İşletme Yönetimine Yardımcı 8 WordPress Müşteri Paneli Eklentisi
access_time
hourglass_empty
person_outline

İşletme Yönetimine Yardımcı 8 WordPress Müşteri Paneli Eklentisi

WordPress kullanarak işletmeniz için hızlıca profesyonel görünen bir websitesi kurabilirsiniz. Ancak sizin ihtiyacınız olan bundan fazlası. Müşteri yönetimi, iş fırsatlarının takibi, fatura gönderme gibi konularda size yardımcı olabilmesi için bir Customer Relationship Management (CRM) müşteri ilişkileri yönetimi platformu kullanmanız gerekiyor. İşte tam da bu noktada WordPress eklentileri yardımımıza koşuyor.

WordPress müşteri paneli eklentisi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğundan bu rehberde sekiz farklı seçeneği inceleyeceğiz:

 1. WP ERP
 2. Zero BS WordPress CRM
 3. WooCommerce Customer Relationship Management
 4. Brilliant Web-to-Lead for Salesforce
 5. WP-CRM
 6. UkuuPeople
 7. UpiCRM
 8. vCita

Her bir WordPress müşteri paneli eklentisi için öncelikle sunduğu özelliklerden bahsederek hangisinin kimler için uygun olduğu konusunda bilgi vereceğiz. Öncelikle bir CRM sizin için ne yapabilir buna bakalım!

CRM Nedir (Ve İşletmenize Faydaları Nelerdir)?

Müşteri İlişkileri yönetimi (CRM) yazılımları geniş yelpazede çeşitlili gösterir ancak değişmeyen kural çoğu işletme için hayati öneme sahip bir işlev sağlıyor olmasıdır. Örneğin, çoğu CRM platformunun anahtar özelliği sizlere müşteri verisini depolama, organize etme, ihtiyacınız olduğunda gerekli bilgiye erişme imkanı sunmasıdır.

CRM en temel bu şekilde açıklanabilir. Ancak günümüzde çoğu CRM aracı size yardımcı diğer pek çok özelliğe sahiptir, bunlar:

 • Mevcut müşterileri fırsatlardan ayırma. Bir CRM ile olası müşterileri mevcut müşterilerden ayırabilir böylelikle her ikisini de daha verimli hedef alabilirsiniz.
 • İletişim bilgisi saklama. Her bir müşteriye nasıl ulaşabileceğinizi biliyor olmak herhangi bir işletme için hayati öneme sahiptir.
 • Muhasebe yönetimi. Bazı CMS’ler gelir, gider ve hatta müşteri faturalarını takip etmenize olanak sağlıyor.
 • Anahtar analizlerin ölçümü. Güçlü bir WordPress CRM ile işletmenizin sağlığına kuş bakışı bakabilir ve müşteri davranışlarını analiz edebilirsiniz.

Eğer bunca işlevsellik tek bir uygulamanın altından kalkamayacağı birşey olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyor olmazsınız. Bu günlerde, işletmeler CRM platformlarına ciddi yatırım yaparak operasyonlarını güçlü şekilde sürdürmeye devam ediyorlar. Aşağıda dünyanın en popüler CRM’lerinden biri Salesforce’un panelinin nasıl göründüğüne bakabilirsiniz:

Salesforce paneli

Bu sadece tek bir sekme. Fazlaca iş yapan bir şirket için, CRM gerçek anlamda tek-paket bir çözüm olabilir.

Problem şu ki, çoğu CRM çözümü, olabildiğince fazla özellik sunarak büyük çaplı işletmeleri hedef aldığından oldukça pahalıdır. Bunun anlamı, eğer uygun fiyata bir CRM oluşturmak istiyorsanız biraz yaratıcı olmanız gerekiyor. Örneğin, WordPress’de dahili CRM işlevi bulunmuyor ancak WordPress müşteri paneli eklentisi kullanabilirsiniz. Bu sayede uzun ve kısa vadede büyük tasarruf yapabilirsiniz.

İşletmenizi Yönetmek Üzere 8 WordPress CRM Eklentisi

Eğer bir CRM’nin işletmenize faydalı olacağına karar verirseniz, sıradaki adım doğru yazılımı bulmak olacaktır. Aşağıdaki bölümlerde bazı bağımsız WordPRess CRM’lerini tanıttıktan sonra çeşitli üçüncü parti hizmetlere göz atacağız. Hemen başlayalım!

1. WP ERP

WP ERP Eklentisi

WP ERP WordPress’in en popüler CRM çözümlerinden birisi. Ayrıca ‘ful-faça’ denilebilecek bir CRM sistemi olma özelliğine sahip. Bu sistem temel CRM özelliklerinin yanında insan kaynakları yönetimi ve hatta muhasebe işlevi sunuyor.

Diğer bir deyişle, bu eklenti ile müşterilerinizi ve çalışanlarınızı yönetebilir, paranın nereye gittiğini ve nereden geldiğini izleyebilirsiniz. Tüm bunlar tek bir eklenti için oldukça çok, ancak WP ERP altından kolaylıkla kalkıyor.

Bu eklentide olmayan şeyse, diğer CRM platformlarının aksine gösterişli bir arayüze sahip olmaması. Ancak ücretsiz bir eklenti için sandığınızdan çok daha fazla işlev sunuyor. Artı olarak eğer WordPress CRM çözümünüzü bir sonraki seviyeye taşımak isterseniz, bir dizi ücretli uzantıya sahip ancak çoğu küçük işletme için ücretsiz özellikleri fazlasıyla yeterli.

Başlıca Özellikler:

 • WordPress yönetici panelinden müşteri ilişkileri yönetimi.
 • Çalışan belgelerini ve bilgileri takibi.
 • Gelir ve gider, masraf takibi.
 • İşletmenizin giderleri için 44’ün üzerinde para birimi desteği
 • Tek bir panelden çoklu şube yönetimi.

Fiyat: Ücretsiz bir çözümdür, opsiyonel ücretli uzantılara sahip.

2. Zero BS WordPress CRM

Zero BS WordPress müşteri paneli eklentisi

Bu WordPress müşteri paneli eklentisi sadece havalı bir isme değil ayrıca çeşitli gelişmiş özelliklere sahip bir eklenti. Zero BS WordPress CRM kurulumu oldukça basit ancak hem küçük hem de büyük işletmeler için oldukça pratik.

Bu eklenti WordPress içerisinden bütün müşteri bilgilerini izlemenize olanak sağlıyor. Konum ve iletişim bilgilerini saklayabilir ve hatta her bir müşteri için kişisel notlar ekleyebilirsiniz. Ancak eklenti yıldızı, konu muhasebe olduğunda parlıyor.

Zero BS WordPress CRM ile brüt ve net gelirinizi görebilir, indirimleri takip edebilir, ödenmemiş faturaları kontrol edebilirsiniz. Eklenti müşteri başına ortalama kazancınızı takip etmenizi sağlıyor. Genel olarak, eğer rakamları sıklıkla kontrol etmeyi seven biriyseniz, bu eklenti sizin için müthiş bir çözüm.

Başlıca Özellikler:

 • Basit formlar kullanarak müşteri bilgileri saklama.
 • İşletmenizin gelir ve gider akışlarının kategorisel olarak görüntüleme.
 • Ödenmemiş fatura takibi.
 • Müşteri başına ne kadar para kazandığınızı izleyin.

Fiyat: Tamamen ücretsiz bir çözümdür.

3. WooCommerce Customer Relationship Manager

WooCommerce Customer Relationship Management eklentisi

Eğer online dükkanınız için WooCommerce kullanıyorsanız, bir CRM’den faydalanmanız oldukça mantıklı. İşletmenizin boyutuna bağlı olarak aylık düzinelerce, yüzlerce ve hatta binlerce satış yapıyor olabilirsiniz. Bu miktarla birlikte müşteri bilgileri takibi şimdi her zamankinden daha önemli.

WooCommerce Müşteri İlişkileri Yöneticisi çeşitli müşteri-bazlı metriğe erişim sağlıyor ve böylelikle en iyi alıcılarınızı her zaman görebiliyorsunuz. Ayrıca bu kişilerle kolaylıkla iletişime geçmenizi sağlıyor ve eklenti aracılığıyla müşterilere erişmesi için çalışanlar atayabilirsiniz.

Bizim favori özelliğimiz ise müşteri veritabanına özel alanlar ekleme olanağı sağlaması. Bu sayede sattığınız hizmet veya ürünlerin türlerine bağlı olarak tam olarak hangi bilgileri saklayacağınızı seçebiliyorsunuz.

Başlıca Özellikler:

 • Her bir müşteri için gelişmiş metriklere erişim.
 • Potansiyel fırsatlar veya müşterileri takip etmek üzere çalışanlar atama.
 • Müşteri dosyalarına özel alanlar ekleme

Fiyat: Bu premium bir eklentidir ve fiyatı tek bir site lisansı için 70$’dır.

4. Brilliant Web-to-Lead for Salesforce

Brilliant Web to Leads Salesforce eklentisi

Şimdiye dek çeşitli tam donanımlı WordPress müşteri paneli eklentisine gözattık. Şimdi biraz websitenize üçüncü parti bir CRM nasıl entegre edebilirsiniz bundan bahsedilim, ilk adayımız Salesforce.

Brilliant Web-to-Lead for Salesforce müşterilere WordPress websitenize verilerini girme olanağı tanıyor. Ardından bu veri Salesforce’a gönderilerek saklanır ve işlenir.

Kullanıcılar verileri basit bir kişiselleştirilebilir form kullanarak gönderir. Varsayılan olarak sadece telefon numaraları, isimler ve müşteri epostaları için alanlar içeriyor. Ancak adres alanları da etkinleştirilebilir, eğer bu tür bir veri de saklamak isterseniz.

WordPress CRM eklentileri söz konusu olduğunda, iş bundan daha kolay bir hal alamaz. Tüm yapmanız gereken formunuzu kişiselleştirmek ve bir shortcode kullanarak dilediğiniz sayfaya yerleştirmek. Ayrıca bir Salesforce hesabına ihtiyacınız olacak, bu yüzden eklentiyi yüklemeden önce planlarına bakmak isteyebilirsiniz.

Son olarak, hızlıca bir uyarı – eklenti popüler olmasına karşın uzun bir süredir güncellenmedi. Başlıca işlevselliği hala çalışmaya devam ediyor ancak emin olmak için öncelikle test edin.

Başlıca Özellikler:

 • Salesforce hesabınızla WordPress websitenize bağlanın.
 • Basit bir iletişim formu kullanarak müşterilere veri gönderme olanağı.
 • İletişim formunda bulunacak alanları düzenleme olanağı.

Fiyat: Eklenti ücretsiz ancak Salesforce planları kullanıcı başına aylık 25$’dan başlıyor.

5. WP-CRM

WP-CRM eklentisi

WP-CRM oldukça basit, özellikle de şimdiye kadar incelediğimiz diğer WordPress müşteri paneli eklentileriyle kartışılaştırıldığında. WordPress kullanıcılarına özel nitelikler ekleyebiliyor ve onları bu niteliklere göre filtrelemeniz mümkün.

Konuştuğumuz diğer eklentilerin aksine, WP-CRM dilediğiniz niteliği oluşturmanıza imkan sağlıyor. Örneğin, işiniz gereği eğer insanlara telefonla ulaşmanız gerekiyorsa, her bir kullanıcı için en iyi arama saatleri hakkında bilgi girebilirsiniz. Konu özel nitelikler olduğunda, hayal gücünüz sınırınız.

Eklenti ayrıca otomatik olarak takip edeceğiniz niteliklerin özetini gösteren grafikler oluşturuyor. Genel olarak bir kullanıcı veritabanı oluşturmak için harika bir çözüm. Ancak eğer daha gelişmiş işlevler istiyorsanız, premium eklentiler satın almanız gerekiyor, bunu unutmayın.

Başlıca Özellikler:

 • Özel niteliklerle müşteri veritabanı oluşturma.
 • Dilediğiniz özel niteliği oluşturabilme ve bunu kullanarak bilgi filtreleme.
 • Müşteri özetlerini gösteren basit grafiklere erişim.

Fiyat: WP-CRM eklentisi ücretsiz ancak eklentiler için lisanslar satın almanız gerekiyor.

6. UkuuPeople

UkuuPeople eklentisi

Öncelikle UkuuPeople’ın hem bir eklenti, hem de bir platform olduğunu açıklamamız önemli. Eklentiyi herkes yükleyebilir ancak kullanabilmek için ayrıca bir UkuuPeople planına kayıt olmalısınız. En basit plan için yıllık 179$ ödemeniz gerekiyor.

Bununla birlikte, UkuuPeople parasının hakkını veriyor. Müşteri ve kullanıcı bilgilerini saklama ve bu kişileri dilediğiniz kategorilere ayırma olanağı sağlıyor. Sisteme bir kez girdiğinizde, UkuuPeople bütün kişilerinizi otomatik olarak takip etmeye başlar.

Bunu yapabilmek için UkuuPeople, Gravity Forms, MailChimp, Google Apps gibi çeşitli popüler platform ve araçlarla entegre olur. Eğer kullanıcılarla bu çözümlerden biriyle iletişime geçiyorsanız, UkuuPeople tüm bu bilgiyi kaydeder.

Bunun dışında, platform ayrıca takımınıza özel görevler atama, toplantı ayarlama ve eğer müşterileriniz kabul ederse ödeme bilgisi saklama özelliğine sahip.

Başlıca Özellikler:

 • UkuuPeople platformu aracılığıyla müşteri bilgisi saklama.
 • Müşterilerinizi dilediğiniz metriğe göre ayırabilirsiniz.
 • UkuuPeople hesabını diğer WordPress eklentileriyle ve MailChimp gibi üçüncü parti platformlarla entegre etme olanağı.
 • Takımınıza özel görevler atama ve toplantı ayarlama.

Fiyat: UkuuPeople eklentisi ücretsiz ancak platform üzerindeki giriş paketi yıllık en az 179$ fiyat etiketine sahip.

7. UpiCRM

UpiCRM eklentisi

UpiCRM eklentisi baştan aşağı fırsat yönetimiyle ilgili. Ne zaman birisi websitenize kayıt olsa veya iletişim formlarından birini doldursa, eklenti bu ‘fırsatı’ dilediğiniz kişiye atama şansı tanıyor.

Bu eklenti ile ayrıca müşteri fırsatlarını durumlarına göre Received’dan Closing’e ve Revenue aşamalarına göre düzenleme şansı tanıyor. Toplamda her bir fırsatı atayabileceğiniz on farklı aşama bulunuyor, böylelikle herşeyi düzenli tutabiliyorsunuz.

Nihayetinde UpiCRM eklentisi tamamen conversion işleminin verimliliğini analiz etmenize yardımcı oluyor. Ancak gelişmiş ilişki yönetimi seçeneklerine sahip bir WordPress CRM eklentisi arıyorsanız, iyi bir seçim olmayabilir.

Başlıca Özellikler:

 • WordPress kayıt ve iletişim formu gönderilerini müşteri fırsatı olarak kaydetme.
 • Fırsatlarınızı on farklı duruma göre kategorize şansı.
 • Fırsatları takımınızda herhangi birine atama.

Fiyat: Eklentinin indirmesi ve kullanımı ücretsizdir.

8. vCita

vCita eklentisi

Son ama bir o kadar önemli bir diğer WordPress müşteri paneli eklentisi ise vCita. Tıpkı Salesforce eklentisinde olduğu gibi bu araç da WordPress websitenizi üçüncü parti bir CRM’ye bağlamanızı sağlıyor. Bu örnekte, CRM’miz vCita ve Salesforce’a oldukça iyi bir alternatif.

Bu CRM ile. müşteri verisi saklayabilir, randevular düzenleyebilir ve hatta şirket bazlı etkinlikler oluşturabilirsiniz. vCita ayrıca kredi kartı ödemeleri almanızı, faturalar göndermenizi ve fişleri takip etmenizi sağlar. Kısacası, tam paket bir çözümdür.

Genel itibariyle vCita, Salesforce gibi diğer başlıca CRM’lerin sunduğu aynı özellikleri sunuyor. Bu şu soruyu sordurabilir, niçin popüler seçeneğin yerine kullanmak istiyeyim? vCita’nın başlıca avantajı yeni başlayanların için uygun olması. Ayrıca sizin haricinizde iki kullanıcının daha desteklendiği 59$’lık aylık plana sahip.

Örneğin Salesforce ile benzer bir plan aylık 75$ civarı tutacaktır. Bu sebeple vCita kullanarak biraz tasarruf edebilirsiniz.

Başlıca Özellikler:

 • WordPress websitenizi vCita hesabınıza bağlama olanağı.
 • Bütün müşteri bilgilerini merkezi tek bir veritabanında saklama.
 • Kredi kartı ödemeleri alabilme, fatura kesme ve fiş takibi.
 • Müşteri etkileşimleri ve ofis etkinlikleri olanağı.

Fiyat: vCita eklentisi ücretsiz ancak platform üzerinde hesap oluşturma aylık 29$’dan başlıyor.

Sonuç

Bir iş sahibi olmanın (online veya offline) en zor yanlarından birisi müşteri bilgilerini saklama. CRM’ler bütün bu müşteri bilgisini tek bir yerde toplama olanağı sağlıyor. Genellikle dahili fatura kesme, gelir takibi gibi sunulan harici özelliklerle hayatınızı daha da kolay hale getiriyorlar. Doğru WordPress CRM eklentisi ile websitenize dakikalar içerisinde tüm bu işlevselliği ekleyebilirsiniz.

WordPress CRM eklentileri hakkında herhangi sorunuz mu var? Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz!

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!