Site Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Site Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Web siteniz için basit bir yönlendirme eklemeyi öğreneceksiniz! Bu rehberde Hostinger kontrol panelinizde bulunan Yönlendirmeler özelliğini kullanarak nasıl site yönlendirme yapacağınız üzerine ele alacağız.

Web sitenizi veya belirli bir web sitesinin yolunu başka bir web sitesine veya başka bir web sitesinin yoluna yönlendirmek istiyorsanız bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek önemlidir.

Örneğin, bu rehberde, alan adı hostinger.com olan bir web sitesini kullanacağız ve bunun yerine bir yönlendirme ekleyeceğiz, böylece bizi hostinger.web.tr’ye götürecek.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Hosting hesabınızın kontrol paneline erişim

Hostinger Kontrol Paneli’nde Site Yönlendirme

Hostinger’da site yönlendirme kurma süreci gerçekten hızlı ve kolaydır. Yalnızca yönlendirmek istediğiniz URL’yi ve ziyaretçinin ulaşacağı yeni konumu girmeniz yeterlidir.

Adım 1 – Yönlendirmeler bölümünü bulmak

Site yönlendirmek için öncelikle kontrol panelinizin Alan Adları bölümündeki Yönlendirmeler kısmına girmelisiniz.

Hostinger Kontrol paneli Site Yönlendirme

Adım 2 – URL’leri girmek

Bundan sonra 2 bölüm göreceksiniz. Birincisi web siteniz olacak, bu durumda http://hostinger.com. İkincisi yeni konum adresidir, örneğin http://hostinger.web.tr. Tüm ayrıntıları doldurulduktan sonra devam etmek için Oluştur butonuna tıklayın.

Hostinger Site Yönlendirme Detayları

Tebrikler, Hostinger’da site yönlendirmek için bilmeniz gereken her şey budur!

Yönlendirmenin çalışıp çalışmadığını test etmek

Artık ilk yönlendirmenizi başarıyla oluşturduğunuza göre, hemen deneyebilirsiniz! Tarayıcınıza yönlendirme yapmak üzere ayarladığınız sayfayı girin ve sizi nereye götürdüğünü görün. Sizi hedef bağlantıya götürürse; tebrikler, yönlendirmeniz amacına uygun olarak çalışıyor! İşe yaramazsa, o zaman birkaç şey kontrol etmelisiniz:

  • Web siteniz çalışıyor mu diye kontrol etmelisiniz. Bu rehberi inceleyerek nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
  • Tarayıcı ön belleğinizi temizleyin. Tarayıcınız site yönlendirmeyi henüz eklemedenki ön belleğindeki içeriği gösteriyor olabilir.
  • Başka bir tarayıcı ile yönlendirmeyi test edin.
  • Web sitenizin hosting sağlayıcısına doğru işaret edip etmediğine bakın. Bu aracı kullanarak herhangi bir uyarı mesajı olup olmadığını kontrol edin.

ÖNEMLİ: Bir A kaydı için doğru nameserver veya IP adresi, hosting sağlayıcınızdan edinilebilir.

Yönlendirmeyi silmek (tercihi)

Bu kontrollerden hiçbiri başarılı olmazsa ve yönlendirmeniz hala çalışmıyorsa, tamamen kaldırıp baştan eklemeyi deneyin. Eklenen yönlendirmeyi Şimdiki Yönlendirmelerin Listesi bölümünde görebilir ve silebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Yönlendirme kalıcı olarak kaldırılacak ve geri getirilmesi mümkün olmayacaktır.

Sonuç

Bu rehberde, Hostinger kontrol panelinin site yönlendirme özelliğini kullanarak web sitenize basit bir yönlendirme eklemeyi öğrendiniz. Bir şey doğru çalışmıyorsa, yönlendirmeyi kaldırabilir ve doğru olana kadar yeniden ekleyebilirsiniz. İyi şanslar!

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.