2021’de İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar? Web Sitesi Fiyatları Karşılaştırması

2021’de İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar? Web Sitesi Fiyatları Karşılaştırması

Eğer bir internet sitesi kurmayı düşünüyorsanız büyük ihtimalle aklınızda birkaç soru bulunmaktadır. En önemlisi “bir internet sitesi kurma maliyeti ne kadar” olabilir.

İnternet sitesi açmak için bazı ücretler gerekir ancak bu ne çeşit bir web sitesi kurmak istediğinize bağlıdır. Örneğin hiçbir ücret ödemeden blog açabilirsiniz ancak daha profesyonel görünen veya tamamen profesyonel siteler için ücret oranları değişmektedir..

Kısaca cevaplamak gerekirse, bir web sitesi oluşturmak yılda 250 ila birkaç bin TL arasında bir fiyata mal olabilir. Bu yazıda, bir web sitesi oluşturma seçeneklerini ve bunların tahmini maliyetlerini inceleyeceğiz.

Ayrıca, bir web sitesi kurmanın ne kadara mal olduğunu ve web sitesi geliştirmeyle ilgili diğer önemli soruları yanıtlamak için kapsamlı bir şekilde araştırılmış bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Bu makalede bir internet sitesi kurmak için ne kadar harcama yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Web Sitesi Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Her web sitesinin, web sitesi oluşturma maliyetine ek olarak başka masrafları da olur. Bazıları temel özelliklerle gayet iyi işlerken diğerleri özel ve genellikle pahalı özellikler ister.

İhtiyaçlarınızı hesapladıktan sonra web sitesi kurma fiyatını çok yüksek bulursanız, bunun iki nedeni olabilir: Web sitenizin ortalamadan daha fazla kaynağa ihtiyacı vardır veya gereğinden  fazla harcama yapıyorsunuzdur.

Etkili bir şekilde bütçe oluşturmak için web sitenizin ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. Bu kılavuzda, onları altı kategoriye ayıracağız:

 1. Web sitesinin temel ihtiyaçları. Bunlar, bir  alan adı, bir web sitesi hosting planı ve bir SSL sertifikası gibi bir web sitesi oluşturmak için temel gereksinimleri kapsar. Alan adı, web sitenizin özel adresidir (ör. siteniz.com) ve web hosting planı, web sitenizi depolamak için kiralanabilir bir sunucu alanıdır. Öte yandan, bir SSL sertifikası sitenizdeki verileri şifreler ve çok daha güvenli hale getirir.
 2. Web sitesi tasarımı. Web sitenizin görünümü, ziyaretçilerinizin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde etkileyebilir. Web sitesi tasarım maliyetinizi hesaplarken bir temayı, şablonu veya web tasarımcısını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir web tasarımı ne kadar karmaşık ve benzersiz olursa, web sitenizin maliyeti o kadar yüksek olur.
 3. E-ticaret işlevselliği. Stok yönetimi, ödeme seçenekleri, nakliye seçenekleri ve ürün sayfaları gibi özellikler genellikle ticari operasyonları desteklemek için gereklidir. Bir sanal mağazanın web sitesi maliyeti, bu karmaşık özellikler nedeniyle genellikle daha yüksektir. E-ticaret nedir rehberimize ayrıntılı bilgi için bakabilirsiniz.
 4. Eklentiler. Bunlar, ekstra özellikler ekleyerek bir web sitesini daha işlevsel hale getirir. Premium eklentiler, ek bir ücret karşılığında gelişmiş özellikler sunar. İhtiyacınız olan daha fazla özellik, web sitesi geliştirme için daha fazla harcama yapmanız gerekecektir.
 5. Pazarlama ve SEO. Web sitenizin başarılı olduğundan emin olmak için çevrimiçi varlığınızı yükselten stratejilere yatırım yapmanız gerekir. Dijital pazarlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini öğrenmek ve doğru araçları satın almak için zaman, enerji ve para ayırabilirsiniz. Alternatif olarak, profesyonel pazarlamacılar ve SEO uzmanları tutabilirsiniz. Karmaşık çok kanallı pazarlama ve SEO’yu tercih edersiniz, web sitenizin maliyeti daha yüksek olacaktır.
 6. Bakım. Bir web sitesi tek seferlik bir proje değildir. Site bakımını otomatikleştirmek için ücretsiz ve ücretli araçları kullanabilir veya işi sizin yerinize yapması için bir uzman tutabilirsiniz. Rutininiz ne kadar ayrıntılı olursa, o kadar fazla para harcamanız gerekecek.

Artık bir web sitesi fiyatlarını etkileyen faktörleri biliyorsunuz.

Doğru Yolda Olmanızı Sağlayacak Önemli Noktalar

İnternet sitenizin ücreti birçok faktöre göre değişebilir. Doğru yolda olmanızı ve fazla harcamamanızı sağlamak için hadi bir internet sitesi kurmadan önce düşünmeniz gereken şeylerden bahsedelim.

Bütçeniz Nedir?

Geliştiriciler ilk olarak sıfırdan web site yaparlar. Ancak bu seçenek teknik bilgisi olmayanlar için bir hayli zordur.

Ancak web sitesi kurmayı kolaylaştıran içerik yönetim sistemleri ve sürükle bırak web sitesi kurma araçları gibi yazılımlar (İng.) bulunmaktadır.

Masraflar bir seçenekten öbürüne değişiklik gösterecektir. Örneğin WordPress‘i web kurucunuz olarak seçerseniz temalara, eklentilere ve diğer özelliklere yatırım yapmanız gerekebilir.

Aşağıda WordPress ve Weebly (web site kurucusu) kullanmanın tahmini masraflarını bulacaksınız. WordPress sitesinde premium bir tema ve bazı premium eklentiler mevcuttur.

Tıpkı WordPress gibi Weebly’nin ücreti de premium bir tema ve eklentileri içermektedir.

 • WordPress ile internet sitesi kurma:
  • Premium tema: 116.9 TL
  • Premium eklentiler: 116.9 TL
  • Toplam: 233.8 TL
 • Weebly web site kurucusu:
  • Premium plan: 146.1 TL
  • Premium tema: 344.8
  • Toplam: 490.9 TL

Bütçeniz ve teknik becerilerinize göre çeşitli seçenekler arasından bir seçim yapabilirsiniz. Ancak nasıl bir internet sitesi açmak istediğinizi önceden belirlemeniz çok önemlidir çünkü sonradan değiştirmek trafiğinizi büyük oranda etkileyebilir.

Bu maliyetleri indirim ve kupon kodu bularak düşürebilirsiniz.

Hostinger’ın WordPress Hosting planlarına aşağıdaki butona tıklayarak gidebilirsiniz.

Hemen Site Kur

Bir İnternet Sitesi Nasıl Yönetilir?

Konu internet sitesi yönetimine gelince iki seçenek vardır: kendiniz yapmak veya başkasının sizin yerine yapması için ödeme yapmak. İki seçeneğin de artısı ve eksisi bulunmaktadır.

Platformunuz her ne olursa olsun web site veya eklentileri sıklıkla güncellemeye ihtiyaç duyar. İçerik yönetim sistemleri ve web site kurucuları güncellemeleri genellikle birkaç tıklamayla yapmanıza olanak sağlar. Ancak özel web sitelerin elle yapılması gereken güncellemelere ihtiyacı vardır.

Eğer kodlama bilginiz yoksa muhtemelen bu görevi bir geliştiriciye vereceksiniz. Geliştiriciye vereceğiniz ücret birkaç faktöre bağlıdır. Eğer bir ajanstan yardım isterseniz ücret daha yüksek olacaktır.

Ortalama olarak özel web site bakımı saati 679.9 TL‘den başlar.

Hazır bir web site kullanırsanız internet sitesi kurma maliyeti daha düşük olacaktır.

Ek Özellikler

Bir web site için ihtiyacınız olan özellikler maliyeti değiştirecektir. İhtiyacınız olan özelliklerin planını yaparak gerekli eklentileri arayabilirsiniz.

Örneğin web sitenizi bir blog olarak kullanmak istiyorsunuz. Başlangıç için SEO, analitikler, iletişim formları ve site önbellekleme için eklentiler yükleyebilirsiniz.

Resim galerisi, paralaks arka plan ve diğer görünüş özelleştirmeleri henüz gerekmeyebilir. Ancak uzun vadede bunlara ihtiyacınız olabilir.

Bütün bu faktörler ek ücretler olarak maliyetinize eklenecektir. Eğer bugün belirttiğimiz bu iki seçenek ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa alternatif platformlara yönelebilirsiniz. WordPress ve Weebly düşük masraflı olsa da beceri seviyenize, bütçenize daha iyi uyan veya ihtiyacınız olan web sitesi şablonları sunan platformlara göz atabilirsiniz.

Hosting, Alan Adları, Güvenlik ve Geri Kalan Teknik Açılar

Bir site kurmadan önce ilk olarak düşünmeniz gereken şey hosting hizmetidir. Bir hosting hizmetinin harika biçimde çalışması için pahalı olmasına gerek yoktur.

Daima iyi bir uptime’ı olan bir web host bulmalısınız. Hostinger‘da harika hosting hizmetlerine ek olarak %99.9 uptime sunuyoruz.

web sitesi fiyatları

Buna ek olarak, oldukça makul fiyatlara sunmaktayız. Aylık 7,99 ila 29,99 TL kadar düşük bir fiyata hosting alabilirsiniz.

Hostinger VPS Hosting

Eğer daha yüksek performans ve kontrole ihtiyacınız varsa aylık 21.05 TL‘den başlayan fiyatlarla  VPS (Sanal Özel Sunucu) hosting satın al işlemi yapabilirsiniz.

Hosting hizmetlerine ek olarak özel bir alan adı seçmeniz gerekiyor. Farklı alan adlarının farklı fiyatları vardır. Alan adı ücretleri genellikle 7.99 TL’den 69,99TL’ye kadar değişmektedir. Ancak 69,99 TL’den de pahalı olan alan adları da bulunmaktadır.

İyi, hatırlanabilir bir alan adı seçmenin önemi büyüktür. İşletmenizin ne yaptığını yansıtacak orijinal ve yaratıcı bir alan adı seçmelisiniz.

Bütün içerik yönetim sistemleri ve web site kurma araçları güvenlidir. Ancak bir başka güvenlik katmanına ihtiyaç duyarlar. Bu sebepten dolayı bir SSL sertifikası almanız gereklidir. SSL fiyatları değişiklik gösterir ancak Hostinger’da yıllık 32,65 TL gibi bir fiyata veya Premium ve üstü planları tercih ederseniz ücretsiz olarak alabilirsiniz.

İnternet Sitesi Çeşidinin Önemi

Daha önce de belirttiğimiz gibi farklı türden web site kurucular vardır. İlki içerik yönetim sistemidir. Birçok içerik yönetim sistemi bulunmaktadır ve WordPress bunların arasındaki en popüleridir. Bir içerik yönetim sistemine eklentilerle birçok özellik ekleyebilirsiniz.

Sırada ise web sitesi kurucu siteleri var. Bu türdeki web site kurucuları indirmenize gerek kalmadan kullanabileceğiniz yerleşik özelliklere sahiptir. Sürükle-bırak arayüzlerini kullanarak web sitenizi kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

Bu ikisinin dışında kendiniz sıfırdan bir web site kurabilirsiniz. Yani seçenekleriniz sıfırdan bir web site kurmak, bir içerik yönetim sistemi veya web sitesi kurma aracı kullanmaktan oluşuyor.

Aşağıda size üç farklı kategoride fiyatların nasıl değiştiğini göstereceğiz.

Bütçenizin Önemi

Siteyi yönetme şekliniz masraflarınızı etkileyecektir. Bir web geliştirici veya web tasarımcısına sitenize yönettirmek size zaman kazandırır. Öbür taraftan ise web sitenizi kendiniz yönetirseniz hiçbir harcama yapmanıza gerek kalmaz ancak vaktinizi alır. Site kurma ücreti de sizin hangisini tercih ettiğinize göre değişecektir.

WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini kullanmak ücretsizdir ancak eklenti veya temalar gibi ilave masraflara sahiptirler.

Web site kurucularına ise abonelik ücreti ödemeniz gerekmektedir. Ancak çoğu ücretsiz tema ve yerleşik özellikler sunmaktadırlar.

Özel bir web sitenin ücreti bir web geliştiricisine yaptırıp yaptırmayacağınıza bağlıdır. Bundan da öte hosting hizmetine, alan adına ve SSL sertifikasına ödeme yapmanız gerekmekte.

Ağırdan Almak Daha İyi Olabilir

İnternet sitesi kurmak yapay olarak hızlandırılamayan bir aşamadır. Buna ek olarak projeniz başarısız olabilir. Bu yüzden en başta kaynaklara binlerce lira harcamak akıllıca değildir.

Daha makul seviyede bir başlangıç yapmak ve sadece ihtiyacınız olan şeylere ödeme yapmak sizin için daha iyi olacaktır. Böylece çok uçuk fiyatlar ödemeyecek ve siteniz beklentilerinizi karşılamazsa fazla kaybetmemiş olacaksınız.

İnternet Sitesi Kurma Seçenekleri

Bir internet sitesi kurmanın üç yolu vardır. Web sitesi kurma maliyeti de seçtiğiniz plana göre değişmektedir. Aşağıda size her birinin avantajlarını açıklayacağız.

Web Site Kurucuları

Web Sitesi Kurma Aracı

Bu, özellikle acemiler için kullanımı en kolay seçenektir. Web site kurucuları bir tasarı şablonunu seçmenize ve istediğiniz gibi düzenlemenize izin verir. Daha da iyiyse yaptığınız değişikleri gerçek zamanlı olarak görürsünüz.

Bazı web site kurucuları ücretsiz bir plan sunmaktadır ancak daha fazla özellik isterseniz ücreti bir planı da seçebilirsiniz. Ücretler genellikle 29.4 TL ile 288 TL arasında değişmektedir. Genellikle kendiliğinden barındırılmalarından dolayı bir hosting hizmetinize ihtiyacınız olmaz.

Hostinger’da ücretsiz bir web sitesi kurma aracı bulunmaktadır. Bu özellik bütün hosting planları için geçerlidir. Ayrıca başlangıç için harika şablonlar da mevcuttur.

Web site kurucuları, eğer teknik bilgi olmadan hızlıca bir web sitesi kurmak istiyorsanız size göredir.

WordPress Bazlı Web Site

WordPress Ana Sayfası

WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleri web sitesi kurma araçları kadar acemi dostu olmayabilirler. Yine de, içerik yönetim sistemlerini ek özelliklerle daha da geliştirebilirsiniz. Örneğin WordPress 50.000’den fazla eklentiye sahiptir.

Eğer kodlamayı biliyorsanız WordPress’in esnekliğini arttırabilirsiniz. WordPress açık kaynaklı olduğundan temalarını, eklentilerini ve çekirdek dosyalarını düzenleyebilirsiniz.

WordPress’i kullanması ücretsizdir. Ancak internet sitenizi hayata geçirmek için bir hosting hizmeti ve alan adına ihtiyacınız vardır.

Eğer WordPress’e hızlıca başlamak istiyorsanız Hostinger’ın WordPress hosting‘i aylık 3.49 TL‘den başlamaktadır. Bu fiyata hosting, 7/24 WordPress desteği ve bir takım özel WordPress ön bellekleme eklentileri dahildir. Siteniz daima en üst performansı gösterecektir.

Özel İnternet Sitesi

Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi özel bir internet sitesi özel çözümler kullanarak kuracağınız sitedir. Önceki iki kategoriye göre özel internet siteleri web geliştirmede yetenekli olanlara sınırsız olanak sağlar.

Teknik bilgisi olanlar için özel bir internet sitesi yaratmak zor olmayacaktır. Ancak teknik bilginiz yoksa bu işlemi bir uzmana bırakmak veya başka bir seçeneği tercih etmek daha iyi olacaktır.

Bir web site tasarımcısına bu işlemi yaptırmak masraflı olabilir. Başarmak istediğiniz şeye göre harcayacağınız zaman ve para da değişecektir. Eğer bu yöntem size göreyse neredeyse 10.000 TL civarında harcama yapmanız gerekecektir. Düşük bir internet sitesi kurma maliyeti istiyorsanız bu seçenek tam olarak size göre değildir.

2021’de İnternet Sitesi Kurma Maliyeti

Aşağıdaki bilgilere bakarak web site kurma maliyetini hesaplayabilirsiniz.

WordPress

 • Temel web site unsurları:
  • Web Hosting: 7,99 – 600/ay
  • Domain adı : 7,99 – 90 /yıl (Domain Sorgulama ile kontrol edilebilir.)
  • SSL sertifikası: 0 TL-1.000 TL/yıl (Ücretsiz SSL kampanyaları bulunur.)
 • Web site tasarımı:
  • Tema: 0-100$
  • Web tasarımcı (tercihe bağlı): Ortalama 1500 TL
 • e-Ticaret özellikleri:
  • $99-$250 duruma ve özelliklere göre değişiklik gösterir.
 • Eklentiler:
  • Eklenti başına 0-199$/yıl
 • Pazarlama ve SEO:
  • Uzman pazarlamacı ve SEO uzmanı: : $10-$250/saat
  • SEO: 750₺ – 2500₺ (site büyüklüğüne göre artar)
  • Email marketing: $0-$9.99/ay
  • Sosyal medya marketing: 0$-79 $/saat
  • Affiliate marketing0$ -149$/yıl
  • PPC reklamları: ~2.69$/tıklama başına (Google) veya ~3.77$/tıklama başına (Facebook)
  • Açılış sayfası: 0 – 40$/yıl
 • Bakım:
  • Web sitesi bakım hizmeti: $5-$350/ay
  • DIY: $0-$95/yıl

Web Sitesi Kur Aracı (Zyro)

 • Temel web site özellikleri:
  • Abonelik Ücreti: 7,00– 25,00/ay
  • Hosting: 0 (dahil)
  • Domain adı: 0 (dahil)
  • SSL sertifikası: 0 (dahil)
 • Web sitesi tasarımı:
  • Temalar: 0 (dahil)
 • E-ticaret özellikleri:
  • Eticare planlarına dahildir (₺59,00/ay)
 • Eklentiler:
  • Eklentiler: 0 (dahildir)
 • Pazarlama ve SEO:
  • Uzman pazarlamacı ve SEO uzmanı: : $10-$250/saat
  • SEO: 750₺ – 2500₺ (site büyüklüğüne göre artar)
  • Email marketing: $0-$9.99/ay
  • Social media marketing: $0 (dahil) 
  • Affiliate marketing: $0$149/yıl
  • PPC reklamları: ~2.69$/tıklama başına (Google) veya ~3.77$/tıklama başına (Facebook)
  • Açılış sayfası: $0 (dahil)
 • Bakım:
  • 0₺ (dahil)

Web Geliştirici

 • Temel web site özellikleri:
  • Web gelişme ücreti: aylık net maaşları 3500 ile 7500 arasında değişir.
  • Web Hosting: 7,99₺ – 600₺/ay
  • Domain adı : 6₺ – 90₺ /yıl
  • SSL sertifikası: 0 TL-1.000 TL/yıl
 • Website design:
  • Özel tasarım (tercihe bağlı): Projeye bağlı. Başlangıç: 4500+ KDV.
 • E-Ticaret Özellikleri:
  • 3.000 – 60,000₺
 • Eklentiler:
  • Eklenti başına $0-$199/yıl + web geliştirme ücretileri
 • Marketing and SEO:
  • SEO: $0-$120/ay
  • Email marketing: $0-$9.99/ay
  • Social media marketing: $0 (dahil) 
  • Affiliate marketing: $0$149/yıl
  • PPC reklamları: ~2.69$/tıklama başına (Google) veya ~3.77$/tıklama başına (Facebook)
  • Açılış Sayfası: $0 (dahil)
 • Bakım:
  • Site bakım hizmeti: $50-$100/saat

İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Hesaplamak İçin Ek İpuçları

Bir web sitesi kurmanın yanlış bir yolu yoktur, çünkü en iyi seçim, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun olanıdır.

Umarım, hangi web sitesi oluşturma seçeneğini kullanacağınıza karar vermişsinizdir. Hâlâ emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun:

 • Bütçeniz nedir, ne kadar harcamayı planlıyorsunuz? Küçük bir şirketiniz varsa, bir site kur aracı veya WordPress tercih edebilirsiniz. Özel bir web sitesi geliştirmenin maliyetleri çok yüksek olabilir, bu nedenle daha büyük bir işletme için daha iyi bir seçimdir. Bütçeniz üzerinde tam kontrol sahibi olmayı tercih ediyorsanız, WordPress sizin için biçilmiş kaftandır.
 • Ne kadar çaba sarf etmeye hazırsınız? WordPress, web sitesi geliştirme sürecinden bakımına kadar tartışmasız en fazla çabayı gerektirir. Site Kur araçlarının kullanımı kolaydır ve bakım konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Alternatif olarak, web sitenizi geliştirmesi için birini işe almak, işe alma sürecinde de çaba gerektirir. Ancak bu yapıldıktan sonra tek yapmanız gereken nihai ürünü beklemektir.
 • Teknik beceriler öğrenmek istiyor musunuz? WordPress ve bazı özel olarak oluşturulmuş web siteleri, çalışmak için bir miktar teknik uzmanlık gerektirir. Kendiniz yapamıyorsanız, bir geliştirici veya BT uzmanı işe almanın ek maliyetlerini dahil etmeniz gerekebilir. Bir site kur aracı ile site kurmak için herhangi bir teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez.
 • Esnekliğe ne kadar değer veriyorsunuz? WordPress, siteleri üzerinde tam kontrol sahibi olmak ve üçüncü taraf temalar ve eklentiler kullanmak isteyenler için en iyi platformdur. Ancak, site kur araçlarının sistemi daha az esnektir çünkü yalnızca platformun sağladığı şablonları ve eklentileri uygulayabilirsiniz. Bir profesyoneli işe alarak WordPress veya başka bir CMS üzerinden esneklik elde edebilirsiniz.

Web Sitesi Geliştirme Maliyetlerini Nasıl Azaltırsınız?

Profesyonel yardımla veya yardımsız, farklı platformlarda bir internet sitesi kurmanın ne kadara mal olduğunu öğrendik. Ancak başlamadan önce, yine de istenmeyen harcamaları azaltmayı düşünebilirsiniz.

Toplam web sitesi kurma maliyetlerine yönelik bazı yararlı ipuçları:

 • Gerekmedikçe bir profesyoneli işe almaktan kaçının. Sitenizle ilgili sorunlarla karşılaşırsanız, sorunu kendiniz gidermeye çalışın. Konuyu araştırın ve kendi başınıza çözebileceğiniz sorunlar için bir BT uzmanına gidip bir servet ödemeyin. Hosting şirketinizle iletişime geçin. Aynı şey web tasarımcıları için de geçerli. Gerçekten özel bir tasarıma ihtiyacınız olmadığı sürece, birinci sınıf bir tema veya şablon yüklemek ve onu işletmenizin markasına uyacak şekilde özelleştirmek daha uygun maliyetlidir.
 • Uzun vadeli yatırımları tercih edin. Kaliteli web hosting, temalar ve eklentiler edinin. Düşük kaliteli ürünler ve hizmetler ilk başta çekici gelebilir ancak gelecekte sorunlara neden olurlarsa maliyetlerinize eklenirler. Sırada ekstra maliyetlerden kaçınmak için kaliteli ürün ve hizmetler elde etmek için önceden daha fazla yatırım yapmak daha iyidir.
 • Sitenizin birincil amacını hatırlayın. Gereksiz web sitesi geliştirme maliyetlerine kapılmaktan kaçının. Şüphe duyduğunuzda, web sitenizin birincil hedefine dönün. Bu amacı yerine getiren stratejiler ve araçlar için paranıza öncelik verin. Örneğin, bir sanal mağazanız varsa, sanal mağazanızın nasıl göründüğü konusunda çok fazla endişelenmek yerine, kullanımı kolay ve işlevsel bir ödeme sistemine sahip olmaya öncelik verin.

Bir web sitesi kurmanın tek maliyetinin para olmadığını unutmayın. Şirketinizin web sitesinin genel bütçesini hesaplarken zamanı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Bazı insanlar için daha az iş karşılığında daha fazla para yatırmak tercih edilir. Buna karşılık, diğerleri web sitesi maliyetlerini kâğıt üzerinde düşürürlerse daha fazla çalışmayı umursamazlar. Hangisini seçerseniz seçin, içinizin rahatlığı en önemlisi.

Sonuç

Yukarıdaki web sitesi maliyetlerinin ve fiyatlarının sadece tahmini olduğunu unutmayın. Bunu göz önüne alarak internet sitesi kurma maliyeti tamamıyla ne türden bir internet sitesi kurmak istediğinize bağlıdır.

Sıfırdan özel bir site yapmak burada tahmin ettiğimiz fiyatlardan çok daha farklı olabilir. Fiyatlar işi verdiğiniz web site geliştiricisi ve projeyi tamamlamak için ihtiyacı olan zamana göre değişir. Veya özel yapım bir sitede tasarım ücretinin çok daha fazla olacağı gerçeği gibi.

Bu makalede sunduğumuz tablodan yola çıkarak kendinize bir bütçe planlaması yapabilirsiniz. Bir internet sitesi kurma maliyeti ile başka sorularınız varsa lütfen aşağıdaki yorumlar kısmını kullanın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger'ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.