Hostinger’a Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır? İki Farklı Yöntem

Hostinger’a Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır? İki Farklı Yöntem

Domain yönlendirme, web host olarak bizi kullanıyorsanız ancak alan adını başka bir yerden satın aldıysanız gereklidir. Bu yüzden de Hostinger’a domain nasıl yönlendireceğinizi bilmeniz gerekir.

Elbette isterseniz net, org ve com domain adlarını Hostinger’dan da alabilirsiniz.

Bu rehberimizde domain yönlendirmenin nasıl yapılacağını iki yöntemle size göstereceğiz. İster Blogger ister WordPress domain yönlendirme olsun, bu rehber kesinlikle web sitesi adresi için işinize yarayacaktır.

ÖNEMLİ: Bu rehbere başlamadan önce, alan adı yönlendirme için yapılan DNS değişikliklerinin dünya çapında tam olarak yayılmasının 24 saate kadar sürebileceğini unutmayın.

Hostinger’a Alan Adı/Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Hostinger ad sunucuları:

ns1.dns-parking.com
ns2.dns-parking.com

Bir Hostinger’a alan adı yönlendirmenin iki ana yolu vardır:

 • Alan adı kayıt kuruluşunuzdaki ad sunucularını değiştirme. DNS alanınız, web hostinginizin IP adresiyle eşleşecek şekilde otomatik olarak yapılandırılacağından bu yöntem önerilir. Ayrıca, alan adı ayarlarınızın kontrolünü hPanel’imize aktararak yönetimi kolaylaştırır.
 • Alan adının A kaydı ile işaretlenmesi. Bu yöntem, DNS kayıtlarına bağlı IP adresini değiştirmenizi gerektirir. Bu şekilde, alan denetiminiz kayıt şirketinde kalır. IP adresinin statik olacağından emin değilseniz, bu prosedür önerilmez.

Bu rehber, Hostinger’da kayıtlı OLMAYAN bir alan adının Hostinger’a nasıl yönlendirileceğini gösterir. Bir alan adını başka bir sağlayıcıya yönlendirmeyle ilgili genel bir adımlar için bu eğiticiye göz atın.

Domain Ad Sunucularını Değiştirme (Önerilir)

Çeşitli kayıt şirketlerindeki ad sunucularını değiştirme süreci oldukça benzerdir. Hostinger’a domain yönlendirme için yapmanız gerekenler şöyle:

 1. Hostinger hesabınız için ad sunucularını bulun. Bunu, hPanel’in DNS Alan Düzenleyicisi’ne erişip arama çubuğuna “AD” yazıp Yönet‘e tıklayarak yapabilirsiniz. Kararlılık ve maksimum bağlantı sağlamak için iki ad sunucusu kullanıyoruz. Yani bir ad sunucusu başarısız olursa, diğeri istekleri çözecektir.

 2. Tüm ad sunucuları, A (Barındırıcı) bölümüne kadar kaydırarak bulabileceğiniz bir IP adresine karşılık gelir. Çoğu durumda yalnızca adlara ihtiyacınız olsa da, bazı kayıt şirketleri de IP’ye ihtiyaç duyabilir.
 3. Domain kayıt şirketinizin kontrol panelinde oturum açın. Kayıt şirketinin şirketinin adını unuttuysanız, WHOIS aramasını veya WHOIS Sorgulama aracını kullanın.
 4. DNS Alan Düzenleyicisi’ne gidin. Kayıt şirketine göre isim değişik olabilir. En yaygın olanları, DNS Düzenleyici, DNS Ayarları, Ad Sunucuları, DNS Ayrıntıları‘dır.
 5. Ad sunucusu alanlarından (varsa) tüm değerleri silin ve Hostinger’ın ad sunucularını girin. Değişikliklerinizi kaydedin. DNS’nin dünya çapında tam olarak yayılması 24 saat kadar sürebilir.

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

Bir Alan Adını A Kaydı Yoluyla Yönlendirme

Daha önce de belirtildiği gibi, DNS bölgenizin kontrolünü alan adı kayıt kuruluşunda tutmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir alternatiftir. İki ana adımdan oluşur:

Adım 1: A Kaydını Değiştirme

A Kaydı, bir alan adını uygun IP adresiyle eşler. Bu nedenle, alan adınızı Hostinger’a yönlendirmek istiyorsanız, eski IP adresini Hostinger’ınkiyle değiştirerek bu kayıtları değiştirebilirsiniz.

Çoğu durumda, alan adınız için iki adet A kaydı oluşturmanız gerekir: biri www alt alan adına sahip ve diğeri www olmadan.

Örneğin, .com domain adınız varsa ve bunu IP adresi olarak 212.1.212.62’ye yönlendirmek istiyorsanız, şuna benzeyen A Kaydı girişleri oluşturmanız gerekir:

cPanel A Kaydı
cPanel A Kaydı

www alt alan adınızın CNAME (rumuz kaydı aracılığıyla yönlendirmeniz de mümkündür. Bu durumda, yalnızca ana alan adınız için A kaydını değiştirmeniz gerekir.

Kayıt operatörünüzde biraz farklı bir görüş görürseniz endişelenmeyin. Sadece yukarıda gösterilenlere benzeyen değerleri doldurun. Her alan şu anlama gelir:

 • Name/Host – Yönlendirmek istediğiniz alan adı veya alt alan adı. Bazı kayıt operatörleri, kök alanı temsil etmek için ad yerine @ simgesini kullanır.
 • TTL –Time to Live’ın kısaltması (Yaşam/Ömür Süresi). Sunucunun DNS ile ilgili bilgileri yenilemeden önce ne kadar süreyle önbelleğe alacağını belirler. Varsayılan değer genellikle 14400 saniyedir (4 saat).
 • Type – Kayıt tipi.
 • Record/Address – Hedef IP adresi

Adım: E-posta için MX Kaydını Değiştirme

MX kaydı, gelen e-postaları işleyen posta sunucularını belirtir. Alan adınıza gönderilen e-postaları almak için Hostinger sunucularını kullanmak istiyorsanız alan adınızın MX kaydını değiştirmeniz gerekir.

Hostinger’da MX kaydı, DNS Alanı Düzenleyicisi‘ndedir.

cPanel A Kaydı - Hostinger'a Domain Yönlendirme
cPanel A Kaydı

Posta sunucusunun adresini not edin. Bundan sonra alanınızın MX kaydını açın ve eski posta sunucusunu değiştirin:

Pointing cPanel's MX Record to Hostinger
 • Name (Ad) – Alan adıniz.
 • Priority (Öncelikli) – Birden fazla sunucunuz varsa, bu alan her bir sunucunun önceliğini belirler. En düşük sayı, en yüksek önceliği temsil eder.
 • Type (Tür)– kayıt türü.
 • Record/Yönlendirme – e-postaları almaktan sorumlu sunucunun hedefi/adresi.

cPanel hakkında daha çok bilgi almak için cPanel nedir yazımıza bakabilirsiniz.

Kapanış

Bu rehberle, Hostinger‘a domain yönlendirme işlemini, iki farklı yöntemle yapmayı öğrendik. Birincisi ad sunucularını değiştirmek, ikincisi ise kayıt şirketinizden A Kaydı’nı değiştirmek.

Domain adınız IP adresimize otomatik olarak ayarladığı için biz ilk seçeneği öneririz, böylece bir gün değişirse başka bir sorunla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Ne düşünüyorsun? Hangi yöntemi seçeceksiniz? Aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Author
Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.