access_time
hourglass_empty
person_outline

jQuery Nedir?

jQuery popüler bir JavaScript kütüphanesidir. 2006 yılında, John Resig tarafından geliştiricilerin web sitelerde JavaScript kullanımını kolaylaştırma amacıyla yaratılmıştır. Ayrı bir program dili değildir ve JavaScript ile birlikte çalışır. jQuery ile çok daha fazlasını çok daha azıyla yapabileceksiniz. jQuery nedir ve nasıl çalışır, bu makalede öğreneceksiniz.

Kod yazmak yorucu hale gelebilir, özellikle de birçok string varsa. jQuery çoklu kod satırlarını tek bir koda sıkıştırır, böylece tek bir göreve ulaşmak için bloklarca kodu yeniden yazmak zorunda kalmazsınız.

jQuery Örnekleri

Sadece birkaç satır kodla kayma efektleri yaratabilirsiniz.

$("#flip").click(function(){
  $("#panel").slideDown();
});

jQuery ile ayrıca HTML elementlerini de Hide() and Show() komutlarıyla işte böyle saklayabilirsiniz.

$("#hide").click(function(){
  $("p").hide();
});

$("#show").click(function(){
  $("p").show();
});

Ve bir animasyon örneği:

$("button").click(function(){
  $("div").animate({
    left: '250px',
    height: '+=150px',
    width: '+=150px'
  });
});

CSS manipülasyonu yapmak için bir kod parçacığı:

$("button").click(function(){
  $("h1, h2, p").toggleClass("blue");
});

Önemli jQuery Özellikleri

jQuery’nin çok başarılı ve popüler olmasını sağlayan özelliklerden biri muhtelemen çapraz platform konusunda yetenekli olmasıdır. Otomatik olarak hataları düzeltir, Chrome, Firefox, Safari, MS Edge, IE, Android ve iOS gibi en çok kullanılan tarayıcılarda aynı şekilde çalışır.

jQuery, Ajax’ın da işini oldukça kolaylaştırır. Ajax kodun geri kalan kısmından eşzamansız olarak çalışır. Yani, Ajax sunucuyla iletişime geçebilir ve içeriklerini sayfayı yenilemeye ihtiyaç duymadan güncelleyebilir.

Ancak, bu da birkaç sorun doğurur. Farklı tarayıcılar Ajax API’ını (Uygulama Programlama Arayüzü) farklı şekilde çalıştırır. Bu nedenle, kod bütün tarayıcılara uygun olmalıdır. Bunu elle yapmak zordur ve çok zaman gerektirir. Neyse ki, Ajax bütün lüzumsuz işleri yapar ve kodu bütün tarayıcılara uyarlar.

Ayrıca DOM (Belge Nesnesi Modeli) (ing) manipülasyonu da bulunmaktadır. Nasıl kullanılacağına dair birçok method vardır. Basitçe anlatacak olursak, bir HTML sayfasında DOM elementlerini eklemenize ve/veya silmenize, bununla birlikte satırları da kolayca halletmenize olanak sağlar.

jQuery ile animasyon yaratmak da basittir. Tıpkı yukarıdaki kod parçacığında olduğu gibi, birkaç satırla yapılabilmiştir. Tek yapmanız gereken değişkenleri eklemektir.

HTML dökümanları üzerinde geçiş, bununla birlikte efekt yapmak ve olay yönetimi de jQuery ile daha pratik bir biçimde yapılabilmektedir.

Hostinger’ı daha yakından tanımalısınız. 800’den fazla domain uzantısıyla herkes için hosting planlarımız var. Seçmekte özgürsünüz!

En iyi başlangıç için, en iyi teklifler

jQuery’nin Avantajları

jQuery kullanmanın avantajları azımsanmayacak kadar çoktur. “Az yaz, çok şey yap” sloganı jQuery’e kusursuz biçimde uyuyor. jQuery’i kullanmayı öğrendikten sonra (ki oldukça kolaydır), bütün karmaşık işlemleri kolaylıkla yapabileceksiniz.

Var olan en popüler JavaScript kütüphanelerinden biri olduğu için, jQuery’nin nasıl öğrenileceğine (ing) dair yığınla online kaynak bulunmaktadır. Buna karşın, JavaScript, HTML ve CSS hakkında temel bir anlayışa sahip olmak gerekebilir.

Sonuç olarak, eğer JavaScript kullanıyorsanız jQuery neredeyse kaçınılmazdır çünkü birçok avantaja sahip olmakla beraber tek kötü yanı nasıl kullanılacağını öğrenmektir. Umuyoruz ki bu makalemizde” jQuery nedir” sorunuza yanıt vermiş ve size yardımcı olmuşuzdur.

Yazar

Author

Gökhan O. / @gokhanordu

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.

İlgili Rehberler

Author

Ahmet Yanıt

Şubat 14 2020

güzel anlatım

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!