MySQL Kullanıcı Oluşturma ve Ayrıcalık Tanımlama
access_time
hourglass_empty
person_outline

MySQL Kullanıcı Oluşturma ve Ayrıcalık Tanımlama

Giriş

Genel olarak web geliştirme veya uygulama geliştirme ile deneyime sahip olduysanız, veritabanı hakkında duymuş olabilirsiniz. Veritabanları sanal veri depolarıdır. Bazı web uygulamalarını oluşturmak için gereklidir. Kullanıcı adı, şifre, e-posta adresleri vb. gibi kullanıcı bilgilerini depolamak için kullanılırlar. Temel olarak, daha sonra kullanmak üzere saklamak istediğiniz her tür bilgi bir veritabanında saklanabilir.

Tabii ki, depoladığınız veriler belli başlı benzer bir görünüme sahip olmalıdır. Burada veritabanı yönetim sistemleri devreye girer. Bu sistemler veritabanıyla iletişim kurmak ve geliştiricilerin veriyi yapılandırmasına, depolamasına, dökümlemesine ve değiştirmesine izin vermek için kullanılır.

MySQL, bir veritabanı yönetim sistemlerinden biridir. Kullanım kolaylığı ve topluluk desteği sayesinde popüler olanlardan biridir. Aslında, yaygınlığı MySQL’i bir dereceye kadar kullanan Facebook ve Twitter gibi büyük lig oyuncularını bile cezbetmiştir.

Bu rehberde, MySQL temellerini inceleyeceğiz ve MySQL’de nasıl kullanıcı oluşturacağımızı öğreneceğiz. Ayrıca MySQL kullanıcıları için ayrıcalıkların nasıl verileceğini de göreceğiz. Bu rehberde bol bol komut satırını kullanacağız.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

Adım 1 – MySQL Kullanıcı Oluşturma ve Tüm Ayrıcalıkları Tanımlama

MySQL’i kullanmaya başladığınızda, size bir kullanıcı adı ve bir şifre verilecektir. Bu ilk kimlik bilgileri size ‘root erişimi’ sağlar. Root kullanıcı bu veritabanlarındaki tüm veritabanlarına ve tablolara tam erişime sahiptir.

Ancak çoğu zaman, veritabanının erişimini, başkalarına tam kontrol sağlamadan vermeniz gerekir. Örneğin, uygulamanızda bir değişiklik yapması için geçici süreliğine işe aldığınız geliştiricilerden veritabanınızı korumak için root izni olmayan bir kullanıcının kimlik bilgilerini verebilirsiniz. Örneğin bu kullanıcı silme veya yeni bilgi eklemeye izni olmaz ve yalnızca ihtiyacı olan kısmı okuyabilir. Bu şekilde geliştiricilerin veriyle neler yapıp ve yapamayacağını kontrol edebilirsiniz.

Yeni bir kullanıcı oluşturmak MySQL’de oldukça kolaydır. Size yeni bir MySQL kullanıcısının nasıl oluşturulacağını ve bunlara veritabanınızın tüm ayrıcalıklarını nasıl verileceğini göstereceğiz. Pratik anlamda, root olmayan bir kullanıcıyı tamamen yönetmek akıllıca değildir, ancak kullanıcı ayrıcalıkları hakkında bilgi edinmek iyi bir giriş noktasıdır. Yeni bir kullanıcı oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Komut satırına erişin ve MySQL sunucuya bağlanın:
  mysql

  Bu komutları uygulayabilmek için öncelikle sunucunuza SSH bağlantısı kurmalısınız.

 2. Aşağıdaki komutu çalıştırın:
  CREATE USER 'non-root'@'localhost' IDENTIFIED BY '123';

  Bu komutta, non-root yeni kullanıcımıza verdiğimiz isimdir. 123 ise bu kullanıcının şifresidir. Bu değerleri kendi tercihlerinizle değiştirebilirsiniz.

 3. Yeni kullanıcıyı bu şekilde basitçe oluşturmak yeterli değildir. Bu kullanıcıya ayrıcalık tanımlamalısınız. Yeni oluşturduğunuz kullanıcıya veritabanı üzerinde bütün yetkileri tanımlamak için aşağıdaki komutu çalıştırın:
  GRANT ALL PRIVILEGES ON * . * TO 'non-root'@'localhost';
 4. Değişikliklerin hemen devreye girmesi için şu komutu çalıştırın:
  FLUSH PRIVILEGES;

İşte bu kadar! Yeni oluşturduğunuz kullanıcı veritabanınıza root kullanıcısı ile aynı erişime sahiptir.

Adım 2 – Bir MySQL Kullanıcısına Belirli Ayrıcalıklar Tanımlamak

Daha önce belirtildiği gibi, root olmayan bir kullanıcıya root seviyesinde erişim hakkı vermek akıllıca değildir. Çoğu zaman, farklı kullanıcı türleri için farklı düzeylerde erişim vermek istersiniz. MySQL, şu ayrıcalıkları veren basit bir komutla bu işlemi çok kolaylaştırır:

GRANT [ayrıcalık/izin türü] ON [veritabanı adı].[tablo adı] TO ‘non-root’@'localhost’;

İzin türü değerini, yeni kullanıcıya vermek istediğiniz izin türüyle değiştirmeniz yeterlidir. Ayrıca, yeni kullanıcıya ayrıcalıkların verilmesi hususunda ince ayar yapmanızı sağlayan veritabanı ve tablo adı belirtmeniz de gerekir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, non-root kullanıcı adıdır. Dolayısıyla kullanıcı adını kendi tercihinizle değiştirmeyi unutmayın.
MySQL’in epeyce izin türü vardır, bunlardan bazıları aşağıda açıklanmıştır:

 • CREATE – Kullanıcıların veritabanı ve tablo oluşturma izni verir
 • SELECT – Kullanıcıların veriyi okumasına izin verir
 • INSERT – Kullanıcıların tablolara yeni veri eklemesine izin verir
 • UPDATE – Kullanıcıların tablolarda bulunan mevcut verileri güncellemesine izin verir
 • DELETE – Kullanıcıların tablo verilerini silmesine izin verir
 • DROP – Kullanıcıların tüm veritabanını veya tabloları silmesine izin verir

Bu seçenekleri kullanmak için [ayrıcalık/izin türü]nü ilgili anahtar kelime ile değiştirin. Birden fazla izni uygulamak için izinleri virgül ile ayırabilirsiniz. Örneğin, non-root kullanıcımıza CREATE ve SLEECT izinlerini şu komutla sağlayabiliriz:

GRANT CREATE, SELECT ON * . * TO 'non-root'@'localhost';

Elbette izni verdiğiniz bir kullanıcıdan verdiğiniz izni geri almanız gerekebilir. Bu işlemi de aşağıdaki komutla yapabilirsiniz:

REVOKE [permission type] ON [database name].[table name] FROM ‘non-root’@‘localhost’;

Örneğin tüm izinleri geri almak için:

REVOKE ALL PRIVILEGES ON *.* FROM 'non-root'@'localhost';

Son olarak ihtiyacınız olduğunda bir kullanıcıyı tamamen silmek için kullanmanız gereken komut da şu şekildedir:

DROP USER ‘non-root’@‘localhost’;

Unutmayınız ki bu komutlardan herhangi birini çalıştırmak için root erişimine ihtiyacınız vardır. Ayrıca değişiklik yaptıktan sonra değişikliklerin geçerli olması için FLUSH PRIVILEGES komutunu çalıştırmayı atlamayınız.

Sonuç

Bu rehberde MySQL kullanıcı oluşturma ve MySQL kullanıcı izinlerinin temellerini öğrendik. Özellikle:

 • Yeni kullanıcı oluşturma ve onları yetki atama
 • Kullanıcılara belirli yetkileri atama, yetkileri geri alma ve kullanıcıları silme

Web uygulamaları geliştirirken ayrıcalıkların verilmesi fazlalık bir iş gibi gözükebilir, ancak veritabanı yönetimi ve bakımı için hayati bir güvenlik değeri taşır. Hemen hemen her yeni modern uygulama veritabanlarına dayanır, bu da geliştiricilerin MySQL veritabanı ayrıcalıklarının nasıl verildiğini veya alındığını öğrenmesi gerektiğinin önemini vurgular.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!