FileZilla Bağlanmıyor: “econnrefused – bağlantı sunucu tarafından reddedildi” Çözümü

FileZilla Bağlanmıyor: “econnrefused – bağlantı sunucu tarafından reddedildi” Çözümü

Giriş

“econnrefused – bağlantı sunucu tarafından reddedildi” ile bağlantı kurulamadı. hatası alıyorsanız ve FileZilla bağlanmıyor ise bunun birkaç sebebi olabilir. Güvenlik duvarınızın veya bir anti-virüs programının FileZilla FTP istemcisinin sunucuya bağlanmasını engelliyor olması mümkündür. Eğer güvenlik duvarınızı veya anti-virüs yazılımını devre dışı bırakmak çözüme yardımcı olmadıysa, FileZilla Ağ Yapılandırması ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu rehber adım adım size nasıl FileZilla bağlanmıyor – “econnrefused – bağlantı sunucu tarafından reddedildi” ile bağlantı kurulamadı. hatasını çözmek için nasıl FileZilla Ağ Yapılandırma Yardımcısı kullanmanız gerektiğini gösterecek.

FileZilla bağlanmıyor: econnrefused - bağlantı sunucu tarafından reddedildi

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

Adım 1 – FileZilla Bağlanmıyor Çözümü: İstemcide Ağ Yapılandırma Yardımcısı’na Erişim

Ağ Yapılandırma Yardımcısı’na erişmek için FileZilla istemcinizde Düzenle‘ye basın ve Ağ Yapılandırma Yardımcısı seçeneğine tıklayın.

FileZilla: Ağ Yapılandırma yardımcısı

Şimdi Güvenlik duvarı ve yöneltici ayar yardımcısı‘nı görmelisiniz. Burada herhangi bir değişiklik yapamadığımız için İleri butonuna tıklayın.

FileZilla: Güvenlik duvarı ve yöneltici ayar yardımcısı

Adım 2 – Aktarım Kipi’ni Yapılandırmak

Şimdi Aktarım Kipi’ni seçebilirsiniz. Varsayılan Aktarım Kipi olarak Pasif (önerilen)‘i seçin. Ardından Hata durumunda diğer aktarım yöntemi kullanılsın seçeneğini de işaretleyin.

FileZilla: Aktarım Kipi

Adım 3- Pasif Kipi Yapılandırmak

Burada tek yapmanız gereken Yerine sunucunun dış IP adresi kullanılsın seçeneğini işaretlemek. Ardından İleri‘ye tıklayabilirsiniz.

FileZilla Pasif Kipi

Adım 4 – Dış IP Adresini Yapılandırmak

Bu yapılandırmada devam ederken Dış IP adresi şu İnternet adresinden alınsın seçeneğini işaretlemelisiniz. Eğer metin alanı boşsa, varsayılan değer olan http://ip.filezilla-project.org/ip.php adresini yazmalısınız.

Bunu tamamladığınızda İleri butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz.

FileZilla: Dış IP Adresi

Adım 5 – Kapı Aralığını Yapılandırmak

Burada özel bir kapı aralığı ayarı yapmanız gerekmiyor. Bu nedenle İşletim sisteminden bir kapı istensin seçeneğini işaretleyip, Devam butonuna tıklayabilirsiniz.

FileZilla Kapı Aralığı

Adım 6 – Bağlantı Ayar Sınaması

FileZilla’ya gerekli tüm bilgileri girdiniz. Şimdi her şeyin doğru yapılandırılmış olduğundan emin olma zamanı. Sına butonuna tıklayın ve FileZilla bazı basit testleri yapmak için probe.filezilla-project.org adresine bağlanmaya çalışacaktır.FileZilla Ayar SınamasıEğer test başarılı olduysa ve hiçbir hata mesajı almadıysanız tekrar hosting hesabınıza bağlanmayı deneyin. Eğer hâlâ FileZilla bağlanmıyor ve ECONNREFUSED – bağlantı sunucu tarafından reddedildi hatası alıyorsanız, yardım için hosting firmanızın destek ekibi ile iletişime geçin.

Sonuç

Bu rehberi tamamlayarak başarıyla FileZilla güvenlik duvarını ve router ayarlarını yapılandırdınız. Artık ECONNREFUSED – bağlantı sunucu tarafından reddedildi hatasını bağlantı kurarker almıyor olmalısınız.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.