Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma

Kayıplı ve Kayıpsız Resim Sıkıştırma

Kayıplı ve kayıpsız resim sıkıştırma, resimlerin boyutunu azaltmak için en popüler iki yöntemdir.

Web sitenize resim yüklerken bu iki yöntemden birini kullanmanız şiddetle önerilir.

Bu makalede sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olmak için size bunun nedenini, nasıl yapacağınızı öğreteceğiz.

Neden Resim Sıkıştırma Yapmalısınız?

Büyük resimler sitenizin performansını yavaşlatabilir, bu da SEO sıralamanıza ve ziyaretçilerinizin deneyimine zarar verebilir. Optimize edilmemiş görseller yüklenme süresinde bir gecikmeye sebep olur, hatta makinenin yanıt alamamasına veya tamamen erişilememesine neden olur.

Bir Google çalışmasına göre ziyaretçilerin %45’i kötü bir deneyim yaşadıklarında aynı web siteyi ziyaret etme şansları daha düşüktür. Google ayrıca sayfa hızının Arama Motoru Sonuç Sayfaları (SERP) üzerinde önemli bir sıralama unsuru olduğunu doğruladı.

Daha yavaş yüklenme süreleri sayfa emekleyicisini ve endekslenmesini etkileyebilir. Bing de sayfa hızının önemini belirtmiştir.

Yavaş sayfa performansı dönüşüm oranlarınızı da etkileyebilir. Dakine adlı outdoor yaşam tarzı şirketine göre daha hızlı sayfalar mobil gelirlerini %45’e kadar artırmıştır. Kullandıkları yöntemlerden biriyse web sitelerindeki resimleri optimize etmektir.

Daha küçük resimler hosting aboneliğinize de fayda sağlar. Kısaca, kaynaklarınızı yemezler ve böylece tasarruf yapmanızı sağlarlar.

Bunun sebebiyse küçük resimlerin depolama alanından tasarruf etmenize ve bant genişliğini kullanımını azaltmanıza yardımcı olur. Eğer paylaşımlı bir hosting planı kullanıyorsanız ve sitenizde birçok resim bulunuyorsa, bu önemli bir sorundur.

Buna ek olarak web sitenizi yedeklemek resimleri optimize ettiğinizde çok daha hızlı olabilir. Daha az veri kullandıkları için sitenizi yedeklemenizi de çok daha hızlı bir süreç haline getirir.

Resimlerinizi sıkıştırırken kaliteleri hakkında telaşlanmanıza gerek kalmaz. Bahsedeceğimiz yöntemler resim dosyanızdaki gereksiz bilgileri silmek için gelişmiş bir tekniğe sahiptirler.

Kayıplı Resim Sıkıştırma

Kayıplı resim sıkıştırma resminizden bazı verileri alan ve böylece dosya boyutunu azaltan bir işlemdir. Bu işlem geri alınamaz, yani gereksiz bilgileri kalıcı olarak silinmiş olacaktır.

Bu teknik orijinal resmi yüksek miktarda sıkıştırabilirken kalitede konusunda taviz verir. Boyut çok küçük olabilir ancak resminiz de pikselli hale gelir (kalitede azalma). Bu yüzden bu işlemi yapmadan önce bir yedek dosyasına olmanız iyi olacaktır.

JPEG ve GIF dosyaları kayıplı resim sıkıştırmanın en iyi örnekleridir. JPEGler transparan olmayan resimler/fotoğraflar için harikayken GIFler ise animasyonlu resimler için en iyi tercihtir. Bu formatlar, daha hızlı yüklenme sürelerine ihtiyacı olan siteler için harikadır çünkü doğru dengeyi bulmanız için boyut ve kaliteyi ayarlayabilirsiniz.

İste Shortpixel hizmetini kullanarak yaptığımız bir resim sıkıştırma örneği:

Kayıplı resim sıkıştırma örneği

Gördüğünüz gibi orijinal ve sıkıştırılmış fotoğraf arasında pek de fark yok. Sadece sıkıştırılmış olan fotoğraftaki pikselleşmeyi yakınlaştırdığınızda fark edebilirsiniz. İlginçtir ki bu işlemle dosya boyutunu %85 oranında azaltmayı başardık.

Eğer WordPress‘i kullanıyorsanız JPEG dosyalarını ortam kütüphanesine yüklerken otomatik olarak sıkıştırmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden WordPress sitenizde resimleriniz biraz pikselleşmiş gözükebilir.

Varsayılan olarak resminizin boyutu %82 oranında azalacaktır. Yüzdeyi artırabilir veya özelliği devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun hakkında birazdan konuşacağız.

Kayıpsız Resim Sıkıştırma

Önceki seçeneğin aksine kayıpsız resim sıkıştırma resmin kalitesini azaltmayacaktır. Bu yüzden bu yöntem sadece resim editörü veya cihaz tarafından fotoğrafı çekmek için otomatik olarak üretilen ek ve gereksiz metaveriyi siler.

Bu yöntemin kötü yanı ise dosya boyutunda önemli bir miktarda azaltma olmayacağıdır. Hatta bazı durumlarda boyut neredeyse orijinal boyutla aynı olacaktır. Sonuç olarak bu yöntemle yüksek miktarda depolama tasarrufu yapamazsınız.

Bu kayıpsız sıkıştırma yöntemi metin ağırlıklı ve transparan arkaplanlı görseller için uygundur. Kayıpsız resim sıkıştırma yönteminden fayda görerek formatlarsa RAWBMPGIF ve PNG‘dir.

İşte bir kayıpsız resim sıkıştırma örneği.

Kayıpsız resim sıkıştırma örneği

Gördüğünüz gibi neredeyse hiçbir fark yoktur. Önceki yöntemde belirttiğimiz hizmetle resim boyutunu %5 azalttık.

Hangisi Daha İyi?

Bu sorunun cevabı ihtiyacınıza göredir. Kullanıcıların çoğunluğu, özellikle de bir eticaret sitesi, blog veya haber sitesine sahip olanlar kayıplı resim sıkıştırmayı tercih ederler. Sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olurken yüksek miktarda boyut azaltma, depolama alanı ve bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Öte yandan, fotoğrafçılık, moda, modelleme ve benzer konularla alakalı yüksek kaliteli resimlere ihtiyacı olan web siteleri kayıpsız resim sıkıştırmayı tercih edebilirler. Bunun sebebiyse optimize edilen resimlerin orijinalleriyle neredeyse aynı olmasıdır.

WordPress’de Kayıplı Resim Sıkıştırma

Eğer kayıplı resim sıkıştırmayı tercih ediyor ve WordPress’i kullanıyorsanız WordPress’in bu işlemi otomatik olarak yapma fonksiyonu bulunmaktadır. Eğer yüzdeyi ayarlamak istiyorsanız kodlarla oynayabilir ve değerleri değiştirebilirsiniz.

Önemli: Sitenizde bir değişiklik yapmadan önce daima bir yedek alın.

Hadi bazı bilmeniz gereken düzenlemelere göz atalım. Otomatik resim sıkıştırmayı devre dışı bırakmak için aktif temanızın functions.php dosyasına aşağıdaki filtreyi ekleyin ve elle resim sıkıştırma yöntemi (Adobe Photoshop, Affinity Photo ve diğer resim editörleri gibi yazılımları kullanın) kullanın.

add_filter( 'jpeg_quality', create_function( '', 'return 100;' ) );

Eğer WordPress’in otomatik sıkıştırma oranını artırmak isterseniz bunu aşağıdaki filtreyi ekleyerek yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte resimler %70 oranında sıkıştırılacaktır.

add_filter( 'jpeg_quality', create_function( '', 'return 70;' ) );

Unutmayın ki bu yöntem sitenizde mevcut olan resimleri etkilemeyecektir. Hepsini Regenerate Thumbnails gibi bir eklenti kullanarak yeniden üretmeniz gerekir.

Alternatif olarak eğer bunun pratik olmadığını düşünüyorsanız resim sıkıştırma için bir eklenti kullanmak çok daha güvenli olacaktır! Bu rehberde size Imagify adlı eklentiyi göstereceğiz.

Imagify

Imagify kayıplı ve kayıpsız resim sıkıştırma eklentisi

Imagify, oranı ihtiyacınıza göre değiştirken web sitenizi daha hafif resimlerle hızlandırmanıza yardımcı olur.

Bu eklenti hem resim sıkıştırmanıza yardımcı olur, hem de yüklediğiniz bütün küçük resimleri otomatik olarak optimize edecektir.

Eğer bu eklentiyi kullanırsanız üç adet mevcut optimizasyon seviyesi bulacaksınız:

  • Normal — standart bir kayıpsız resim sıkıştırma algoritması kullanacaktır ve resim kalitesi etkilenmeyecektir
  • Aggressive — daha güçlü bir kayıplı resim sıkıştırma yöntemi kullacaktır ve fark edemeyeceğiniz küçük bir kalite kaybı olur
  • Ultra — en güçlü kayıplı resim sıkıştırma yöntemini kullanacaktır ancak kalite kaybı daha kolay fark edilecektir

Imagify ayrıca WebP resimlerini dönüştürmeye ve sunmaya yardımcı olur. Bu, Google tarafından geliştirilen en yeni resim formatlarından biridir. Bu resim formatı hem yüksek kaliteli görseller sunar, hem de dosya boyutunu yüksek miktarda azaltır.

Ayrıca belirtmeliyiz ki WordPress’de resim sıkıştırmak için WP Smush ve ShortPixel gibi birçok alternatif eklenti bulunmaktadır.

Sonuç

Kayıplı ve kayıpsız resim sıkıştırmayı kullanabilmek için artık bütün temelleri biliyorsunuz.

Kayıplı sıkıştırma dosya boyutunu büyük oranda azaltabilir ancak kalite de düşer.

Öte yandan, kayıpsız sıkıştırmayı kullanarak kaliteyi muhafaza edebilirsiniz ancak boyut fazla azalmaz. Eklentilerin yardımıyla WordPress sitenizde resimleri kolaylıkla sıkıştırabilirsiniz.

Sitenizi optimize etmekte ve hızlandırmakta iyi şanslar!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.