HTACCESS

index.php, index.html Varsayılan Ana Sayfayı .htaccess Dosyası ile Değiştirmek

index.php, index.html Varsayılan Ana Sayfayı .htaccess Dosyası ile Değiştirmek

Giriş

.htaccess, Apache Web Server yazılımını çalıştıran web sunucularında kullanılan bir yapılandırma dosyasıdır. Sunucu, web sitenizin ilk sayfası olarak adlandırılmış dosyayı (index.php, index.html vb.) arar. Örneğin, www.alanadi.com/hakkinda/ istemek için tipik bir web sunucusu web sitenizin hakkinda klasöründe index.php adlı bir dosyayı arayacaktır. Varsa, sunucu bu sayfanın içeriğini tarayıcıya teslim edecektir. Hesabınızın göründüğü ana sayfa dosyasının adını .htaccess dosyanızdaki directoryindex kuralı ile değiştirebilirsiniz.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Hosting kontrol paneline veya FTP’ye erişim

Adım 1 – .htaccess dosyasını bulmak veya oluşturmak ve dosyaya erişmek

Yapmanız gereken ilk şey, .htaccess dosyasını bumak veya oluşturmaktır. Bu, hosting kontrol panelinizde bulunan Dosya Yöneticileri’ni kullanarak veya FileZilla gibi bir FTP istemcisini kullanarak kolayca elde edilebilir. Bu yazıda, Hostinger’ın Dosya Yöneticisini kullanacağız.

Hostinger Dosya Yöneticisi

Mevcut .htaccess dosyanızı düzenlemeniz veya mevcut değilse yeni bir dosya oluşturmanız gerekir. Mevcut bir .htaccess dosyasını, sağ tıklama ile açılan menüden Düzenle işlevini seçerek kolayca değiştirebilirsiniz:

Dosya Düzenleme

.htaccess yoksa, Dosya Yöneticisi içindeki boş bir alana sağ tıklayıp Yeni Dosya işlevini seçerek hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Dosya Yöneticisi Yeni Dosya

Bundan sonra, yeni dosya adını girmeniz gereken bir dosya oluşturma kutusu görüntülenir. Bu durumda, .htaccess yazmanız ve dosyayı kaydetmek için Oluştur‘a basmanız gerekecektir. İşlem tamamlandıktan sonra, yeni dosyayı düzenleyebilir ve kodunuzu ekleyebilirsiniz.

Yeni .htaccess dosyası

Hosting platformunuz cPanel kullanıyorsa, bu rehberi izleyerek aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

Adım 1 – .htaccess dosyasını düzenlemek

.htaccess dosyanızı Düzenle işlevini kullanarak açtıktan sonra, istediğiniz dizin sayfasını yapılandırmak için sayfanın üst kısmına aşağıdaki kodu yapıştırın:

Aşağıdaki örneğimizde, ilk.html adlı dosyayı ana sayfa yapmaya karar verdik:

Yapılandırmada ayrıca birden fazla dosya listeleyebilirsiniz. Belirtilen dizin dosyalarınız soldan sağa doğru okunacak ve kontrol edilecektir. Bu örnekte index.htm, index.html ve index.php‘yi listeye ekliyoruz. İlk olarak sunucu, bu ada sahip bir dosya bulamazsa, ilk.html dosyasını kontrol edecek ve index.htm dosyasına devam edecektir.

Bu aynı zamanda pratik kullanımlara da sahip olabilir. Örneğin, web siteniz beklenmedik şekilde çökerse, ziyaretçilerinizin yönlendirileceği geçici bir sayfa oluşturabilirsiniz. İşte örnek bir kod:

Bu yapılandırmayı kullanırken, tarayıcı önce index.php dosyasını arar. Erişilamemesi durumunda, yüklenecek sonraki dosya page-down.php olacaktır. Arzu ettiğiniz kodu eklendikten sonra değişiklikleri kaydetmeyi unutmayın. Kaydeder kaydetmez yapılandırma etkili olmaya başlar.

.htaccess - index.php değiştirme kodu

Tebrikler! .htaccess dosyasını manipüle ederek web sitenizin varsayılan ana sayfasını başarıyla değiştirdiniz.

Sonuç

Bu rehberde, .htaccess kullanarak web sitenizdeki ilk sayfayı etkin bir şekilde nasıl değiştireceğinizi öğrendiniz. Ayrıca, her geliştiricinin herhangi bir projede yararlanabileceği birkaç pratik hile de öğrendiniz. Bizimle paylaşmak istediğiniz harika ipuçlarınızın varsa yorum yazmaya çekinmeyin.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay