İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar? Web Sitesi Fiyatları Karşılaştırması

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar? Web Sitesi Fiyatları Karşılaştırması

Eğer bir internet sitesi kurmak için planlar yapıyorsanız büyük ihtimalle aklınızda birkaç soru vardır. En önce aklınıza gelen elbette internet sitesi kurma maliyeti ne kadar olacaktır.

İnternet sitesi açmak için bazı ücretler gerekir ancak bu ne çeşit bir web sitesi kurmak istediğinize bağlıdır. Örneğin hiçbir ücret ödemeden blog açabilirsiniz ancak daha profesyonel görünen veya tamamen profesyonel siteler için ücret oranları değişmektedir.

Kısaca cevaplamak gerekirse, bir web sitesi oluşturmak yılda 600 ila birkaç bin TL arasında bir fiyata mal olabilir. Bu yazıda, bir web sitesi oluşturma seçeneklerini ve bunların tahmini maliyetlerini inceleyeceğiz.

Ayrıca, bir web sitesi kurmanın ne kadara mal olduğunu ve web sitesi geliştirmeyle ilgili diğer önemli soruları yanıtlamak için kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Bu makalede bir site kurmak için ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Web Sitesi Kurma Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Her web sitesinin, web sitesi oluşturma maliyetine ek olarak başka masrafları da olur. Bazıları temel özelliklerle gayet iyi işlerken diğerleri özel ve genellikle pahalı özellikler ister.

İhtiyaçlarınızı hesapladıktan sonra web sitesi kurma ve hosting fiyatları çok yüksek gelirse, bunun iki nedeni olabilir: Web sitenizin ortalamadan daha fazla kaynağa ihtiyacı vardır veya gereğinden  fazla harcama yapıyorsunuzdur.

Etkili bir şekilde bütçe oluşturmak için web sitenizin ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. Bu kılavuzda, onları altı kategoriye ayıracağız:

 1. Web sitesinin temel ihtiyaçları. Bunlar, bir  alan adı, bir web sitesi hosting planı ve bir SSL sertifikası gibi bir web sitesi oluşturmak için temel gereksinimleri kapsar. Alan adı, web sitenizin özel adresidir (ör. siteniz.com) ve web hosting planı, web sitenizi depolamak için kiralanabilir bir sunucu alanıdır. Öte yandan, bir SSL sertifikası sitenizdeki verileri şifreler ve çok daha güvenli hale getirir.
 2. Web sitesi tasarımı. Web sitenizin görünümü, ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkileyebilir. Web sitesi tasarım maliyetinizi hesaplarken bir temayı, şablonu veya web tasarımcısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir web tasarımı ne kadar karmaşık ve benzersiz olursa, web sitenizin maliyeti o kadar yüksek olur.
 3. E-ticaret işlevselliği. Stok yönetimi, ödeme seçenekleri, nakliye seçenekleri ve ürün sayfaları gibi özellikler genellikle ticari operasyonları desteklemek için gereklidir. Bir sanal mağazanın maliyeti, bu karmaşık özellikler nedeniyle genellikle daha yüksektir. E-ticaret nedir rehberimize ayrıntılı bilgi için bakabilirsiniz.
 4. Eklentiler. Bunlar, ekstra özellikler ekleyerek bir web sitesini daha işlevsel hale getirir. Premium eklentiler, ek bir ücret karşılığında gelişmiş özellikler sunar. İhtiyacınız olan daha fazla özellik, web sitesi geliştirme için daha fazla harcama yapmanız gerekecektir.
 5. Pazarlama ve SEO. Web sitenizin başarılı olduğundan emin olmak için çevrimiçi varlığınızı yükselten stratejilere yatırım yapmanız gerekir. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini öğrenmek ve doğru araçları satın almak için zaman, enerji ve para ayırabilirsiniz. Alternatif olarak, profesyonel pazarlamacılar ve SEO uzmanları tutabilirsiniz. Karmaşık çok kanallı pazarlama ve SEO’yu tercih edersiniz, web sitenizin maliyeti daha yüksek olacaktır.
 6. Bakım. Bir web sitesi tek seferlik bir proje değildir. Site bakımını otomatikleştirmek için ücretsiz ve ücretli araçları kullanabilir veya işi sizin yerinize yapması için bir uzman tutabilirsiniz. Rutininiz ne kadar ayrıntılı olursa, o kadar fazla para harcamanız gerekecek.

Artık bir web sitesi fiyatlarını etkileyen faktörleri biliyorsunuz.

Web Sitesi Kurarken nelere dikkat edilmeli?

Web sitesi fiyatları birçok faktöre göre değişebilir. Doğru yolda olmanızı ve fazla harcamamanızı sağlamak için hadi bir internet sitesi kurmadan önce düşünmeniz gereken şeylerden bahsedelim.

Site Kurma Maliyeti İçin Ayırdığınız Bütçe Nedir?

Geliştiriciler ilk olarak sıfırdan web site yaparlar. Ancak bu seçenek teknik bilgisi olmayanlar için bir hayli zordur.

Ancak web sitesi kurmayı kolaylaştıran içerik yönetim sistemleri ve sürükle bırak web sitesi kurma araçları gibi yazılımlar (İng.) bulunmaktadır.

Masraflar bir seçenekten öbürüne değişiklik gösterecektir. Örneğin WordPress‘i web kurucunuz olarak seçerseniz temalara, eklentilere ve diğer özelliklere yatırım yapmanız gerekebilir.

Aşağıda WordPress ve Weebly (web site kurucusu) kullanmanın tahmini masraflarını bulacaksınız. WordPress sitesinde premium bir tema ve bazı premium eklentiler mevcuttur.

Tıpkı WordPress gibi Weebly’nin ücreti de premium bir tema ve eklentileri içermektedir.

Bütçeniz ve teknik becerilerinize göre çeşitli seçenekler arasından bir seçim yapabilirsiniz. Ancak nasıl bir internet sitesi açmak istediğinizi önceden belirlemeniz çok önemlidir çünkü sonradan değiştirmek trafiğinizi büyük oranda etkileyebilir.

Bu maliyetleri indirim ve kupon kodu bularak düşürebilirsiniz.

Bir İnternet Sitesi Nasıl Yönetilir?

Konu internet sitesi yönetimine gelince iki seçenek vardır: kendiniz yapmak veya başkasının sizin yerine yapması için ödeme yapmak. İki seçeneğin de artısı ve eksisi bulunmaktadır.

Platformunuz her ne olursa olsun web site veya eklentileri sıklıkla güncellemeye ihtiyaç duyar. İçerik yönetim sistemleri ve web site kurucuları güncellemeleri genellikle birkaç tıklamayla yapmanıza olanak sağlar. Ancak özel web sitelerin elle yapılması gereken güncellemelere ihtiyacı vardır.

Eğer kodlama bilginiz yoksa muhtemelen bu görevi bir geliştiriciye vereceksiniz. Geliştiriciye vereceğiniz ücret birkaç faktöre bağlıdır. Eğer bir ajanstan yardım isterseniz ücret daha yüksek olacaktır.

Ortalama olarak özel web site bakımı saati 679,9TL‘den başlar.

Hazır bir web site kullanırsanız internet sitesi kurma maliyeti daha düşük olacaktır.

Ek Özellikler – internet sitesi kurmak

Bir web site için ihtiyacınız olan özellikler maliyeti değiştirecektir. İhtiyacınız olan özelliklerin planını yaparak gerekli eklentileri arayabilirsiniz.

Örneğin web sitenizi bir blog olarak kullanmak istiyorsunuz. Başlangıç için SEO, analitikler, iletişim formları ve site önbellekleme için eklentiler yükleyebilirsiniz.

Resim galerisi, paralaks arka plan ve diğer görünüş özelleştirmeleri henüz gerekmeyebilir. Ancak uzun vadede bunlara ihtiyacınız olabilir.

Bütün bu faktörler ek ücretler olarak maliyetinize eklenecektir. Eğer bugün belirttiğimiz bu iki seçenek ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa alternatif platformlara yönelebilirsiniz. WordPress ve Weebly düşük masraflı olsa da beceri seviyenize, bütçenize daha iyi uyan veya ihtiyacınız olan web sitesi şablonları sunan platformlara göz atabilirsiniz.

Hosting, Alan Adları, Güvenlik ve Geri Kalan Teknik Açılar

Bir site kurmadan önce ilk olarak düşünmeniz gereken şey hosting hizmetidir. Bir hosting hizmetinin harika biçimde çalışması için pahalı olmasına gerek yoktur.

Daima iyi bir çalışma süresi olan bir web host bulmalısınız. Hostinger‘da harika hosting hizmetlerine ek olarak %99,9 çalışma süresi sunuyoruz.

Buna ek olarak, oldukça makul fiyatlara sunmaktayız. Aylık ₺26.99 ila ₺152.99 kadar düşük bir fiyata hosting alabilirsiniz.

Eğer daha yüksek performans ve kontrole ihtiyacınız varsa yıllık paketlerle ₺180.99‘den başlayan fiyatlarla VPS Hosting alabilirsiniz.

Hosting hizmetlerine ek olarak özel bir domain satın al sürecinden seçmeniz gerekiyor. Farklı alan adlarının farklı fiyatları vardır. Alan adı ücretleri çeşitlidir.

İyi, hatırlanabilir bir alan adı seçmenin önemi büyüktür. İşletmenizin ne yaptığını yansıtacak orijinal ve yaratıcı bir alan adı seçmelisiniz.

Bütün içerik yönetim sistemleri ve web site kurma araçları güvenlidir. Ancak bir başka güvenlik katmanına ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten dolayı bir SSL sertifikası almanız gereklidir. Ne var ki müşteri odaklı olan Hostinger her planda ücretsiz SSL sunmaktadır.

İnternet Sitesi Çeşidinin Önemi

Daha önce de belirttiğimiz gibi farklı türden web site kurucular vardır. İlki içerik yönetim sistemidir. Birçok içerik yönetim sistemi bulunmaktadır ve WordPress bunların arasındaki en popüleridir. Bir içerik yönetim sistemine eklentilerle birçok özellik ekleyebilirsiniz.

Sırada ise web sitesi kurucu siteleri var. Bu türdeki web site kurucuları indirmenize gerek kalmadan kullanabileceğiniz yerleşik özelliklere sahiptir. Sürükle-bırak arayüzlerini kullanarak web sitenizi kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

Bu ikisinin dışında kendiniz sıfırdan bir web site kurabilirsiniz. Yani seçenekleriniz sıfırdan bir web site kurmak, bir içerik yönetim sistemi veya site kurma aracı kullanmaktan oluşuyor.

Aşağıda size üç farklı kategoride fiyatların nasıl değiştiğini göstereceğiz.

Bütçenizin Önemi

Web sitesi fiyatları, sitenizi yönetme şeklinize bağlıdır. Bir web geliştirici veya web tasarımcısına sitenize yönettirmek size zaman kazandırır. Öbür taraftan ise web sitenizi kendiniz yönetirseniz hiçbir harcama yapmanıza gerek kalmaz ancak vaktinizi alır. Site kurma ücreti de sizin hangisini tercih ettiğinize göre değişecektir.

WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini kullanmak ücretsizdir ancak eklenti veya temalar gibi ilave masraflara sahiptirler.

Web site kurucularına ise abonelik ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ancak çoğu ücretsiz tema ve yerleşik özellikler sunmaktadırlar.

Özel bir web sitenin ücreti bir web geliştiricisine yaptırıp yaptırmayacağınıza bağlıdır. Bundan da öte hosting hizmetine, alan adına ve SSL sertifikasına ödeme yapmanız gerekmekte.

Ağırdan Almak Daha İyi Olabilir

İnternet sitesi kurmak yapay olarak hızlandırılamayan bir aşamadır. Buna ek olarak projeniz başarısız olabilir. Bu yüzden en başta kaynaklara binlerce lira harcamak akıllıca değildir.

Daha makul seviyede bir başlangıç yapmak ve sadece ihtiyacınız olan şeylere ödeme yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Böylece çok uçuk fiyatlar ödemeyecek ve siteniz beklentilerinizi karşılamazsa fazla kaybetmemiş olacaksınız.

İnternet Sitesi Kurma Seçenekleri

Bir internet sitesi kurmanın üç yolu vardır. Web sitesi kurma maliyeti de seçtiğiniz plana göre değişmektedir. Aşağıda size her birinin avantajlarını açıklayacağız.

Web Site Kurucuları

Web Sitesi Kurma Aracı

Bu, özellikle acemiler için kullanımı en kolay seçenektir. Web site kurucuları bir tasarı şablonunu seçmenize ve istediğiniz gibi düzenlemenize izin verir. Daha da iyiyse yaptığınız değişikleri gerçek zamanlı olarak görürsünüz.

Bazı web site kurucuları ücretsiz bir plan sunmaktadır ancak daha fazla özellik isterseniz ücreti bir planı da seçebilirsiniz. Ücretler genellikle ücretler değişmektedir. Genellikle web hosting sunduklarından dolayı bir hosting hizmetinize ihtiyacınız olmaz.

Hostinger’da bir web site kurma aracı bulunmaktadır. Bu özellik bütün hosting planları için geçerlidir. Ayrıca başlangıç için harika şablonlar da mevcuttur.

Web site kurucuları, eğer teknik bilgi olmadan hızlıca bir web sitesi kurmak istiyorsanız size göredir.

WordPress Bazlı Web Site

WordPress Ana Sayfası

WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleri web sitesi kurma araçları kadar acemi dostu olmayabilirler. Yine de, içerik yönetim sistemlerini ek özelliklerle daha da geliştirebilirsiniz. Örneğin WordPress 50.000’den fazla eklentiye sahiptir.

Eğer kodlamayı biliyorsanız WordPress’in esnekliğini arttırabilirsiniz. WordPress açık kaynaklı olduğundan temalarını, eklentilerini ve çekirdek dosyalarını düzenleyebilirsiniz.

WordPress’i kullanması ücretsizdir. Ancak internet sitenizi hayata geçirmek için bir hosting hizmeti ve alan adına ihtiyacınız vardır.

Plan Özellikleri
Web Sitesi
SSD Disk Alanı
Ziyaretler
Free domain
Yedeklemeler

Single

₺39.99/ay

1
30 GB
~10000
Haftalık

Starter

₺74.99/ay

100
100 GB
~25000
Haftalık
100

Business

₺109.99/ay

100
200 GB
~100000
Günlük
100

Pro

₺229.99/ay

300
200 GB
~300000
Günlük
100

Özel internet sitesi kurmak

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi özel bir internet sitesi özel çözümler kullanarak kuracağınız sitedir. Önceki iki kategoriye göre özel internet siteleri web geliştirmede yetenekli olanlara sınırsız olanak sağlar.

Teknik bilgisi olanlar için özel bir internet sitesi yaratmak zor olmayacaktır. Ancak teknik bilginiz yoksa bu işlemi bir uzmana bırakmak veya başka bir seçeneği tercih etmek daha iyi olacaktır.

Bir web site tasarımcısına bu işlemi yaptırmak masraflı olabilir. Başarmak istediğiniz şeye göre harcayacağınız zaman ve para da değişecektir. Eğer bu yöntem size göreyse neredeyse 10.000TL civarında harcama yapmanız gerekecektir. Düşük bir internet sitesi kurma maliyeti istiyorsanız bu seçenek tam olarak size göre değildir.

İnternet sitesi kurma maliyeti

Aşağıdaki bilgilere bakarak web site kurma maliyetini hesaplayabilirsiniz.

WordPress

 • Web site temelleri:
  • Web hosting: $3-$80/ay
  • Domain adı: $10-$20/yıl
  • SSL sertifikası: $0-$1,000/yıl
 • Web site tasarımı:
  • Tema: $0-$100/lisans
  • WordPress geliştirici veya tasarımcı (seçenek): $75/saat
 • E-ticaret özellikleri functionality:
  • $0-$100/ay veya ölçeğe göre daha fazla
 • Eklentiler ve bileşenler
  • $0-$199/yıl eklenti başına
 • Pazarlama and SEO:
  • Serbest profesyonel veya ajans: $50-$250/saat
  • SEO: $0-$120/ay
  • E-posta pazarlama: $0-$100/ay
  • Sosyal medya pazarlama: $0-$100/ay
  • Affiliate marketing: $100-$500/ay
  • PPC reklamları: ~$2.69/tık (Google) veya ~$3.77/tık(Facebook)
  • Landing page: $0-$100/yıl
 • Bakım:
  • Web site bakım hizmeti: $300-$10,000/ay
  • Kendiniz: $0-$70/yıl
Plan Özellikleri
Web Sitesi
E-posta Hesapları
Bant Genişliği
Ücretsiz SSL
Ücretsiz Domain
Ayrılmış Kaynaklar

Single

₺26.99/ay

1
1
100 GB
1X

Premium

₺59.99/ay

Sınırsız
100
Sınırsız
2X

Business

₺109.99/ay

Sınırsız
100
Sınırsız
4X

Site Kur Aracı (Hostinger)

 • Web site temelleri:
  • Abonelik ücreti: seçilen web barındırma planına bağlıdır (başlangıç: $1.99/ay)
  • Web hosting: $0 (dahil)
  • Domain adı : $10-$20/yıl
  • SSL sertifikası: $0 (dahil)
 • Site tasarımı:
  • Tema: $0 (dahil)
 • E-ticaret özellikleri:
  • $0 (dahil)
 • Eklentiler ve add-on:
  • Entegrasyonlar: $0 (dahil)
 • Pazarlama ve SEO:
  • Serbest profesyonel veya ajans: $50-$250/saat
  • SEO: $0-$120/ay
  • E-posta pazarlama: $0-$100/ay
  • Sosyal medya pazarlama: $0-$100/ay
  • Satış Ortaklığı: $100-$500/ay
  • PPC ads: ~$2.69/click (Google) veya ~$3.77/click (Facebook)
  • Açılış sayfası: $0 (dahil)
 • Bakım:
  • $0 (dahil)

Web Geliştirici

 • Web site temelleri:
  • Web geliştirme ücreti: $61-80/saat
  • Web hosting: $3-$80/ay
  • Domain adı: $10-$20/yıl
  • SSL sertifikası: $0-$1,000/yıl
 • Web site tasarımı:
  • Özel tasarım (tercihe bağlı):$500-$5,000 veya daha fazla, ölçek ve karmaşıklığa bağlı olarak
 • E-ticaret özellikleri:
  • $500-$10,000 veya daha fazla, ölçek ve karmaşıklığa bağlı olarak
 • Eklentiler ve add-on:
  • $0-$199/yıl eklenti başına veya web geliştirme ücretine dahildir
 • Pazarlama ve SEO:
  • Serbest profesyonel veya ajans: $50-$250/saat
  • SEO: $0-$120/ay
  • E-posta pazarlama: $0-$100/ay
  • Sosyal medya pazarlama: $0-$100/ay
  • Satış Ortaklığı: $100-$500/ay
  • PPC ads: ~$2.69/click (Google) veya ~$3.77/click (Facebook)
  • Açılış sayfası: $0-$100/yıl veya geliştirici ücretine dahildir
 • Bakım:
  • Web sitesi bakım hizmetleri: $300-$10,000/ay

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Hesaplamak İçin Ek İpuçları

Bir web sitesi kurmanın yanlış bir yolu yoktur, çünkü en iyi seçim, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olanıdır.

Umarım, hangi web sitesi oluşturma seçeneğini kullanacağınıza karar vermişsinizdir. Hâlâ emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun:

 • Bütçeniz nedir, ne kadar harcamayı planlıyorsunuz? Küçük bir şirketiniz varsa, bir site kur aracı veya WordPress tercih edebilirsiniz. Özel bir web sitesi geliştirmenin maliyetleri çok yüksek olabilir, bu nedenle daha büyük bir işletme için daha iyi bir seçimdir. Bütçeniz üzerinde tam kontrol sahibi olmayı tercih ediyorsanız, WordPress sizin için biçilmiş kaftandır.
 • Ne kadar çaba sarf etmeye hazırsınız? WordPress, web sitesi geliştirme sürecinden bakımına kadar tartışmasız en fazla çabayı gerektirir. Site Kur araçlarının kullanımı kolaydır ve bakım konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Alternatif olarak, web sitenizi geliştirmesi için birini işe almak, işe alma sürecinde de çaba gerektirir. Ancak bu yapıldıktan sonra tek yapmanız gereken nihai ürünü beklemektir.
 • Teknik beceriler öğrenmek istiyor musunuz? WordPress ve bazı özel olarak oluşturulmuş web siteleri, çalışmak için bir miktar teknik uzmanlık gerektirir. Kendiniz yapamıyorsanız, bir geliştirici veya BT uzmanı işe almanın ek maliyetlerini dahil etmeniz gerekebilir. Bir site kur aracı ile site kurmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez.
 • Esnekliğe ne kadar değer veriyorsunuz? WordPress, siteleri üzerinde tam kontrol sahibi olmak ve üçüncü taraf temalar ve eklentiler kullanmak isteyenler için en iyi platformdur. Ancak, site kur araçlarının sistemi daha az esnektir çünkü yalnızca platformun sağladığı şablonları ve eklentileri uygulayabilirsiniz. Bir profesyoneli işe alarak WordPress veya başka bir CMS üzerinden esneklik elde edebilirsiniz.

Web Sitesi Geliştirme Maliyetlerini Nasıl Azaltırsınız?

Profesyonel yardımla veya yardımsız, farklı platformlarda bir internet sitesi kurmanın ne kadara mal olduğunu öğrendik. Ancak başlamadan önce, yine de istenmeyen harcamaları azaltmayı düşünebilirsiniz.

Toplam web sitesi kurma maliyetlerine yönelik bazı yararlı ipuçları:

 • Gerekmedikçe bir profesyoneli işe almaktan kaçının. Sitenizle ilgili sorunlarla karşılaşırsanız, sorunu kendiniz gidermeye çalışın. Konuyu araştırın ve kendi başınıza çözebileceğiniz sorunlar için bir BT uzmanına gidip bir servet ödemeyin. Hosting şirketinizle iletişime geçin. Aynı şey web tasarımcıları için de geçerli. Gerçekten özel bir tasarıma ihtiyacınız olmadığı sürece, birinci sınıf bir tema veya şablon yüklemek ve onu işletmenizin markasına uyacak şekilde özelleştirmek daha uygun maliyetlidir.
 • Uzun vadeli yatırımları tercih edin. Kaliteli web hosting, temalar ve eklentiler edinin. Düşük kaliteli ürünler ve hizmetler ilk başta çekici gelebilir ancak gelecekte sorunlara neden olurlarsa maliyetlerinize eklenirler. Sırada ekstra maliyetlerden kaçınmak için kaliteli ürün ve hizmetler elde etmek için önceden daha fazla yatırım yapmak daha iyidir.
 • Sitenizin birincil amacını hatırlayın. Gereksiz web sitesi geliştirme maliyetlerine kapılmaktan kaçının. Şüphe duyduğunuzda, web sitenizin birincil hedefine dönün. Bu amacı yerine getiren stratejiler ve araçlar için paranıza öncelik verin. Örneğin, bir sanal mağazanız varsa, sanal mağazanızın nasıl göründüğü konusunda çok fazla endişelenmek yerine, kullanımı kolay ve işlevsel bir ödeme sistemine sahip olmaya öncelik verin.

Bir web sitesi kurmanın tek maliyetinin para olmadığını unutmayın. Şirketinizin web sitesinin genel bütçesini hesaplarken zamanı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Bazı insanlar için daha az iş karşılığında daha fazla para yatırmak tercih edilir. Buna karşılık, diğerleri web sitesi maliyetlerini kâğıt üzerinde düşürürlerse daha fazla çalışmayı umursamazlar. Hangisini seçerseniz seçin, içinizin rahatlığı en önemlisi.

Sonuç

Yukarıdaki web sitesi maliyetlerinin ve fiyatlarının sadece tahmini olduğunu unutmayın. Bunu göz önüne alarak internet sitesi kurma maliyeti tamamıyla ne türden bir internet sitesi kurmak istediğinize bağlıdır.

Sıfırdan özel bir site yapmak burada tahmin ettiğimiz fiyatlardan çok daha farklı olabilir. Fiyatlar işi verdiğiniz web site geliştiricisi ve projeyi tamamlamak için ihtiyacı olan zamana göre değişir. Veya özel yapım bir sitede tasarım ücretinin çok daha fazla olacağı gerçeği gibi.

Bu makalede sunduğumuz tablodan yola çıkarak kendinize bir bütçe planlaması yapabilirsiniz. Bir internet sitesi kurma maliyeti ile başka sorularınız varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmını kullanın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.