E-POSTA

Ücretsiz Google SMTP Sunucusu Kullanımı ve Ayarları

Ücretsiz Google SMTP Sunucusu Kullanımı ve Ayarları

Giriş

Birçok kişi email göndermek için ücretsiz Google SMTP sunucularından avantaj sağlayabileceğini bilmiyor. İnternet servis veya hosting sağlayıcılarının verdiği SMTP sunucusunu kullanamayanlar veya email ulaşım problemi yaşayanlar için bu kesin sonuç olabilir. Bu rehberde nasıl ücretsiz Google SMTP sunucularını kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. Ek olarak bunu nasıl PHP mailer ile kullanabileceğinize dair detaylı yönergeleri de bulacaksınız.

Harici SMTP servisi kullanmanın faydaları

Çoğu hosting ve inter sağlayıcı servislerin SMTP desteği sağlamasına rağmen, harici SMTP servisi kullanmanın çeşitli faydaları vardır:

 • Daha iyi email ulaştırılımı sağlarlar.
 • Kendi sunucunuzu kurmanız gerekmez. (eğer VPS kullanıyorsanız)
 • Sunucularının kara listede olma olasılığı çok daha düşüktür. Bu da emaillerinizin SPAM olarak işaretlenme olasılığını azaltır.

Ücretsiz Google SMTP gönderme limitleri

Google giden emailleri günde 100 tane olarak şekilde limitlendiriyor. Eğer günlük limite ulaşılırsa, sonraki 24 saat boyunca sıfırlanana kadar yeni email gönderemeyeceksiniz. Google email limitleri hakkında daha fazla bilgi burada bulunabilir.

Nelere ihtiyacınız olacak?

Bu rehbere başlamadan önce aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Gmail veya G Suite hesabı
 • Hosting kontrol paneli erişimi

Adım 1 — Google SMTP sunucusu ayarlarını almak

Her şeyden önce, ücretsiz Google SMTP sunucusunu kullanmak için daha az güvenli uygulamalara erişim iznini açmalısınız. Google, onlara göre modern güvenlik standartlarını kullanmayan uygulama ve ciihazları engellemeye başladı. Ancak daha az güvenli uygulamalara erişim izni buradan açabilirsiniz.Google Az Güvenli Uygulamalar

ÖNEMLİ: Eğer Google hesabınıza erişim için iki adımlı yetkilendirme kullanıyorsanız, daha az güvenlikli uygulamalara erişim izni açılamaz. Bu durumda uygulama şifresi kullanarak giriş yapmalısınız.

Google SMTP detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

 • SMTP Sunucusu: smtp.gmail.com
 • SMTP Kullanıcı Adı: Tam Gmail kullanıcı adınız (email adresiniz), örneğin adres@gmail.com
 • SMTP Port: 587/465
 • TLS/SSL: Gerekli

Eğer IMAP protokolünden avantaj sağlamak ve giden emaillerinizi Gmail Gönderilen klasöründe saklamak istiyorsanız, bu adımları takip edin:

 1. Gmail hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar kısmına erişin.Google Gmail Ayarlar
 2. Yönlendirme ve POP/IMAP sekmesine girin.Google Yönlendirme ve POP/IMAP Ayarları
 3. İşlemleri yaptığınızda sayfanın altındaki Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın.

Adım 2 — Google SMTP servisini PHPMailer ile kullanmak

Bu adımda PHP mail ile nasıl ücretsiz Google SMTP servisini kullanarak email gönderebileceğinizi öğreneceksiniz. Kod yazmayı öğrenirken veya sitenize basit iletişim formu eklemek istediğinizde PHP ile email göndermeyi bilmek kullanışlı olur.

Birçok PHP mail kodu bulunur. Bu örnekte PHPMailer kullanacağız.

 1. PHPMailer dizinini GitHub’da açın ve kodu Clone or download > Download ZIP butonuna tıklayarak indirin.Google SMTP ile PHPMailer
 2. Arşivi hosting hesabınıza yükleyin. Bu işlem için FTP istemcisini veya hosting sağlayıcınızın sunduğu dosya yöneticisini kullanabilirsiniz. Eğer hosting hesabınıza nasıl dosya yükleyeceğinizi bilmiyorsanız, bu rehbere göz atabilirsiniz.

PHPMailer zaten Google SMTP sunucuları ile kullanılması için gmail.phps adlı bir örnek yapılandırma dosyasına sahiptir. PHPMailer-master/examples klasöründe bulunur.

Bu kodun Google SMTP sunucusu ile çalışması için kullanıcı adı(username), şifre(password) ve email alıcı adresi(email recipient address) gibi ayarları değiştirmeniz gerekir. Ayrıca dosyanın adını da gmail.phps’den gmail.php’ye değiştirmelisiniz. Böylece dosya tarayıcı ile erişilebilir olacaktır. Aynı dosya yöneticisini veya FTP istemcisini kullanarak dosyanın adını ve içeriğini kendi detaylarınızla değiştirebilirsiniz.

Düzenlemeyi tamamladığınızda, kodu tarayıcınızda açabilirsiniz. Eğer PHPMailer-master klasörünü publüc_html klasörüne yüklediyseniz, dosya http://siteniz.com/PHPMailer-master/examples adresinden açılabilir. Eğer her şey doğru ayarlanmışsa, emailin gönderildiğine dair bir başarı mesajı görmelisiniz.

Sonuç

Bu rehberi tamamladığınızda, Google hesabınızı nasıl ayarlayabileceğinizi ve ücretsiz Google SMTP sunucusunu nasıl kullanabileceğinizi öğrenmiş olursunuz. Aynı zamanda PHPMailer ile nasıl email gönderebileceğinizi de öğrendiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız, harici SMTP servisini nasıl WordPress ile kullanabileceğinizi öğrenmek için bu rehbere göz atabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Dünya çapında binlerce aboneye katılın

ve mükemmel fırsatlarla en yeni rehberler e-posta adresinize gelsin

Please wait...

Abone olduğunuz için teşekkürler!

Şimdi kazanmaya başlayın!

Hepsi bir arada web hosting & alan adı yalnızca

6
25 TL
/ay