Putty SSH Terminal’i kullanılarak VPS’e nasıl bağlanılır?

Putty SSH Terminal’i kullanılarak VPS’e nasıl bağlanılır?

Bu rehberde PuTTY kullanımı ile hosting hesabınıza veya VPS sunucusuna nasıl bağlanabileceğinizi öğreneceksiniz. Bu yazılım SSH terminali aracılığıyla sunucunuza uzaktan bağlanarak, komut satırı ile çeşitli komutları çalıştırabilmenizi sağlıyor.

SSH nedir?

SSH iki makine arasındaki güvenli iletişimi sağlayan bir protokoldür. Bu özellik VPS sunucunuza SSH terminali ile uzaktan bağlanmanızı sağlar.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar
  • Putty SSH istemcisi
  • SSH Bağlantı bilgileri

Adım 1 — SSH Bilgilerini Edinme

Sizi daha fazla bekletmeden SSH erişimine geçiyoruz.

Adım 1.1 — Paylaşımlı hosting için SSH bilgileri

Hostinger SSH Erişimi

Eğer paylaşımlı web hosting planınız varsa kontrol panelinin Gelişmiş bölümündeki SSH Erişimi kısmını kontrol etmelisiniz.

Paylaşımlı hosting için SSH bağlantı bilgileri

Bu sayfada SSH IP, SSH Port, and SSH Kullanıcı Adı ve SSH Şifresi gibi detayları bulabilirsiniz. SSH şifresi FTP şifreniz ile aynıdır. Dolayısıyla, eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız, kontrol panelinizin FTP Erişimi kısmından sıfırlayabilirsiniz.

Eğer SSH Erişimi kapalı konumdaysa, bağlantı kurabilmek için aktifleştirin ve Güncelle butonuna tıklayın.

Adım 1.2 — VPS planları için

Putty istemcisi için VPS SSH Detayları

VPS planlarında SSH detaylarını kontrol panelinizin Sunucular kısmında bulabilirsiniz. Soldaki menüden ilgili sunucuyu seçin ve SSH detayları da dahil olmak üzere tüm bilgileri görünecektir.

SSH şifreniz root şifrenizle aynıdır. Eğer root şifrenizi hatırlamıyorsanız, yine VPS kontrol panelinizden root şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

Adım 2 — Putty istemcisini indirme

Putty SSH istemcisinin son sürümünü buradan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra kurulumu tamamlayarak sıradaki adıma geçin.

Adım 3 — PuTTY SSH kullanarak sunucuya bağlanma

PuTTY SSH ayarları

Şimdi bağlantı için bütün gerekli bilgilere sahip olduğumuza göre PuTTY SSH istemcisini açın. Öncelikle sunucu adı veya IP’sini girmelisiniz. Ardından  butonuna tıklayın.

PuTTY SSH Terminali Görüntüsü

Login as: şeklinde bir pencere açılacak ve buraya SSH kullanıcı adınızı gireceksiniz. VPS kullanıcıları için bu alana genellikle root gelir. Ancak paylaşımlı hosting’de bu değer farklıdır. Bu örnekte u721233450 kullanacağız. Kullanıcı adınızı girdikten sonra klavyenizde Enter butonuna basın. Ardından SSH parolanızı girin ve tekrar Enter tuşuna basın. Unutmayın, bu adımda ekranınızda herhangi bir harf belirmeyecektir.

Tebrikler! PuTTY kullanımı ile başarılı şekilde hesabınıza bağlandınız! Paylaşımlı bir hosting hesabında terminalde help komutunu çalıştırarak kullanılabilir tüm SSH komutlarının listesine ulaşabilirsiniz.

Sonuç

Bu rehberi tamamladıktan sonra VPS sunucunuza veya hosting hesabınıza PuTTY SSH istemcisi ile bağlanabileceksiniz. Bu sayede sunucularınızı uzaktan yöneterek çeşitli komutları çalıştırabilirsiniz. Aşağıdaki rehberler ayrıca size yardımcı olacaktır:

Author
Yazar

Egehan D.

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.