Online Para Kazanma İçin 21 Harika Online İş Fikirleri

Eğer online para kazanmak için online iş arıyorsanız şanslısınız, zira bugünlerde herkes online bir işletmeye sahip olabilir. Bu makalede 21 harika online iş fikri listemizi ve para kazanma yollarını sizinle paylaşacağız. Yeni iş fikirleri için yazımızı okumaya devam edin.

Para Kazandıran İşler: Online İş Fırsatları

4 milyardan fazla aktif internet kullanıcısı sayesinde internet online para kazanmak için dev fırsatlar sunar. Ancak unutmayın ki İnternet oldukça çekişmelere sahne olan bir endüstridir, bu yüzden başarılı olmak ve para kazanmak için sıkı çalışmanız gerekir.

Bu nedenle bir niche seçmek önemlidir.

Diyelim ki seyahat etmeyi ve lezzetli yemekler yemeyi seviyorsunuz, öyleyse bir yemek blogu oluşturabilirsiniz. Ancak niche’iniziyse ziyaret ettiğiniz yerlerden sokakta satılan yemekler olarak seçebilirsiniz.

Veyahut insanların ihtiyaç duyduklarıyla başlayabilirsiniz. Ancak bunun için oldukça fazla araştırma yapmanız gerekmektedir. Araştırma yaptıktan sonra ise pazardaki boşluğu dolduran bir online işletme kurabilirsiniz.

Sırada ise online işletmeniz için ihtiyaç duyduğunuz şeyler var:

 1. Web hosting. Bir web site gerektiren herhangi fikir için ayrıca web hosting’e de ihtiyaç duyulur. En iyi fiyatlarda web hosting hizmeti sunan Hostinger‘ı öneririz.
 2. Bir alan adı. İşletmenizi en iyi ifade eden alan adını seçin. Bu bir niche seçtikten sonra yapacağınız önemli bir iş kararıdır.
 3. Zaman. Bazı fikirler diğerlerinden daha fazla zaman alır. Kar etmek için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu saptayın.

Online İş Fikirleri

Artık online para kazanmak için 21 harika online iş fikirleri listemize geçebiliriz! Yeni iş fikirleri arıyorsanız, tüm maddeleri incelemenin faydalı olacağını unutmayın.

1. Blog Yazıp Para Kazanmak

İnsanların blog yazmasına dair birçok sebep vardır. Bazı insanlar kendileriyle kafadar insanlarla iletişime geçmek, diğerleriyle bilgi paylaşmak ve para kazanmak isterler.

Blogla para nasıl kazanır? İlk olarak eğer bir blogunuz yoksa bu kolay adımlarla bir blog oluşturun:

 1. Web host‘tan hosting alın
 2. Bir alan adı kaydedin
 3. Platformu seçin
 4. Blog yazıları yazmaya başlayın

Daha fazla bilgi için blog nasıl açılır makalemizi okuyabilirsiniz.

Sırada ise blogunuzdan para kazanmak var. İşte blogunuzdan para kazanmanın bazı yolları:

 • Google Adsense. Adsense’den aylık $2 milyon kazanan Jack Herrick‘den (WikiHow) öğrenebilirsiniz.
 • e-Kitap satmak. Eğer e-Kitap satarak aylık $45,000 kazanan Carol Tice gibi olmak istiyorsanız bunu blogunuzdan yapabilirsiniz.
 • Ücretli incelemeler. Harika bir inceleme yazıp para kazanmak için yazma yeteneğinizin çok iyi olması gerekir. Famebit bunun nasıl yapılacağını başarılı bir biçimde gösterir.
 • Satış Ortaklığı. Pat Flynn para kazanmanın zaman aldığını söylemiştir. Ancak satış ortaklığı online para kazanmak için mükemmeldir.

Bu tür işler online platformlarla desteklendiğinde gelir oranı artar.

2. Bir E-Ticaret Sitesi Kurmak

E-Ticaret internet üzerinden ürün ve hizmet satın almaktır. Amazon ve eBay bu endüstrinin en ünlü isimlerindendir. Günümüz şartları gereğince para kazanmanın yolları arasında epey revaçtadır.

Bir e-Ticaret sitesi kurmak en iyi online iş fikirleri listemizdeki en iyiler fikirlerden biridir. Bu endüstride para kazama şansı oldukça yüksektir.

Etsy bunun bir başka örneğidir. Takılar ve oyuncaklar gibi elle imal edilmiş ürünler satan bir sitedir.

Etsy anasayfa

Bir blog gibi bir e-Ticaret sitesi oluşturmak için bunlara ihtiyacınız olacaktır:

 • Web hosting
 • Bir alan adı
 • Mağazanız için içerik (ürünler)

Eğer kendi işler online e ticaret sitenizi açmaya hevesliyseniz çok satılan ürünler listemize bakmadan geçmeyin!

3. Stoksuz Satış Sitesi

Harika satış becerileriniz var ancak ürünlerinizi depolayacak bir yeriniz yok mu? Satış sitesi kurmak istiyorsanız stoksuz satışı deneyebilirsiniz.

Dropshipping ile başkalarının ürünlerini satarak kar edebilirsiniz.

Bir müşteri sipariş verdiğinde ücreti siz alırsınız ve ürünleri ise tedarikçiden alırsınız. Daha sonra ise tedarikçi ürünleri müşterilere iletir.

Kar ise müşterilerin ödediği miktardan tedarikçiye verdiğiniz miktarı çıkartınca size kalandır. Ayrıca ek masraf da yoktur çünkü ürünlerle siz ilgilenmek zorunda kalmazsınız.

Stoksuz satış en iyi online satış fikirleri listesinde denemiz gerekenlerden biridir çünkü:

 • Ufak bir ön yatırım
 • Daha az risk
 • Düşük masraflar

Eğer stoksuz satış işine girecekseniz tedarikçilerden aldığınız ürünleri gösterebileceğiniz bir web siteye ihtiyacınız vardır. Web sitenizi kurduktan sonra online iş ile sipariş almaya hazır olursunuz.

Oberlo anasayfa

Oberlo stoksuz satış yapmanın iyi bir gelir kaynağı olduğunun göstergesidir. Tüm dünya çapında 85 milyondan fazla ürün satmıştır. İlginizi çekti mi?

4. Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Affiliate marketing (Satış Ortaklığı) başkalarının ürünlerinin reklamını yapmaktır.

Eğer insanlar tavsiyeniz sayesinde ürün satın alırlarsa komisyon elde edersiniz. Affiliate marketing için birçok popüler nicheler bulunmaktadır. Web hosting, online hizmetler, sağlık ürünleri ve hatta en iyi yataklar gibi basit ürünler bile niche olarak kullanılabilir.

Bir satış ortaklığı programına katılmanız ve özel bir link almanız gerekir. Daha sonra ise web sitenizdeki linki ve sosyal medya yazılarını belirli ürünlere çekmek için kullanabilirsiniz.

Satış ortaklığı için web sitenizde kullanabileceğiniz şeyler:

 • Web sayfalarınızda reklamlar/bannerlar görüntülemek
 • Bir ürünün linklerle incelemesini yazmak.

Eğer bu fikir size uyuyorsa bu rehberden daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

5. Freelance İçerik Yazarı Olun

Yazma becerileriniz online işletmenizde başarılı olmanızı sağlayabilir.

Bunun için size ödeme yapacak birçok web sitesi bulunmaktadır. Bunlardan biriyse Cracked‘dır. Bu mizah sitesinin sayfalarını doldurması için yaratıcı yazarlara ihtiyacı vardır. Yazma becerilerinizi geliştirirken aynı anda makale başına $250 kazanabilirsiniz.

Cracked.com Freelance Yazarlar İçin Fırsatlar Sunar

Veya yazarlık işleri bulmak için kendi blogunuzu kullanabilirsiniz. Danny Margulies bir freelance yazarı olarak başarılı olmanız için size bir ilham kaynağı olabilir.

6. Uygulama Geliştirme

Uygulama geliştirme para kazanabileceğiniz en iyi online iş fikirlerinden biridir. Spotify veya Instagram gibi büyük çaplı uygulamaları düşünün.

Uygulamalar, özellikle de mobil uygulamalardan online para kazanmanın birçok yolu vardır:

 • Freemium (kullanıcılar daha gelişmiş özellikler için ödeme yapabilir).
 • Uygulama içi reklam.
 • Abonelik.
 • Uygulama için satın alımlar.

Ayrıca bir geliştiri olarak uzmanlık alanınızı belirlemelisiniz. Eğer oyun oynamayı seviyorsanız iyi mobil oyunlar yaratabilirsiniz. PUBG Online, Pokemon GO, ve Clash of Clans çokça para kazandıran oyunlardan bazılarıdır.

7. Podcast’e Başlayın

Podcastler (ing) bir seri olarak oluşturulan ve online olarak müşterilere sunulan dijital ses veya video dosyalarıdır. Her geçen gün daha popüler olmaktadır.

Podcast hem yayıncılar hem de aboneler için fayda sağlar. Yayıncılar online para kazanmak için podcast oluşturabilirken abonelerse kişiselleştirilmiş içeriği her yerde dinleyebilirler.

Podcast yapmaya başladığınız ilk zamanlarda zorlansanız ve bu aşama uzun sürse de Wondery kadar büyük bir podcast’e sahip olabilirsiniz.

Wonderly anasayfa

Peki podcast bu türden bir içerik üreticisine nasıl gelir kaynağı olabilir? İşte böyle:

 • Sponsorluk
 • Satış ortaklığı
 • Kitlesel fon (Gönüllü finansal yardım veya toplu finansman).

8. Grafik Tasarım

Eğer grafik tasarımda iyiyseniz bugünlerde çokça ihtiyaç duyulan bu yetenekle online para kazanabilirsiniz.

Müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak birçok web sitesi vardır. 99designs iyi bir örnektir. Şu ana kadar 97,000’den fazla tasarım yapılmıştır. Bu platform yapmayı seçtiğiniz projelerden para kazanmanıza izin verir.

99designs anasayfa

Veya Kate Moross‘un bu işte nasıl olduğuna bakabilirsiniz. Tecrübesini ve bilgisini kanıtlamak için en iyi çalışmalarından bazılarını sunmuştur. Çalışmalarını beğenen potansiyel müşteriler ona sitesi üzerinden direkt olarak ulaşabilir.

9. Twitch Yayınları

Eğer oyunlar hayatınızın büyük bir parçasıysa Twitch yayınları yapmayı denemelisiniz. Hem eğlencelidir, hem de para kazanma şansınız vardır. Harika bir online iş fikri, değil mi?

Twitch oyuncuların oyun sırasında yayın yaptıkları bir platformdur.

Oyuncular için Yayın Platformu Twitch

Oyunları kendi başınıza oynamak dışında bir yayıncı olabilir ve milyonların sizi oyun oynarken izlemesine izin verebilirsiniz. Eğer yeterince iyiyseniz profesyonel bir oyuncu olabilirsiniz.

Örnek olarak Jeremy Wang twitch yayınlarından oldukça iyi para kazanmaktadır. Twitch’de 800,000’den fazla takipçisi bulunmaktadır ve aylık geliri $20,000‘dır. Üstelik sponsorluklardan ve marka anlaşmalarından da para kazanmaktadır.

10. Kriptopara Madenciliği/Ticareti

Kriptopara güvenlik olan kriptografi kullanan sanal para birimidir.

Online iş fikirleri listemizde olan kriptopara madenciliğinden para kazanmak için özel bir bilgisayara ihtiyacınız vardır.

Bitcoin madenciliği blok adlı ögeler kullanmaktadır. Her blok işlemleri güvence altına almak için bir tür matematik problemleriyle kilitlenmiştir. Eğer bunları ilk siz çözerseniz ödül sizin olacaktır.

Bir bloğu tamamlamanın ödülü 12.5 Bitcoin’dir. Bir Bitcoin’in değeri ise yaklaşık $3,500‘dır. Yani ödül olarak tamı tamına $42,000 elde edersiniz.

Ancak bu online iş yöntemini kullanmanızdan önce göz önüne almanız gereken bazı şeyler var:

 • Donanım. Alüminyum kasalı iyi işlemcili & ekran kartlı bir sistem, güç kaynağı ve soğutma sistemi 10.000TL’den fazla tutacaktır.
 • Elektrik. Günlük ihtiyaçlarınız için bilgisayarınız yaklaşık 20 kWh elektrik harcayacaktır. Buna bağlı olarak elektrik faturanız için ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayın.
 • Bakım. Madencilik bilgisayarınızda arıza oluşursa tamir etmek için ekstra masraflar ortaya çıkabilir.
 • Zaman. Madenciliğe harcayacağınız parayı ve geri dönüş olarak kazanacağız parayı hesaplamalısınız.

11. YouTube Yayıncısı Olma

YouTube üzerinden yayın yapmak yaratıcı insanlar için harika bir online iş fikridir.

Sıradaki Pewdiepie olabilirsiniz ancak kendi eşsiz içeriğiniz daima daha iyidir.

Ryan’s World size ilham vermek için iyi bir örnek olacaktır. Bu kanal şu anda YouTube’da oyuncak inceleyerek yılda $22 milyon gibi bir miktarla yılda en çok para kazanan kanaldır.

Ryan's World YouTube kanalı

Aklınıza bir fikir mi geldi? Hemen başlayın! Kanalınızı kurun ve edinebildiğiniz kadar abone edinin.

Ondan sonra ise videolarınızdan para kazanmaya başlayın. Para kazanmaya başlamanız için gerekliliklerse 4,000 izlenme saati ve 1000 adet abonedir.

12. Web Geliştirme

Bir web geliştirici evden çalışarak aylık 10.000 TL kadar yüksek bir miktarda para kazanabilir. Kulağa oldukça cazip geliyor değil mi?

Eğer web geliştirme uzmanlık alanınızsa online müşteriler için projeler yaparak para kazanabilirsiniz. Web geliştiriciler için bu türden fırsatlar sunan Upwork ve Guru gibi platformlar bulunmaktadır.

Guru anasayfa

Veya potansiyel müşterilerin size proje teklifi vermesi için portföy web sitenizde yeteneklerinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Bir freelancer veya tam zamanlı geliştirici olarak çalışsanız da web geliştirmeden para kazanmak oldukça ümit vericidir.

13. E-kitap Yayıncılığı

Kitap yayınlama endüstrisi oldukça değişti. Şimdilerde kişisel yayıncılık oldukça karlı bir hal aldı.

Eğer kitap yazmakta yetenekliyseniz bu online işi seçebilirsiniz. Kitap yazmaya başlayabilir ve e-kitaplarınızı online olarak satabilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Amazon Kindle Direct Publishing bunlardan biridir.

İşte önerilerimiz: Eğer Amazon’dan fiyatın %70’ini almak istiyorsanız ekitap ücretlerinizin fiyatlarını 5 – 20 TL arasında tutun.

14. Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi yönetimi niye denemeniz gereken online iş fikirlerinden biri mi? Çünkü çoğu işletme sahibi sosyal medyanın gücüne inanır ancak etkili olarak yönetmesini zor bulur.

Sosyal medya yönetimi online para kazanmak için harikadır. Eğer kusursuz müşteriyi bulursanız saatlik ücrette bile anlaşabilirsiniz. PayScale‘e göre bu pozisyon için ortalama yıllık maaş ortalaması $56,000‘dır. Tabii bu yaşadığınız yere ve ülkeye göre de değişir.

15. Online Ders Verme

Bilginizi insanlara satarak online para kazanabilirsiniz.

Bu tür işler online odaklıdır ve uzmanlık alanınıza göre değişmekle beraber, yıllık $25,000 kazanabilirsiniz. Eğer yeterince iyiyseniz yıllık $600,000‘dan fazla kazanan Michael Serwa gibi olabilirsiniz.

Online kariyerinize başlayabileceğiniz Coach.me ve Coaching Cloud gibi birçok eğitmenlik platformu bulunmaktadır.

Coachme ile online eğitmenlik yapabilirsiniz

Ancak online eğitmenlik işiniz için kendi web sitenizi yaratmak daha iyidir.

16. Çevirmen Olarak Online Para Kazanma

Google Translate bu konuda iyi olsa da beklediğinizle aldığınız sonuçlar arasında fark vardır. Bu yüzden online çeviri en iyi online iş fikirleri arasında yerini almaktadır.

conyac çevirmen girişi

Çeviri işleri öneren birçok web sitesi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Conyac ve Translate.com‘dur.

Bu işlem oldukça basittir, çeviri yapıp para kazanmaya başlamadan önce bu iş için kalifiye olmalısınız.

17. SEO Danışmanlığı

Eğer arama motoru optimizasyonu uzmanlık alanınızsa SEO danışmanlığından para kazanabilirsiniz.

Bir SEO danışmanı bir web siteyi inceler ve nasıl daha iyi yapılacağına ve trafik alınacağına dair tavsiyeler verir.

Birçok kişinin web sitelerinin yeniden düzgün çalışması ve arama motoru sayfa sonuçlarında daha iyi sıralama elde etmesi için bir SEO danışmanına ihtiyacı vardır. Online iş fikirleri arasında yükselişte olan bir iştir.

Bu hizmetin karşılığında ortalama saat başına ücreti 150$ civarında olarak belirleyebilirsiniz, tabi bu yaşadığınız ülkeye veya bölgeye göre değişmektedir. Veya Michael Cottam‘ın saatlik 350$ ücret karşılığında profesyonel SEO danışmanlığı sunduğu web sitesi gibi bir web site kurabilirsiniz.

18. Özel Ders

Online ders vermek ilginç bir online iş fikridir. İyi miktarda para kazanmak için tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar ve stabil bir internet bağlantısıdır.

Potansiyel müşterilere ulaşmak için kendi web sitenize sahip olmak daima tavsiye edilir. Ancak sizlere aynı fırsatları sunabilecek bazı harika platformlar da bulunmaktadır. Wyzant bunlardan biridir.

Online özel ders vermek iyi bir online iş fikridir

Wyzant ile saat başına $60 gibi bir ücret kazanabilirsiniz. Tabii bu uzmanlık seviyenize de bağlıdır. Ancak ilk özel derslerinizin ilk 20 saati için %40 hizmet bedeli alınmaktadır.

19. Online Fitness Dersleri

Hiç Zoe Rodriquez’i duydunuz mu? ZBody Fitness Inc..’nin kurucusudur.

Zbody anasayfa

Zoe kariyerine bir kişisel antrenör olarak başlamıştır. İnsanların pahalı spor salonlarına gitmeden forma girmelerini sağlayan fitness programlarına sahiptir. Oldukça başarılı olan Zoe online derslerden, eğitmenlikten ve sattığı ürünlerden $30,000‘a kadar kazanmaktadır.

Fitness sizin ilgi alanınızsa bu türden bir online iş iyi bir fikir olabilir.

20. Alan Adı Satın Alın ve Satın

Alan adı satmak da online iş fikirleri listemizde yerini almıştır. Bir alan adını en ucuzdan satın alıp daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz.

Durumunuza göre oldukça iyi miktarda para kazanmak mümkündür. Örneğin lasvegas.com $90 milyon dolara satılarak bunlardan biri olmuştur.

Lasvegas.com alan adı

Böyle yüksek bir fiyata satılmasının nedeni bu tarz alan adlarının işletmeler için çok önemli olmasıdır. Birçok işletme sanal varlıkları için kusursuz bir alan adına devasa paraları gözden kolaylıkla çıkarırlar.

Ya kendiniz bir alan adı satabilir ya da Sedo gibi bir pazar yerine katılabilirsiniz.

Domain Sorgulama yaparak işe koyulabilirsiniz. Aşağıdaki araç tam sizin için.

Domain Sorgulama

Domain kullanılabilirliğini anında kontrol edin.

21. Borsa

Online iş fikirleri listemizdeki son maddemiz ise borsa. Yatırım yaparak para kazanmak ister misiniz? Borsa sizin için en iyi çevrimiçi iş fikirlerinden biri olabilir. Ancak bunu gerçekleştirmeniz için özel yeteneklere ve araştırma yapmak için oldukça fazla zamana ihtiyacınız vardır.

The Economist veya pazar analizi yapan Calculated Risk gibi herhangi bir siteden bolca bilgi alarak başlayabilirsiniz. Bu en son trendleri takip etmenize ve anlamanıza yardımcı olacaktır. Ondan sonra ise Ally gibi bir ticaret sitesini seçebilirsiniz.

Ally Anasayfa

En iyi yatırımı yapmak için bütün kaynaklarınızı kullanın. Başarılı olmak için en önemli aşama budur. Daha sonra ise her gün borsayı takip edin.

Online İşletme Nasıl Kurulur?

Artık en iyi online işletme fikirleri listesini incelediğinize göre, artık sıra aralarından birisini seçip başlama zamanı. Bu bölümde online işletme nasıl kurulur adımını inceleyeceğiz.

1. Bir Ürün veya Hizmet Seçin

Online işletme kurmanın ilk adımı, ne tür ürünler veya hizmetler sunabileceğinizi bulmaktır. Aşağıdaki sorular aramanıza rehberlik edebilir:

 • İnsanlar genellikle ne tür bir problem için sizden yardım ister?
 • Ne tür markaları takip ediyorsunuz ve neden onları seviyorsunuz?
 • Beğendiğiniz ama geliştirmek istediğiniz mevcut bir ürün nedir?

Bazı cevapları not ettikten sonra, göze çarpan fikirlere odaklanın. İdeal olarak, sıfırdan öğrenmeden üretebileceğiniz bir ürün veya hizmet sunmak amacınız olmalıdır.

Bir ürünü satmak istiyorsanız, onu üretmek için gereken ekipman ve bileşenleri veya onu tedarik eden işletmelere erişiminiz olup olmadığını araştırmayı düşünün. Dropshipping bir örnektir.

Bir hizmet için, diğer insanlar tarafından arzu edilecek kadar geniş beceri ve bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.

2. Pazar Araştırması Yapın

Tercih ettiğiniz pazarı araştırmak, ürünlerin veya hizmetlerin talep görüp görmediği konusunda fikir verecektir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Trendleri inceleyin. Google Trends ve Trend Hunter gibi siteler popüler ürünleri sunar.
 • E-Ticaret pazar yerlerini ziyaret edin. En çok satan ürünler listesi, tüketicilerin çevrimiçi olarak ne satın aldıklarına dair ipucu verebilir.
 • Rakip istihbarat yazılımı kullanın. Owler gibi siteler benzer ürün veya hizmetleri satan mevcut markalar hakkında veri sunar.
 • Serbest çalışan iş portalları açın. Bu siteler genellikle hangi profesyonel hizmetlerin popüler olduğunu vurgular.

Pazar rekabetçiyse, pazardaki boşluklara bakın. Bu işletmelerin henüz neler sunmadığını ve kendinizi diğer profesyonellerden veya markalardan farklı kılmak için bu alanı nasıl doldurabileceğinizi bulun.

3. Bir İş Planı Oluşturun

Artık hangi ürünü veya hizmeti sunmak istediğinizi bildiğinize göre bir iş planı oluşturalım. Bu belge, operasyonlarınız için bir rehber olmasının yanı sıra, finansman sağlamak için de kullanışlı olabilir.

Çevrimiçi bir iş planında dikkat edilmesi gereken birkaç unsur vardır:

 • İşletme kimliği. Bu özellik ad ve logo yapmayı içerir. Şirketinizi veya profesyonel değerlerinizi temsil ettiğinden ve diğer markalardan yeterince farklı göründüğünden emin olun.
 • Pazarlama stratejisi. Bu bölüm hedef pazar, rakip analizi, fiyatlandırma modelleri, satış kanalları ve promosyon yöntemleri hakkında her şeyi kapsar.
 • Operasyon planı. Envanter yönetimi, tesisler ve yasal gereklilikler hakkında bilgilerden oluşur. Ürün satıyorsanız, ürünleri nasıl üreteceğinizi ve teslim edeceğinizi açıklayın.
 • Finansal plan. Bu segment, işletmenin bütçesi, giderleri, projeksiyonları ve hedeflenmesi gereken kilometre taşları ile ilgilenir.

4. İşletmenizi Yasal Olarak Kaydedin

Resmi olarak bir iş kurmadan önce, sektörünüz ve bölgenizdeki lisanslama gereksinimlerine uyduğunuzdan emin olmanızda fayda var.

5. Web Hosting Satın Alın

Online işletmeniz için bir web sitesi oluşturma zamanı. Öncelikle, operasyonel ihtiyaçlarınıza uygun bir web hosting planı seçelim.

Bir serbest çalışan genellikle paylaşımlı hosting ile başlar. Bu tür bir plan, küçük bir profesyonel web sitesi veya çevrimiçi bir özgeçmiş için fazlasıyla yeterli kaynağa sahiptir.

Kurumsal Paylaşımlı hosting planımız bunun için mükemmel bir çözümdür. Sınırsız bant genişliği ve 100 GB depolama alanı, sitenin operasyonlarınızla birlikte ölçeklenmesi için bolca alan sunar. Ayrıca, aylık 100.000’e kadar ziyareti kaldırabilir; bu, çevrimiçi işletmenizin ilgi görmeye başladığı zamanlar için harikadır.

Öte yandan, bir sanal mağaza, genellikle onlarca ila yüzlerce ürün sayfasını ve diğer e-ticaret içeriğini işlemek için daha optimize edilmiş bir çözüm gerektirir. Bazı işletme sahipleri, trafik dalgalanmaları durumunda hosting ortamını yönetme esnekliğine de ihtiyaç duyar.

Bunun için e-ticaret hosting planlarımızı kullanmanızı öneririz. Küçük bir işletme işletenler, WooCommerce aboneliğimizi incelemelidir.

6. Domain Adı Satın alın

Konu alan adı olduğunda, en önemli unsur kısa ve akılda kalıcı tutmaktır. Uzun domain adlarını hatırlamak ve söylemek zordur.

Solo girişimciler alan adı için genellikle kendi adlarını kullanırken, e-ticaret işletme sahipleri şirket adlarını kullanır.

Bu yaygın bir uygulama olmasına rağmen, adın başka biri tarafından alınmış olma ihtimali her zaman vardır. Durum buysa, alternatifler arayın.

Seçeneklerden biri, isletmedanismanlik.com veya ayseozguvenseo.com gibi yaptığınız iş türünü en sona eklemektir. Adın okunabilirliğini korumak için sembollerden, sayılardan ve belirsiz karakterlerden kaçındığınızdan emin olun.

Uzantı söz konusu olduğunda, çevrimiçi işletmeler popülerliği ve ticari amacı nedeniyle genellikle .com’u tercih eder. Bu TLD’nin fiyatı yılda 79,99TL’den başlar. Daha sonra yenileme ücreti ödersiniz.

Daha bütçe dostu bir seçenek arıyorsanız, Domain Sorgulama aracımızdan hem domain fiyatlarını inceleyebilir hem de alınabilirliğini kontrol edebilirsiniz. Örneğin Hostinger ücretsiz .xyx domain sunar.

7. Web Sitenizi veya Sanal Mağazanızı Kurun

Bu adım için sitenizi oluşturmak için bir platform seçelim.

WordPress, kullanım kolaylığı ve genişletilebilirliği nedeniyle popüler bir seçenektir ve onu her amaç için mükemmel kılar. Ancak yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için bazı temel kodlama bilgileri gerekebilir.

Yeni başlayanlar için daha uygun bir seçenek için Zyro gibi bir site oluşturucu öneririz. Sürükle bırak site kur aracı ile, öğeleri doğrudan sayfaya eklemenize ve bu öğeler arasında gezinmenize olanak tanıyarak nihai sonucu görselleştirmenizi kolaylaştırır.

Bir platform seçtikten sonra sitenizi özelleştirmeye başlayın. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tamamlamanız gereken adımların bir listesi:

 • İşletmeniz için uygun bir tema seçin
 • Ana Sayfa, Hakkımızda, Blog, İletişim, Gizlilik Politikası ve Şartlar ve Koşullar gibi web sayfalarını ayarlayın
 • Bir e-ticaret sitesi için ürünleri ekleyin, ödeme işlemeyi etkinleştirin ve ödeme prosedürünü optimize edin
 • WordPress kullanıcıları iş ihtiyaçlarına uygun eklentiler kurabilir

8. Online İşletmenizi Yayınlayın ve Tanıtın

Son olarak, online işletmenizi tanıtalım. Bilgileri almanıza yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • En iyi SEO eylemlerini uygulayın. Bir web sitesini arama motoru sonuç sayfalarında göstermenin bir yolu, içeriğinizin ürünleri veya hizmetleriyle alakalı anahtar kelimeler eklemektir. Bir sitenin kullanıcı deneyimi de önemli bir sıralama faktörüdür.
 • Doğru sosyal medya kanallarından yararlanın. Hedef kitlenizin en aktif olduğu ağlarda bulunun.
 • E-posta bültenleri gönderin. Potansiyel müşterilere, sıklıkla kullandıkları bir platform aracılığıyla doğrudan ulaşmanın harika bir yoludur. En iyi sonuçları elde etmek için içeriğin kısa ve kişisel olduğundan emin olun.

Sonuç

İyi online iş fikirleri online para kazanmanın yolları arasında çok önemlidir. Bazı fikirler için daha fazla zaman, efor ve bunlarla birlikte özel yetenekler gerekir.

Yukarıda belirttiğimiz online iş fikirleri arasında bu üç fikir en çok ümit veren bu üçüdür:

 • Bir blog yazmak kolaylıkla online para kazanmak için size birçok fırsat verir. Sponsorlu bir inceleme yazabilir, ekitap satabilirsiniz ve sitenizde reklamlar görüntüleyebilirsiniz.
 • Bir e-Ticaret web sitesi pazarlar için geniş sayıda seçenek sunar. Tek yapmanız gereken kendi online mağazanızı açmak ve ürün satmaya başlamaktır.
 • Zoe Rodriguez’in yaptığı gibi bir fitness eğitmeni olmak ve online dersler vermek sizi sağlık ve parayla ödüllendirir.

Online iş fikirleri listemizdeki bütün fikirleri okuduğunuza göre artık bunlardan birini seçebilir ve online para kazanmaya hemen şimdi başlayabilirsiniz!

Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger'da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger'ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.