access_time
hourglass_empty
person_outline

Facebook Debugger Kullanarak WordPress Kırık Link ve Görselleri Düzeltme

İçeriğinizi Facebook üzerinde paylaşmak, kitlenizin potansiyelini arttırmanın en iyi yollarından birisidir. Ancak bazı durumlarda Facebook yazılarınız için doğru resimleri göstermez. İyi haber, eğer Facebook Debugger aracını kullanmayı biliyorsanız, bu sorunu oldukça hızlı çözebilirsiniz.

Yapmanız gereken iki adımı takip etmek:

  1. WordPress önbelleğini temizleyin.
  2. Open graph etiketlerini yeniden yüklemesi için Facebook’u zorlayın.

Bu rehberde, Facebook Debugger özelliğinin ne olduğu ve nasıl çalıştığı üzerinde duracağız. Aynı zamanda Facebook’un niçin bazen içeriğiniz için görselleri oluştururken hata yaptığını açıklayarak, bu problemi nasıl çözebileceğinizi öğreteceğiz. İşe koyulalım!

WordPress Görsel ve Linkleriniz Facebook Üzerinde Nasıl Gösteriliyor (Ve Neler Yanlış Gidebilir)

Facebook üzerinde içerik paylaştığınızda, platform neleri göstereceğine dair bir dizi belirli bilgiyi edinmeye çalışır. Bunu yapabilmek için ‘open graph meta tags’ denilen öğeleri kullanır, ‘og tags’ olarak da bilinir.

Open Graph ve etiketleri Facebook tarafından, geliştiricilere platform üzerinde gösterilen sayfa linklerinin nasıl gösterileceğini kontrol edebilmeleri için geliştiricilere yönelik olarak 2010’da geliştirildi. Pratikte, bu etiketler Facebook üzerinde bir WordPress bağlantısı paylaştığınızda hangi başlık, açıklama ve görselin gösterileceğini belirlemenizi sağlıyor:

Facebook'ta WordPress bağlantısı görünümü örneği

Og etiketlerinin tanıtımından bu yana, Twitter, LinkedIn ve Google+ gibi diğer sosyal medya platformları da kervana katıldı. Bu derece bir benimseme size bu etiketlerin önemi hakkında fikir veriyor olmalı.

Eğer sosyal medya platformları içeriğinizden ihtiyaçları olan bilgiyi çekemezlerse, işler biraz karışabilir. Örneğin bazen WordPress’den bir yazı paylaştığınızda Facebook’un öne çıkan görseli yanlış gösterdiğine şahit olabilirsiniz.

Bu hata – rahatsız edici olmakla birlikte – içeriğinizin tıklanma oranlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Sosyal medya muazzam miktarda trafik kaynağı olabilir, bu yüzden içeriğinizin Facebook veya diğer platformlar üzerinde paylaşıldığında düzgün gösterildiğine emin olmalısınız.

Neyse ki og etiketlerini düzgün şekilde kullanmak oldukça kolaydır. Tüm yapmanız gereken onları sayfanızın HTML kodu içine eklemektir. Bunun sonucunda aşağıdaki gibi görünmelidir:

<!-- Open Graph data --> 
<meta property="og:locale" content="en_US" />
<meta property="og:type" content="article" />
<meta property="og:title" content="How to Disable Comments on WordPress" />
<meta property="og:description" content="Learn two easy ways to disable comments on WordPress by following this tutorial. The guide covers how to do it using inbuilt WordPress dashboard tools or via plugins. You&#039;ll also learn to disable or remove WordPress comments on individual posts, pages, and other neat tricks!" />
<meta property="og:url" content="https://www.hostinger.com/tutorials/wordpress/how-to-disable-wordpress-comments" />
<meta property="og:site_name" content="Hostinger Tutorials" />
<meta property="article:tag" content="disable comments wordpress" />
<meta property="article:section" content="WordPress Tutorial" />
<meta property="article:published_time" content="2018-04-18T15:49:30+00:00" />
<meta property="article:modified_time" content="2018-04-25T12:28:53+00:00" />
<meta property="og:updated_time" content="2018-04-25T12:28:53+00:00" />
<meta property="og:image" content="https://www.hostinger.com/tutorials/wp-content/uploads/sites/2/2018/04/wordpress-disable-comments.png" />
<meta property="og:image:secure_url" content="https://www.hostinger.com/tutorials/wp-content/uploads/sites/2/2018/04/wordpress-disable-comments.png" />
<meta property="og:image:width" content="900" />
<meta property="og:image:height" content="560" />

Bu etiketlerin çoğu aşikardır. Tüm yapmanız gereken kendi başlığınızı, URL’nizi, meta açıklamanızı ve ilgili görselleri düzenlemektir.

Og etiketlerini kullanarak içeriğinizin Facebook’da nasıl göründüğünü tamamen kontrol edebilirsiniz. Bu sayede, A/B test çeşitleri uygulayarak hangisinin daha iyi göründüğüne karar verebilir ve bu bilgiyi kullanarak tıklanma oranlarınızı optimize edebilirsiniz. Tabi ki, bu sadece platform içeriğinizi düzgün gösterdiğinde gerçekleştirilebilir. Eğer Facebook görselleriniz düzgün şekilde gösterilmiyorsa, hata çözümleme yapmanız gerekiyor. Facebook Debugger aracı tam olarak burada devreye giriyor.

Facebook Debugger Aracı Tanıtımı

Facebook Open Graph Debugger, og etiketlerinin kullanımında herhangi bir hata olup olmadığını görmek için sayfalarınızı analiz etmenize yardımcı olur. Bu aracı kullanarak aynı zamanda Facebook üzerinde linklerinizi paylaştığınızda nasıl görüneceğinin önizlemesini görebilirsiniz. Aşağıda da görülebilir:

Facebook Debugger Aracı

Facebook Debugger aracını kullanabilmek için özel bir hesap oluşturmanız gerekmez. Ancak normal bir Facebook hesabınıza ihtiyacınız vardır.

Tüm yapmanız gereken web sitesini ziyaret etmek ve analiz etmek istediğiniz sayfanın linkini girmek. Ardından Debug butonuna tıklayın ve Facebook debug aracı kapsamlı analizi oluştursun.

Eğer Facebook eksik bir og etiketi bulursa göreceğiniz ilk şey bir bildirim olacaktır:

Facebook Debugger OG hata mesajı

Hemen altında, girdiğiniz bağlantı için Facebook’un en son erişim sağladığı veya ‘kazıdığı’ bilgileri göreceksiniz. Bu bölümde aynı zamanda sayfanın standart URL’sini ve Facebook’un karşılaştığı herhangi yönlendirmenin bilgisini bulabilirsiniz:

Debugger Aracında Bağlantı Bilgileri Görünümü

Daha da önemlisi, aynı zamanda Facebook’un platformda paylaştığınızda URL’yi nasıl yorumlayacağının kapsamlı önizlemesini görebilirsiniz. Örneğin, eğer öne çıkan görselle ilgili herhangi bir hata varsa burada görebilirsiniz:

Facebook debugger önizleme bölümü

Eğer fazla dikkatli olmak istiyorsanız, paylaşmadan önce tüm içeriğinizi Facebook URL debugger kullanarak test edebilirsiniz. Ancak bu verimli bir yaklaşım değildir. Bunun yerine, içeriğinizin og etiketlerini optimize ederek hataların en baştan önüne geçebilirsiniz.

Bunun nasıl yapılacağı hakkında konuşmadan önce, raporun biraz daha aşağısına inerek seçtiğiniz sayfadaki tüm og etiketlerinin analizine gözatalım:

Yazınızın og etiketlerini analiz etme

İdeal olarak, burada gördükleriniz WordPress’de belirlediğiniz başlık, meta açıklama, URL ve görsellerle aynı olmalıdır. Eğer burada gösterilenler doğru değerler değilse, etiketlerin doğru şekilde düzenlendiğine emin olmak için özel bir araç kullanmak isteyebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı konuşalım.

Facebook’da Hatalı Open Graph Etiketleri Nasıl Düzeltilir

Eğer Facebook debugger aracı, WordPress sayfalarınızın içeriğini doğru şekilde göstermiyorsa, og etiketlerini düzgün şekilde kullanmıyor olmanız muhtemel. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, her bir sayfa için og etiketlerini manuel olarak düzenlemenize yardımcı olacak bir eklenti kullanmaktır.

Facebook’un hangi öğeleri göstereceğini belirlemenizi sağlayacak çeşitli eklentiler bulunuyor, bu aslında og etiketlerini yapılandırmanızla aynı şey. Kullanımı en kolay olan, Open Graph for Facebook, Google+, and Twitter Card Tags eklentisidir (biz kısaca Facebook için Open Graph diyelim):

Open Graph Eklentisi

Bu eklentiyi kullanabilmek için, WordPress panelinizi açın ve Eklentiler sekmesine tıklayın. Ardından Yeni Ekle üzerine tıklayın ve arama çubuğunu kullanarak eklentiyi tam adıyla aratın. Facebook Open Graph arama sonuçlarında en önde gösterilecektir ve tüm yapmanız gereken isminin yanındaki Hemen Yükle butonuna tıklamaktır:

Open Graph eklentisi kurulumu

WordPress eklentiyi yüklemeyi tamamladığında, adının hemen yanında Etkinleştir butonu belirecektir. Eklentiyi kullanmaya başlamadan önce bu butona tıklamalısınız. Facebook Open Graph etkinleştirildiğinde, herhangi bir sayfa veya yazıyı WordPress editöründe açtığınızda alt tarafta yeni bir widget belirecektir.

Open Graph Widget Görünümü

Bu bölümde og görsel ve açıklama etiketlerini manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Eklenti, içeriğinizin başlığını ve URL’sini otomatik olarak halledecektir.

Bir görsel belirlemek için, Use this image alanının hemen altındaki Upload/Choose butonunu kullanın. Eklenti, Facebook için ideal olan 1200 x 630 px çözünürlüğünde bir görsel kullanmanızı tavsiye edecektir:

Facebook için görsel yükleme

Unutmayın, bu widget aracılığıyla manuel olarak bir görsel belirleseniz bile, Öne Çıkan Görsel bölümünden yine de bir görsel belirlemeniz gerekmektedir. İkisi için de aynı görseli kullanmakta özgürsünüz ancak yine de ikisi için de bu işlemi yapmak durumundasınız.

Facebook görselini hallettikten sonra, içeriğiniz için meta açıklaması düzenleyin. Facebook için 300 karaktere kadar, Google için 320 karaktere kadar açıklama yazabilirsiniz. Bu küçük farka karşın, iki platformda da aynı açıklamayı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Eklentiyi kullanmayı tamamladığınızda, WordPress yazınızı veya sayfanızı yayınlamayı ya da güncellemeyi unutmayın. Artık öne çıkan görselle ilgili bir sorun bulunmuyor olması gerekiyor. Eğer hata devam ediyorsa, sorunun muhtemel kaynağını açıkladığımız bir sonraki adıma geçin.

Facebook Debugger Kullanarak WordPress Kırık Link ve Görsel Düzeltme (2 Adımda)

Eğer yukarıdaki işlemi uygulayarak sitenizin og etiketlerini düzenlediyseniz, problemin sitenizin yapısında olmama olasılığı yüksek. Facebook’un içeriğiniz için doğru görselleri göstermemesinin muhtemel sebebi önbellek eklentiniz olabilir. Bu problemi nasıl çözebileceğimize bakalım.

Adım 1: WordPress Önbelleğini Temizleyin

Önbellek eklentileri oldukça popüler çünkü içeriğinizin bazı bölümlerini ziyaretçilerinizin tarayıcısında depolayarak sitenizin performansını arttırırlar. Sorun şu, Facebook og etiketlerini, en güncel sürümden değil de, önbellekteki içerik üzerinden çekmeyi deneyebilir.

Örneğin, eğer önbellekteki sayfalarınızdan birisinde og etiketleri bulunmuyorsa Facebook bilgileri doğru şekilde göstermekte sorun yaşayabilir. Veya sayfanızın öne çıkan görselini değiştirdiyseniz, Facebook hala eski görseli göstermeye devam edebilir.

Her durumda, bu problemi çözmenin en doğru yolu WordPress önbelleğini temizlemektir. Bunu yapabilmenin, kullandığınız eklentiye bağlı olarak pek çok yolu bulunuyor. Eğer W3 Total Cache kullanıcısıysanız, tüm yapmanız gereken admin panelinizinden Performance > Dashboard eklentisine tıklamak. Burada sağ üst kısımda empty all caches yazısını göreceksiniz:

W3 Total Cache Kullanarak Önbellek Temizleme

Şimdi bu butona tıklayın ve eklentinin işi halletmesini bekleyin. Birkaç saniye sonrasında sayfa tekrar yüklenecek ve önbelleğiniz temizlenmiş olacak.

Bu işlem WP Super Cache gibi çeşitli diğer önbellek uygulamaları için de aynı derecede basittir. Eğer bu eklentiyi kullanıyorsanız, yapmanız gereken Ayarlar > WP Super Cache bölümünü açmak ve ardından Delete Cache butonuna tıklamak:

WP Super Cache Kullanarak Önbellek Temizleme

Bir diğer popüler eklenti ise, WP Fastest Cache. Bu eklenti için, WP Fastest Cache sekmesine tıklayın ve açılacak olan ekranda Delete Cache bölümünü bulun. Burada Delete Cache adında parlak mavi bir buton göreceksiniz:

WP Fastest Cache eklentisi kullanarak Önbellek temizleme

Yukarıdakiler WordPress’de en popüler üç önbellek eklentisidir. Eğer farklı bir araç kullanıyorsanız, kullanım talimatlarına kısaca göz atmanız yeterli olacaktır. Buradan önbelleği nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Adım 2: Open Graph Etiketlerini Tekrar Yüklemesi için Facebook’u Zorlayın

Bu adım bir öncekinden de basit. Artık önbelleğiniz temizleyerek, içerik og etiketlerini düzenlediğinize göre, Facebook bağlantıları düzgün olarak gösteriyor olmalı.

Ancak hala Facebook’a sayfanızı tekrar kontrol etmesini ve bilgiyi güncellemesini söylemeniz gerekiyor. Bunu yapabilmek için Facebook Debugger aracını tekrar açın ve platformda paylaşmak istediğiniz URL’yi girin:

Facebook URL Debugger Kullanarak Sayfa Kontrolü

Bir sonraki ekranda, daha önce konuştuğumuz raporun aynısını göreceksiniz. Burada, Time Scraped alanının hemen yanında bulunan Scrape Again butonunu bulun:

Facebook Debugger kullanarak sayfanızı tekrar yenileme

Şimdi bu butona tıklayın ve Facebook yazınızı tekrar kontrol etsin. Eğer herşey düzgün şekilde çalışıyorsa (ki çalışıyor olmalı), içeriğinizin önizlemesi tamamen kusursuz olmalı.

Bu noktadan sonra, tüm yapmanız gereken her bir içeriğin Facebook’ta gösterilmesini istediğiniz görseli ve meta açıklamalarını düzenlemeyi hatırlamak. Eğer herhangi sorunla karşılaşırsanız, sadece önbelleğinizi temizlemek yeterli olacaktır!

Sonuç

İnsanlar içeriğinizi Facebook’ta gördüğünde, içeriğinizin düzgün görünmesini istersiniz. Eğer Facebook WordPress içeriğiniz için hatalı görseller gösteriyorsa, bunu çözebilmenin çeşitli yolları bulunuyor. İlk yapacağınız şey Open Graph for Facebook, Google+, and Twitter Card Tags gibi bir eklenti kullanmaktır. Eğer işe yaramazsa, Facebook Debugger aracını kullanabilir ve önbelleğinizi temizleyebilirsiniz.

Facebook Debugger kullanarak hata çözümleme hakkında herhangi bir sorunuz mu var? Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz!

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!