Ubuntu 18.04 Üzerine Python Pip Kurulumu Nasıl Yapılır?

Python tıpkı PHP veya Perl gibi oldukça popüler bir programlama dilidir ve bu yazımızda Python Pip kurulumu nasıl yapılır açıklayacağız.

Çoğu internet protokolüyle uyumlu birçok kütüphanesi bulunmaktadır. Bu yüzden bütün geliştiricilerin sunucuları bu fonksiyona sahip olmalıdır. Pip kullanarak Python’a paket yükleyebilirsiniz. Pip, Python için bir paket yönetim aracıdır. Hadi Ubuntu 18.04 üzerinde Python pip kurulumu nasıl yapılır bakalım.

Ubuntu Üzerinde Python Pip Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bir sunucuya herhangi bir paket yüklemeden veya Python sanal ortamında çalışmaya başlamadan önce VPS sunucunuza giriş yapmanız gerekir. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa bu rehberimizi okuyabilirsiniz.

Şimdiyse aşağıdaki komutla paket listesini güncellemek var. Bu komutu yönetici veya sudo yetkisi olan normal bir kullanıcıyla çalıştırabilirsiniz. Eğer ikincisiyle yapacaksınız güncellemeyi yapmadan önce komutunuza sudo eklemeniz gerekmektedir.

sudo apt update

Python 3 varsayılan olarak Ubuntu 18.04 Linux dağıtımında yüklüdür. Yapmanız gereken aşağıdaki komutu kullanarak python3-pip paketini yüklemektir. Bu komut gereken bağımlılıkları yüklemekle birlikte işlemi de kolaylaştıracaktır.

apt install python3-pip

Genellikle Python komutları Python 2.7’e ayarlı ve Python 3 komutlarıysa en son sürüm olan 3 için ayarlıdır. Eski işletim sistemlerinde varsayılan kurulum Python 2.7’dir. Bu işlem az çok bütün sürümler için aynıdır.

Eski bir Python sürümü yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

apt install python

Tıpkı Python 3 üzerinde Python pip kurulumu yaptığınız gibi eski bir sürümde de aşağıdaki komutu kullanarak pip kurulumu yapabilirsiniz:

apt install python-pip

Aşağıdakiler her iki Python ve pip sürümü için olan ikili dosyalardır:

/usr/bin/python
/usr/bin/python3
/usr/bin/pip
/usr/bin/pip3

Her birinin sürümlerini aşağıdaki pip komutlarını kullanarak doğrulayabilirsiniz:

pip --version

pip 9.0.1  /usr/lib/python2.7/dist-packages (python 2.7)

pip3 --version

pip 9.0.1  /usr/lib/python3/dist-packages (python 3.6)

python -V

Python 2.7.15rc1

python3 -V

Python 3.6.7

Ubuntu’da Python Paketleri Yüklemek

Artık pip ile Python paketleri yüklemeye başlayabilirsiniz. Kullanacağınız komut yüklü Python sürümüne göre değişmektedir. Python 2.7 sürümü için pip, Python 3.6 sürümü içinse pip3 komutunu kullanmalısınız. Komut satırında böyle gözükeceklerdir:

pip install PACKAGE_NAME
pip3 install PACKAGE_NAME

İşte bu işleme bir örnek olarak scrapy yüklemek için gereken komut:

pip3 install scrapy

Python PIP kurulumu

Python oldukça basit ve kullanıcı dostu bir programlama dilidir. Programlamadaki basitliği ve geniş kütüphane yelpazesiyle geliştiriciler arasında popüler bir tercihtir.

GitHub sıralamasına göre Python en çok kullanılan ikinci dildir. Eğer basit programlama geçmişiniz varsa ve yeni başlıyorsanız Python programlama iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın! Mutlu geliştirmeler!

Author
Yazar

Gökhan O.

Gökhan Hostinger’da YouTube Takım Lideri olarak çalışmakta. WordPress hakkındaki tecrübe ve bilgisini bu blogda paylaşıyor. Hostinger’ın adını YouTube içeriği üzerinden duyurmayı kendine görev edinmiştir. Hobileri arasında oyun oynamak ve futbol maçları izlemek vardır.