En İyi 20 Site Hız Testi Aracı

En İyi 20 Site Hız Testi Aracı

Yavaş hız performansı hiçbir web sitesi sahibinin istemeyeceği bir şey ve site hız testi sitenizin performansını değerlendirmenin en iyi yollarından birisi. Yavaş site sorununu yaşamamanız için sitenizin genel performansını izlemeniz çok önemli.

Peki site hız testi ne işe yarar? Belirli sitelerce gerçekleştirilen bu araçlar, sayfa hızınızı takip etmenize ve zayıf noktalarına dair bilgi almanıza yardımcı olur. Bu şekilde, gerektiği anda iyileştirme yapabilirsiniz.

Bu rehberimizde neden sitenizin hızını önemsemeniz gerektiğiyle birlikte gelecekteki ihtiyaçlarınız için 20 adet en iyi site hız testi aracını paylaşacağız.

Eğer sitenizle ilgili performans endişeleri yaşıyorsanız ayrıca site analizi yazımıza bakmanızı öneririz.

Sayfa Hızının Önemi Nedir?

Bir ziyaretçi olarak, çok ağır yüklenen bir web sitesiyle karşılaştığınızda ne yaparsınız?

Eğer cevabınız “sinirlerim bozulur” gibi değilse o zaman sabrınıza hayranız.

Kissmetrics‘e göre ziyaretçilerin %40’ı sitenin yüklenmesi 3 saniyeyi geçtiği takdirde siteyi terk eder.

Bu nedenden dolayı, sayfa hızı aşağıdaki sebeplerden dolayı önemlidir:

  1. SERP etkilenir – Arama motorlarının sonuçları toplamaları için kısa bir vakti vardır. Eğer bu kısa sürede sayfanız yüklenmezse arama motoru sonuçları sayfasının listesinde sıralamanız düşük olacaktır.
  2. Web sitenizin trafiği etkilenir – Yukarıdaki örnekteki söylediğimiz tam olarak da buydu. Yavaş yüklenme potansiyel ziyaretçilerin (daha da kötüsüyse, alıcıların) %40’ını kaybetme riskine yol açar.
  3. SEO etkilenir – Kötü sayfa yüklenme hızınız arama motorlarının kullanıcı deneyimini etkiler. Bu yüzden de arama motorlarında yüksek sıralarda görünmeyebilir.

Sonuçta bütün site sahipleri, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlayabilmek için web site performanslarını sabit tutmalıdır. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri ise site hız testi araçlarından birini kullanarak aralıklı web check-up’ları yapmaktır.

Web optimizasyonu konusunu işlemiyor olsak da yüklenme hızınızı artırmanız konusunda bu rehber listesine göz atabilirsiniz.

En İyi 20 Site Hız Testi Aracı

İhtiyacınıza uyabilecek birçok site hız testi aracı bulunmaktadır. İşte vaktinizden tasarruf etmenizi sağlayacak en iyi ücretsiz 20 web site hız testi araçlarımızın listesi:

1. GTmetrix

GTmetric hız testi aracı

Konu web site hızı ve performans optimizasyonuna gelince GTmetrix’in anahtar özellikleri web performans takibi için genel olarak uygundur.

Size anahtar performans göstergelerinin göstergelerini, web site takibi ve tüm dünya çapında farklı bölgelerden test yapabilme gibi özellikler verecektir. Hepsi ücretsizdir.

Ayrıca web sitenizin çeşitli bağlantı hızlarında nasıl performans gösterdiğine dair bağlantı daraltma testi de yapabilirsiniz.

2. WebPagetest

Webpagetest hız testi aracı

WebPagetest hız testi aracı dünyanın birçok bölgesinden Internet Explorer ve Chrome kullanarak ücretsiz olarak hız testi yapabilmenize izin verir.

Anahtar özelliklerinden bazıları çok adımlı alışveriş testi, video yakalama ve içerik engellemedir.

Testin sonunda kaynak yükleme şelale çizelgeleri, sayfa hızı optimizasyonu kontrolleri ve iyileştirmeler için öneriler elde edeceksiniz.

3. Google PageSpeed Insights

Page Speed Insights hız testi aracı

Google bu site hız testi aracının sahibi olduğu için kullanıcı deneyimi ölçüleri web sitesinin hem mobil ve masaüstü cihazlarda Chrome UX Raporu’ndaki performansına dayalıdır.

Bu test size laboratuvar ve alan verisi sağlar. İlki performans sorunlarıyla alakalıyken, ikincisiyse ziyaretçilerinizin deneyimlerden olan gerçek zamanlı performans verileri içermektedir.

Bu hız testi aracı küçük ve orta ölçekli işletmeler ve web performanslarını sabit tutabilmek için kolay ve açık bir yol arayan bağımsız web sitesi sahipleri tarafından fazlasıyla beğenilmektedir.

4. Site Speed (Google Analytics)

Site Speed hız testi aracı

Google Analytics‘ın parçası olan Site Speed web performansını üç farklı açıdan inceler: sayfa yüklenme süresi, çalışma hızı ve çözümleme süresi.

Test raporu her bir sayfanın detaylı analizini, kaynak performansları ve size özel optimizasyon ipuçları sunar.

5. Google Test My Site

TestMySite hız testi aracı

Mobil telefonları git gide yayılmaktadır ve bu yüzden de mobil sitelerin performansı masaüstü sürümleriyle aynı olmalıdır.

Test My Site web sitesinin mobil hızını ölçer, rakiplerle karşılaştırır ve sayfalarınızın performansını artırmanız için önerilerin de içinde bulunduğu özel bir rapor sunar.

6. YSlow

YSlow hız testi aracı

Bu ücretsiz açık kaynaklı proje ve hız testi aracı sitenizin performansını Yahoo!’nun web siteleri için yüksek performansın 34 kuralından 23’üne göre analiz eder. Web tarayıcıları için eklenti şeklindeyken, Node.js sunucu ve PhantomJS içinse komut satırı scriptleri halindedir.

YSlow’un ilk yerleştirildiği tarayıcı olan Firefox, Firebug Net Panel aracılığıyla sayfa elementleri bilgilerine tam erişim sağlar.

7. Pingdom

Pingdom site hız testi aracı

Pingdom sadece kapsamlı web performansı takibi sağlamakla kalmaz, aksama süresini de takip etmenize de izin verir.

Pingdom, web sayfalarını test etmek için 70’den fazla global sorgulama konumu kullanmaktadır. Testin sonunda performans öngörüleri ve sayfa hızınızı düşüren faktörleri elde edersiniz.

Eğer daha kapsamlı takip istiyorsanız ücretli planlarını satın alabilir ve uptime izleme, sayfa hızı izleme, alışveriş izleme, ziyaretçi içgörüleri ve sunucu izleme gibi hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Herhangi bir sorun olduğunda alarm özelliği sayesinde anında haberiniz olacaktır.

8. KeyCDN Website Speed Test

KeyCDN site hız testi aracı

14 farklı konumdan hız testi yapabilme seçeneğiyle, KeyCDN online check-up’ı pratik bir hız testi aracıdır.

Tam sayfa hız testi ve konum belirleme kontrolü dışında web sitenizin SSL/TLS’inin güvenliğinden emin olmak için SSL FREAK saldırısı gerçekleştirebilirsiniz.

9. Dotcom-Monitor

Dotcom-Monitor hız testi aracı

Dotcom’un ücretsiz araçları çeşitli masaüstü ve mobil web tarayıcılarıyla 20 farklı test konumundan tarayıcı bazlı yükleme süresi testi yapmanıza izin verir.

Dotcom araçlarının en olumlu yönüyse bütün coğrafik testlerin aynı anda yapılabilmesidir. Testin sonunda bireysel performans raporu ve bütün konumlardan şelale raporu elde edersiniz.

10. Dareboost

Dareboost hız testi aracı

Dareboost’un site hız testi aracı 13 test konumundan ve yedi cihazdan performans takibi yapabilmektedir. Bu cihazlara çeşitli mobil cihazlar da dahildir.

Bu aracın anahtar özelliklerine reklam engelleme açık olup olmaması fark etmeksizin hız testi yapabilme ve kötü web performansının sorumlusunu bulmak için belirli domainleri engelleyebilme dahildir.

Test bittikten sonra elde edeceğiniz rapor oldukça kapsamlıdır ve öneriler farklı kategorilere bölünmüştür. Farklı kategoriler sayesinde gerekli iyileştirmelere öncelik vermek kolaydır.

11. Geek Flare

Geek Flare hız testi aracı

Geek Flare tıpkı diğer hız testi araçları gibi standart performans takibi sunmaktadır. Web sitenizin yükleme hızını masaüstü veya mobil dünya çapında çok sayıdaki farklı konumlardan test edebilirsiniz.

Test ölçülerine sayfa boyutu, ekran görüntüleri, türe göre istek sayısı ve Time to First Byte dahildir.

12. New Relic

New Relic hız testi aracı

Yazılım analizi şirketi olan New Relic, uygulama performansı sektörünün bütün püf noktalarını bilir.

Ücretsiz online sentetik testleri web performansınızı 9 farklı bölgeden test etmenize izin verir.

Eğer geniş kapsamlı test yapmak istiyorsanız ücreti planları dinamik olarak değişen sistemlerinizi takip edebilir, problemi bulmak için davranış simülasyonu yapabilir ve web performansınızın işletmenize etkisini analiz edebilir.

13. LoadImpact

LoadImpact hız testi aracı

Bulut tabanlı bu yükleme testi aracı web, uygulama ve API performans problemlerinde uzmandır. k6’yı açık kaynaklı komut satırı odaklı test aracı olarak kullanarak sorunlarınızı yazılım geliştirme süreci aralığında kolaylıkla bulabilir.

Sayfa hızı testi ücretsiz olsa da bu araçlardan faydalanmak için ücretli planlarını satın almanız gerekmektedir.

14. Web Page Analyzer

Web Page Analyzer hız testi aracı

Bu ücretsiz araç size web sitenizin sayfa boyutunun, kompozisyonun, yükleme süresinin ve de ayrı elementlerin boyutunun hesaplamasını verir.

Özel öneriler bu verilere göre verilmektedir. Bunlara web sayfası boyutu önerileri, trendleri ve de web optimizasyonu yöntemleri dahildir.

15. Image Analysis Tool (Cloudinary)

Image Analysis Tool hız testi aracı

Eğer web sitenizde birçok görsel varsa yüklenme süresi artabilir. Cloudinary’nin bu aracını kullanarak boyut, format, kalite ve kodlama gibi görsellerle alakalı sorunları bulabilirsiniz.

16. Monitis

Monitis hız testi aracı

Monitis’in ücretsiz web site hız testi aracı size web sitenizin elementlerinin yüklenme sürelerini sağlar. Test aynı anda Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’dan yapılmaktadır.

Ücretli planlarıyla daha geniş kapsamlı izleme yapabilirsiniz. Web site, ağ, sunucu ve uygulama testleri ücretli planlarına dahildir. Ayrıca API’ı kullanarak sisteminizde ve işletme ölçülerinizde özel izleme yapabilirsiniz.

17. Chrome DevTools

Chrome Dev Hız Testi Aracı

İşte web sitenizin yüklenme hızını iyileştirmenize yardımcı olabilecek bir başka Google aracı. Ana kullanıcıları olarak geliştiriciler hedef alınan bu araçlarda sayfa düzenleme süreci ve problem çözümleri kolaylaştırılmıştır.

Araç direkt olarak Chrome tarayıcısından kullanılabilir. Aracın resmi ana sayfası basit programlama yapmak ve web optimizasyonuna dair öneriler almak isteyen acemiler için rehberlere sahiptir.

18. GiftOfSpeed

GiftofSpeed hız testi aracı

Web sitenizin yüklenme süresini GiftOfSpeed’in hız testini kullanarak sekiz farklı bölgeden test edin. Ayrıca sitenizin performansını CSS optimizasyon testi, kırık istekler testi ve JavaScript sıkıştırıcısı ile web sitenizin performansını direkt olarak artırabilirsiniz.

19. Uptrends

Uptrends hız testi aracı

Uptrends, web sitenizin masaüstü veya mobil cihazlarda performansını on farklı konumdan ölçebilen ücretsiz bir hız testi aracı sunmaktadır. Ayrıca testin trafik darboğazını ve kullanılacak web tarayıcısını belirleyebilirsiniz.

Web sitesi izleme aracı da ücretsizdir. Aracın özelliklerinden bazılarıysa çoklu test konumu, eposta alarmları ve izleme kontrol panelleridir.

20. BatchSpeed

BatchSpeed site hız testi aracı

Google’ın PageSpeed API’ını kullanan BatchSpeed’in aracı web site hızı testi yapmadan önce web siteleri, çoklu URL’leri ve site haritası XML’leri crawl etmekte uzmandır.

Sonuçlar hıza, boyuta, önerilere veya öncelik seviyelerine göre sıralanabilmektedir.

Sonuç

Web performansı bütün web sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli bir konudur. Çoğu ziyaretçinin yavaş yüklenen web siteleriyle uğraşmak için vakti olmadığı için yüklenme süresi kullanıcı deneyiminin kalitesini belirlemekte önemli bir faktör haline gelmiştir.

Yavaş yüklenme süresi ayrıca web sitenizin SERP’lerde düşük sıralamalara ve trafiğe sahip olmasında büyük bir yol oynar. Sonuç olarak web sitenizde bu sorunları yaşamak istemezsiniz.

Bunu yapabilecek birçok test aracı bulunsa da hepsi ihtiyaçlarınıza uymaz.

Eğer kullanımı kolay bir araç arıyorsanız Google, PageSpeed Insights ve Test My Site gibi işinizi görebilecek birçok kullanışlı araca sahiptir. Ücretsizdirler ve de Google Chrome’a dahil oldukları için herkes tarafından erişilebilirlerdir.

Eğer web siteniz çok sayıda görsele sahipse Image Analysis Tool sizin için uygun olan seçimdir. Yüklenme sürenizi etkilemeden yüksek kaliteli görselleri kullanmanıza yardımcı olur.

İzleme testleri ve optimizasyon yöntemleri için daha fazla seçenek arıyorsanız Pingdom ve Monitis sizin için en iyi tercih olabilir. Büyük ölçekli web sitelerini analiz etmelerindeki itibarları ve uzmanlıkları sayesinde mümkün olan en iyi web performansı izleme testleri ve darboğaz bulucularına sahip olacaksınız.

Sonuç olarak, sitenizin hız performansını görmezden gelmenin hiçbir bahanesi olamaz.

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.