Hostinger Nameserver Ayarları – Domain Nameserver Adresi Nasıl Yönlendirilir ve Kontrol Edilir?
access_time
hourglass_empty
person_outline

Hostinger Nameserver Ayarları – Domain Nameserver Adresi Nasıl Yönlendirilir ve Kontrol Edilir?

Diyelim ki Hostinger’ın planlarından birini aldınız ancak alan adınız başka bir firmada ve Hostinger Nameserver ayarlarını  nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. İşte bu rehberde Hostinger nameserver adresleri örnek gösterilerek alan adınızı hosting ile nasıl bağlayacağınıza dair üç yol anlatacağız. Ardından da Domain Nameserver (DNS) doğru yönlendirilmiş mi öğrenmek için birkaç ipucu vereceğiz. Hemen başlayayım.

Nameserver Transfer Yöntemleri

 1. Alan adını yeni hosting sağlayıcısına transfer edin. Domain transferi esnasında alan adı yenilendiği için genellikle ek ücret doğurur. Ancak avantaj olarak, domain kayıt servisiniz tamamen yeni sağlayıcıya geçer ve böylece artık eski sağlayıcınız ile hiçbir bağınız kalmaz.
 2. Alan adının DNS A kaydını değiştirin. Bu yöntem, alan adınızın DNS A kaydını yeni hosting hesabınızın IP adresi ile güncellemenizi gerektirir. Bazı durumlarda bu kullanabileceğiniz tek yöntem olabilir. Ancak statik hosting hesabı IP adresine bağlı olduğu için bu yöntemi önermeyiz. Eğer herhangi bir sebepten IP adresi değişirse, web siteniz siz A kaydını tekrar güncelleyene kadar çalışmayı durduracaktır.
 3. Alan adının nameserver (DNS) adreslerini değiştirin. Web hosting dünyasında bu en çok önerilen ve en popüler olan yöntemdir. Nameserver adreslerinizi değiştirerek alan adınızın DNS kontrolünü tamamen yeni hosting sağlayıcısına aktarmış oluyorsunuz. Böylece yeni hosting sağlayıcınızın kontrol panelinde bütün DNS ayarlarını kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Bu rehberde alan adınızın nameserver adreslerini nasıl değiştirebileceğinizi öğreneceksiniz. Bu işlem aynı zamanda alan adını yeni hosting sağlayıcısına yönlendirme / işaret ettirme olarak da bilinir. Örnek olarak Hostinger platformunu kullanacağız ancak adımlar herhangi bir domain/hosting sağlayıcısında uygulanabilir. Yalnızca grafiksel arayüz farklı olacaktır.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • Alan adı kayıt firmanızın kontrol paneline erişim. Burası alan adınızı satın aldığınız yerdir.
 • Yeni hosting hesabınıza erişim.

Adım 1: Yeni Nameserver değerlerini öğrenmek

İlk yapmanız gereken yeni hosting hesabınız için verilen name server adreslerinin listesini bulmaktır.

Bu bilgiyi bulmanın en hızlı yolu ya yeni hosting sağlayıcınız tarafından size gönderilen e-postayı ya da yeni hosting sağlayıcınızın sitesindeki dökümantasyon kısmını kontrol etmektir. Eğer bu bilgiyi nerede bulabileceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoksa, web hosting sağlayıcınızla iletişime geçin ve onlara “DNS sunucu”sunu veya “name server adresleri”ni sorun.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde hosting kontrol paneli görünüyor ve Hostinger nameserver bilgileri Detaylar kısmında bulunabilir.hostinger hesap detayları

Name server adresleri genellikle ns1.firmasitesi.com, ns2.firmasitesi.com gibidir. Web hosting sağlayıcınız 2 veya daha fazla name server adresi verebilir. Tüm bu nameserver adreslerini not edin. Daha iyisi, bu bilgileri içeren web sayfasını veya e-postayı açık tutun. Böylece kopyala ve yapıştır yapabilirsiniz. Bu adresleri verildiği gibi, hiçbir değişiklik olmadan alan adı firmanızın kontrol paneline bir sonraki adımda girmeniz gerekecek.hostinger nameserver adresleri

Adım 2: Hostinger Nameserver adreslerini alan adına eklemek

Name server adreslerine sahip olduğunuzda, alan adı firmanızın sitesine gidin ve sistemlerine giriş yapın. Hatırlayınız ki burası alan adınızı satın aldığınız ve alan adınızı yönetebileceğiniz yerdir.

Giriş yaptığınızda, alan adınızın nameserver adreslerini belirleyebileceğiniz veya değiştirebileceğiniz kısmı arayın. Her kayıt edici firma bunun için farklı bir yola sahiptir ve standart bir yöntem yoktur. Genel olarak, nameserver adresinizi değiştirebileceğiniz sayfaya ulaşmak için aşağıdakileri deneyin:

 • Domain kayıt firmanızın sitesinde tüm alan adlarınızı listelemenin bir yolunu bulun. Bazen bu Alan Adları / Domain’ler sayfasında bazen de Alan Adı Yöneticisi / Domain Yöneticisi veya benzeri bir isimli sayfada bulunur.
 • Nameserver adreslerini değiştirmek istediğiniz domain’i seçin.
 • Bazı firmalar Nameserver’ları Ayarla menü bağlantısı veya “DNS Yönet” butonuna sahiptir. Eğer böyle bir bağlantı görüyorsanız, aradığınızı bulmuşsunuzdur.hostinger domain yönetimi
 • Eğer nameserver adreslerini değiştirme sayfasına hâlâ ulaşmadıysanız, daha derine kazarak Nameserver’lar veya benzeri bir butona tıklayarak devam edin.hostinger domain

Nameserver adreslerini değiştirmek için doğru sayfayı bulduğunuzda muhtemelen nameserver adreslerini girebileceğiniz bir form göreceksiniz. Kullanılan kelimeler her sağlayıcıda farklı olabilir ancak hepsinde birinci, ikinci vb. Nameserver adreslerini belirtmelidir.hostinger nameserver domain ekleme

Sırayla hosting sağlayıcısının nameserver adreslerini girerek formu doldurun. Bir alan adı en az 2 nameserver adresine sahip olmalıdır. Bazı web hosting sağlayıcıları daha fazla adrese sahip olabilir.

 • Eğer girmeniz gereken 2 nameserver adresi bulunuyor ve alan adı firmanızın kontrol panelinde daha fazla alan varsa, yalnızca bu 2 adresi girip geri kalan alanları boş bırakmanız yeterlidir.
 • Eğer girmeniz gereken 2’den fazla nameserver adresi varsa ancak alan adı kayıt firmanızın kontrol panelinde girebileceğiniz yalnızca 2 alan varsa, bu adreslerden herhangi 2 tanesini girmeniz yeterli olacaktır.

Domain nameserver değiştirme formunda kullanmadığınız, boş bıraktığınız alanlar için veya hosting sağlayıcınızın size verdiği ancak kullanamadığınız fazla nameserver adresleri için endişelenmeyin. Bu fazlalıklar olmadan alan adınız sorunsuz çalışacaktır. Bunlar yalnızca ihtiyaç fazlası olması ve bir sunucu probleminde sitenizin çalışmaya devam etmesi için bulunur.

Eğer nameserver adreslerinizi ayarlayacağınız yeri bulamıyor veya alan adı kayıt firmanızın sitesinde doğru kısmı aramakla zaman kaybetmek istemiyorsanız, alan adı kayıt firmanızın sitesindeki “Yardım” veya “SSS.” kısmına göz atın.

En kötü olasılıkla, eğer tamamen kaybolduysanız, yardım için alan adı kayıt firmanızın destek ekibi ile görüşün. Alan adı nameserver adreslerinizi ayarlama konusunda yardım için hosting sağlayıcınızın destek ekibine de danışabilirsiniz. Eğer onlara domain kontrol panelinizin giriş bilgilerini (kullanıcı adı ve şifre) verirseniz, size yardımcı olabileceklerdir.

Nameserver adresleri ayarlandığında, işiniz bitmiştir. Alan adınızla sitenize girebilmeniz için biraz beklemeniz gerekecektir. Dünya’daki tüm makinelerin değişikliğe yetişebilmesi bazen birkaç saat bazen de 2 günden fazla sürebilir.

WHOIS Sorgulama Aracı Kullanarak Nameserver Nasıl Kontrol Edilir?

Yazımızın bu kısmında ise domain nameserver adresini nasıl kontrol edeceğinizi ve hosting hizmetine doğru yönlendirilmiş mi kontrol etmeyi anlatacağız.

Web hosting hizmetinizi yükseltmeyi mi düşünüyorsunuz?

Tekliflerimize Bakın

1. Web Host Nameserver adresinizi Bulun

Bunu yukarıda ayrıntıyla anlattık. Eğer aradığınız Hostinger Nameserver ise şu yolu takip edebilirsiniz: Hesaplar -> Detaylar. Ardından Nameserver’lar kısmına giderek bilgilerinizi not edin.

2. Whois Lookup Aracı Kullanarak Mevcut Nameserver adresinizi Bulun

DNS adresinizi bulmak için internette birçok WHOIS Lookup araçları mevcut. Biz örnek olarak WHOIS Sorgulama‘yı kullanağız.

 • Domain adresinizi arama kutusuna yazın ve Ara butonuna tıklayın.
 • Domain adresinizin ayrıntıları şuna benzer olmalı.

Elbette istediğiniz aracı seçip .xyz gibi bir uzantıyı inceleyebilirsiniz.

 • Google’a .tld WHOIS Sorgulama Aracı” yazın. (Ör: .xyz WHOIS Sorgulama Aracı)
 • Bu noktadan sonra istediğiniz aracı seçin. Biz WHOIS Sorgulama kullanacağız.
 • Site adresinizi girip Giriş tuşuna basın.
 • Şuna benzer bir kutucuk göreceksiniz.

3. Nameserver’ları Karşılaştırın

Bu aşamada hosting sağlayıcınızdan ve WHOIS Sorgulama Aracı’ndan aldığınız Nameserver bilgilerini karşılaştırın. Eğer bilgiler aynıysa o zaman domain adınız hosting hesabınıza doğru biçimde ayarlanmıştır. Eğer bilgiler değişiklik gösteriyorsa, yardım için hosting servisinize danışın.

Sistem Konsolu ile Nameserver Nasıl Kontrol Edilir?

Nameserver’ları Windows, Linux veya macOS ile kontrol edebilirsiniz.

Windows

 • Windows ve R tuşuna basın. cmd yazıp Tamam‘a tıklayın.
 • Bilgisayarınızda Komut İstemi penceresini görüyorsanız sıradaki işleme geçin.
 • Aşağıdaki emri kopyalayıp yapıştırın ve Enter/Tamam tuşuna basın.
nslookup -type=ns domainadiniz.com
 • Biz Hostinger hesabını kullandık. Bilgiler benzer olmalı.

Linux

 • Linux bilgisayarınızın terminal penceresini açmak için CTRL + ALT + T tuşlarına basın.
 • Aşağıdaki komutu girin:
dig ns domainadiniz.com
 • Bilgileriniz şöyle görülmeli:

macOS

 • macOS‘de Launchpad‘i açın. Bu sadece F4 tuşuna basılarak yapılabilir.

 • Arama bölümüne terminal yazın ve Giriş tuşuna basın.
 • Aşağıdaki komutu girin:
dig ns domainadiniz.com
 • Server isimlerini Answer Section kısmında bulabilirsiniz.

Nameserver’ları Kontrol Ederken Karşılaşılan Genel Sorunlar

Nameserver’ları kontrol ederken karşılaşılan bazı genel sorunlar vardır. Hadi hep birlikte onları inceleyelim.

1. Domain Tescil için Uygundur

Sonuçlar domaininizin uygun olduğunu ve hiçbir yerde tescil edilmediğini gösteriyorsa, sitenizin URL’sini doğru girdiğinizden emin olun. Domain kayıt alanından doğrudan kopyalamayı deneyin.

Ayrıca WHOIS Sorgulama Aracı’nın size eski bilgileri gösteriyor da olabilir. Bu, yeni tescil edilmiş bir domain girdiğinizde mümkündür. Başka bir WHOIS sorgulama aracı kullanmayı deneyebilirsiniz.

2. Nameserver Değerleri Gösterilemiyor

Genel olarak bu sorun az bilinen uzantıları kontrol etmekten yaşanır. Kullandığınız WHOIS sorgulama aracının domain uzantınızı desteklediğinden emin olun.

Sonuç

Bu rehber ile domain nameserver adresinin değiştirilme ve kontrol aşamalarını size anlattık. Ayrıca Hostinger nameserver adreslerini ayarlama hakkında da bilgi sahibi oldunuz. Yeni hosting sağlayıcınızın nameserver adreslerini öğrenip bunları domain kayıt edici firmanızın kontrol panelinde uygulayarak, alan adınızı yeni hosting sağlayıcınıza yönlendirmiş oluyorsunuz. Dünya üzerinde yayılım tamamlandığında, tam DNS kontrolü ve web siteniz yeni hosting sağlayıcınız üzerinden yönetilebilir olacaktır.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Author

Eyüp Van Acar Yanıt

Ağustos 10 2019

hocqam peki blogger a nasıl yönlendereceğiz

  Author

  Gökhan O.

  Yanıt tarihi Şubat 14 2020

  Merhaba Eyüp Bey, ilk önce Blogger sitenizin ayarlarında blogunuzun bağlantısının mevcut olduğu bir alan olacaktır. Bunun hemen altında ise kendi domaininizi girebilmeniz için tıklamanız gereken bir seçenek mevcuttur. Domaininizi girdikten sonra size CNAME kayıtları verilecektir. Bunları hosting kontrol panelinizden DNS editörüne girerek CNAME alanına eklemelisiniz. 24 saat sonra işlem tamamlanacaktır.

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

E-posta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!