İnternetten Para Kazanma: Büyük Gelir Kazanmanız için 36 Yol

İnternetten Para Kazanma: Büyük Gelir Kazanmanız için 36 Yol

Her geçen gün daha fazla insan internetten para kazanma yolları arıyor. Çok az veya hiç başlangıç maliyeti gerektirmesinin yanı sıra, bu yöntemler esnek bir programla istediğiniz her yerden çalışmanıza izin verir. Başlamak için genellikle tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar, tablet veya telefon ve güçlü bir internet bağlantısıdır.

COVID-19 ayrıca e-ticaretin büyümesini de (İng.) hızlandırdı. Birçok kişi pandemi nedeniyle eve kapandı ve bu da doğal olarak internetten ürün alıp satan insan sayısını artırdı.

Bu kazançlı sektöre katılmanıza yardımcı olmak için 50’den fazla internetten para kazanma fikri derledik. Bu fikirleri, hızlı ve uzun vadeli para kazanma olarak ikiye ayırdık. Umarız, bu rehber kendi çevrimiçi iş girişiminizi başlatmanız için size ilham verecektir.

Bir blog veya web sitesi ile internetten nasıl para kazanılır?

Bir blog veya internet sitesi ile para kazanmak bir şekilde herkesin duyduğu, hatta denediği bir yöntem.

Bu para kazanma yönteminde bir host ile kendi web sitenizi kullanırsınız. İlk iş ise bir niş belirlemek, trafik artırmak ve ardından bu trafiğe ürün ve hizmetlerinizi satmaktır.

Bir web siteniz olmasının güzel yanı, nasıl kar edeceğinizi planlarken tamamen özgür davranabilmenizdir. İnternetten para kazanma yolları arasında çok popülerdir.

Web sitenizle online para kazanma yollarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

1. Bir Blog Sitesi ile Online Para Kazanma

Birçok kişi fikirlerini belirtmek veya yaratıcılığını konuşturmak için blog sitesi açmaktadır. Üstelik yeni iş fikirleri bulmanızı da kolaylaştırır.

Ancak çoğu durumda insanlar blog sitelerinden para kazanmak ile kalmıyor, Huffington Post gibi devasa şirketlere dönüşüyor.

Blog siteleri oluşturarak internetten para kazanma

Bütün bloggerlar bu rakamlara ulaşacak diye bir şey yok; ancak doğru yaklaşımı uygularsanız blog siteniz aracılığıyla, blog yazarak online para kazanma hayallerinize kavuşursunuz.

Bir blog sitesinde önemli olan nokta uzun vadeli vizyondur. Hemen para kazanmaya başlamazsınız ancak yeteneklerinizi artırıp yazılarınızı geliştirerek, güzel bir başlangıç yaparsınız.

Eğer amacınız blog sitesi açmak ve para kazanmak ise aşağıdaki maddeleri unutmamalısınız:

 1. Sağlık, finans, insan ilişkileri, hobiler, yemek, veya kişisel gelişim gibi evergreen yani ölümsüz bir tema seçin;
 2. Herhangi bir konuda her zaman en iyi kaynağı oluşturmaya odaklanın;
 3. SEO eğitimi alın ve sitenizi arama motorlarında yukarılara taşıyın;
 4. Popüler bloggerlar ve influencerlar ile etkileşime geçin.

Yukarıdaki ipuçları doğru rotayı belirlemenize yardımcı olacaktır. Trafik almaya başlayan kuvvetli bir blog sitesine sahip olduğunuzda üzerinden para kazanmak için bazı fırsatlar doğacaktır, bunlardan bazıları:

 • Ücretli reklamlar;
 • Kendi ders veya ürünlerinizin satışı;
 • Affiliate ürün satışı.

Size ayrıca 25 Harika Blog Konusu ve Blog Örnekleri adlı yazımızı okumanızı öneririz.

2. Bir Affiliate Web Sitesi Oluşturarak Para Kazanma

İnternet üzerinden para kazanma yolları arasında affiliate sitesi kurmakta vardır. Bir affiliate sitesi kurmak için belirli ürünleri tavsiye etmeli veya incelemelerini yapmalısınız. Ardından birisi sizin sitenizde bulunan bağlantıyı kullanarak bu ürünü satın aldığında, siz de bir komisyon kazanırsınız. Para kazanma siteleri oluşturmanın en bilinen yöntemlerinden birisidir.

Bu yöntem internetten büyük paralar kazandırıyor gibi görünmese de sadece affiliate gelirleri üzerine kurulan milyon dolarlık siteler bulunuyor.

Örneğin WireCutter sitesi size tanıdık geliyor olabilir. Nitekim WireCutter yakın zamanda New York Times tarafından 30 milyon dolar karşılığında satın alındığından, bu yöntem oldukça kazançlı olabilir. Ayrıca Lucieslist adında bebek ürünleri inceleme sitesi ve Outdoorgearlab adında kamp ve yürüyüş ürünleri incelemesi sitesi de bulunmaktadır.

Kendi affiliate sitenizi kurmak için sitenizin konusuna uyan bir ortaklık programına katılın. Hatta, bilgisayarlar ve teknolojiyle alakalı bir blogunuz varsa bunu Hostinger’da bulunan ortaklık programı ile de yapabilirsiniz!

Hostinger iş ortaklığı ile internetten para kazanma

Örneğin Bitcatcha adlı web sitesi hosting hizmetleri, VPN araçları ve site kurucularla ilgili incelemeler sunar. Her defasında bir üründen bahsedildiğinde gönderinin içinde bir ortaklık bağlantısı da içerilmektedir.

Hostinger Ortaklık Program’ına üye olduktan sonra bütün kampanyalarınız takip edebileceğiniz bir ortaklık kontrol paneline erişim sağlayacaksınız. Daha sonra ise internetten para kazanmak için bannerlar, e-kitaplar ve bilgi görselleri gibi sunulan pazarlama materyallerini kullanın.

Hostinger’ın ucuz planları yüksek bir dönüşüm oranı sağladığından gelirlerinizi artırmak için daima olanak bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı size adanan hesap yöneticisinden öneri ve tavsiye alabilirsiniz. Size yardım etmekten mutluluk duyacaklardır.

3. Bir E-ticaret Sitesi Kurarak Para Kazanma

Son yıllarda e-ticaret sitelerinde bir patlama yaşanıyor. WordPress ve WooCommerce gibi platformlar sayesinde bir e-ticaret hosting sitesi kullanarak site kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Eğer e-ticarete dair kapsamlı bir rehber için E-ticaret Nedir? yazımıza bakmalısınız.

Eğer fiziksel ürünlerle uğraşmayı ve satmayı tercih ediyorsanız, bir e-ticaret sitesi açmak gelir elde etmek için ideal bir yöntem olabilir.

Başarılı bir online e-ticaret sitesi için iki yöntem bulunuyor:

 1. Belirli bir alıcı grubu için fiziksel bir ürün oluşturmak ve bu ürünün satışı.
 2. Yabancı ülkelerde ucuza imal edilmiş ürünleri satın alıp tekrar paketledikten sonra kar marjı ile satışa çıkarmak.

İlk internetten para kazanma yolu oldukça başarılı olabilir ancak satacağınız ürünle gerçekten ilgili olmalı ve e-ticaret sitenizi başarıya taşımak için araştırmalar yapmayı göze almalısınız.

Ancak SkinnyMe TeaBeardbrand ve Ratio Coffee gibi devasa başarıya ulaşmış mağazalar gösteriyor ki, siz de e-ticaret sitenizle başarının doruklarına çıkabilirsiniz.

Eğer ilk yöntem ilk online ticaret maceranız için biraz riskli görünüyorsa, o halde ikinci yöntemi düşünebilirsiniz. Bu yöntemde AliExpress gibi bir platformdan bir ürün belirliyoruz, ürünü tekrar paketliyoruz ve kendi sitemiz aracılığıyla tekrar satıyoruz.

Doğru ürünleri satmanın yanında ayrıca ürünleri nasıl kargolayacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Kargo işlemlerini kendiniz de halledebilirsiniz veya bu iş için başkalarını bulabilirsiniz. Son olarak dropshipping adı verilen popüler yöntemi kullanmanız da mümkün. Para kazanma siteleri oluşturmak istiyorsanız yolunuz e ticarete kesinlikle çıkacaktır.

4. Reseller web hosting ile para kazanma

Hosting reseller tabiri, yani tekrar pazarlama, internetten para kazanma yollarından bir diğeridir. Hatta bir diğer projemiz olan Hosting24 ile biz de bu hizmeti vermekteyiz.

reseller hosting ile internetten para kazanma

Hosting reseller kavramı basit olarak bir sunucu alanı kullanarak bunun üzerinden kendi web hosting markanızı oluşturmaktır. Bu sayede:

 1. Gücünü cPanel’den veya Hpanel’den alan web hosting hesapları oluşturabilir;
 2. Özel kaynak limitleri belirleyebilir (disk alanı, bant genişliği vs gibi)
 3. WHM kullanarak bütün hesapları yönetebilirsiniz.

cPanel, bir hosting hesabı oluşturmanın en popüler aracı olduğundan yeni kullanıcılar çekmek oldukça kolay olacaktır. Sunucu uptime süresi dahili yönetici ekibi tarafından gözetlenir.

Son olarak 7/24 destek ekibi bütün soru ve sıkıntılarınız için hazır bekliyor olacaktır.

Tüm bunları hesaba kattığımızda siz sadece yeni kullanıcı kazanmaya odaklanarak bütün teknik işleri bize bırakabilirsiniz.

Eğer web hosting çalışma prensibi hakkında bilgi sahibiyseniz, bu hizmetin tekrar satışını yapmak oldukça kolay olacaktır. Kim bilir belki de sıradaki web hosting devi siz olacaksınız!

5. Online ders vererek internet üzerinden para kazanma

Günümüzde dijital dersler neredeyse her yerdeler! Dolayısıyla eğer başkalarının para ödemek isteyeceği bilgilere sahipseniz, bu yöntem sizin için ideal olabilir.

Kendi derslerinize sahip olmanın yanında, BitDegree gibi öğrenme platformları öğretmen olabilmeniz için imkanlar sunmaktadır. Yetenek ve tecrübelerinizi binlerce öğrenmeye aç kişiye sunmak için eşsiz bir fırsat.

eğitici dersler oluşturarak internetten para kazanma

Dijital dersler çok çeşitli farklı formatlarda üretilebilir. Basit PDF dosyalarından, özel oluşturulmuş video derslere kadar seçenekleriniz oldukça çeşitli.

Online dersler oluşturmak internetten para kazanmanın yolları arasında güçlü bir yöntemdir çünkü tamamen sizin kontrolünüz altında olduğundan kazanabileceğiniz para miktarında bir sınır bulunmuyor.

Eğer bir dijital ders oluşturmayı düşünüyor ancak ne hakkında olacağına karar veremiyorsanız, hedef kitleniz üzerinde bir anket yapabilirsiniz. İnsanlar genellikle ne tür bilgiler için para ödemeye meyilli olduklarını belirtme eğilimdedirler.

Örneğin Learn Scrivener Fast dersi tamamen yeni yazarlara Scrivener programının ince detaylarını öğretmek üzere oluşturulmuştur. Bu dersin hocası Joseph Michael bu ders fikrini Michael Hyatt’ın blog sitesinde bulunan yorumları okuyarak edinmiştir ve şu an için altı basamaklı paralar kazanan bir şirket!

6. Üyelik sitesi kurarak internetten para kazanma

Üyelik sitelerinde son günlerde bir patlama yaşanmakta. Bu fikrin uygulanması oldukça basit. Ancak hali hazırda bir hedef kitleniz olması gerekiyor.

Örneğin, Mark Manson popüler bir kişisel gelişim blog sitesi sahibi. Sitede kullanıcıların online derslere, harici makalelerin erişimine olanak sağlayan bir üyeler bölümü bulunuyor. Hayranları için bu durum harika bir alışveriş.

İnsanlar web sitenizi tarzınızı sevdiğinden ve ilgilerini çektiği için zaten ziyaret ediyor. Dolayısıyla bir üyelik bölümü oluşturarak içeriğinizin bir kısmını ücretli hale getirebilirsiniz.

Sitenizi ziyaret eden herkes bu teklifi değerlendirmeyecektir ancak ilgili hayranlarınız bu teklifi karşı koyulamaz bulacaktır.

Sitenizde oluşturacağınız üyelik türü sitenizin türüne ve premium içeriğinizle gireceğiniz derinlik seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. Eğer bu fikri beğendiyseniz WordPress üyelik eklentisi içeren site nasıl yapılır adlı rehberimize göz atabilirsiniz.

7. Reklam yayınlayarak para kazanma

Google Adsense ile Para Kazanma

Hepimiz internette gezinirken sundukları içerik üzerinde reklamlar görmüşüzdür. Bu reklamlar bazen baş ağrıtabilirken bazen sahip olduğunuz içerikle müthiş bir uyum içinde olabilir.

Siteniz üzerinden reklam aracılığıyla online para kazanmak için doğal olarak büyük oranda trafik sahibi olmanız gerekiyor. Eğer sitenizdeki büyük oranda trafik varsa ve bu rakam gittikçe büyüyorsa, çevrimiçi para kazanma için bu yöntem size en uygunu olabilir.

Kazanacağınız para sahip olduğunuz trafikle orantılı olacaktır ancak genellikle tıklanma sayısına ve reklam ağına bağlı olarak para kazanma imkânınız olacaktır.

Arasından seçim yapabileceğiniz çeşitli reklam ağları bulunmaktadır.

Google AdSense muhtemelen en tanıdık olduğunuz reklam platformudur. Google AdSense ile bir reklam ağına katılarak, onay aldıktan sonra sitenize reklamlar ekleyebilirsiniz. Tipik olarak Adsense reklam ödemeleri, trafiğiniz aylık milyonları bulmuyorsa çok büyük miktarlara ulaşmayacaktır.

Eğer bir WordPress sitesi düşünüyorsanız, önceden WordPress sitesine Adsense eklemek adlı yazımıza bakınız.

Ezoic ve Media gibi farklı reklam ağları da bulunmaktadır. Her ikisi de bir onay sürecine ve site değerlendirme aşamasına sahiptir. Bu ağlar reklam gelirlerinizi optimize etmenizde ve internet üzerinden kazanma sürecinizde size yardım eder.

Eğer bir reklam ağı ile çalışmak istemiyorsanız ayrıca kendi reklamınızı yapmanız da mümkün. Eğer belirli bir hedef kitleniz varsa, bu seçenek oldukça başarılı olabilir. Diyelim ki uyku sağlığıyla ilgili bir siteniz var. Bir reklam ağına katılmak yerine büyük yatak firmalarına reklam alanı satmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca sponsorlu içerik üretme seçeneğiniz de mevcut. Bu sistemde bir şirket size online para ödeyerek siteniz üzerinde içerik yayınlıyor. Buzzfeed ve Millo gibi siteler bu yöntemi kullanmaktadır.

7. Hizmet satışı

Web siteniz üzerinden hizmet satışı yapmak online para kazanmanın en hızlı yollarından birisidir.

Hizmet satışı için takip edebileceğiniz iki farklı yaklaşım bulunur:

Bir eğitim bloğu oluşturarak hizmet satışı

Belirli bir konu hakkında kullanışlı bilgiler içeren niche bir blog sitesi oluşturun. Örneğin sağlıklı yaşamla ilgili bir blog siteniz var ve ortalama büyüklükte bir kitleniz.

Bu noktada sitenize ister internet üzerinden, ister kişisel olarak sağlık koçluğu gibi hizmetler ekleyebilirsiniz.

Basit bir web sitesi oluşturarak hizmet satma

Diğer yöntemimizde ise tamamen hizmetlerinizi tanıtarak pazarlama üzerine yoğunlaşan bir WordPress web sitesi oluşturma bulunuyor.

Diyelim ki freelance bir yazar olmak istiyorsunuz.

Bir niche belirleyerek web sitesi oluşturdunuz. Ardından birkaç sayfa oluşturarak insanlara kim olduğunuzu anlatabilir, sunduğunuz hizmetleri açıklayabilir ve geçmişteki işlerinizden örnekler verebilirsiniz.

Sonrasında misafir yazarlık, podcast röportajlar veya soğuk satış yaparak hizmetleriniz için yeni alıcılar oluşturabilirsiniz.

Eğer hizmet bazlı işletmenizi yeni ufuklara taşımak istiyorsanız, iki yöntemi harmanlayarak en iyi sonuçları alabilirsiniz.

9. Web sitesi satarak internet ile para kazanma

Web sitenizden online para kazanmanın son yöntemi, site satmak!

Sitenize bağlı olarak bu yöntem oldukça kazançlı olabilir. Sizi zengin yapmasa da ciddi miktarda nakit kazanmanızı sağlayabilir. Para kazanma yolları arasında çokça tercih edildiğini de not düşmek isteriz.

web siteleri satarak internetten para kazanma

Siteniz ortalama olarak aylık gelirinin belirli katlarınca satılabilir. Bu çarpan farklı faktörlere bağlıdır ancak genellikle 12’den 30 katına kadar satabilmeniz mümkün.

Aşağıdaki faktörler bu çarpan sayısını etkileyebilir:

 1. Sitenizin yaşı;
 2. Domain otoritesi;
 3. Sitenizin aldığı trafik miktarı;
 4. Oluşturduğunuz kâr oranı;
 5. Gelir çeşitliliği;
 6. Gelirinizin düzenliliği;
 7. Sitenizin büyüme veya küçülme oranı;

Eğer sitelerin ortalama olarak ne kadara satıldığı hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız, Empire Flipper listelerine göz atabilirsiniz.

Sitenizi satmayı düşünürken artı ve eksileri iyi tartarak karar vermelisiniz. Büyük miktarda nakit mi elde etmek istiyorsunuz yoksa düzenli gelir sahibi olmak mı?

Web sitesi olmadan internetten para kazanma yolları

Kazançlı bir web sitesi oluşturmak uzun vadede internetten para kazanmanın stabil bir yöntemidir. Ancak bir web sitesi oluşturmaya gerek kalmadan da çevrimiçi para kazanmak mümkün.

Web sitesi olmadan 20 farklı yöntemle online para kazanmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

10. Çeviri yaparak para kazanma

Eğer yabancı dil hünerlerinize güveniyor ve Trados SSL gibi çeviri makinelerine aşina iseniz, çeviri yapmayı düşünebilirsiniz. Protranslate, Fiverr, Upwork gibi sitelerden başvuru yapabilir veya çeviri bürolarına CV göndererek işe başlayabilirsiniz. Veya yayınevlerine özgeçmişiniz ile başvurabilirsiniz.

Birden çok dil bilen çevirmenler öne çıksa da İngilizce çok popüler bir dil olduğu için her daim profesyonel hizmet sunacak İngilizce çevirmenlere ihtiyaç vardır. Eğer anadiliniz dışında iki veya daha çok dil biliyorsanız işiniz çok daha kolaylaşır. Ayrıca çeşitli iş bulma sitelerinden de faydalanabilirsiniz.

11. Twitch kanalı açma

Twitch, elektronik spor veya video oyunu üzerine canlı yayın yapmanıza olanak sağlayan bir internet sitesi. Twitch’in günümüzde popülaritesinin artmasına neden olan, ünlü isimlerin de izleyiciler tarafından sevilen içerik üreticilerinin kanallarına konuk olmasına bağlanabilir.

Twitch başlamak için size gereken popüler bir oyun ve kamerası olan bir güçlü bir bilgisayar. Sonrasında ise yapılması gereken sadece sağlam ve sadık bir kitle oluşturmak.

Twitch kanalınızda reklam göstererek veya kitlenizin abone olmasını sağlayarak para kazabilirsiniz. Twitch’in ünlü içerik üreticilerine anlaşmalar sunulduğu da bilinmekte.

Giderek daha fazla işletme, operasyonel maliyetlerden tasarruf etmek ve erişimlerini genişletmek için çevrimiçi çözümlere yöneliyor. Sadece bu değil, teknolojinin hızlı büyümesi ve uzaktan çalışma eğilimleri sayesinde çeşitli yeni iş fırsatları da doğdu.

Birçok kişi, kişisel marka bilinirliğini artırmak için çevrimiçi bir varlık oluşturarak internetin erişilebilirliğinden de yararlanır. Bu sayede, herkes hizmetlerini çeşitli çevrimiçi platformlar aracılığıyla sunabilir ve uzmanlıklarından yararlanarak geçimini sağlar.

Böylece internetten ekstra para kazanma şansı her zamankinden daha yüksek.

Bunun sonunda, çevrimiçi olarak nasıl para kazanacağınızı ve çevrimiçi iş girişimlerinizden nasıl yararlanacağınızı öğreneceksiniz.

12. Kindle e-kitapları satarak para kazanma

Şimdi bir yazar olabilmenin en kolay zamanı. Üstelik bu yükselişte olan yeni iş fikirleri arasında. Google’ın ve Amazon’un kitap satış hizmetleri bu sektörü büyük oranda canlandırdı.

Eğer para kazanmak için yazar olmayı hayal ediyorsanız, rüyalarınız size sandığınızdan daha yakın olabilir. Bireysel yayıncılık devrimi sayesinde artık herkes kitap yazarak internet üzerinden para kazanabilir.

kindle kitapları yayınlayarak internetten para kazanmak

Başlangıç için belirli bir seviyede olmanız gerekse de bu iyi bir şey çünkü daha güçlü bir rekabet ortamı ortaya çıkıyor. Ancak en iyi kitabı yazarak ve okuyucu beklentilerini karşılayarak başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

Kendi Kindle kitaplarınızı yayınlarken, yayın sürecinin her bir noktası sizin kontrolünüzde. Bunun anlamı, yazım, düzenleme, biçim, kapak, açıklama ve pazarlama konuları tamamen sizin sorumluluğunuzda.

Ancak bütün bu ekstra işi kendiniz hallederek pastadan çok daha büyük bir pay alıyorsunuz. Kitabınızın ücretine bağlı olarak satış başına %70’e kadar kazanabilmeniz mümkün.

Öz yayıncı bir yazar olarak başarınızı arttırmak için:

 1. Piyasa araştırması yapın. Piyasada çok fazla rekabet olmayan ancak yine de okuyucu kitlesine sahip bir konu belirleyin.
 2. Mümkün olan en iyi kitabı yazın ve profesyonel bir editör tutun.
 3. Yüksek kaliteye sahip bir kapak tasarlayın ve iyi bir açıklama yazın. Bu iki öğe kitabınızın satışı için en önemlileri.
 4. Kitaplarınızı seri halinde yayınlayarak ilgili piyasaya hükmetmeye çalışın.

Bir yazar olarak başarınız tamamen sizin kontrolünüzde. Mümkün olan en iyi kitabı yazarak ideal okuyucularınız için e-posta listeleri oluşturun. Ne kadar fazla yayın yaparsanız, o kadar fazla para kazanabilirsiniz.

13. E-posta pazarlama ile internetten para kazanmak

Her gün gelen kutunuza düşen onlarca e-postayı düşünün. Bunların bir çoğu sizin daha önce abone olduğunuz e-posta bültenlerinden oluşuyordur. Bazılarını sürekli olarak takip ediyorsunuzdur ancak bazılarına nereden üye olduğunuzu bile hatırlamıyorsunuzdur.

eposta pazarlama ile internetten para kazanma

Niche bir e-posta bülteni oluşturarak hedef bir gruba ulaşabilir ve sürdürülebilir bir kazanç sağlayabilirsiniz. theSkimm gibi milyon dolarlık işletmeler günlük e-posta bültenleri üzerine kurulmuştur.

Dahası, bir e-posta bülteni hazırlamak zor bir iş değildir. ConvertKitDripMailChimp ve Aweber gibi araçlarla para kazanma daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Takip etmeniz gereken süreç şu şekildedir:

 1. Hizmet vermek istediğiniz bir niş belirleyin ve e-postalarınızın tarzını oluşturun;
 2. Bir e-posta pazarlama sağlayıcısı seçin;
 3. Basit bir açılış sayfası oluşturun ve bu sayfaya trafik kasın;
 4. İlgili listeye düzenli olarak e-posta gönderin.

E-posta listenizin amacı güven oluşturmak olmalıdır, bu sayede kişiler e-postalarınızı açmak istesin.

Belirli büyüklükte bir liste oluşturduğunuzda, bu listeden para kazanabilmek için bazı yöntemler izleyebilirsiniz, örneğin:

 1. Dijital ürünlerinizi satabilir;
 2. Abonelik dersleri teklif edebilir;
 3. Abonelerinize affiliate teklifler sunabilir;
 4. Sponsorluk satabilirsiniz.

14. Web Hosting Reseller

Sahip olduğunuz yeteneklerde birilerini arayan kişilerle dolu çeşitli freelance siteleri bulunuyor. Tarihte günümüzden daha çok freelancer ihtiyacı olan bir zaman hiç olmadı. Bu sebeple de internetten para kazanma sürecinizde tercih etmeniz başarı oranınızı artıracaktır.

freelance çalışarak internetten para kazanmak

Bazı popüler freelance siteleri şu şekildedir:

 1. Upwork
 2. Freelancer
 3. Fiverr
 4. Guru

Bu platformlarda başarıyı yakalayabilmek için niche belirlemelisiniz. Bir freelancer olarak yapabileceğiniz en kötü şey kendinizi genellemektir. Rekabet oldukça fazla olduğundan, kendinizi belirli bir müşteri kitlesine çözüm olarak pazarlamalısınız.

Örneğin SaaS şirketleri için WordPress uzmanlığı, kripto para yazarlığı veya başarılı bir misafir yazarı mısınız? İlgi alanınıza odaklanın.

Niche oluşturduktan sonra şimdi profilinizi oluşturmalı, yeteneklerinizi gösteren ilgili örnekler sunmalı ve başvurulara başlamalısınız.

Eğer geçiminizi sağlamak için Upwork gibi platformlar kullanmakta ciddiyseniz, Freelance to Win sitesini kapsamlı şekilde okumalısınız. Bu site yüksek kazançlı bir freelancer olabilmenize yardımcı olmak üzere kurulmuştur.

15. Web Site Alma ve Satma

Web sitesi alma ve satma süreci, emlak yatırımı gibidir. Potansiyel sahibi bir ev satın alırsınız, tamiratını yaparsınız ve satarak internetten para kazanma hedefinizi gerçekleştirisiniz.

Süreç oldukça basit. Ancak belirli miktarda risk bulunduğunu unutmayın. Bu sebeple kaybetmeyi göze almadığınız parayı herhangi bir siteye yatırmamalısınız.

Kâr için site alım satımı yaparken:

 1. Üzerinde geliştirmeler yapabileceğiniz, kelepir bir web sitesi bulun. EmpireFlippersFlippa ve We Sell Your Site gibi pazarları kontrol edin.
 2. Site araştırması yaparak gelir ve trafik rakamlarını, link profilini ve sitenin satış sebebini öğrenin.
 3. Eğer her şey yolundaysa siteyi satın alın.
 4. Üzerinde geliştirmeler yaparak trafik ve geliri maksimuma taşıyın.
 5. Siteyi satarak kâr yapın!

Eğer bu süreci daha derinlemesine incelemek istiyorsanız aşağıdaki kaynaklara göz atarak Hostinger kullanıcılarının başarı hikayelerini okuyabilirsiniz:

16. Domain Adı Alıp Satarak İnternetten Para Kazanma

Yukarıda web sitesi alım satımından bahsetmiştik. Peki aynı şeyi domain adresleri için de yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Just Dropped ve eşsiz domain adresleri satın alma araçlarını kullanın. Daha sonra ise domain adreslerini tekrar listeleyin, alıcı bekleyin ve satın ve kâr edin.

Domain satın al işlemi kolaydır. Bazı insanlar tam da bu stratejiyi kullanarak yıllık yüzlerce veya binlerce dolar kazanır.

Aşağıdaki aracı kullanarak aklınızdaki domain adı alınabilir durumda mı kolayca öğrenin!

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

17. Stok Fotoğraf ve Resim Satma

stok fotoğraf satarak internetten para kazanma

Eğer fotoğraf çekmeyi veya görüntü kaydı yapmayı seviyorsanız, bu tutkunuzdan para kazanabilmeniz mümkün. Birçok görsel sanatçının para kazanma yolları arasında çeşitli stok sitelerinde eser satmak bulunuyor.

Stok fotoğraf ve görsel yüklemenize olanak sağlayan onlarca web sitesi bulunuyor. Bu siteler devasa kullanıcı rakamlarına sahip ve bu kişiler fotoğrafınızı kullandığında siz para kazanıyorsunuz.

En büyük stok fotoğrafçılık web sitelerinden bazıları:

Eğer bir video grafikerseniz, bazı siteler şu şekilde:

Stok portföyü oluştururken yukarıdaki sitelerde piyasa araştırması mutlaka yapın.

Ardından kendi nichenizi oluşturun ve mümkün sıklıkla görsel yayınlayın. Portföyünüz ne kadar büyükse, internet üzerinden para kazanma başarı şansınız da o kadar artar.

Fotoğraf ve videolarınızdan internetten para kazanma sürecinin ötesinde bu siteleri kullanarak eserleriniz için hayran kitlesi de oluşturmanız mümkün.

18. Kripto Para Yatırımı Yapma: Bitcoin, Ethereum, Dogecoin

Geçtiğimiz yıl içindeki Bitcoin patlamasının radarınızdan kaçmış olma ihtimali neredeyse yok. Ancak Bitcoin ve diğer kripto paralara zamanında yatırım yapmamış olsanız da hiçbir şey için geç değil.

kripto paralar ile internetten para kazanma

Bugün yatırım yaparak hala internetten para kazanma mümkün durumda.

Kripto paralara yatırım yapmak tıpkı diğer yatırımlara benzer ve bazı riskler içerir. Ancak kendinizi geliştirmek için gerekli zamanı ayırırsanız, uzun vadede ciddi kazançlar sağlayabileceğiniz yatırımlar yapabilirsiniz.

Kripto para macerasının ilk adımı bilgi ve yeteneklerinizi tazelemek olmalı. BitDegree bu konuda sahip olduğu rehber ve derslerle harika bir kaynaktır.

Kripto paralar üzerinden para kazanmak için farklı yaklaşımlar uygulayabilirsiniz, örneğin:

 1. IPO (halka arz) öncesinde yatırım yapmak veya değer büyümesi beklemek
 2. Blok zinciri ile programlama ve çalışmayı öğrenme
 3. Kripto para yazarlığı
 4. Kripto para şirketlerinde iş edinme

Kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi nispeten genç olsa da, gelecekteki başarınız için şimdiden öğrenmeye başlamak mantıklı bir seçim olacaktır.

19. Etsy Üzerinden El İşi Ürünleri Satma

El işleri konusunda marifetli olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Eğer el işleriyle ilgiliyseniz, internetten bu ürünleri satarak internetten para kazanma işlemini yapabilirsiniz.

Etsy ile internetten para kazanma

Etsy el işi ürünleri satabileceğiniz en büyük platformlardan birisidir. iPhone kılıflarından yüzüklere kadar her şey bulunabilir.

Bir web siteniz veya online varlığınız olmasa da Etsy’de satış yapabilmeniz mümkün. Halihazırda devasa bir kullanıcı tabanı olduğundan, doğrudan satışa odaklanabilirsiniz. Artı olarak, eğer yeterli ilgili yaratırsanız, gelecekte kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz.

Başarınız için bu alanda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 1. Araştırma yaparak ürettiğiniz ürünlere Etsy‘de talep olup olmadığını kontrol edin.
 2. Her bir ürünü üretmek ne kadar zaman alıyor ve bu zaman maliyeti ve işçiliği karşılıyor mu.
 3. Ürününüzü öne çıkaran şeyin ne olduğunu düşünün. Bir taraftan eşsiz olurken, diğer yandan alıcılarınızın beklentilerini karşılamalısınız.

20. Amazon (FBA) ile Ürün Satma

Amazon, bir milyarın üzerinde ürün rakamıyla en büyük online perakendecilerden birisi.

Yukarıda bir E-ticaret sitesi için niş oluşturmaktan bahsetmiştik ve bu yöntemde de benzer bir yaklaşım sergilemelisiniz, elbette bu sefer odağınızda Amazon platformu olmalı.

Bu yaklaşımda, Amazon’da iyi satış rakamlarına sahip ürünler ve bu ürünlerin daha ucuz seçeneklerini buluyorsunuz. Ardından kendi markanızı damgalayarak bu ürünleri tekrar pazarlıyor ve satıyorsunuz.

Bu ürünleri kendiniz satabilir veya doğrudan üretici tarafından gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer ilginç bir fikir gibi geldiyse, aşağıdaki kaynaklara göz atarak internetten para kazanma yöntemleri arasında çokça tercih edilen bu yöntem hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz:

21. YouTube Kanalı Açma

YouTube dünyanın en büyük arama motorlarından birisi. Ancak burada insanlar web siteleri aramak yerine eğlenceli veya bilgilendirici videolar arıyor.

YouTube kanalınız üzerinden platformun dahili reklam sistemini kullanarak veya izleyicilerinizi üzerinden para kazandığınız farklı web sitelerine yönlendirerek para kazanabilirsiniz.

Bir YouTube kanalı oluşturmayı web sitesi kurmaya benzetebilirsiniz, tabi burada yazılı içerik yerine video oluşturuyorsunuz.

Eğer kamera önünde rahat biriyseniz ve şansınızı video oluşturmada denemek istiyorsanız, o halde kanalınızın ne ile ilgili olacağına karar vermelisiniz. Tipik olarak piyasada iki farklı YouTube kanal türü bulunuyor (en azından başarılı):

 • Eğlenceli içerik. Bu tarzda üretilen komedi videoları, şakalar, incelemeler, bilgisayar oyunlarını dahil edebiliriz.
 • Eğitici içerik. Bu tür daha çok ‘nasıl yapılır’ tarzı videolara yöneliktir. Eğer faydalı yetenekleriniz veya bilgileriniz varsa, o halde bu tarz bir kanal size daha çok hitap edecektir.

Ne tür bir kanal açacağınıza karar verdikten sonra diğer adım kanalı oluşturmak. Öncelikle bir Youtube kanalı oluşturmalı ve akılda kalıcı bir isim bulmalısınız. Ardından aşağıdaki adımları aklınızdan çıkarmamalısınız:

 1. Yüksek kalitede kayıt yapabilen bir kamera kullanın;
 2. Farklı tarzlarda, formatlarda ve düzenleme tekniklerinde deneyler yaparak size en uygun tarzı belirleyin.
 3. Video başlıklarını, açıklamalarını ve görsellerini optimize ederek insanları tıklamaya teşvik edin;
 4. İstikrarlı bir video yayınlama düzeni belirleyin, böylece takipçileriniz ne zaman yeni içerik yayınlanacağını takip edebilir.

22. Sanal Asistanlık Yapma

Eğer organizasyon ve planlama konusunda yetenekliyseniz, sanal asistanlık sizin işiniz olabilir. Bir sanal asistan çok çeşitli işlerden sorumlu olabilir. Örneğin genel muhasebe, veri girişi, e-posta yönetimi, araştırma gibi konularda yardımınız istenebilir.

Sanal bir asistan olmak sadece gelirinizi arttırmaz ayrıca önemli insanlarla ağ kurmanızı sağlar. Bunun üstüne sanal asistanlara olan talep gün geçtikçe artmaktadır.

Çoğu işletme sahibi tam zamanlı kadrolu eleman almak yerine genellikle sanal asistanlara yönelmektedir.

FiverrUpwork ve Remote.co gibi sitelerde sanal asistanlık ilanları bulabilir ve çalışmayarak başlayarak internetten para kazanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

23. Yazılım Satma

Kod yazabilme oldukça değerli bir yetenek olabilir. İster yeteneklerinizle freelance çalışın, ister kendi yazılımınızı oluşturun.

Nasıl yazılım yazacağınızı bildiğinizde imkanlarınız oldukça çoğalıyor, bir tüketici uygulaması oluşturabilir, niche bir web veya mobil uygulama yazabilir ve hatta oyun bile yapabilirsiniz. Çoğu başarılı işletme bir yazılımın üzerine kurulmuştur.

Günümüzdeki çoğu yazılım genellikle büyük şirketler tarafından oluşturulmaktadır. Ancak Google Play veya Apple Store’a baktığınızda en popüler uygulamalardan çoğu tıpkı sizin gibi kişiler tarafından oluşturulmuştur.

Eğer kendi yazılım veya uygulamalarınızdan para kazanmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki yaklaşımları uygulayabilirsiniz:

 1. Pazar araştırması yaparak nelere ihtiyaç olduğunu analiz edin;
 2. Yazılımın MVP versiyonunu oluşturun;
 3. İlk kullanıcılar ve beta testerlardan geribildirim alın;
 4. Geribildirimi değerlendirerek yazılımınızın ilk sürümünü hayata taşıyın;
 5. Yazılım çözümünüzü pazarlayın.

Eğer ilham arıyorsanız, ConvertKit’in kurucusu Nathan Barry’nin kendi yazılım şirketini nasıl büyüttüğüne göz atın.

Eğer kendi yazılımınızı oluşturarak satma süreci çok zaman alıcı görünüyorsa, o halde yazılım yeteneklerinizden freelance çalışarak para kazanabilirsiniz.

Upwork ve Freelancer gibi platformlara göz atarak yeteneklerinize uygun iş ilanları bulabilirsiniz. Ya da Remoteok.io sitesini ziyaret ederek farklı yazılım fırsatları yakalayabilirsiniz.

24. Online Özel Ders Vererek Para Kazanma

Tüm dünyadan öğrencilere İngilizce veya farklı dersler vermek internetten para kazanma yollarından birisidir. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede büyüdüyseniz, başarı için gereken yeteneğe zaten sahipsiniz demektir.

İşe alınma şansınızı arttırmak için ESL sertifikası almayı düşünebilirsiniz.

Genellikle Skype üzerinden vereceğiniz saat başı ders için 25$’a kadar kazanç sağlayabilirsiniz.

Eğer bu tür işler ilginizi çekiyorsa, aşağıdaki sitelere göz atın:

25. Web Siteleri Test Etme ve Geri Bildirim Sağlama

Tasarıma yatkın gözleriniz varsa ve iyi bir web sitesi nasıl olur biliyorum diyorsanız, kullanım hatalarını bulmak ve geri bildirim sağlamak için web siteleri test ederek internetten para kazanabilirsiniz.

Örneğin içerik yetersiz mi? Tasarım kafanızı mı karıştırıyor? Menüde gezinmesi zor mu? Bu gibi içgörüler işletme gelişimi için oldukça değerlidir.

Bu tür geri bildirim için size para ödemeyecek oldukça fazla site bulunuyor. En popüler web site ve uygulama kontrol sitelerinden bazıları:

26. Web Site Geliştiriciliğiyle İnternetten Para Kazanma

Eğer geliştirme yeteneğiniz yoksa o halde ilk adım nasıl kod yazacağınızı öğrenmek olmalı. Gerekli becerileri edindikten sonra iş aramaya başlayabilirsiniz.

Upwork ve Freelancer gibi sitelerde profil oluşturun ve işlere başvurmaya başlayın.

Başarı şansınızı artırmak için kendinize bir niche belirleyebilir ve profilinizi buna uygun şekilde düzenleyebilirsiniz.

Örneğin emlakçılara yönelik web siteleri kurmak istiyorsunuz veya WooCommerce ve WordPress kullanan e-ticaret siteleri oluşturmak.

Öncelikle belirlediğiniz alanda talep olup olmadığını kontrol edin. Ardından belirlediğinize nişe uygun olarak web siteleri oluşturarak işlere başvuru yapın.

27. Sesli Kitap Seslendirmeni

Sesli kitap endüstrisi Kitap Yurdu Sesli Kitap, Storytel gibi uygulamaların yaygınlaşmasıyla epey ivme kazandı. Her geçen gün daha fazla insan içeriği okumak yerine dinlemeyi tercih ediyor.

Bu meslek, hem yazarların daha fazla okunmasına yol açıyor hem de ses sanatçılarına yeni gelir kapıları açıyor.

sesli kitaplarla internetten para kazanma

Eğer güzel bir sesiniz varsa ve okumayı seviyorsanız, sesli kitap seslendirmesi geleceğiniz olabilir.

Bunun için öncelikle bir uzmandan eğitim alabilirsiniz. Ardından da seslendirme işlerine başvurabilirsiniz.

Eğer erişiminizi arttırmak istiyorsanız ayrıca Upwork’de bir profil oluşturarak seslendirme işleri takip edebilirsiniz.

28. Grafik Tasarımcı Olma

Eğer tasarım konusunda yetenekliyseniz veya Photoshop ve Illustrator ile oynamayı seviyorsanız, bu yeteneklerinizi kullanarak internetten para kazanmanız mümkün.

Yukarıda belirttiğimiz freelance platformlarını kullanarak bir profil oluşturabilir ve iş arayabilirsiniz veya 99designs gibi bir platformda yeteneklerinizi test edebilirsiniz. Bu sitede diğer tasarımcılarla proje almak için yarışırsınız. Eğer müşteri tasarımınızı beğenirse projeyi siz alır ve çalışmaya başlarsınız.

Bir grafik tasarımcı olarak müşteri bulabilmenin diğer bir yöntemi ise offline olmak. Yerel esnafları gezerek veya şehirde biraz araştırma yaparak grafik tasarım yeteneklerinize ihtiyacı olan işletmeler bulabilmeniz mümkün. Belki yeni bir logo, bir broşür veya hatta şirket üniformaları tasarlayabilirsiniz.

29. Instagram Ünlüsü, Influencer Olmak

Instagram en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından birisi. Ancak yeterli sayıda takipçiniz olması durumunda doğrudan Instagram’dan para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Instagram’da büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak gittikçe zorlaşmakta ancak düzgün bir gelir sağlamak hala nispeten kolay. Büyük markalar ve diğer şirketler sadece onlarla veya ürünleriyle ilgili gönderi yapmanız durumunda size para ödeyebilirler.

Genellikle gönderi başına alacağınız ücret takipçi sayınız ve bu takipçilerin etkileşimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ancak gönderi başına birkaç yüz dolardan binlerce dolara kadar bir aralık düşünebilirsiniz.

Instagram’da ortalama bir büyüklüğe ulaşmanız zaman alacaktır ancak fotoğraf çekmeyi seviyor ve telefonunuzda zaman geçirmekten rahatsız olmuyorsanız, şansınızı denemeye değer.

Hesabınızı doğru şekilde büyütmek için takip edebileceğiniz bazı kaynaklar:

30. SEO Hizmetleri Verme

Web sitesini Google’da sıralamaya sokmak oldukça kazançlı bir yetenektir.

İnsanlar arama motorlarını kullanmaya devam ettikçe, SEO konusunda uzman kişilere her zaman ihtiyaç olacaktır.

Hatta günümüzde bazı blogları takip ederek SEO konusunda oldukça iyi bilgi sahibi olabilirsiniz:

Bir web sitesini daha iyi derecelere taşımak için ne gerektiğini öğrendiğiniz vakit yeteneklerinizi test etmelisiniz. Bir web sitesi oluşturarak SEO bilgilerinizi bu site üzerinden kontrol edebilirsiniz ancak bu zorunlu değildir.

Hatta doğrudan müşteri edinmeye başlayabilirsiniz.

İlk yaklaşım olarak Upwork ve Freelancer.com sitelerini kullanabilirsiniz.

Ya da hizmetlerinizi, arama motorlarında yer kapmaya çalışan yerel işletmelere sunabilirsiniz. İnternetten para kazanma yolları arasında çok fazla rağbet gören bir yöntemdir.

31. Sosyal Medya Hesapları Yönetme

Bugünlerde hepimiz aktif olarak sosyal medya kullanıyoruz. Ancak sosyal medya hesapları yöneterek internetten para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eğer bilgili bir sosyal medya kullanıcısıysanız bir adım öndesiniz demektir. Bu sayede uzmanlığınızı çok daha iyi kullanabilir ve ücret karşılığı diğerlerinin hesaplarını yönetebilirsiniz.

Eğer bilgili değilseniz de, endişelenmeyin.

Hootsuite Academy gibi onlarca eğitici kaynak sayesinde sosyal medyanın tüm gizemlerine hakim olabilirsiniz.

Hootsuite Akademi kursları örneği

Bilgi birikiminiz arttıktan sonra şimdi tekrar Upwork ve Freelancer gibi sitelere dönmeli ve iş başvurularına başlamalısınız.

Eğer müşteri bulma şansınızı artırmak istiyorsanız, öğrendiklerinizi kullanarak uzmanlığınızı kanıtlayabilirsiniz.

32. Bir Podcast Oluşturma

Eğer etkili bir konuşmacıysanız ve fikirlerinizi paylaşmayı veya röportajlar yapmayı seviyorsanız, podcast sizin için harika bir internetten para kazanma macerası olabilir. Podcast piyasası şu an patlama noktasında ve bu çok iyi bir şey.

Dinleyiciler podcastlerin taşınılabilirliğini seviyor ve çoğumuz sürekli hareket halinde olduğundan içerik tüketimi için kullanışlı bir hal alıyor.

Günümüz podcast piyasasında başarılı olabilmek için yüksek kalite içerik üretmelisiniz. Bu sadece ses kalitesinden ibaret değildir, ayrıca içeriğinizin kalitesi önemlidir. Başlangıç için güçlü bir mikrofona ihtiyacınız vardır.

Eğer röportaj üzerine kurulu bir podcast yapmayı planlıyorsanız, o halde öncelikle misafirlerinize ulaşmakla başlamalısınız. Arkadaş veya aile üyelerinizle geyik amaçlı birkaç yayın yapmak isteyebilirsiniz, bu sayede ilk gerçek röportajınızdan önce tarzınızı belirleyebilirsiniz.

Konu ve kalite standartlarını hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için iTunes üzerindeki podcastlere göz atabilirsiniz. Birkaç bölüm dinleyerek kalitenin nasıl oluştuğunu analiz edebilirsiniz.

 • Hepsi harika hikayeler mi anlatıyor?
 • Komedi kullanıyorlar mı?
 • İlginç bir bakış açısına mı sahipler?
 • Eşsiz röportajlar mı yapıyorlar?

En iyilerden öğrenerek, kendi bölümlerinizi oluştururken nelerden kaçınmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Podcast üzerinden kazanacağınız para miktarı hedef kitlenizin büyüklüğü ve etkileşimine bağlıdır. Kitleniz ne kadar büyükse ve podcast ne kadar fazla indirilmişse o kadar iyi para kazanabilirsiniz.

Keşfedebileceğiniz bazı seçenekler:

 1. Konuştuğunuz konular hakkında ürün ve hizmetler satın;
 2. Podcast için perde arkası bölümü veya bir üyelik sitesi oluşturun;
 3. Yayın esnasında ismini okuyabileceğiniz sponsorluklar satın;
 4. Yayınınız için bağış kabul edin.

33. Freelance yazarlık yaparak para kazanma

Eğer kelimelerle oynamayı seviyorsanız, internetten para kazanmak için yazarlık yapabilirsiniz.

Tecrübeniz olmasa bile hızlı bir şekilde bu para kazanmayı denemeye başlayabilirsiniz.

İlk adım olarak niche belirleyin ve ne tür bir yazarlık yapacağınıza karar verin, örneğin:

 • SaaS siteleri için detaylı blog yazıları mı yazmak istiyorsunuz?
 • Emlakçılar için reklam yazıları mı yazmak istiyorsunuz?
 • Ya da yaşam ve sağlık konularında e-posta pazarlama yazıları mı?

Üzerine yazılacak o kadar çok konu var ki. Sizin karar vermeniz gereken, ne tür bir yazar olmak istediğiniz.

Niche belirledikten sonra şimdi bazı örnekler oluşturma ve müşteri arama zamanı.

En hızlı yaklaşım freelancer platformlarını kullanarak müşteri aramaktır. Ancak örnek yazılar yazarak Medium veya LinkedIn gibi sitelere yüklemeniz de mümkün.

34. Anket siteleri açarak gelir kazanma

Online anketlere katılmak internetten para kazanmanın iyi yollarından birisi olmasa da öğrencilerin işine yarayacaktır. Hızlı şekilde küçük miktar para veya ödül kazanmak istiyorsanız, düşünmeye değer bir yöntemdir.

Anket doldurmak oldukça basit bir işlemdir. Anket doldurarak nakit para, kuponlar, ödüller ve hediye kartları kazanabilirsiniz.

Pinecone Research online anket sitesi ana sayfası

Genellikle tüm yapmanız gereken onlara demografik bilgilerinizi vermeniz ve bu sayede arka planınız ve ilgi alanlarınız konusunda bilgi sahibi olabilirler, bunun ardından kazanmaya başlayabilirsiniz.

En popüler anket sitelerinden bazıları:

35. Uzaktan çalışan bir şirkette çalışma

Eğer kariyerinizi değiştirmek, yeni bir şey denemek veya hava değişikliği istiyorsanız uzaktan çalışmayı deneyin. Bugünlerde birçok şirket yarı veya tam zamanlı çalışan işçiler aramaktadır. Nereden çalıştığınızın da pek bir önemi yoktur.

Bu türden işlere müşteri desteği teklifleri, tasarımcılık veya halihazırda sahip olduğunuz pozisyon gibi işler de dahildir.

Yerel küçük işletme seçeneklerine de göz atabilir veya online iş ilanlarını da göz atabilirsiniz. Ayrıca FlexjobsSolidGigsWe Work Remotely ve Remote gibi sitelere de göz atmayı unutmayın.

Beğendiğiniz bir iş bulun, başvurun, istediğiniz yerden çalışın ve internetten para kazanma işlemine başlayın.

36. Seyahat danışmanlığı yapma

Tüm dünyayı gezdiniz ve hikayelerinizle deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmak mı istiyorsunuz? Tertiplisiniz ve seyahat planları oluşturabilir misiniz? O zaman seyahat danışmanlığı ile internetten para kazanma size göre olabilir.

Uçuş fiyatları ve zamanlarıyla birlikte müşterilerinizin tercihlerine göre yemek programlarını kontrol etmek zaman içinde iyi bir gelir kaynağı olabilir. İyi bir itibar edinmeye ilk önce arkadaşlarınız ve ailenize yardım etmekle başlayabilir, daha sonra da fikirlerinizi online paylaşabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Para Kazanmanın Hızlı Yolları

Günümüzde internet, konumunuz veya cihazınız ne olursa olsun neredeyse her şeyi erişilebilir kılıyor. Bu nedenle, internetteki iş ve iş fırsatları, ek bir koşuşturma veya kolay ve hızlı para kazanmanın yolunu arayan insanlara çekici geliyor.

İşte hızlı bir şekilde internetten para kazanmanın en iyi yolları:

 • İkinci el kıyafet satmak. Hızlı para kazanmak için internette veya pazarlarda 2. el ürün satabilirsiniz.
 • Oda kiralamak. Birçok insan ev kiralamak yerine oda kiralamayı tercih ediyor. Ucuz oda kiralayarak onları çekebilirsiniz.
 • Oyunları ve yazılımı test etmek. Geliştiricilere, yazılımlarının kullanıcı deneyimine ilişkin içgörüler sağlayın.
 • Stok fotoğraf ve video satışı yapmak. Pasif gelir elde etmenin bir yolunu arayan fotoğrafçılar ve kameramanlar için idealdir.
 • İkinci el eşya satmak veya kiralamak. Önemli bir yatırıma ihtiyaç duymadan internetten para kazanmanın başka bir yolu.
 • Okul notlarını satmak. Hem para kazanmak hem de iyi notlar alamak isteyen öğrenciler arasında popüler.

Sonuç

Bu yazımızda, internetten para kazanma yolları konusunda çeşitli seçenekleri ele aldık. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda para kazandıran yöntem var. Finansal durumunuza, becerilerinize ve tutkunuza en uygun olanı seçtiğinizden emin olun.

Eğer internet kullanarak gelir elde etmek istiyorsanız, kendi sanal mağazanızı açmak iyi bir seçenektir. Başlangıç ​​için yalnızca küçük bir sermayeniz varsa, ikinci el kıyafetleri, kendi yaptığınız tasarımları ve stok fotoğraflarını açık artırmaya çıkarın. Alternatif olarak, dropshipping iş modelini benimseyin ve ürünleri üçüncü taraf bir tedarikçiden alın.

Becerilerinden para kazanmak isteyen profesyoneller, kâr elde etmek için özel ders hizmetleri ve online kurslar sunabilir. Web geliştirme, grafik tasarım, içerik yazma ve SEO, başlamanız için yüksek istihdam ve maaş oranına sahip birçok yetkinlikten birkaçıdır.

Herkes tam zamanlı bir işe giremeyeceğinden, freelance işler tercihlerinize daha uygun olabilir. Bir kameranın önünde olmayı seviyorsanız bir podcast başlatın veya yayıncı olun. Kendi çalışma saatlerinizde pasif gelir elde etmek için blog yazarak denemeler yapın ve web sitesinden reklamlarla para kazanın.

Seçiminiz ne olursa olsun, sıkı çalışmaya ve kendinizi hedeflerinize adamaya, bakışlarınızı internetten para kazanma hedefinden ayırmamaya hazır olun. İyi şanslar!

Author
Yazar

Gürkan M.

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.