PhpBB Forum Siteleri Kurmak İçin Neler Gerekir?

PhpBB Forum Siteleri Kurmak İçin Neler Gerekir?

Forum siteleri kurmak toplulukları bir araya getirmenin en iyi yollarından biridir. Barındırdığınız sitenin türüne göre sitenize forum kurmak nice fayda getirebilir. Her şeyden önce ziyaretçilerinizin sitenize geri bildirim bırakmasına izin verecektir. Yeni fikirler duymak ve mevcut sorunları bulmak için topluluğun kendisinin size rapor vermesine izin vermekten daha iyi bir yol var mı? İkinci olarak, sitenizin topluluğunu bir araya getirip sitenize daha fazla trafik çekecektir.

En önemlisi, ziyaretçilerinizi ve web sitenizin izleyicisini daha iyi tanıma fırsatı bulacaksınız. Her web sitesi geliştiricisinin başarılı bir proje veya web sitesi oluşturmak için yapması gereken önemli görevlerden biri, mümkün olduğunca kendi ziyaretçilerini bilmektir. Bu, projenizin hangi yönde gitmesi gerektiği hakkında daha iyi bir genel bakış ve fikir verecektir. Bir forum, çeşitli konuları tartışmak ve yeni insanlarla tanışmak için sadece eğlenceli ve rahatlatıcı bir yer olabilir.

Forum hosting ile istediğiniz forum sitesi birkaç tık ötenizde!

Hemen incele

phpBB nedir?

İçinden seçebileceğiniz birçok forum siteleri yazılımı bulunur phpBB bunlardan biridir. phpBB, PHP Bullettin Board’ın kısaltmasıdır. Kendi forum sitelerinizi kurmak için kullanabileceğiniz ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Yazılım birçok dili destekler ve kategoriler oluşturmanıza; kullanıcıları, grupları ve daha fazlasını yönetmenize olanak tanır. phpBB forum siteleri kurmanın çeşitli yolları vardır:

  • Elle phpBB forum siteleri kurulumu
  • Hostinger Otomatik Yükleyicisi ile phpBB forum siteleri kurulumu

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Hosting hesabınıza erişim
  • Hosting hesabınızın buradaki gereksinimleri karşılaması
  • FTP/Dosya Yöneticisi’ne Erişim

Seçenek 1 – Elle phpBB Forum Siteleri Kurulumu

PhpBB’yi elle kurmak tüm hosting platformlarında çalışır, ancak kurulum biraz zaman alacaktır. Otomatik kurucunuz yoksa veya yalnızca manuel entegrasyonu tercih ediyorsanız oldukça yararlıdır.

Adım 1 – phpBB Forum Sitesi Kurma için MySQL Veritabanı Oluşturma

Öncelikle bir veritabanını, veritabanının kullanıcısını oluşturmalı ve kullanıcıyı veritabanına atamalısınız. Ne şanslısınız ki Hostinger kontrol panelinizde bu işlemi kolaylaştıran bir bölüm bulunuyor.

Hostinger kontrol panelinize giriş yapın ve MySQL Veritabanları kısmına devam edin.

Hostinger: MySQL Veritabanları

Tercih ettiğiniz MySQL veritabanı adını, kullanıcı adını ve şifresini girin. Ardından Oluştur butonuna tıklayın ve MySQL veritabanınız otomatik olarak oluşturulmuş olacaktır.

Hostinger MySQL Veritabanı Oluşturma

Adım 2- Hosting Alanınıza phpBB Forum Kurulum Dosyalarını Yüklemek

Öncelikle en yeni phpBB forum sürümünü indirmelisiniz. Ardından hosting hesabınıza FTP veya DOsya Yöneticisi ile bağlanın ve kurulum dosyalarını yükleyin.

phpBB Kurulum Dosyalarını Yükeleme

Ardından yüklediğiniz sıkıştırılmış dosyayı açın.

phpBB Kurulum Dosyalarını Açma

ÖNEMLİ! Forum kurulumunuzun hangi dizinde olmasını istiyorsanız, sıkıştırıpmış dosyayı da o dizine çıkarttığınızdan emin olun.

Adım 3 – phpBB Forum Kurulumu

Alan adınızı yazarak sitenizi tarayıcınızda açtığınızda kurulum sayfası ile karşılaşacaksınız. Eğer dosyaları belirli bir dizine yüklediyseniz kuruluma domain.com/dizin ile ulaşıp kurulumu başlatın.

phpBB Kurulumu

Adım 1’de phpBB için veritabanını zaten oluşturduğumuz için devam edebilirsiniz.

phpBB Kurulum Karşılama

Bu ekranda yönetici kullanıcısı için giriş bilgilerini belirlemelisiniz.

phpBB MySQL Kurulum Detayları

phpBB kurulumunun bir sonraki kısmında veritabanı bilgilerini girmeniz istenecek. 1. adımda veritabanı oluştururken kullandığınız bilgileri girmelisiniz.

phpNN MySQL Detayları

Veritbanı bilgilerinizin tamamını doğru girdiğinizden emin olup devam ettiğinizde sonraki adımda sizden sunucu yapılandırmanızı girmeniz istenecek.

phpBB kurulumu sunucu yapılandırması

Bir sonraki adımda da e-posta yapılandırma ayarlarınızı girmelisiniz.

phpBB kurulumu email ayarları

SMTP ile ilgili yapılandırmayı yaparken girmeniz gereken detayları kontrol panelinizin Detaylar kısmında bulabilirsiniz.

Hostinger: Detaylar

Bu kısmı da yapılandırdığınızda detayları gönderin. Son olarak bir de phpBB forumunuzun dilini belirlemeniz ve forumunuz hakkında kısa bir açıklama ve başlık yazmanız istenecektir.

phpBB Kurulum son adım

Bu aşama da bittiğinde artık kurulum tamamlanmış demektir.

phpBB kurulumu bitti

Tebrikler, başarıyla phpBB forum sitesi kurma işlemini elle tamamladınız. Artık phpBB forumunuza tarayıcınızdan ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ! phpBB yönetici alanına phpBB forumunun root dizinindeki install klasörünü kaldırmadan ulaşamazsınız.phpBB install klasörü

Seçenek 2 – Hostinger Otomatik Yükleyicisi ile phpBB forum siteleri kurulumu

Hostinger’da phpBB’yi ve daha nice yüzlerce yazılımı Otomatik Yükleyici ile birkaç tıklamada kurabilirsiniz.

Adım 1 – Otomatik Yükleyici’ye Erişim

Hostinger kontrol panelinize girin ve Otomatik Yükleyici‘ye tıklayın.

Hostinger: Otomatik Yükleyici

Adım 2 – phpBB Kurulumu

Arama kısmına phpBB yazın ve kuruluma başlamak için phpBB simgesine tıklayın.

Hostinger: Otomatik phpBB Kurulumu

Ardından phpBB kurulum ekranını göreceksiniz. Buradaki tüm alanları doldurun.

Otomatik phpBB forum siteleri kurulumu

  • URL kısmı phpBB kurulumunuzun konumunu belirler. Eğer direkt ana sayfanız olarak açılmasını istiyorsanız, boş bırakın.
  • Dil kısmı phpBB forum sitenizin dilini seçmenize olanak tanır. Varsayılan olarak Türkçe seçili olacaktır. Desteklenen diğer diller ise Arapça, Katalan, Yunanca, İngilizce, İspanyolca, Fince, Fransızca, Galiçyaca, İbranice, İtalyanca, Danca, Almanca, Hollandaca, Lehçe, Portekizce, Brezilya Portekizcesi ve Rusça’dır.
  • Yönetici alanlarında phpBB yönetici alanı için tercih ettiğiniz giriş bilgilerini yazmalısınız.
  • Web sitenize güzel bir başlık seçmeyi unutmayın.
  • Eğer uygulamanın otomatik olarak güncellenmesini istiyor veya istemiyorsanız, ilgili seçeneği değiştirmeyi unutmayın.

Her şeyi girdiğinizde Yükle butonuna basın ve kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Birkaç dakika kurulumun tamamlanmasını bekleyin ve ardından sayfayı yenileyin.

Sonuç

PhpBB, en iyi ücretsiz ve açık kaynak forum yazılımlarından biridir. Bu kılavuzda, phpBB forum siteleri kurulumunun farklı yollarını öğrendiniz. Daha fazla bilgi almak isterseniz resmi phpBB dökümantasyonuna göz atabilirsiniz.

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.