar özel içerikleri aylık bir ücret karşısında sağlayabileceksiniz.

Birçok üretici sürdürülebilir bir gelir kazanmak için Patreon’a başvurmuştur. Bunlara Humans of New York ve Markus Magnusson da dahildir. Üstelik bu platformu bir hayran kitlesi oluşturmak ve onları bağlamak için kullanmaktadırlar.

Bu platformu kullanmak için üretici planına üye olun. Gelir kazanmaya başladığınızda Patreon sizden kesinti yapacaktır. Karşılığında ise işletmenizi yönetebilmeniz için rehberlik ve analitik gibi özellikler elde edersiniz.

4. El İşi Ürünlerini Online Satmak

Evde yapılabilecek işler arayışı içinde misiniz? O zaman el işi ürünleri satmak size göre olabilir. Bu yöntem, evde yapılacak ek işler arasında çok popülerdir.

Eğer türünün tek örneği ürünlere sahipseniz insanlar onları satın almak için daha eğilimli olurlar. Böylelikle ürünleriniz için pazar ortalamalarından daha yüksek fiyatlar çekebilirsiniz.

Gelirinizi maksimuma çıkarmak için evde bir mağaza kurun ve toptan malzeme alın. Ek olarak, ürününüzü tasarlarken aklınızda doğru kitleye sahip olduğunuzdan emin olun.

Ürünlerinizi nasıl pazarlayacağınıza dair fikirlere mi ihtiyacınız var? İlham için Bario Neal gibi online küçük el işi işletmelerine göz atabilirsiniz. Bu mağaza özellikle sürdürülebilirlik meraklılıklarına hizmet etmektedir.

Bugünlerde Etsy ve eBay gibi siteler ve hatta Instagram bile kısa sürede küçük bir işletme açmanıza yardımcı olabilir. Ancak, işiniz üzerinde tam kontrole sahip olmak istiyorsanız kendi online mağazanızı açmayı düşünün. Bunun için e-ticaret hosting kullanabilirsiniz. Bu şekilde markanız üzerinde tam kontrole sahip olacak ve üçüncü kişiler tarafından yapılan kesintilere maruz kalmayacaksınız.

El işi ürün satışı, evden yapılabilecek işler arasında çok tercih edilen yöntemlerden. Buna kültürel yatkınlığımızın olduğu da bir gerçek.

Eğer daha önce hiçbir işletme kurmadıysanız Udemy gibi platformlarda online kurslara göz atabilirsiniz.

5. eBay Üzerinde Ürün Satmak

İkinci el ürünlerin moda olmaya başlamasıyla kullanılmış ürünleri alıp satmak iyi bir iş imkanı haline geldi. Üstelik kelepir ürünler arayan kişiler daima mevcuttur.

Evde yapılacak bu iş fazla giriş ücreti de gerektirmez. Başlamak için online bit pazarlarına veya açık artırma sitelerine gidebilir ve makul fiyatlı eski ürünler bulabilirsiniz. Ürünler, mobilyalardan kıyafetlere ve oyuncaklara kadar her şey olabilir.

eBay ana sayfası

Aralarından tercih edebileceğiniz binlerce eticaret sitesi olsa da eBay kullanılmış ürünler için önemli bir pazar alanıdır. Eğer hızlıca para kazanmak istiyorsanız bu platformun popülerliğinden yararlanın.

Eğer eski bir pikap veya oyun konsolu gibi eşsiz bir ürüne sahipseniz, açık artırma modellerini de kullanabilirsiniz. Eğer koleksiyoncuları çekebilirseniz binlerce lira kazanabilirsiniz.

Eğer stabil bir gelir kaynağı oluşturduysanız bilginizi paylaşmak için bir online kurs oluşturarak ekstra gelir elde etmeyi deneyebilirsiniz. Bu tür ikinci ürün alım satımlarında başarılı bir işletme olan Flea Market Flipper iyi bir örnektir.

6. Amazon FBA

Eğer evde yapılacak işler arıyor ve bir Amazon satıcısı olmak istiyorsanız Fulfillment by Amazon programına katılabilirsiniz. Bu, e-ticaret devi olan Amazon’un envanterinizi, teslimatınızı ve müşteri desteğinizi yönetmelerini sağlar.

İşini kolaylaştırmak isteyen yeni işletme sahipleri için harika bir çözümdür.

Bununla beraber, FBA’ya katılmak için icraat ve depolama ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ancak, toplam ücret uzun vadede bu konuları kendinizin halletmesindense daha makul hale gelebilir.

7. Dropshipping İşletmesi

Dropshipping eğer evde, internetten yapılacak iş arıyorsanız harika bir evde iş imkanı olabilir. Tipik bir online mağazadansa ürün üretimi veya stok yönetimiyle uğraşmadan bir e-ticaret sitesi kurabilirsiniz.

Bunun yerine, toptancılarla ürünlerine sizin markanızı basması konusunda anlaşarak ortaklık yapacaksınız. Herhangi biri bir ürün aldığında ürünü müşteri teslim etmesi için şirkete haber verirsiniz.

Bununla birlikte, dropshipping fazla masrafı olmayan bir evde iş imkanıdır. Mağazanızı kurmanız için gerekenler sadece bir web sitesi, laptop ve SaleHoo ve AliDropship gibi toptan satıcılara erişimdir.

Evden yapılacak işler - ali dropship

Birçok dropshipping mağazaları benzer ürünler sattığından markanızın rakiplerinizin arasından öne çıktığından emin olun. İşletmeler bunu niche’lerini daraltarak yapar. Örneğin, Mooshe Socks bunu sadece çorap satarak başarmıştır.

8. YouTuber Olun

YouTube‘un internette en fazla izlenen platfomlardan biri olmasıyla eğer doğru bir şekilde yapılırsa bir video üreticisi olmak fazlasıyla karlı olabilir. Evde ek iş arıyorsanız eğer, değerlendirilmesi gereken fırsatlardan birisi olabilir.

İki milyardan fazla kullanıcıyla doğru kitleye ve işletme potansiyeline sahip olduğu sürece giriş yapabileceğiniz birçok niş pazarı mevcuttur. Vlogdan oyun yayınları ve şarkı coverlarına kadar evden yapılabilecek işler konusunda neredeyse sonsuz seçenek mevcuttur.

Ne kadar gelir elde edeceğinizse para kazanma kanallarınıza bağlıdır. Çoğu YouTuber affiliate marketing, sponsorluklar, ürün satımları ve Google AdSense üzerinden para kazanmaktadır. Ayrıca Jay Shetty gibi YouTuberlar ise motivasyon konuşmaları ve online kurslar sunmaktadır.

YouTube kariyerinize başlamak için video editlemeyi öğrenmeniz ve video üretimi için iyi ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Bunun dışındaysa abone tabanınızı geliştirmeniz gerekecek. Şirketler genellikle büyük sayıda ve sadık takipçilere sahip olan influencerlarla işbirliği yapmak istemektedir.

9. Evden Podcast Yapın

Podcast yapmak son zamanlarda fazlasıyla yükselişte ve bu evde yapılacak işler listesindeki en önemli evde iş imkânları arasından biridir. Sadece ABD’de 140 milyon podcast dinleyicisi bulunmaktadır ve her geçen gün daha fazla sayıda işletme ürünlerinin reklamları için podcast yayıncılarıyla işbirliği yapmaktadır.

Tıpkı diğer içerik üretimi işleri gibi doğru niche’i seçmek oldukça önemlidir. Eğer popüler bir konuyu tercih edecekseniz podcast’inizin diğerlerinden farklı olmasından emin olun.

Zamana uygun ve oldukça spesifik bir konu da seçebilirsiniz. Bu zamanlarda oldukça önemli olan sosyal mesafe veya COVID-19 virüsüne karşı güvende olmak hakkında bir program yapabilirsiniz.

Podcasterlar affiliate marketing ve sponsorlu içerikler üzerinden para kazanmaktadır. Ancak, yüksek dinleyici sayısına sahip olanlar Midroll gibi podcast reklam ağlarına katılabilirler.

Eğer podcast yapmaya başlamak istiyorsanız Adobe Audition gibi bir düzenleme programına ve kaliteli ses ekipmanlarına yatırım yapmalısınız.

Podcast’inizi yayınlamanızın iki yolu mevcuttur: bir podcast hosting platformuna katılmak veya kendi web sitenizi kurmak. İkinci seçenek markanız ve para kazanma konusunda size daha fazla kontrol sağlayacaktır.

Podcast bölümleriniz hazır olduktan sonra yayınlayın ve Spotify ile Apple‘a ekleyin.

10. Online Rehberlik

Bir konuda uzmanlığınızı paylaşmak mı istiyorsunuz? O halde bir evden yapılabilecek işler arasında olan bir rehberlik işletmesi başlatın. Online eğitmen olarak tüm dünyadan müşteriler bulabilirsiniz.

Bazı popüler konular ise beslenme, kişisel geliştirme, maneviyat, tanışma vb. gibi konular bulunmaktadır. Hizmetlerinizi öne çıkarmak için tercih ettiğiniz bir konuda uzmanlığı seçin.

Örneğin, Kate Bagoy freelancerlar ve danışmanlar için rehberlik programları sağlamayı tercih etmektedir.

Kate Bagoy online işletme danışmanlığı

Hizmetlerinizi sunmak için özel video aramaları yapın veya müşterilerinize video kursları yollayın.

Ek olarak ücretsiz bir elektronik kitap yapın veya e-posta abonelik hizmeti oluşturun ki potansiyel müşterileriniz, derslerinizin onlara nasıl yardım edebileceğinizi görsün.

11. Web Geliştirme

Web geliştiriciler bugünlerde bütün şirketler tarafından aranan bir iş gücüne sahiptir. Binlerce işletme ve girişimciler online varlıklarını kurmak için onları işe alırlar.

Listemizdeki diğer evde yapılacak işler arasından bu evde iş imkanı daha yüksek bir öğrenme eğrisine sahiptir. JavaScript’den Python’a çeşitli programlama dillerinde yeterli olmanız gerekmektedir. Üstelik web sitesi bakımı ve arama motoru optimizasyonu stratejilerinden de anlamanız gerekmektedir.

Codecademy ve Treehouse gibi platformlar başlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca ücretsiz kodlama dersleri sağlayan web siteleri de mevcuttur.

Yeterince bilgiye sahip olduktan sonra web geliştirme projeleriniz için bir portföy oluşturun. Matt Farley’inki gibi bir web sitesi iyi bir örnek olabilir.

12. Uygulama Geliştirme

Uygulamalar hala revaçtadır ve bu yüzden de uygulama geliştirme harika bir evde iş imkanı olabilir.

Flush gibi eşsiz bir uygulama fikri düşünün. Bu uygulama eğer ihtiyacınız olursa yakınlarınızda bir tuvalet bulmaya yarayan tuvalet bulucusudur.

Günümüzde kodlama becerilerine sahip olmak uygulama geliştirme için zorunlu değildir. AppyPie ve AppSheet gibi yazılımlar teknik geçmişe sahip olmayan herkesin mobil uygulamalar geliştirmesine olanak sağlar. Ancak, kullanıcı dostu mobil deneyimi ve arayüzü tasarımları konusunda bilgili olmak işinize yarayacaktır.

İnsanların ürününüzü indirmesi için uygulama mağazasında ücretsiz yapın. Uygulama içi premium özellikler ve reklam alanları sağlayarak para kazanabilirsiniz.

13. Oyun Geliştirme

Oyun endüstrisi gün geçtikçe büyümekteyken neden kendi oyunlarınızı yaparak para kazanmayasınız?

Tıpkı uygulama geliştirmede olduğu gibi Unity ve GameMaker: Studio gibi uygulamalar programlama bilgisine sahip olmadan oyun yapmanıza imkan sağlarlar.

İyi bir oyun harika bir oynanışa sahip olmalı ve her seviyede daha da zorlaşmalıdır. Ayrıca etkileyici bir hikayeye sahip olmak da önemlidir.

Dots gibi basit veya Clash of Clans gibi daha gelişmiş bir oyun yapabilirsiniz.

Bugünlerde, birçok oyun üreticisi oyunlarını ücretsiz yapıp uygulama içi satışlar yaparak para kazanmaktadır. Oyuncuların hedeflerine ulaşması için premium özelliklere erişebileceği bir oyun içi market oluşturabilirsiniz.

Oyununuz hazır olduktan sonra Play Store, App Store veya Steam gibi oyun platformlarında yayınlayın.

14. Sanal Asistanlık

Sanal asistan normal bir asistanın yaptığı her şeyi yapan ancak online olanıdır. Evden yapılacak işler listesinde en popülerlerinden biridir.

Bir başka deyişle, bu işin tanımı müşteriler için sekreterlikle alakalı işleri yapmaktır. Bu işlere e-postaları yanıtlamak, randevu ayarlamak, iş tabloları oluşturmak vb. gibi işler dahildir.

Sanal asistanlar belirli alan ve pazarlarda uzmandır. Örneğin, Miranda Hassen hizmetlerini yaratıcı girişimciler için dijital pazarlama üzerine kurmuştur.

Bununla birlikte, bir sanal asistanın işletmeler için yapabileceklerine dair bir sınır neredeyse yoktur. Bazı müşteriler sizden online mağazalarını, sosyal medya hesaplarını, web sitelerini vb. yönetmenizi isteyebilir. Bu yüzden eğer çeşitli öğrenme fırsatlarına sahip olan bir iş arıyorsanız, bu sizin için kusursuz evde iş imkanı olabilir.

Başlamak için bir online özgeçmiş yapın ve Upwork gibi sitelerde listeleyin. Bir web sitesine sahip olmak profesyonelliğinizi artırabilir ve potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekmenize yardımcı olabilir.

Günümüzde UpWork en iyi frelance platformlarından biridir

15. Grafik Tasarımcı

Sanat ve tasarım konusunda yeteneğiniz mi var? Freelance grafik tasarımcısı olmayı düşünebilirsiniz.

Birçok şirketin görsel marka materyalleri oluşturmaya dair yardıma ihtiyacı vardır ve bu yüzden de grafik tasarım hizmetlerine daima ihtiyaç duyulmaktadır. Logolardan sosyal medya yazıları ve veri grafiklerine birçok çalışma yapabilirsiniz. Pandeminin gelmesiyle bu iş dalı evde yapılacak işler arasında popülaritesini korumakta.

Bu evde iş imkanı için bir diplomaya ihtiyacınız yoktur. Ancak ilk önce yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Online kurslar alabilir ve grafik tasarım kitapları okuyabilirsiniz. Ayrıca iyi bir bilgisayara, çizim tabletine ve Adobe Creative Cloud gibi grafik tasarım yazılımına ihtiyacınız olacak.

Grafik tasarım pazarı oldukça çekişmeli olduğu için muhteşem bir portföye sahip olmalısınız. Bu konuda online birçok örnek bulabilirsiniz. Bunlardan biri de Rafael Kfouri‘dir.

Rafael Krouri grafik tasarım sitesi - evden yapılabilecek işler

Freelance tasarım işleri bulmak için  Dribbble ve Behance gibi web sitelerini kullanabilirsiniz. Müşteriniz olmadığı zaman kendi orijinal çalışmalarınızı satmak için bir online mağaza kurmayı düşünebilirsiniz.

16. Online Öğretmenlik (Video Kursları)

Evden yapılacak işler arıyorsanız ve bir konuda deneyimli ve uzmansanız online öğretmenlik yapmak güzel bir gelir getirebilir.

Matematik, müzik ve müfredat dışı dersler vererek evden para kazanabilirsiniz.

Eğer istiyorsanız YGS, LYS vb. sınavlar gibi sınavlar için ders vermeyi deneyebilirsiniz. Birçok anne baba çocuklarının bu türden sınavlara hazırlanması için yardımcı olabilecek birine para ödemektedir.

Alternatif olarak eğer İngilizceniz ana diliniz gibiyse dil öğretebilirsiniz. Bu konuda daha güvenilir olabilmek için çeşitli sınavlara girebilir veya bu konuda uzman olduğunuza dair belgeler sunabilirsiniz.

Teachable ve Udemy gibi siteler dünyanın herhangi bir yerinden öğrenciler ile çalışmayı fazlasıyla kolaylaştırmıştır. Eğer online eğitmenliğe yeniyseniz bu platformlar harikadır.

Müşteri sayınızı artırdıktan sonra kurslarınız için bir web sitesi kurabilirsiniz. Böylelikle, öğretme yöntemleriniz ve para kazanma üzerinde daha fazla esnekliğe sahip olursunuz.

17. Bilgi Ürünleri Satmak

Bilgi ürünleri müşteriler için kullanışlı içerikler sağlayan dijital materyallerdir. Bunlar elektronik kitaplar, webinarlar ve üyelik siteleri gibi çeşitli türlerde olabilirler. Bilgi ürünleri satmak düşük başlama masrafı olan bir başka evde iş imkanıdır.

Online öğretmenliğe benzer olarak, bu evde yapılacak iş imkanı özel uzmanlığa sahip olanlar için tavsiye edilmektedir. Zen alışkanlıkları edinmekten yatırım bankacılığında bir iş bulmaya kadar çeşitli konularda bilgi ürünleri oluşturabilirsiniz.

Eğer ürününüzü kazançlı yapmak istiyorsanız birçok kişinin yaşadığı bir sorunla alakalı olduğundan emin olun.

Ek olarak, Fizzle’ınki gibi ziyaretçileri müşterilere çevirebilecek güçlü bir giriş sayfasına ihtiyacınız olacak.

Fizzle ana sayfası online kurslar

18. Amazon Kindle Writer

Yazmayı seviyor musunuz? Amazon KDP‘de bir kitap yayınlamayı deneyin. Düşüncelerini kağıda geçirmeyi sevenler için evde yapılacak işler arasında en iyilerinden biridir.

Bir kişisel yayıncı olarak eseriniz üzerinde hakka sahip olabilir ve kitabın fiyatını istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Üstelik Amazon’a kitabınızı yüklemek oldukça kolaydır. Online para kazanmaya kısa sürede başlayabilirsiniz.

Ancak Amazon telif ücretlerinizin bir kısmını kesmektedir. Bu yüzden ihtiyacınıza uygun olan telif seçeneğini tercih edin.

Kitabınız yayınlandıktan sonra online reklamlar ve sosyal medya üzerinden reklamını yapın. Tim Ferriss‘in yaptığı gibi kitabınızın neden okumaya değer olduğunu belirten bir giriş sayfası oluşturun.

Eğer daha fazla dikkat çekmek istiyorsanız KDP Select programına katılmayı düşünebilirsiniz. Daha fazla tanıtıcı araçlara erişiminiz olacak ancak kitabınızı Kindle’a özel yapmanız gerekmekte. Evden yapılacak işler arasında kesinlikle birçok kişinin tercih ettiği bir konumda.

19. Online Reklam Yöneticisi

Dijital reklamlar işletmelerin başarılı olmasında önemli bir role sahip olduğu için birçok işletme dijital reklamlara yatırım yapmaktadır. Bununla birlikte, herkes bu reklamlardan nasıl tam verim alacağı konusunda tereddüttedir.

İşte bu konuda siz devreye gireceksiniz. Online reklam yöneticisi olarak müşterilerinizin Google, Facebook ve Instagram gibi farklı platformlarda reklam ihtiyaçlarını karşılayacaksınız.

Pazarlama becerilerine ek olarak PPC teklif verme stratejilerine, reklam fiyatlandırma modellerine ve analitiklere dair bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Yönetim hizmetleriniz için bir işletme sitesi kurabilirsiniz. Müşteri kazanmak için sitenizi sosyal medya hesaplarında, reklamlarda ve Workable gibi iş platformlarında yayınlayabilirsiniz.

Eğer güçlü bir itibar elde etmek istiyorsanız profesyonel danışmanlık ve motivasyon konuşmaları sunabilirsiniz. Tıpkı Zato Marketing‘den Kirk Williams gibi. Evde yapılacak işler arasında yükselişte olan bir koldur.

20. Web Site ve Domain Alım Satımı

Eğer işletme ve web geliştirme bilgisine sahipseniz geçinmek için web sitesi ve domain alım satımını düşünebilirsiniz. Yapmanız gereken şey ise az değer biçilmiş web siteleri ve domainleri almak, iyileştirmeler yapmak ve daha sonra da satmaktır.

Birçok kişi kendi sitelerini yapmaktansa iyi gelişmiş siteleri almayı tercih eder. Bunun nedeniyse domain otoritesini ve backlinkleri artırmak zaman almaktadır.

Üstelik harika domain isimlerini bulmak oldukça zordur. Eğer iş potansiyeli olan bir domain alırsanız başka birine yüksek bir fiyata satabilirsiniz.

Başlamak için Empire Flippers ve Flippa gibi pazar yerlerine giderek web siteleri bulabilirsiniz. Almak istediklerinizin yasaklanmamış, kusursuz veya virüssüz olduğundan emin olun.

Web sitesi alım satımı için flippa ana sayfası

Alım satım sürecinde web site kullanıcılarının kullanıcı deneyimine ve tasarımına odaklanın. Ayrıca arama motoru optimizasyonu yöntemlerini uygulayın. Harika bir arama motoru sıralamasına sahip olan bir web sitesi hızlıca satılabilir.

21. Freelancer İşler Yapın

 • Tahmini Gelir: Ortalama serbest çalışma oranı saat başına 21 ABD dolarıdır, ancak sayı sektöre ve yere göre değişebilir. Türkçe olarak bu 7 ile 30$ arası değişiklik göstermektedir.
 • Gereksinimler: Belirli bir alanda beceri ve deneyim.

Uzun veya kısa dönem sözleşmeli işlerin yükselişiyle birlikte, birçok insan artık Freelancer olarak çalışmayı geleneksel 9-6 mesaisine uygun bir alternatif olarak görüyor. Aslında, serbest çalışanların %75’i bu kariyer değişikliğini yaptıktan sonra gelirlerinin artığını bildirdi.

İş tecrübesine sahip olanlar, profesyonel bir marka yaratmak için edindikleri uzmanlık ve çevreden yararlanabilirler. Web geliştirme, grafik tasarım ve yazma en çok talep edilen alanlar olsa da, herhangi bir iş kolu evden yapılabilecek işler konusunda yeterli olacaktır.

Serbest çalışma piyasası daha rekabetçi hale geldiğinden, kendinizi farklı kılmak için benzersiz bir satış noktası (İng.) geliştirmelisiniz. Bunu yapmanın bir yolu, B2B  (İşletmeler arası) ve SaaS (yazılım hizmetleri) şirketlerine odaklanan serbest yazar Elise Dopson gibi ideal müşterilerinizi tanımlamaktır.

Evden yapılabilecek işler

Freelancer’lar genellikle hizmetlerini çevrimiçi olarak tanıtmak için bir web sitesi oluşturur. Ayrıca, görünürlüğünüzü artırmak için Fiverr gibi sitelere kaydolmanızı ve bir LinkedIn profili oluşturmanızı öneririz.

22. E-Kitap Yayınlama

 • Tahmini Gelir: Platforma bağlı olarak, satılan her e-Kitap için telif ücretlerinin %35-75’ini alabilirsiniz. Kitap üretim giderlerininse 100$ ve 6000$ arasında değişebileceğini unutmayın.
 • Gereksinimler: Yaratıcı yazma becerileri

İnternet sayesinde yazar olmak artık bir yayınevine dosya göndermeyi gerektirmiyor. Artık kişisel bir web sitesi, Google Play Kitap Ortağı Merkezi veya Amazon KDP gibi kendi kendine yayın yapan siteler kullanarak e-Kitap satmak mümkün.

Bir blog yazarıysanız, e-kitaplar mevcut içeriği tek bir kapsamlı kılavuzda birleştirmek için harikadır. Elna Cain‘in uzun yazılarıyla yaptığı da bu. Sunduğu ürün olan yazılarına daha çok değer katmak için bunların çıktısını alma imkânı da sunuyor.

Bununla birlikte, kendi kendine yayın yapan siteler, önceden edinilmiş bir kitlenin avantajını kullanır ancak e-kitabın toplam kazancını talep edemezsiniz. Bu nedenle, birçok yazar gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için ek bir para kazanma kanalı olarak bir site oluşturur.

Evde yapılabilecek bir iş arıyor ve kitapları seviyorsanız kesinlikle denemenizi öneririz.

23. Site Teması Tasarlama

 • Gereksinimler: Web tasarımı ve front end geliştirme becerileri dışında, WordPress gibi CMS’lere aşina olmak faydalıdır.

Site temaları satmak, evde iş yaparak ek para kazanmak isteyen web tasarımcıları için mükemmel bir online iş fikridir. Daha fazla insan kendi web sitelerini açtıkça, güzel ve kullanımı kolay önceden hazırlanmış tasarımlara olan talep de artıyor.

Bir temanın değerini artırmak için pakete düzenli güncellemeler ve öncelikli destek eklemeyi düşünün. Alternatif olarak, özel bir tema hizmeti sağlayın. Online işletmeler, türünün tek örneği bir tasarım için genellikle binlerce dolar ödemeye hazırdır.

Temayı kendi web sitenizde satın veya TemplateMonster gibi bir pazaryerinde listeleyin. İkinci seçenek, satış ücreti verse de rağmen daha çok risklidir.

Başlangıç için En İyi Evde İş İmkanı Nasıl Seçilir

Eğer daha önce hiç evde yapılacak işler arayışına girmediyseniz doğru fikri bulmak göz korkutucu olabilir. Ancak evde yapılabilecek işler konusunda size yardımcı olabilecek birkaç unsur vardır.

 • Uzmanlık. Çoğu zaman kurduğunuz işi işletebilmeniz için gereken bilgiyi edinmek için zaman harcamanız gerekmektedir. İşe başlamadan önce ne kadar zaman yatırımı yapmanız gerektiğini düşünün.
 • Yatırım ve karlılık. Bazı işlerde gelir elde etmeye başlamak diğerlerinden daha uzun sürebilir. Başlangıç masrafınızın ne kadar olacağını ve para kazanmaya ne kadar sürede başlayacağınızı hesaplayın.
 • Stabilite ve ölçeklenebilirlik. Bütün işler uzun vadeli olmayabilir. Uzun vadeli bir plan yaptığınızdan emin olun ki işletmeniz büyüyebilsin ve ayakta kalabilsin. Özellikle de şu andaki gibi salgın zamanlarda bu fazlasıyla önemlidir.
 • İlgi alanlarınız. Uzun vadede tercih ettiğiniz işletme şeklini yürütmeyi isteyip istemeyeceğinizden emin olun.

Evde Yapılabilecek İşler için Bir Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Evde yapılacak işler arasından seçtiğiniz işin başarılı olması için bir web siteye ihtiyacınız var. Bir web sitesi, şirketinizin markasını geliştirmekte ve farkındalık yaratmakta gerekli bir araçtır.

SEO optimizasyonu yaparak ve sosyal medya pazarlamayı kullanarak siteniz kısa sürede trafik elde edecektir. Ve tabii ki de, daha fazla trafik, daha fazla dönüşüm yani gelir anlamına gelir!

Bir web sitesi kurmak zor değildir ve kesinlikle pahalı olmamalıdır.

Öncelikle bir hosting planı ve bir domain adı seçerek başlayın. Biz, Web Hosting planlarından biriyle başlamanızı tavsiye ediyoruz. Bunun nedeni ise ucuz olmaları ve web sitenizi gelişmiş halinde de kaldırabilecek olmalarıdır. Eğer ihtiyaç duyarsanız daha gelişmiş bir hosting seçeneğine yükseltebilirsiniz.

Paylaşımlı Hosting
1 Ay12 Ay24 Ay48 Ay
Tekil Web Hosting₺152.99₺60.99₺45.99₺26.99
Premium Paylaşımlı Hosting₺249.99₺89.99₺79.99₺59.99
Kurumsal Paylaşımlı Hosting₺279.99₺159.99₺129.99₺109.99

Domain isminiz mümkünse basit, hatırlanabilir ve yazması kolay olsun. İstediğiniz domainin kullanıma uygun olup olmadığını domain sorgulama aracımızı kullanarak kontrol edin.

TLD Kayıt Yenileme Transfer
.center ₺290.99 ₺646.99 ₺646.04
.solutions ₺322.99 ₺613.99 ₺710.67
.link ₺1195.97 ₺1259.97 ₺339.34
.mx ₺484.99 ₺1292.99 ₺1066.18
.club ₺516.99 ₺516.99 ₺387.99
.tools ₺322.99 ₺969.99 ₺969.22
.photos ₺419.99 ₺710.99 ₺710.67
.co ₺969.99 ₺1130.99 ₺775.31
.gr ₺1001.98 ₺1033.99 ₺31.99
.ws ₺3781.97 ₺3878.97 ₺452.13
.be ₺225.99 ₺225.99 ₺225.90
.net.in ₺840.98 ₺905.98 ₺290.54
.net ₺484.99 ₺516.99 ₺484.45
.mobi ₺1163.98 ₺1939.98 ₺710.67
.jp ₺1130.99 ₺1130.99 ₺31.99
.ist ₺1421.98 ₺1421.98 ₺710.67
.coffee ₺355.99 ₺969.99 ₺290.54
.pl ₺128.99 ₺807.99 ₺31.99
.dog ₺258.99 ₺1744.99 ₺1744.86
.store ₺1712.98 ₺3361.98 ₺1454.00
.in ₺516.98 ₺645.98 ₺191.30
.tech ₺1745.98 ₺3361.98 ₺1260.09
.vc ₺1033.99 ₺1130.99 ₺904.58
.ae.org ₺613.99 ₺613.99 ₺613.99
.group ₺322.99 ₺355.99 ₺516.76
.am ₺1615.99 ₺1615.99 ₺1421.68
.uno ₺27.99 ₺549.99 ₺549.08
.cc ₺355.99 ₺355.99 ₺355.17
.io ₺1292.99 ₺1615.99 ₺1615.59
.cx ₺646.99 ₺742.99 ₺613.72
.media ₺193.99 ₺969.99 ₺969.22
.info.pl ₺128.99 ₺387.99 ₺387.99
.bond ₺64.99 ₺452.99 ₺290.86
.la ₺1033.99 ₺1033.99 ₺31.99
.vin ₺322.99 ₺2261.99 ₺1938.77
.li ₺322.99 ₺322.99 ₺225.90
.money ₺419.99 ₺1066.99 ₺1066.18
.net.pl ₺128.99 ₺387.99 ₺31.99
.credit ₺322.99 ₺3231.99 ₺3231.50
.pt ₺613.99 ₺613.99 ₺31.99
.pet ₺419.99 ₺678.99 ₺678.36
.tf ₺322.99 ₺322.99 ₺322.85
.lv ₺516.99 ₺516.99 ₺31.99
.xxx ₺3231.99 ₺3554.99 ₺2746.73
.re ₺290.99 ₺290.99 ₺290.54
.yt ₺322.99 ₺322.99 ₺322.85
.us ₺290.99 ₺290.99 ₺290.54
.site ₺31.99 ₺1066.99 ₺742.99
.company ₺161.99 ₺290.99 ₺355.17
.website ₺871.98 ₺1679.98 ₺549.08
.life ₺96.99 ₺904.99 ₺904.91
.uk ₺614.98 ₺711.98 ₺31.99
.fun ₺31.99 ₺1066.99 ₺581.40
.shop ₺31.99 ₺1130.99 ₺840.27
.com.au ₺290.99 ₺452.99 ₺31.99
.agency ₺225.99 ₺613.99 ₺614.04
.cloud ₺645.98 ₺1227.98 ₺613.72
.live ₺113.99 ₺969.99 ₺742.99
.ro ₺1066.99 ₺1066.99 ₺1066.18
.network ₺145.99 ₺613.99 ₺775.31
.finance ₺484.99 ₺1906.99 ₺1615.59
.news ₺322.99 ₺678.99 ₺742.99
.studio ₺484.99 ₺807.99 ₺807.63
.rocks ₺225.99 ₺355.99 ₺484.45
.art ₺96.99 ₺807.99 ₺484.45
.services ₺210.99 ₺872.99 ₺872.59
.cfd ₺31.99 ₺452.99 ₺290.86
.world ₺113.99 ₺872.99 ₺872.59
.gg ₺5171.98 ₺5816.99 ₺4815.42
.host ₺2520.98 ₺4847.98 ₺2358.91
.codes ₺258.99 ₺2423.99 ₺1938.77
.properties ₺1777.98 ₺1809.98 ₺614.04
.technology ₺419.99 ₺1130.99 ₺839.95
.business ₺225.99 ₺419.99 ₺420.13
.show ₺322.99 ₺1195.99 ₺1195.45
.app ₺516.99 ₺581.99 ₺516.76
.video ₺419.99 ₺1066.99 ₺1066.18
.ai ₺5817.98 ₺6463.99 ₺5170.60
.guide ₺646.99 ₺1066.99 ₺1066.18
.education ₺646.99 ₺969.99 ₺742.99
.football ₺581.99 ₺710.99 ₺710.67
.exchange ₺355.99 ₺969.99 ₺969.22
.healthcare ₺904.99 ₺1971.99 ₺1971.09
.fi ₺1259.97 ₺1259.97 ₺31.99
.lu ₺613.99 ₺613.99 ₺613.72
.pk ₺3619.98 ₺3619.99 -
.me ₺258.99 ₺646.99 ₺516.76
.asia ₺419.99 ₺419.99 ₺419.81
.pm ₺322.99 ₺322.99 ₺322.85
.biz ₺1066.98 ₺1099.98 ₺549.08
.tv ₺1130.99 ₺1130.99 ₺1033.86
.ca ₺322.99 ₺549.99 ₺419.81
.wf ₺322.99 ₺322.99 ₺322.85
.co.in ₺225.99 ₺258.99 ₺225.90
.space ₺31.99 ₺678.99 ₺549.08
.com ₺547.98 ₺765.98 ₺322.85
.icu ₺31.99 ₺452.99 ₺840.27
.es ₺242.99 ₺277.99 ₺31.99
.email ₺193.99 ₺613.99 ₺614.04
.eu ₺121.99 ₺225.99 ₺225.90
.guru ₺872.99 ₺936.99 ₺937.23
.ind.in ₺936.97 ₺968.97 ₺290.54
.ltd ₺274.99 ₺613.99 ₺678.36
.info ₺128.99 ₺807.99 ₺549.08
.today ₺113.99 ₺613.99 ₺614.04
.name ₺387.99 ₺484.99 ₺387.49
.press ₺96.99 ₺1938.99 ₺1777.18
.org ₺775.98 ₺1033.98 ₺419.81
.top ₺96.99 ₺225.99 ₺226.22
.org.in ₺290.99 ₺322.99 ₺290.54
.click ₺776.97 ₺1067.97 ₺339.34
.pw ₺258.99 ₺646.99 ₺31.99
.help ₺322.99 ₺1938.99 ₺807.95
.org.uk ₺678.98 ₺711.98 ₺31.99
.digital ₺1001.98 ₺1809.98 ₺904.91
.xyz ₺31.99 ₺452.99 ₺322.85
.dev ₺484.99 ₺484.99 ₺484.45
.ch ₺225.99 ₺225.99 ₺31.99
.academy ₺484.99 ₺969.99 ₺969.22
.com.co ₺387.99 ₺484.99 ₺387.49
.expert ₺258.99 ₺1615.99 ₺1615.59
.com.es ₺452.99 ₺484.99 ₺31.99
.games ₺387.99 ₺936.99 ₺710.67
.cz ₺872.99 ₺872.99 ₺31.99
.pro ₺96.99 ₺807.99 ₺646.04
.de ₺128.99 ₺161.99 ₺161.26
.zone ₺258.99 ₺1033.99 ₺1033.86
.fr ₺242.99 ₺311.99 ₺258.22
.blog ₺64.99 ₺969.99 ₺839.95
.it ₺549.99 ₺549.99 ₺549.08
.me.uk ₺290.99 ₺355.99 ₺355.17
.nl ₺193.99 ₺225.99 ₺31.99
.cyou ₺31.99 ₺452.99 ₺290.86
.nu ₺1033.98 ₺1033.98 ₺31.99
.sbs ₺31.99 ₺452.99 ₺290.86
.se ₺1130.98 ₺1227.98 ₺31.99
.ae ₺3490.98 ₺3813.98 ₺1615.99
.online ₺1162.98 ₺2261.98 ₺904.58
.pe ₺2908.99 ₺4201.99 ₺3231.50
.cat ₺1776.97 ₺2228.97 ₺742.99
.mba ₺742.99 ₺1454.99 ₺1195.45
.ag ₺3005.99 ₺3005.99 ₺3005.27
.ninja ₺549.99 ₺1195.99 ₺969.22
.at ₺419.99 ₺419.99 ₺387.49
.international ₺419.99 ₺1130.99 ₺839.95
.bz ₺710.99 ₺710.99 ₺710.67
.fund ₺742.99 ₺2455.99 ₺1809.50
.cl ₺419.99 ₺419.99 ₺419.81
.school ₺258.99 ₺1066.99 ₺1066.18
.com.de ₺193.99 ₺193.99 ₺193.58
.legal ₺258.99 ₺1938.99 ₺1938.77
.com.mx ₺452.99 ₺969.99 ₺742.99
.training ₺419.99 ₺1066.99 ₺1066.99
.com.pl ₺128.99 ₺387.99 ₺31.99
.sale ₺258.99 ₺1066.99 ₺1066.18
.com.pt ₺613.99 ₺613.99 ₺613.72
.wine ₺258.99 ₺1615.99 ₺1615.59
.com.se ₺355.99 ₺355.99 ₺355.99
.gold ₺258.99 ₺3231.99 ₺3231.50
.fm ₺2908.99 ₺2908.99 ₺2617.45
.band ₺742.99 ₺839.99 ₺839.95
.dk ₺290.99 ₺290.99 ₺31.99
.pictures ₺258.99 ₺387.99 ₺387.49
.in.net ₺258.99 ₺258.99 ₺258.22
.restaurant ₺581.99 ₺1744.99 ₺1744.86
.lt ₺277.99 ₺311.99 ₺0.99
.domains ₺581.99 ₺1195.99 ₺1195.45
.co.uk ₺258.99 ₺387.99 ₺31.99

Teknik konuları hallettikten sonra sitenizi kurmaya başlayın. CMS’niz (İçerik Yönetim Sistemi) olarak WordPress’i tavsiye ediyoruz. WordPress, sitenizi özelleştirmeniz için binlerce eklenti ve tema sunmaktadır. Buna ek olarak, herhangi bir sorunlar karşılaşırsanız binlerce harika rehber, topluluk, videolar ve forumlar da mevcuttur.

Başlamak için hPanel’deki otomatik kurucuyu kullanın. WordPress’i yükledikten ve bir hesap oluşturduktan sonra Yönetici Kontrol Paneline erişebileceksiniz.

Bu panelden sitenizin düzenini özelleştirmeye, içerik yüklemeye ve kitlenizle etkileşime geçmeye başlayabilirsiniz.

Bu süreçte size yardımcı olması için WordPress rehberleri koleksiyonumuza göz atmayı unutmayın.

Evde Ek İş İmkânları & Evde Yapılacak İşler

Artık internet sayesinde birçok evde yapılacak işler mevcuttur. Özellikle de COVID-19 salgını gibi kriz zamanlarında evden yapılabilecek ek işler tarafınca sağlanan ek gelire ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda evde iş imkanı olarak evde yapılacak işler fazlasıyla yararlıdır. Üstelik bu işlerin güzel yanıysa ek iş ne yapılabilir diye düşünüyorsanız, ek iş olarak da yapılabilecekleridir.

Özet olarak işte en iyi evde yapılabilecek işler listemizden 20 adet evde iş imkanı:

 • Affiliate marketing — şirketlerin ürünlerinin reklamını yaparak komisyon kazanın.
 • Bloglama — okuyucularla bilgi ve ilgilerinizi paylaşın ve affiliate marketing, sponsorlu içerik, ürün satımı vb. gibi yöntemlerle para kazanın.
 • Patreon’da içerik üreticiliği — hayranlarınızın finansal olarak içeriğinizi desteklemesi için bir Patreon sitesi kurun
 • El işi ürünlerini online olarak satmak — ellerinizle yaptığınız ürünleri satmak için bir online mağaza açın.
 • eBay üzerinde ikinci el ürün alın satın — eBay’de kullanılmış ürünler satın alın ve kar koyarak satın.
 • Amazon FBA — bir Amazon satıcısı olun ve onların stoğunuzu, teslimatınızı ve müşteri desteğinizi yönetmesi için FBA programına katılın.
 • Dropshipping işletmesi — ürünlere sizin markanızı basması bir toptancı ile anlaşın ve bunları eTicaret sitenizde satın.
 • YouTuber Olun — bir video içerik üreticisi olarak kariyerinize başlayın ve Google Adsense, affiliate marketing, ürün satımı vb. gibi yöntemlerle para kazanın.
 • Podcaster — bir podcast oluşturun ve sponsorluklarla reklam ağlarından para kazanın.
 • Online rehberlik — uzmanlığınızı video konferansı veya kurslar aracılığıyla paylaşmak için bir ders planı oluşturun.
 • Web geliştirme — bu yüksek rağbetli alanda bir kariyere sahip olmak için kodlamayı ve site bakımını öğrenin.
 • Uygulama geliştirme — eğer programlama deneyiminiz yoksa, uygulama fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek için geliştirme yazılımları kullanın.
 • Oyun geliştirme — oynaması ücretsiz oyunlar yapın ve oyuncular için oyun içi satışlar yaparak para kazanın.
 • Sanal asistanlık — müşteriler tarafından verilen sekreterlikle alakalı işleri yapın.
 • Grafik tasarımcılığı — işletmeler ve girişimciler için görsel marka materyalleri oluşturun.
 • Online öğretmenlik — dünyanın her yerinden öğrencilere akademik veya müfredat dışı konularda ders verin.
 • Bilgi ürünleri satımı — müşterilere elektronik kitap, üyelik sitesi, webinar veya başka dijital ürünler satın.
 • Amazon Kindle yazarlığı — Amazon ile kendi yazdığınız eserleri kendiniz yayınlayın.
 • Online reklam yöneticiliği — müşterilerinizin Google, Facebook, Instagram gibi sitelerdeki dijital reklamlarıyla ilgilenin.
 • Web sitesi ve domain alım satımı — web siteler ve domainler alın, iyileştirin, yeniden satın.
 • Freelancer iş yapımı – Fiverr gibi sitelere üye olarak hizmetlerinizi sunun.
 • Tema satışı – Kendi sitenizde veya Template Monster gibi sitelerde tasarladığınız temaları satın.

Umuyoruz ki bu rehberimiz size evde yapılacak işler konusunda yararlı ve bir evde iş imkanı seçmenize yardımcı olmuştur. Evde ek iş yapıyorsanız yorumlarda bizlere bahsetmekten çekinmeyin.

Evde kalın, sağlıklı kalın, sosyal mesafenizi koruyun! Evden yapılabilecek ek işler aramaya devam edin!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.