access_time
hourglass_empty
person_outline

Windows, Linux ve Mac İçin 2020’nin En İyi Git GUI İstemcileri

İster ticari ister kişisel olsun neredeyse bütün geliştirme yazılım projeleri yönetimin için Git’i kullanır. Bu makalede kısaca Git nedir anlatacak ve çeşitli platformlar için en iyi Git GUI istemcilerini önereceğiz.

Git Nedir?

Git geliştiriciler arasında popüler olan bir açık kaynaklı kontrol sistemidir. Aslen geliştiriciler arasında işbirliği yapabilecekleri projeler için tasarlanmıştır. Git genellikle içerik depolamak ve depolarda kodlamak için kullanılır.

Sistem ayrıca kodun değiştirilebileceği ve gelecekte kullanılmaya hazır revizyonlar için bir ortam sağlar. Depolar uzaktaki bir sunucuda depolanır ancak yerel olarak her takım üyesinin bilgisayarlarında kaydedilir.

Git komut satırı araçları kullanılarak erişilebilir ve yönetilebilir. Eğer Git’e yeniyseniz daha yönetebilir olan bir şeyle başlamak isteyebilirsiniz.

Graphical User Interface – Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) istemciler Git için alternatif görselleme sağlayan araçlardır.

Git konusunda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa detaylı açıklama yaptığımız makalemizi okuyabilirsiniz. LinuxWindows ve Mac gibi platformlar için en iyi Git GUI istemcilerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Not: Rehberimizdeki TL bazındaki fiyatlar USD’den 28 Ağustos 2019 tarihli güncel kur ile çevrilmiştir.

Linux için Git GUI İstemcileri

Linux’da çalışan Git GUI istemcileri bulmak ve sizin için uyumlu olanı seçmek zaman alabilir. Bu işi kolaylaştırmak için size bazılarını listeledik:

1. QGit

QGit, grafiksel olarak farklı branch’leri gösterebilen ve dosyalar içindeki yama içeriğini ve değişiklikleri görmenizi sağlayan Linux için ücretsiz bir Git GUI’dır. Bu araçla ağaçları, dosya geçmişlerini, revizyonları ve diff’leri arşivleyebilirsiniz.

Ayrıca dosyaları karşılaştırabilir ve QGit kullanarak düzenlenmiş içeriği görsel olarak değiştirebilirsiniz. Seçili commit’lerden yama serilerini uygulamak veya formatlamak ve commit’leri iki QGit örneği arasında taşımak mümkündür.

Yeni yamalar yaratmak ve yaygın StGit komutlarını uygulamak için Git commit’leri ile aynı semantiği kullanabilirsiniz. Script ve komut dizgeleri özel bir eyleme bağlanabilir.

2. Gitg

Gitg’nin kullanıcı arayüzünü kullanmak oldukça basittir. Bilgisayarınızda mevcut olan Git depolarını açabilirsiniz. Yazılımı ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve bu yazılım GPLv2 lisansına sahiptir. Gitg ayrıca uzaktaki depoları kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Gitg temel Git işlemlerini yapabilmenize, commit’leri görüntülemenize ve dosyaları önizlemenize izin verir. Commit mesajlarını, untracked ve unstaged commit’leri commit görüntülemesi aracıyla görüntüleyebilirsiniz.

Bu aracın dezavantajıysa büyük dosyaların yavaş yüklenmesi ve projenin geçmişinin görüntülenememesidir.

3. Git Force

Git Force ise Git için hem Linux, hem de Windows için çalışan görsel bir ön yüz arayıcıdır ve ücretsizdir. Bu yazılım sürükle ve bırak özelliğine sahip arayüzü sayesinde acemilere yardımcı olacaktır ve bir komut satırı Git aracı kullanmadan kullanılabilir.

Birden çok Git depoları ve branch’leri oluşturabilir ve hepsini Git Force kullanarak yönetebilirsiniz. Araç bir ya da birden çok uzak depoyu destekleyebilir ve yerel depoları hızlıca tarayabilir.

Git deposunda yaptığınız işler ilk yenilemede Git Force tarafından saptanacaktır. Ancak, sadece en yaygın Git komutları üzerinde çalışır ve bundan dolayı detaylı durum bilgisi tutmaz.

Windows İçin Git GUI İstemcileri

Windows platformlarında çalışan Git GUI istemcileri de mevcuttur. İşte sizin için en iyilerini seçtik:

1. Sourcetree

Sourcetree hem Windows, hem de Mac’de çalışabilen ücretsiz bir Git GUI istemcisidir. Bu aracın kullanımı basittir ve güçlüdür. Hem acemiler, hem de gelişmiş kullanıcılar için harikadır. Temiz ve zarif arayüzü sayesinde uygulama içinde istediğinizi kolayca ve keyifli biçimde bulabilirsiniz.

Git projelerinizi daha verimli kolay ve kılan tam özellikli bir Git GUI’dir. Büyük boyutlu Git dosyalarını destekleyebilir ve detaylı branch diyagramlarıyla görselleyebilir. Böylelikle hem sizin, hem de ekip üyelerinizin katedilen aşamayı görmesi kolay olur.

Yerel commit dosya değişikliklerini, commit’leri ve branch’leri bulmanıza izin verirken uzak depo yöneticisiyse Sourcetree içerisinde uzak depoları aramanıza ve klonlamanıza izin verir. Ayrıca interaktif rebase aracıyla açık ve temiz commit’ler alabilirsiniz.

2. GitHub

Eğer uzak deponuz GitHub’da ise bu araç sizin için en kullanışlısı olacaktır. Bu yazılım basitçe GitHub’daki iş akışınızın bir uzantısıdır. GitHub hesabınıza giriş yaparak depolarınız üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

GitHub Desktop ücretsiz ve açık kaynaklı bir Git GUI istemcisidir. Sizin komut girmenize gerek kalmadan kod yönetmenize izin veren içgüdüsel bir arayüzüne sahiptir. Yeni depolar oluşturabilir veya yerel depoları ekleyebilir ve kolaylıkla Git işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Branch oluşturmak veya mevcut olanlara geçmek tıpkı ana branch ile kodu birleştirmek gibi oldukça kolaydır. Üstelik değişikliklerinizi GitHub Desktop ile izleyebilirsiniz.

3. Tortoise Git

Tortoise Git GUI istemcisi

Bu açık kaynaklı ve ücretsiz yazılım Git için bir Windows kabuk arayüzüdür. Ticari bir çevrede kullanılabilir ve kendi sürümünüz olarak da geliştirilebilir. Tortoise Git diğer geliştirme araçları ve herhangi bir türden dosyayla kullanılabilir.

Commit, branch ve etiket oluşturma, kayıtları gösterme vb. gibi normal işlemleri destekler. Aracı kullanması komutların Windows Explorer’dan erişilebilir olmasından dolayı kolaydır. Diyaloglar açıklayıcıdır ve dosyaları sürükleyerek taşıyabilirsiniz.

TortoiseGitMerge gibi sorunları çözmenize yardımcı olan ve dosyalarınıza yaptığınız değişiklikleri görmenizi sağlayan araçlar da mevcuttur. Mesajları kaydetmek için yazım denetleyicisi ve anahtar kelimelerle dizinler içinse otomatik tamamlayıcısı. 30 farklı dil seçeneği vardır.

Mac İçin Git İstemcileri

Mac kullanıcıları için Mac’de çalışan Git GUI istemcileri oluşturmuş geliştiriciler de vardır. Tavsiye edilenlerden bazılarıysa:

1. GitUp

GitUp sadece Mac kullanıcıları için olan bir Git GUI istemcisidir. İndirmesi ücretsizdir, açık kaynaklıdır ve Git uygulamaları kurmanıza izin veren GitUpKit adlı toolkit ile beraber gelmektedir. Aracı kullanması kolaydır, branch’lerinizi görmenize izin verir ve kolaylıkla birleştirilebilir.

Eğer Git’e yeniyseniz, GitUp öğrenmeniz ve deneme yapmanız için güvenili bir ortam sunar. Arayüzü karışık değildir ve projenizin ilerlemesini yenilemeden görmenize izin veren Canlı Harita özelliği vardır. Üstelik Undo ve Snapshot özellikleri adımlarınızı değiştirmenize ve kayıt etmenize izin verir.

GitUp’ın en iyi yönü hızlı olmasıdır. Bir saniyeden az bir sürede 40,000 commit’i yükleyebilir. Depodaki commit’leri, branch’leri ve etiketleri anında arayabilirsiniz. Git işlemleri aracın tam özellikli olmasından dolayı fazlasıyla hızlı yapılabilmektedir.

2. GitBox

Bu Git GUI istemcisi Git komutları ve işlemleriyle çalışmanın epostalarınızı kontrol etmek kadar kolay olduğunu iddia eder. Aracın size commit, pull, ve push kod değişikliklerini tek bir tıklamayla yapmanıza izin vermesinden dolayı bu doğrudur.

GitBox ile sunucunuzdan otomatik olarak yeni commit alabilir, böylece merge commit’leri ve çakışmalarından kaçınmış olursunuz. Ayrıca depo geçmişinde yazar veya açıklama ile commit arayabilirsiniz.

GitBox kullanırken branch reset, cherry picking ve rebase gibi komutları kullanmak da oldukça kolaydır.

Yazılımı ücretsiz olarak indirebilirsiniz ancak yazılım Mac App Store’da da mevcuttur ve lisans fiyatı $14.99‘dır (87 TL). Eğer öğrenciyseniz öğrenci kimliğinizi tarayarak %50 indirim alabilirsiniz.

3. GitX-dev

GitX-dev Mac için ücretsiz bir Git GUI istemcisidir. Aktif geliştiriciler için üst sınıf ve sürdürülebilir bir araç olması için tasarlanmıştır. Bu araç yazılım geliştiricileri içindir ve çoğu Git iş akışı için tam özelliklidir.

Depo geçmişinizi görebilir veya herhangi bir revizyonun güzel bir şekilde düzenlenmiş diff’ini görüntüleyebilirsiniz. Üstelik bütün revizyon ağacını görebilirsiniz.

Dosyaları ağaçtan sisteminize sürükleyerek kopyalayabilir veya onları QuickLook ile önizleyebilirsiniz.

Değişiklikler yazar veya konuya dayalı olarak aranabilir. GitX-dev büyük depoları git-rev listesinin bütün parametrelerini destekler.

Çok Platformlu Git İstemcileri

Eğer Linux, Windows veya Mac platformlarında çalışan Git istemcileri arıyorsanız aşağıda bir liste oluşturduk:

1. GitKraken

GitKraken Git GUI istemcisi

GitKraken hem güvenilir, hem verimli, hem de görsel olarak estetiktir. GitKraken git işlemlerini anlaşılabilir ve keyifli kılar. Kullanıcıların hızlıca basit eylemleri yapmasına izin verdiğinden ve sürükle ve bırak özelliğine sahip olduğundan arayüzü içgüdüseldir.

Üstelik hataları tek bir tıklamayla düzeltebilirsiniz.

Aracın yeni bir proje oluşturabileceğiniz ve dosyalarını direkt olarak GitKraken’da düzenleyebileceğiniz yerleşik bir kod editörü vardır. Üstelik GitHub ile gerçek zamanlı olarak senkronize olabileceğinden dolayı görevlerinizi izlemenize, görevleri takvim görüntüsünde organize etmenize ve ekip üyelerinize güncellemeler hakkında bilgi vermek için onları etiketlemenize izin verir.

Yazılım ticari kullanım için ücretsizdir. Ancak işletme sahiplerinin de kullanabilmeleri için GitKraken Pro ve Enterprise da mevcuttur. Pro’nun fiyatı aylık $4.08 (24 TL) iken Enterprise’in fiyatı ise $8.25‘dır (48 TL).

2. SmartGit

SmartGit Git GUI istemcisi

Tıpkı adı gibi bu güçlü Git GUI istemcisi farklı platformlarda aynı şekilde çalışan ve görünen akıllı bir arayüze sahiptir.

Kayıt penceresinde index’inizi, çalışan ağacı ve komutları görebileceğiniz tek görünüm özelliğine sahiptir

Bu araç dosyaları yan yana kıyaslamanıza veya birleştirip düzenlemenize izin verir. Ayrıca birleştirme sorunlarını Conflict Solver’ı kullanarak çözebilirsiniz. SmartGit ayrıca SSH istemcisi, geliştirilmiş rebase performansı ve branch’leri ek araçlara ihtiyaç duymadan yapılandırmanıza izin veren Git-Flow’u sunar.

GitHub ve BitBucket gibi Git platformlarıyla entegre edilebilir ve işbirliği yapılan pull isteklerini ve kod incelemelerini kolaylaştırır.

Bu yazılımı indirmek ücretsizdir. Ticari kullanım için tek bir ödemeyle SmartGit lisansı alabilirsiniz. Bir yıl için $129 (750 TL)ömür boyu lisans için $319 (1855 TL) ödersiniz ve aylık abonelik isterseniz fiyat $8.99‘dır (52 TL).

3. Git Cola

Git Cola, Python kullanılarak geliştirilmiş basit ama güçlü bir Git GUI istemcisidir ve kullanımı ücretsizdir. Arayüz, ihtiyaçlarınıza göre saklayabileceğiniz ve yeniden düzenleyebileceğiniz birçok araca sahiptir. Arayüzün dört bölmesi projenizin farklı açılarını görüntülemenize izin verir.

Ayrıca commit’ler ve branch’ler için bir Dag görselleştiricisi olan Git-Dag’e ve daha verimli ve hızlı bir iş akışı için kullanışlı olan klavye kısayollarına sahiptir.

Üstelik, Git Cola iş düzeninizi hatırlayacak ve yeniden çalıştırıldığı zaman eski haline döndürecektir.

Özel GUI ayarlarını desteklemenin dışında bu araç dil ayarlarına da sahiptir. Git Cola açık kaynaklı olduğu için sürdürülmesi ve güncellenmesi kolaydır.

4. Aurees

Aurees Git GUI istemcisi

Aurees, kullanımı hızlı ve basit olan ücretsiz bir çok platformlu Git GUI istemcisidir. Arayüzü içgüdüsel ve temizdir. Bu araç kullanıcıların Git dosyalarını görüntülemesi, düzenlemesi ve yayınlaması için sorunsuz bir ortam sunmayı hedefler.

Kullanmak için GitHub hesabınıza giriş yapmalısınız.

Aurees commit ve birleştirme değişikliklerini yan yana olan pencerelerde gösterir. Böylelikle sorunları kolaylıkla geri dönerek hızlıca çözebilirsiniz. Etiketler renk kodludur böylece depo üzerinde kolaylıkla istediğinizi bulabilirsiniz.

Aurees ile hangi ekip üyesinin hangi değişiklikleri yaptığını görebilirsiniz çünkü bütün belgeleri görüntüleme şansınız vardır. Ayrıca commit’leri satır numaralarını veya belgeleri karşılaştırırken farklılıkları görmek için girdileyebilirsiniz.

Sonuç

Git, işbirliği yaptığınız geliştirme projelerini yönetirken bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak yüksek bir öğrenme eğrisine sahiptir. Bu yüzden yeni başlayanların işini kolaylaştırmak için geliştiriciler farklı platformlar için Git Grafiksel Kullanıcı Arayüzü istemcilerini yaratmıştır.

Hadi listemize bir daha göz atalım:

Linux Git GUI İstemcileri:

 • QGit ‒ Linux için uğraşmasız Git GUI istemcisi ve ücretsiz.
 • Gitg ‒ depolarınızı görüntüleyebilirsiniz ve temel Git işlemlerini yapmanıza izin verir.
 • Git Force ‒ Git acemileri bu aracı içgüdüsel bir arayüzüne sahip olduğundan ve ücretsiz olduğu için kullanabilir.

Windows Git GUI İstemcileri:

 • Sourcetree ‒ yeni başlayanlar ve uzmanlar için harikadır. Güçlü, basit ve ücretsizdir.
 • GitHub for Windows ‒ projeniz üzerinde çalışabileceğiniz ve GitHub depolarınızın iş akışını görselleştirip takip edebileceğiniz bir Git GUI istemcisidir.
 • Tortoise Git ‒ Windows için açık kaynaklı ve ücretsiz bir Git GUI istemcisidir. Kullanımı kolaydır ve diğer geliştirme araçlarıyla kullanılabilir.

Mac Git GUI İstemcileri:

 • GitUp ‒ Git’i kullanmak ve deney yapmak için güvenli bir ortamdır. Ücretsizdir, hızlıdır ve kullanımı kolaydır.
 • GitBox ‒ kar amacı olmadan kullanım için ücretsizdir Git ile çalışmayı epostanızı kontrol etmek kadar kolay hale getirir.
 • Git-Xdev ‒ sürdürülebilir ve en iyi Git GUI istemcilerinden biri olması için tasarlanmıştır. Ücretsizdir ve çoğu iş akışı için tam özelliklidir.

Çok Platformlu Git GUI İstemcileri:

 • Git Kraken ‒ ücretsiz versiyonu vardır, güvenilirdir, Git’i anlaşılabilir kılar ve göz alıcıdır.
 • SmartGit ‒ arayüzü akıllıcadır, kullanımı kolaydır ve kişisel kullanım için ücretsizdir.
 • Git Cola ‒ iş akışlarını hızlı ve verimli kılan ücretsiz fakat güçlü bir Git GUI istemcisidir.
 • Aurees ‒ kullanıcıların Git işlemlerini kolaylıkla yapabilmelerine izin veren kullanımı kolay ve ücretsiz bir Git GUI istemcisidir.

Umuyoruz ki listemiz size yardımcı olmuş ve okurken zevk almışsınızdır. Projeniz için doğru Git GUI istemcisini bulmakta iyi şanslar! Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!