En İyi İş Fikirleri – Küçük İşletmeler için Kârlı 32 İş Fikri

En İyi İş Fikirleri – Küçük İşletmeler için Kârlı 32 İş Fikri

İş fikirleri bulup küçük işletme başlatmak pasif biçimde para kazanmanın harika bir yoludur. Ayrıca planlamanızı iyi yapar ve yoğun çalışırsanız her zaman yüksek kârlı bir iş olma ihtimali de vardır. Doğru araçlar ve istikrar sayesinde, en küçük işletmeler bile birkaç milyonluk bir imparatorluk olabilir. Ayrıca evden çalışma gibi bir imkân da sunar.

Elbette küçük işletmeniz için doğru iş kurma fikirleri seçmek başarıya giden dönüm noktasıdır.

Küçük İşletmeler için Kârlı İş Fikirleri

Küçük yatırımlardan uzun süreli stratejilere birçok konuyu inceledik ve sizin için en kârlı iş fikirlerinden oluşan bir liste yaptık. Üstelik birçoğu sizlere evden çalışma fırsatı da sunuyor.

1. Bir E-ticaret Mağazası Açın

Bir sanal mağaza veya e-ticaret sitesi kurmak kârlı bir işletme yaratmanın kesin bir yoludur. Dijital alışveriş çokça kullanılan bir yöntem haline geldi ve E-ticaret satışlarında dünya çapında yükselme yarattı. Yani bu maddeyi kârlı iş fikirleri arasında sayabiliriz.

En iyi kısmı ise sanal mağazanın geleneksel mağazalar gibi zorluklardan arınmış olması. Sermaye ücretleri geleneksel mağazalarla karşılaştırıldığında çok düşük ve kira ödemeniz gerekmiyor.

Başlamak için tek gereken bir envanter ve bir sanal mağaza platformu. Piyasada birçok seçenek mevcut. WooCommerce (İng.) en popülerlerinden biri çünkü CMS ve WordPress gibi en gözde platformlarla birlikte kullanılıyor.

Küçük işletmeler için harika, yeni başlayan dostu bir alternatif de bir site kurma aracı kullanmaktır. Her şeyi kapsayan bir platform, sınırsız hosting ile domain adına uzanan, her yeni işletme için e-ticaret çözümlerine yönelik her şeyi sağlar.

İşletmenin kâr oranları çeşitli faktörlere bağlıdır; bunların arasında ürün çeşitleri, sunulan hizmetler ve hedef pazar büyüklüğü sayılabilir.

Kolay para kazanmak istiyorsanız üretim ücretleri düşük kâr marjları yüksek ürünler satmayı deneyebilirsiniz. Bazı popüler ürünler takılar, video oyunları ve telefon aksesuarlarını içerir. Depolama gerektirmediği için dijital ürünler de iyi seçenekler arasındadır.

Başarılı bir e-Ticaret işletme sahibi olmak için birçok alanda etkin olmanız gerekir. Ürün tasarımı, müşteri hizmeti, sanal pazarlama ve diğer birçok rolü üstlenmeniz gerekebilir. Kulağa zor gibi gelse de işi öğrenmek isteyenler için tatmin edici de olabilir. Üstelik iş fikirleri de sınırsızdır.

2. Bir Stoksuz Satış İşletmesi Başlatın

Kendi ürünlerinizi yapmak zorunda kalmadan internetten satış yapmak mı istiyorsunuz? O zaman stoksuz satış sizin için ideal iş fikirleri arasında olabilir.

Ancak bu e-Ticaret işletme modelinde toptancılarla çalışmanız gerekir. Bir ortaklık kurduktan sonra ürünlerde sizin markanızın bulunmasını isteyebilirsiniz. Bu işleme beyaz etiketleme denmekte.

Siparişi başkası ürettiğinde tedarikçiye ürünü müşteriye göndermesini söyleyebilirsiniz.

Kısacası siz sadece müşterilere erişmek konusunda endişelenirken tedarikçi üretimi, envanteri ve nakliyeyi halleder. İşte bu nedenle stoksuz satış düşük bir sermaye gerektiriyor. Ücretler 150$ ile 350$ arasında değişmekte.

Eğer stoksuz satış işletmesi başlatmak istiyorsanız Spocket veya AliDropship gibi toptan satış yapan tedarikçi web sitelerine üye olmanız gerekir. Bu tür siteler, web sitenizde göstermeniz için ürün sağlarlar.

Ayrıca  gibi hizmetler, tişörtler, ceketler, kupalar gibi ürünler için talep gören stoksuz satış noktalarıdır. Özel tasarımlar yaratabilirsiniz ve şirket baskı ve kargoyu halleder. Birçok influencer insanın tercih ettiği iş fikirleri arasındadır bu.

Satmak istediğiniz ürünlere karar verirken nişinizde kaldığınızdan emin olun. Bu, markanızı oturtmanıza ve rakiplerinizin önüne geçmenize yardım edecek.

İlham almak için Notebook Therapy’ye bakabilirsiniz. Bu stoksuz satış mağazası etkileyici kırtasiye ürünleri satmakta.

Notebook Therapy’nin Anasayfası, Küçük İşletme, Stoksuz Satış

3. Bir Satış Ortağı Olmak için Web Sitesi Kurun

Satış ortaklığı düşük bütçeyi yeni başlayanlar için en iyi iş fikirlerinden birisidir. Kârlı iş fikirleri arasında olduğunu da influencer’lar sayesinde biliyoruz.

Bu tür işbirliklerinde, başka birilerinin ürününü veya hizmetini tanıtırsınız ve şirketin politikasına bağlı olarak, birisi linke tıkladığında veya ürün satın aldığından size komisyon ödenir.

Satış ortaklığı içerik üreticilerinin ana para kazanma yollarından birisidir. Elbette satış ortaklığı ile küçük işletme açmak kesinlikle mümkün.

Birçok insan bunu önerdikleri ürünlerin bağlantılarını içerek bir inceleme sitesi yaratarak yapıyor. Örneklerden birisi This is Why I’m Broke.

This is Why I’m Broke’un anasayfası, Satış Ortaklığı yapan bir Küçük İşletme

Başarılı bir satış ortağı olmanın anahtarı bilgi sahibi olduğunuz bir niş seçmekten geçer; çünkü bu otorite kurmanıza büyük katkı sağlar. Sizin fikrinize güvenen ve önerdiğiniz ürünleri satın alacak sadık bir kitleye ihtiyacınız vardır.

Başlangıç olarak Hostinger Satış Ortaklığı veya Amazon.com.tr Gelir Ortaklığı Programı gibi bir satış ortaklığı programına katılmanız gerekir. Ayrıca ClickBank gibi pazaryerlerinde göstermek üzere çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Ne kadar pazar kazandığınız ürüne, komisyon oranına ve web site trafiğinize bağlıdır. Affise’e göre bir kitleniz oluştuğunda bir günde 300$ ila 10.000$ kazanabilirsiniz.

4. Blogger Olun

İlgi alanlarınız hakkında yazmayı ve onları paylaşmayı seviyorsanız blogger olmak belki de en iyi iş fikirleri arasındadır. Evden çalışabilir, içerik yaratabilir ve bu sırada para kazanma yolu elde edebilirsiniz. Ek iş fikirleri arıyorsanız kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekir.

Molly Yeh, gibi tanınan insanlar kariyerlerine blog yazarak başladı. Bugün iki yemek kitabı mevcut ve Food Network’te Girl Meets Farm adlı bir programa sunuculuk yapmakta.

Kâra çevrilebilecek bir blog için yüksek web sitesi trafiği çok önemlidir. Birçok işletme bunu, sizinle ortak olma olasılıklarını artıracak büyük bir dönüşüm potansiyeli olarak görür.

Ayda 100.000 sayfa görüntüleme ile 1000$ ve $10.000$ arasında kazanabilirsiniz. Çok tercih edilen iş fikirleri arasındadır bu.

Bunu sağlamak için, aşina olduğunuz ve aynı zamanda geniş bir kitleye sahip bir blog fikri seçin. Böylece daha en baştan güçlü bir okur kitlesi oluşturmanıza yardım eder.

Daha sonra okurları tutmak için düzenli olarak blog yazıları yayınlayın. SEO ve içerik pazarlama öğrenin ve arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünü artırın.

Belirli bir kitleniz olduğunda reklamlar, sponsorlu içerikler ve ortaklık bağlantıları ile para kazanabilirsiniz. Bazı bloggerlar işletme bloglarında misafir yazarlar ağırlıyor, ürün satıyor ve sanal dersler yaratıyor.

5. Kitap Yazıp Yayınlayın

Bir yazar olmak için yayınevlerine başvuru yaptığınız günler geçmişte kaldı. Kişisel yayıncılık platformları artık ellerinizin altında. O yüzden istediğiniz an kariyerinize başlayabilirsiniz.

Temel işiniz bir öyküyü kitaba çevirmek olacak. Her tür tarz işe yarayacaktır ancak bir çoksatan kitap yaratmak için kişisel yayıncılık kitap okurları arasında tutulan bir kitap yazmak işinizi çok kolaylaşacaktır. Bu türler arasında romans, gizem, fantezi ve bilim kurgu vardır.

Kitabı bitirdikten sonra eserinizi Amazon KDP , ve Google Kitaplar İş Ortağı Merkezi gibi satış sitelerine eserinizi ekleyebilirsiniz. Her iki programın da, doğru okurlara ulaşmanıza yardım edecek devasa bir yerleşik kullanıcı tabanı ve pazarlama araçları var.

Öyle ki Amazon, kendi yayınladığı binlerce yazarın 50.000$ fazla satışa sahip olduğunu bildirdi.

Elbette kariyerine yeni başlayan bir yazarsanız başlangıçta çok fazla para kazanamayabilirsiniz. Bu nedenle, ne kadar para kazanabileceğinizi öğrenmek için bu sitelerin telif hakkı ödemeleriyle ilgili hangi politikalara sahip olduklarını kontrol etmek önemlidir.

Alternatif olarak, ek gelir elde etmek için kitabı kendi web sitenizde satmayı düşünebilirsiniz. Böylece kazandınız üzerinde daha fazla kontrol elde edebilirsiniz. Ayrıca Let’s Go to NYC gibi bir açılış sayfası yaratarak kitabınızı online reklamlarla tanıtabilirsiniz. Günümüzde birçok insan çeşitli iş fikirleri arasından bunu seçmektedir.

Let's Go to NYC'nin Açılış Sayfası

6. Mobil Uygulamalar Geliştirin ve Satın

İnsanların sorunlarını nasıl çözebileceğinize dair bir fikriniz varsa bunu bir telefon uygulamasına dönüştürmek güzel bir fikir olabilir.

NeuralCam Live gibi yenilikçi bir şey hedefleyebilirsiniz. Bu kamera uygulaması, videolu görüşme sırasında arka planınızı saklıyor ve video ayarlarınızı düzenliyor.

Bir uygulama oluşturma geliştirme becerisi ister. Eğer yeni başladıysanız Udemy veya Codecademy birçok telefon uygulaması dersi sağlamakta. Elbette öğrenmek zaman ve para gerektirse de bunun sonucunda daha karmaşık bir uygulama yaratabilirsiniz.

Veya AppyPie gibi bir yazılım kullanabilirsiniz. AppyPie sizin için her şeyi hazırlıyor; bu sebeple mobil uygulama geliştirme işlemi için hiçbir teknik bilgiye ihtiyaç duymuyorsunuz. Ancak kullanıcı arayüzü hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olmanız uygulamayı kullanması kolaylaştıracaktır.

Uygulamayı satabilir veya ücretsiz indir şeklinde sunabilirsiniz.

İkinci seçenek sayesinde para kazanmak da mümkün: reklam alanı sağlayarak uygulama için alım satım ekleyebilirsiniz. Böylece çokça kişiye erişirken onlara satın alma imkânı da sunarsınız.

7. Çevrimiçi Reklamcılık Uzmanı olun

Dijital reklamlar günlük hayatımızın bir parçası olduğu için işletme sahipleri bir reklam uzmanı ihtiyacı duyuyor. Siz de bu fırsatı yakalayarak bir serbest meslek kariyeri başlatabilir ve online reklam, yani PPC uzmanı olarak çalışabilirsiniz.

Bu iş fikri, online pazarlama tecrübesi olanlar için mükemmeldir. Şayet tecrübeniz yoksa öğrenmek için birçok online kaynak mevcut. Bunlardan biri Google’ın Digital Garage’ı.

İşin amacı insanlara Google, Facebook veya Pinterest gibi çeşitli platformlarda reklam hedeflerini başarmalarına yardım etmek. İşletmelerine ve ürünlerine göre strateji yaratıp reklamlarının doğru kitleye erişmesini sağlayacaksınız.

Ancak tıklama başına ödeme oranlarından daha fazlasını sunmanız gerekmekte. Proje yöneticiliğine, veri analizine ve Anahtar Performans Gösterimi (KPI) sistemine ve daha fazlasına hâkim olmanız gerekmekte.

Kariyerinize başlamaya karar verdiğinizde Hubstaff Talent veya Upwork gibi platformlara katılarak müşteriler arayabilirsiniz. Bir Özgeçmiş Sitesi kurabilir ve uzmanlığınızı sergilemek için Google’da sitenize reklam verebilirsiniz. Günümüzde neredeyse sosyal medya geçmişi olan çoğu insanın tercih ettiği iş fikirleri arasındadır.

Reklam hizmetlerine yönelik birkaç ücret yöntemi bulunur. Herkesçe bilinen yöntem harcanan reklamın ücretine göre %10 ila %20 arasında değişen fiyatlandırmadır. Böylece kampanyanın sonucu ne olursa olsun para alırsınız.

8. Bir Web Geliştirme İşletmesi Başlatın

Web geliştirme başka bir yüksek talebi olan hizmettir. Her geçen gün daha fazla şirket dijital ortama taşındığı için dikkat çeken harika bir site sahibi olmak artık öneriden ziyade bir zorunluluk.

Web gelişimine amaçlı küçük bir işletme açmak istiyorsanız öncelikle kod dillerinde uzmanlaşmanın web sitesi geliştirmek için çok önemli olduğunu unutmayın. Bunlar HTML, JavaScript, PHP ve daha fazlasını içerir. Öğrenmeye yeni başlıyorsanız BitDegree gibi sitelere bakabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihaz geliştirme ve UX tasarımıyla da aşina olmak web sitenizi potansiyel müşterilerinize daha çekici yapacaktır. Mobil cihaz kullanıcıları internet trafiğinin yarısından fazlasını oluşturduğu için duyarlı bir web sitesi artık bir mecburiyet.

Başlangıç olarak iyi görünen bir özgeçmiş yaratıp en iyi projelerinizi sergileyebilirsiniz. En baştan bir web sitesi kurma işlemine geçebilir veya mevcut olanlarla oynayabilirsiniz.

9. Serbest Grafik Tasarım Kariyerine Başlayın

Eğer grafik tasarıma bir yatkınlığınız varsa hünerlerinizi tam zamanlı bir küçük işletmeye yöneltmek iyi bir seçim olabilir.

Müşterilerinizin projeleri için logolar, yerleştirmeli görseller, sosyal medya içeriği ve daha fazlasını bir araya koyabilirsiniz. Bazı grafik tasarımlar ayrıca baskılar ve başka ürünler satmakta.

Doğru araçları kullanmak başarınız içinse çok önemlidir. En azından güçlü bir bilgisayara, çizim tabletine ve dijital bir kaleme ihtiyaç duyacaksınız. Daha yeni başlamışken bir adet MacBook Pro’ya binlerce lira dökmek elbette en sağduyulu seçim olmayacaktır. Ancak birçok Windows işletim sistemli bilgisayar daha uygun fiyatlara ihtiyaçlarını karşılar. Sadece Retina ekrandan mahrum kalırsınız.

Elbette Adobe Photoshop ve Ullustrator gibi sevilen ve kullanışlı programları öğrenmeyi atlamayın.

Bir başka önemli konu da müşterilerinin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için gerekli olan iyi iletişim becerileridir.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu‘na göre, grafik tasarımcılar için iş pazarı son derece rekabetçi hale geliyor. Yani önerilen kârlı iş fikirleri arasından belki de en geleceği açık olanlardan.

Aklınızda bunu tutun ve kendinizi rakiplerinizden ayırmak için görsel olarak çekici portfolyo sitesi kurun. Tasarımcı Alex Coven’ın kendi web sitesinde bunu nasıl yaptığını inceleyebilirsiniz.

Alex Coven’ın portfolyo sitesi. Grafik Tasarım Alanında Bir Küçük İşletmeci

10. Çevrimiçi Yaşam Koçluğu Hizmetleri Sunun

Yaşam koçluğu, başlamak için uygun fiyatlı bir küçük işletme fikridir. Tek gereken bir web sitesi, internet erişimi ve insanlara yardım etme tutkusu.

Yaşam koçunun görevi insanlara kişisel ve profesyonel hedeflerini başarmalarına yardım etmek. Bu sebeple de danışmanlık veya sosyal çalışma tecrübesi size bir adım önce başlama fırsatı verir.

Ayrıca iPEC gibi programlardan sertifika almak işinize çok faydalı olacaktır. Fiyatlarınızı ve hizmetlerinizi destekleyen bir sertifika sahibi olmak ayrıca olası müşterilerin gözlerinde dizi daha saygın kılar.

Sanal bir işletme yürüttüğünüz için müşterilerinizi belirli bir bölgede aramak zorunda kalmazsınız. Dünyanın dört bir köşesinden ziyaretçiler çekmek için bir web sitesi kurabilir ve insanlara bire bir yaptığınız görüşmeler veya videolu derslerle yönlendirebilirsiniz.

Hizmetlerinizi dijital reklamlar ve sosyal medya aracılığıyla pazarlamayı unutmayın. Ayrıca Christine Chen gibi daha fazla trafik çekmek için blog yazarak veya podcast yayınlayarak uzmanlığı paylaşın.

11. Flört Danışmanı Olun

Flört danışmanlığı çöpçatanlık yapmayı seven insanlar için harika bir küçük işletme fikri.

Müşterilerinizin aşkı bulabilmesi için kendilerini geliştirmesine yardım etmeye çalışacaksınız. Bu iş genellikle iletişim yeteneklerini geliştirmek, özgüven oluşturmak ve insanı online randevu dünyasına hazırlamayı içerir.

Hizmetlerinizi nasıl belirlediğiniz ve sattığınız size bağlı. Elbette Cora Boyd gibi isterseniz web sitenizde her şeyi kapsayan bir program oluşturabilirsiniz. Boyd’un Magnetics Love School koçluk sunan dersler atölyeler, üyelere özel kaynak portalı ve daha fazlasını içermekte. İlgi çekici iş fikirleri arasında, değil mi?

Cora Boyd!un anasayfası. İlişki danışmanlığı yapan küçük işletme sahibi.


Ayrıca yeni müşterileri çekmek için onun izinden gidebilirsiniz. Sosyal medya kullanmanın ötesinde Tinder’ın blogunda ve Swipe Life’ta randevulaşma konularında misafir gönderiler yazmaktan hoşlanıyor.

Yaşam koçluğuna benzer olarak danışma vermek için bazı yeteneklere ve eğitime ihtiyacınız vardır. Ayrıca koçluk sertifikası almak güvenirliğinizi büyük oranda artırır.

12. Çevirmen Olarak Çalışın

Birden çok dil konulan ve yazan insanlar için çeviri hizmetleri sağlamak muazzam bir işletme fikridir. Yeteneklerinizi kullanarak çeşitli türlerdeki içerikleri çevirebilirsiniz. Bunlara alt yazılar, marka tanıtımı, kitaplar dâhildir.

Profesyonel tecrübeniz yok mu? Online çeviri dersleri alabilir ve kendi deneme metinlerinizi çevirebilirsiniz. Kendinize güvendiğinizde de bu işi ek olarak yapabilirsiniz. ProZ ve Translated serbest çalışan çevirmenlerce iyi bilinen sitelerdir.

Tam zamanlı olarak çalışmaya karar verdiğinizde odağınızı daraltmak için bir uzmanlık alanı seçebilirsiniz. Bu işinizi daha da kolaylaştırır çünkü bu tür hakkında bilginiz engin hale gelmiştir. Ayrıca kendinizi bir uzman olarak kanıtladığınızda ücretleriniz de yükselir.

Proje başına alacağınız ücret zorluğa, uzunluğa ve dil türüne göre değişiklik gösterir. Yeminli tercüman olduğunuzdaysa ücretleriniz büyük oranda artar. Üstelik evden çalışma imkânı da sunar. Birçok insan çeşitli iş fikirleri arasından kitap çevirmeni, altyazı çevirmeni vb. olmayı tercih eder.

13. İnternetten Öğretmenlik Yapın – Online Ders Verme

Online ders evden verilebilir ve yarı zamanlı olarak yapılabilir. Bu sebeple de başlatması kolay bir iştir.

Bu işe başlamayı düşünüyorsanız Chegg veya Skooli gibi sitelere katılabilirsiniz. İki platformun halihazırda bir kullanıcı tabanı mevcut; bu yüzden öğrenci bulma süreci çok daha kısa olacaktır. Ayrıca metin, video görüşmeleri, canlı anlatımlar ve daha fazla seçenek sunabilirsiniz.

Chegg Tutors’un Web Sayfası

Hatta derslerinizi barındırmak için bir web sitesi kurabilirsiniz. Öğretmen web sitesi açmak hem takviminiz hem de kazandığınız para üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Dahası öğretmenlik yöntemleriyle daha yaratıcı olabilirsiniz.

14. SEO Hizmetleri Sağlayın

Bütün web site sahipleri Google’un ilk sayfa sonuçlarının en değerli olduğunu bilir. Ne yazık ki sadece işletmelerin ufak bir kesimi sitelerinde SEO uygulayacaklarını biliyor ve bu nedenle de arama motorlarına yönelik site optimize etme konusuna pek girişmiyor.

Bir SEO uzmanı olarak web siteleri analiz adin, herhangi bir sıralama sorununu belirleyin ve organik trafiği artırıp SERP yerleştirmeleri için bir plan yapın.

Genel olarak bir uzmanın sayfadaki (on-page), sayfa dışındaki (off-page) ve teknik (technical) SEO hakkında geniş bir bilgisi olmalıdır. Bu sebeple yetenek genişliği HTML’den anahtar kelime haritalama ve “backlink” toplama olabilir.

Aklınızda bunu tutun ve bir işletme kurmadan önce uzmanlığınızı artırmak için kurs almayı es geçmeyin. Değişen trendleri takip etmek ve doğru SEO araçlarını kullanmak da ayrıca epey vakit alır.

SEO uzmanlarının ücretleri bölgeye ve uzmanlığa göre değişir. Ahrefs’e göre ortalama ücret saatlik 68$’dır. Ayrıntılı bilgi için SEO nedir? yazımıza bakabilirsiniz.

15. YouTube Kanalı Başlatın

Çarpıcı bir karakteriniz mi var? O zaman bunu YouTube üzerinden nakde çevirin. Video paylaşım devi kamera karşısına çıkarak kârlı bir iş kurmayı birçokları için mümkün kıldı.

YouTube kanalı başlatmak için ilgilerinize yönelik bir niş seçin. Kanalınızdan evden para kazanacağınız bir iş kurmak istiyorsanız yemek, oyun ve teknolojik alet incelemeleri yapmak harika birer seçenektir.

Ayrıca nişin geniş bir kitlesi olmalı ki takipçi temelinizi hızlıca kurabilin. Bin aboneye ve dört bin izlenme saatine eriştikten sonra YouTube Ortaklık Programı’na dâhil olabilirsin.

Bu noktadan sonra AdSense üzerinden para kazanabilirsiniz. Ayrıca dikkat çeken kitlesi olan kanalları tercih eden işletmelerle de ortaklık kurmanız daha kolay olacak. Para kazanmanın bir diğer yolu da ürün satmayı ve Patreon ile kitlesel fon kurmayı içerir.

Hoş bir izlenme tecrübesi sunmak için kaliteli video gereçlerine para yatırın. Adobe Premiere Pro gibi profesyonel düzenleme programları ayrıca şansınızı artıracaktır zira beklentiler son derece yüksektir.

İşletmenizi tam zamanlı bir işe dönüştürmek için günlük 50 bin ve üstü izlenme iyi bir başlangıçtır. Influencer Marketing Hub’a göre sadece bu izlenmelerden aylık 3.500$ kazanabilirsiniz. Bunun yukarısında kazanacağınız herhangi bir meblağ ek olarak ilgilenebileceğiniz işletme fikirlerini inceleme fırsatını size sağlayacaktır.

16. Ufak Çaplı Influencer Olun

Eğer sosyal medya takipçileriniz bin ile yüz bin arasındaysa incelemeniz gereken en iyi küçük işletme fikirleri arasında ufak çaplı influencer olmak da var.

Bir influencer olduğunuzda işletmelerle onların ürünlerini veya hizmetlerini kitlenize tanıtmak için çalışırsınız. Size incelemeniz için ürünler gönderebilir veya bir işbirliği kampanyası teklif edebilirler. Ayrıca pazarlayacak ürün bulmak için ortaklık ağlarına da katılabilirsiniz.

Markaların mikro influencerlarla çalışmaktan hoşlanma nedeni makro veya mega içerik üreticilerinden daha yüksek etkileşim oranlarının olması. Başka bir deyişle, takipçilerinin satın alma kararlarını etkileme ihtimalleri daha yüksek.

Başlamak için etkileyici bir kişisel markaya ihtiyacınız var. Yani profiliniz karakterinizi ve ilgilerinizi sergilerken bir yandan da kitlenizle yakın bir ilişkiniz olmalı.

Gönderilerinize nişinizle ilgili olmalı ve takipçilerinizden tepki görmeli. İşletmelere daha çekici görünmesi için profilinizi elden geçirin.

Bir marka ile işbirliği yaptığınızdaysa ürünlerinizi doğal bir biçimde tanıtmanız da çok önemli. Bir influencer’ın gücü bağ kurabilme ve güvenilirliğidir. Satış yapıyor gibi görünmek takipçilerinizin çabuk bir biçimde kaçmasına neden olabilir. Bu da evden çalışma imkânı sunan en karlı işler arasındadır.

17. Video Düzenleme İşi Yapın

Video yapmaktan hoşlanan kişiler için mevcut tek kariyer seçeneği YouTuber olmak değil. Eğer kameranın arkasında çalışmayı tercih ediyorsanız video düzenleme hizmetleri sunabilirsiniz.

Birçok yeni açılan küçük işletme tanıtımı için videolara ve reklamlara ihtiyaç duyar.

Örneğin Lief Ramsaran’a bir bakın. Bir film yapımcı olmasının yanında YouTubecı WithWendy ile video üretmek ve düzenlemek için çalışıyor.

En gerekli araçlar bir bilgisayar ve video düzenleme yazılımı olduğu için evden böyle bir iş yapabilirsiniz. Ham çekimleri saklamak için ek hafızaya ve ilginç grafikler ve örnek resimler yapmak için Photoshop’a ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ayrıca bir video editörünün ham çekimi mantıklı hale getirip iyi bir akışla akması için kurgu bilgisi de olmalıdır. İyi bir video metni anlaşılır olmalıdır ve baştan sonu dinleyici çekmelidir.

İşletmenizi tanıtmak için önceki projelerinizin hepsinden oluşan bir video portfolyosu yapın. Sonra If You Could veya Creativepool gibi yaratıcı iş portal sitelerine hizmetlerinizi ekleyin.

If you Could’un anasayfası, Yaratıcı Çalışanlar için Bir İş Portal Sitesi

18. Sanal Asistan Olarak Çalışın

Kusursuz bir zaman yönetiminiz ve organizasyon beceriniz varsa bu belki de listedeki en iyi iş fikirleri arasında olabilir.

Bir sanal asistan olarak girişimcilere ve online işletmelere uzaktan yönetim desteği sağlarsınız. İş tanımı genellikle e-postalara yanıt vermek, randevu düzenlemek, kişisel alışveriş yapmak gibi görevlerden oluşur.

Ancak web site, sosyal medya hesapları, müşteri ilişkileri gibi özel görevler de yapabilirsiniz. Sandee gibi bazı sanal asistanlar tasarım hizmetlerinden uzmanlaşmıştır.

Sandee’nin anasayfası, Bir Sanal Asistan Küçük İşletme Sahibi

İş tanımı değişebileceği gibi hızlıca öğrenip uyum sağlamak çok önemlidir.

Sanal asistanlar, sistemlerinde tonlarca iş bulunan People Per Hour gibi web sitelerini inceleyebilirler. Ayrıca gelecekteki müşterilerinizi etkilemek için kişisel bir özgeçmiş sitesi yapabilir ve kendinizi sanal reklamlar aracılığıyla listeleyebilirsiniz.

19. Küçük İşletmeler için Sosyal Medyayı Yönetin

Birçok küçük işletme ufak takımlarla çalışır ve belirli görevleri yönetmek için serbest çalışanlar tutar ve buna sosyal medya pazarlaması da dâhildir.

İşte bu noktada sosyal medya yönetici olarak devreye siz girersiniz. Ürünlerini pazarlamak, trafik çekmek ve ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için içerik stratejileri oluşturursunuz.

İşinizi başarılı bir şekilde yapmak için iyi iletişim yeteneklerinizin olması mühimdir. Bu durumda müşterilerinizin pazarlama hedeflerini anlayabilir ve onların marka seslerini kullanabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden müşteri sorgulamalarını halletmek günlük görevlerinizin bir parçası olabilir.

Ek olarak metin yazarlığı ve fotoğraf düzenleme becerileri de gerekli. Bunlar konuşma başlatabilecek ve satış yapabilecek, görsel açıdan hoş gönderiler yaratmak için önemlidir.  Hemingway Editor ve Canva gibi araçlar size yardımcı olabilir.

Sonuncu ama son derece önemli olan bir konu da sosyal medya analizini iyi bilmeniz gerekmektedir. Sosyal medyadan toplanılan bilgiler bir işletme planı oluşturmak için çok faydalıdır. SproutSocial gibi üçüncü taraf araçlar kullanarak daha derin bir görüş elde edebilirsiniz.

Müşteri bulmak için yeteneklerinizi sergilediğiniz bir sosyal medya profili oluşturun. Geçmişteki kampanyalarınızı tanıttığınız bir portfolye sitesi oluşturmak da ayrıca saygınlığınızı büyük oranda artırır. İşletmenizi büyüttükçe  Sol Studio’dan Natasha.gibi pazarlama dersleri ve kaynaklarınızı sunabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde Küçük Bir İşletme olan Sol Studio'nun Ana Sayfası

20. Hibe Teklifleri Yazın

Araştırma yapmayı ve evrak hazırlamayı seviyorsanız hibe yazma işletmesi kurabilirsiniz.

Günlük rutininiz kâr gütmeyen organizasyonlar ve yeni açılan şirketler için hibe teklifleri yazmaktan oluşur. Bu evrakları büyük şirketler ve hükûmet departmanları gibi bağışçırdan fon almak için kullanırlar.

İyi bir hibe teklifi bir işletme planına benzer biçimde çalışır. Hibe teklifi şirketin vizyonunu ve görevini açarken bu fonu almalarının onlar için neden olduğunu göstermeli.

Bir hibe yazarı olarak bağışçıların kalplerini kazanacak bir şelişde bu unsurları iletmelisiniz. Yazım hünerlerinden başka grafik ve listeler hazırlayarak müşterilerin argümanlarını destekleme üzerine de çalışın.

Farklı farklı organizasyonlarla çalıştığınız için geniş bilgi tabanınızın da olması önemli. Böylece kendinizi alabileceğiniz müşteri ve işlet konusunda sınırlamazsınız.

Tecrübesi olmayan insanlar için  Udemy ve Coursera‘da online hibe yazma dersleri mevcut. Ayrıca Grant Professionals’ Association’a katılarak diğer yazarlardan eğitim ve bağlantı alabilirsiniz.

21. Domain Alım Satımına Başlayın

Bu işte domain adlarını alıp daha yüksek fiyatlara yeniden satarsınız. Neredeyse sınırsız potansiyel kârla düşük sermayeli bir sanal işletme başlatmak istiyorsanız, listedeki en iyi küçük işletme fikirlerinden biridir.

Domain flippers (Domain Tüccarları) işletme potansiyeli olan ve genellikle kullanılan alan adlarını hedefler genellikle.

Örneğin geçmişti  Hotels.com  11 milyon dolara satıldı. Alıcı aynı isimde belirtildiği gibi konaklama hizmetlerine yönelik bir online yer ayırtma hizmeti olarak almıştı.

Ancak böyle kısa alan adlarını bulmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu yüzden de birçok domain tüccarı artık yerel anahtar sözlüklerden oluşan alan adları alıyor. Örneğin: istanbulikincielarabalar.com

Ayrıca haberlerde gördüğünüz yeni terimleri de takip etmeniz gerekir. Bazı sözcükler tutulabilir ve insanlar onları işletmelere çevirmek isteyebilir.

Ucuz adlar bulup almak için domain sorgulama aracı yeterlidir. Benzer bir şekilde JustDropped.com gibi süresi dolan alan adları bulan açık artırma siteleri de mevcuttur. Domain için bir açılış sayfası oluşturabilir ve aynı pazaryerinde satışa çıkarabilirsiniz.

Başlangıç sermayesi olarak ne kadara ihtiyacınız olduğu mevcut domain adlarına bağlıdır. 50 60 lira gibi bir meblağ ile başlayabilirsiniz ama birkaç yüz lira harcayıp birçok alan adı almak akıllıca olur. Bunu yapmak bir satış yapma ihtimalinizi artırır. En karlı işler arasında kesinlikle yer alabilecek bir iş fikridir.

22. Podcast Yapın

Podcast’ler  dünya çapında popüler bir eğlence ortamı haline geldi. Artan dinleyici ve para kazanma fırsatları nedeniyle, daha fazla insan yarı zamanlı bir iş olarak podcastler yapıyor.

Bir podcaster olmak için bir teknik geçmişe sahip olmanız gerekmiyor. Eğer insanlarla ilişkileriniz muazzam ve ilgi çeken bir sesiniz varsa bu yola uygunsunuz demektir.

Podcast pazarı epey ilgi gördüğü için denenmemiş bir program bulmak çok önemli. Az rabet gören bir niş seçmeyi veya daha önce yapılmamış bir konsept bulmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca üst kalite ses cihazlarına ve düzenleme yazılımlarına net bir dinleme tecrübesi için yatırım yaptığınızdan emin olun.

Podcast’inizin herkesçe erişilebilir olması için web sitenizde yayınlayabilirsiniz. Ardından Spotify, Apple ve Google’a dağıtabilirsiniz.

Çoğu podcaster genellikle affiliate marketing (Satış Ortaklığı), canlı yayınlanan etkinlikler ve Patreon gibi katkı platformları üzerinden gelir sağlamakta. Geniş bir dinleyici kitleniz olduğunda AdvertiseCast gibi bir reklam ağına katılmayı düşünebilirsiniz.

Podcast'ler için bir Reklam Ağı olan AdvertisingCast Anasayfası

23. Hayalet Yazar Olun

Hayalet yazarlık yazmayı seven ancak kendi fikirlerini oluşturmakla zaman harcamak istemeyenller için harika bir iştir.

Başka birinin ismini kullanarak onların fikirlerini tamamlanmış bir parçaya dönüştüreceksiniz. Çoğu hayalet yazar genellikle kitap yazmaya yönelmiştir ancak blog yazıları gibi kısa biçimli yazılar da yazarlar.

Doğu durumda kişiyle röportaj yapıp verilen konuyu araştırırsınız. Bunun nedeni onların seslerini ve öykülerini yazınıza aktarabilmek içindir. Bu zor bir görev gibi görünebilir. Bu yüzden Roz Morris’in online hayalet yazar kursunu alarak kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Hizmetlerinizi pazarlamak için geçmişteki projelerinizden hazırlanmış dikkat çekici bir online portföy mecburidir.

Portfolyonuzu olası müşterilere gönderin ve Reedsy gibi yazma işleri panosuna link olarak bırakın. Ortalama olarak hayalet yazarlar platformda sözcük başına .35$ kazanırlar. Ancak bu sayı proje uzunluğuna ve kaliteye göre değişiklik gösterir.

Reedsy, Serbest Yazar İş Portalı

24. Çevrimiçi Muhasebecilik Yapın

Muhasebe lisansınız varsa, uzaktan muhasebe hizmetleri sunmak sizin için en iyi küçük işletme fikirlerinden biri olabilir.

Günümüzde birçok işletme sahibi, mali durumlarını yönetmek için yardıma ihtiyaç duyuyor. Bir muhasebeci olarak, mali tablolar, gelen ve giden ödemeler, vergi tahsilatları gibi konulardan sorumlu olursunuz.

Bu belgeler hassas olduğundan, potansiyel müşterilere güvenilirlik ve profesyonellik göstermeniz gerekir. Güvenirliğinizi artırmak için bölgenizdeki sertifika sınavlarına girebilirsiniz.

Bunun da ötesinde, problem çözme becerileri, müşterinizin bütçe veya vergi problemleriyle karşılaştığı durumlar için de çok önemlidir.

Bir bilgisayar ve bir elektronik tablo uygulaması dışında,  FreshBooks gibi muhasebe yazılımları işinize büyük katkı sağlar. İş akışınızı kolaylaştırarak işinizi daha verimli hale getirebilir.

Serbest muhasebe işleri için  Upwork ağları kullanabilirsiniz.

25. Seslendirmen Olun

Benzersiz bir sesiniz mi var? Ticari ses çalışmaları için yeteneklerinizi bileyin. Reklam, sesli kitap, TV şovları ve daha fazlası için seslendirme hizmetleri sağlayabilirsiniz.

Bir oyuncu gibi, farklı roller için sesinizi eğitebilmeniz gerekir. Çeşitlilik ne kadar geniş olursa, o kadar çok iş seçeneğiniz olur. Yeteneklerinizi geliştirmek için seslendirme ve lehçe eğitimi alın.

Dahası, işinizi yapmak için ev tabanlı kayıt ekipmanı almanız gerekir.

Hazır olduğunuzda çevrimiçi bir portföy oluşturun. Yapabileceğiniz ses çeşitlerini sergilemek için bir demo hazırlayın. Deneyim kazanmak için ücretsiz hizmet vermeyi düşünün.

İş bulmak için Voices.com  seslendirme sanatçıları için tonlarca imkân sunar. Fiverr gibi serbest çalışan portalları da başlamak için harika bir yerdir.

Voices.com anasayfası

26. Serbest Editörlük Yapın

Uzun bir yazma ve düzenleme kariyeri olanlar, serbest editör olarak bir işletme kurmak isteyebilir. Çalıştığınız projeler, fiyat oranları ve zaman çizelgesi seçme konusunda daha fazla kontrole sahip olursunuz.

Birkaç çeşit editörlük çeşidi vardır. Geliştirici editör olarak “büyük resme” odaklanabilirsiniz. Bu aşamada ana görev, projenin genel yapısını ve tarzını incelemektir.

Ayrıca, projede kullanılan dilbilgisi ve stil gibi daha teknik unsurları düzenleye ve düzeltebilirsiniz. Projenin derinliklerine inecek ve çalıştığınız her bir parçanın taslağına göre uygun eylemi belirlersiniz.
Deneyiminiz olan türlerde uzmanlaşmaktan çekinmeyin.

Hizmetlerinizi tanıtmak için en iyi çalışmalarınızı derleyip çevrimiçi portföyünüzde sunun. Ayrıca, Kirsten Janene-Nelson‘ın web sitesinde yaptığı gibi, düzenleme öncesi ve sonrası örnekler de sergileyebilirsiniz. Birçok insan evden çalışma fırsatı için bu işi yapmaktadır.

27. Evden Veri Çözümleyici Olarak Çalışın

Veri analistleri günümüzde yüksek talep gören mesleklerden. Her geçen gün şirketler daha çok veriye dayalı hale gelmekte. Bu yüzden de insanlar sayılara yatkınlığı olan ve daha iyi, veriye dayalı kararlar verecek profesyoneller arıyor.

Ne var ki bir veri analisti olmanın epey dik bir eğrisi vardır. Öncelikle Python veya SQL gibi bir veri işleme dili öğrenmeniz gerekir. Tableau gibi veri görselleştirme araçlarına aşina olmak da işinizi yapmak için çok önemlidir.

Ayrıca veriyi müşterileriniz için eyleme geçirilebilir işletme fikirlerine dönüştürmek için harika insan ilişkileri sahibi olmak da önemlidir.

Deneyiminiz yoksa, Datacamp‘ın alabileceğiniz çok çeşitli veri bilimi dersleri mevcut.

Çevrimiçi özgeçmişinizi oluşturmak için birkaç proje üstlenerek başlayın. Veri analisti  Claudia Ten Hoope’un bu web sitesini ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, uzak iş portallarında iş aramaya başlayın. Müşterileri sayınızı büyüttükten sonra, dijital profesyoneller için özel bir serbest çalışma portalı olan  Toptal‘a katılabilirsiniz.

Toptal Anasayfası

28. Özel Yazı Tipleri Tasarlayıp Satın

Yazı veya tipografi ile uğraşıyorsanız, yazı tiplerini satarak ek iş yapabilirsiniz. Font satışı size biraz pasif gelir yaratabilir ve daha fazla grafik tasarım işi getirebilir.

Başlamak için bir çizim tableti ve dijital kalem olmazsa olmaz. Daha sonra Adobe Illustrator veya RoboFont gibi bir yazı tipi oluşturma uygulamasını kullanarak özel yazı tipleri yaratabilirsiniz.

Yazı tipi paketlerinizi daha değerli hale getirmek için aynı yazı tipini kullanarak birden çok stil ve ağırlık seviyesi oluşturun. Bonus özellikler için ekstra dekoratif simgeler eklemeyi deneyin.

Ayrıca girişken davranarak kullanıcılara fontlarınızı projelerinde nasıl kullanacaklarını gösterebilirsiniz. Bu şekilde, yazı tiplerinizin faydalarını ve işlevlerini anlayabilirler. Bunu logolar, ürün modelleri veya sosyal medya gönderi şablonları oluşturarak yapabilirsiniz.

Fontları, Fontspring ve Creative Market gibi yerlerde satın.

Creative Market Ana Sayfası, Yaratıcı Küçük İşletmeler için bir Pazaryeri

Ayrıca Odibee Sans gibi fontunuzu satmak için bir açılış sayfası oluşturabilirsiniz. Bu, yazı tipini en iyi açılardan sunma kontrolünü ve alanını sağlar.

Bir yazı tipine ne kadar ücret koyacağınız müşterinin nerede ve kaç kez kullanacağına göre değişir. Genel olarak kişisel ve ticari kullanıma yönelik lisans kurallarını uygulayabilirsiniz.

29. Profesyonel Özgeçmiş Yazma Hizmetleri Sunun

Özgeçmiş yazma, işe alım geçmişi olan insanlar için mükemmel bir küçük işletme fikridir. Ek iş fikirleri arıyorsanız hemen göz ardı etmemeniz gerekir.

Profesyoneller tarafından aranan bir meslektir bu. Müşterinin iş başvurusu evraklarının çekici ve işverenler tarafından okunabilir olmasını sağlayacaksınız. Bu yüzden de yazma ve pazarlama hünerlerinizin mükemmel olması gerekmektedir.

Bunun dışında, başvuru takip sistemine aşina olmanız büyük fayda sağlar. Çoğu şirket, başvuruyu/özgeçmişini iş tanımına olan ilgi oranına göre filtrelemek ve indekslemek için kullanır.

Bu nedenle, müşterinin dosyasını başvuru takip sistemi (ATS) için optimize etmek için doğru anahtar kelimeleri eklemek önemlidir.

Genellikle, sorunları iyileştirmek için kişinin mevcut özgeçmişini inceleyerek işe başlarsınız. Sonrasındaysa ya baştan düzenler ya da birkaç ince ayar uygularsınız.

Serbest çalışanlara yönelik pazaryerlerinde çok sayıda özgeçmiş yazma işi bulunur. Ayrıca sertifika almak, sahadaki diğer insanlarla bağlantı kurmak ve daha fazla iş bulmak için  PARWCC‘ye katılabilirsiniz.

30. Ses Dosyalarını Yazıya Geçirin

Dinleme konusunda hünerli olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O zaman para kazanmak için ses dosyalarını yazıya dökmek, sizin için en iyi küçük işletme fikirlerinden biri olabilir. Başlıktan da anlayabileceğiniz gibi iş, ses kayıtlarını yazılı belgelere dönüştürmeyi içerir.

Genel olarak yazıya dökeceğiniz ses dosyaları iş görüşmeleri veya yasal işlemlerin kayıtlarıdır. Bu yüzden de alanın terminolojisine aşina olmak için biraz eğitime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Belki SEO altyazısına ihtiyaç duyan genel videolara odaklanabilirsiniz.

Keskin kulaklara sahip olmanın yanı sıra, transkripsiyon uzmanlarının hızlı yazı yazması gerekir. Bunun nedeni ise dosyayı başa sararak dinlememek içindir.

Ek olarak, doğru transkripsiyonlar yazmak için doğru gramer kurallarını, yazım ve noktalama işaretlerini bilmeniz gerekir.

Başlamak için bir dizüstü bilgisayar, yüksek kaliteli bir kulaklık ve temel bir sözcük işlem yazılımı yeterli olacaktır. Daha fazla deneyim kazandıktan sonra, bir ayak pedalı yatırım yapabilirsiniz.

TranscribeMe transkripsiyon işleri aramak için harika bir yerdir. Bu platformda orta düzey işler mevcut. Bu nedenle becerilerinize uygun iş bulmanız kaçınılmazdır.

TranscribeMe Ana Sayfası, Transkripsiyon İşleri için Bir Web Sitesi

31. Bağımsız Satış Acentesi Olun

Günümüzde pek çok küçük işletme, kadrolu ekipten tasarruf etmek için serbest satış elemanlarını işe almayı tercih ediyor. Sonuç olarak, günümüzde birçok aracı, müşteri ve program üzerinde daha fazla esnekliğe sahip olmak için bağımsız olmayı tercih ediyor.

Serbest çalışan bir satış temsilcisinin görevi, bir işletmenin ürünlerini veya hizmetlerini potansiyel müşterilere pazarlamaktır. Satış ortaklığı gibi, birileri her satın alım yaptığında ödeme alırsınız.

Uzaktan çalışıyorsanız, sanal demolar kullanır ve telefon pazarlaması yapacaksınızdır. Bu nedenle, istikrarlı bir internet bağlantısına ve bir cep telefonuna veya VOIP planına sahip olmak önemlidir.

Çoğu şirket, CommissionCrowd gibi platformlardan bağımsız satış acenteleri işe alır. Genellikle CRM araçları, satış kanalı, eğitim kursları gibi işinizi yapmanıza yardımcı olacak özellikler sunarlar. Belki de bu en karlı işler arasında yer alacaktır.

CommissionCrowd, Bağımsız Satış Temsilcileri için bir Web Sitesi

32. Bir Web Sitesi Test İşletmesi Başlatın

Sonuncu ek işimiz de web sitesi testi yapmak. Birçok çevrimiçi işletme ve geliştirici, sitelerini test etmeleri ve kullanım kolaylığını değerlendirmeleri için insanlara ödeme yapar. Sağlanan geri bildirimi iyileştirmeler için kullanırlar

Şirketler genellikle web sitelerini incelemeleri için sıradan müşteriler arar. Bunun nedeni, ürünlerini satın alma ihtimalleri bulunan gerçek kişilerden yanıt alabilmeleri içindir.

Testleri nasıl yapacağınız müşteriye bağlıdır. Genellikle takip etmeniz için bazı talimatlar ve cevaplamanız gereken sorular verirler. Web sitesini test ederken, kendinizi kaydedecek ve şirketin sorularına göre bu konudaki düşüncelerinizi ifade edeceksiniz.

Başlamak için  UserTesting gibi yerlerde iş arayabilirsiniz. Müşterilerle ağ kurmak ve daha fazla bilgi edinmek için bu fırsatı değerlendirin.
Ardından kendi web sitesi test şirketinizi kurup pazarlamasını yapın. Bunu yapmak, fiyatlandırma oranları üzerinde daha fazla özgürlüğe sahip olmanızı sağlayacaktır.

Başarılı Bir Küçük İşletme Kurmaya Yönelik İpuçları

Listede harika iş fikirleri bulunuyor ancak asıl zorluk bunları gerçeğe dönüştürmekte yatar. İ ş kurma fikirleri okunduktan sonra yardıma gerekiyorsa endişelenmeyin. Çünkü sizin için küçük bir işletmenin nasıl kurulacağına dair birkaç ipucu hazırladık:

Sağlam bir İşletme Planı ile Başlayın

Küçük bir işletme sahibi olmaya karar verdiyseniz, bir şirket kurmadan önce atmanız gereken adımları bilmek önemlidir. Yanlış bir hareket, müşteri kaybetmenize ve dolayısıyla para kaybetmenize neden olabilir.

Bu yüzden iyi düşünülmüş bir işletme planına sahip olmak önemlidir. Şirket planınız şirketinizin açılması ve büyümesi için gerekli her şeyi kapsamalıdır. Bunlar, iş modeli, ürünler veya hizmetler, hedef kitle, pazarlama, finans ve daha fazlasıyla ilgili bilgileri içerir.

Bir işletme planı hazırlarken AKILLI hedefleri belirlediğinizden emin olun. Bunu şirketinizde uygulamak ilk birkaç yılda başarabileceğiniz gerçekçi beklentiler kurmanıza izin verir.

Müşteriye Odaklanın

Başarılı bir işletmenin sırrı mutlu müşteridir. Alıcılara ihtiyaçları olanı verdiğinizde satın almaya devam etme olasılıkları artar. En karlı işler müşteri odağı sayesinde bu konuma ulaşmıştır.

Müşterileri mutlu etmek, iyi bir ürün veya hizmet sunmaktan daha fazlasıdır. Aynı zamanda kitleniz için hoş bir deneyim yaratmakla da ilgilidir İşte bunu yapmanın bazı yolları:

  • Bir alıcı karakteri tasarlayın. Bu, mevcut müşterilerinizi temsil eden bir model profildir. İşle ilgili kararlarınızın hizmet ettiğiniz kişilere daha fazla odaklanmasını sağlamak için bunu kullanın.
  • Web sitenizi kullanıcı dostu yapın. Siteniz, siz ve müşterileriniz arasındaki ilk temas noktasıdır. Bir web sitesini kullanımı kolay hale getirmek için, sorunlu noktaları ve bunları nasıl ortadan kaldıracağınızı belirleyin.
  • Sorgulara hemen yanıt verin. Çoğu müşteri, bir şirketten hızlı yanıt almanın kendileri için önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Mesajlarına bir saatten kısa sürede cevap vermezseniz, farklı bir satıcıya bakabilirler.

Güçlü bir Sanal Pazarlama Stratejisi Oluşturun

İşletmenizi ne kadar iyi pazarladığınız, hedef pazara ulaşıp ulaşamayacağını ve onunla rezonansa girip giremeyeceğini belirleyebilir. Bu nedenle, kitlenizin neyi sevdiğini ve neye ihtiyaç duyduğunu temel alarak stratejiler oluşturmak çok önemlidir. En çok satan ürünleri inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Aşağıda size yardımcı olacak birkaç ipucu mevcut:

  • Blog oluşturun. Web sitenizi arama motorları için optimize etmenin ve organik trafik almanın en iyi yollarından biridir bu. Blog açma girişiminde bulunursanız, makalelerin yüksek kaliteli, anahtar kelime dostu ve müşterileriniz için yararlı olduğundan emin olun.
  • Sosyal medya reklamlarını kullanın. Markanızı görünür kılmak için çok etkilidirler. Ayrıca Facebook ve Instagram gibi platformlar, Insights araçları aracılığıyla hedef kitleniz hakkında derinlemesine bilgi sağlayabilir.
  • Tavsiye pazarlamasını deneyin. Müşterilere, işletmenizi arkadaşlarına ve ailelerine tanıtmaları için teşvik verme uygulamasıdır bu. Bazı yaygın ödüller sunun. Ör. mağaza kredisi, ücretsiz hediyeler, hediye kartları vb.

Küçük İşletmenizi Yönetmek için Araçlardan Faydalanın

Bir girişimci olarak sanal küçük işletme yönetmenin zor olması gerekmez. Doğru araçlarla, şirketinizi büyütürken günlük işlerinizi halledebilirsiniz.

Küçük işletmeler için önerilen bazı başlangıç araçları şunlar:

  • GSuite. Bu Google ürün seti, doküman yazmak, e-tablo oluşturmak, istemcileri aramak, dosyaları depolamak, e-postaları yönetmek ve başka birçok şeyi yapmak için gerekli her şeyi sunar.
  • Trello. Bu popüler proje yönetimi yazılımı, görevleri organize etmenize ve ekip üyeleriyle işbirliği yapmanıza olanak tanır.
  • Quickbooks. Fatura kesmeyi, giderleri izlemeyi, vergileri yönetmeyi ve finansal raporları görüntülemeyi tek bir yerden halletmenizi sağlayan bir muhasebe uygulamasıdır.

Hangi Küçük İşletme İş Fikirleri Seçilmeli?

Artık elinizde küçük işletme fikirleri mevcut. Hem de 32 adet. İster bir e-ticaret web sitesi oluşturun, ister mikro-influencer olun, uzmanlığınıza, ilgi alanlarınıza ve bütçenize uygun bir web sitesi seçmeniz çok önemli.

Bu sözlerin ardından geleceğe dair atmanız gereken ilk adımlar bunlar. Küçük işletme fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmek için sağlam bir plana, mükemmel bir kullanıcı deneyimine, güçlü bir pazarlama stratejisine ve işinizi yönetmek için bazı harika araçlara ihtiyacınız var.

Hangi iş fikirleri ilginizi çekti? Yorum bırakın!

Author
Yazar

Merve O.

Merve, Hostinger'da SEO - Pazarlama Asistanı olarak çalıştı. Günümüzde çevirmen olarak yolcuğuna devam etmekte. Birkaç site kurma deneyiminin ardından acemi yolculuğunu profesyonelliğe taşımaktan ve Hostinger'ın bir parçası olmaktan mutlu.