Evden Çalışma Nasıl Olur? Hostinger’dan Verimliliğinizi Artırmak için 6 Öneri
access_time
hourglass_empty
person_outline

Evden Çalışma Nasıl Olur? Hostinger’dan Verimliliğinizi Artırmak için 6 Öneri

Evden çalışma gerektiğinde verimliliğiniz ciddi anlamda düşebilir. Planlama yapmak, odaklanmak ve kendinize bir çizelge hazırlamak yardımcı olabilir.

Evden çalışma son zamanların modası haline geldi. Ancak, Corona Virüsü, yani bir diğer adıyla COVID-19 salgını binlerce insanı ofislerden evine kapanmaya zorladı.

İster senelerdir evden çalışıyor olun, isterseniz de yeni başlamış, yapacağınız işleri daima zamanında ve iyi bir biçimde yapmanız beklenmektedir.

Verimlilik fazlasıyla önemli ancak aynı alanda yaşadığınız ve çalıştığınız zaman işler zor bir hale gelebilir. Ne de olsa yatak odanızdan çalışırken birçok dikkat dağıtıcı şey bulabilirsiniz.

Hostinger da mevcut COVID-19 salgınından etkilendi ve şu anda bütün elemanlarımız evde çalışmakta. Bu karar, herkesin güvenli olmasından emin olmak için neredeyse anında verildi.

Etkili iletişim, elemanlarımız için ekstra ilgi ve doğru araçlarla bütün çalışma şeklimizi başarıyla değiştirdik ve uzaktan çalışmaya geçtik.

Herkes sadece verimliliği en üst seviyede tutmak için değil mutluluk seviyelerinin de yüksek olmasından emin olmak için bu konuda en iyi önerilerini (herkesin neşesini artıran evcil hayvan fotoğraflarıyla birlikte) paylaşmakta.

Paylaşmak önemsemektir, bu yüzden de en iyi şekilde evden çalışma işlemini yapabilmeniz için sizinle en iyi önerilerimizi paylaşmak istiyoruz.

1. Planlayın, Planlayın, Planlayın!

Daima zamanında gelen Japon trenlerinin makinisti gibi bütün işlerinizi planlayın.

Görevlerinizi planlamak için birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Sizi en etkili biçimde çalışmak için motive eden yöntemi veya tekniği bulmak size bağlıdır.

Hostinger’da kullandığımız en popülerlerinden biriyse zaman sınırlamasıdır. Günlerinizi ve haftalarınızı planlamanız için basit bir tekniktir.

Bir ajandada belirli bir etkinliğe veya göreve zaman aralıkları atayın. İster bir sorun, ara veya eşiniz çalışırken iki saat boyunca çocuklarla ilgilenmek olsun, zaman sınırlaması kesinlikle verimliliğinizi artıracaktır.

Kağıt ajandaları kullanmak istemiyor musunuz? Monday.comGoogle Sheets veya  Google Docs gibi çeşitli yazılımlar size yardımcı olabilir.

Eğer Google takvim veya başka bir takvim yazılımı kullanmıyorsanız şimdi kullanmaya başlamalısınız. Özenle plan yapın. Dikkat dağıtıcı şeyleri en aza düşürmek için Slack üzerindeki sohbetleriniz için bile vaktinizi planlayın.

Arnas Stuopelis – Hostinger’da Yönetim Kurulu Başkanı

Evden çalışmak için bütün vaktinizi planlayın

2. Odaklanma Önemlidir

Slack için zaman planlamak kulağa gülünç mü geliyor?

Eğer Slack üzerinde sohbet etmek veya mutfağa ufak bir kaçıntı yapmak için 10 dakika geçirdikten sonra yeniden odaklanmanın ne kadar sürdüğünü fark ettikten sonra bu o kadar da gülünç gelmeyecek.

Her şeyi planlama alışkanlığını kazanın. Üstelik sadece size verilen son teslim tarihleri için değil, odaklanmak için de bunu yapmalısınız.

Tabii ki, bazı ekip arkadaşlarınızla sohbet etmek ve gifler paylaşmak önemlidir ancak gününüzün çoğunluğu işiniz üzerinde çalışmak üzerine harcanmalıdır.

Eğer kendinizi önemsiz etkinliklerde kaybederken buluyorsanız zaman takibi yardımcı olabilir.

Zaman çok daha fazla etkili olmama ve vaktimi nasıl kullandığıma dikkat etmeme yardımcı oluyor. Eğer odak kaybı yaşadığımı ve gün içinde hiçbir şey yapmadığımı fark edersem o zaman değerlendirme yapmam gerektiğini anlıyorum.

İnternette birçok zaman takibi aracı mevcuttur. Birkaç tanesini test edebilir ve en çok beğendiğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önerdiklerimizden bazıları: ClockifyToggl ve Rescue Time.

3. Daima Yeni Bilgiler Edinin

Bu konuda bize güvenin. Yeni bir şey öğrenmek için vakit harcamak verimliliğinize büyük bir katkı sağlayabilir.

Yeni bir beceri edinmek beyin fonksiyonunuzu geliştirmekle kalmaz iş pazarında da yerinizi korumanıza yardımcı olur.

Her eleman bunun farkında olmalıdır ve Hostinger’da değerlerimizden biri olan Öğren ve Meraklı Ol bunu tam olarak desteklemektedir.

Hostinger’da Kıdemli İçerik Editörü ve Takım Lideri olan Laura Zelvyte, yeni beceriler üzerine çalışmayı ve vakit harcamayı öneriyor.

Bu zamanlarda stres azaltmak ve eğlenmek çok önemli olsa da yeni bilgiler edinmek ve kendiniz üzerine çalışmak da en az bir o kadar önemlidir. Becerilerimi geliştirmek için vaktimi planlamak beni inanılmaz derece motive etmekte. En sonunda eğlenerek web sitesi tasarım becerimi geliştirmek için zaman bulabiliyorum. Köpeğim için hazırladığım web sitem de neredeyse bitmek üzere!

İşletmenizi geliştirmek için WordPress becerilerinizi geliştirmek veya bir email listesi oluşturmak ister misiniz? Bunu yapmak için ev-iş arası gelip gitmekle geçen, şimdiyse tasarruf ettiğiniz zamanı kullanabilirsiniz.

Ancak sürekli işletmeniz üzerine çalışmak zorunda değilsiniz.

Dikiş nakış işleriniz veya ev dekorunuzu göstermek için hep bir web sitesi kurmak mı istediniz? İşte şimdi bunun zamanı.

Veya tutkularınızı bütün dünyayla paylaşmak ve size benzeyen başka insanlarla bağlantıya geçmek için bir blog açın.

Yeni beceri kazanma fırsatları adeta sonsuzdur.

4. ‘İşe Gidin’

Evden çalışma evden çalışacağınız anlamına gelse de çalışacağınız anlamına gelmektedir. Bunu uyumak için bir fırsat olarak görmeyin.

Tabii ki de televizyon izlemek, öylesine oturmak veya iki saatlik öğle yemeği ve kestirme arası çok cazip gelebilir. Özellikle de evinizdeki diğer kişiler de bunları yapıyorsa.

Ancak bunu yapmamalısınız.

‘Evden çalışma tatili’ başta güzel olsa da bu durum verimliliğinizi öldürecek ve motivasyonunuza zarar verecektir.

Etkili biçimde evden çalışmak nasıl olur üzerine bir makale aradığınıza göre açıkça işinizi iyi yapmak istiyorsunuz.

Bu yüzden belirli bir vakitte kalkın ve ofise gidiyormuş gibi işiniz için hazırlanın.

Hostinger’da Kreatif Ekip Lideri olan Justina Bucinskaite ekibinizle günlük ufak konuşmalar ve haftalık görev konuşmaları yapmanızı öneriyor.

Bir rutine bağlı kalmak çok önemli. İş arkadaşlarınızı iş yerinde her gün görürsünüz. Evden çalışma halinde olsanız bile bunu yapmaya devam etmelisiniz. Kameralarınızı açın, konudan sapmayın veya başka bir şeyden dolayı dikkatinizi kaybetmeyin.

Profesyonel kalın ve kendi kendinizi motive edin.

Evden çalışırken planınıza sadık kalın

5. Gerekli Araçlara Sahip Olun

Evden çalışma kolay gözükebilir. Bir sandalye bulun, bilgisayarınızı açın ve çalışmaya başlayın.

Ancak gerçekte işinizi verimli biçimde yapmak için daha fazla araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hostinger’da İnsan Kaynakları Müdürü olan Gabija Jasiulionyte diyor ki:

Evden çalışmak için gerekli ekipmana sahip olup olmadığınızı değerlendirin. Bunlar monitör, sandalye ve masa olabilir. Müdürünüzün takdiriyle ekipmanınızı geçici kullanım için evinize götürebilirsiniz.

Evden çalışma ayrıca alabileceğiniz en iyi ses kesen kulaklığı da gerektirir.

Aslında, hadi bunu mevcut olan en iyisi olarak değiştirelim.

Eğer odaklanmak ve hazırladığınız planı takip etmek istiyorsanız çocuklarınızın, evcil hayvanlarınızın ve çeşitli ev seslerini duymamak gereklidir.

Ve son olarak, bir o kadar daha önemlisiyse evinizde sadece işiniz için olan bir alana sahip olmak harika olacaktır. İdeal olarak bu alan vaktinizin büyük kısmını geçirdiğiniz alandan farklı olmalı.

Yaratıcı olun. Evde çalışma için geçici olarak ofise dönüştürebileceğiniz göz kamaştırıcı bir bahçe kulübesi, tavan arası veya ayrı bir oda da harika alanlar olabilir.

İşinize odaklanabileceğiniz izole bir alan yaratmak için ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmasın.

6. Normal Davranın

Bu, büyük ihtimalle evde çalışmak konusunda size verebileceğimiz en önemli önerilerden biridir.

Olağanüstü durumlardan (COVID-19) dolayı evden çalışmak zorunda olanlar verimlilik konusunda sorun yaşayabilirler.

Bu konuda diyeceğimiz şudur ki “normal davranmak” için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Eğer korkuyorsanız veya anksiyeteniz tuttuysa odak kaybı yaşamak ve daha az verimli olmak fazlasıyla kolay hale gelir.

Akıl sağlığınız için her zaman yaptığınız etkinlikleri devam ettirmek için elinizden geleni yapın. Bu şekilde değiştiremeyeceğiniz şeyleri aklınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Hostinger’da bir front-end geliştirici olan Laurynas Bickauskas evden çalışırken her şeyi “normal” tutmanın ne kadar önemli olduğunu anında anladığını belirtti.

Bütün şirketimiz evden çalışmaya geçtikten sonra birkaç arkadaşımız yalnızlık ve motivasyon kaybı yaşıyorlardı. Zoom üzerinde hep beraber öğle yemeği yemek gibi basit bir fikir sayesinde takım ruhumuz yeniden eski halin döndü ve verimliliğimizi de artırdı.

Sonuç

Sonuç olarak iş yerinizde iş arkadaşlarınızla normalde neler yaptığınızı düşünün ve bunları evden çalışmaya uyarlayın.

Ve evcil hayvan fotoğrafları, komik fotoğraflar, gifler ve emojiler paylaşmayı da unutmayın. Bunlar, iş yerindeyken verdiğiniz ufak etkileşimlerin yerini doldurmanıza yardımcı olacak ve sizi sağlıklı tutacaktır.

Evden çalışırken iş arkadaşlarınızla iletişimde kaldığınızdan emin olun

Sağlıklı kalın, güvende kalın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!