Hostinger’a Domain Yönlendirme
access_time
hourglass_empty
person_outline

Hostinger’a Domain Yönlendirme

Ziyaretçilerin web sitenize erişebilmesi için sitenizin bir alan adına sahip olması gerekir. Hostinger’da bir alan adı kaydettiyseniz, otomatik olarak hosting hesabınıza yönlendirilir ve daha fazla işlem yapılmasına gerek yoktur. Fakat, bir 3. parti kayıt kuruluşundan alan adı kaydedip kullanmaya karar verdiyseniz, Hostinger sunucunuza yönlendirmeniz gerekir.

Bir alan adını Hostinger’a yönlendirmenin iki ana yolu vardır:

 • Alan adı kayıt firmanızdaki nameserver adreslerini değiştirerek. DNS alanınız bu yöntemde otomatik yapılandırılacağı için bu yöntem önerilir. Alan adı nameserver adreslerini Hostinger’a yönlendirerek alan adınızın DNS alanını Hostinger kontrol panelinden yönetebilirsiniz.
 • Alan adını A kaydı ile yönlendirerek. Bu yöntemde DNS kayıtlarını manüel değiştirmeniz gerektiği için daha fazla teknik bilgi gerektirir. Dahası, DNS alanı otomatik olarak güncellenmeyecektir. Örneğin, Hostinger’da bir alt alan adı oluşturursanız, DNS alanınızda bu alt alan adı için gerekli değişikliği manüel olarak yapmanız gerekecektir.

ÖNEMLİ: Bu rehber Hostinger ile kaydedilmemiş bir alan adının Hostinger’a yönlendirilmesini gösterir. Genel olarak alan adlarının nasıl yönlendirildiğini öğrenmek için buraya tıklayın. Hostinger ile domain satın al hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Sözlük:

DNS nedir?

DNS (Domain Name System), hatırlanması kolay bir adresi fiziksel bir IP adresine dönüştürür. İnternetin telefon defterine benzer. Örneğin, www.hostinger.web.tr adresini tarayıcınıza girdiğinizde, DNS sistemi bu adresi web sitemizin barındırıldığı gerçek IP adresine dönüştürür.

DNS Alanı nedir?

DNS alanı belirli bir alan adı için tüm DNS kayıtlarını içeren bir dosyadır.

Nameserver nedir?

Nameserver, alan alanınızın DNS sunucu kayıtlarını saklar. Alanı adınızın IP adresini sağlamak için nameserver adresleri sorumludur. IP adresleri yerine alan adlarını kullanarak web sitelerine erişmenizi sağlar. Nameserver adreslerini değiştirerek bir alan adını farklı bir hosting sağlayıcısına yönlendirebilirsiniz.

A kaydı nedir?

A kaydı en basit ve en çok kullanılan DNS kaydıdır. A kaydı bir alan adını veya alt alan adını IP adresine çözer. Bilinen ve değişmeyen IP adresleri olduğunda, bu IP adresine bir alan adını yönlendirmek için kullanılır.

MX kaydı nedir?

MX (Mail Exchanger), e-posta mesajlarının alınmasından sorumlu olan posta sunucusunu belirten bir DNS alanı kaydıdır. Örneğin, alan adınız için Google’ın MX kaydını ayarlarsanız alan adınıza gönderilen tüm e-postalar Google sunucularına yönlendirilir.ü

ÖNEMLİ: Bu rehbere başlamadan önce, lütfen yapılan DNS değişikliklerinin Dünya çapında tamamen yayılmasının 24 saati bulabileceğini not ediniz.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • Hostinger kontrol paneline erişim
 • Alan adı kayıt firmanızın kontrol paneline erişim

Seçenek 1 — Domain nameserver adreslerini değiştirmek (Önerilen)

DNS bölgesi otomatik olarak yapılandırılacağından, bu seçenek önerilir. Bu, alan adı sisteminizdeki herhangi bir DNS kaydını değiştirmek zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Alan adınızı Hostinger nameserver adreslerine yönlendirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

Adım 1 — Hostinger nameserver adreslerini bulmak

İlk olarak hesabınız için nameserver adreslerini edinmelisiniz. Hostinger’da bunu kolaylıkla hosting kontrol panelinizin Detaylar sayfasında Nameserver Detayları kısmında bulabilirsiniz.

Hostinger Nameserver Adresleri

Maksimum bağlantıyı ve kararlılığı garantileyebilmek için Hostinger’da dört tane nameserver adresi kullanıyoruz. Dolayısıyla eğer bir nameserver adresi başarısız olursa, diğerleri isteği problem olmadan işleyecektir.

Gördüğünüz gibi her nameserver adresinin bir de IP adresi bulunuyor. Çoğu durumda yalnızca nameserver adresi yeterli olacaktır.

Adım 2 — Nameserver adreslerini değiştirmek

Nameserver adreslerini öğrendiğinizde alan adı tescil firmanızın kontrol panelinden bu nameserver adreslerini ayarlayabilirsiniz. Alan adı tescil firması alan adı kayıtlarını yöneten firmadır. Daha basit keliemelerle, alan adınızı kaydettiğiniz firmadır. Eğer alan adınızı hangi firmada kaydettiğinizi hatırlamıyorsanız, whois sorgulaması ile bulabilirsiniz.

Alan adı nameserver adreslerini değiştirmek çoğu tescil firmasında benzerdir:

 1. Firmanın kontrol paneline giriş yapın.
 2. DNS değiştirme seçeneğini bulun. Tescil firmasına göre değişik adlandırılmış olabilir. Genellikle verilen adlar: DNS editörü, DNS Ayarlarını Yönet, Nameserver Değiştir, DNS Detayları
 3. Nameserver alanlarını tamamen silin ve yalnızca Hostinger nameserver adreslerini girin, ardından değişiklikleri kaydedin.
 4. DNS yayılımının Dünya çapında tamamlanması için 24 saat bekleyin.

Belirli tescil firmalarının nameserver değiştirme rehberleri:

Seçenek 2 — Domain’i A kaydı ile yönlendirmek

Adım 1 — A kaydını değiştirmek

Eğer DNS alanınızı mevcut tescil firmanızda tutmak istiyorsanız, alan adınızın A kaydını değiştirmeniz gerekir. A kaydı, alan adını uygun IP adresiyle eşler ve sunucuyu adından bulmak için kullanılır; böylece web sitenizi her açtığınızda IP adresini girmeniz gerekmez.

Hostinger hesabınızın IP adresi, nameserver adreslerinizle aynı Detaylar bölümünde bulunabilir:

Hostinger A Kaydı IP Adresi

Çoğu durumda alan adınız için iki tane A kaydı oluşturmanız gerekir: bir alan adınız ve bir de www alt alan adınız için. Örneğin, ornek.com domain’ine sahipseniz ve bunu 31.220.16.93 IP adresine yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki A kayıtlarını oluşturmanız gerekir.

AdTTLTipAdres
ornek.com14400A31.220.16.93
www.ornek.com14400A31.220.16.93

www alt alan adınızın CNAME kaydı ile yönlendiriliyor olması da mümkündür. Bu durumda yalnızca domain için A kaydını değiştirmeniz yeterlidir.

AdTTLTipAdres
ornek.com14400A31.220.16.93
www.ornek.com14400CNAMEornek.com

Eğer alan adı tescil firmanızda biraz daha farklı bir görüntü varsa endişelenmeyin. Yukarıda gösterilenlere benzer bir görünüme sahip değerler oluşturun veya varolan kayıtları yeni IP adresinizle eşleşecek şekilde düzenleyin.

 • Ad – Yönlendirmek istediğiniz alan adı veya alt alan adı
 • TTL – Time to live’in kısatması. Sunucunun DNS ile ilgili bilgileri yenilediği süreyi belirler. Sağlayıcıların çoğunun varsayılan değeri 14400 saniyedir.
 • Tip – Kayıt tipi
 • Adres – Domain’in yönlendirileceği IP adresi.

Adım 2 — Email için MX kaydını değiştirmek

Alan adınızı A kaydı vasıtasıyla Hostinger’a işaret ettiyseniz ve e-posta almak için Hostinger sunucularını kullanmak istiyorsanız, MX kaydını (Mail Exchanger) buna uygun olarak değiştirmeniz gerekir. MX kaydı, domain’e gönderilen e-postaları alan gelen posta sunucusunu belirler.

Hostinger’da MX kaydı kontrol panelinin Detaylar sayfasının E-Posta Detayları kısmında bulunabilir.

Hostinger MX Adresi

Çoğu durumda, MX kaydını aynı bölümde ayarlayabilmelisiniz. MX kaydını ayarlamak A kaydının ayarlanmasına benzer; yalnızca adres değerini Hostinger hesabınızın adresine uyacak şekilde değiştirin:

AdÖncelikTipAdres
ornek.com0MXmx1.hostinger.web.tr
 • Ad – Alan adınız
 • Öncelik – Bu alan, birden fazla MX kaydınız varsa e-postaları almak için hangi adresin kullanılması gerektiğini belirlemek için kullanılır. En düşük sayı en yüksek önceliği temsil eder.
 • Tip – Kayıt tipi.
 • Adres – E-postaları almak ile sorumlu sunucunun adresi.

Sonuç

Bu rehberi tamamlayarak, alan adınızı Hostinger’a yönlendirmenin iki yolunu da öğrendiniz. DNS yayılımı tamamlandıktan sonra, web siteniz Dünya çapında kolayca erişilebilir olacak.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

E-posta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!