2021’de İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar?

Eğer bir internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle aklınızda birkaç soru bulunmaktadır. En önemlisi “bir internet sitesi kurma maliyeti ne kadar” olabilir.

Ücretin bağlı olduğu birkaç faktör bulunmaktadır. Bunların en önde geleni ne çeşit bir internet sitesi kurmak istediğinizdir.

Bu makalede bir internet sitesi kurmak için ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Doğru Yolda Olmanızı Sağlayacak Önemli Noktalar

İnternet sitenizin ücreti birçok faktöre göre değişebilir. Doğru yolda olmanızı ve fazla harcamamanızı sağlamak için hadi bir internet sitesi kurmadan önce düşünmeniz gereken şeylerden bahsedelim.

Bütçeniz Nedir?

Geliştiriciler ilk olarak sıfırdan web site yaparlar. Ancak bu seçenek teknik bilgisi olmayanlar için bir hayli zordur.

Ancak internet sitesi kurmayı kolaylaştıran içerik yönetim sistemleri ve sürükle-bırak web sitesi kurma araçları gibi yazılımlar (ing) bulunmaktadır.

Masraflar bir seçenekten öbürüne değişiklik gösterecektir. Örneğin WordPress‘i web kurucunuz olarak seçerseniz temalara, eklentilere ve diğer özelliklere yatırım yapmanız gerekebilir.

Aşağıda WordPress ve Weebly (web site kurucusu) kullanmanın tahmini masraflarını bulacaksınız. WordPress sitesinde premium bir tema ve bazı premium eklentiler mevcuttur.

Tıpkı WordPress gibi Weebly’nin ücreti de premium bir tema ve eklentileri içermektedir.

 • WordPress:
  • Premium tema: 116.9 TL
  • Premium eklentiler: 116.9 TL
  • Toplam: 233.8 TL
 • Weebly web site kurucusu:
  • Premium plan: 146.1 TL
  • Premium tema: 344.8
  • Toplam: 490.9 TL

Bütçeniz ve teknik becerilerinize göre çeşitli seçenekler arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Hostinger’ın WordPress Hosting planlarına aşağıdaki butona tıklayarak gidebilirsiniz.

Hemen Site Kur

Bir İnternet Sitesi Nasıl Yönetilir?

Konu internet sitesi yönetimine gelince iki seçenek vardır: kendiniz yapmak veya başkasının sizin yerine yapması için ödeme yapmak. İki seçeneğin de artısı ve eksisi bulunmaktadır.

Platformunuz her ne olursa olsun web site veya eklentileri sıklıkla güncellemeye ihtiyaç duyar. İçerik yönetim sistemleri ve web site kurucuları güncellemeleri genellikle birkaç tıklamayla yapmanıza olanak sağlar. Ancak özel web sitelerin elle yapılması gereken güncellemelere ihtiyacı vardır.

Eğer kodlama bilginiz yoksa muhtemelen bu görevi bir geliştiriciye vereceksiniz. Geliştiriciye vereceğiniz ücret birkaç faktöre bağlıdır. Eğer bir ajanstan yardım isterseniz ücret daha yüksek olacaktır.

Ortalama olarak özel web site bakımı saati 679.9 TL‘den başlar.

Hazır bir web site kullanırsanız internet sitesi kurma maliyeti daha düşük olacaktır.

Ek Özellikler

Bir web site için ihtiyacınız olan özellikler maliyeti değiştirecektir. İhtiyacınız olan özelliklerin planını yaparak gerekli eklentileri arayabilirsiniz.

Örneğin web sitenizi bir blog olarak kullanmak istiyorsunuz. Başlangıç için SEO, analitikler, iletişim formları ve site önbellekleme için eklentiler yükleyebilirsiniz.

Resim galerisi, paralaks arkaplan ve diğer görünüş özelleştirmeleri henüz gerekmeyebilir. Ancak uzun vadede bunlara ihtiyacınız olabilir.

Bütün bu faktörler ek ücretler olarak maliyetinize eklenecektir. Eğer bugün belirttiğimiz bu iki seçenek ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa alternatif platformlara yönelebilirsiniz. WordPress ve Weebly düşük masraflı olsa da beceri seviyenize, bütçenize daha iyi uyan veya ihtiyacınız olan web sitesi şablonları sunan platformlara göz atabilirsiniz.

Hosting, Alan Adları, Güvenlik ve Geri Kalan Teknik Açılar

Bir site kurmadan önce ilk olarak düşünmeniz gereken şey hosting hizmetidir. Bir hosting hizmetinin harika biçimde çalışması için pahalı olmasına gerek yoktur.

Daima iyi bir uptime’ı olan bir web host bulmalısınız. Hostinger‘da harika hosting hizmetlerine ek olarak %99.9 uptime sunuyoruz.

Hostinger Web Hosting Fiyatları

Buna ek olarak, oldukça makul fiyatlara sunmaktayız. Aylık 3.49 TL kadar düşük bir fiyata hosting alabilirsiniz.

Eğer daha yüksek performans ve kontrole ihtiyacınız varsa aylık 21.05 TL‘den başlayan fiyatlarla  VPS (Sanal Özel Sunucu) hosting satın alabilirsiniz.Hostinger VPS Hosting

Hosting hizmetlerine ek olarak özel bir alan adı seçmeniz gerekiyor. Farklı alan adlarının farklı fiyatları vardır. Alan adı ücretleri genellikle 4,35 TL’den 56,65 TL’ye kadar değişmektedir. Ancak 56.65 TL’den de pahalı olan alan adları da bulunmaktadır.

İyi, hatırlanabilir bir alan adı seçmenin önemi büyüktür. İşletmenizin ne yaptığını yansıtacak orijinal ve yaratıcı bir alan adı seçmelisiniz.

Bütün içerik yönetim sistemleri ve web site kurma araçları güvenlidir. Ancak bir başka güvenlik katmanına ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten dolayı bir SSL sertifikası almanız gereklidir. SSL fiyatları değişiklik gösterir ancak Hostinger’da yıllık 32,65 TL gibi bir fiyata veya Premium ve üstü planları tercih ederseniz ücretsiz olarak alabilirsiniz.

İnternet Sitesi Çeşidinin Önemi

Daha önce de belirttiğimiz gibi farklı türden web site kurucular vardır. İlki içerik yönetim sistemidir. Birçok içerik yönetim sistemi bulunmaktadır ve WordPress bunların arasındaki en popüleridir. Bir içerik yönetim sistemine eklentilerle birçok özellik ekleyebilirsiniz.

Sırada ise web sitesi kurucu siteleri var. Bu türdeki web site kurucuları indirmenize gerek kalmadan kullanabileceğiniz yerleşik özelliklere sahiptir. Sürükle-bırak arayüzlerini kullanarak web sitenizi kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

Bu ikisinin dışında kendiniz sıfırdan bir web site kurabilirsiniz. Yani seçenekleriniz sıfırdan bir web site kurmak, bir içerik yönetim sistemi veya web sitesi kurma aracı kullanmaktan oluşuyor.

Aşağıda size üç farklı kategoride fiyatların nasıl değiştiğini göstereceğiz.

Bütçenizin Önemi

Siteyi yönetme şekliniz masraflarınızı etkileyecektir. Bir web geliştiri veya web tasarımcısına sitenize yönettirmek size zaman kazandırır. Öbür taraftan ise web sitenizi kendiniz yönetirseniz hiçbir harcama yapmanıza gerek kalmaz ancak vaktinizi alır.

WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini kullanmak ücretsizdir ancak eklenti veya temalar gibi ilave masraflara sahiptirler.

Web site kurucularına ise abonelik ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ancak çoğu ücretsiz tema ve yerleşik özellikler sunmaktadırlar.

Özel bir web sitenin ücreti bir web geliştiricisine yaptırıp yaptırmayacağınıza bağlıdır. Bundan da öte hosting hizmetine, alan adına ve SSL sertifikasına ödeme yapmanız gerekmekte.

Ağırdan Almak Daha İyi Olabilir

İnternet sitesi kurmak yapay olarak hızlandırılamayan bir aşamadır. Buna ek olarak projeniz başarısız olabilir. Bu yüzden en başta kaynaklara binlerce lira harcamak akıllıca değildir.

Daha makul seviyede bir başlangıç yapmak ve sadece ihtiyacınız olan şeylere ödeme yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Böylece çok uçuk fiyatlar ödemeyecek ve siteniz beklentilerinizi karşılamazsa fazla kaybetmemiş olacaksınız.

İnternet Sitesi Kurma Seçenekleri

Bir internet sitesi kurmanın üç yolu vardır. Aşağıda size her birinin avantajlarını açıklayacağız.

Web Site Kurucuları

Web Sitesi Kurma Aracı

Bu, özellikle acemiler için kullanımı en kolay seçenektir. Web site kurucuları bir tasarı şablonunu seçmenize ve istediğiniz gibi düzenlemenize izin verir. Daha da iyiyse yaptığınız değişikleri gerçek zamanlı olarak görürsünüz.

Bazı web site kurucuları ücretsiz bir plan sunmaktadır ancak daha fazla özellik isterseniz ücreti bir planı da seçebilirsiniz. Ücretler genellikle 29.4 TL ile 288 TL arasında değişmektedir. Genellikle kendiliğinden barındırılmalarından dolayı bir hosting hizmetinize ihtiyacınız olmaz.

Hostinger’da ücretsiz bir web sitesi kurma aracı bulunmaktadır. Bu özellik bütün hosting planları için geçerlidir. Ayrıca başlangıç için harika şablonlar da mevcuttur.

Web site kurucuları, eğer teknik bilgi olmadan hızlıca bir web sitesi kurmak istiyorsanız size göredir.

WordPress Bazlı Web Site

WordPress Ana Sayfası

WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleri web sitesi kurma araçları kadar acemi dostu olmayabilirler. Yine de, içerik yönetim sistemlerini ek özelliklerle daha da geliştirebilirsiniz. Örneğin WordPress 50.000’den fazla eklentiye sahiptir.

Eğer kodlamayı biliyorsanız WordPress’in esnekliğini arttırabilirsiniz. WordPress açık kaynaklı olduğundan temalarını, eklentilerini ve çekirdek dosyalarını düzenleyebilirsiniz.

WordPress’i kullanması ücretsizdir. Ancak internet sitenizi hayata geçirmek için bir hosting hizmeti ve alan adına ihtiyacınız vardır.

Eğer WordPress’e hızlıca başlamak istiyorsanız Hostinger’ın WordPress hosting‘i aylık 3.49 TL‘den başlamaktadır. Bu fiyata hosting, 7/24 WordPress desteği ve bir takım özel WordPress ön bellekleme eklentileri dahildir. Siteniz daima en üst performansı gösterecektir.

Özel İnternet Sitesi

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi özel bir internet sitesi özel çözümler kullanarak kuracağınız sitedir. Önceki iki kategoriye göre özel internet siteleri web geliştirmede yetenekli olanlara sınırsız olanak sağlar.

Teknik bilgisi olanlar için özel bir internet sitesi yaratmak zor olmayacaktır. Ancak teknik bilginiz yoksa bu işlemi bir uzmana bırakmak veya başka bir seçeneği tercih etmek daha iyi olacaktır.

Bir web site tasarımcısına bu işlemi yaptırmak masraflı olabilir. Başarmak istediğiniz şeye göre harcayacağınız zaman ve para da değişecektir. Eğer bu yöntem size göreyse neredeyse 10000 TL civarında harcama yapmanız gerekecektir. Düşük bir internet sitesi kurma maliyeti istiyorsanız bu seçenek tam olarak size göre değildir.

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Özeti

Bir internet sitesi kurmanın muhtemel masraflarından bahsettiğimize göre siteyi kurmanın ve yürütmenin fiyat aralığına bir göz atalım (tahmini olarak). İşte internet sitesi kurma maliyeti tablosu:

İçerik Yönetim SistemiWeb Sitesi KurucuÖzel Web Sitesi
Başlangıç ÜcretiTema/Görselücretsiz-2346.6 TLücretsiz-4694.4 TL10000 TL
Eklentiler/Özellikler

(genel olarak her biri)

ücretsiz-1173 TL5000 TL
Sürdürme MaliyetiBakım30.8 TL1000 TL-3000 TL
Hosting Hizmetiücretsiz-250 TLücretsiz-250 TL
Alan Adı Hizmetiücretsiz-40 TLücretsiz-40 TLücretsiz-40 TL
SSL/Güvenlikücretsiz-1467.3 TLücretsiz-1467.3 TLücretsiz-1467.3 TL

Sonuç

Yukarıdaki fiyatların sadece tahmini olduğunu unutmayın. Bunu göz önüne alarak internet sitesi kurma maliyeti tamamiyle ne türden bir internet sitesi kurmak istediğinize bağlıdır.

Sıfırdan özel bir site yapmak burada tahmin ettiğimiz fiyatlardan çok daha farklı olabilir. Fiyatlar işi verdiğiniz web site geliştiricisi ve projeyi tamamlamak için ihtiyacı olan zamana göre değişir. Veya özel yapım bir sitede tasarım ücretinin çok daha fazla olacağı gerçeği gibi.

Bu makalede sunduğumuz tablodan yola çıkarak kendinize bir bütçe planlaması yapabilirsiniz. Bir internet sitesi kurma maliyeti ile başka sorularınız varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmını kullanın!

 

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.