Kurumsal web sitesi nasıl kurulur?
access_time
hourglass_empty
person_outline

Kurumsal web sitesi nasıl kurulur?

Giriş

İnternetin gün geçtikçe daha da popülerleşmesi işletmelerin internete taşınmasını da zorunlu kılmıştır. Günümüzde müşteriler firmanızı ilk önce internette arar. Dolayısıyla kurumsal web siteniz müşterilerinizin size, sizin müşterilerinize ulaşabileceğiniz bir kanaldır. Profesyonel görünen bir kurumsal web sitesi kurmanız çok önemlidir.

Zekice tasarlanmış, yüksek derece kullanım kolaylığına sahip kurumsal web sitesi ile müşterilerinizle etkin bir iletişim kurabilirsiniz.

Kurumsal web sitesi nasıl olmalıdır?

Belli başlı birkaç nokta olsa da kurumsal sitenizin nasıl görünmesi gerektiği hakkında kesin bir cevap verilemez. Kendi işletmeniz için uygun bölümleri tespit etmelisiniz. İşletmenizin boyutu, sektörü ve müşteri kitlesine göre farklılık gösterecektir. Ancak aşağıda değindiklerim mutlaka her kurumsal web sitesinde olmalıdır.

 1. Sitenin renkleri firmanın kurumsal kimliğini yansıtmalıdır.
  Kurumsal kimlik pazarlamada bir firmanın duruşunu temsil eder. Dolayısıyla kurumsal web sitenizde de firmanızın çok çalışarak hazırladığınız kurumsal kimliğini doğru bir şekilde yansıttığınızdan emin olmalısınız. Web sitenizin renk düzeni firmanızın renkleri ile tutarlı olmalıdır. Firmanızın rengi ile tutarlı renkler bulmak için Adobe’ninki gibi renk paleti sitelerinden faydalanabilirsiniz.Adobe Renk Paleti SitesiAynı kural yazı tipi için de söylenebilir. Fazlaca süslü yazılardan kaçınmanız ve profesyonel yazı tipleri kullanmanız önerilir. Siteniz için web uyumlu bir yazı tipini Google Fonts ile ücretsiz seçebilirsiniz.Google Fonts - Yazı Karakteri Kataloğu
 2. Web sitesinin alan adı şirket adıyla veya sektörüyle ilgili olmalı ve işletmeyi iyi yansıtmalıdır.
  Firmanız için en önemli noktalardan biri de alan adıdır. Müşterileriniz sitenize alan adı ile ulaşacakları için alan adınız hem işletmenizi yansıtmalı hem de akılda kalıcı olmalıdır. Örneğin, restorantınızın menüsüne ulaşabilmek için direkt alan adınızı hatırlayarak sitenize girip menüyü bulup ve hatta siparişini verebiliyor olmalıdır. 🙂
  Alan adınızı bulmak için akıllı domain sorgulama aracını kullanabilirsiniz.kurumsal web sitesi domain sorgulama
 3. Şirketin logosu web sitesine uygun bir şekilde aktarılmalıdır.
  Şirketinizin ilk kurulduğu zamandaki logo dosyası artık günümüz için yeterince iyi olmayabilir. Logonuz aynı kalacak şekilde dosyayı internete uygun hale getirmek için bir tasarımcı ile görüşebilirsiniz. Eğer logo dosyası web için uygunsa, bu adımı atlayabilirsiniz.
 4. Web sitesinin içeriği özgün ve kapsamlı olmalı ve aynı zamanda da kafa karıştırıcı, karmaşık olmamalıdır.
  Herkes Google’da üst sıralarda çıkmak ister, değil mi? Google özgün içeriğe öncelik verir. Diğer sitede gördüğünüzü kopyalayıp sitenize yapıştırmayın. Bu hem sizin kurumsal kimliğinizi yansıtmayacak hem de sitenizin özgün içerik puanını düşürecektir.
 5. Sitede gezinme (menüler, bağlantılar) hatasız ve kolay olmalıdır.
  Ziyaretçiniz sitenizde istediği bilgiye ulaşabilmek için 50 kez tıklamaması gerekmemelidir. Gezinme kolaylığı ne kadar iyi olursa, ziyaretçinin sitenizde geçireceği süre de o kadar uzun olacaktır. Ziyaretçileriniz ne kadar uzun süre geçirirse, sizi de o kadar çok tanımış olur.
 6. Ziyaretçilerin size ulaşabileceği iletişim bilgileriniz yazılı olmalıdır.
  Ziyaretçiniz sitenizden dilediği bilgiye ulaştığında ve müşteriniz olmaya hazır olduğunda size telefonla veya fiziksel olarak ulaşmak istemesi gerekebilir veya ihtiyacı olduğunda nasıl ulaşabileceğini bilmek isteyebilir. Bu nedenle sitenizde tüm iletişim detayları bulunmalıdır. İletişim detaylarınızın yanında bir de iletişim formu olursa, tadından yenmez. 🙂
 7. Sitenizin kodları W3C standartlarına uygun olmalıdır.
  Sitenizin kodlarının W3C standartlarına uygun olması, kodların bir düzen içerisinde yazıldığını gösterir. Bu da hem sitenizin performansında hem de SEO sıralamasında büyük bir rol oynar. Örneğin; arama motoru robotları sitenizde hata bulduğunda, sitenizi taramaktan vaz geçebilir. Bir sitenin W3C standartlarına uygun olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.
 8. Siteniz arama motoru optimizasyonu (SEO) için gerekli etiketlere ve bağlantı yapısına sahip olmalıdır.
  Sitelerde meta adı verilen kimi etiketler bulunur. Bu etiketler arama motorlarına siteniz hakkında ön bilgi verir ve sitenizin arama motorlarında nasıl göründüğünü de etkiler. Meta etiketlerinin yanı sıra sitenizdeki bir sayfanın URL’si de arama motoruna o sayfa hakkında bilgi verir. Örneğin; alanadi.site/sayfa=352 yerine alanadi.site/iletisim olmalıdır.
 9. Siteniz mobil uyumlu (responsive) olmalıdır.
  Özellikle yeni nesil internete mobil üzerinden erişiyor. Mobil üzerinden bir veriye ulaşmak çok daha kolay çünkü cep telefonumuz hep bizimle cebimizde. Sitenizin potansiyel trafiğinin büyük bölümü cep telefonları iken siteniz mutlaka mobil uyumlu olmalıdır.Responsive Mobil Uyumlu Kurumsal Web Sitesi

Kurumsal web sitesi için nasıl hosting seçmelisiniz?

Kurumsal web sitesi barındırmak için hem kaliteli hem de ucuz hosting sağlayıcısı bulmalısınız. Hosting firmanızın sunucuları güncel ve güçlü donanıma sahip olmalıdır. Hosting firmanızın müşteri hizmetlerine canlı destek ile ulaşabiliyor olmalısınız.

Hosting firmasının sunucularının uptime oranlarını inceleyin. Örneğin, Hostinger uptime oranlarını herkese açık bir şekilde sitesinde yayınlıyor. Bu adreste Hostinger uptime oranlarını kontrol edebilirsiniz. Uptime %100’e ne kadar yakın olursa, sunucu o kadar çok iyi demektir.

Hostinger Uptime Oranları

Tabi ki hosting seçiminde bütçeniz de büyük bir role sahiptir. Ancak endişelenmeyin, kaliteli hosting’in pahalı olmaması gerektiğini Hostinger’da kanıtlıyoruz! 🙂

Tekil Web HostingAyda 6,25 TL* – Risk Almadan Dene

Peki kurumsal web sitemi nasıl kuracağım?

Alan adınızı aldınız ve hosting sağlayıcınıza karar verdiniz. Kurumsal web siteniz için renkleri seçtiniz ve özgün içeriği hazırladınız. Peki bunu nasıl internete taşıyacaksınız? İnternet sitesi kurmak için 3 yol bulunmaktadır. Bu üç yolun ne olduğunu ve size en uygun olanını tespit etmek için buradaki rehberi inceleyebilirsiniz.

Sonuç

Eğer şirketinizin kurumsal web sitesi henüz yoksa, daha fazla zaman kaybetmeden hemen bir site edinin. İşletmenizi internete taşıyarak erişiminizi genişletin. Eğer hâlâ tam olarak nereden başlayacağınızı bilmiyor veya sorularınızı sormak istiyorsanız, Hostinger Müşteri Başarı Ekibi’ne her zaman danışabilirsiniz.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!