Mozilla Thunderbird Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Mozilla Thunderbird Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eğer birden fazla posta kutusuyla ilgilenmek zor geliyorsa Mozilla Thunderbird gibi bir e-posta istemcisini kullanmak harika bir çözüm olabilir.

Mozilla Thunderbird, Mozilla Vakfı tarafından 2004’de kurulmuş açık kaynaklı bir e-posta uygulamasıdır. O zamandan bu yana Outlook ile birlikte en popüler e-posta yönetimi platformlarından biri haline gelmiştir.

Bu rehberde Mozilla Thunderbird mail kurulumu nasıl yapılır adım adım göstereceğiz.

Marka farkındalığınızı hemen bugün geliştirmeye başlayın. Hostinger ile email hosting hizmeti alın.

Daha Fazla Öğren

Mozilla Thunderbird Mail Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum süreci oldukça kolay ve açık olmasına rağmen bilmediğiniz bazı teknik terimler olabilir. Yine de bu rehberde bütün aşamayı adım adım göstereceğiz.

ÖNEMLİ: Eğer domain adınız halihazırda web hosting hesabınıza yönlendirilmişse, bu durumda Hostinger’a, AutoConfig hizmetiyle kurulum aşamasını çok daha kolay hale getirdik. E-posta hesabınızı kurduktan sonra Thunderbird‘de “Set Up Your Existing Email Address (Mevcut E-posta Adresinizi Kurun)” penceresinde giriş bilgilerinizi girin ve gerisi sizin için halledilecektir. Aşağıdaki örnekteki gibi giriş bilgilerinizi hPanel -> Email Accounts (Eposta Hesapları) üzerinden kontrol edebilirsiniz.

1. E-posta Hesabı Bilgilerinizi Toplama

Thunderbird’ün en güncel sürümünü mail sunucusu protokollerini ve portlarını otomatik olarak yapılandırsa da bu ayarları elle yapılandırarak e-posta alışveriş güvenliğini iyileştirebilirsiniz.

Elle kurulumu için gereken bilgiyi elde etmek ve yeni bir hesap oluşturmak için bu adımları izleyin:

 1. Hostinger hesabınıza eriştikten sonra hPanel’de Email kısmının altındaki Email Accounts (Eposta Hesapları) seçeneğini bulun.
  hPanel'de Eposta Hesapları kısmını bulma
 2. İhtiyacınız olan bilgileri içeren e-posta bilgileri kısmını burada bulabileceksiniz. Hostinger mail sunucusu gelen mailler için IMAP’i, giden mailler içinse SMTP’yi kullanır. POP da dahil bu üç protokol arasındaki farkları öğrenmek için bu rehbere göz atın.

  ÖNERİ: İsteğe bağlı olarak IMAP’i POP3 ile değiştirebilirsiniz.

  Eposta istemcisini kurmak için eposta bilgilerini öğrenme

 3. Henüz bir hesap oluşturmadıysanız yeni hesap oluşturma ayarlarına doğru aşağıya kaydırın. Bilgileri girdikten sonra Create (Oluştur) butonuna basın.

2. Mozilla Thunderbird Mail Kurulumu

E-posta hesabınızın bilgilerinin de hazır olduğuna göre kurulum adımlarına geçebiliriz:

 1. Eğer henüz yapmadıysanız Thunderbird’i indirin ve kurun.
  Mozilla Thunderbird uygulamasını indirme
 2. İstemciyi açın. Eğer bu uygulamayı ilk defa kullanıyorsanız “Set Up Your Existing Email Adress (Mevcut E-posta Adresinizi Kurun)” penceresi açılacaktır. Eğer ilk defa kullanmıyorsanız uygulama menüsünden File (Dosya) -> New (Yeni) -> Existing Mail Account (Mevcut Mail Hesabı) kısmına gidin.
  Thunderbird uygulama menüsünden mevcut mail hesabı seçeneğini seçme
 3. Adınızı, e-posta adresinizi ve şifrenizi girin. Daha sonra ise Configure manually (Elle yapılandır) tuşuna basın. Şimdiyse daha önce elde ettiğiniz gelen/giden mail sunucusu gibi bilgileri girin. Hostinger için bunlar aşağıdaki gibidir:
  imap.hostinger.com
  smtp.hostinger.com

  Mozilla Thunderbird mail kurulumu

 4. Uygulamanın gerekli bilgilerin geri kalanını elde etmesi için Re-test (Yeniden test et) tuşuna basın. E-posta adresinizi User Name (Kullanıcı adı) kısmına girin.

  ÖNEMLİ: Eğer otomatik olarak bağlanamıyorsanız port numaraları gibi bilgileri elle de girebilirsiniz.

 5. Pozitif bir yanıt aldıktan sonra kurulumu sonlandırmak için Done (Bitti) tuşuna basın. Uygulama penceresinin solunda yeni eklediğiniz posta kutusunu görüyor olmalısınız.

Sonuç

Tebrikler! Mozilla Thunderbird mail kurulumu başarıyla tamamlanmış oldu. Buna ek olarak Thunderbird mail ayarları da nasıl yapılır öğrendiniz.

Umuyoruz ki bu rehber size yardımcı olmuştur. Thunderbird ile posta kutularınızı tek bir yerde toplayabilir ve organize edebilirsiniz.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger'ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.