Squarespace’den WordPress’e Site Taşıma
access_time
hourglass_empty
person_outline

Squarespace’den WordPress’e Site Taşıma

Squarespace üzerinde web sitenizi oluşturdunuz ama daha esnek bir platform olduğu için WordPress’e geçmeye mi karar verdiniz?

Birçok yeni başlayan webmaster ilk projeleri için Squarespace’i seçiyor. Squarespace güzel görünen web siteleri oluşturmayı kolaylaştıran bir araç olduğundan elbette bu bir sürpriz değil. Hosting ve domain tescili servislerinin de icabına baktığından yalnızca sitenizi kurmaya odaklanabiliyorsunuz. WordPress’e kıyasla öğrenme eğrisi çok da dik değildir. Squarespace basit siteler için mükemmelken birkaç kısıtlaması da vardır:

 • Son derece limitli ticaret entegrasyon seçenekleri
 • İşlevselliğini genişletme zorluğu
 • Sınırlı temalar ve özelleştirme

Neyse ki, Squarespace’den WordPress’e geçmek kolaydır. Bu rehberde sitenizi Squarespace’den WordPress’e nasıl tamamen aktarabileceğinizi öğreneceksiniz.

Not: Bu rehber sitenizi nasıl kendinizin barındırdığı WordPress platformuna aktarabileceğinizi anlatır. WordPress.com üzerinde barındırılan blog siteleri için aşağıda anlatılanlar uygun değildir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

Adım 1 – Squarespace içeriğini dışa aktarmak

İlk olarak web sitenizi Squarespace’den dışa aktarmalısınız. Maalesef sahip olduğunuz her şeyi otomatik dışa aktaramayacaksınız. Bu da WordPress sitenize bazı şeyleri kopyala & yapıştır usulüyle taşımanız gerekeceği anlamına gelir. Dışa aktarılamayan içeriğin listesi:

 • Index, aktivite, albüm ve ürün sayfaları
 • Klasörler
 • Ses, video ve ürün blokları
 • Stil değişiklikleri ve özel CSS

Neler dışarıya aktarılabilir:

 • Blog (sadece bir blog)
 • Basit ve galeri sayfaları
 • Metin ve resim blokları
 • Gömülü bloklardaki metinler

Dışa aktarma prosedürünü başlatmak için bu adımları takip edin:

 1. Squarespace hesabınıza giriş yapın.
 2. Soldaki menüden Ayarlar‘ı seçin.
  Squarespace ayarlar
 3. Website‘ın altından Advanced‘e tıklayın.
  Squarespace advanced
 4. Şimdi Import / Export‘a tıklayın.
  Import / Export
 5. Web sitesini dışa aktarmak istediğiniz için Export butonuna tıklayın.
  Web sitesi export seçeneği
 6. Açılan diyalog kutusunda hangi platform için dışa aktarmak istediğinizi seçebilirsiniz. Şimdilik tek seçenek WordPress ancak zaten bizim yapmak istediğimiz de bu. Bu yüzden üzerine tıklayın.
  WordPress için Dışa Aktar
 7. Dışarı aktarma dosyası oluşturulduğunda Download butonu görünecek. Bilgisayarınıza indirmek için bu butona tıklayın.
  Squarespace dışa aktarım indirme

İndirme işlemi tamamlandığında sonraki adıma geçin.

Adım 2 – Squarespace Domain’i WordPress’e İşaret Ettirme

Eğer Squarespace web sitenizle özel bir domain adresi kullanıyorsanız ve yeni WordPress sitenizde kullanmaya devam etmek isterseniz DNS detaylarınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Domain adresinizi nerede kaydettiğinize göre DNS değiştirme işleminin detayları farklılık gösterecektir. Eğer domain adınızın kaydedicisi Squarespace ise, DNS detayları onların kontrol panelinde değiştirilmelidir. Adım adım rehber için bu sayfaya göz atın. Eğer domain adı başka bir firma ile kaydedildiyse, örneğin GoDaddy, DNS detayları onların sisteminde değiştirilmelidir. İşlem çoğu kaydedicide benzerdir ve takip edebileceğiniz mükemmel bir rehber buradadır.

ÖNEMLİ: DNS yayılımının tamamlanması 48 saate kadar sürebilir. Yayılma esnasında web sitenize ulaşamayabilirsiniz.

Adım 3 – Squarespace’den WordPress’e İçerik Aktarma

Adım 3.1 – WordPress Kurulumu

Bu rehberde WordPress’ içeriği aktardığımız için sitenizde zaten WordPress kurulu olmalıdır. Aşağıdaki adımlar Hostinger’da WordPress kurmanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Eğer zaten WordPress kurulumunuz varsa ve Squarespace’den içeriği aktarmaya hazırsanız, Adım 3.2‘ye geçebilirsiniz.

 1. WordPress elle veya Otomatik Yükleyici ile kurulabilir. Otomatik Yükleyici Hostinger kontrol panelinizin Web Sitesi kısmında bulunabilir. Bu rehberde, daha az zaman alacağı için, Otomatik Yükleyici kullanılacaktır.
  Hostinger Otomatik Yükelyici
 2. Otomatik Yükleyici‘ye tıkladığınızda otomatik yüklenebilecek yazılımların tamamını görebileceğiniz bir sayfa açılacak. Burada WordPress‘i bulup kuruluma başlayabilirsiniz.
  Hostinger WordPress Kurulumu
 3. Detaylarınızı girin ve Yükle butonuna tıklayın.
  WordPress Kurulumu

  ÖNEMLİ: WordPress yönetici alanınıza giriş yaparken gerekeceği için yönetici kullanıcı adınızı ve şifrenizi not alın.

Adım 3.2 – İçeriği İçe Aktarmak

Bu adımda içeriği WordPress’e aktaracaksınız. Devam etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. WordPress yönetici alanınıza giriş yapın. Alan adınızın sonuna /wp-admin/ ekleyerek yönetici alanınıza ulaşabilirsiniz.
 2. Araçlar > İçe Aktar kısmına girin. Platformların listesinde Squarespace’i göremeyeceksiniz. Çünkü Squarespace WordPress’e uygun bir şekilde XML formatında dosya dışa aktarıyor. Bundan ötürü, WordPress seçeneğinin altındaki Hemen Yükle bağlantısına tıklayın. Yükleme tamamlandığında İçe aktarıcıyı çalıştır bağlantısına tıklayın.
  WordPress İçe Aktarma
 3. Dışa aktardığınız dosyayı seçin ve ardından Dosya yükle ve içe aktar butonuna tıklayın.
  WordPress İçe Aktar
 4. Dosya yüklendiğinde; yazarı içe aktarmak mı, yeni kullanıcı oluşturmak mı yoksa zaten mevcut bir kullanıcıya atamak mı istediğinizi seçeceğiniz ekranı göreceksiniz. Sizin için uygun olan tercihi seçebilirsiniz. Aynı zamanda, dosyaları ve ekleri içe aktarmak isteyip istemediğinizi de seçebilirsiniz. Hazır olduğunuzda Gönder butonuna tıklayın.
  Kullanıcı İçe Aktarmak

ÖNEMLİ: Eğer içe aktarım zaman aşımına uğrarsa veya hatayla sonuçlanırsa, ekleri içe aktarma seçeneğini işaretlemeyiniz. Squarespace hesabınızın büyüklüğüne ve hosting sunucu yapılandırmanıza göre bu seçenek içe aktarma işleminin başarısız olmasına neden olabilir.

İçe aktarım tamamlandığında yeşil bir başarı mesajı göreceksiniz. Şimdi WordPress web sitenizi gözden geçirebilir ve gerekli tüm içeriğin başarıyla içe aktarıldığından emin olabilirsiniz.

Adım 4 – Squarespace’den WordPress’e Resimleri İçe Aktarmak

Eğer web sitenizi kontrol ettiyseniz, kimi resimlerin hâlâ Squarespace üzerinde barındırılıyor olduğunu görebilirsiniz. Bu normaldir. Bazen WordPress İçe Aktarım Aracı Squarespace üzerindeki resimleri otomatik olarak içe aktarmada başarısız olabiliyor. Bu da onları elle ekleyebileceğiniz veya Import External Images eklentisini kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

 1. Import External Images eklentisini WordPress’e yükleyin ve aktifleştirin. Eğer WordPress eklentileri nasıl kurulur bilmiyorsanız, buradaki rehbere göz atabilirsiniz.
 2. Kurulum tamamlandığında WordPress yönetici panelinizde Ortam > Import Images kısmına girin.
  WordPress Import Images Eklentisi
 3. Process all posts kısmının altında web sitenizdeki resimlerin listesi görünür. Import Images Now butonuna tıklayın.

İçe aktarım tamamlandığında, WordPress sitenizi tekrar ziyaret edin ve resimli yazıları tekrar kontrol edin.

Adım 5 – Kalıcı Bağlantıları Düzeltmek ve Yönlendirmeler Oluşturmak

Adım 5.1 – WordPress üzerinde Kalıcı Bağlantıları Düzeltmek

Eğer arama motoru sıralamanızı ve gelen trafiğinizi kaybetmek istemiyorsanız, bu adım çok önemlidir.
Squarespace WordPress’den farklı bağlantı yapısı kullanır. Squarespace’den WordPress’e kalıcı bağlantıları değiştirmeden geçmek ziyaretçilerinizin 404 hata sayfasını görmesiyle sonuçlanacaktır. Farz edelim bir yazınızın Squarespace’deki URL’si şu şekilde:

http://www.yourname.squarespace.com/superblog/2017/1/2/post-about-kittens

Veya kendi alan adınızı kullanıyorduysanız:

http://wwww.yourdomain.com/superblog/2017/1/2/post-about-kitten

Bu adımda WordPress kalıcı bağlantılarının formatını nasıl Squarespace ile aynı yapabileceğinizi öğreneceksiniz:

 1. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar kısmına girin ve Ay ve isim tercihini seçin. Bu tercih Squarespace’inkine en yakın olandır.
 2. Özel Yapı kısmındaki alanın değişmiş olduğunu fark edeceksiniz.
 3. Başına blog ön ekinizi ekleyerek aşağıdaki gibi görünmesini sağlayın:
  /superblog/%year%/%monthnum%/%day%/%postname%/
 4. Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.
  WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

Adım 5.2 – Squarespace’de yönlendirme oluşturmak

Özel alan adlarından farklı olarak, Squarespace alt alan adını (http://www.adiniz.squarespace.com) WordPress’e yönlendiremezsiniz. Düzgün bir yönlendirme olmadan, gelen tüm trafik ve alt alan adına yönlendiren bağlantılar kaybolmuş olur. Squarespace’de URL Mappings adında bunun için mükemmel bir araç vardır. URL Mappings kullanarak 301 ve 302 yönlendirmeleri oluşturabilir, http://www.adiniz.squarespace.com adresinden tüm trafiği yeni WordPress sitenize sürükleyebilirsiniz. 301 yönlendirmesi URL’nin kalıcı olarak taşındığı anlamına gelir. 302 yönlendirmesi ise yönlendirmenin geçici olduğunu belirtir. Genel olarak, SEO puanını daha iyi ilettikleri için 302 yerine 301 kullanmak daha iyidir.

Squarespace yönetici kontrol panelinize giriş yapın ve Settings > Advanced > Url Mappings kısmına devam edin.

URL Mappings

Squarespace kolayca yönlendirme oluşturmanıza izin veriyor. Örneğin, tüm blog yazılarınızı WordPress’e yönlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki syntax’ı kullanın.

/blog/[name] -> http://yourdomain.com/ 301

[name] değişkeni birden fazla sayfayı tek bir satırda yönlendirmeye olanak sağlar.

Böylece http://www.yourname.squarespace.com/blog/post-name adresinden gelen tüm trafik yeni WordPress adresinize yönlendirilmiş olacaktır. Aynı syntax’ı kullanarak ürün ve etkinlik sayfalarınız için de yönlendirmeler oluşturabilirsiniz. Eğer yalnızca bir sayfa için yönlendirme oluşturmak isterseniz, şu syntax’ı kullanın:

/yourpage -> http://yourdomain.com/yourpage 301

Burada [name] değişkenini kullanmamamızın sebebi yalnızca bir sayfayı yönlendirmek istemizdir.

Yönlendirmeleri oluşturmayı tamamladığınızda Save butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

URL Mapping Kaydet

Bu adım arama motoru örümceklerinin ve ziyaretçilerinizin WordPress üzerindeki blog yazılarınıza ulaşabileceğinden emin olur. Ancak eğer Squarespace sitenizde çok fazla özel sayfanız vardıysa, bir adım öteye giderek All 404 Redirect to Homepage eklentisini kurmak isteyebilirsiniz. Kurulum tamamlandığında, AyarlarAll 404 Redirect to Homepage sayfasına devam edin ve Update Options butonuna tıklayın.

WordPress 404 Yönlendirme Eklentisi

Artık 404 sayfa bulunamadı hatası alan tüm ziyaretçileriniz ana sayfanıza yönlendirilecek.

Adım 6 – WordPress’e Başlamak

Squarespace içeriğiniz WordPress sitenize yüklendiğine göre web sitenizin görüntüsünü değiştirmeye başlayabilirsiniz. WordPress arasından seçebileceğiniz binlerce temaya sahiptir. Hem ücretsiz hem de ücretli temalar kolaylıkla WordPress’e kurulabilir.

Doğru temayı bulduğunuzda; renklerini, menülerini, arka planını vb. değiştirerek daha da özelleştirebilirsiniz. Görünüm > Özelleştir kısmında yapılabilir.

WordPress Özelleştir

WordPress sitenizin fonksiyonelliğini genişletmek mi istiyorsunuz? Bu kolaydır!  WordPress eklentilerinden yalnızca birkaç tıklama uzaklıktasınız. WordPress eklenti kurulumuna yardımcı olan detaylı rehberimize göz atın.

WooCommerce ile kolaylıkla WordPress üzerinde e-ticaret sitesi kurabilirsiniz. Bu güçlü e-ticaret eklentisi çeşitli farklı ödeme, kargo yöntemleri seçmenize olanak sağlar ve bunların kurulumunu ve yönetimini kolaylaştırır.

WordPress, WordPress hakkında sorularınızı yanıtlamaya hazır olan büyük bir topluluğa sahiptir. Dahası, yalnızca bu içerik yönetimi sistemi için oluşturulmuş binlerce detaylı rehberler bulunur. Hostinger’ın WordPress rehberlerine buradan göz atmak isteyebilirsiniz.

Sonuç

Bu rehberde web sitenizi nasıl tamamen Squarespace’den WordPress’e taşıyabileceğinizi öğrendiniz. Ek olarak, WordPress kalıcı bağlantılarını düzenlemeyi ve Squarespace alt alan adını WordPress’e yönlendirmeyi öğrendiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, Squarespace’deki tüm içerik otomatik olarak aktarılamaz. Video ve ses dosyalarınız, e-ticaret ürünleriniz ve sayfalarınız elle aktarılmalıdır. Squarespace web sitenizin boyutuna bağlı olarak, aktarım uzun zaman alabilir. Ancak WordPress güçlü ve esnek bir platform olduğu için kesinlikle değecektir.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

Author

Bucaspor Yanıt

Nisan 23 2018

Sayın admin. Wordpress hosting ile normal hosting arasında ki fark nedir. Wordpress kurmak istediğim hosting normal bir hosting olsa dahamı yavaş oluyor.. Kafamda deli sorular ???

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

E-posta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!