Hostinger’da Site Kurmak
access_time
hourglass_empty
person_outline

Hostinger’da Site Kurmak

Giriş

Eğer bir hosting hesabı oluşturduysanız, sonraki adım sitenizi yayınlamak ve Dünya’nın her tarafından insanlara erişilebilir kılmaktır. Fakat, ufak bir problem var – nasıl kod yazılır veya nereden başlanır bilmiyorsunuz. Sorun değil – İnternet herkesin kod yazmadan, kolaylıkla kendi sitesini kurabileceği bir noktaya geldi. Hatta, Hostinger’da site kurmak için herhangi bir programlama dili bilmeniz gerekmiyor.

Bu rehber Hostinger’da site kurmanın 3 yolunu anlatıyor.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

 • Hostinger kontrol paneli erişimi

Seçenek 1 — Web sitesi kurmak için içerik yönetimi sistemi (CMS – Content Management System) kullanmak

İçerik yönetimi sistemlerini web sitesi kurma platformları gibi düşünebilirsiniz. Bu sistemler, blog, bilgi, ticaret, forum, bilgi tabanı sitesi ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her türlü siteyi kurmak için kullanılabilir.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde çeşitli içerik yönetimi sistemleri kod yazmasını öğrenmek istemeyen ama web sitesi kurmak isteyen herkes için birinci tercih oldu.

Yüzlerce farklı içerik yönetimi sistemi vardır. Her birinin artıları ve eksileri ayrıdır. Eğer yeni başlıyorsanız, ve ilk sitenizi kurmak istiyorsanız, aşağıdaki kullanıcı dostu içerik yönetimi sistemlerinden birini seçmeniz önerilir:

 • WordPress – Dünya’daki en popüler içerik yönetimi sistemi. Blog siteleri için tasarlanmış olsa da hemen hemen her site türü için kolaylıkla kullanılabilir.
 • Joomla – E-Ticaret veya sosyal ağ siteleri için mükemmeldir, ancak dik bir öğrenme eğrisi vardır.
 • Drupal – Çok güçlüdür ancak basit CSS ve HTML bilgisi gerektirir.

Bunlar ve daha nice içerik yönetimi sistemleri Hostinger’ın Otomatik Yükleyici’si ile kurulabilir. Aşağıdaki örnek nasıl WordPress kurulabileceğini gösteriyor:

 1. Hostinger kontrol paneline giriş yapın ve Otomatik Yükleyici kısmına devam edin.Hostinger Otomatik Yükleyici
 2. Arama kısmına WordPress yazın ve WordPress butonuna tıklayın.Hostinger Otomatik WordPress Kurulumu
 3. Tüm detayları doldurun ve Kur butonuna tıklayın.Hostinger Otomatik WordPress Kurulumu
 4. Hepsi bu kadar, WordPress başarıyla kuruldu.Hostinger Otomatik WordPress Kurulumu

Sizin de görebileceğiniz gibi otomatik yükleyici ile WordPress’i kurmak yalnızca birkaç dakika sürdü. Eğer WordPress ile nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu rehberlere göz atın.

Seçenek 2 — Web sitesi kurucusu ile site kurmak

Hostinger’da bir site kurmanın da başka bir yolu web sitesi kurucusunu kullanmaktır. Kodlarla uğraşmamak veya içerik yönetimi sistemi kurmak istemeyenler için mükemmeldir.

Sürükle & bırak özelliği ile kullanımı çok kolaydır. Metin, resim, tablo, galeri veya form gibi her türlü bilgiyi web sitenize kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Hostinger site kurucusu 100’den fazla mükemmel şablon ile gelir. Varsayılan olarak hem arama motoru hem de mobil dostudur. Bu da web sitenizin hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda hiçbir ek işlem olmadan mükemmel görüneceği anlamına gelir.

Web sitesi kurucusu ile site kurmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Hostinger kontrol panelinde Web Sitesi Kurucusu’na girin.Hostinger Web Sitesi Kurucusu
 2. Beğendiğiniz bir şablonu seçin.Hostinger Web Sitesi Kurucusu Şablonları
 3. Metin, resim, buton ve form gibi elementleri sitenize eklemek için üst menüyü kullanın. Web sitenizi nasıl görünmesini istiyorsanız o şekilde düzenleyebilirsiniz. Buradaki limit sizsiniz.Hostinger Web Sitesi Kurucusu
 4. Hazır olduğunuzda, Yayınla butonuna tıklayın ve web siteniz neredeyse anında yayınlanmış olacaktır.

Seçenek 3 — Manuel web sitesi kurmak

Eğer zorlukları seviyorsanız ve yeni bir şey öğrenmek isterseniz, sıfırdan web sitenizi kurun! Kod yazmayı öğrenmenize yardımcı olmak için internette bir sürü çok güzel rehberler ve interaktif araçlar bulunur:

Hostinger çağımız, modern web sitelerini barındırmak için gerekli tüm özelliklere sahiptir: PHP 5.2 – 7 sürümleri, MySQL, SSH ve Git desteği.

Sitenizi kurmayı bitirdiğinizde, Dosya Yöneticisi veya FTP ile Hostinger hesabınıza yükleyin.

Sonuç

Bu rehberi tamamlayarak web sitesi kurmak için nasıl Hostinger panelinizi kullanabileceğinizi öğrendiniz. Şimdi artık 3 değişik yöntem biliyorsunuz ve ilk web sitenizi yayınlamak için hazırsınız. Eğer herhangi bir problemle karşılaşırsanız, rehberlerimize göz atın veya müşteri başarı ekibimizle iletişime geçin.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!