Seyahat Blogu Nasıl Açılır (6 Adımla Basit Anlatım)
access_time
hourglass_empty
person_outline

Seyahat Blogu Nasıl Açılır (6 Adımla Basit Anlatım)

Bu rehberde seyahat blogu nasıl açılır sorusunu yanıtlamak için oluşturduğumuz altı adımdan bahsedeceğiz:

 1. Blog için bir isim belirleyin ve domain kaydı.
 2. Güvenilir bir web hosting seçme.
 3. Potansiyel yazı fikirlerinden oluşan bir liste hazırlama.
 4. Blog platformu seçimi.
 5. Size uygun temayı bulma.
 6. İhtiyacınız olabilecek eklentilerin kurulumu.

Günümüzde blog sitesi açma işlemi oldukça kolaydır. Ancak seyahat kadar ilginç alabilecek çok az konu bulunuyor. Neredeyse herkes güzel bir seyahata çıkmayı, güzel yerleri fotoğraflamayı ve egzotik yerler hakkında okumayı seviyor. Ancak seyahat blogu nasıl açılır öğrenmek için bir kaç anahtar nokta bulunuyor.

Bahsedecek çok şey var ve muhtemelen seyahat blogu nasıl açılır öğrenmek için sabırsızlanıyorsunuz, öyleyse hemen başlayalım!

Adım 1: Blog İsmi Seçimi (Ve Domain Kaydı)

Her blog sitesinin ilk ihtiyacı bir isimdir ve sizinki bir istisna değil. Bir domain satın almak oldukça kişisel bir iştir. Ancak bütün websiteleri için geçerli bir kaç durum bulunuyor.

Daha spesifik olarak açıklamak gerekirse:

 • Mümkün olduğunca kısa isim seçmeye çalışın. İsimler ne kadar kısa olursa, hatırlaması ve yazması o kadar kolay olur.
 • İmkan varsa .com domain uzantısı seçin. Birazdan domain kaydı nasıl yapılır bahsedeceğiz ancak şu an için kontrol edebileceğiniz şey, aklınızdaki potansiyel isim için .com uzantısının olup olmadığını kontrol etmek.
 • Blog içeriğini yansıtan bir isim seçin. Çoğu durumda, blog sitenizin ismi, yayınlayacağınız içeriği yansıtıyor olmalıdır. Olabildiğince spesifik olmak faydalıdır. “Ucuza Gezen” ismi, “Mehmet’in Seyahat Blogu” isminden çok daha temiz var kullanışlıdır.

İsim konusunda muhtemelen bir kaç fikriniz vardır, eğer öyleyse bu isimleri hemen not alın. Ardından bu isimler için .com uzantısı kullanılabilir mi kontrol edin. Farklı Top Level Domain (TLD uzantıları) seçeneklerini kullanabilirsiniz ancak çoğu insan .com uzantılı sitelere daha çok güveniyor, bu yüzden işinizi garantiye bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Seyahat blogu nasıl açılır sorusunun bir sonraki durağında domain kaydı yapmamız gerekiyor. Çoğu web hosting platformu (Hostinger dahil) bunu kolaylıkla yapabilmenizi sağlıyor:

Hostinger kullanarak domain kaydı

Tüm yapmanız gereken satın almak istediğiniz domain adını girmek ve domain sorgulama aracı gerisini sizin için kontrol edecek.

Aşağıda da gördüğünüz üzere birisi “Ucuza Gezen” adını kapmış. Dolayısıyla kendinize özgü başka bir isim bulmalısınız. Burada amacımız seyahat blogu nasıl açılır sorusunu yanıtlamak olduğundan, tavsiyemiz insalara tatil ve dinlemeyi düşündüren bir isim seçmeniz:

Seyahat blogu açmak için potansiyel domain adları

Sıradaki adımda ise domain adını sipariş ederek ödemesini yapın. Çoğu durumda .com uzantılı bir domain adresi 30-40 lira gibi bir fiyata sahiptir. Satın aldıktan sonra domain sizindir, ancak sahipliğini koruyabilmek için her sene yenilemeniz gerekiyor.

Çoğu domain kayıt ofisi veya web hosting platformu, domain yenileme tarihi yaklaştığında size haber verir. Artık domain adresiniz hazır olduğuna göre hosting konusuna geçelim.

Adım 2: Güvenilir Web Hosting Seçimi

Seyahat blogu nasıl açılır öğrenirken, çoğu kişi doğru web hosting hizmetini seçmekte zorluk yaşıyor. İyi haber ise, web hosting piyasası artık oldukça rekabetçi ve bu yüzden bütçeniz sıkı bile olsa uygun bir sağlayıcı bulmak çok zor olmayacaktır.

Asıl ikilem ise, arasından seçim yapabileceğiniz düzinelerce web hosting sağlayıcısı olması. Bu yüzden en iyisini ararken aklınızda bulunması gereken bazı şeyler var. Hosting hizmetinde aranması gerekenler:

 • Çoklu plan seçenekleri. İdeal olarak web hosting hizmetiniz size çeşitli başlangıç paketleri sunar. Bunlara ek olarak, seyahat blogunuzun büyüyeceği günleri düşünerek plan yükseltme seçenekleri olup olmadığını kontrol edin.
 • Üstün sınıf performans ve uptime. Websiteniz her zaman ulaşılabilir ve hızlı yüklenir olmalıdır. Bu yüzden güçlü performansıyla tanınan bir web host seçmelisiniz.
 • Yaşam kalitesi göstergesi özellikler. Günümüzde üstün sınıf web hosting hizmetleri hayatınızı kolaylaştırmak üzere çok sayıda özelliğe sahipler. Otomatik yedekleme, web sitesi kurma aracı, kullanıcı dostu kontrol panelleri gibi özellikler.

Eğer kendi websitelerinin sahibi olan arkadaşlarınız varsa hangi web hosting hizmetini niçin kullandıklarını sorabilirsiniz.

Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız tavsiyemiz giriş seviyesi paylaşımlı hosting planlarına göz atmanız. Üstelik yıllık plan satın alırsanız ücretsiz domain kaydı pakete dahildir.

Hostinger paylaşımlı hosting planlarımız

Seyahat blogu nasıl açılır en başından öğrenmeye başladığınız için, pahalı bir hosting planına yatırım yapmanıza gerek yok. Paylaşımlı hosting sınıfı hizmetimiz ortama seviyede trafiğin kolaylıkla altından kalkabilir. Artı olarak dilediğiniz zaman Kurumsal hosting gibi daha güçlü bir plana geçiş yapabilirsiniz.

Son olarak, çeşitli lokaller arasında gidip gelirken çok fazla zaman harcayacaksınız. Dolayısıyla kaliteli müşteri destek hizmeti olan bir hosting seçmeniz önemli. Bu sayede sitenizde herhangi bir sorun olduğunda kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Adım 3: Potansiyel Makale Fikirlerini Not Alın

Bu noktaya kadar blog sitesi açmak üzere web host ve domain adını hallettik. Şimdi, siteyi inşa etmeye başlamadan önce tavsiyemiz biraz beyin fırtınası yaparak potansiyel yazı fikirlerini listelemeniz. Bu sayede seyahat blogu nasıl açılır öğrendiğinizde bir an önce işe koyulabilirsiniz.

Birisi yeni bir blog açtığında sıklıkla yaşanan bir diğer şey ise “açma” adımında takılı kalarak içerik üretmemek. Bazılarıysa seyahat bloglarında bir veya iki yazı yayınlayıp düzenli şekilde güncellemeden vazgeçiyorlar. Ancak eğer fikirlerinizden oluşan bir listeye önceden sahip olursanız, başlangıç aşamasını o kadar hızlı atlatabilirsiniz.

Beyin fırtınası yapmak ayrıca blogunuzu ne tür bir yöne çekeceğinize karar vermede yardımcı olur. Düşük bütçeli mi yoksa lüks seyahate mi odaklanacaksınız? Dünyanın belirli bölgeleri hakkında mı konuşacaksınız yoksa dijital çalışanlara yönelik tavsiye mi vereceksiniz? Aklınızda muhtemelen bu konuyla ilgili bazı fikirler vardır ancak beyin fırtınası yaparak fikirlerinizi olgunlaştırabilirsiniz.

Konumuz seyahat olduğundan, ilham almak için aşağıdaki fikirlere göz atabilirsiniz:

 • En son nerelere seyahat ettiniz ve bu seyahatleri özel kılan şey nedir?
 • Gittiğiniz yerlere gitmeden önce keşke bilseydim dediğiniz şeyler oldu mu?
 • Yakında çıkacağınız bir seyahat var mı, eğer varsa nasıl hazırlık yapıyorsunuz?
 • Kalacak yerler, bütçe değerlendirme veya benzeri bilgilere sahip misiniz?

Seyahat blogları sizlere eğlenceli pek çok konuda yazma şansı tanır. Bu sebeple yeni yazı fikirleri düşünürken kendinizi yıpratmanıza gerek kalmaz. Blog nasıl açılır öğrenirken genel bir tema sahibi olmak iyi bir yaklaşımdır ancak bu arada sırada farklı konulara bulaşmayacağınız anlamına gelmez.

Şu an için aklınıza gelen yazabileceğiniz blog yazısı başlıklarını bir listeye not alın. Ardından diğer aynı niche farklı bloglarda durum nedir kontrol edin. Farklı açılardan ele alabileceğiniz konular olup olmadığına bakın, daha iyi araştırılmış yazılar yazabilir misiniz düşünün. Konu seyahat blogları olduğunda, insanlar konuştuğunuz şey hakkında bilgi sahibi olduğunuzu görmeyi ister. Dolayısıyla tecrübe ve araştırma bu konudaki en iyi müttefikleriniz.

Bu noktada, yeni yazı fikirleriniz bir başlık ve birkaç satırdan öteye gitmemeli. Oturup yazmaya başlamadan önce blog nasıl açılır konusuna biraz daha devam edelim.

Adım 4: Blog Platformu Seçimi

Bildiğiniz üzere, web geliştirme konusunda tecrübeniz olmasa bile bir blog sahibi olmayı mümkün kılan çok sayıda yazılım seçeceği bulunuyor. Bu tür platformlara Content Management System (CMS) yani İçerik Yönetimi Sistemi denir ve arasından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ücretsiz yazılım mevcuttur.

Örneğin Joomla! yeni içerik yayınlama, taslaklar kullanarak sitenizi biçimlendirme ve uzantılar aracılığıyla işlevini arttırma olacağı sağlayan esnek bir CMS’dir. Joomla! İle basit bir seyahat blogu açabilir veya ücretsiz şekilde istediğiniz kadar özellik ekleyebilirsiniz:

Joomla anasayfası

Bir diğer seçenek olan Drupal oldukça ölçeklenebilir olmasıyla ünlü. Bunun anlamı, hem küçük, hem de binlerce ziyaretçi alan seyahat blogları için uygundur. Ancak yine de sahip olacağınız trafik miktarı büyük ölçüde web hosting sağlayıcısında olacağını unutmayın.

Drupal ile istediğiniz türde web sitesi kurabilirsiniz. Artı olarak tema ve uzantı desteğine sahiptir. Ancak eğer web geliştirme konusunda bazı temel bilgilere sahip değilseniz bu platformu öğrenmesi biraz zaman alabilir.

Drupal anasayfası

Ve son olarak, WordPress. Bu platform kısacası CMS dünyasının kralı ve neredeyse tüm web sitelerinin %30’una gücünü veriyor. Popüler bir seçenek olduğunu söylemeye gerek yok. İnsanların WordPress’i niçin sevdiğine gelirsek, blog nasıl açılır yeni öğreniyor olsanız bile platformu kullanmak oldukça kolay:

WordPress anasayfası

Kullanım kolaylığının yanında, WordPress diğer tüm CMS’lerden daha fazla kişiselleştirme seçeceğine sahip. Arasından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz eklenti ve temanın yanında dilerseniz ücretli olanları da mevcut.

Eğer düzenli bir okuyucuysanız, bizim WordPress’in büyük hayranı olduğumuzu biliyorsunuzdur. Hatta Hostinger blogu da WordPress’dir ve bu rehber WordPress editöründe yazılmıştır. Doğru eklenti ve tema kombinasyonuyla ziyaretçilerinize aklınıza gelen her türlü tecrübeyi sunabilirsiniz.

Eğer sade bir seyahat blogu açmak istiyorsanız, bunu yapmak oldukça kolay. Ancak WordPress’de ziyaretçilerinize siteniz üzerinden seyahat rezervasyonu imkanı, uçuş bilgileri ve daha bir çok kolaylığı tanıyabilirsiniz (birazdan bu kolaylıklardan bahsedeceğiz).

Rehberimizin bundan sonraki bölümlerinde platform olarak WordPress örneği üzerinden ilerleyeceğiz. Eğer beraber yapmak isterseniz hemen şimdi web hosting sağlayıcınızdan kurulumu yapın. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız hosting sağlayıcınızın bilgi bankasına göz atabilirsiniz.

Adım 5: En Uygun Temayı Belirleme

WordPress kurulumu tamamlandıktan sonra yapmanız gereken şey siteniz için bir tema seçmek. WordPress temaları web sitenizin görünümünü değiştirmek için kullanılan taslaklardır.

Daha önce bahsettiğimiz üzere, blog nasıl açılır öğrenirken arasından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz seçenek bulunuyor. Bunların çoğunu resmi WordPress Tema Dizinindebulabilirsiniz:

WordPress tema dizini görünümü

Bir tema yüklemek için WordPress admin panelinden Görünüm > Temalar sekmesine gitmelisiniz. WordPress kurulumlarında ayrıca dahili bir kaç tema bulunuyor:

WordPress yönetici bölümü kullanılabilir temalar

Bu temalar oldukça basit, bu sebeple diğer ihtimallere göz atmanızda fayda var. Hatta seyahat temalı çok sayıda tema bulunuyor.

Seçeneklerinizi değerlendirmeye başlamak için Yeni Ekle butonuna tıklayın ve “seyahat” kelimesini arattığınızda karşınızda çıkanları kontrol edin:

WordPress seyahat teması örnekleri

Arasından seçebileceğiniz bir çok seçenek bulunuyor. Ancak sadece görünümüne bakarak tema seçmemelisiniz. Eğer her şey doğru giderse, aynı temayı uzun yıllar kullanacaksınız. Dolayısıyla seçerken dikkatli olmalısınız.

Hangi WordPress seyahat teması zaman kaybı deği belirlemek için bazı ipuçlarına dikkat edebilirsiniz. Örneğin:

 • Yeterli sayıda değerlendirme. Bir tema seçerken en azından 10 kez değerlendirilmiş ve ortalam puanı 4’ün üzerinde olmasına dikkat edin.
 • Yakın zamanda güncellenme. Bir kaç aydan fazla süredir güncellenmemiş bir temayı asla kullanmamalısınız. Terkedilmiş olabilir ve eski temalar sıklıkla güvenli açıklarına sebebiyet verir.
 • Temel bilgilendirme. İdeal olarak seçeceğiniz tema en azından basit bir rehbere sahip olmalıdır. Bu sayede özelliklerini ve nasıl kullanacağınızı hızlı şekilde kavrayabilirsiniz.

Özellike seyahat temasından konuştuğumuzdan, ayrıca bu niche ile ilgili seçeneklere bağlı kalmanızda fayda var.

Eğer yukarıdaki tüm kriterlere uyan, güzel görünümlü bir tema bulursanız, tüm yapmanız gereken yükleme yapmak. Eğer temaları admin paneli üzerinden inceliyorsanız tüm yapmanız gereken fare imlecini üzerine getirerek Yükle seçeneğine tıklamak:

WordPress seyahat teması yükleme işlemi

Yükleme süreci sadece bir kaç saniye sürer, ardından Etkinleştir adında bir buton belirecek:

WordPress seyahat teması etkinleştirme

Bu seçeneğe de tıklayınızda tema sitenize tamamen yüklenmiş olacak! Sitenizi ziyaret ederseniz artık tamamen farklı görünüyor olacaktır.

Seyahat blogunuzu kendi vizyonunuza göre kişiselleştirebilmeniz de mümkün. Bunu nasıl yapacağınız tamamen seçeceğiniz temaya bağlı olarak değişecektir. Ancak başlangıç için WordPress Customizer iyi bir noktadır.

Devam etmeden önce, seyahat blogu nasıl açılır öğrenirken sadece ücretsiz temalara bağlı kalmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Çok sayıda premium seçenek de mevcut ve kimi zaman ücretsiz sürümlere kıyasla çok daha fazla özelliğe sahip olabiliyorlar.

WordPress seyahat temaları oldukça popüler bir niche, dolayısıyla aradığınızı mutlaka bulacaksınız. Başlangıç için iki güçlü aday Trendy Travel ve Travel Tour fakat ihtiyaçlarınıza en uygun temayı bulmak için kendi araştırmanızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Adım 6: Gerekli Eklentilerin Kurulumu

Blog sitesi açma konusunda son bir adım kaldı. İlk yazınıza kolları sıvamadan önce ihtiyacınız olabilecek gerekli eklentileri yüklemelisiniz. WordPress eklentileri platforma yeni özellikler ekleyen basit uzantılardır.

WordPress sitenizi ilk açtığınız gibi aktif olan birkaç eklenti zaten bulunuyor. Eklentilerinizi görmek için yönetici panelindeki Eklentiler sekmesine tıklayın:

WordPress yüklü eklentileri görüntüleme

Yeni eklentiler eklemek aynı temalara benziyor. WordPress Eklenti Dizininde arasından seçebileceğiniz binlerce seçenek bulunuyor, yani tavsiyemiz neler var neler yok bir kaç saat kendiniz araştırmanız:

WordPress eklentiler dizini görünümü

Hızlı bir şekilde bulabileceğiniz bir kaç WordPress tema eklentisi türüne göz atalım. Örneğin, WP Travel Engine sayesinde seyahat paketleri oluşturabilir, rezervasyon yapabilir ve hatta ödeme bile alabilirsiniz:

WP Travel Engine eklentisi

Yani, mesela yakın zamanda yaptığınız bir seyahat hakkında yazı yazıyorsunuz. Bir paket oluşturarak kaldığınız yeri öne çıkararak web sitenizde gösterebilirsiniz, böylece okuyucularınız tecrübenizi paylaşabilir.

Bir diğer seçenek ise Travelpayouts. Bu eklenti ile seyahat blogunuz üzerinden bir ortaklık sistemi kullanarak para kazanabilirsiniz:

WordPress Travelpayouts eklentisi

Bu eklenti ile ziyaretçilerinize ucuz uçak biletleri ve oteller bulmalarında yardım edebilirsiniz. Eğer bir rezervasyon yaparlarsa bu hizmetler karşılığında komisyon bile alabilirsiniz.

Ayrıca özellikle seyahat odaklı olmayan ancak yine de blog sitenizi daha verimli şekilde yönetmenize yardımcı olacak çok sayıda çeşitli eklenti bulunuyor. Örneğin ileri zamanlı yazılar hazırlayabilir, Editorial Calendar eklentisini kullanarak gelecek yazılarınıza kuş bakışı bakabilirsiniz:

WordPress Editorial Calendar eklentisi

Potansiyel eklentiler hakkında söylenecek çok şey var ancak blog sitesi açma konusuna geri dönelim. Bir kaç eklenti belirledikten sonra bu eklentileri yüklemeniz gerekiyor. Bunu yapmak için Eklentiler > Yeni Ekle sekmesine gidin.

Buradan WordPress dizinindeki eklentilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Artı olarak bu eklentileri yönetici panelinden ayrılmadan yükleyebilirsiniz. Tüm yapmanız gereken herhangi bir eklenti isminin yanında bulunan Şimdi Yükle butonuna tıklamak:

WordPress eklenti yükleme işlemi

Ardından tıkladığınız butonun Etkinleştir halini almasını bekleyin ve bir kez daha tıklayın. Eklentiniz artık kullanıma hazır.

Eklentilerinizi hallettikten sonra kolları sıvayarak ilk yazınızı yayınlamaya koyulabilirsiniz. WordPress seyahat blogunuz artık tamamen hazır!

Sonuç

Başarılı bir seyahat blogu yönetmek ve şirketlere seyahat masraflarınızı ödetmek peşinden koşmaya değer bir hayal. Ancak blog sitesi açma konusunda işlerin perde arkasında yapılması gereken pek çok iş bulunuyor. Örneğin blog siteniz için bir isim belirlemeli, domain satın almalı, web hosting hizmeti bulmalı ve bir platform belirlemelisiniz. Bunlar sadece yazı yazmaya başlamadan önce yapmanız gerekenler, o yüzden bir an önce işe koyulmalısınız.

WordPress kullanarak seyahat blogu açma konusunda sorunuz mu var? Aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz!

Yazar

Author

Gürkan M. / @gurkanhostinger

Gürkan, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu ve Hostinger’da pazarlama asistanı olarak içerik yönetimi, dijital pazarlama ve çevirilerden sorumlu. Küçük yaşta tanışıp o günden bu yana hayatının büyük bir parçası olan internette web geliştirme ve özel olarak WordPress konularıyla yakından ilgileniyor. Ayrıca, pervasız bir gamer.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!