Syntax error WordPress’de nasıl çözülür?
access_time
hourglass_empty
person_outline

Syntax error WordPress’de nasıl çözülür?

Giriş

Yeni bir WordPress kullanıcısı Parse error: Syntax error, unexpected hatasını gördüğünde kalp atışı hızlanır. Her şeyi doğru yapmıştınız gibi hissettiğinizde bu hatayı görmek can sıkar.Parse error: Syntax error, unexpected hatası alıp, hata gösteriminiz kapalı olduğu için  bunu fark etmiyor olmanız da mümkündür. Böyle bir durumda, WordPress hata ayıklamasını etkinleştirmeniz şiddetle önerilir.

Eğer yeni bir kullanıcıysanız WordPress’in rahatsız edici syntax error hatalarının sizi endişelendirebileceğinin tamamen normal olduğunu söylemek için buradayız. Doğru PHP syntax kurallarına uyulmadığında bu hatalar oluşur. Bu rehberde, yeni başlayanlar için hazırlanmış basit talimatlarla WordPress’de syntax error hatalarını nasıl düzeltebileceğinizi göstereceğiz.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • Hosting hesabınıza erişim.

Syntax error nedir?

Bu noktada şunu merak ediyor olabilirsiniz: syntax error nedir? Bilgisayar programlamasında syntax hataları, belirli programlama dillerinin kurallarını izleyememekten kaynaklanır. Syntax hatalarını, Türkçe bir cümlede öğelerin yerlerini doğru kullanmamışsınız gibi düşünün. Böylesi hatalı bir cümleyi anlayamayacağınız gibi programlama dili derleyicisi de yanlış yazılmış bir kodu işleyemiyor. Eğer noktalı virgül yazmayı unutur veya bir dosya adını yanlış yazarsanız, syntax hatası alırsınız. WordPress’de syntax hataları söz konusuysa, kullanıcılar genellikle siteleri için PHP kodları yazarken hata yaparlar. Syntax hataları, bir program için yazılan her bir kod satırını ayrıştırarak yakalandıklarından, ayrıştırma hatalarının daha geniş kategorisine girer.

WordPress Syntax Hatasını Gidermek

Sözdizimi hataları WordPress’de kolayca düzeltilebilir. Esasen, bu iki aşamalı bir işlemdir:

  1. Hatadan sorumlu kod satır(larını) bulun.
  2. Sunucunuza bağlanarak kodu değiştirin.

Bu adımları birer birer daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Adım 1 – Hatalı Dosyayı Bulalım

Bir syntax hatasını gidermek için ilk adım, önce sorunun kaynağını tanımlamaktır. Özellikle, hangi dosyanın ve bu dosya içindeki hangi kısmın bu soruna neden olduğunu bulmalısınız.

Bu tür durumlarda iyi bir başlama noktası, WordPress sitenize yeni yüklediğiniz eklentiler veya temaların dosyalarıdır. Bir eklenti veya tema kurulduktan hemen sonra syntax error ortaya çıkmaya başladıysa, hatalı dosyayı buldunuz demektir.

Neyse ki, hatanın kaynağının nerede olduğunu bilmiyorsanız bile, kaynağını kolayca izleyebilirsiniz. Sitenizi herhangi bir web tarayıcısı kullanarak açtığınızda hata mesajıyla karşılaşırsınız.Parse error: Syntax error ile başlar ve ardından hataya özgü bilgiler yer alır. Hata mesajı ayrıca, hatadan sorumlu dosyanın tam yolunu ve hatalı kodun bulunabileceği satırı da içerecektir. Syntax hatasını düzeltmek için değiştirmeniz gereken dosya zaten size burada gösterilir.

WordPress’de aşağıdaki syntax error iletisine göz atalım:

WordPress Syntax Error

Yukarıdaki hata mesajından, dosyanın beklenmedik bir sona sahip olduğumuzu görebiliriz. Ayrıca hangi dosyanın bozuk olduğunu (/home/u694443746/public_html/wp2/wp-content/themes/twentyseventeen/single.php) ve bu hataya neden olan kod satırını (43) da görebiliriz. Bu bilgi WordPress’i düzeltip syntax hatasını ortadan kaldırmamız için fazlasıyla yeterli.

Adım 2 – FTP İstemcisi ile Dosyayı Düzeltelim

Hataya neden olan dosyayı bulduğunuza göre, WordPress sitenizi tekrar işlevsel hale getirmek için bu dosyayı düzenlemeye devam edebilirsiniz. Hatadan sorumlu kodu düzeltmek için WordPress yönetici panelinize giriş yapıp Görünüm -> Editör alanını kullanamıyorsanız, bir FTP istemcisi kullanmanız gerekir. Bizim amaçlarımız için FileZilla yeterlidir.

Bozuk dosyayı düzeltmek basittir: basitçe hesabınızdan FileZilla’ya bağlanın. Şimdi, kötü kodu içeren bozuk dosyaya gidin. Örneğimizde /home/u694443746/public_html/wp2/wp-content/themes/twentyseventeen/single.php, sonra dosyaya sağ tıklayın ve Görünüm/Düzenle seçeneğini seçin.

Hatalı Dosyayı FileZilla ile Düzeneleme

Hatalı dosya varsayılan metin editörünüzde açılacak.

WordPress Syntax Error'a Neden Olan Dosya

Şimdi bir tercih yapmalısınız: Hatalı kodu kaldırmalı veya düzgün çalışmasını sağlamak için gerekli değişiklikleri yapmalısınız.

Satırı kaldırmanız basitçe bazı durumlarda sorunu çözebilir (örnek: kaçış karakterleri bulunmayan ve dolayısıyla kod olarak algılanan bir yorum) ancak bu beraberinde mevcut olmayan diğer sorunları da getirebilir (örnek: bir değişkenin hesaplanmasından sorumlu değer, daha sonraki satırlarda kullanılıyor olabilir). Bu seçenek önerilmez.

Şimdi bozulmuş dosyayı daha kapsamlı bir şekilde araştıralım. Nerede arayacağını zaten biliyoruz – hata mesajından satır 43‘ün bu hataya neden olduğunu görebiliriz. Bu satırdaki kodu görelim:

<?php get_footer()

get_footer fonksiyonunu çağırılıyor ve kodun geri kalanından farklı görünmüyor. Tam olarak değil. Küçük ama önemli bir kısmı eksik – satır sonunda bir noktalı virgül. Parse error: Syntax error hatasının nedeni budur.

Örneğimizde, bu hata, satır sonuna noktalı virgül ekleyerek ve dosyayı sunucuya yeniden yükleyerek kolayca düzeltilebilir. PHP’de bir acemi iseniz, kodu kontrol etmek ve PHP’nin sözdizimi hatalarını görmek için PHP kod denetleyicisini kullanın ve sıkça yapılan PHP syntax hatalarını kontrol edin. Bu araçlar hata ayıklama ve düzeltme konusunda size yardımcı olacaktır.

Sonuç

Parse error: Syntax error hatası gördüklerinde yeni başlayanlar panik yapmamalıdır. Bir geliştirici olarak yolculuğunuzda karşılaşacağınız kolay tanımlanabilen ve düzeltilebilir nice hatalardan biridir. Tek yapmanız gereken hangi dosyanın hataya neden olduğunu tanımak, belirli satır(lar)a kadar daraltmak ve syntax hatasını gidermek için dosyayı düzenlemek. Elbette, öncelikle syntax error hatalarından kaçınmak, kodu daha dikkatli bir şekilde yazarak veya web sitenize düzgün bir şekilde dahil etmeden önce izole edilmiş bir ortamda test etmek daha iyidir.

Yazar

Author

Egehan D. / @egehandulger

Egehan Hostinger'da ML ve NN ile denetimsiz öğrenme üzerinde çalışıyor. Veri analizi hakkında büyük bir tutkuya sahiptir. İşi her ne kadar hobi gibi olsa da, çeşitli aktivitelerde gönüllü olmaktan ve ormanda kamp yapmaktan da büyük oranda zevk alıyor.

İlgili Rehberler

Bir yanıt bırakın

Yorum*

İsim*

Eposta*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Şimdi Hostinger'ın bir parçası olun!