İnternet ile Evden Para Kazanma Yolları – 17 Yöntem!

Pandeminin hayatı güçleştirmesi yüzünden evden para kazanma yolları aramak herkesin aklına gelen bir konu.

Üstelik gelişen teknoloji sayesinde internet ile bu çok daha kolay hale geldi. Bu iki konu birleştiğinde, esnek saatlerde çalışmak isteyenler ve ek gelir arayışında olanların (özellikle COVID-19 şartlarında) özellikle düşünmesi gereken, evden çalışma odaklı birkaç fikrimiz mevcut.

Ancak evde para kazanma için birçok yol olduğu için aralarından birini seçmek zor olabilir. Bu yüzden bu makalemizde size evden para kazanmak için yapabileceğiniz 17 adet iş örneği sunacağız.

İnternetten para kazanma yolları arıyorsanız rehberimize bakmanızı öneririz.

Evden Para Kazanma için En İyi İşler Nelerdir?

Evden para kazanmanın birçok yolu vardır. Bunların uzaktan çalışmanın esnek çalışma programı ve yeni şeyler öğrenmek için bolca fırsat gibi birçok avantajları vardır. Üstelik benzine veya ulaşım ücretlerine para harcamayacağınız için de uygun maliyetlidir.

Ancak yanlış anlama, dikkat dağıtıcı şeyler, yalnızlık hissi ve motivasyon kaybı gibi muhtemel dezavantajları da bulunmaktadır. Ayrıca bir iş seçerken de dolandırılmamanız için dikkatli olmalısınız. İşverenin güvenilir olması bu sebeple çok önemlidir.

Eğer dezavantajları en indirgemek istiyorsanız bir rutin uygulayarak iyi bir iş-kişisel hayat dengesi kurun. İşinizin bitiş vaktini belirleyin ve aynı gerçekte yapacağınız gibi iş arkadaşlarınızla bağlantıda kalın.

Son olarak, herhangi bir uygun pozisyona  başvururken yasal olup olmadığını görmek için kapsamlı bir araştırma yapın.

Bunları akılda bulundurarak işte günümüzde size önerdiğimiz en iyi evden para kazanma yolları:

1. Blog Açmak / Satış Ortaklığı ile Evden Para Kazanma

Bir blogcu olmak ve fikirlerini online olarak paylaşmak isteyenler için harika bir fikirdir. Bir blog konusu bulmada hiçbir sorun yaşamazsınız ve istediğiniz konu hakkında bloglayabilirsiniz.

Örnek olarak Matthew Kepnes‘i verelim. Seyahat etme tutkusu sayesinde Nomadic Matt web sitesini açmıştır. Şu anda blogu günlük ortalama 79,704 ziyaretçi sayısıyla en başarılı seyahat bloglarından biri haline gelmiştir.

Nomadic Matt'in ana sayfası

Üstelik blogcu olmanın en iyi yanıysa herhangi bir özel eğitime ihtiyacınız olmamasıdır. Yazabildiğiniz sürece bloglayabilirsiniz. Zor olan bloğunuzu arama sonuçlarında üst sırala çıkarmaktır ancak bunu doğru pazarlama stratejileri, SEO ve sıkı çalışma ile başarabilirsiniz.

Bloglamayı bu kadar çekici kılan sadece yaratıcı olma fırsatı değil para kazanma fırsatını da barındırmasıdır. Blogla para kazanmanın yaygın bir yöntemi reklam alanları kiralamaktır.

Muhtemelen en başta fazla para kazanmazsınız ancak kitleniz büyüdükçe geliriniz de artacaktır. Ortalama olarak başarılı bir blogcu yıllık $32,934 yani saatte $14.90 kazanabilir.

Sabit bir trafik akışı elde ettikten sonra gelirinizi ortaklık programlarına katılarak artırabilirsiniz.

Satış ortaklığında kullanışlı ürünleri ve hizmetleri kitlenize önererek komisyon elde edersiniz. Bir saat içinde satış ortağı olarak ortalama $69, yıllık ise $144,040 kazanabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İlk olarak size ve kitlenize uyan ortaklık ürünleri araştırın. Başlamanıza yardımcı olmak için bu listemizde topladığımız ortaklık pazarlama programlarına göz atabilirsiniz.

Bir ortaklık programı seçerken ürün kalitesini, komisyon oranını ve satıcının itibarını göze alın. Eğer mümkünse ürünleri önce kendiniz deneyerek kitlenize önermenize değip değmeyeceğini görün.

Coco Lapine niche’ini kullanarak ortaklık ürünleri satan harika bir blog örneğidir. İç tasarım hakkında bir blog olduğu için sıklıkla mobilya ve ev aksesuarlarıyla alakalı ortaklık bağlantıları sunmaktadır. Bu şekilde eğer ziyaretçiler blogdaki tasarımları kendi evlerinde oluşturmak isterlerse ihtiyaçları olan ürünlere ânında ulaşabilirler.

Bir blogcu ve ortaklık pazarlamacısı olmanın ne olduğunu öğrendiğinize göre nasıl bunları uygulayabileceğinize bir göz atalım.

Nasıl bir Blogcu / Ortaklık Pazarlamacısı olunur?

 1. Bir niche belirleyin. Yeterince büyük bir kitleye sahip ve spesifik olduğundan emin olun. Bu listeyi ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.
 2. Blog açın. Hosting alın, domain seçin, domain satın al işleminin ardından blogunuzu açın.
 3. İçeriğinizi oluşturun. İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz konular bulun ve yazılarınızı yazmaya başlayın.
 4. Trafiğinizi büyütün. Kitle tabanınızı büyütmek için SEO taktikleri kullanın ve içeriğinizden daha çok para kazanın.
 5. Ortaklık programlarına katılın. Nişinize uyan ortaklık programlarını seçin. Ürünün kalitesini, tüccarın geçmiş alışverişlerini ve komisyon oranını göz önünde bulundurun.

2. Freelancerlık

Bir konuda çok mu beceriklisiniz? Bir freelancer olarak hizmetlerinizi sunmayı düşünün. Bir evden para kazanma yolları arasında sebest çalışan olmak çok popülerdir ve bir freelancer olarak kime çalışacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olursunuz. Bu alanın bağımsızlığı ve esnekliği diğerlerinden farklı bir seçenek olmasını sağlamaktadır.

Hizmetlerinizi Upwork ve Freelancer gibi portallarda veya burada listelenmiş diğer freelancer sitelerinden birinde sunabilirsiniz. Bu tür web sitelerinde bireyler ve işletmeler tarafından açılmış iş ilanları bulacaksınız. Eğer halihazırda bir işiniz varsa, freelancer olmak ekstra para kazanmak için iyi bir yöntemdir.

Evden para kazanma sitesi Freelancer.com ana sayfası

Ödeme projelere göre değişse de bir freelancer saate ortalama $32 kazanabilir. Yıllık ödeme içinse bu miktar ortalama $67,076’ı bulabilir.

Bir freelancer olarak ne türden bir iş yapabileceğinize dair hiçbir sınır yoktur. Yazarlık, yazılım geliştirme, çeviri veya grafik tasarım gibi birçok iş yapabilirsiniz.

Bu konuda John Morris oldukça başarılı bir örnektir. John, nasıl bir freelancer kariyerine sahip olunabileceğine dair kurslar sunan bir geliştiricidir. Eğer daha fazla öneriye ihtiyacınız olursa Udemy gibi web sitelerine göz atabilirsiniz.

Freelancer olmak mı istiyorsunuz? Aşağıdaki adımları uygulayın!

Bir Freelancer nasıl olunur?

 1. En iyi yeteneklerinizi belirleyin. Hangi konuda harika olduğunuzu ve sizi diğerlerinden farklı kılanın ne olduğunu tanımlayın. Becerilerinize güvenmek ve güçlü yanlarınızı bilmek potansiyel işverenleri ikna etmeye yardımcı olabilir.
 2. Portföy web sitenizi oluşturun. Sitenizin ne sunduğunuzu, başarılarınızı, iletişim bilgilerinizi, referanslarınızı ve portföyünüzü içerdiğinden emin olun. Eğer kodlamayı bilmiyorsanız Hostinger’ınki gibi site kur araçlarını kullanabilirsiniz.
 3. Freelance platformlarına üye olun. Özgeçmişinizi yükleyin, biyografinizi düzenleyin ve portföy web sitenizin bağlantısını eklemeyi unutmayın.
 4. Teklif ve kontrat şablonları oluşturun. Bu adım isteğe bağlıdır ancak şiddetle önerilir. Proje tekliflerini resmileştirmek haklarınızı koruyabilir ve yükümlülüklerinizle işinizin sonuçlarını açık bir biçimde belirtmenize yardımcı olabilir.
 5. Müşteri bulun. Sosyal medyada kendinizi tanıtın ve ister freelance platformlarından, ister zaten tanıdığınız kişilerin arasından bulduğunuz potansiyel müşterilerle ilk irtibatı kurun.

3. Online Dersler

Eğer öğretmeyi seviyorsanız, ister matematik ister yemek yapmak olsun, iyi olduğunuz herhangi bir konuda online ders verebilirsiniz. Bugünlerde SkypeZoom veya WizIQ gibi yazılımları kullanarak bunu yapmak mümkündür. Üstelik, online ders vermek en iyi evde para kazanma yöntemleri arasında oldukça iyi bir seçenektir.

Bir online öğretmen yıllık $41,532 ve saatte ortalama $20 kazanabilir. Bu işi tam zamanlı veya yarı zamanlı yapsanız da iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Sizin de öğrenmenize yardımcı olacak tonlarca online kaynak bulunmaktadır.

Bir online öğretmen olmanız için eğitim konusunda bir dereceniz olması gerekmez. Ancak, bazı platformda, özellikle de ilkokul – lise sonrası eğitim aralığında eğitim vermeyi planlıyorsanız diplomanız veya bir sertifikanız olması gerekebilir.

Öğretme deneyiminizin olması size katkı sağlayabilir. Öğrencilerle daha iyi ilgilenmenize sizi hazırlar ve bir profesyonel olarak daha güvenilir olmanızı sağlayacaktır.

Eğer online öğretmenlik konusunda daha fazla kaynağa ve önerilere ihtiyaç duyuyorsanız Skillshare’in öğretmen el kitabınaKhan Academy‘e veya COVID-19 salgını sırasında uzaktan eğitimi desteklemek için oluşturulmuş bu kapsamlı listeye göz atabilirsiniz.

Evden Para Kazanmak İçin Online Öğretmen Nasıl Olunur?

 1. Bir konu seçin. Ayrıca bu konuda öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek için bir zaman belirleyin. Bir uzman olsanız bile konunuzu daraltmanız gerekir ve zaten bildiğinizi yeniden öğrenmek her zaman faydalıdır.
 2. Öğrencilerinizi araştırın. Bu, öğrencileriniz için hem bilgisel, hem de eğlenceli bir ders planı oluşturmanızda yardımcı olacaktır.
 3. Öğrenim platformlarına katılın. UdemySuperprofSkillshare ve Lynda gibi web sitelerinde kurs sunabilirsiniz. Veya, kendi online eğitim sitenizi kurabilir ve de YouTube gibi sitelere bağlayabilirsiniz.
 4. Hizmetlerinizin reklamını yapın. Sosyal medya, bloglar ve forumlar gibi diğer kanalları kullanarak derslerinizin reklamını yapın. Eğer takipçileriniz varsa kitlenizin sunduğunuz derslerden haberdar olmaları için bir bülten aboneliğine sahip iniş sayfası oluşturun.

4. Online Eğitmenlik

Aslında online eğitmenlik blog yazmaya oldukça benzer; çünkü eğitmenlik hizmetlerinizi satmak için blog veya YouTube gibi platformlara ihtiyaç duyarsınız. Bu alanı online öğretimden farklı kılan şey ise odak noktasının pratik bir beceriyi geliştirmek için tatbiki ve kişiselleştirilmiş rehberlik sunmak olmasıdır.

Tabii ki de evden para kazanma için harika bir seçenektir.

Öyle ki, bir eğitmen müşterilerinin kat ettiği aşamalara göre antrenman planlarını ayarlamak zorunda olduğu için proaktif olmalıdır.

Örneğin, fitness eğitmenliği veya liderlik eğitimi sunabilirsiniz. Ayrıca birilerinin şirketlerini yönetmelerine yardımcı olmak için iş eğitmeni veya insanların profesyonel ve kişisel sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için yaşam koçu da olabilirsiniz.

Bir eğitmenin gelirleri üzerinde çalıştıkları konuya göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak saat başı $28, yıllık olarak ise $57,463 kazanırlar.

Bu listedeki bazı maddelere benzer olarak bir online eğitmen olmak için herhangi bir özel eğitim ihtiyacınız yok. Ancak bir konuda uzman olmalı ve müşterilerinizi eğitim aşamasında desteklemek için iyi iletişim becerilerine sahip olmalısınız. Eğitmenlik üzerine kitaplar okumak veya kursa katılmak bu konuda size yardımcı olabilir.

Bir Online Eğitmen Nasıl Olunur?

 1. Niche’inizi araştırın. Uzmanlığınız konusunda daha fazla şey öğrenin ve eğitmenlik hakkında kaynaklar bulun. Eğer mümkünse bir sertifika alın.
 2. Web sitenizi kurun. Güvenilir bir hosting alın ve bir kurumsal web sitesi oluşturun ki potansiyel müşterileriniz ne sunduğunuzu ve ücretlerin ne olduğunu öğrenebilsinler.
 3. Eğitmenlik platformları ve uygulamaları kurun. Hizmetlerinizi Teachable gibi web sitelerinde sunmak dışında eğitmenliği NudgeCoachLife Coach Office veya CoachAccountable gibi araçlarla kolaylaştırabilirsiniz.
  Teachable ana sayfası

5. Online Danışmanlık

Gelirlerini ve iş verimliliğini artırmak isteyen şirketler ekspertiz için online danışmanlara başvurmaktadır.

Şirket dışında biri olarak danışmanlar farklı bakış açıları sunabilir. Onlardan problemleri belirlemeleri ve tarafsızca yorum yapmaları beklenir.

Bu alan yüksek talep görmektedir. Online danışmanlar hem özel, hem de kamu sektörlerinde bulunabilmektedir. Kişisel finans, IT, tıbbi ve kurumsal gibi farklı ve yüksek beceri gerektiren alanlarda çalışabilmektedirler.

Bağımsız fikirler sunarak bir iş ortamında değişiklik teşvik etmek dışında online danışmanlardan ayrıca yeni beceriler öğretmeleri ve ekibe ek bir eleman olarak yardım etmeleri de beklenebilir.

Endüstrinizdeki en iyi danışman olmak için tek bir formül yoktur. Tek yapmanız gereken halihazırda üzerine çalıştığınız alana odaklanmak ve çok iyi olmaktır.

Eğer öğrenmek için yeterince meraklı olunursa ve kendi tecrübelerinden bildiklerine güvenilirse abartısız herkes bir uzman olabilir.

Kanıtlanmış bir geçmiş performans bütün online danışmanların sahip olması gereken bir şeydir. Bu yüzden endüstrinizde olanlardan haberdar olmak çok önemlidir. Trendleri takip etmeli ve bilgili gözlemler yapmalısınız.

Evinizden danışmanlık hizmeti sunabilmenizin sağladığı düşük sabit maliyetler dışında ekstradan birini işe almanız gerekmez çünkü neredeyse her şeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Bir online danışmanın tüm alanlarda yıllık ortalama kazancı $77,368‘dir. Doğal olarak bazı sektörler daha fazla kazanırken bazıları ise daha az kazanmaktadır. Saatlik oranlar $11 ile $28 arası değişmektedir.

Nasıl Bir Online Danışman Olunur?

 1. Hangi konuda iyi olduğunuzu bulun. Uzmanlığınızı geliştirin. Mesleğinize bağlı olarak geçerli sertifikalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Öğrenmeye devam edin ve endüstrinizde olan bitenlerden haberdar olun.
 2. Hedef market seçin. Hizmetinizden kimin yararlanabileceğini görmek için bir işletme ve pazarlama planı hazırlayın. Geçmiş kazanımlarınıza bakın ve şu ana kadar yaptığınız işlerin bir endüstride danışmanlık yapmak için sizi kalifiye kılıp kılmadığını görün.
 3. Organize olmaya çalışın. Bir danışmanın detayları kaçırmayan keskin gözlü biri olması gerekir. Her şeyi etkili ve verimli bir biçimde planlamalıdırlar. Ayrıca bakış açılarını tertipli ve uygulanabilir bir biçimde sunabilmelidirler.
 4. Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz olsun. Bir danışman olarak neyi başarmak istediğinize dair açık bir görüş ve hedeflere sahip olmalısınız. Bu şekilde devamlı olarak uzmanlığınızı geliştirirken tek bir saniye bile harcamamış olursunuz.
 5. Geniş kapsamlı tanıtma ağlarına sahip olun. Hizmetinizi pazarlayın, başarılarınızı listeleyen profesyonel bir web sitesiyle fark edilebilir bir online varlığa sahip olun. Soğuk çağrıyı deneyin ve mutlu müşterilerden yorum yapmalarını isteyin. Ağızdan ağıza pazarlama son derece etkilidir! Bu konuda bize güvenin!

6. Müşteri Hizmetleri Temsilciliği

Müşteri hizmetleri temsilciliği evden para kazanma için bir başka karlı yöntemdir. Genel olarak yaptıkları müşteri sorularını cevaplamak, şikayetlerle ilgilenmek ve siparişleri işlemektir.

Bu alanda çalışmak isteyenler Liveops, Concentrix ve Sykes gibi müşteri hizmetleri yönetimi şirketlerinde iş bulabilirler.

En iyi evden para kazanma yolları için Liveops ana sayfası

Şirketler dışarıdan yetenekli çalışanları işe alarak tasarruf edebilirler. Ayrıca iş bulmak için Fiverr veya FlexJobs gibi freelance web sitelerine de göz atabilirsiniz.

Bir müşteri hizmetleri temsilcisinin bazı nitelikleriyse iletişimkişilerarası ve problem çözme becerileridir. Ayrıca bilgi takibi konusunda tertipli olmalı ve stres dolu, hızlı bir çalışma ortamında aynı anda birden çok şeyi yapabilmelidirler.

Birçok pozisyonda en azından bir lise diplomasına veya benzer pozisyonlarda deneyime sahip olmanız gerekir. Bir müşteri hizmetleri temsilcisinin ortalama yıllık maaşı $35,409‘dır. Saat başı da ortalama $17 kazanırlar.

Bu iş için gerekli ekipmanlar ise pozisyona göre değişmektedir. Bazı şirketler telefonda konuşmanızı isterken, bazıları ise sadece canlı sohbeti kullanmanızı isteyecektir. Kesin olan bir şey varsa stabil bir internet bağlantısına, iyi bir laptopa ve de bir kulaklığa ihtiyacınız olduğudur.

İlginizi mi çekti? Aşağıdaki adımlara göz atarak bu işi nasıl yapabileceğinizi görün.

Nasıl Bir Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Olunur?

 1. Sıkça pratik yapın. Daha önce de belirttiğimiz nitelikler üzerine çalışın, özellikle de iletişim ve sosyal beceriler. EONCommunicaid ve Concord gibi bazı eğitim programlarını deneyebilirsiniz. Belki de study.com tarafından sunulan ücretsiz yoğun kurs ile de başlayabilirsiniz.
 2. Açık iş pozisyonları bulun. Çeşitli iş platformlarında iş bulma şansınızı artırabilmek için bütün açık pozisyonlarına başvurun.

7. Programcılık

Evden para kazanma için yapılabilecek en gelirli işlerden biriyse programcı olmaktır. Bu işte genellikle bilgisayar yazılımları yapılır.

Programcılık web geliştiriciliği, yazılım geliştiriciliği, veri bilimciliği gibi birçok iş fırsatı sağlayan geniş bir iş alanıdır.

Eğer bir programcı olmak istiyorsanız ya elinizden her şey gelen biri olmalısınız ya da tek bir alanda uzmanlaşmalısınız. En başta küçükten başlamalı ve tek bir alana odaklanmalısınız. Daha sonra ise alanınızda uzmanlaştıkça becerilerinizi çeşitlendirerek yol kat edebilirsiniz.

Programlamanın birçok dalı olduğu için maaş uzmanlığınıza göre değişebilir. Ancak, programcılar ortalama olarak saat başı $31 ve yıllık ise $65,455 kazanmaktadırlar.

Java, C++, Python ve PHP gibi geniş yelpazedeki program dillerini bilmelisiniz. Ayrıca, frameworkler, Linux komutları, Git ve Notepad++ gibi çoklu programlama araçlarında da uzman olmalısınız.

Öğrenecek çok fazla şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Merak etmeyin! Başlamanıza yardımcı olmak için birçok online kaynak mevcuttur.

Bu konuda önerdiğimiz en iyi ücretsiz kaynaklar ise CodecademyCoursera, and GitHub‘dır.

Codecademy ana sayfası

Aradığınızı bulamadınız mı? Bu listedeki diğer platformlara göz atabilirsiniz.

Bir Programcı Nasıl Olunur?

 1. Hedefinizi belirleyin. Hangi alanda uzmanlaşmak istiyorsunuz? Bu sorunun cevabı bir programcı olmanız için gereken yolu belirleyecektir.
 2. Programlama dilleri öğrenin. Bunu yapmanın bir yoluysa bilgisayar bilimi veya bilişim teknolojisi gibi resmi eğitimler almaktır. Ancak bugünlerde bunu kendi başınıza yapmanız için birçok kaynak mevcuttur.
 3. Veri yapılarını öğrenin. Bir algoritma ile ilişkileri nasıl olur öğrenin. Bütün veri yapıları aynı şekilde çalışmaz.
 4. Deneyimleyin. Farklı yöntemleri keşfedin ve kişisel projeler oluşturun. Programlamayı anlamanın en iyi yolu baştan aşağı her şeyi öğrenmektir. Özgeçmişiniz ve portföyünüzde tecrübeniz ve bitmiş ürünler iyi gözükecektir.

8. Web Sitesi Tasarımcılığı ile Evden Para Kazanma

Evde para kazanma yolları listemizdeki sıradaki iş ise web tasarımıdır. Bu alan bir web sitesinin kullanılabilirliğine ve görünüşüne odaklanır. Öyle ki, web tasarımcılar hem teknik, hem de yaratıcı olmalılar ve de müşterinin yaratıcı fikirlerini tam fonksiyonel bir ürüne çevirebilmelidirler.

Bir web tasarımcısı olarak DreamweaverFigmaPhotoshop ve FlowMapp gibi tasarım araçlarını kullanmayı bilmelisiniz.

JavaScript, CSS, HTML gibi kodlama dillerinde de uzman olmalı ve WordPress veya Joomla gibi farklı platfomlarda da site kurmayı bilmelisiniz.

Ayrıca kullanıcı arayüzü tasarımının temelleriyle de aşikar olmalısınız. Bu şekilde ziyaretçileriniz için birinci sınıf kullanıcı deneyimi sağlayabilirsiniz.

Web tasarımcılardan beklenen diğer nitelikler ise kısıtlı sürede çalışabilmekproje yönetimi ve iyi iletişim becerileridir. Bu niteliklerle teknik terimleri müşterilere anlatabilirsiniz.

Profesyonel bir web tasarımcısı olmak için resmi eğitime ihtiyacınız yoktur. Ancak online dersler ile kendinizi eğitebilir veya web tasarım konseptleri üzerine literatürü okuyabilirsiniz.

Ortalama olarak bir web tasarımcısı yıllık $60,378, saatlik ise $29 kazanmaktadırlar. Evden para kazanma için harika yollardan birisidir.

Bir Web Tasarımcısı Nasıl Olur?

 1. Web tasarım ilkeleri öğrenin. Tasarım temellerini, UI/UX teorilerini ve çeşitli web tasarım tekniklerini öğrenin.
 2. İş web sitenizi tasarlayın. Kendi web sitenizi oluşturarak becerilerinizi gösterin. Başarılarınızı görüntüleyin ve hizmetinizi tanıtın. Awwwards ve Behance gibi platformlarda görüntülenen çalışmalardan ilham alabilirsiniz.
  Web site tasarımı evden para kazanmak için iyi bir yöntemdir
 3. Markanızı büyütün. Bir portföy web sitesi kurduktan sonra sosyal medya ve çeşitli freelance web sitelerinde hizmetlerinizi potansiyel müşterilere pazarlayın.

9. Grafik Tasarımcılığı

Adından da anlayabileceğiniz gibi grafik tasarımcılar, ister sanatsal ister reklamsal olsun görsel materyaller oluşturan insanlardır. Bu alan evden para kazanma için yapılabilecek işlerle doludur. En iyi yanıysa dijital olarak yapılabilmektedir ve online işbirliği yapmak zor değildir.

Tasarımın her günümüzün bir parçası olduğunu düşünürsek grafik tasarımcılar birçok şirket tarafından istenmektedir. Amerikan İş İstatistikleri Bürosu grafik tasarımcılığının 2028’e kadar %3 büyüme yaşayacağını tahmin etmektedir.

Grafik tasarımcıları için yıllık ortalama maaş $48,158‘dir. Saat başına ise $23‘dir.

Bir grafik tasarımcısı olmak için yaratıcılığateknik yeterliliğe ve sanatsal duyuya sahip olmanız gerekir. Ayrıca tasarım sorunlarını çözmek için iletişim becerilerine ve aynı anda birden fazla iş yapabilmeniz gerekir.

Eğer bu pozisyon için kusursuz olduğunuzu düşünüyorsanız Adobe IllustratorSketch ve diğer araçları kullanmayı bilmelisiniz. Ayrıca kendinize iyi bir çizim tableti alın ve renk teorisi ve bununla birlikte temel kompozisyon elementlerini de öğrenin.

Adobe Illustrator evden para kazanmak için kullanılan bir araçtır

Kendi kendinizi eğitmiş bir öğrenen olarak odaklanmanızı sağlamak için bu ders taslağını kullanabilir ve grafik tasarım konulu gerekli kitaplardan birini okuyabilirsiniz.

Nasıl bir Grafik Tasarımcı Olunur?

 1. Gerekli becerileri edinin. Sanat teorilerini ve dijital kompozisyonları öğrenin. Bütün bunları kendiniz öğrenebilirken, sanatla alakalı bir üniversite bölümüyle de öğrenebilirsiniz.
 2. Keşfedin. Bu işe hazırlanmak için çeşitli dijital ve geleneksel teknikler ve de araçları kullanmayı deneyin.
 3. Portföyünüzü kurun. Kişisel projelere başlayın veya arkadaşlarınız ve aileniz için grafik tasarım hizmetleri sunun. Yeterince deneyime sahip olduktan sonra bütün çalışmalarınızı web sitenizde görüntüleyin.
 4. Müşteri bulun. İyi bir portföy ve özgeçmiş ile freelance platformlarından iş bulmaya başlayabilirsiniz. Evinizden yapabileceğiniz kaliteli tasarım işleri için We Work Remotely ve Remotely Awesome Jobs sitelerini önermekteyiz.

10. Veri Girişi

Veri girişi birçok işi kapsayan geniş kapsamlı bir terimdir. Bu kategoride sekreterlik, ses kayıtlarını yazıya çevirme, katiplik ve kodlama gibi çeşitli işler bulabilirsiniz. Hepsinin ortak noktası hepsinin veri işleme programlarını kullanarak bir veritabanında bilgi güncellemektir.

Üzerinde çalıştıkları veriler ses kayıtları, kağıtlar ve dijital dosyalar gibi çeşitli şekillerde olabilir. Veri girişi çalışanları detaya odaklanmalı, İngilizce de bilmeli ve hızlı çalışabilmelidirler.

Özellikle de ödemeler saatlik veya tuş başına yapıldığı için yazma hızı bu iş için gereken en önemli niteliklerden biridir. Bir veri girişi çalışanının yıllık kazancı $41,659 iken saatlik ortalama geliri ise $20‘ı bulabilmektedir.

Ancak unutmayın ki ofiste yapılan veri girişi işine göre evden yapılanında daha az gelir elde edebilirsiniz. Buna rağmen eğer basit işlemler yaparak ekstra gelir elde etmek isterseniz karlı bir iş olabilir.

Nasıl bir Veri Girişi Online Çalışanı olunur?

 1. Koşullara uyun. En azından bir lise diplomasına veya benzer bir belgeye sahip olun. Veri girişi çalışanları bilgisayar kullanımında ve hem yazılı, hem de konuşulan İngilizce’de iyi olmalıdırlar.
 2. Yazma hızınız üzerine çalışın. Yazma hızınız dakikada ortalama olarak 50 ile 80 kelime arası olmalıdır. Bazı işlerde bunun daha da fazlası gerekebilir. Bu testi kullanarak sıklıkla antrenman yapmak size yardımcı olabilir.
 3. Veri girişi işlerine başvurun. Capital TypingSmart Crowd ve Clickworker gibi uzaktan çalışan veri girişi işçileri alan birçok şirket mevcuttur.

11. Sosyal Medya Yöneticiliği

Sosyal medya hesaplarını ve etkinlikleri yönetmeniz için iyi miktarda para ödeyebilecek birçok işletme mevcuttur. Bu tam olarak da bir sosyal medya yöneticisinin işidir. Evde para kazanmanın yolları arasında bu iş harika bir seçenek olabilir.

Bir sosyal medya topluluk yöneticisi ortalama yıllık $52,046, saat başına ise $25‘dir.

Sosyal medya yöneticilerinin sorumlukları genelde içerik planlamaiçerik takvimlerini yönetme, marka itibarını ve imajını geliştirme ve bunlarla birlikte çeşitli sosyal medya ağlarında etkileşimi sürdürebilme gibi görevleri içermektedir.

Öyle ki stratejilerinin hangilerini iyileştirmelerini öğrenmek için gerekli veriyi toplayabilmek için analiz araçlarını kullanmayı da bilmelidirler.

Bir sosyal medya topluluk yöneticisi proaktif, iletişimsel ve zaman yönetimi konusunda verimli olmalıdır. Ayrıca yazarlık ve pazarlama konularında da iyi olmalıdırlar.

Bu pozisyonda bir iş arayanlar güncel stratejileri takip etmeli ve her zamana uyum sağlayabilmelidir. Böylelikle içerikleri ve sosyal medya stratejileri doğru zamanda doğru kitleyi çekebilir.

Nasıl Bir Sosyal Medya Yöneticisi olunur?

 1. Kalifiye olun. Hevesli topluluk yöneticileri pazarlama ve gazetecilik gibi alakalı üniversite bölümlerini okuyarak bir diploma alabilirler. Ancak, bir diploma almanız zorunlu değildir ve gerekli becerileri resmi eğitim almadan da edinebilirsiniz. Bunun gibi kursları alabilirsiniz.
 2. Başvurmaya başlayın. Bu pozisyon için iş fırsatları bulun. Remote.co ve Dailyremote gibi sitelerden başlayabilirsiniz.

12. Çevirmenlik

Eğer bir dilden fazlasını akıcı bir biçimde biliyorsanız bir çevirmen olmayı düşünebilirsiniz. Evden para kazanma için bu işi yapmak okumayı sevenler ve farklı konularda metin çevirmekte iyi olanlar için harika bir seçenektir.

İletişim kurabilmenin git gide kolaylaştığı çağımızda işinin ehli olan çevirmenler her zaman aranmaktadır. İnsanların bilgi paylaşmaya ihtiyacı olduğu sürece çevirmenler her zaman iş bulabilecektir.

Çevirmenler freelancer olarak veya bir büro ile çalışabilmektedir. Okumayı seviyorsanız yayıncılarla irtibat kurarak kitap çevirmeni olabilirsiniz. Teknik alanlardan yaratıcı alanlara kadar bütün endüstrilerde çevirmenlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Herkes herhangi bir dili çevirebilir ancak birden fazla dili bilmek bir çevirmenin ihtiyaç duyduğu tek nitelik değildir. Çevirmenler ayrıca çevirdikleri konuyu anlamalı ve araştırma için eleştirel düşünmeye sahip olmalıdırlar.

Çevirmenler ayrıca çevirdikleri dillere tam hâkim olmalıdır. Dil bilgisi kuralları ve yapılarını, bunlara ek olarak hangi içerikte hangi kelimeleri ve ifadeleri kullanmayı bilmelidirler.

Neyse ki bunları öğrenmek için bir dil okuluna gitmeniz gerekmiyor. FluentU, FutureLearnRosetta Stone vb. gibi programlar ve araçlar sayesinde kendiniz öğrenebilirsiniz. Üstelik, hem online, hem de offline dil öğrenimi için binlerce kitap bulunmaktadır.

Bir çevirmenin sahip olması gereken bir diğer önemli beceriyse WordfastOmegaT ve SDL Trados Studio gibi çeviri veritabanı yazılımlarını kullanmayı bilmektir. Ancak unutmayın ki bu tarz araçlar insan çevirmenlerin daha verimli çalışmalarına yardımcı olmak içindir, onların yerini almak için değil.

Bir çevirmen yılda ortalama $61,571, saatte ise $30 kazanabilir. Hizmetlerinizi daha önce belirttiğimiz freelance platformlarında pazarlayabilir veya GengoTheWordPoint ve Language Line gibi çeviri sitelerine üye olabilirsiniz.

Nasıl bir Çevirmen olunur?

 1. En az iki dilde uzman olun. Üzerinde çalışmak istediğiniz hedef ve kaynak diller hakkında ne var ne yoksa öğrenin. Kendi başınıza öğrenebilir veya ders alabilirsiniz. Yeteneklerinizi kanıtlamak için sertifika ve akreditasyon alacağınız için ikincisini, yani ders almanızı öneririz.
 2. Belirli bir endüstriyi seçin. Bir konuda uzmanlaşın ve bütün terimlerini öğrenin. Endüstrinizle alakalı materyalleri okuyarak bütün konseptleri öğrenin.
 3. Kendinizi pazarlayın. Bir portföy sitesi oluşturun, endüstrinizle alakalı blog yazıları yazın, sosyal medyada aktif olun ve de freelance platformlarına katılın.
 4. Öğrenmeye devam edin. Daha fazla dil öğrenin ve kendinizi geliştirin.

13. Metin Yazarlığı

Evden para kazanma için sıradaki önerimiz ise metin yazarlığı. Özellikle de yazmayı sevenler için harika bir seçenektir. Metin yazarlığı genel olarak ürün ve hizmet pazarlaması için kullanılsa da daha incelikli bir iştir.

Bu sektörde ana amaç okuyucuları bilgilendirmektir ve genellikle bunun için içerik yazımı yapılmaktadır. Metin yazarları IT, eğlence, işletme gibi farklı sektörlerde çalışabilmektedir. Bunun sonucu olarak ise ellerine farklı konuları öğrenmek için harika bir fırsat geçmektedir.

Maaşları ise bir sektörden diğerine göre değişmektedir ancak metin yazarlarının ortalama yıllık gelirleri $58,758‘dir ve saat başına $28 kazanabilirler.

Metin yazarlarının içerikleri endüstri raporlarısosyal medya yazılarıblog yazıları ve reklam metinleri gibi farklı şekillerde olabilmektedir. Yazarlık aracılığıyla reklamı ve iletişim yapılabilecek bir şey olduğu sürece metin yazarları daima iş bulabilecektir.

Metin yazarlığı ayrıca sıkı çalışan ve bilgisi olan herkesin yapabileceği bir şeydir. Ancak metin yazarı olmak isteyenler hem kullandıkları dili kusursuz olarak bilmeli ve yazmakta iyi olmalıdırlar.

Dil bilgisinde iyi olmalı, kapsamlı bir kelime haznesine sahip olmalı ve farklı yazım stilleri ve formlarını denemeye açık olmalısınız. Bir günde harika bir yazar olamayacağınız için çalışmaya devam etmelisiniz.

Açık ve meraklı bir düşünce yapısına sahip olmak da gereklidir. Bilmediğiniz konularda yazmanız gerektiğinde bu düşünce yapısına ihtiyacınız olacaktır. Son olaraksa araştırma becerilerinize çalışın. Öğrendiğiniz bilgiye daima eleştirisel bir gözle bakın.

Eğer metin yazarlığı konusunda daha fazla öğrenmeyi istiyorsanız The Copywriter ClubCopyblogger ve Writtent tarafından oluşturulan bu metin yazarlığı kaynaklarına göz atın.

Bunun yerine kurs almayı mı tercih edersiniz? Udemy ve Skillshare üzerindeki bu metin yazarlığı derslerine göz atabilirsiniz.

Nasıl bir Metin Yazarı olunur?

 1. Bir konuda uzmanlaşın. Metin yazarlığı farklı endüstrilerde bulunabileceğinden ve de uzmanların yüksek rağbet görmesinden dolayı belirli bir alana odaklanmak daha verimli olacaktır.
 2. Pazarınızı araştırın. Yazdıklarınız kitlenize uymalıdır. Problemlerini anların ve onları çözmenin bir yolunu bulun.
 3. Kaliteli içerik üretin. Bildiklerinizi değerli ve kullanışlı içeriklere dönüştürün. Çok yazın ve alakalı konular bulmak için daima trendleri takip edin.
 4. Bir online varlık kurun. Portföyünüzü ve hizmetlerinizi anlatan bir web sitesi kurun. İş siteleri, forumlar ve sosyal medyalarda gezerek konunuz ile alakalı müşteriler bulabilirsiniz. Freelance web siteleri dışında Constant Content veya iWriter gibi yazarlık odaklı iş platformlarına katılabilirsiniz.

14. Video Editörlüğü

Video editörleri ham görüntüleri üretim ekibinin koşullarına ve vizyonuna uyan düzenlenmiş nihai ürünlere dönüştürürler. Teknik becerilere ve tecrübe sahip olmak dışında video editörlerinden son derece yaratıcı, sabırlı ve detay odaklı olması beklenir.

Eğer bu işe girmeyi düşündüğünüz bir alan ise şanslısınız ki fazlasıyla popülerdir. Video editörlüğü fırsatlarının 2028’e kadar %11‘e kadar artacağı ön görülmektedir.

Üstelik rehberler izleyerek kendi kendinize video düzenlemeyi öğrenebilir veya örneğin Fade to Black tarafından üretilmiş online kurslar alabilirsiniz.

Evden para kazanma örneği Fade to Black ana sayfası

Birçok işveren resmi eğitimdense deneyiminize ve yeterliliğinize değer verse de film yapımı veya benzer alanlarda bir diplomaya sahip olmak size yardımcı olacaktır. Bu, özellikle de televizyonlar veya yaratıcı ajanslar için çalışmak gibi büyük projelerde yer almak istiyorsanız oldukça yararlı olacaktır.

Birçok video editör yıllık ortalama $46,691 kazanmaktadır. Saatlik gelir ise projenin büyüklüğüne göre değişse de ortalama $22‘dır.

Prodüksiyon sonrası genellikle diğer ekip üyeleriyle iş birliği yapmayı gerektirse de Frame.ioShotgun ve LookAt gibi video iş birliği araçlarının artan popülerliğiyle bütün işi uzaktan da yapabilirsiniz.

Bu pozisyonun avantajları istediğiniz yerden çalışabilme özgürlüğüyle kalmaz. Video editörleri eğer gösterebilecekleri uzun bir başarı listeleri varsa ayrıca proje başına ücreti istedikleri gibi belirleyebilir.

Eğer ücreti nasıl belirleyeceğinizi bilmiyorsanız bu kapsamlı rehberi kullanabilirsiniz. Alternatif olarak BECTU gibi işçi sendikalarına danışabilirsiniz.

Nasıl bir Video Editörü olunur?

 1. Alanınızda kendinizi geliştirin. Bunu yapmanın en iyi yolu kişisel projeler oluşturmaktır. Farklı editleme araçları, teknikler ve formatlar kullanmayı deneyin.
 2. Yapabildiğiniz kadar iş yapın. Portföyünüz için edinebildiğiniz kadar tecrübe edinmeye odaklanın ve gönüllü veya düşük ödemeli projeleri kabul edin.
 3. Video editleme ile alakalı bir diploma edinin. Bu isteğe bağlıdır ancak işinize fazlasıyla yarayacaktır. Alakalı bölümler film yapımcılığı, video üretimi ve yayıncılık olabilir. Ayrıca meslek yüksek okullarına gidebilir ve yaratıcı medya yapımcılığına odaklanabilirsiniz.
 4. Sertifika alın. Video editleme becerilerinizi geliştirmek için özel dersler alın. Adobe ve Sony Vegas birçok ürün satıcısı ürünlerinde yeterliliklerini kanıtlamak isteyenler için sertifika sunmaktadır. Veya The Society of Broadcast Engineers gibi resmi organizasyonlar tarafından verilen sertifikalar alabilirsiniz.
 5. İş ağınızı kurun. Film yapımcıları topluluklarına katılarak daha fazla tecrübe elde edin, kar amacı gütmeyen video editleme projelerine katılın veya editleme ekipmanı markalarıyla ortak olun.

15. Ses Editörlüğü ve Yapımcılığı

Eğer ses editörlüğü size göreyse bir ses editörü ve yapımcısı olmayı düşünün. Bu meslekte çalışanlar videolar, filmler ve şarkı notaları için ses düzenler ve üretir. İşleri bir müzisyene kıyasla daha tekniktir ancak genellikle birlikte çalışırlar. Bu işi evde çalışarak para kazanmak için yapabilirsiniz.

Daha basitçe anlatacak olursak ses editörleri ham dosyaları düzenler ve onları proje koşullarına uyan bir şeye dönüştürürler. Buna ses özelliklerini ayarlamak veya kendi seslerini eklemek de dahildir.

Bu alanda iş arayanlar detay odaklıyaratıcı ve ses tasarımında tutkulu olmalıdırlar. Bunlara ek olarak bilgisayar kullanmayı iyi bilmeleri ve Ableton gibi ses editleme yazılımlarını ve de çeşitli kayıt ekipmanlarını kullanabilmelidirler.

Bu alana meslek yüksek okullarına veya üniversiteye gitmeden girebilir olsanız da özellikle ses mühendisliğinin temelleri üzerine bazı eğitimler ve sertifikalar sayesinde bu endüstride adınızı duyurabilirsiniz.

Ancak başlamanız için Coursera’nın sağladığı bu kurs gibi online kurslar da bulunmaktadır. Uzaktan ses editörlüğü yapmak isteyenler iş birliğini kolaylaştırmak için bu iş akışı taslağını kullanabilirler.

Bir ses editörünün ortalama yıllık maaşı $50,322 iken saatlik kazancı ise $24‘dır.

Nasıl bir Ses Yapımcısı olunur?

 1. Eğitim alın. Ses teknolojisi üzerine doğru eğitimi alın ve sertifikanız olsun. Ses Yapımcılığı ve Ses Tasarımı üzerine bir bölüm de okuyabilirsiniz.
 2. İşin uzmanlarından öğrenin. Sesler üzerinde oynama beceriniz yaratıcılık ve sanatçı ruhunuza bağlıdır. Neyse ki bu konuda uzmanların işlerini nasıl yaptıklarını izleyerek ve onların tekniklerinde ilham alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu listedeki uzmanların çalışmalarını dinleyerek başlayabilirsiniz.
 3. İş ağı. Bu endüstride iş bulmanın en iyi yolu iş yapmaktır. Sıkça pratik yapmanın dışında ses tasarımcı topluluklarına katılın ve birçok projede bulunarak kendinizi tanıtın.

16. Sanal Asistanlık

Bir sanal asistan şirketler için uzaktan asistanlık sağlayan sözleşmeli bir işçidir. İşleri idari ve sekreterlikle alakalı görevler yapmaktır. Bunlara muhasebecilik, konuşmaları metine dökmek, rapor yazmak, randevuları yönetmek ve e-posta yollamak gibi işler dahildir.

Evden para kazanma için harika bir iş seçeneğidir.

Ancak, içerik yazarlığısosyal medya yöneticiliğimüşteri hizmetleri ve dijital pazarlama gibi alanlarla alakalı işler de yapabilirler.

Birçok sanal asistanın belirli bir konu üzerine odaklanması daha pratik olacaktır. Örneğin Rosa Bosma hevesli girişimciler için sanal asistanlık hizmeti sunmaktadır.

Genel anlamda eğer teknolojiyle aranız iyiyse gerekli bütün temellere sahipsiniz. Muhasebe, dijital pazarlama ve grafik tasarım konusunda yeterliliğe sahip olmak da bu alana girmek isteyenler için faydalı olacaktır.

Genellikle bir sanal asistan saat başına $29 kazanabilir ve yıllık gelirleri ise $61,290‘ı bulabilir. Bu işin en iyi yanıysa çok yönlülüğü ve az masrafı nedeniyle birçok şirket tarafından rağbet görmesidir.

OutsourceWorkers‘a göre bir sanal asistanı işe almak şirketlerin yıllık operasyon bütçesinden %78 tasarruf etmelerini sağlar. Bunun nedeni ise sadece bir taneye ihtiyaç duyacakları ve ödemenin de saat başına olmasıdır.

Eğer gelecekte hiçbir şeyden etkilenmeyecek ve sunduğunuz beceriler üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz bir evden para kazanma fırsatı arıyorsanız bu fırsat tam size göre olabilir.

Nasıl bir Sanal Asistan olunur?

 1. Uzmanlaşın. Bir konu seçin ve ücretinizi belirleyin. Ücretinizi belirlemek için bu rehberi kullanabilirsiniz.
 2. Bir web sitesi kurun. Hizmetinizi kesin olarak belirten bir profesyonel web sitesi kurarak online varlığınızdan herkesi haberdar edin.
 3. Diğer kanalları da kullanın. Hizmetinizi sosyal medyada ve çeşitli freelance platformlarında tanıtın.
 4. İş ağı. Teklifinizi oluşturun, müşterilerle ilişki ve çeşitli endüstrilerdeki diğer freelancerlar ile ağ kurun.

17. Kullanıcı Deneyimi Uzmanlığı

Eğer detaylara önem veriyorsanız ve bir web sitesinin veya uygulamanın kullanıcı deneyimini iyileştirmek ilginizi çekiyorsa, kullanıcı deneyimi uzmanlığı evden para kazanma için harika bir iş fırsatıdır. Hedef kullanıcısı olarak düşünceleriniz web sitelerinin veya uygulamalarının kullanılabilirliğini iyileştirmek isteyen şirketler için değerlidir.

UX test ediciler bir yazılımda veya web sitesinde çeşitli işlemler yaptıktan sonra dürüst geri bildiri sağlayarak para kazanırlar. Bu fırsatı sunan birçok platform bulunmaktadır. UserTestingRespondent ve uTest bunlardan tanınmış olanlarıdır.

Her bir test ortalama 20-60 dakika sürmektedir ve ödemeler genellikle proje başına yapılmaktadır. Ücretin miktarı web sitesine göre değişse de kullanıcı deneyimi test edicileri proje başına $2-$100 kazanmaktadır.

Bir kullanıcı deneyimi test edicisi olmak için IT geçmişiniz olması gerekmez. Hedef günlük kullanıcılardan içgörü elde etmek olduğu için bu işi herkes yapabilir. Sitenin diline göre o dile hakim olduğunuz, temel kayıt ekipmanına (gerekli olduğu zaman) ve stabil bir internet bağlantısına sahip olduğunuz sürece bu işi yapabilirsiniz. Ayrıca kalifiye olmak için birkaç tarama sınavından da geçmeleri gerekir.

Ana gelir kaynağı olarak fazla güvenilir olmasa da bu iş, kullanıcı deneyimi yolculuğuna katılarak ekstra para kazanmak ve evden para kazanmayı isteyenler için uygundur.

UX Test Edici nasıl olunur?

 1. Web sitesi test etmek için kayıt olun. Çeşitli anket ve araştırma platformlarına üye olun.
 2. Tarama testlerini geçin. Bir projeye katılmadan önce aday olup olmayacağınızı görmek için test edileceksiniz. Bu testler kısa süren anketlerden mülakatlara kadar farklı şekillerde gerçekleştirilmektedir.
 3. Görev listesini tamamlayın. Tarama sürecini tamamladıktan sonra bir yazılım veya web sitesini birkaç dakika ile bir saat arasında bir süre için test edeceksiniz. Ürünün kullanım kolaylığına, navigasyonuna ve tasarımına dair notlar alın.
 4. Geri bildiri verin. Cevaplarınız yazılı raporlar, videolar veya ses kayıtları şeklinde kaydedilecektir.

Evden Çalışma Nasıl Olur? Hostinger’dan Verimliliğinizi Artırmak için 6 Öneri

Evden çalışma gerektiğinde verimliliğiniz ciddi anlamda düşebilir. Planlama yapmak, odaklanmak ve kendinize bir çizelge hazırlamak yardımcı olabilir.

Evden çalışma son zamanların modası haline geldi. Ancak, Corona Virüsü, yani bir diğer adıyla COVID-19 salgını binlerce insanı ofislerden evine kapanmaya zorladı.

İster senelerdir evden çalışıyor olun, isterseniz de yeni başlamış, yapacağınız işleri daima zamanında ve iyi bir biçimde yapmanız beklenmektedir.

Verimlilik fazlasıyla önemli ancak aynı alanda yaşadığınız ve çalıştığınız zaman işler zor bir hale gelebilir. Ne de olsa yatak odanızdan çalışırken birçok dikkat dağıtıcı şey bulabilirsiniz.

Hostinger da mevcut COVID-19 salgınından etkilendi ve şu anda bütün elemanlarımız evde çalışmakta. Bu karar, herkesin güvenli olmasından emin olmak için neredeyse anında verildi.

Etkili iletişim, elemanlarımız için ekstra ilgi ve doğru araçlarla bütün çalışma şeklimizi başarıyla değiştirdik ve uzaktan çalışmaya geçtik.

Herkes sadece verimliliği en üst seviyede tutmak için değil mutluluk seviyelerinin de yüksek olmasından emin olmak için bu konuda en iyi önerilerini (herkesin neşesini artıran evcil hayvan fotoğraflarıyla birlikte) paylaşmakta.

Paylaşmak önemsemektir, bu yüzden de en iyi şekilde evden çalışma işlemini yapabilmeniz için sizinle en iyi önerilerimizi paylaşmak istiyoruz.

1. Planlayın, Planlayın, Planlayın!

Daima zamanında gelen Japon trenlerinin makinisti gibi bütün işlerinizi planlayın.

Görevlerinizi planlamak için birçok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Sizi en etkili biçimde çalışmak için motive eden yöntemi veya tekniği bulmak size bağlıdır.

Hostinger’da kullandığımız en popülerlerinden biriyse zaman sınırlamasıdır. Günlerinizi ve haftalarınızı planlamanız için basit bir tekniktir.

Bir ajandada belirli bir etkinliğe veya göreve zaman aralıkları atayın. İster bir sorun, ara veya eşiniz çalışırken iki saat boyunca çocuklarla ilgilenmek olsun, zaman sınırlaması kesinlikle verimliliğinizi artıracaktır.

Kağıt ajandaları kullanmak istemiyor musunuz? Monday.comGoogle Sheets veya  Google Docs gibi çeşitli yazılımlar size yardımcı olabilir.

Eğer Google takvim veya başka bir takvim yazılımı kullanmıyorsanız şimdi kullanmaya başlamalısınız. Özenle plan yapın. Dikkat dağıtıcı şeyleri en aza düşürmek için Slack üzerindeki sohbetleriniz için bile vaktinizi planlayın.

Arnas Stuopelis – Hostinger’da Yönetim Kurulu Başkanı

Evden çalışmak için bütün vaktinizi planlayın

2. Odaklanma Önemlidir

Slack için zaman planlamak kulağa gülünç mü geliyor?

Eğer Slack üzerinde sohbet etmek veya mutfağa ufak bir kaçıntı yapmak için 10 dakika geçirdikten sonra yeniden odaklanmanın ne kadar sürdüğünü fark ettikten sonra bu o kadar da gülünç gelmeyecek.

Her şeyi planlama alışkanlığını kazanın. Üstelik sadece size verilen son teslim tarihleri için değil, odaklanmak için de bunu yapmalısınız.

Tabii ki, bazı ekip arkadaşlarınızla sohbet etmek ve gifler paylaşmak önemlidir ancak gününüzün çoğunluğu işiniz üzerinde çalışmak üzerine harcanmalıdır.

Eğer kendinizi önemsiz etkinliklerde kaybederken buluyorsanız zaman takibi yardımcı olabilir.

Zaman çok daha fazla etkili olmama ve vaktimi nasıl kullandığıma dikkat etmeme yardımcı oluyor. Eğer odak kaybı yaşadığımı ve gün içinde hiçbir şey yapmadığımı fark edersem o zaman değerlendirme yapmam gerektiğini anlıyorum.

İnternette birçok zaman takibi aracı mevcuttur. Birkaç tanesini test edebilir ve en çok beğendiğinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önerdiklerimizden bazıları: ClockifyToggl ve Rescue Time.

3. Daima Yeni Bilgiler Edinin

Bu konuda bize güvenin. Yeni bir şey öğrenmek için vakit harcamak verimliliğinize büyük bir katkı sağlayabilir.

Yeni bir beceri edinmek beyin fonksiyonunuzu geliştirmekle kalmaz iş pazarında da yerinizi korumanıza yardımcı olur.

Her eleman bunun farkında olmalıdır ve Hostinger’da değerlerimizden biri olan Öğren ve Meraklı Ol bunu tam olarak desteklemektedir.

Hostinger’da Kıdemli İçerik Editörü ve Takım Lideri olan Laura Zelvyte, yeni beceriler üzerine çalışmayı ve vakit harcamayı öneriyor.

Bu zamanlarda stres azaltmak ve eğlenmek çok önemli olsa da yeni bilgiler edinmek ve kendiniz üzerine çalışmak da en az bir o kadar önemlidir. Becerilerimi geliştirmek için vaktimi planlamak beni inanılmaz derece motive etmekte. En sonunda eğlenerek web sitesi tasarım becerimi geliştirmek için zaman bulabiliyorum. Köpeğim için hazırladığım web sitem de neredeyse bitmek üzere!

İşletmenizi geliştirmek için WordPress becerilerinizi geliştirmek veya bir e-mail listesi oluşturmak ister misiniz? Bunu yapmak için ev-iş arası gelip gitmekle geçen, şimdiyse tasarruf ettiğiniz zamanı kullanabilirsiniz.

Ancak sürekli işletmeniz üzerine çalışmak zorunda değilsiniz.

Dikiş nakış işleriniz veya ev dekorunuzu göstermek için hep bir web sitesi kurmak mı istediniz? İşte şimdi bunun zamanı.

Veya tutkularınızı bütün dünyayla paylaşmak ve size benzeyen başka insanlarla bağlantıya geçmek için bir blog açın.

Yeni beceri kazanma fırsatları adeta sonsuzdur.

4. “İşe Gidin”

Evden çalışma evden çalışacağınız anlamına gelse de çalışacağınız anlamına gelmektedir. Bunu uyumak için bir fırsat olarak görmeyin.

Tabii ki de televizyon izlemek, öylesine oturmak veya iki saatlik öğle yemeği ve kestirme arası çok cazip gelebilir. Özellikle de evinizdeki diğer kişiler de bunları yapıyorsa.

Ancak bunu yapmamalısınız.

‘Evden çalışma tatili’ başta güzel olsa da bu durum verimliliğinizi öldürecek ve motivasyonunuza zarar verecektir.

Etkili biçimde evden çalışmak nasıl olur üzerine bir makale aradığınıza göre açıkça işinizi iyi yapmak istiyorsunuz.

Bu yüzden belirli bir vakitte kalkın ve ofise gidiyormuş gibi işiniz için hazırlanın.

Hostinger’da Kreatif Ekip Lideri olan Justina Bucinskaite ekibinizle günlük ufak konuşmalar ve haftalık görev konuşmaları yapmanızı öneriyor.

Bir rutine bağlı kalmak çok önemli. İş arkadaşlarınızı iş yerinde her gün görürsünüz. Evden çalışma halinde olsanız bile bunu yapmaya devam etmelisiniz. Kameralarınızı açın, konudan sapmayın veya başka bir şeyden dolayı dikkatinizi kaybetmeyin.

Profesyonel kalın ve kendi kendinizi motive edin.

Evden çalışırken planınıza sadık kalın

5. Gerekli Araçlara Sahip Olun

Evden çalışma kolay gözükebilir. Bir sandalye bulun, bilgisayarınızı açın ve çalışmaya başlayın.

Ancak gerçekte işinizi verimli biçimde yapmak için daha fazla araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz.

Hostinger’da İnsan Kaynakları Müdürü olan Gabija Jasiulionyte diyor ki:

Evden çalışmak için gerekli ekipmana sahip olup olmadığınızı değerlendirin. Bunlar monitör, sandalye ve masa olabilir. Müdürünüzün takdiriyle ekipmanınızı geçici kullanım için evinize götürebilirsiniz.

Evden çalışma ayrıca alabileceğiniz en iyi ses kesen kulaklığı da gerektirir.

Aslında, hadi bunu mevcut olan en iyisi olarak değiştirelim.

Eğer odaklanmak ve hazırladığınız planı takip etmek istiyorsanız çocuklarınızın, evcil hayvanlarınızın ve çeşitli ev seslerini duymamak gereklidir.

Ve son olarak, bir o kadar daha önemlisiyse evinizde sadece işiniz için olan bir alana sahip olmak harika olacaktır. İdeal olarak bu alan vaktinizin büyük kısmını geçirdiğiniz alandan farklı olmalı.

Yaratıcı olun. Evde çalışma için geçici olarak ofise dönüştürebileceğiniz göz kamaştırıcı bir bahçe kulübesi, tavan arası veya ayrı bir oda da harika alanlar olabilir.

İşinize odaklanabileceğiniz izole bir alan yaratmak için ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Dikkat dağıtıcı hiçbir şey olmasın.

6. Normal Davranın

Bu, büyük ihtimalle evde çalışmak konusunda size verebileceğimiz en önemli önerilerden biridir.

Olağanüstü durumlardan (COVID-19) dolayı evden çalışmak zorunda olanlar verimlilik konusunda sorun yaşayabilirler.

Bu konuda diyeceğimiz şudur ki “normal davranmak” için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Eğer korkuyorsanız veya anksiyeteniz tuttuysa odak kaybı yaşamak ve daha az verimli olmak fazlasıyla kolay hale gelir.

Akıl sağlığınız için her zaman yaptığınız etkinlikleri devam ettirmek için elinizden geleni yapın. Bu şekilde değiştiremeyeceğiniz şeyleri aklınızdan uzak tutmuş olursunuz.

Hostinger’da bir front-end geliştirici olan Laurynas Bickauskas evden çalışırken her şeyi “normal” tutmanın ne kadar önemli olduğunu anında anladığını belirtti.

Bütün şirketimiz evden çalışmaya geçtikten sonra birkaç arkadaşımız yalnızlık ve motivasyon kaybı yaşıyorlardı. Zoom üzerinde hep beraber öğle yemeği yemek gibi basit bir fikir sayesinde takım ruhumuz yeniden eski halin döndü ve verimliliğimizi de artırdı.

Sonuç

Evden para kazanma hiçbir zaman şimdiki kadar kolay olmamıştı. Teknolojinin hızlı gelişimiyle herkes evinden güven ve rahat içinde çalışarak para kazanabilir.

Dünyanın her yerinde, özellikle de ülkemiz Türkiye’de de evde kalmaya geçilmesiyle birlikte verimliliğini koruyarak uzaktan çalışma esnekliğinden keyif alan herkes için evden çalışmak harika bir seçenektir.

İşte bu rehberimizde sunduğumuz en iyi evden para kazanma seçeneklerinin bir özeti:

 1. Blogculuk/satış ortaklığı. Tüm dünyayla ilgi alanlarınızı ve bilgilerinizi paylaşırken markaları tanıttığınız için para kazanabilirsiniz.
 2. Freelancerlık. Bir freelancer olmak kendi planınıza, çalışma alanınıza ve de para kazanma seçeneklerinize sahip olmanızı sağlar. Bağımsızlığa fazlasıyla önem verenler için harika bir fırsattır.
 3. Online öğretmenlik. Eğer öğretmeyi seviyorsanız bilgilerinizi bir online öğretmen olarak paylaşabilirsiniz. Bu şekilde, nerede olursanız olun daha fazla öğrenciye erişebilirsiniz.
 4. Online eğitmenlik. İnsanların pratik becerilerini geliştirmek üzerine odaklanırsınız. Fazlasıyla kişiselleştirilebilir ve en iyi yanıysa evden yapılabilmektedir.
 5. Online danışmanlık. Uzman olan kişiler bu seçeneği düşünebilir. Bu alan fazlasıyla rekabetlidir ve IT’den maliyeye, maliyeden sağlığa kadar birçok kalifiye meslekler tarafından rağbet görmektedir.
 6. Müşteri hizmetleri temsilciliği. Nerede olursanız olun tüm dünyadan müşterilere yardım edin. Evden yüksek miktarda para kazanabileceğiniz fazlasıyla esnek bir iştir. Üstelik, bu alana girmek için özel bir eğitime ihtiyacınız da yoktur.
 7. Programcılık. Evden para kazanma için en kalifiye ve yüksek gelirli işlerden biridir. Özellikle de bilgisayarların günlük hayatımızın bir parçası olduğunu düşünürsek birçok fırsata ve uzmanlığa kapı açan bir meslektir.
 8. Web tasarımcılığı. Bir web sitesinin ön yüzüyle ilgilenen bir web geliştirme dalıdır. Bir web tasarımcısı hem yaratıcı, hem de teknik olabilir. Böylelikle web siteler güzel göründükleri kadar fonksiyonel de olabilir.
 9. Grafik tasarımcılığı. Grafik materyalleriyle çalışmayı sevenler için kusursuz bir fırsattır. Eğlenceden ürün tasarımına, ürün tasarımından reklamcılığa kadar her yerde görseller olduğu için fazlasıyla aranan bir pozisyondur.
 10. Veri girişi. İşi bir veritabanına giriş yapmak olan kapsamlı bir terimdir. Bu pozisyonda çalışanlardan çok titiz ve hızlı olması beklenmektedir.
 11. Sosyal medya yöneticiliği. Bir şirketin sosyal medya varlığını yönetmeleri ve sosyal medya kampanyalarını ve takvimlerini yönetmeleri için işe alınırlar.
 12. Çevirmenlik. Ana diliniz dışında bir dilde akıcı mısınız? Çevirmen olarak evden para kazanın! Bir çevirmen olarak yazılı materyalleri ve konseptleri bir dilden diğerine çevirmekle yükümlüsünüz.
 13. Metin yazarlığı. Bir şirket için reklam materyalleri veya içerik yazarak evden para kazanın. Birçok öğrenme fırsatına sahip olan esnek bir iştir.
 14. Video editörlüğü. Bir video editörü ham videoları düzenleyerek uyumlu ve bütün bir ürün haline getirmekle yükümlüdürler.
 15. Ses editörlüğü/yapımcılığı. Video editörlerine benzerler ancak tek farkları video yerine sesle çalışmaktır. Ses editörleri sesleri belirli bir atmosfere veya koşullara uyması için düzenlerler.
 16. Sanal asistanlık. Bu mesleği yapanlar geniş kapsamlı sekreterlikle alakalı ve idari işler yapmaktadırlar. Birçok sorumluluğa sahip olan ve ümit verici bir alandır.
 17. UX test ediciliği. Bir web sitesini veya uygulamayı test ederek para kazanın. Ekstra gelir elde etmek isteyenler için makul bir seçenektir.

Peki size göre hangi evden para kazanma seçeneği en iyisi? Listemizden sizi hangisini seçeceksiniz? Cevabınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın! Unutmayın, evde kalın, sağlıklı kalın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.