Magento Nedir? Yeni Başlayanlar için Magento Rehberi

Eğer güvenilir bir online mağaza açmak istiyorsanız Magento harika bir seçenek olabilir. Muhteşem özellikler, performans ve özelleştirilebilirlik sunar. Bu Magento rehberinde Magento nedir öğretecek ve Magento’ya başlayabilmeniz için gereken her şeyi göstereceğiz.

Magento Nedir?

Magento, güçlü özellikler sunan açık kaynaklı bir içerik yönetme sistemidir. Farklı ödeme yöntemleri ve sepet sisteminden ürün yönetimi paneline Magento her şeye sahiptir.

Magento ile ister küçük, ister kurumsal türden bir işletme olsun istediğiniz türden bir online mağaza açabilirsiniz. Müşteri ve SEO dostu web siteleri tasarlamanıza izin veren geniş kontrol seçeneklerine sahiptir.

Esnek modüler mimarisi sayesinde online mağazanızı ölçeklendirebilirsiniz. Magento Pazaralanı‘nda toplamda 500’in üzerinde uzantı mevcuttur. Bu uzantıların türleri ise ödemeler, güvenlik ve pazarlama gibi farklı türlerdir. Temalar da mevcuttur ancak uzantılara kıyasla daha az tema bulunmaktadır.

NikeHP inc. ve Canon gibi birçok büyük marka sitelerinin yapımında Magento’ya güvenmiştir. Onların sayesinde 2018 yılında Magento platformu üzerinden toplamda $155 milyar alışveriş yapılmıştır.

Neden Magento’yu Seçmelisiniz?

Magento’nun mağaza yönetimi için ihtiyacınız olan bütün özellikleri içeren içgüdüsel bir kontrol paneli bulunmaktadır. Kataloglardan içerik ve müşteri seçeneklerine kadar bu elementler arasında gezerken hiçbir sorun yaşamazsınız.

Kontrol paneline girdikten sonra satış raporu ile karşılaşacaksınız. Raporda toplam sipariş sayısı, müşteriler, aramalar ve popüler ürünler bulunmaktadır.

Tek bir kurulumda eşzamanlı olarak birden çok mağaza bile çalıştırabilir ve hepsini tek bir yönetici alanından yönetebilirsiniz. Üstelik, ürünleri kategorilere yerleştirmek oldukça kolaydır.

Daha da ötesi, Magento SEO dostudur. Anahtar kelimeler eklemenize, ürünlerin URL anahtarlarını, meta başlık ve açıklamalarını uğraşmasız biçimde düzenlemenize izin verir. Canonical bağlantı meta etiketi de ayarlanarak yinelenen içeriğin de önüne geçebilirsiniz.

Bunun dışında Magento birden çok dili destekleyerek hedef müşterilerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Buna örnek olarak RusçaAlmanca ve Arapça dillerini ekleyebilirsiniz. Sitenize daha fazla dil eklemek için pazaralanını aratın ve tercih ettiğiniz dil paketlerini yükleyin.

Güvenlik konusunda ise Magento sürekli olarak güvenlik yamaları yayınlayarak brute-force ve DDoS saldırılarının önüne geçmeye çalışır. Eğer ek olarak koruma isterseniz de Astra gibi bir güvenlik uzantısı yükleyebilirsiniz.

Bu platform açık-kaynaklı olduğundan yazılımı iyileştiren ve güncelleyen bir topluluğu bulunmaktadır. Online işletmenizi başarıyla yürütmeniz için gereken desteği kolaylıkla bulabileceksiniz.

Magento Kurulumu Nasıl Yapılır?

Magento nedir ve özellikleri nelerdir öğrendiğinize göre sırada Magento kurulumu nasıl yapılır var. Ancak ilerlemeden önce bu platformun sadece Hostinger Cloud Hosting‘de kurulabileceğini unutmayın. Sunucunuzun bu temel gerekliliklere uyduğundan emin olun:

 • Web sunucusu: Apache 2.2 veya 2.4
 • İşletim sistemleri: CentOS, Ubuntu veya Debian gibi Linux dağıtımları
 • Veritabanı: MySQL 5.6 or 5.7
 • PHP sürümü: 7.1.3 or 7.2.0

Şimdi Magento kurulumu işlemine geçebiliriz. Magento kurulumu yapmanın iki yolu bulunmaktadır: elle kurulum ve hPanel’deki Otomatik Yükleyici ile kurma.

Elle Magento Kurmak

Eğer bu platformu kendi başınıza kurmak istiyorsanız işte elle Magento kurulum adımları:

1. Magento’yu İndirin

İlk olarak Magento’nun indirme sayfasını ziyaret edin. Eğer bu platforma yeniyseniz ilk önce bir hesap oluşturun. Daha sonra ise Full Release with Sample Data kısmından en güncel sürümü indirebilirsiniz.

Sample data (örnek veri) Magento’ya alışmanızı sağlayacak bir şablondur. Luma temasının mağaza önüne, ürünlere ve kategorilere sahiptir. Eğer örnek verileri kullanmayı bitirdiyseniz silebilir veya güncelleyebilirsiniz.

Kurulum dosyasının hangi formatta (.zip, .tar.gz veya .tar.bz2) olacağını seçebilirsiniz. Seçtikten sonra İndir‘e tıklayın.

2. Magento’yu Yüklemek

Magento’yu kurmadan önce bir domain adresinizin olması gerektiğini unutmayın. Platformu yüklemenin iki yolu vardır: dosyaları FileZilla gibi bir FTP istemcisi aracılığıyla yüklemek veya hPanel’deki dosya yöneticisini kullanmak.

Bu Magento rehberinde biz ikincisini anlatacağız:

 1. İlk olarak bir veritabanı oluşturun. hPanel’in kontrol paneline gidin, Veritabanları kısmını bulmak için aşağı kaydırın ve MySQL Veritabanları‘na tıklayın.
 2. Gerekli bilgileri yani veritabanı adını, kullanıcı adını ve de şifreyi girin. Daha sonra ise Oluştur tuşuna basın.Magento kurulumu için MySQL veritabanı oluşturma
 3. Kontrol paneline geri dönün ve Dosyalar kısmının altındaki Dosya Yöneticisi‘ne gidin.
 4. public_html dizinine girin ve sağ üst köşedeki Dosya Yükle‘ye tıklayın.
 5. Daha önce indirdiğiniz Magento arşiv dosyasını seçin ve Yükle‘ye tıklayın.
 6. Dosya yüklendikten sonra dosyaya sağ tıklayın ve Çıkart‘ı seçin.
 7. Konum olarak bir nokta (.) yazın ve Çıkart tuşuna basın.Magento dosyasını dosya yöneticisinde arşivden çıkarma
 8. Şimdiyse web sitenize gittiğinizde kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz. Agree and Setup Magento‘yu seçin.
 9. Start Readiness Check tuşuna basarak devam edin. Bütün gerekenleri tamamlayın ve daha sonra ise Next tuşuna basın.
 10. Daha önce oluşturduğunuz veritabanının bilgilerini(veritabanı hostu, adı, kullanıcı adı ve şifresi). Devam etmek için Next tuşuna basın.Magento kurulumunu yapmak için veritabanı bilgilerini girin
 11. Web yapılandırması içinse mağazanızın adresini (alan adınız) ve yönetici adresini girin. Yönetici adresi ise güvenlik sebeplerinden dolayı tahmin edilmesi zor olsun.
 12. Mağazanızın varsayılan saat diliminipara birimini ve dilini belirleyin.
 13. Kullanıcı adışifre ve eposta gibi gerekli alanları doldurarak bir yönetici hesabı oluşturun.
 14. Şimdi Yükle tuşuna basın ve işte bu kadar!

Hostinger Otomatik Yükleyici ile Magento Kurulumu

Alternatif olarak hPanel’in otomatik yükleyicisini kullanabilirsiniz. Ancak ilerlemeden önce bir veritabanı oluşturduğunuzdan emin olun. Nasıl veritabanı oluşturabileceğinizi bilmiyorsanız bir önceki yöntemdeki ilk iki adımdan öğrenebilirsiniz.

Veritabanınızı oluşturduktan sonra bu Magento rehberini takip edin:

 1. hPanel’e girin ve aşağı kaydırarak Website kısmına gidin. Otomatik Yükleyici tuşuna tıklayın.
 2. Arama çubuğuna “Magento” yazın ve Magento kutusunu seçin.
 3. Yönetici kullanıcı adı, şifresi, epostası ve web site başlığı gibi gerekli bilgileri girin.Hostinger Otomatik Yükleyici kurulum kutusu
 4. Yükle tuşuna bastıktan sonra kurulum sayfasına yönlendirileceksiniz.
 5. Elle yükleme rehberindeki 9-14 adımlarını takip ettikten sonra kurulumu başarıyla tamamlayabileceksiniz.

Magento Ayarları

Artık Magento nedir ve nasıl kurulur tamamen bildiğinize göre işin daha eğlenceli kısmına gelebiliriz. Bu aşamada ürünler, ödeme yöntemleri ve kargolama ekleyeceğiz. Hadi mağazanıza yeni sayfalar eklemeye başlayalım!

1. Yeni Sayfalar Eklemek

 1. Yönetici paneline girin ve sol kenar çubuğundaki Content(İçerik) tuşuna tıklayın.
 2. Pages(Sayfalar)‘i seçin ve daha sonra ise Add New Page(Yeni Sayfa Ekle)‘e tıklayın.Magento yönetici panelinde yeni sayfa eklemek
 3. Sayfa Başlığını girin ve bu seçenekler ile sayfanızı özelleştirin:
  • Content(İçerik) – içeriğinizi oluşturabileceğiniz bir metin editörü bulunmaktadır.
  • Search Engine Optimization(Arama Motoru Optimizasyonu) – sayfanızın arama motoru sonuç sayfalarında çıkması için URL anahtarımeta başlık ve açıklaması gibi ayarlar sağlar.
  • Page in Websites(Web Sitelerdeki Sayfa) – eğer birden fazla mağaza yönetiyorsanız sayfanın hangi sitede görüntüleneceğini seçmenize izin verir.
  • Design(Tasarım) – dahili sayfa düzenlerini kullanmanız için seçenekler sunar veya kendi XML düzen kodunuzu yerleştirmenize izin verir.
  • Custom Design Update(Özel Tasarım Güncellemesi) – otomatik sayfa düzeni ve tasarım değişiklikleri için belirli tarihler ayarlamanıza izin verir.
 4. Sayfa oluşturmanız bittikten sonra Save(Kaydet) tuşuna basarak kaydetmeyi unutmayın.

2. Ürün Eklemek

 1. Catalog -> Products‘a gidin.
 2. Hangi türden bir ürün sattığınızı seçmek için Add Product‘a veya aşağı yön işaretine tıklayın.
 3. İsim, SKU ve Fiyat gibi gereken bilgileri girin. Ayrıca Stok DurumuAğırlık ve Kategori gibi ek bilgiler girebilirsiniz.Magento yönetici panelinde ürün ekleme
 4. Görseller ve Videolar yüklemek, SEO için Meta Başlık ve Açıklama eklemek veya Düzen Tasarımını kişiselleştirmek gibi diğer ayarları özelleştirin.
 5. Her şeyi tamamladığınızda Save(Kaydet) tuşuna basın.

3. Ödeme Yöntemleri Eklemek

İster online, ister offline olsun müşterilerin ödeme işlemini kolaylaştırmak için çeşitli ödeme seçenekleri ekleyebilirsiniz. Magento’da ödeme yöntemleri nasıl eklenir öğrenmek için bu rehberi takip edin:

 1. Stores -> Configuration‘a gidin.
 2. Sales kısmını seçin ve daha sonra ise Payment Methods‘a geçin.Magento yönetici panelinde ödeme yöntemi eklemek
 3. Mağazanızın konumunu Merchant Country çubuğundan ülkenizi seçerek belirleyin.
 4. Paypal ve Braintree ödeme çözümlerinin yanındaki Configure tuşuna basın. Etkinleştirmek için gereken ayarları tamamlayın.Magento'da PayPal yapılandırması
 5. Amazon Pay, banka transferi ve teslimatta ödeme gibi diğer ödeme yöntemlerini de etkinleştirmek için Other Payment Methods kısmına geçin.
 6. İşiniz bittiğinde Save Config tuşuna basın.

4. Kargolama Yöntemlerini Ayarlama

 1. Store -> Configuration‘a tıklayın.
 2. Sales kısmına gidin ve Shipping Methods‘u seçin. Göreceğiniz seçenekler bunlardır:
  • Sabit Oran – kargo veya ürün başına sabit oran uygulayın.
  • Ücretsiz Kargo – indirim gibi sebeplerden dolayı ücretsiz kargoyu tercih edebilirsiniz.
  • Oran Tablosu – ağırlık, ürün sayısı, istikamet vb. gibi şartlara göre değişecek kargolama oranlarına dair bir tablo görüntülemenize izin verir.
 3. Her bir kısmı genişletin ve ayarları ihtiyacınıza göre düzenleyin.
 4. UPSUSPSFedEx ve DHL gibi lojistik hizmetlerini de etkinleştirebilirsiniz.
 5. İşiniz bittikten sonra Save Config tuşuna basarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Sonuç

Eğer kapsamlı biçimde özelleştirilebilen bir eticaret platformu tercih ederseniz Magento en iyi alternatiflerden biridir. Uzantı ekleyerek kolaylıkla fonksiyonellik ekleyebilir ve online mağazanızı büyütebilirsiniz.

Hadi şöyle bir öğrendiklerimiz üzerinden geçelim:

 1. Magento Kurulumu – hPanel’in Dosya Yöneticisi üzerinden elle kurulum veya otomatik yükleyiciyi kullanma.
 2. Yeni sayfalar ekleme – online mağazanıza içerik ve gerekli bilgiler ekleyin. Başlangıç olarak “Hakkımızda” veya “İletişim” gibi sayfalar oluşturabilirsiniz.
 3. Ürünler ekleme – ürünlerinizin bilgilerini ve özelliklerini ayarlayın. Düzeni özelleştirin, görsel açıdan daha alıcı olmaları için resim ve video yerleştirin.
 4. Ödeme yöntemlerini belirleyin – banka transferi, PayPal ve COD gibi farklı ödeme seçenekleri sağlayın.
 5. Kargolama yöntemlerini ayarlayın – sabit oran veya oran tablosu üzerinden kargolama ücretleri ekleyin. İndirimler için ücretsiz kargolamayı etkinleştirebilirsiniz.

İşte bu kadar! Bu rehberimizi okuyarak Magento nedir, Magento nasıl kurulur ve kullanılır öğrenmiş oldunuz. Eğer herhangi bir sorunuz varsa aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın! İyi şanslar!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da Pazarlama Asistanı olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Çeviri yapmak, içerik yönetmek ve de SEO optimizasyonu yapmaktan büyük keyif alır. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.